Ухвала
від 21.08.2019 по справі 903/18/19
КАСАЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВЕРХОВНОГО СУДУ

УХВАЛА

21 серпня 2019 року

м. Київ

справа № 903/18/19

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Могил С.К. - головуючий (доповідач), Волковицька Н.О., Міщенко І.С.,

перевіривши матеріали касаційної скарги ОСОБА_1

на постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 22.07.2019

у справі № 903/18/19

за позовом Публічного акціонерного товариства "Закритий Недиверсифікований Корпоративний Інвестиційний Фонд "Прем`єр Фонд Можливостей"

до ОСОБА_1

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю "УНІВЕР КАПІТАЛ"

про стягнення 143 949, 68 грн.

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 12.08.2019 звернувся до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду з касаційною скаргою на постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 22.07.2019 у справі № 903/18/19.

Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи (касаційної скарги, апеляційної скарги, заяви) між суддями Касаційного господарського суду від 16.08.2019 вказану касаційну скаргу передано для розгляду колегії суддів у складі: Могил С.К. - головуючий (доповідач), Міщенко І.С., Волковицька Н.О.

Здійснивши перевірку матеріалів касаційної скарги на відповідність вимогам Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), Суд дійшов висновку про її повернення, з огляду на таке.

Відповідно до ч. 3 ст. 290 ГПК України касаційна скарга підписується особою, яка подає скаргу, або її представником. До касаційної скарги, поданої представником, додається довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо в справі немає підтвердження такого повноваження.

Згідно з ч. 1 ст. 56 ГПК України сторони, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь в судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.

Частиною 3 ст. 56 ГПК України встановлено, що юридична особа бере участь у справі через свого керівника або члена виконавчого органу, уповноваженого діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення (самопредставництво юридичної особи), або через представника.

Частиною 1 ст. 58 ГПК України передбачено, що представником у суді може бути адвокат або законний представник.

За змістом ч. 4 ст. 60 ГПК України повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".

Частиною 1 ст. 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" закріплено перелік документів, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги: договір про надання правової допомоги; довіреність; ордер; доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.

Відповідно до ч. 2 ст. 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" ордер - письмовий документ, що у випадках, встановлених цим Законом та іншими законами України, посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги. Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським об`єднанням та повинен містити підпис адвоката. Рада адвокатів України затверджує типову форму ордера.

Згідно з п.п. 15.4 п. 15 Положення про ордер на надання правової допомоги та порядок ведення реєстру ордерів, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 17.12.2012, № 36, ордер має містити назву органу, у якому надається правова допомога адвокатом із зазначенням, у випадку необхідності, виду адвокатської діяльності, відповідно до ст. 19 Закону "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".

Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що законодавець чітко встановив, що в ордері повинно бути зазначено орган, в якому надається правова допомога, зокрема в графі "Назва органу, в якому надається правова допомога".

Отже, в ордері на надання правової допомоги має бути зазначено не абстрактний орган, а конкретна назва такого органу, зокрема суду.

Така ж правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2019 у справі № 9901/847/18.

При цьому касаційна скарга підписана представником скаржника - адвокатом Сергеєвим Дмитром Сергійовичем, який діє на підставі ордера на надання правової допомоги від 20.05.2016 серії КВ № 098396.

В копії ордера про надання правової допомоги, доданого до касаційної скарги, зазначено, що Сергеєв Дмитро Сергійович має право представляти інтереси ОСОБА_1 : "у всіх органах державної влади, підприємствах, установах та організаціях, незалежно від форми власності".

Суд вважає за необхідне зазначити, що звернення до суду, в тому числі, до Верховного Суду як найвищого суду в системі судоустрою України, що забезпечує сталість та єдність судової практики з використанням правничої допомоги інших осіб, зокрема, адвоката, при реалізації права на справедливий суд передбачає надання до суду належних доказів дійсної волі особи, що є учасником справи, на уповноваження іншої особи на право надання правничої допомоги. Такі докази повинні виключати будь-які сумніви стосовно справжності та чинності такого уповноваження на момент вчинення певної процесуальної дії (докази повинні бути в оригіналі або у формі копії, якісно оформленої особою, що є учасником справи, із зазначенням назви судового органу, у якому надається правова допомога відповідачу), а також стосовно охоплення такої дії дійсним колом повноважень представника, що делеговані йому особою, що реалізує право на справедливий суд.

Оскільки адвокат Сергеєв Дмитро Сергійович, як представник ОСОБА_1 , на підтвердження своїх повноважень, надав до суду копію ордера, в якому не зазначено конкретної назви органу (суду), в якому надається правова допомога, а отже Суд дійшов висновку про те, що касаційна скарга підписана особою, повноваження якої не підтверджені на здійснення представництва, що є підставою для її повернення згідно з п. 1 ч. 4 ст. 292 ГПК України.

Крім того, Суд звертає увагу на те, що повернення касаційної скарги з огляду на підписання її особою, повноваження якої не підтверджені на здійснення представництва, не позбавляє права повторного звернення до Касаційного господарського суду в порядку, встановленому законом та не є обмеженням доступу скаржника до правосуддя.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 234, 235, 292 ГПК України, Суд, -

У Х В А Л И В:

1. Касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 22.07.2019 у справі № 903/18/19 разом з доданими до скарги матеріалами повернути скаржнику.

2. Оригінал касаційної скарги залишити в суді касаційної інстанції відповідно до ч. 7 ст. 292 ГПК України.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя Могил С.К.

Судді: Волковицька Н.О.

Міщенко І.С.

СудКасаційний господарський суд Верховного Суду
Дата ухвалення рішення21.08.2019
Оприлюднено22.08.2019
Номер документу83783464
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —903/18/19

Судовий наказ від 02.01.2020

Господарське

Господарський суд Волинської області

Войціховський Віталій Антонович

Судовий наказ від 02.01.2020

Господарське

Господарський суд Волинської області

Войціховський Віталій Антонович

Постанова від 17.12.2019

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Савченко Г.І.

Ухвала від 11.11.2019

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Савченко Г.І.

Ухвала від 29.10.2019

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Савченко Г.І.

Судовий наказ від 18.10.2019

Господарське

Господарський суд Волинської області

Войціховський Віталій Антонович

Рішення від 19.09.2019

Господарське

Господарський суд Волинської області

Войціховський Віталій Антонович

Ухвала від 06.09.2019

Господарське

Господарський суд Волинської області

Войціховський Віталій Антонович

Ухвала від 21.08.2019

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Могил С.К.

Постанова від 22.07.2019

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Василишин А.Р.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні