Постанова
від 23.10.2019 по справі 521/19284/18
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Номер провадження: 22-ц/813/5148/19

Номер справи місцевого суду: 521/19284/18

Головуючий у першій інстанції Тополева Ю.В.

Доповідач Драгомерецький М. М.

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.10.2019 року м. Одеса

Одеський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з цивільних справах:

головуючого судді: Драгомерецького М.М.

суддів колегії: Дрішлюка А.І.,

Черевка П.М.,

при секретарі: Півнєві Д.С.,

за участю: третьої особи - ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою адвоката Дячука Павла Миколайовича в інтересах Акціонерного товариства закритого типу Канвіт на ухвалу Малиновського районного суду м. Одеси від 22 листопада 2018 року у цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_2 до Акціонерного товариства закритого типу Канвінт про визнання договору дійсним, визнання права власності на майно та скасування арешту,-

В С Т А Н О В И В:

13 листопада 2018 року ОСОБА_2 звернулась до суду із позовом Акціонерного товариства закритого типу Канвінт про визнання договору дійсним, визнання права власності на майно та скасування арешту.

Ухвалою Малиновського районного суду м. Одеси від 22 листопада 2018 року відкрито провадження по даній справі.

Не погодившись із вказаною ухвалою суду, адвокат Дячук П.М. в інтересах Акціонерного товариства закритого типу Канвіт звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу місцевого суду у зв`язку із недотриманням правил підсудності.

У судове засідання до суду апеляційної інстанції позивач ОСОБА_2, адвокат відповідача Акціонерного товариства закритого типу Канвінт , а також представник третьої особи Першого Малиновського ВДВС м. Одеса ГТУЮ в Одеській області не з`явились, але про розгляд справи вони сповіщались належним чином та завчасно.

Тому у відповідності до ч. 2 ст. 372 ЦПК України неявка належним чином повідомлених сторін у судове засідання не перешкоджає розглядові справи та доступі до суду апеляційної інстанції.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши доводи, викладені в апеляційній скарзі, перевіривши законність і обґрунтованість ухвали суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення з наступних підстав.

Право на звернення до суду за судовим захистом своїх прав та охоронюваних законом інтересів є одним із важливіших конституційних прав громадян та юридичних осіб.

Забезпечення кожному права на справедливий суд та реалізація права особи на судовий захист мають здійснюватися з урахуванням норм Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (РИМ, 4.XI.1950, далі - Конвенція 1950 року), а також практики Європейського суду з прав людини, які відповідно до статті 7 Закону України від 23 лютого 2006 року №3477-IV Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини застосовуються судами при розгляді справ як джерело права.

Так, відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до підсудності якого вона віднесена процесуальним законом.

За правилом ст. 23 ЦПК України усі справи, що підлягають вирішенню в порядку цивільного судочинства, розглядаються місцевими загальними судами як судами першої інстанції, крім справ, визначених частинами другою та третьою цієї статті.

В пункті 2 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ № 3 від 01 березня 2013 року Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ зазначається, що підсудність визначає коло цивільних справ у спорах, вирішення яких належить до повноважень конкретного суду першої інстанції.

З сукупного аналізу вищенаведених положень варто зробити висновок, що під порушенням правил підсудності розуміється відкриття провадження і розгляд цивільної справи тим судом першої інстанції, до повноважень якого не відноситься вирішення даного спору.

Правила територіальної юрисдикції (підсудності) визначені параграфом 3 Глави Цивільна юрисдикція ЦПК України.

Відповідно до ч. 2 ст. 27 ЦПК України позови до юридичних осіб пред`являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Згідно ст. 30 ЦПК України позови, що виникають із приводу нерухомого майна, пред`являються за місцезнаходженням майна або основної його частини. Вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій розглядаються судом, визначеним за правилами підсудності щодо розгляду спору, похідними від якого є такі вимоги.

Як роз`яснено в постанові Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ № 3 від 01 березня 2013 року Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ , перелік позовів, для яких визначено виключну підсудність є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає. Виключну підсудність встановлено, зокрема, для позовів, що виникають із приводу нерухомого майна. Місцезнаходження нерухомого майна має бути підтверджено документально. У разі конкуренції правил підсудності (наприклад, при об`єднанні позовів, на один з яких поширюється дія правила про виключну підсудність) мають застосовуватися правила виключної підсудності. До нерухомого майна належать: земельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на них, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення. Наприклад, це - позови про право власності на таке майно; про право володіння і користування ним (стаття 358 ЦК); про поділ нерухомого майна, що є у спільній частковій власності та виділ частки із цього майна (статті 364, 367 ЦК); про поділ нерухомого майна, що є у спільній сумісній власності та виділ частки із цього майна (статті 370, 372 ЦК); про право користування нерухомим майном (визначення порядку користування ним); про право, яке виникло із договору найму жилого приміщення, оренди тощо; про визнання правочину з нерухомістю недійсним; про звернення стягнення на нерухоме майно - предмет іпотеки чи застави; розірвання договору оренди землі; стягнення орендної плати, якщо спір виник з приводу нерухомого майна; про усунення від права на спадкування та визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 звернулась до суду із позовними вимогами щодо визнання дійсним договору купівлі - продажу від 21.02.2007р. укладений між Акціонерним товариством закритого типу Канвінт та ОСОБА_2 , за яким остання прийняла у власніть 374/1000 частин нежилих приміщень, загальною площею 1 098,7 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 ; визнати право власності на вказане майно, а також скасувати арешт накладене на спірне майно.

Таким чином, позовні вимоги стосуються прав на об`єкт нерухомого майна, а тому підсудність цього спору повинна визначатися за правилами, встановленими статтею 30 ЦПК України.

Отже, нерухоме майно, з приводу якого виник спір територіально розташоване в Малиновському районі м. Одеси, тому судова колегія приходить до висновку про те, що судом першої інстанції правомірно відкрито провадження у справі за місцезнаходженням нерухомого майна.

Доводи апеляційної скарги про наявність підстав для скасування судового рішення у зв`язку з порушенням норм процесуального права є безпідставними.

Так, за частиною 1 статті 376 ЦПК України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є: неповне з`ясування обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.

Отже, підстав для скасування оскаржуваної ухвали в межах доводів апеляційної скарги не вбачається.

Керуючись ст. ст. 367, 368, 374 ч. 1 п. 1, 375, 382 - 384 ЦПК України, Одеський апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати у цивільних справах,-

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу адвоката Дячука Павла Миколайовича в інтересах Акціонерного товариства закритого типу Канвіт залишити без задоволення, ухвалу Малиновського районного суду м. Одеси від 22 листопада 2018 року залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття, однак може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Верховного Суду.

Повний текст судового рішення складено: 25 жовтня 2019 року.

Судді Одеського апеляційного суду: М.М.Драгомерецький

А.І.Дрішлюк

П.М.Черевко

СудОдеський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення23.10.2019
Оприлюднено29.10.2019
Номер документу85217866
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —521/19284/18

Рішення від 17.09.2020

Цивільне

Малиновський районний суд м.Одеси

Тополева Ю. В.

Ухвала від 04.02.2020

Цивільне

Малиновський районний суд м.Одеси

Тополева Ю. В.

Ухвала від 27.05.2019

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Драгомерецький М. М.

Постанова від 23.10.2019

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Драгомерецький М. М.

Ухвала від 12.04.2019

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Драгомерецький М. М.

Рішення від 17.01.2019

Цивільне

Малиновський районний суд м.Одеси

Тополева Ю. В.

Ухвала від 17.01.2019

Цивільне

Малиновський районний суд м.Одеси

Тополева Ю. В.

Ухвала від 17.01.2019

Цивільне

Малиновський районний суд м.Одеси

Тополева Ю. В.

Ухвала від 17.01.2019

Цивільне

Малиновський районний суд м.Одеси

Тополева Ю. В.

Ухвала від 17.01.2019

Цивільне

Малиновський районний суд м.Одеси

Тополева Ю. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні