Рішення
від 19.11.2019 по справі 280/3611/19
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

19 листопада 2019 року Справа № 280/3611/19 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Лазаренка М.С.,

за участю секретаря судового засідання Дєткова Р.О.,

за участю:

представника позивача Загорського Д.Д.,

представника відповідачів Близнюк К.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Електрохата (69032, м. Запоріжжя, вул. Нарвська, буд. 10; код ЄДРПОУ 39336270)

до Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 39396146)

Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, буд. 8; код ЄДРПОУ 43005393)

про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

25.07.2019 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю Електрохата (далі - позивач) до Головного управління ДФС України в Запорізькій області (далі - відповідач-1), Державної податкової служби України (далі - відповідач-2), в якому позивач просить суд:

- визнати протиправними та скасувати рішення комісії ГУ ДФС у Запорізькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №1155640/39336270 від 06.05.2019, №1152896/39336270 від 02.05.2019, №1155610/39336270 від 06.05.2019, №1026127/39336270 від 14.12.2018, №1152894/39336270 від 02.05.2019, №1152895/39336270 від 02.05.2019;

- зобов`язати ДПС України зареєструвати податкові накладні Товариства з обмеженою відповідальністю Електрохата №27 від 08.11.2018, №37 від 08.11.2018, №39 від 02.11.2018, №70 від 12.06.2018, №84 від 18.10.2018, №85 від 18.10.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- стягнути з відповідачів на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Електрохата понесені витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 7000,00 грн.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що за результатами господарської діяльності позивачем складені податкові накладні №27 від 08.11.2018, №37 від 08.11.2018, №39 від 02.11.2018, №70 від 12.06.2018, №84 від 18.10.2018, №85 від 18.10.2018, які були подані на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН), проте, позивачем були отримані квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН, в яких зазначено, що документи прийнято, але реєстрація зупинена. Підставою для зупинення реєстрації податкової накладної стало те, що податкові накладні відповідають вимогам пп.1.6 п.1 Критеріїв ризиковості платника податку, у зв`язку з чим позивачу запропоновано надати додаткові документи та пояснення по вказаним накладним. Вказує, що позивач скористався наданим правом та подав пояснення та пакет документів, проте, незважаючи на подання всіх необхідних документів позивач отримав рішення про відмову у реєстрації спірних податкових накладних в ЄРПН. Позивач вважає прийняті рішення про відмову у реєстрації податкових накладних в ЄРПН необґрунтованими, протиправними та такими, що не ґрунтуються на результатах аналізу пакету документів платника податків. Крім того, позивач вказав і на ту обставину, що ТОВ ЕЛЕКТРОХАТА надано на адресу відповідача-1 всі необхідні документи, які підтверджують законність здійснення позивачем господарської діяльності та реальне виконання операцій, за якими складено податкові накладні, проте, відповідачем не надано належної оцінки поданим документам. З огляду на викладене, просив позов задовольнити у повному обсязі.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги з підстав, зазначених у позовній заяві.

Відповідачі позов не визнали, надавши до суду відзив на позову заяву вх.№37187 від 09.09.2019, в якому зазначено, що реєстрація податкових накладних №27 від 08.11.2018, №37 від 08.11.2018, №39 від 02.11.2018, №70 від 12.06.2018, №84 від 18.10.2018, №85 від 18.10.2018 була зупинена як таких, що відповідають критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН. Вказує, що комісією Головного управління ДФС у Запорізькій області прийнято оскаржувані рішення №1155640/39336270 від 06.05.2019, №1152896/39336270 від 02.05.2019, №1155610/39336270 від 06.05.2019, №1026127/39336270 від 14.12.2018, №1152894/39336270 від 02.05.2019, №1152895/39336270 від 02.05.2019, якими відмовлено у реєстрації спірних податкових накладних у зв`язку із неподанням всіх необхідних документів. З огляду на таке, стверджує, що відповідач-1 у відповідності до вимог чинного законодавства, а отже підстави для задоволення позову відсутні.

15.10.2019 від представника позивача до суду надійшла відповідь на відзив (вх.№42605), в якій зазначає, що аргументи відповідачів є необґрунтованими та поверхневими, оскільки квитанції про зупинення реєстрації спірних податкових накладних не містять інформації про те, яка саме з вказаних в підпункті 1.6 обставин мала місце та стала підставою для встановлення ризиковості платника податків, а також не містить вичерпного переліку документів, які має подати товариство для реєстрації податкової накладної.

Ухвалою суду від 14.05.2019 позовну заяву було залишено без руху на підставі ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), позивачу було надано 10-денний строк з дня отримання вказаної ухвали для усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою суду від 19.08.2019 відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі №280/3611/19 та призначено підготовче судове засідання на 17.09.2019.

В судовому засіданні 17.09.2019 оголошено перерву до 21.10.2019.

Ухвалою суду від 21.10.2019 відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідачів про залишення позовної вимоги без розгляду.

Протокольною ухвалою від 21.10.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 19.11.2019.

В ході судового засідання 19.11.2019 протокольною ухвалою здійснено процесуальну заміну сторони відповідача - Державної фіскальної служби України на Державну податкову службу України.

Враховуючи норми ч. 3 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС України), у судовому засіданні 19.11.2019 проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Відповідно до ст. 229 КАС України, у судовому засіданні здійснювалось повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів, а саме: звукозаписуючого пристрою Акорд .

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, судом встановлено наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю ЕЛЕКТРОХАТА зареєстроване в Єдиному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців 05.08.2014, та перебуває на обліку в ГУ ДФС у Запорізькій області. Основними видами діяльності товариства є: 46.69. Оптова торгівля іншими машинами й устаткуванням; 46.43 Оптова торгівля побутовим електротоварами й електронною апаратурою побутового призначення для приймання, записування, відтворювання звуку й зображення; 46.52 Оптова торгівля електронним і телекомунікаційним устаткуванням, деталями до нього; 46.62 Оптова торгівля верстатами; 46.63 Оптова торгівля машинами й устаткуванням для добувної промисловості та будівництва.

24.05.2016 між ТОВ Електрохата (Постачальник) та ПАТ Крюківський вагонобудівний завод (Покупець) укладено договір поставки №2516/010064/з, згідно якого Постачальник зобов`язується передати у власність Покупцю, а Покупець - прийняти та оплатити отриману продукцію, згідно специфікацій, які є невід`ємною частиною даного Договору.

На виконання цього договору було здійснено п`ять операцій з постачання товару покупцю, внаслідок чого були складені шість податкових накладних, в реєстрації яких було відмовлено органами ДФС.

13.11.2018 позивач відповідно до умов договору поставки від 24.05.2016 №2516/010064/з поставив на адресу ПАТ Крюківський вагонобудівний завод товар - Лампа люмінесцентна L18/765 OSRAM в кількості 400 шт. на загальну суму 5760,00 грн., в т.ч. ПДВ 960,00 грн.

Поставка товару документально оформлена видатковою накладною №1781 від 13.11.2018. Транспортування товару здійснювалась ТОВ Нова пошта , що підтверджується товарно-транспортною накладною №59998071072388 від 13.11.2018 Оплата за Товар здійснена покупцем в повному обсязі на підставі платіжного доручення №25/18099 від 08.11.2018.

Реалізований товар Лампа люмінесцентна L18/765 OSRAM в кількості 400 шт. був придбаний у ТОВ АСТ-Світлотехніка на підставі договору поставки №94/18 від 27.03.2018.

Товар поставлено згідно видаткової накладної №АСТ50860 від 12.11.2018. Товар транспортувався перевізником ТОВ АСТ-Світлотехніка згідно товарно-транспортної накладної №50860 від 12.11.2018. Оплата за товар здійснена покупцем на підставі платіжного доручення №6133 від 13.11.2018. Товар був оприбуткований згідно прибуткового ордеру №326 від 12.11.2018.

В свою чергу, за результатами господарської операції з постачання на адресу ПАТ Крюківський вагонобудівний завод товару на загальну суму 5760,00 грн., в тому числі ПДВ - 960,00 грн., відповідно до приписів п.201.10. ст.201 ПК України 08.11.2018 ТОВ Електрохата було складено податкову накладну №27 та, з використанням програмного забезпечення M.E.DOC направлено її для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Згідно отриманої квитанції №9267024694 зазначено, що відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК №27 від 08.11.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп.1.6 п.1 Критеріїв ризиковості платника податку . Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної І розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних .

На виконання п. 15, 16 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 117 позивачем 02.05.2019 було направлено на адресу ДФС пояснення (повідомлення) №231 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрацію якої зупинено, з копіями всіх необхідних документів, що стосуються господарських операцій за цією податковою накладною.

У складі повідомлення були надані копії договорів на реалізацію, договорів на придбання, видаткових, прибуткових та податкових накладних, товарно-транспортних накладних, що підтверджують транспортування товару, рахунків на оплату товару, платіжних доручень на оплату придбаного товару, банківських виписок, що підтверджують оплату реалізованого товару, прибуткових ордерів, інвентаризаційного опису, надані письмові пояснення про специфіку господарської діяльності з копіями договорів оренди нежитлового приміщення та інших документів, які підтверджують наявність необхідних умов для здійснення господарської діяльності та підтверджують реальність здійснення операцій. На підтвердження подання вищезазначених документів було отримано квитанції №1 та №2 від 02.05.2019 про те, що документи потрапили до ДФС України та збережені на центральному рівні.

Проте, рішенням комісії ГУ ДФС у Запорізькій області, №1155640/39336270 від 06.05.2019 відмовлено у реєстрації податкової накладної, де підставою для відмови визначено: неподання платником податку копій документів , а в графі додаткова інформація зазначено: Відсутні: первинні документи щодо навантаження, розвантаження продукції, рахунки-фактури (поставка) .

Не погоджуючись з рішенням Комісії ГУ ДФС у Запорізькій області №1155640/39336270 від 06.05.2019 про відмову в реєстрації податкової накладної №27 від 08.11.2018, позивач 15.05.2019 подав скаргу до ДФС України на зазначене рішення, повторно надавши копії всіх документів та додаткові пояснення щодо обставин здійснення господарської операції, результати якої відображені в податковій накладній, реєстрація якої зупинена.

Комісією ДФС з питань розгляду скарг 20.05.2019 прийняте рішення №28473/39336270/2 яким скаргу позивача від 15.05.2019 залишено без задоволення, а рішення контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної №27 від 08.11.2018 - без змін.

13.11.2018 позивач, відповідно до умов договору поставки від 24.05.2016 №№2516/010064/з поставив на адресу ПАТ Крюківський вагонобудівний завод товар - Мікроперемикач МП-1101 в кількості 50 шт. на загальну суму 4980,00 грн., в т.ч. ПДВ 830,00 грн.

Поставка товару документально оформлена видатковою накладною №1782 від 13.11.2018. Транспортування товару здійснювалась ТОВ Нова пошта , що підтверджується товарно-транспортною накладною №59998071072388 від 13.11.2018 Оплата за Товар здійснена покупцем в повному обсязі на підставі платіжного доручення №25/18098 від 08.11.2018.

Реалізований товар Мікроперемикач МП-1101 в кількості 50 шт. був придбаний у ФОП ОСОБА_1 на підставі договору поставки №17 від 03.01.2018. Товар поставлено згідно видаткової накладної №2094 від 01.11.2018. Товар перевізником не транспортувався у зв`язку з тим, що постачальник і продавець провадять господарську діяльність на одній території - за адресою АДРЕСА_1. Оплата за товар здійснена покупцем на підставі платіжного доручення №6205 від 06.12.2018. Товар був оприбуткований згідно прибуткового ордеру №210 від 01.11.2018.

В свою чергу, за результатами господарської операції з постачання на адресу ПАТ Крюківський вагонобудівний завод товару на загальну суму 4980,00 грн., в тому числі ПДВ - 830,00 грн., відповідно до приписів п.201.10. ст.201 ПК України 08.11.2018 ТОВ Електрохата було складено податкову накладну №37 та, з використанням програмного забезпечення M.E.DOC направлено її для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. В отриманій квитанції №9267045391 від 29.11.2018 зазначено, що відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК №37 від 08.11.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп.1.6 п.1 Критеріїв ризиковості платника податку . Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних .

На виконання п. 15, 16 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 117 позивачем 25.04.2019 було направлено на адресу ДФС пояснення (повідомлення) №230 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрацію якої зупинено, з копіями всіх необхідних документів, що стосуються господарських операцій за цією податковою накладною.

У складі повідомлення були надані копії договорів на реалізацію, договорів на придбання, видаткових, прибуткових та податкових накладних, товарно-транспортних накладних, що підтверджують транспортування товару, рахунків на оплату товару, платіжних доручень на оплату придбаного товару, банківських виписок, що підтверджують оплату реалізованого товару, прибуткових ордерів, інвентаризаційного опису, надані письмові пояснення про специфіку господарської діяльності з копіями договорів оренди нежитлового приміщення та інших документів, які підтверджують наявність необхідних умов для здійснення господарської діяльності та підтверджують реальність здійснення операцій. На підтвердження подання вищезазначених документів було отримано квитанції №1 та №2 від 25.04.2019 про те, що документи потрапили до ДФС України та збережені на центральному рівні.

Проте, рішенням комісії ГУ ДФС у Запорізькій області №1152896/39336270 від 02.05.2019 відмолено у реєстрації податкової накладної, де в якості підстав для відмови зазначено: неподання платником податку копій документів / первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури /інвойси,акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано підкреслити) . Проте жодних підкреслень в рішенні не було . Натомість в графі додаткова інформація в рішенні зазначено: Первинні документи щодо транспортування товарів від постачальників .

Позивач, відповідно до умов договору поставки від 24.05.2016 №№2516/010064/з поставив на адресу ПАТ Крюківський вагонобудівний завод товар - 1) Електромагніт ЕД- 11101 380В в кількості 3 шт., 2) Контакт до кнопок (ХВ2) ZB2-BE102 N/C в кількості 2 шт., 3) LC1D258B7 40А(АС1), 4Р (2 н.з+2н.о.), DC24V КОНТАКТОР в кількості 2 шт., 4) LC1D25B7 КОНТАКТОР 25А доп. 1н.з+1н.о., AC24V в кількості 2 шт.; 5) LADN-40 Блок доп. контактів 4н.о. фронт, використ. З контакторами серії D, F, В в кількості 2 шт.; 6) LADN-20 Блок доп. контактів 2н.о. фронт, використ. З контакторами серії D, F, В в кількості 2 шт.; 7) Пускач магнітний ПМ-1-18-10 380 В в кількості 3 шт.; 8) реле РПУ-4 220В 4*4 в кількості 9 шт.; 9) Пускач магнітний ПМЛ-3160М 220В 0*4Б (ЕТАЛ Александрія) в кількості 2 шт.

Поставка товару документально оформлена видатковими накладними №1784 від 13.11.2018, №1822 від 03.12.2018, №1818 від 03.12.2018. Транспортування товару здійснювалась ТОВ Нова пошта , що підтверджується товарно-транспортними накладними №59998071072388 від 13.11.2018 та №59998072008510 від 03.12.2018. Оплата за Товар здійснена покупцем в повному обсязі на підставі платіжного доручення №25/17519 від 02.11.2018.

Реалізований товар Електромагніт ЕД-11101 380В в кількості 3 шт. та реле РПУ-4 220В 4*4 в кількості 9 шт. був придбаний у ФОП ОСОБА_1 на підставі договору поставки №17 від 03.01.2018. Товар поставлено згідно видаткових накладних №2101 від 03.12.2018 та №2094 від 01.11.2018. Товар перевізником не транспортувався у зв`язку з тим, що постачальник і продавець провадять господарську діяльність на одній території - за адресою АДРЕСА_1. Часткова оплата за товар здійснена покупцем на підставі платіжного доручення №6205 від 06.12.2018. Товар був оприбуткований згідно прибуткових ордерів №321 від 03.12.2018 та №210 від 01.11.2018.

Реалізований товар Контакт до кнопок (ХВ2) ZB2-BE102 N/C в кількості 2 шт. та Пускач магнітний ПМ-1-18-10 380 В в кількості 3 шт. був придбаний у ПП Промобладнання на підставі договору поставки №15039 від 30.03.2015. Товар поставлено згідно видаткових накладних№7636 від 28.11.2018 та №7215 від 12.11.2018. Транспортування товару здійснювалось ПП Промобладнання , що підтверджується товарно-транспортними накладними №ПО7636 від 30.11.2018 та №П007215 від 12.11.2018. Оплата за товар здійснена покупцем на підставі платіжних доручень №6183 від 06.12.2018 та №6128 від 13.11.2018.

Товар був оприбуткований згідно прибуткових ордерів №322 від 28.11.2018 та №284 від 12.11.2018.

Реалізований товар LC1D258B7 40А(АС1), 4Р (2 н.з+2н.о.), DC24V КОНТАКТОР в кількості 2 шт., LC1D25B7 КОНТАКТОР 25А доп. 1н.з+1н.о., AC24V в кількості 2 шт., LADN-40 Блок доп. контактів 4н.о. фронт, використ. З контакторами серії D, F , В в кількості 2 шт., LADN-20 Блок доп. контактів 2н.о. фронт, використ. З контакторами серії D, F, В в кількості 2 шт. був придбаний у ТОВ АСТ Світлотехніка на підставі договору поставки №94/18 від 23.03.2018. Товар поставлено згідно видаткових накладних№АСТ53688 від 26.11.2018 та №АСТ55033 від 30.11.2018. Транспортування товару здійснювалось ТОВ АСТ Світлотехніка , що підтверджується товарно-транспортними накладними №53688 від 26.11.2018 та №55033 від 30.11.2018. Оплата за товар здійснена покупцем на підставі платіжного доручення №6111 від 06.11.2018. Товар був оприбуткований згідно прибуткових ордерів №324 від 30.11.2018 та №325 від 26.11.2018.

Реалізований товар Пускач магнітний ПМЛ-3160М 220В 0*4Б (ЕТАЛ Александрія) в кількості 2 шт. був придбаний у ТОВ Електромеханічний завод ЕТАЛ на підставі договору поставки №М-0008 від 05.01.2018. Товар поставлено згідно видаткової накладної №6784 від 13.11.2018. Транспортування товару здійснювалось ТОВ ТК САТ , що підтверджується товарно-транспортною накладною №051004373 від 13.11.2018. Оплата за товар здійснена покупцем на підставі платіжного доручення №6106 від 06.11.2018. Товар був оприбуткований згідно прибуткових ордерів №323 від 13.11.2018.

В свою чергу, за результатами господарської операції з придбання товару на адресу ПАТ Крюківський вагонобудівний завод на загальну суму 28946,40 грн., в тому числі ПДВ - 4824,40 грн., відповідно до приписів п.201.10, ст.201 ПК України 02.11.2018 ТОВ Електрохата було складено податкову накладну №39 та, з використанням програмного забезпечення M.E.DOC направлено її для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. В отриманій квитанції №9262050062 від 26.11.2018 зазначено, що відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК №39 від 02.11.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп.1.6 п.1 Критеріїв ризиковості платника податку . Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних .

На виконання п. 15, 16 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 117 позивачем 02.05.2019 було направлено на адресу ДФС пояснення (повідомлення) №232 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрацію якої зупинено, з копіями всіх необхідних документів, що стосуються господарських операцій за цією податковою накладною.

У складі повідомлення були надані копії договорів на реалізацію, договорів на придбання, видаткових, прибуткових та податкових накладних, товарно-транспортних накладних, що підтверджують транспортування товару, рахунків на оплату товару, платіжних доручень на оплату придбаного товару, банківських виписок, що підтверджують оплату реалізованого товару, прибуткових ордерів, інвентаризаційного опису, надані письмові пояснення про специфіку господарської діяльності з копіями договорів оренди нежитлового приміщення та інших документів, які підтверджують наявність необхідних умов для здійснення господарської діяльності та підтверджують реальність здійснення операцій. На підтвердження подання вищезазначених документів було отримано квитанції №1 та №2 від 02.05.2019 про те, що документи потрапили до ДФС України та збережені на центральному рівні.

Проте, рішенням комісії ГУ ДФС у Запорізькій області №1155610/39336270 від 06.05.2019 відмовлено у реєстрації податкової накладної, де в якості підстави відмови зазначено: неподання платником податку копій документів / первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси,акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано підкреслити) . Проте жодних підкреслень в рішенні не було . Натомість в графі додаткова інформація в рішенні зазначено: Відсутні: первинні документи щодо навантаження, розвантаження продукції, рахунки-фактури (поставка) .

Не погоджуючись з рішенням Комісії ГУ ДФС у Запорізькій області №1155610/39336270 від 06.05.2019 про відмову в реєстрації податкової накладної №39 від 02.11.2018, позивач 15.05.2019 подав скаргу до ДФС України на зазначене рішення, повторно надавши копії всіх документів та додаткові пояснення щодо обставин здійснення господарської операції, результати якої відображені в податковій накладній, реєстрація якої зупинена.

Даний факт підтверджується квитанцією №1 від 15.05.2019.

На час звернення до суду відповідь від ДФС України отримано не було.

01.06.2018 позивач, відповідно до умов договору поставки від 24.05.2016 №2516/010064/з поставив на адресу ПАТ Крюківський вагонобудівний завод товар - 1) Наконечник мед. 35в кількості 12 шт. на суму 182,40 грн., 2) наконечник мед. 50 в кількості 18 шт. на суму 291,60 грн., 3) наконечник 70 в кількості 12 шт. на суму 230,40 грн.; 4) наконечник мед. 95 в кількості 6 шт. на суму 194,40 грн.

Поставка товару документально оформлена видатковою накладною №1089 від 05.06.2018. Транспортування товару здійснювалась ТОВ Нова пошта , що підтверджується товарно-транспортною накладною №59998064381119 від 05.06.2018 Оплата за Товар здійснена покупцем в повному обсязі на підставі платіжного доручення №25/8816 від 12.06.2018.

Реалізований товар (1) Наконечник мед. 35в кількості 12 шт. на суму 182,40 грн., 2) наконечник мед. 50 в кількості 18 шт. на суму 291,60 грн., 3) наконечник 70 в кількості 12 6шт. на суму 230,40 грн.; 4) наконечник мед. 95 в кількості 6 шт. на суму 194,40 грн.) був придбаний у ТОВ Авілон груп на підставі договору поставки №286/4п від 30.05.2018.

Товар поставлено згідно видаткової накладної №ФР-00000020 від 01.06.2018. Товар транспортувався перевізником ТОВ Електрохата , що підтверджується товарно-транспортною накладною №РФР-020 від 01.06.2018. Оплата за товар здійснена покупцем на підставі платіжного доручення №5882 від 06.09.2018. Товар був оприбуткований згідно прибуткового ордеру №96 від 01.06.2018.

В свою чергу, за результатами господарської операції з постачання на адресу ПАТ Крюківський вагонобудівний завод товару на загальну суму 1078,58грн., в тому числі ПДВ - 179,76грн., відповідно до приписів п.201.10, ст.201 ПК України 12.06.2018 Позивачем було складено податкову накладну №70 та, з використанням програмного забезпечення M.E.DOC направлено її для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. В отриманій квитанції №9132659713 від 30.06.2018 зазначено, що відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК №70 від 12.06.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп.1.6 п.1 Критеріїв ризиковості платника податку . Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної І розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних .

На виконання п. 15, 16 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №117 позивачем 13.12.2018 було направлено на адресу ДФС пояснення (повідомлення) №136 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрацію якої зупинено, з копіями всіх необхідних документів, що стосуються господарських операцій за цією податковою накладною.

У складі повідомлення були надані копії договорів на реалізацію, договорів на придбання, видаткових, прибуткових та податкових накладних, товарно-транспортних накладних, що підтверджують транспортування товару, рахунків на оплату товару, платіжних доручень на оплату придбаного товару, банківських виписок, що підтверджують оплату реалізованого товару, прибуткових ордерів, інвентаризаційного опису, надані письмові пояснення про специфіку господарської діяльності з копіями договорів оренди нежитлового приміщення та інших документів, які підтверджують наявність необхідних умов для здійснення господарської діяльності та підтверджують реальність здійснення операцій. На підтвердження подання вищезазначених документів було отримано квитанції №1 та №2 від 13.12.2018 про те, що документи потрапили до ДФС України та збережені на центральному рівні.

Проте, рішенням Комісія ГУ ДФС у Запорізькій області №1026127/39336270 від 14.12.2018 відмовлено у реєстрації податкової накладної, де в якості підстав відмови зазначено: неподання платником податку копій документів / первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання / транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури /інвойси,акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано підкреслити) . Проте жодних підкреслень в рішенні не було . Натомість в графі додаткова інформація в рішенні зазначено: Складські документи .

Не погоджуючись з рішенням Комісії ГУ ДФС у Запорізькій області №1026127/39336270 від 14.12.2018 про відмову в реєстрації податкової накладної №70 від 12.06.2018, ТОВ Електрохата 22.12.2018 подано скаргу до ДФС України на зазначене рішення, повторно надавши копії всіх документів та додаткові пояснення щодо обставин здійснення господарської операції, результати якої відображені в податковій накладній, реєстрація якої зупинена.

Комісією ДФС з питань розгляду скарг 22.12.2018 прийняте рішення №200/39336270/2, яким скаргу позивача від 02.01.2019 залишено без задоволення, рішення контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної №70 від 12.06.2018 - без змін.

Позивач, відповідно до умов договору поставки від 24.05.2016 №№2516/010064/з поставив на адресу ПАТ Крюківський вагонобудівний завод товар - Пускач магнітний ПСА-6100 220В в кількості 2 шт. на загальну суму 5304,00 грн., в т.ч. ПДВ 884,00 грн.

Поставка товару документально оформлена видатковою накладною №1735 від 05.11.2018. Транспортування товару здійснювалась ТОВ Нова пошта , що підтверджується товарно-транспортною накладною №59998070675210 від 05.11.2018. Оплата за Товар здійснена покупцем в повному обсязі на підставі платіжного доручення №25/16821 від 18.10.2018.

Реалізований товар Пускач магнітний ПСА-6100 220В в кількості 2 шт. був придбаний у ФОП ОСОБА_1 на підставі договору поставки №17 від 03.01.2018.

Товар поставлено згідно видаткової накладної №2105 від 05.11.2018. Товар перевізником не транспортувався у зв`язку з тим, що постачальник і продавець провадять господарську діяльність на одній території - за адресою АДРЕСА_1. Оплата за товар здійснена покупцем на підставі платіжного доручення №6205 від 06.12.2018. Товар був оприбуткований згідно прибуткового ордеру №314 від 05.11.2018.

В свою чергу, за результатами господарської операції з придбання товару на адресу ПАТ Крюківський вагонобудівний завод на загальну суму 5304,00 грн., в тому числі ПДВ - 884,00 грн., відповідно до приписів п.201.10, ст.201 ПК України 18.10.2018 ТОВ Електрохата було складено податкову накладну №84 та, з використанням програмного забезпечення M.E.DOC направлено її для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. В отриманій квитанції №9248991416 від 13.11.2018 зазначено, що відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК №84 від 18.10.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп.1.6 п.1 Критеріїв ризиковості платника податку . Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних .

На виконання п. 15, 16 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 117 позивачем 25.04.2019 було направлено на адресу ДФС пояснення (повідомлення) №228 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрацію якої зупинено, з копіями всіх необхідних документів, що стосуються господарських операцій за цією податковою накладною.

У складі повідомлення були надані копії договорів на реалізацію, договорів на придбання, видаткових, прибуткових та податкових накладних, товарно-транспортних накладних, що підтверджують транспортування товару, рахунків на оплату товару, платіжних доручень на оплату придбаного товару, банківських виписок, що підтверджують оплату реалізованого товару, прибуткових ордерів, інвентаризаційного опису, надані письмові пояснення про специфіку господарської діяльності з копіями договорів оренди нежитлового приміщення та інших документів, які підтверджують наявність необхідних умов для здійснення господарської діяльності та підтверджують реальність здійснення операцій. На підтвердження подання вищезазначених документів було отримано квитанції №1 та №2 від 25.05.2019 про те, що документи потрапили до ДФС України та збережені на центральному рівні.

Проте, рішенням комісії ГУ ДФС у Запорізькій області №1152894/39336270 від 02.05.2019 відмовлено у реєстрації податкової накладної, де в якості підстав відмови зазначено: неподання платником податку копій документів / первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури /інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано підкреслити) . Проте жодних підкреслень в рішенні не було . Натомість в графі додаткова Інформація в рішенні зазначено: первинні документи щодо транспортування товарів від постачальників .

Позивач, відповідно до умов договору поставки від 24.05.2016 №№2516/010064/з поставив на адресу ПАТ Крюківський вагонобудівний завод товар - 1) Пускач магнітний ПМЕ-111 380В в кількості 10 шт., 2) Контакт до ПАЕ-311 нерух. в кількості 27 шт., 3) Пускач магнітний ПМЕ-211 380В в кількості 6 шт.

Поставка товару документально оформлена видатковою накладною №1736 від 05.11.2018. Транспортування товару здійснювалась ТОВ Нова пошта , що підтверджується товарно-транспортною накладною №59998070675210 від 05.11.2018. Оплата за Товар здійснена покупцем в повному обсязі на підставі платіжного доручення №25/16819 від 18.10.2018.

Реалізований товар пускач магнітний ПМЕ-111 380В в кількості 10 шт., пускач магнітний ПМЕ-211 380В в кількості 6 шт. був придбаний у ФОП ОСОБА_1 на підставі договору поставки №17 від 03.01.2018. Товар поставлено згідно видаткової накладної №2094 від 01.11.2018. Товар перевізником не транспортувався у зв`язку з тим, що постачальник і продавець провадять господарську діяльність на одній території - за адресою АДРЕСА_1. Оплата за товар здійснена покупцем на підставі платіжного доручення №6205 від 06.12.2018. Товар був оприбуткований згідно прибуткового ордеру №210 від 01.11.2018.

Реалізований товар Контакт до ПАЕ-311 нерух. в кількості 27 шт.,був придбаний у ФОП ОСОБА_1 на підставі договору поставки №17 від 03.01.2018.

Товар поставлено згідно видаткової накладної №2105 від 05.11.2018. Товар перевізником не транспортувався у зв`язку з тим, що постачальник і продавець провадять господарську діяльність на одній території - за адресою м. АДРЕСА_1 . Оплата за товар здійснена покупцем на підставі платіжного доручення №6205 від 06.12.2018. Товар був оприбуткований згідно прибуткового ордеру №314 від 05.11.2018.

В свою чергу, за результатами господарської операції з придбання товару на адресу ПАТ Крюківський вагонобудівний завод на загальну суму 4882,56 грн., в тому числі ПДВ - 803,76 грн., відповідно до приписів п.201.10, ст.201 ПК України 18.10.2018 ТОВ Електрохата було складено податкову накладну №85 та, з використанням програмного забезпечення M.E.DOC направлено її для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. В отриманій квитанції №9249098316 від 13.11.2018 зазначено, що відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК №85 від 18.10.2018в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп.1.6 п.1 Критеріїв ризиковості платника податку . Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних .

На виконання п. 15, 16 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №117 позивачем було направлено на адресу ДФС пояснення (повідомлення) №229 від 25.04.2019 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрацію якої зупинено, з копіями всіх необхідних документів, що стосуються господарських операцій за цією податковою накладною.

У складі повідомлення були надані копії договорів на реалізацію, договорів на придбання, видаткових, прибуткових та податкових накладних, товарно-транспортних накладних, що підтверджують транспортування товару, рахунків на оплату товару, платіжних доручень на оплату придбаного товару, банківських виписок, що підтверджують оплату реалізованого товару, прибуткових ордерів, інвентаризаційного опису, надані письмові пояснення про специфіку господарської діяльності з копіями договорів оренди нежитлового приміщення та інших документів, які підтверджують наявність необхідних умов для здійснення господарської діяльності та підтверджують реальність здійснення операцій. На підтвердження подання вищезазначених документів було отримано квитанції №1 та №2 від 25.04.2019 про те, що документи потрапили до ДФС України та збережені на центральному рівні.

Проте, рішенням комісії ГУ ДФС у Запорізькій області №1152895/39336270 від 02.05.2019 відмовлено у реєстрації податкової накладної, де в якості підстав відмови зазначено неподання платником податку копій документів / первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури /інвойси,акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано підкреслити) . Проте жодних підкреслень в рішенні не було . Натомість в графі додаткова інформація в рішенні зазначено: первинні документи щодо транспортування товарів від постачальників .

Позивач з прийнятими рішеннями комісії про відмову в реєстрації податкових накладних не погоджується, вважає їх помилковими, прийнятими безпідставно і необґрунтовано, за відсутності об`єктивного розгляду наданих документів та пояснень, такими, що порушують його права, як платника податку на додану вартість. У зв`язку з чим звернувся до суду за захистом своїх прав.

Всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, дослідивши надані позивачем та відповідачами докази, суд приходить до наступних висновків.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з приписів ч. 2 ст. 2 КАС України, відповідно до яких у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (далі - ПК України).

Відповідно до вимог п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених п. 201.1 цієї статті та/або п. 192.1 ст. 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до п. 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Помилки в реквізитах, визначених п. 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов`язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Відповідно до вимог п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21.02.2018 № 117, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; Порядок роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації; Порядок розгляду скарг на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації.

Згідно з вимогами п. 4 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 177), у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак, визначених у пункті 3 цього Порядку, такі податкова накладна/розрахунок коригування не підлягають моніторингу та підлягають реєстрації в Реєстрі.

Як вбачається з п. 5 Порядку № 177, податкова накладна/розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.

Згідно з вимогами п.п. 6 та 7 Порядку № 177 визначено, що у разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

У разі коли за результатами моніторингу податкова накладна/розрахунок коригування відповідають критеріям ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Отже, підставами для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є наступна відповідність:

1) платника податку - критеріям ризиковості платника податку;

2) податкової накладної/розрахунку коригування - критеріям ризиковості здійснення операції.

Суд зазначає, що вимоги п.п. 6 та 7 Порядку № 177 є чіткими і не припускають неоднозначне (множинне) трактування обов`язків контролюючих органів.

Разом з тим, реєстрацію поданої позивачем податкової накладної зупинено (як зазначено в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної) через те, що податкова накладна відповідає вимогам пп. 1.6 п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку.

Таким чином, зупиняючи реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних Комісією застосовано формулювання, яке п.п. 6 та 7 Порядку не передбачено.

Вказане свідчить про те, що контролюючим органом реєстрацію податкової накладної зупинено з підстав, які не передбачені законодавством.

Згідно з вимогами п. 10 Порядку № 117 критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади.

Мінфін у дводенний строк погоджує або надсилає ДФС на доопрацювання визначені у цьому пункті критерії та перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.

Про визначені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, ДФС інформує Комітет Верховної Ради України з питань податкової та митної політики.

ДФС оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті погоджені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.

На виконання п. 10 Порядку № 117 Державна фіскальна служба України 21 березня 2018 року наказом № 144 затвердила Порядок формування територіальними органами та структурними підрозділами ДФС переліку ризикових платників податків (далі - Порядок формування територіальними органами та структурними підрозділами ДФС переліку ризикових платників податків).

Порядком формування територіальними органами та структурними підрозділами ДФС переліку ризикових платників податків передбачено, що усі платники податків, що подають на реєстрацію податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Реєстр), перевіряються ДФС на відповідність критеріям ризиковості, які затверджено Державною фіскальною службою України та погоджено з Міністерством фінансів України (далі - Критерії).

Керівники комісій головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - Комісія), забезпечують розгляд питань на засіданні Комісії щодо внесення платників податків до переліку ризикових платників податків/виключення з переліку ризикових платників податків згідно з п. 1.6 Критеріїв.

Засідання Комісії щодо розгляду питань про внесення платників податків до переліку ризикових платників податків/виключення з переліку ризикових платників податків проводиться згідно з порядком, передбаченим постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 117 Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних , та оформлюється протоколом.

До протоколу засідання Комісій обов`язково додаються: перелік платників податків, щодо яких виявлено ознаки ризиковості, згідно з п. 1.6 Критеріїв; матеріали, на підставі яких платників податків віднесено до такого переліку; інша інформація, що розглядається Комісією.

За результатами засідання Комісії та протокольно прийнятого рішення (внесення платників податків до переліку ризикових платників податків/виключення з переліку ризикових платників податків) голова Комісії забезпечує негайне внесення інформації щодо включення/виключення зазначених платників до/із переліку платників податків в режимі Журнал ризикових платників податків розділу Робота Комісії регіонального рівня підсистеми Аналітична система ІТС Податковий блок як платників з ознаками ризиковості.

У Листі Державної фіскальної служби України від 21.03.2018 № 959/99-99-07-18 Критерії ризиковості платника податку , зокрема, зазначено: 1.Платник податків відповідає критеріям ризиковості, якщо: … 1.6. комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме: платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, що знаходиться на непідконтрольній території України (зона АТО, АР Крим); дата реєстрації платником податку на додану вартість не перевищує трьох місяців з дати такої реєстрації; платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах державної казначейської служби України (крім бюджетних установ); платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб`єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років; платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України; платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 ПК України; наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником.

Головні управління ДФС в областях, м. Києві та Офіс великих платників податків ДФС постійно обраховують та проводять моніторинг показників, визначених у пунктах 1.1 1.6 цих Критеріїв.

Ризиковість платника податку може бути встановлено у разі виконання хоча б одного з критеріїв, визначених у пунктах 1.1-1.5 цих Критеріїв.

Якщо виявлено, що платник податків має ознаки ризиковості згідно з п. 1.6 цих Критеріїв, то такий платник податків виноситься на розгляд Комісії в той самий день і вноситься до переліку ризикових платників у день проведення засідання Комісії, на якому прийнято відповідне рішення.

Якщо платник податків, якого внесено до переліку ризикових суб`єктів господарювання, перестав відповідати критеріям ризиковості, що визначені у п.п. 1.1 1.5 цих Критеріїв, такого платника податків виключають з переліку ризикових суб`єктів господарювання в день отримання/виявлення такої інформації.

У разі якщо платник податків, внесений до переліку ризикових суб`єктів господарювання, перестав відповідати критеріям ризиковості, що визначені у п. 1.6 цих Критеріїв, платника виключають з переліку ризикових суб`єктів господарювання за рішенням комісій головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС .

В даному ж випадку, суд зазначає, що відповідачами не було надано: протоколу засідання Комісії або переліку платників податків, щодо яких виявлено ознаки ризиковості, згідно з п.п. 1.6 п. 1 Критеріїв; матеріалів, на підставі яких платника податків віднесено до такого переліку; іншої інформації, що розглядається Комісією, яка, відповідно до Порядку формування територіальними органами та структурними підрозділами ДФС переліку ризикових платників податків, обов`язково додається до протоколу засідання Комісій.

Крім того, в квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних не зазначено за якою саме підставою позивача із указаних в п.п. 1.6 п. 1 Критеріїв віднесено до ризикових платників.

Суд зазначає, що вживання податковим органом загального посилання на пункт шостий Критеріїв оцінки, без наведення відповідного підпункту, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд.

Вказана правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 04.12.2018 у справі № 821/1173/17.

Крім того, суд звертає увагу на те, що листи міністерств, інших органів виконавчої влади не є нормативно-правовими актами у розумінні статті 117 Конституції України, а відтак не є джерелом права відповідно до статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України. Акти, що затверджують критерії ризиковості здійснення операцій мають на меті встановити норми права, які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян, а відтак підлягають обов`язковій реєстрації у порядку, визначеному діючим законодавством.

Вказана позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 02.04.2019 по справі №822/1878/18.

Відповідно до вимог п. 12 та 13 Порядку № 117 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування.

Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складання податкової накладної / розрахунку коригування;

2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД/послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена;

3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Згідно з вимогами п. 14 Порядку № 117 перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Як вбачається з п. 15 Порядку № 117, письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного у податковій накладній / розрахунку коригування.

Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування складені на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображені однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з УКТЗЕД або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг).

Пунктом 16 Порядку № 117 визначено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку подає до ДФС в електронній формі засобами електронного зв`язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України Про електронний цифровий підпис , Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Згідно з вимогами п.п. 18-20 Порядку № 117 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.

Позивач скористався своїм правом та подав відповідні повідомлення, пояснення від 13.12.2018, 25.04.2019 та 02.05.2019, а також додаткові документи.

Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС).

Зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Відповідно до вимог п. 21 Порядку № 117 підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.

Як слідує з п.22 Порядку № 117, рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 2 підлягає реєстрації в окремому Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена. Відповідне рішення набирає чинності після реєстрації його в такому Реєстрі.

Відповідно до пункту 23 Порядку №117, таке рішення приймається комісією регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 15 цього Порядку.

Як вбачається із оскаржуваних рішень комісії ГУ ДФС у Запорізькій області про відмову у реєстрації спірних податкових накладних, підставою для відмови є:

- у рішенні № №1155640/39336270 від 06.05.2019 неподання платником податку копій документів , а в графі додаткова інформація в рішенні зазначено: Відсутні: первинні документи щодо навантаження, розвантаження продукції, рахунки-фактури (поставка) ;

- у рішенні № №1152896/39336270 від 02.05.2019 неподання платником податку копій документів / первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури /інвойси,акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано підкреслити) ;

- у рішенні №1155610/39336270 від 06.05.2019 неподання платником податку копій документів / первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси,акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано підкреслити) ;

- у рішенні №1026127/39336270 від 14.12.2018 неподання платником податку копій документів / первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання / транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури /інвойси,акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано підкреслити) ;

- у рішенні №1152894/39336270 від 02,05.2019 неподання платником податку копій документів / первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури /інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано підкреслити) ;

- у рішенні №1152895/39336270 від 02.05.2019 неподання платником податку копій документів / первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури /інвойси,акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано підкреслити) .

Вказані переліки помічені хрестиком без наявності відповідних підкреслень, як того вимагає форма рішення чи будь-яких дописів з конкретизацією відсутніх документів.

У відзиві представник відповідачів зазначає, що позивачем не було надано в повному обсязі первинні документи на підтвердження господарських операцій, про що чітко зазначено у спірних рішеннях.

Натомість, суд не приймає вказані доводи, оскільки, як свідчать матеріали справи, позивачем надавались до контролюючого органу всі первинні документи на підтвердження господарських операцій, за якими складені податкові накладні №27 від 08.11.2018, №37 від 08.11.2018, №39 від 02.11.2018, №70 від 12.06.2018, №84 від 18.10.2018, №85 від 18.10.2018.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Такий підхід узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ). Так, у п. 110 рішення від 23.07.2002 у справі Компанія Вестберґа таксі Актіеболаґ та Вуліч проти Швеції ЄСПЛ визначив, що …адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління .

В даному випадку, під час розгляду справи відповідачі, як суб`єкти владних повноважень, не надали суду доказів, які спростовували б твердження позивача, та не навели обґрунтованих мотивів прийняття оскаржуваних рішень №1155640/39336270 від 06.05.2019, №1152896/39336270 від 02.05.2019, №1155610/39336270 від 06.05.2019, №1026127/39336270 від 14.12.2018, №1152894/39336270 від 02.05.2019, №1152895/39336270 від 02.05.2019.

В той же час, зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарських операцій між позивачем та контрагентом, та на те, що такі документи були надані контролюючому органу, суд приходить до висновку, що останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкових накладних №27 від 08.11.2018, №37 від 08.11.2018, №39 від 02.11.2018, №70 від 12.06.2018, №84 від 18.10.2018, №85 від 18.10.2018.

Враховуючи вище викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість та необхідність задоволення позовних вимог позивача про визнання протиправними та скасування рішень №1155640/39336270 від 06.05.2019, №1152896/39336270 від 02.05.2019, №1155610/39336270 від 06.05.2019, №1026127/39336270 від 14.12.2018, №1152894/39336270 від 02.05.2019, №1152895/39336270 від 02.05.2019.

При цьому, суд звертає увагу, що відповідно до вимог п. 201.1, п.201.10 ст. 201 ПК України реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов`язків платника податків.

У той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в ЄРПН є іншим.

Так, пунктом 28 Порядку №117, окрім іншого, визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийнято та набрало чинності рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

При цьому, згідно з нормами п.п. 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (далі - Порядок №1246), податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Отже, реєстрація в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням ДФС України.

Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи і не спростовано відповідачами, надані позивачем документи підтверджували здійснення господарських операцій по поданих податкових накладних. Документи складені з дотриманням вимог законодавства і були достатніми для реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Обставин, які б унеможливлювали реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, судом не встановлено.

Відповідно ч. 3 ст. 245 КАС України, у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Таким чином, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, та з метою дотримання судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, суд дійшов висновку про необхідність зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати податкові накладні Товариства з обмеженою відповідальністю Електрохата №27 від 08.11.2018, №37 від 08.11.2018, №39 від 02.11.2018, №70 від 12.06.2018, №84 від 18.10.2018, №85 від 18.10.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних за датою подання до реєстру.

Доводи відповідачів не приймаються судом до уваги виходячи з вищезазначеного.

Відповідно до ч. 1 ст .9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Всупереч наведеним вимогам відповідачами, як суб`єктами владних повноважень, не доведено правомірності винесення оскаржуваних рішень про відмову у реєстрації спірних податкових накладних.

Щодо заяви представника позивача про стягнення з відповідача витрат на професійну правничу допомогу у сумі 7000,00 грн. суд зазначає наступне.

При вирішенні питання щодо розподілу витрат на професійну (правничу) допомогу суд, відповідно до положень ч.ч. 5, 6 ст. 13 Закону України Про судоустрій та статус суддів , ч. 5 ст. 242 КАС України враховує висновки Верховного Суду щодо застосування норм права.

Так, у відповідності до висновків Верховного Суду, які викладені у постанові від 15.05.2018 у справі №821/1594/17, вирішуючи питання про відшкодування витрат на професійну правничу допомогу, суд виходить з того, що компенсація таких витрат здійснюється у порядку, передбаченому статтею 134 КАС України, яка не обмежує розмір таких витрат.

За змістом ст. 134 КАС України за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.

Для цілей розподілу судових витрат:

1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;

2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:

1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);

2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);

3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;

4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

У разі недотримання вимог частини п`ятої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.

Як вбачається з аналізу наведених правових норм, документально підтверджені судові витрати підлягають компенсації стороні, яка не є суб`єктом владних повноважень та на користь якої ухвалене рішення, за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень. При цьому, склад та розміри витрат, пов`язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування у справі. На підтвердження цих обставин суду повинні бути надані договір про надання правової допомоги, документи, що свідчать про оплату обґрунтованого гонорару та інших витрат, пов`язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку.

Цей висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постановах від 21.03.2018 у справі № 815/4300/17, від 11.04.2018 у справі №814/698/16.

Судом встановлено, що 14.05.2019 Товариством з обмеженою відповідальністю Електрохата (Клієнт) укладено із Адвокатським об`єднанням Діалог (Адвокатське об`єднання) договір про надання правової допомоги №1405/19.

Згідно з п. 1 вказаного Договору Клієнт доручає, а Адвокатське об`єднання приймає на себе зобов`язання надавати юридичну допомогу в обсязі та на умовах, передбачених даним Договором.

Відповідно до п. 4.4 Договору сторони погодили, що оплата за даним Договором здійснюється не пізніше 3-х днів з моменту отримання Клієнтом рахунку.

В обґрунтування понесених витрат на професійну правничу допомогу представником позивача подано: договір про надання правової допомоги №1405/19 від 14.05.2019, акт виконаних робіт про надання юридичних та консультаційних послуг №ОУ0000097 від 18.11.2019; рахунок-фактуру № СФ-0000097 від 18.11.2019; платіжне доручення № 6635 від 18.11.2019.

Згідно Акту виконаних робіт від ОУ0000097 від 18.11.2019, перелік послуг які були надані адвокатом складають:

- збирання документів, підготовка їх копій, вивчення судової практики, необхідної для складання позовної заяви, вироблення правової позиції та складання позовної заяви щодо визнання протиправним та скасування рішень комісії ГУ ДФС у Запорізькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, №1155640/39336270 від 06.05.2019, №1152896/39336270 від 02.05.2019, №1155610/39336270 від 06.05.2019, №1026127/39336270 від 14.12.2018, №1152894/39336270 від 02.05.2019, №1152895/39336270 від 02.05.2019 та про зобов`язання ДФС України зареєструвати податкові накладні ТОВ Електрохата №27 від 08.11.2018, № 37 від 08.11.2018 №39 від 02.11.2018, №70 від 12.06.2018, №84 від 18.10.2018 та №85 від 18.10.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних - 4000,00 грн.;

- складання відповіді на відзив та інших процесуальних документів по справі №280/3611/19 - 1500,00 грн.;

- участь адвоката у судових засіданнях по справі №280/3611/19 - 1500,00 грн.

Зважаючи на надані докази, суд вважає за необхідне частково задовольнити заяву представника позивача про стягнення з відповідача витрат на професійну правничу допомогу, оскільки послуги з збирання документів, підготовка їх копій, вивчення судової практики, необхідної для складання позовної заяви, вироблення правової позиції та складання позовної заяви (4000,00 грн.) не підтверджені матеріалами справи, а саме: позовна заява від 19.06.2019 (зареєстрована в суді за вх.№30830 від 25.07.2019) підписана директором ТОВ Електрохата Денисенко Х.М.; заява про усунення недоліків позовної заяви від 13.08.2019 (зареєстрована в суді за вх.№33937 від 16.08.2019) підписана вже іншим директором ТОВ Електрохата Куліченко М.В.

Також серед додатків до вказаних заяв не міститься жодного доказу надання адвокатським об`єднанням Діалог правових послуг ТОВ Електрохата (свідоцтво, ордер, договір, тощо). Натомість, такі докази вперше долучено до матеріалів справи разом із підписаною представником позивача - адвокатом Загорським Денисом Дмитровичем відповіддю на відзив (вх.№42605 від 15.10.2019).

Витрати ж на складання відповіді на відзив та інших процесуальних документів (1500,00 грн.) та участь адвоката у судовому засіданні (1500,00 грн.) суд вважає співмірними із складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи, а, тому задовольняє заяву представника позивача про стягнення їх з відповідача на користь позивача.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує, що відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду позивачем було сплачено судовий збір у сумі 11526,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням від 12.06.2019 № 6554.

Таким чином, судовий збір у розмірі 11526,00 грн., та витрати на правничу допомогу у розмірі 3000,00 грн. підлягають відшкодуванню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкту владних повноважень Головного управління ДФС у Запорізькій області.

З огляду на зазначене, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення заявлених позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю Електрохата .

Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю Електрохата (69032, м. Запоріжжя, вул. Нарвська, буд. 10; код ЄДРПОУ 39336270) до Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 39396146), Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, буд. 8; код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправними та скасувати рішення комісії ГУ ДФС у Запорізькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №1155640/39336270 від 06.05.2019, №1152896/39336270 від 02.05.2019, №1155610/39336270 від 06.05.2019, №1026127/39336270 від 14.12.2018, №1152894/39336270 від 02.05.2019, №1152895/39336270 від 02.05.2019.

Зобов`язати ДПС України зареєструвати податкові накладні Товариства з обмеженою відповідальністю Електрохата №27 від 08.11.2018, №37 від 08.11.2018, №39 від 02.11.2018, №70 від 12.06.2018, №84 від 18.10.2018, №85 від 18.10.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Електрохата судовий збір у розмірі 11526,00 грн. (одинадцять тисяч п`ятсот двадцять шість гривень 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Запорізькій області.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Електрохата витрати на правничу допомогу в розмірі 3000,00 грн. (три тисячі гривень 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Запорізькій області.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 28.11.2019.

Суддя М.С. Лазаренко

СудЗапорізький окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення19.11.2019
Оприлюднено03.12.2019
Номер документу86023087
СудочинствоАдміністративне