Справа № 444/3051/17 Головуючий у 1 інстанції: Зеліско Р.Й.
Провадження № 22-ц/811/352/19 Доповідач в 2-й інстанції: Копняк С. М.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 листопада 2019 року колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ Львівського апеляційного суду в складі:
головуючої - судді Копняк С.М.,
суддів - Бойко С.М., Ніткевича А.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження питання щодо застосування заходів процесуального примусу, -
в с т а н о в и л а:
Протокольною ухвалою судового засідання Львівського апеляційного суду від 01 серпня 2019 року явку представника Мокротинської сільської ради Жовківського району Львівської області у судове засідання апеляційного суду, призначене на 17.10.2019 року, визнано обов`язковою
Одночасно, колегією суддів, з метою повного та об`єктивного вирішення справи було запропоновано Мокротинській сільській раді Жовківського району Львівської області до 17 жовтня 2019 року надати в розпорядження апеляційного суду книги погосподарського обліку по господарствах ОСОБА_1 і ОСОБА_2 за період 2007-2011 р.р. та іншу наявну документацію (земельно-кадастрові книги, плани, тощо), що стосується площ, меж, розмірів та конфігурацій земельних ділянок, якими користувались ОСОБА_3 та ОСОБА_2 .
Згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення вбачається, що Мокротинська сільська рада отримала вимогу суду 21 серпня 2019 року, однак станом на 17 жовтня 2019 року вище перелічені документи, чи їх належно засвідчені копії до Львівського апеляційного суду не представила, внаслідок чого залишилась невиконаною ухвала суду апеляційної інстанції.
В судове засідання, яке відбулось 17 жовтня 2019 року представник Мокротинської сільської ради Жовківського районного суду Львівської області не зявився, причини своєї неявки не повідомив.
Ухвалою Львівського апеляційного суду від 18 жовтня 2019 року до відповідача Мокротинської сільської ради застосовано заходи процесуального примусу у виді попередження.
Попереджено відповідача Мокротинську сільську раду Жовківського району Львівської області, що застосування заходів процесуального примусу не звільняє його від виконання процесуального обов`язку з`явитись за викликом суду в судове засідання та представити до 11 листопада 2019 року витребувану вище документацію.
У разі невиконання вимог ухвали про надання в розпорядження суду перелічених в мотивувальній частині документів чи їх належно засвідчених копій до 11 листопада 2019 року , попереджено про наслідки застосування положень ст. 148 ЦПК України.
Згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення. Мокротинська сільська рада Жовківського району Львівської області отримала копію ухвали 01 листопада 2019 року, однак, станом на 22 листопада 2019 року, вимоги ухвали щодо пред`явлення витребуваних судом документів залишились не виконаними.Причини невиконання вимог ухвали суду не повідомлено.
Частиною 4 статті 44 ЦПК України передбачено, що суд зобов`язаний вживати заходів для запобігання зловживанню процесуальними правами. У випадку зловживання процесуальними правами учасником судового процесу суд застосовує до нього заходи, визначені цим Кодексом.
Статтею 143 ЦПК України визначено, що заходами процесуального примусу є процесуальні дії, що вчиняються судом у визначених цим Кодексом випадках з метою спонукання відповідних осіб до виконання встановлених у суді правил, добросовісного виконання процесуальних обов`язків, припинення зловживання правами та запобігання створенню протиправних перешкод у здійсненні судочинства.
Заходи процесуального примусу застосовуються судом шляхом постановлення ухвали.
Відповідно до ч. 1 ст. 144 ЦПК України, заходами процесуального примусу є: 1) попередження; 2) видалення із залу судового засідання; 3) тимчасове вилучення доказів для дослідження судом; 4) привід; 5) штраф.
Застосування до особи заходів процесуального примусу не звільняє її від виконання обов`язків, встановлених цим Кодексом.
Частиною першою статті 148 ЦПК України визначено, що суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід державного бюджету з відповідної особи штрафу у таких випадках:
1) невиконання процесуальних обов`язків, зокрема, ухилення від вчинення дій, покладених судом на учасника судового процесу;
2) зловживання процесуальними правами, вчинення дій або допущення бездіяльності з метою перешкоджання судочинству;
3) неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин;
4) невиконання ухвали про забезпечення позову або доказів, ненадання копії відзиву на позов, апеляційну чи касаційну скаргу, відповіді на відзив, заперечення іншому учаснику справи у встановлений строк;
5) порушення заборон, встановлених частиною дев`ятою статті 203 цього Кодексу.
Частиною другою статті 148 ЦПК України передбачено, що у випадку повторного чи систематичного невиконання процесуальних обов`язків, повторного чи неодноразового зловживання процесуальними правами, повторного чи систематичного неподання витребуваних судом доказів без поважних причин або без їх повідомлення, триваючого невиконання ухвали суду про забезпечення позову або доказів суд з урахуванням конкретних обставин стягує у дохід державного бюджету з відповідного учасника судового процесу або відповідної іншої особи штраф у сумі від одного до десяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Враховуючи наведені вище норми процесуального закону й те, що відповідач Мокротинська сільська рада Жовківського районного суду Львівської області не виконала свого процесуального обов`язку щодо виконання вимог ухвали про витребування доказів, колегія суддів дійшла висновку про застосування до цього учасника справи заходів процесуального примусу у виді штрафу.
З цих підстав, апеляційний суд вважає такі дії заявника зловживанням своїми процесуальними правами, що фактично унеможливлює здійснення судом апеляційної інстанції своєчасного розгляду справи впродовж розумних строків, та є підставою для стягнення в дохід державного бюджету штрафу у якості заходу процесуального примусу.
Європейський суд з прав людини наголошував, що право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондується з обов`язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (пункт 35 рішення у справі Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії від 07 липня 1989 року).
Враховуючи наведене, апеляційний суд дійшов висновку про необхідність застосування до Мокротинської сільської ради заходу процесуального примусу у вигляді штрафу в розмірі 3 прожиткових мінімуми для працездатних осіб, що складає 5 763 грн. (1921*3), за зловживання процесуальними обов`язками.
Відповідно до частини п`ятої ст. 148 ЦПК України ухвала про стягнення штрафу є виконавчим документом.
Керуючись ч. 2 ст. 357 та ч.3 ст. 185, 148 ЦПК України, суд,-
ухвалив:
Визнати дії Мокротинської сільської ради Жовківського району Львівської області щодо невиконання вимог ухвали Львівського апеляційного суду від 18 жовтня 2019 року - зловживанням процесуальними правами.
Застосувати до Мокротинської сільської ради Жовківського району Львівської області заходи процесуального примусу у виді накладення штрафу з розмірі 3 прожиткових мінімуми для працездатних осіб.
Стягнути з Мокротинської сільської ради Жовківського району Львівської області в дохід державного бюджету України, де стягувачем є Державна судова адміністрація України штраф у розмірі 1 (одного) прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 5 763 грн.
Визнати обов`язковою явку представника відповідача Мокротинської сільської ради Жовківського районного суду Львівської області в судове засідання апеляційного суду на 11 год. 00 хв. 11 грудня 2019 року.
Попередити відповідача Мокротинську сільську раду Жовківського районуЛьвівської області, що застосування заходів процесуального примусу не звільняє його від виконання процесуального обов`язку з`явитись за викликом суду в судове засідання та представити до 11 грудня 2019 року витребувану документацію .
Дані про боржника : Мокротинська сільська рада Жовківського району Львівської області, місцезнаходження 80355, Львівська обл., Жовківський район, село Мокротин, вулиця Кутова, будинок 1 , ідентифікаційний код юридичної особи 04372098.
Дані про стягувача : Державна судова адміністрація України, місце знаходження - вул. Липська, 18/5, м. Київ, ЄДРПОУ 26255795. Реквізити платежу: отримувач коштів УК у Печер.р-ні/Печерс.р-н/21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38004897, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA528999980000031116106026007, код класифікації доходів бюджету 21081100).
Строк пред`явлення ухвали до виконання - три роки.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і може бути оскаржена протягом тридцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий Копняк С.М.
Судді Бойко С.М.
Ніткевич А.В.
Суд | Львівський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 22.11.2019 |
Оприлюднено | 24.11.2019 |
Номер документу | 85831343 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Львівський апеляційний суд
Копняк С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні