Номер провадження 6/243/288/2019
Номер справи 2-1427/2010
УХВАЛА
про заміну стягувача
25 жовтня 2019 року Слов`янський міськрайонний суд Донецької області у складі:
Головуючого - судді Хаустової Т.А.,
за участю секретаря судового засідання - Кобець О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі № 19 Слов`янського міськрайонного суду Донецької області цивільну справу за Заявою Товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова Компанія Довіра та гарантія , за участю заінтересованих осіб: Публічного акціонерного товариства Комерційний банк Правекс-Банк , ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , про заміну стягувача,-
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю Фінансова Компанія Довіра та гарантія звернулося із Заявою до Слов`янського міськрайонного суду Донецької області за участю заінтересованих осіб: Публічного акціонерного товариства Комерційний банк Правекс-Банк , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , про заміну стягувача, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що 26 березня 2010 року Слов`янським міськрайонним судом Донецької області ухвалено Рішення у цивільній справі за позовом Публічного акціонерного товариства комерційний банк Правекс-Банк до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про стягнення заборгованості за кредитним договором № 5409-005/07Р від 05 липня 2007 року.
31 травня 2017 року між ПАТ КБ Правекс - Банк та Товариством з обмеженою відповідальністю Фінансова Компанія Довіра та гарантія укладено Договір купівлі-продажу прав вимоги, відповідно до якого право грошової вимоги за Кредитним договором № 25409-005/07Р від 05 липня 2007 року, перейшло до ТОВ Фінансова Компанія Довіра та гарантія
Згідно ч.1 ст. 202 ЦК України, правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Відповідно до частини першої статті 512 ЦК України кредитор у зобов`язанні (крім випадків, передбачених статтею 515 ЦК України) може бути замінений іншою особою внаслідок, зокрема, передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги), а згідно зі статтею 514 цього Кодексу до нового кредитора переходять права первісного кредитора в зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно з вимогами чинного законодавства заміна осіб в окремих зобов`язаннях через волевиявлення сторін (відступлення права вимоги) є різновидом правонаступництва та можливе на будь-якій стадії процесу.
Відповідно до ч. 1, 2 та 3 ст. 442 ЦПК України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець. Суд розглядає заяву про заміну сторони її правонаступником у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб.
Згідно з ч. 5 ст. 442 ЦПК України, положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувана у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Просить суд замінити стягувача Публічне акціонерне товариство Комерційний банк Правекс- Банк на його правонаступника - Товариство з обмеженою відповідальністю Фінансова Компанія Довіра та гарантія за виконавчими листами у цивільній справі № 2-1427-2010.
Представник Товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова Компанія Довіра та гарантія , у судове засідання не з`явився. У заяві про заміну сторони виконавчого провадження заявив Клопотання про розгляд справи у його відсутності.
Публічне акціонерне товариство Комерційний банк Правекс - Банк , будучи належним чином повідомленими про дату, час та місце проведення судового засідання, шляхом надіслання повідомлення про розгляд справи, явку свого представника у судове засідання не забезпечило. Відповідно приписів ч. 11 ст. 128 Цивільного процесуального кодексу України, ПАТ КБ Правекс- Банк вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи.
Боржники ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , будучи належним чином повідомленими про дату, час та місце проведення судового засідання, у судове засідання не з`явилися, причини неявки суду не повідомили.
Неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.
Суд, розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується Заява, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, приходить до висновку, що Заява Товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова Компанія Довіра та гарантія , за участю заінтересованих осіб: Публічного акціонерного товариства Комерційний банк Правекс-Банк , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , про заміну стягувача, підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 442 ЦПК України суд розглядає заяву про заміну сторони її правонаступником у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб.
Судом встановлено, що Рішенням Слов`янського міськрайонного суду Донецької області від 26 березня 2010 року позовні вимоги Публічного акціонерного товариства Комерційний банк Правекс-Банк до ОСОБА_4 , ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за кредитним договором, задоволені повністю. Стягнуто солідарно з ОСОБА_3 та ОСОБА_4 на користь Публічного акціонерного товариства Комерційний банк Правекс-Банк заборгованість за Кредитним договором № 5409-005/07Р від 05 липня 2007 року у розмірі 72309,69 грн. судовий збір у розмірі 723,10 грн. та інформаційно - технічне забезпечення розгляду справи у розмірі 120,00 грн. (а.с.23-24).
31 травня 2017 року між ПАТ КБ Правекс - Банк та Товариством з обмеженою відповідальністю Фінансова Компанія Довіра та гарантія укладено Договір купівлі-продажу прав вимоги за кредитами №2, відповідно до якого право грошової вимоги за Кредитним договором № 5409-005/07Р від 05 липня 2007 року, укладеним між ПАТ КБ Правекс -Банк та ОСОБА_3 перейшло до ТОВ Фінансова Компанія Довіра та гарантія (а.с. 4-15, 16).
Згідно ч. 1 ст. 202 ЦК України, правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або
припинення цивільних прав та обов`язків.
Статтею 512 ЦК України передбачено, що однією з підстав заміни кредитора у зобов`язанні
іншою особою є передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).
Згідно ст. 514 ЦК України до нового кредитора переходять права первісного кредитора у
зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не
встановлено Договором або законом.
Відповідно до п.1 ст. 510 ЦК України, сторонами у зобов`язанні є боржник і кредитор.
Приписами ч. 1 ст. 442 ЦПК України встановлено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником.
Пунктами 12, 13 Розділу ІІ Інструкції з організації примусового виконання рішень, яка затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02 квітня 2012 року N 512/5, (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 29 вересня 2016 року N 2832/5) Зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 вересня 2016 р. за N 1302/29432, у разі вибуття однієї зі сторін виконавчого провадження (припинення юридичної особи, а також в інших випадках заміни сторони у виконавчому провадженні), якщо правовідносини допускають правонаступництво, виконавець за заявою сторони виконавчого провадження, а також сама заінтересована сторона мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони виконавчого провадження її правонаступником. На підставі постановленої судом ухвали виконавець своєю постановою замінює сторону виконавчого провадження. Ухвала суду та постанова виконавця долучаються до виконавчого документа при його передачі до іншого органу державної виконавчої служби або приватного виконавця або поверненні його стягувачу чи до суду. Правонаступництво можливе на всіх стадіях виконавчого провадження - з моменту відкриття виконавчого провадження до його закінчення. Після заміни вибулої сторони виконавчого провадження її правонаступником виконавець продовжує виконання виконавчого провадження в порядку, встановленому Законом.
Крім того, відповідно до ч. 1, ч. 5 ст. 15 Закону України Про виконавче провадження сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник. У разі вибуття однієї із сторін державний виконавець з власної ініціативи або за заявою сторони, а також сама заінтересована сторона мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, обов`язкові тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
За загальним правилом суть правонаступництва полягає в переході прав та обов`язків, що особисто не пов`язані з особою, яка вибуває з правовідносин, до іншої особи, яка вступає у спірні правовідносини.
Процесуальне законодавство не містить жодних обмежень щодо можливості заміни кредитора у зобов`язанні.
Нормами ч.1 ст. 442 ЦПК України також передбачено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником.
Згідно із ч.1 ст. 55 ЦПК України У разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу. За змістом ст. 1 Закону України Про виконавче провадження виконавче провадження є завершальною стадією судового провадження.
У рішенні Європейського суду з прав людини Матківська проти України від 12 березня 2009 року (заява № 38683/04) зазначено про те, що судовий розгляд і виконавче провадження - це перша та друга стадії загального провадження, які стосуються тривалості провадження; виконання рішення є другим етапом судового провадження, а також що реалізоване право знаходить свою ефективну реалізацію саме у момент виконання.
Отже, заміна сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, (процесуальне правонаступництво) можливе на будь-якій стадії судового процесу, як на стадії розгляду справи так і на стадії виконання судового рішення, яке набрало законної сили, зокрема, і до видання виконавчого листа, і відбувається виключно за відповідним рішенням суду, а не державного виконавця (що стосується заміни сторони виконавчого провадження), незалежно від того виданий судом виконавчий лист на момент звернення із заявою про правонаступництво та чи пред`явлений він (виконавчий лист) до примусового виконання.
Вказані правові висновки, зокрема, викладено в постанові Верховного Суду від 03 травня 2018 року у справі № 2-а-1864/10 (адміністративне провадження № К/9901/558/18).
Крім того, частиною 5 ст. 442 ЦПК України прямо передбачено, що положення статті 442 Заміна сторони виконавчого провадження застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України, судове рішення є обов`язковим до виконання.
У пункті 9 статті 129 Конституції України до основних засад судочинства віднесено обов`язковість рішень суду.
Отже, заміна сторони правонаступником може відбуватися як при відкритому виконавчому провадженні, так і при відсутності виконавчого провадження, тобто може бути проведена на будь-якій стадії процесу.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Виконання судових рішень у цивільних справах є складовою права на справедливий суд та однією з процесуальних гарантій доступу до суду та ефективного захисту сторони у справі, що передбачено статтями 6, 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Частиною першою статті 18 ЦПК України визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, обов`язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.
Беручи до уваги викладене, суд вважає, що є всі підстави для задоволення Заяви Товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова Компанія Довіра та гарантія , за участю заінтересованих осіб: Публічного акціонерного товариства Комерційний банк Правекс-Банк , ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , про заміну стягувача.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 260, 261, 353, 442, ЦПК України, ст.ст. 202, 512, 514 1077, ЦК України, ст. 15 Закону України Про виконавче провадження , суд -
У Х В А Л И В:
Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова Компанія Довіра та гарантія , за участю заінтересованих осіб: Публічного акціонерного товариства Комерційний банк Правекс-Банк , ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , про заміну стягувача - задовольнити.
Замінити стягувача у виконавчих листах, виданих на підставі Рішення Слов`янського міськрайонного суду Донецької області від 26 березня 2010 року (справа № 2-1427-2010) за позовною заявою Публічного акціонерного товариства Комерційний банк Правекс-Банк до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за кредитним договором, зі стягувача Публічного акціонерного товариства Комерційний банк Правекс-Банк на його правонаступника - Товариство з обмеженою відповідальністю Фінансова Компанія Довіра та гарантія , код ЄДРПОУ 38750239.
Ухвалу суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції через Слов`янський міськрайонний суд Донецької області протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Ухвалу постановлено, складено і підписано в нарадчій кімнаті складом суду, який розглянув справу.
Повний текст Ухвали складено 25 жовтня 2019 року.
Головуючий:
Суддя Слов`янського
міськрайонного суду Т.А. Хаустова.
Суд | Слов'янський міськрайонний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 25.10.2019 |
Оприлюднено | 26.10.2019 |
Номер документу | 85181083 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Городецький Д. І.
Цивільне
Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Сорока О. В.
Цивільне
Слов'янський міськрайонний суд Донецької області
Хаустова Т. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні