Справа № 712/326/18
Провадження № 2/712/84/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 червня 2019 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:
Головуючого судді - ТОКОВОЇ С.Є.
при секретарі - МОГИЛА І.С.
за участю позивача - ОСОБА_1
представника позивача - ОСОБА_2
представника відповідача - Нікітюк А.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Комунального закладу Черкаська обласна філармонія Черкаської обласної ради , третя особа: Директор Комунального закладу Черкаська обласна філармонія Черкаської обласної ради Федоряка Юрій Григорович про визнання відносин трудовими, поновлення на роботі та виплату середнього заробітку за час вимушеного прогулу,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до суду з позовом до відповідача про визнання відносин трудовими, поновлення на роботі та виплату середнього заробітку за час вимушеного прогулу, посилаючись на те, що згідно з трудовою книжкою вона тривалий час працювала у відповідача на різних посадах. З 01 лютого 2017 року, на підставі наказу №20-к від 01.02.2017 р. про встановлення суміщення професій художньо-артистичному складу, вона працювала на посаді бандуриста-інструменталіста в тріо Вербена . Наказом від 30.10.2017 р. №155-к її було звільнено з посади художнього керівника в зв`язку з закінченням строку дії контракту 31 жовтня 2017 року. 01 листопада 2017 року її прийнято на роботу бандуриста-інструменталіста в тріо Вербена з оплатою за роботу в сумі 4128,00 грн. на підставі цивільно-правового договору № 439 від 01.11.2017 року. цього ж дня даний договір було переукладено в новій редакції із збільшенням оплати за роботу до 6579,20 грн., включаючи 1651,20 грн. за почесне звання Народна артистка України та 800 грн. стипендія. В тріо Вербена вона виконувала ту ж саму трудову функцію на посаді бандуриста-інструменталіста, що передбачена посадовою інструкцією бандуриста-інструменталіста. Зокрема, здійснювалися репетиції тріо Вербена згідно встановленого у відповідача графіка репетицій та внутрішнього трудового розпорядку в приміщенні філармонії, проводилися концерти. Вважає, що зазначені обставини свідчать про те, що на підставі цивільно-правового договору № 439 від 01.11.2017 р. виникли між сторонами не цивільно-правові, а саме трудові відносини. З 30 листопада 2017 року її не допущено до роботи бандуриста-інструменталіста в тріо Вербена , жодного наказу про звільнення не було надано для ознайомлення. Також не було підстав для припинення трудового договору. Вважає своє звільнення незаконним, оскільки відсутні підстави для звільнення, що передбачені ст. 36 КЗпП України, тому звернулась з даним позовом до суду.
У відзиві на позов представник відповідача позов не визнав з тих підстав, що 01 листопада 2017 року між позивачем та відповідачем був укладений цивільно-правовий договір № 439, відповідно до якого замовник доручає, а виконавець бере на себе зобов`язання виконати роботу (надати послуги) із здійснення підготовчої роботи і виконавської майстерності гри на музичному інструменті (бандура), як соліст або член інструментальної чи вокальної групи у рамках концертної діяльності тріо Вербена в строк з 01.11.2017 року по 29.11.2017 року. Під час укладання цивільно-правових договорів процес праці виконавця не регламентується. Підрядник сам організовує свою роботу, визначає час початку і закінчення щоденної роботи, розподіляє час роботи і її тривалість на свій розсуд. У випадку виконання завдання за договором підряду та інших договорів цивільного права процес праці та умови її застосування перебувають за межами зобов`язальних правовідносин. Праця слугує тут лише способом виконання зобов`язань. За цивільно-правовим договором оплачується не процес праці, а його результат. За договором підряду процес праці не регламентується: працівник не зараховується до штату, не видається наказ про його прийняття на роботу, не вноситься запис до трудової книжки і на нього не поширюється дія внутрішнього трудового розпорядку. Цивільно-правовий договір завжди оформляється письмово, з вказівкою конкретної роботи, завдання, замовлення. За умовами Договору про виконання робіт № 439 позивачка свідомо та з власної волі взяла на себе зобов`язання виконати роботу (надати послуги) замовнику та здавати її за актами приймання виконаних робіт з отриманням винагороди за виконані роботи згідно актів виконаних робіт. Також письмову заяву позивачка про прийняття на роботу до КЗ Черкаська обласна філармонія Черкаської обласної ради не подавала, сам трудовий договір між нею та відповідачем із виданням письмового наказу про прийняття на роботу не оформлявся і не міг бути оформлений з наведених вище підстав, запис у трудову книжку не робився, табелі обліку робочого часу з відомостями про роботу позивачки не велися. Крім того, позивач подала заяву про наміри взяти участь у конкурсі на заміщення вакантної посади бандуристки-інструменталістки, була допущена та приймала участь у конкурсі, проте за рішенням конкурсної комісії переможцем конкурсу на посаду бандуристки-інструменталістки стала інша особа. Тому свідома участь позивачки у конкурсі суперечить займаній нею в позові позиції щодо перебування у фактичних трудових відносинах із закладом на час проведення конкурсу та цим самим додатково засвідчує визнання нею перебування виключно у цивільно-правових відносинах із закладом у період часу з 01.11.2017 по 29.11.2017 року на підставі Договору виконання робіт. Просили у задоволенні позову відмовити.
У судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали повністю та просили суд визнати цивільно-правові відносини, які виникли між ОСОБА_1 та Комунальним закладом Черкаська обласна філармонія Черкаської обласної ради на підставі цивільно-правового договору № 439 від 01.11.2017 р. трудовими, поновити позивача на роботі на посаді бандурист-інструменталіст тріо Вербена в Комунальний заклад Черкаська обласна філармонія Черкаської обласної ради та стягнути з відповідача на користь позивача 6579,30 грн. середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував з підстав викладених у відзиві на позов.
Ухвалою Соснівського районного суду м. Черкаси від 15.02.2019 року прийнято до свого провадження цивільну справу та призначено судове засідання на 13 березня 2019 року на 10-00 год. в порядку спрощеного позовного провадження.
Відповідно до п.3 розділу Х11 Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 02.06.2016 року №1402-У111 Про судоустрій та статус суддів , районні, міжрайонні, районні у містах, міські, міськрайонні суди продовжують здійснювати свої повноваження до утворення та початку діяльності місцевого окружного суду, юрисдикція якого розповсюджується на відповідну територію.
У зв`язку з цим справа підлягає розгляду в порядку, передбаченому Цивільним процесуальним кодексом України, який вступив в дію 15.12.2017 року.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи судом встановлені наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
01 листопада 2017 року між ОСОБА_1 та КЗ Черкаська обласна філармонія Черкаської обласної ради , був укладений цивільно-правовий договір № 439, відповідно до якого замовник доручає, а виконавець бере на себе зобов`язання виконати роботу (надати послуги) із здійснення підготовчої роботи і виконавської майстерності гри на музичному інструменті (бандура), як соліст або член інструментальної чи вокальної групи у рамках концертної діяльності тріо Вербена в строк з 01.11.2017 року по 29.11.2017 року.
Згідно п. 1.1. Договору виконавець виконує роботу на свій ризик, самостійно організовує виконання роботи, не підлягає під дію правил внутрішнього трудового розпорядку, не має права на одержання допомоги із соціального страхування, не сплачує страхові внески на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням.
Відповідно до п. 1.2. Договору замовник забезпечує виконавця усім необхідним для виконання роботи, передбаченої цим договором.
Пунктом 2.2. Договору визначено, що оплата виконується з дня прийняття Замовником роботи за актом.
Згідно акту приймання виконаних робіт від 29 листопада 2017 року підписаного самою позивачкою без будь-яких зауважень, останній було сплачено вартість наданих послуг в повному обсязі, з приводу чого вона в своєму позові не заперечує.
Пунктом 6.1 Договору визначено, що термін дії договору становить з 01.11.2017 року по 29.11.2017 року.
30 жовтня 2017 року ОСОБА_1 була звільнена з роботи відповідно до наказу № 155-к у зв`язку із закінченням дії контракту.
Відповідно до ст. 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.
Згідно положень КЗпП України та ЦК України, реалізувати своє право на працю можна шляхом укладення трудового договору, контракту або цивільно-правового договору, зокрема: договору підряду, договору доручення, авторського договору та інших цивільно-правових угод. Усі ці договори регулюють суспільні відносини у сфері трудової діяльності осіб, хоча їх правове регулювання істотно відрізняється.
Стаття 626 ЦК України визначає загальне поняття цивільно-правового договору. Відповідно договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Згідно ст. 21 КЗпП України трудовий договір - це угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов`язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядку, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов`язуються виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.
За цивільно-правовими договорами підрядник зобов`язується виконати на свій страх і ризик визначену роботу за завданням замовника.
Під час укладання цивільно-правових договорів процес праці виконавця не регламентується. Підрядник сам організовує свою роботу, визначає час початку і закінчення щоденної роботи, розподіляє час роботи і її тривалість на свій розсуд. У випадку виконання завдання за договором підряду та інших договорів цивільного права процес праці та умови її застосування перебувають за межами зобов`язальних правовідносин. Праця слугує тут лише способом виконання зобов`язань.
За цивільно-правовими договорами встановлюється тільки кінцевий термін виконання завдання.
Враховуючи роз`яснення Мінпраці та соціальної політики України від 11.03.2002 року №06/2-4/452 та від 26.12.2003 №067/1-4/2008 основною ознакою, що відрізняє цивільно-правові відносини від трудових, є те, що трудовим законодавством регулюється процес трудової діяльності, її організація, а за цивільно-правовим договором процес організації трудової діяльності залишається за його межами, метою укладання договору підряду є отримання певного матеріального результату. Тобто, за договором підряду процес праці не регламентується: працівник не зараховується до штату, не видається наказ про його прийняття на роботу, не вноситься запис до трудової книжки і на нього не поширюється дія внутрішнього трудового розпорядку. Цивільно-правовий договір завжди оформляється письмово, з вказівкою конкретної роботи, завдання, замовлення.
Судом встановлено, що наказом від 01.11.2016 року № 112-к Про переведення на роботу за контрактом художньо-артистичні працівники закладу були переведені на посади на умовах укладеного з ними контракту строком на 1 рік з 01.11.2016 року і до 31.10.2017 року включно.
Листом - повідомленням від 29.09.2017 року № 234/01-06, врученим під особистий підпис, та листом аналогічного змісту, направленим 29.09.2017 року поштовим відправленням (рекомендованим цінним із вкладенням листом із повідомленням), ОСОБА_1 було проінформовано про закінчення строку дії, укладеного з нею контракту від 01.11.2016 року та у зв`язку з цим припинення з нею в подальшому 31.10.2017 року трудових відносин із наступним її звільненням.
31 жовтня 2017 року у зв`язку із закінченням строку дії контракту від 01.11.2016 року, керуючись п. 3 Розділу 6 Умови зміни, припинення та розірвання контракту та п.1 Розділу 7 Строк дії та інші умови контракту Контракту з професійними творчими працівниками (художнім та артистичним персоналом) державних та комунальних закладів культури від 01 листопада 2016 року ОСОБА_1 була звільнена з посади керівника художнього комунального закладу Черкаська обласна філармонія Черкаської обласної ради на підставі п.2 ч. 1 ст. 36 КЗпП України, про що зроблено запис в її трудовій книжці та з нею проведено остаточний розрахунок.
Позивач погодилась із наказом про своє звільнення та не оскаржує його.
24 лютого 2016 року набрав чинності Закон України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження контрактної форми роботи у сфері культури та конкурсної процедури призначення керівників державних та комунальних закладів культури від 28 січня 2016 року №955- VIII, яким були внесені зміни в розділ III Закону України Про культури шляхом викладу ст.21 Закону України Про культуру в новій редакції.
Відповідно до ч.2 ст. 21 Закону України Про культуру в редакції від 28 січня 2016 року трудові відносини з професійними творчими працівниками (художнім та артистичним персоналом) державних та комунальних закладів культури оформлюються шляхом укладення контрактів.
Станом на 01.11.2017 року для прийняття особи на роботу в склад художньо-артистичних персоналу закладу за строковим трудовим договором (контрактом), необхідно провести конкурс на заміщення вакантної посади і вже за результатами цього конкурсу прийняти особу на роботу за строковим трудовим договором (контрактом) на вакантне місце. Дотримання зазначеного порядку формування художньо-артистичного складу працівників закладу Комунальним закладом Черкаська обласна філармонія Черкаської обласної ради обумовлено вимогами Закону.
Оскільки порядок прийняття на роботу художнього та артистичного персоналу державних та комунальних закладів культури визначається нормою Закону, якою запроваджено обов`язкове укладання строкового трудового договору (контракту) з працівниками художнього та артистичного складу, які перебувають у трудових відносинах з державними та комунальними закладами культури, яка до того ж не визнавалась неконституційною, без проведення конкурсу на заміщення вакантної посади бандуриста-інструменталіста та перемоги на ньому позивачки, між нею та КЗ Черкаська обласна філармонія Черкаської обласної ради не могли скластися фактичні трудові відносини, які за твердженням позивачки були оформлені відповідно до цивільно-правового договору виконання робіт (надання послуг).
За умовами Договору про виконання робіт № 439 позивачка свідомо та з власної волі взяла на себе зобов`язання виконати роботу (надати послуги) замовнику та здавати її за актами приймання виконаних робіт з отриманням винагороди за виконані роботи згідно актів виконаних робіт. Доказів того, що під час виконання роботи за цивільно-правовим договором позивачка виконувала трудову функцію на посаді бандуриста-інструменталіста, передбачену посадовою інструкцією бандуриста-інструменталіста, згідно встановленого графіку репетиції тріо Вербена та внутрішнього трудового розпорядку в закладі, останньою не додається, що вказує на безпідставність її тверджень з цього приводу.
Згідно зі ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.
Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
З приводу посилань позивачки про фактичний допуск її до роботи без оформлення відповідних документів про прийняття на роботу, слід зазначити, що письмову заяву остання про прийняття на роботу до КЗ Черкаська обласна філармонія Черкаської обласної ради не подавала, сам трудовий договір між сторонами із виданням письмового наказу про прийняття на роботу не оформлявся, запис у трудову книжку не робився, табелі обліку робочого часу з відомостями про роботу позивачки не велися.
За цивільно-правовою угодою виконавець робіт (послуг) отримує за виконану роботу винагороду, розмір і порядок виплати якої визначається сторонами в договорі за взаємною згодою, при цьому законодавчі гарантії щодо оплати праці на виплату винагороди не поширюються.
Відповідно до наказу Міністерства культури України від 01.07.2016 № 497, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 липня 2016 р. за № 1029/29159 та керуючись затвердженим цим наказом Порядком формування на конкурсній основі кадрового складу художнього та артистичного персоналу державних та комунальних закладів культури, Черкаська обласна філармонія оголосила конкурс на заміщення вакантних посад, в т.ч. на посаду бандуристки-інструменталістки, який відбувся 29.11.2017 року.
Позивач подала заяву про наміри взяти участь у конкурсі на заміщення вакантної посади бандуристки-інструменталістки, була допущена та приймала участь у конкурсі, проте за рішенням конкурсної комісії переможцем конкурсу на посаду бандуристки-інструменталістки стала інша особа.
Таким чином, приймаючи участь у конкурсі свідчить про те, що вона визнавала факт перебування виключно у цивільно-правових відносинах із закладом у період часу з 01.11.2017 по 29.11.2017 року на підставі Договору виконання робіт за № 439.
Підтвердженням факту перебування позивача ОСОБА_1 із відповідачем у цивільно-правових відносинах, а не в трудових свідчить і висновок судово-економічної експертизи, проведеної за клопотанням позивача відповідно до якого виплати в розмірі 5296,25 грн. проведені ОСОБА_1 як винагорода відповідно до умов цивільно-правового договору та відповідно до вимог бюджетного законодавства, визначених видатками одержувачів бюджетних коштів.
Таким чином, на основі повно та всебічно з`ясованих обставин, на які посилаються сторони, як на підставу своїх вимог та заперечень підтверджених доказами, перевірених в судовому засіданні, оцінивши їх належність, допустимість, а також достатність, взаємозв`язок у їх сукупності, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин та правові норми, які підлягають застосуванню до цих правовідносин, суд приходить до висновку, що заявлені позивачем вимоги про визнання відносин трудовими, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку, є такими, що не знайшли свого підтвердження в ході розгляду судом справи, а тому суд вважає позов необґрунтованим, безпідставним та недоведеним, в зв`язку з чим в його задоволенні слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 18, 89, 259, 263-265 ЦПК України,
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Черкаської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу (п.15 Розділу ХII Перехідні положення ЦПК України).
Повне рішення суду складено 05 липня 2019 року.
ГОЛОВУЮЧИЙ :
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , іпн НОМЕР_1 , прож. АДРЕСА_1 .
Відповідач: Комунальний заклад Черкаська обласна філармонія Черкаської обласної ради , м. Черкаси, вул. Хрещатик, 196, код ЄДРПОУ 02225921.
Третя особа: Директор Комунального закладу Черкаська обласна філармонія Черкаської обласної ради Федоряка Юрій Григорович, м м. Черкаси, вул. Хрещатик, 196, код ЄДРПОУ 02225921.
Суд | Соснівський районний суд м.Черкас |
Дата ухвалення рішення | 05.07.2019 |
Оприлюднено | 10.07.2019 |
Номер документу | 82909017 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Соснівський районний суд м.Черкас
Токова С. Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні