Справа № 182/2926/19
Провадження № 2/0182/2034/2019
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01.10.2019 м. Нікополь
Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді Рунчевої О. В.
секретаря Нагаєвої Н.О.
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду м. Нікополя цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа - Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку № 88 про визнання права власності в порядку спадкування за законом,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач 29.01.2019 року звернулася до Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області з зазначеним позовом, посилаючись на наступні обставини.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його дружина - ОСОБА_3 , яка до дня смерті проживала за адресою - АДРЕСА_2 .
Після її смерті залишилося спадкове майно, до складу якого входить: квартира за адресою: АДРЕСА_2 .
Ще за життя його дружина, ОСОБА_3 була членом житлово-будівельного кооперативу № 88, який згодом було реорганізовано в ОСББ 88 та сплачувала пайові внески за вказану квартиру. Згідно довідки ОСББ 88 за вихідним № 12/06, останній пайовий внесок за вказану квартиру виплачено у травні місяці 1994 року. Реєстрацію права власності ОСОБА_3 не здійснила.
За життя ОСОБА_3 заповіту не склала, спадкоємцями першої черги за законом після її смерті є він - позивач та їх рідні діти - ОСОБА_2 , відповідач по справі та ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Відповідач ОСОБА_2 у спірній квартирі зареєстрований не був, мешкає окремо, за оформленням спадщини після смерті ОСОБА_3 до нотаріальної контори не звертався.
Зазначає, що на час відкриття спадщини він був зареєстрований та постійно проживав разом з померлою дружиною у спірній квартирі, тому фактично прийняв спадщину після її смерті в порядку, передбаченому ст. 1268 ЦК України.
На його звернення 14.01.2019 року до Другої Нікопольської нотаріальної контори із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на вищезазначену квартиру, що залишилася після смерті його дружини, отримав постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 22.01.2019 року, у зв`язку з тим, що ним не надано документів, що підтверджують право власності ОСОБА_3 на вказане нерухоме майно. Згідно інформації Комунального підприємства Нікопольське міжміське бюро технічної інвентаризації від 18.01.2019 року, право власності на квартиру не зареєстровано за жодною особою.
Таким чином, він, як спадкоємець за законом, не має можливості оформити спадщину у нотаріальному порядку після смерті дружини через зазначені вище обставини.
На підставі викладеного просить суд визнати за ним право власності на квартиру АДРЕСА_2 , загальною площею 79,9 кв.м., житловою площею 57,1 кв.м. у порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвалою суду від 09.04.2019 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито загальне позовне провадження та по справі призначено підготовче судове засідання.
У підготовче судове засідання сторони не з`явилися. Позивач надав на адресу суду заяву, згідно якої просить розглядати справу без його участі за станом здоров`я, на позовних вимогах наполягає у повному обсязі (а.с. 56). Відповідач ОСОБА_2 надав на адресу суду заяву від 10.06.2019 року, згідно якої просить справу розглядати за його відсутності, проти позовних вимог позивача не заперечує (а.с. 58). Крім того, в матеріалах справи наявна заява представника ОСББ №88 , ОСОБА_5 про розгляд справи без її участі (а.с. 50).
Фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється за відсутності сторін, що відповідає положенням ч.2 ст.247 ЦПК України
Згідно ч. 1, 4 ст. 206 ЦПК позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Згідно ч.3, 4 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу.
Враховуючи, що визнання позову відповідачем не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд вважає доцільним ухвалити рішення в підготовчому судовому засіданні.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню на підставі ст.ст. 1216,1217,1220,1221,1222, 1261 1268-1270, 1296 ЦК України.
У судовому засідання встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла дружин позивача, ОСОБА_3 , яка до дня смерті проживала за адресою - АДРЕСА_2 . (а.с. 9,11, 14).
Після її смерті залишилося спадкове майно, до складу якого входить: квартира за адресою: АДРЕСА_2 .
За життя ОСОБА_3 була членом житлово-будівельного кооперативу № 88, який згодом було реорганізовано в ОСББ № 88 та сплачувала пайові внески за вказану квартиру. Згідно довідки ОСББ № 88 за вихідним № 12/06, останній пайовий внесок за вказану квартиру виплачено у травні місяці 1994 року. (а.с. 13). Реєстрацію права власності ОСОБА_3 не здійснила, право власності на кв. АДРЕСА_3 станом на 31.12.2012 року в КП Нікопольське міжміське бюро технічної інвентаризації не зареєстровано, що підтверджується повідомленням КП Нікопольське міжміське бюро технічної інвентаризації від 18.01.2019 року за № 55 (а.с. 45)
За життя ОСОБА_3 заповіту не склала. Спадкоємцями першої черги за законом є позивач ОСОБА_1 та їх рідні діти - ОСОБА_2 , який зареєстрований та мешкає окремо і заяву про прийняття спадщини після смерті матері до нотаріальної контори не подавав; ОСОБА_4 , який спадщину прийняв фактично після смерті матері, але помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Інших спадкоємців немає.
Позивач вважається таким, що прийняв спадщину у відповідності до 1268 ЦК України, так як зареєстрований та проживав з померлою дружиною ОСОБА_3 до дня її смерті (а.с. 12, 14)
На звернення позивача 14.01.2019 року до Другої Нікопольської нотаріальної контори із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на вищезазначену квартиру, що залишилася після смерті ОСОБА_3 , отримав постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 22.01.2019 року, у зв`язку з тим, що ним не надано документів, що підтверджують право власності ОСОБА_3 на вказане нерухоме майно (а.с. 17-18).
Згідно відповіді Завідувача Другої Нікопольської державної нотаріальної контори Дніпропетровської області, В. М. Балашової за вих. № 1285/01-16 від 25.04.2019 року, після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі заяви ОСОБА_6 , що діє на підставі довіреності від імені ОСОБА_1 про видачу свідоцтва про право на спадщину, заведена спадкова справа № 04/2019 (а.с. 32-49).
Також згідно відповіді Завідувача Другої Нікопольської державної нотаріальної контори Дніпропетровської області, В. М. Балашової за вих. № 3019/01-16 від 17.07.2019 року, після смерті ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , на підставі заяви ОСОБА_6 , що діє на підставі довіреності від імені ОСОБА_1 про видачу свідоцтва про право на спадщину, заведена спадкова справа № 05/2019 (а.с. 65-88).
Згідно Закону України "Про власність" і, зокрема, ст. 15 член ЖБК, який повністю вніс свій пайовий внесок за квартиру, що надана йому в користування, набуває на неї право власності.
Згідно ч. 2 ст. 19-1 Закону України Про кооперацію у разі викупу квартири, дачі, гаража, іншої будівлі, споруди або приміщення член житлово-будівельного, дачно-будівельного, гаражно-будівельного, житлового, дачного, гаражного кооперативу чи іншого відповідного кооперативу стає власником цього майна.
Як зазначено в абз. 2 п. 8 Постанови Пленуму Верховного Суду України N 7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування у разі смерті члена житлово-будівельного, дачно-будівельного, гаражно-будівельного кооперативу, члена садівницького товариства, яким до дня смерті не були внесені повністю пайові внески, до складу спадщини входять частина внесеного паю та інші суми, які підлягають поверненню, а не квартира, дача, гараж, садовий будинок. Частка пайового внеску, що належала померлому, входить до складу спадщини на загальних підставах. Якщо спадкодавець повністю вніс пайовий внесок, то до складу спадщини включається відповідно квартира, дача, гараж, садовий будинок, інші будівлі та споруди.
Згідно ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно ч. 2 ст. 1223 ЦК України у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.
Згідно зі ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
В силу ч. 1 ст.1268, ч. 1,5 ст. 1273 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
У відповідності до ч. 5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Таким чином, позивач має право на спадкування майна, що залишилося після смерті його дружини, ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , але не може реалізувати своє право через вказані вище обставини.
На підставі викладеного, суд вважає що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись 12, 13, 81, 89, 141, 200, 206-207, 259, 263-265, 268 ЦПК України, ст.ст. 1216-,1218,1220-1223,1225,1261,1268-1270, ЦК України, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою - АДРЕСА_2 ) до ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 , останнє відоме місце проживання - АДРЕСА_4 ), третя особа - Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку № 88 ( код 21930275, місцезнаходження - Дніпропетровська область, м. Нікополь, вул. Княжа, буд. 84 ) про визнання права власності в порядку спадкування за законом - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , право власності на квартиру АДРЕСА_2 , загальною площею 79,9 кв.м., житловою площею 57,1 кв.м. у порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
На рішення може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду до або через Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя: О. В. Рунчева
Суд | Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 01.10.2019 |
Оприлюднено | 02.10.2019 |
Номер документу | 84635938 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Рунчева О. В.
Цивільне
Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Рунчева О. В.
Цивільне
Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Рунчева О. В.
Цивільне
Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Рунчева О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні