Рішення
від 20.11.2019 по справі 925/938/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 листопада 2019 року м. Черкаси справа № 925/938/19

Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Спаських Н.М., із секретарем судового засідання Буднік А.М., за участі представників сторін:

від позивача: Шимановський А.В. - адвокат за ордером;

від відповідача: не з`явився;

від третьої особи: не з`явився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом Черкаської обласної організації Товариства "Знання" України ( м. Черкаси) до товариства з обмеженою відповідальністю "Центр знань" ( м. Черкаси), третя особа Підприємство "Управління справами Товариства "Знання" України", про визнання недійсним рішення загальних зборів, скасування державної реєстрації рішення

ВСТАНОВИВ:

Заявлено позов з вимогами :

- визнати недійсними рішення загальних зборів від 21.05.2019 щодо припинення ТОВ "Центр знань" шляхом приєднання до "Підприємства "Управління справами Товариства "Знання" України";

- скасувати державну реєстрацію рішення засновників (учасників) відповідача щодо припинення ТОВ "Центр знань" в результаті реорганізації від 21.05.2019, номер запису 10261270011002345.

Ухвалою від 15.08.2019 (а.с. 43-49) відкрито провадження у справі, задоволено заяву позивача про забезпечення позову та заборонено суб`єктам державної реєстрації (органам державної реєстрації, державним реєстраторам, в тому числі особам, які виконують функції державного реєстратора прав, зокрема: Міністерству юстиції України та його територіальним органам, нотаріусам та іншим органам чи особам, які виконують функції реєстрації), вчиняти реєстраційні дії щодо (припинення) ліквідації Товариства з обмеженою відповідальністю "Центр знань" (ідентифікаційний код 30147432, м. Черкаси, вул. Байди Вишневецького, 14) у будь-який спосіб до закінчення розгляду справи по суті.

Справа розглядається за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою від 04.09.2019 залучено до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - підприємство "Управління справами Товариства "Знання України".

В судовому засіданні позивач підтримує першу позовну вимогу та просить суд її задовольнити. В частині другої позовної вимоги погоджується, що надано докази про відсутність предмету спору.

Відповідач в ході розгляду справи проти позову заперечував та вважає, що спір врегульовано скасуванням реєстраційної дії та спірного рішення загальних зборів.

Також відповідачем подано суду клопотання від 04.10.2019 (а.с. 128-129) про закриття провадження у справі у зв`язку з відсутністю предмету спору.

У судовому засіданні 20.11.2019 відповідно до ст. 240 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини.

З`ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами в їх сукупності, заслухавши доводи і пояснення представників сторін, суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення, виходячи з такого:

У відповідності до ст. 13,74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

За своїм характером спірні правовідносини є корпоративними та регулюються Законом України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" , Цивільним кодексом України та Господарським кодексом України , в редакціях, що діяли в період виникнення спірних правовідносин.

Згідно із частиною першою статті 167 Господарського кодексу України корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

Статтею 116 Цивільного кодексу України визначено, що учасники господарського товариства мають право у порядку, встановленому установчим документом товариства та законом: брати участь в управлінні товариством у порядку, визначеному в установчому документі, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до ст. 5 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" учасники товариства мають право брати участь в управлінні товариством у порядку, передбаченому цим Законом та статутом товариства. Учасники товариства можуть мати інші права, передбачені законом та статутом товариства.

З матеріалів справи вбачається, що 08.09.1998 Черкаська обласна організація товариства "Знання" України (ЧООТЗУ, Позивач) та Підприємство "Управління справами товариства "Знання" "України" (третя особа, УПС) створили Товариство з обмеженою відповідальністю "Центр Знань" (Відповідач).

27.04.2001 у виконкомі Черкаської міської ради зареєстровано установчий договір Товариства з обмеженою відповідальністю "Центр знань" (ідентифікаційний код 30147432) (а.с. 16-19).

В ст. 4 установчого договору передбачено, що для забезпечення діяльності Товариства-відповідача за рахунок внесків створюється Статутний фонд в розмірі 67 000 (шістдесят сім тисяч) грн.

Учасники роблять наступні внески:

Черкаська обласна організація Товариства "Знання" (позивач) - будинки, споруди та передавальні пристрої, транспортні засоби, інше майно, яке оцінене Учасниками в 32 тис. 830 грн. та складає 49% статутного фонду Товариства.

Підприємство "Управління справами Товариства "Знання" України (третя особа) - майно та грошові кошти у сумі 34 тис. 170 грн., що складає 51 % статутного фонду Товариства.

Відповідач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Центр знань" є юридичною особою за законодавством України і набуло прав юридичної особи з моменту його реєстрації 8 вересня 1998 року № 7256.

У відповідності до п. 10 Статуту відповідача (а.с. 20-25) ліквідація товариства (злиття, поділ, виділення, перетворення) проводиться за рішенням Загальних зборів Учасників або на підставах, визначених законодавством України.

Вищим органом управління товариства є Загальні Збори учасників і кожен з учасників має кількість голосів, пропорційно частці внеску у Статутному фонді (розділ 6).

В п. 6.7. Статуту вказано, що про проведення Загальних Зборів Учасників вони повідомляються персонально з вказівкою про час, місце проведення і порядок денний. Повідомлення повинно бути зроблено не пізніше, ніж за 30 днів до скликання Загальних Зборів Учасників.

Загальні збори вважаються повноважними, якщо на них присутні Учасники, які мають і сукупності більше 50 % голосів. Учасники реєструються з зазначенням кількості голосів, що мають (п. 6.8. Статуту).

Позивач вказує, що 21.05.2019 відбулися загальні збори учасників Товариства-відповідача, якими було прийнято рішення про припинення відповідача - юридичної особи ТОВ "Центр знань" шляхом приєднання до одного із засновників - Підприємства "Управління справами Товариства "Знання" України (третя особа у справі).

Відомості про це рішення внесено до ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (витяг а.с. 50-54).

З протоколу загальних зборів від 21.05.2019 (а.с. 9) вбачається, що присутніми засновниками (учасниками) на зборах вказані:

Підприємство "Управління справами Товариства "Знання" України, в особі директора Кушерця Василя Івановича, який діє на підставі Статуту (частка в статутному капіталі - 51 % );

Черкаська обласна організація Товариства "Знання" України в особі голови правління Всеукраїнської громадської організації Товариство "Знання" України Кушерця Василя Івановича, який діє на підставі рішення президії правління Товариства "Знання" України (постанова №1 від 20.04.2017) - (частка в статутному капіталі - 49 % ).

Порядок денний:

1. Про обрання голови Загальних зборів засновників Товариства з обмеженою відповідальністю "Центр знань".

2. Про припинення ТОВ Центр знань шляхом приєднання до Підприємства "Управління справами Товариства "Знання" України та пов`язані з цим питання.

3. Про скасування рішення Загальних зборів засновників ТОВ "Центр знань" відповідно до протоколу № б/н від 16.05.2018, а саме: п. 1.2, п. 1.5, п. 2 в частині про склад та голову комісії з припинення та винести повторне рішення про створення нової комісії з припинення ТОВ "Центр знань".

Позивач вказує, що ОСОБА_1 Іванович не має жодних повноважень на представництво інтересів позивача- Черкаської обласної організації Товариство "Знання" України на загальних зборах 21.05.2019, оскільки згідно з витягу з ЄДРПОУ (а.с. 30-32) керівником є ОСОБА_2 .

У відзиві на позовну заяву (а.с. 76) відповідач вказує, що Всеукраїнська громадська організація Товариство "Знання" України протягом останніх років (зокрема, квітень, липень, жовтень 2014 та червень, липень 2019) приймала кілька рішень про припинення позивача, Черкаської обласної організації Товариства "Знання" України, також було створено комісію з припинення. Оскільки все керівництво організацією-позивачем перейшло до комісії з припинення, то саме голова комісії, її члени та ліквідатор представляють позивача у відносинах з третіми особами, а не керівник Ященко В.Є. Також у відзиві вказано, що Президія Товариства "Знання" скасувала положення про Черкаську обласну організацію Товариства "Знання" України, визнала його недійсним, прийняла рішення про відсторонення керівника позивача ОСОБА_3 В.Є ОСОБА_4 через невиконання ним своїх обов`язків та призначила в.о. керівника позивача ОСОБА_5 І.

Суд відхиляє дані доводи та не приймає до уваги надані у справу постанови Товариства "Знання" України про при припинення і закриття позивача (а.с. 93-105, 109), оскільки такі відомості повинні бути реалізовані шляхом внесення до Єдиного Державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань згідно п.13,14,26) ст. 9 ЗУ від 15.05.2003 "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" і з моменту їх внесення вони є достовірними та можуть бути використані у спорі з третьою особою (ч. 1 ст. 10 Закону).

Згідно ст. 1 вказаного Закону державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців - це офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об`єднання, професійної спілки, її організації або об`єднання, політичної партії, організації роботодавців, об`єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.

Як вбачається з Витягу з вказаного ЄДР, доданого позивачем до позову станом на 01.08.2019 (а.с. 30) відомості про перебування юридичної особи-позивача в процесі припинення, наявності у позивача правонаступника його прав та обов`язків та зміни керівника ОСОБА_2 та ОСОБА_6 - відсутні.

Через відсутність відповідних відомостей у ЄДР щодо припинення позивача Черкаської обласної організації Товариства "Знання" за рішенням ВГО Товариств "Знання" України, суд відхиляє доводи відповідача про те, що станом на час проведення спірних зборів 21.05.2019 ВГО Товариство "Знання" України вже стало правонаступником позивача.

Відповідач при цьому посилається на п. 8 Прикінцевих та перехідних положень ЗУ "Про громадські об`єднання", яким визначено, що у разі прийняття вищим органом управління всеукраїнської (міжнародної) громадської організації рішення про припинення своїх місцевих осередків як юридичних осіб правонаступником майна, активів та пасивів таких осередків є відповідна громадська організація.

Крім того, суд враховує, що у відповідності до п. 10.1 Статуту ВГО "Товариство "Знання" України (а.с. 86 оборот) рішення про припинення діяльності осередків Товариства як юридичних осіб приймається з`їздом, президією товариства за поданням таких осередків. Правонаступником майна, активів та пасивів таких осередків є Товариство.

Як вбачається з Повідомлення про відмову у державній реєстрації рішення про припинення юридичної особи-позивача (а.с. 106) державним реєстратором відмовлено у вчиненні реєстраційної дії з підстав, що реєстратору не було надано подання Черкаської обласної організації Товариства "Знання" України про її припинення, що суперечить Статуту ВГО "Товариство "Знання" України.

Доказів про існування такого подання позивача про своє припинення на час прийняття спірного рішення загальних зборів 21.05.2019 у справу не подано.

Відповідач доводить, що з метою ухвалення рішення про припинення ТОВ "Центр Знань" президія правління ВГО Товариство "Знання" України прийняла рішення уповноважити ОСОБА_6 взяти участь у загальних зборах засновників ТОВ Центр Знань як представника від позивача - Черкаської обласної організації Товариство "Знання" України.

Якими положеннями Статуту ВГО Товариство "Знання" України чи чинним законодавством передбачено таке уповноваження на представництво інтересів самостійної юридичної особи на загальних зборах суду не пояснено.

За доводами представника відповідача ні позивач, ні відповідач протягом останніх років не здійснюють належним чином свою статутну діяльність (просвітництво) а тому виникла потреба в їх припиненні як юридичних осіб.

Відповідач вказує, що з огляду на наявність в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань у складі засновників ТОВ "Центр Знань" Черкаської обласної організації Товариства "Знання" України, президія правління ВГО Товариство "Знання" України рекомендувала Черкаській обласній організації Товариства "Знання" України, взяти участь у загальних зборах засновників ТОВ "Центр Знань" з питань припинення ТОВ "Центр Знань" шляхом приєднання до Підприємства "Управління справами Товариства "Знання" України (ідентифікаційний код 30780334) та уповноважила голову правління Всеукраїнської громадської організації Товариство "Знання" України, директора Підприємства "Управління справами Товариства "Знання" України ОСОБА_6 , як представника Черкаської обласної організації Товариства "Знання" України взяти участь у загальних зборах засновників ТОВ "Центр Знань" від імені Черкаської обласної організації Товариства "Знання" України (копія постанови президії правління від 20.04.2017 -а.с. 10).

Також відповідачем вказано, що 16.05.2018 на підставі попередньо прийнятих рішень, загальними зборами засновників (а.с. 96) було вирішено припинити ТОВ "Центр Знань" шляхом приєднання до Підприємства "Управління справами Товариства "Знання" України (ідентифікаційний код 30780334) та створити комісію з припинення. Однак рішення не було виконано, а зміни до реєстру не внесені.

Тому 21.05.2019 загальними зборами засновників ТОВ "Центр Знань" було по суті продубльовано рішення про припинення відповідача та ухвалено повторне рішення про припинення ТОВ "Центр Знань" зі зміною складу комісії з припинення (копія Протоколу №б/н від 21.05.2019 (а.с.97).

Протоколом №01 від 06.08.2019(а.с.101-102) загальними зборами засновників ТОВ "Центр Знань" було затверджено передавальний акт від 06.08.2019 (а.с. 103-104) підписаний членами комісії з припинення та Директором Підприємства "Управління справами Товариства "Знання" України" про те, що до Підприємства "Управління справами Товариства "Знання" України" як до правонаступника ТОВ "Центр Знань" переходить все нерухоме і рухоме майно, права та обов`язки, зазначені в даному передавальному акті, в тому числі нежитлове приміщення, планетарій з прибудовами та підвалом.

Даний передавальний акт затверджений рішенням засновника Підприємства "Управління справами Товариства "Знання" України" ВГО Товариство "Знання" України.

Суд погоджується із доводами позивача про безпідставне посилання відповідача на постанову президії правління Товариства "Знання" України (постанова №1 від 20.04.2017 - а.с. 10) як на доказ правомірного уповноваження Кушерця В.І. представляти інтереси позивача на спірних загальних зборах 21.05.2019 (а.с. 9). Як вбачається з тексту постанови (п. 3) ОСОБА_6 уповноважили представляти на загальних зборах відповідача в т.ч. з питань ліквідації ТОВ "Центр Знань" як від учасника Підприємство "Управління справами Товариства "Знання" України, а представляти інтереси Черкаської обласної організації Товариство "Знання" України (позивача) на вказаних зборах уповноважено ОСОБА_7 , або взагалі нікого не уповноважували, бо текст постанови з цього питання неоднозначний.

Згідно п. 17 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" від 24.10.2008 р. № 13, роз`яснено, що рішення загальних зборів учасників (акціонерів) та інших органів господарського товариства є актами, оскільки ці рішення зумовлюють настання правових наслідків, спрямованих на регулювання господарських відносин, і мають обов`язковий характер для суб`єктів цих відносин.

У постанові Пленуму ВГСУ від 25 лютого 2016 року N 4 "Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин" викладено такі правові позиції щодо вирішення корпоративних спорів:

Господарським судам підвідомчі справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між юридичною особою та її учасниками (засновниками, акціонерами, членами), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи, пов`язаними із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності такої особи, крім трудових спорів (п. 1.1.).

У тих випадках, коли позивач (засновник, учасник, акціонер, член юридичної особи) одночасно (у межах однієї позовної заяви) заявляє до суб`єкта владних повноважень вимоги, що є похідними від інших вимог у корпоративному спорі, справа підлягає розгляду в господарському суді (п. 1.6).

Рішення загальних зборів юридичної особи можуть бути визнані недійсними в судовому порядку в разі недотримання процедури їх скликання, встановленої статтею 61 Закону України "Про господарські товариства", статтею 35 Закону України "Про акціонерні товариства", статтею 15 Закону України "Про кооперацію". Права учасника (акціонера, члена) юридичної особи можуть бути визнані порушеними внаслідок недотримання вимог закону про скликання і проведення загальних зборів, якщо він не зміг взяти участь у загальних зборах, належним чином підготуватися до розгляду питань порядку денного, зареєструватися для участі у загальних зборах тощо. Позивачеві не може бути відмовлено у задоволенні вимог про визнання недійсними рішень загальних зборів тільки з мотивів недостатності його голосів для зміни результатів голосування з прийнятих загальними зборами учасників (акціонерів, членів) рішень, оскільки вплив учасника (акціонера, члена) на прийняття загальними зборами рішень не вичерпується лише голосуванням (п. 2.14, 2.16).

Згідно ст. 97,98 ЦК України управління товариством здійснюють його органи. Органами управління товариством є загальні збори його учасників і виконавчий орган, якщо інше не встановлено законом. Загальні збори учасників товариства мають право приймати рішення з усіх питань діяльності товариства, у тому числі і з тих, що належать до компетенції інших органів товариства.

Згідно положень статуту позивача (а.с. 11), Черкаська обласна організація Товариства "Знання" України є місцевим осередком Товариства "Знання" України, є юридичною собою та створена на підставі ЗУ "Про об`єднання громадян" від 16.06.1992, який був чинним на час створення позивача у 2004 році.

Вказаним Законом передбачено, що Об`єднання громадян діє на основі статуту або положення (ст. 13).

Статутом позивача передбачено (розділ 6), що вищим органом управління Організації є Загальні збори (конференція) членів товариства. Загальні збори скликаються не рідше 1 разу на 5 років. Позачергові збори скликаються в разі необхідності за ініціативою Ради Організації, за рішенням Президії Товариства. або за ініціативою не менше 30% членів товариства, що стоять на обліку в Організації. Організаційно-розпорядчим органом Організації. що працює в період між зборами (конференціями) є Рада організації, яка обирається зборами (конференцією) на 5 років.

До повноважень Ради Організації віднесено розгляд актуальних питань діяльності Організації, організація виконання рішення керівних органів Товариства, Зборів (конференції), здійснює загальні функції, що випливають з Положення і входять до виключної компетенції Зборів (конференції). Рішення Ради організації оформляються постановами.

Пунктом 6.14 Положення позивача передбачено, що Голова правління Організації здійснює керівництво Правлінням. Без додаткової на те довіреності представляє Організацію в органах державної влади, судових органах, підприємствах і установах, громадських організаціях. Також керує фінансово-господарською діяльністю Організації, видає доручення, укладає угоди для забезпечення їх діяльності.

Також пунктом 6.14.19. Положення передбачено, що у разі необхідності звільнення Голови Правління (неможливості виконання обов`язків в зв`язку з різними обставинами) за ініціативою Голови Ради Організації або Президії правління Товариства скликається засідання Ради Організації , яка звільняє попереднього та призначає нового Голову Правління.

Отже Положенням передбачено, що представництво інтересів позивача без довіреності здійснює Голова Правління, тому саме ця особа або уповноважена за його довіреністю інша особа повинна була представляти інтереси позивача на загальних зборах учасників ТОВ "Центр знань" 21.05.2019 року.

Натомість представником позивача на цих зборах у протоколі від 21.05.2019 вказано Голову правління Всеукраїнської громадської організації Товариство "Знання" Кушерець В.І., який діє на підставі рішення Президії правління Товариства "Знання" України (постанова № 1 від 20.04.2017).

Судом вже встановлено, що згідно п. 6.14.19 Положення позивача Президія правління Товариства "Знання" може лише зініціювати скликання засідання Ради Організації-позивача, яка звільняє попереднього та призначає нового Голову Правління позивача.

Суду не надано доказів, що Товариство "Знання" України має право своїми рішеннями призначати уповноважених осіб для представництва інтересів місцевих осередків в обхід спеціально уповноважених на це осіб та органів, які визначені Положеннями про такі місцеві осередки.

В п. 4.4. Статуту Всеукраїнської громадської організації Товариство "Знання" України також передбачено, що відокремлений підрозділ зі статусом юридичної особи очолює голова правління, який призначається на посаду рішенням Президії Товариства та здійснює свої повноваження на підставі цього Статуту і Положення про відокремлений підрозділ.

Президія Товариства має право своїм рішенням відсторонити керівника відокремленого підрозділу від посади та призначити на його місце виконуючого обов`язки керівника, якщо робота (діяльність) відокремленого підрозділу фактично не здійснюється, або якщо керівник відокремленого підрозділу фактично не виконує свої обов`язки або виконує їх неналежним чином.

Однак, як вже визначився суд, рішення про призначення в.о. керівника позивача повинно бути реалізовано шляхом внесення до ЄДР.

Кушерець В.І. на спірних зборах 21.05.2019 діяв не як в.о. керівника позивача, а лише як представник позивача, призначений рішенням президії правління Товариства "Знання" України.

Отже Положення позивача та Статут Товариство "Знання" України не дають права без відсторонення керівника позивача (який повноважно представляє інтереси позивача перед третіми особами) рішенням Президії Правління Товариство "Знання" України призначити особу, яка буде представляти інтереси позивача у загальних зборах учасників.

У правовідносинах сторін має місце ситуація, коли вирішення питання, яке відноситься до виключної компетенції позивача щодо припинення заснованої ним юридичної особи, президією ВГО Товариства "Знання" України було віднесено на виключний розсуд ОСОБА_6 навіть без вказівки, яке рішення йому слід прийняти в інтересах позивача.

В пункті 2.23. Постанови Пленуму ВГСУ від 25 лютого 2016 року N 4 "Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин" викладено правову позицію, що учасники (акціонери) можуть брати участь у загальних зборах особисто або через представника. Довіреність представника повинна відповідати загальним вимогам, передбаченим цивільним законодавством, зокрема частиною третьою статті 247 ЦК України.

Отже ОСОБА_6 як представник позивача на загальних зборах 21.05.2019, повинен був мати відповідну довіреність, оформлену саме Головою правління позивача, однак представляв інтереси позивача на підставі неправомірно прийнятої постанови Президії правління Товариство "Знання" України від 20.04.2017 (а.с. 10).

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що інтереси позивача на зборах учасників ТОВ "Центр знань" 21.05.2019 року представляла не уповноважена особа, та яка фактично прийняла неузгоджене із позивачем рішення про припинення юридичної особи ТОВ "Центр знань".

Також представник позивача вважає, що на незаконність прийнятого рішення зборами 21.05.2019 вказує і те, що обидва учасники ТОВ "Центр знань" із 100%ми голосів були представлені однією й тією ж особою - ОСОБА_6 . І якщо навіть учасник Підприємство Управління справами Товариства "Знання" України володіє 51% голосів і таке рішення все одно було б прийнято, то позивач безперечно має право виступити на зборах для висвітлення власної думки з порядку денного зборів, чого позивач був позбавлений через неправомірне представництво своїх інтересів іншою особою та неповідомлення про скликання зборів.

У відповідності до ст. 32 ЗУ "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" від 06.02.2018 визначено, що загальні збори учасників скликаються виконавчим органом товариства. Статутом товариства може бути визначений інший орган, уповноважений на скликання загальних зборів учасників.

Виконавчий орган товариства скликає загальні збори учасників шляхом надсилання повідомлення про це кожному учаснику товариства.

Виконавчий орган товариства зобов`язаний повідомити учасників товариства не менше ніж за 30 днів до запланованої дати проведення загальних зборів учасників, якщо інший строк не встановлений статутом товариства.

Повідомлення, передбачене частиною третьою цієї статті, надсилається поштовим відправленням з описом вкладення. Статутом товариства може бути встановлений інший спосіб повідомлення.

В справі немає доказів того, що позивача, як учасника ТОВ "Центр Знань", було персонально повідомлено про скликання та проведення зборів 21.05.2019, що перешкодило у підготовці до зборів та участі в них належному представнику позивача.

З урахуванням положень ЗУ "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" суд вважає, що якщо в Статуті відповідача не вказано інше (п. 6.7), то повідомити позивача про скликання та проведення зборів 21.05.2019 слід було поштовим відправленням з описом вкладення.

Відповідно до ст. 5 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" учасники товариства мають, зокрема, право брати участь в управлінні товариством у порядку, передбаченому цим Законом та статутом товариства.

В пункті 2.21. Постанови Пленуму ВГСУ від 25 лютого 2016 року N 4 "Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин" викладено правову позицію, що під час вирішення питання про правомочність загальних зборів учасників (акціонерів, членів) юридичних осіб судам слід виходити з того, що загальні збори є правомочними, якщо на них зареєструвалися учасники (акціонери), які володіють у сукупності більш як 50 відсотками голосів учасників ТОВ чи ТДВ (голосуючих акцій акціонерів АТ) від загальної кількості голосів, якщо на зборах присутні більше половини членів кооперативу.

Відповідачем не надано протокол реєстрації учасників на збори 21.05.2019 (п. 6.8. Статуту ТОВ "Центр знань" - а.с. 23 оборот), тому немає і достовірних відомостей про те, чи дійсно брав участь у зборах ОСОБА_6 як представник обох учасників і тому неможливо достовірно встановити, чи був при цьому кворум на прийняття рішень цими зборами.

З протоколу зборів учасників ТОВ "Центр Знань" від 21.05.2019 (а.с. 97) та з наявних у справі документів не вбачається хто був ініціатором скликання цих зборів.

Також у протоколі зборів 21.05.2019 відсутня інформація, де саме у м. Черкаси проводилися збори та о котрій годині.

На зборах ОСОБА_6 як одноосібний представник обох учасників товариства-відповідача також одноосібно обрав себе головою зборів та підписав протокол.

При цьому пунктами 6.3.4. та 6.10 Статуту ТОВ "Центр Знань" (а.с. 23 з оборотом) передбачено, що до компетенції Загальних Зборів учасників відноситься обрання Президента товариства, який забезпечує належну організацію скликання Загальних Зборів Учасників товариства, організує ведення протоколу Загальних Зборів учасників.

Доказів, що саме ця уповноважена Статутом особа скликала збори та організувала ведення протоколу зборів - у справі немає.

Положеннями п. 2.13., 2.14 Постанови Пленуму ВГСУ від 25 лютого 2016 року N 4 "Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин" увагу судів звернуто на те, що під час розгляду відповідних справ господарські суди мають враховувати, що не всі порушення законодавства, допущені під час скликання та проведення загальних зборів юридичної особи, є підставами для визнання недійсними прийнятих ними рішень.

Безумовною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів у зв`язку з порушенням прямих вказівок, зокрема, закону є прийняття загальними зборами рішення за відсутності кворуму для проведення загальних зборів чи прийняття рішення або у разі неможливості встановлення наявності кворуму (статті 59 та 60 Закону України "Про господарські товариства", статті 41 та 42 Закону України "Про акціонерні товариства", стаття 15 Закону України "Про кооперацію").

Права учасника (акціонера, члена) юридичної особи можуть бути визнані порушеними внаслідок недотримання вимог закону про скликання і проведення загальних зборів, якщо він не зміг взяти участь у загальних зборах, належним чином підготуватися до розгляду питань порядку денного, зареєструватися для участі у загальних зборах тощо.

З урахуванням всіх встановлених обставин суд вважає доведеними підстави для визнання недійсним рішення загальних зборів від 21.05.2019 щодо припинення ТОВ "Центр знань" шляхом приєднання до "Підприємства "Управління справами Товариства "Знання" України", що відповідає прийнятому зборами рішенню по п.2 порядку денного протоколу загальних зборів засновників ТОВ "Центр Знань" від 21 травня 2019.

При цьому позивач має право визнавати недійсними рішення загальних зборів товариства як повністю так і в їх частині.

В справу відповідачем 04.10.2019 було подано клопотання про закриття провадження у справі (а.с. 128) з підстав, що рішенням від 01.10.2019 (протокол № 02 загальних зборів засновників (учасників) ТОВ "Центр "знань") вирішено скасувати рішення загальних зборів від 21.05.2019 про припинення ТОВ "Центр знань" шляхом приєднання до "Підприємства "Управління справами Товариства "Знання" "України" (а.с. 130).

Представник позивача заперечував проти задоволення даного клопотання з огляду на те, що у протоколі № 02 загальних зборів засновників (учасників) ТОВ "Центр знань" від 01.10.2019 вказано у порядку денному (питання 2) про скасування рішення загальних зборів засновників ТОВ "Центр Знань" від 21.05.2019, а фактично ухвалено про скасування протоколу Загальних зборів засновників ТОВ "Центр Знань" б/н від 21.05.2019 про припинення ТОВ "Центр Знань" шляхом приєднання до УПС.

Згідно п. 2.8. Постанови Пленуму ВГСУ від 25 лютого 2016 року N 4 "Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин" у судовому порядку недійсним може бути визнано рішення загальних зборів учасників (акціонерів, членів) юридичної особи, а не протокол загальних зборів. Протокол є документом, який фіксує факт прийняття рішення загальними зборами, і не є актом за змістом статті 20 ГК України. Тому господарські суди мають відмовляти в задоволенні позовної вимоги про визнання недійсним протоколу загальних зборів учасників (акціонерів, членів) юридичної особи.

Крім того, представник позивача вказує на ті самі порушення скликання і проведення зборів засновників ТОВ "Центр Знань" 01.10.2019 які були допущені стосовно спірних зборів учасників 21.05.2019 -- про збори позивача не повідомляли, позивач не уповноважував Кушерця В.І ОСОБА_4 на представництво інтересів позивача на зборах, рішення зборів прийнято одноосібно ОСОБА_6 від імені обох учасників ТОВ "Центр Знань", немає доказів дотримання кворуму на зборах, де були проведені збори не відомо, що ставить під сумнів законність рішень, прийнятих зборами 01.10.2019.

Вказані неточності у формулюваннях змісту рішень загальних зборів від 01.10.2019 усунуті не були.

В якості доказу про усунення цих неточностей суд не приймає наданий у справу протокол № 6 засідання президії ВГО Товариство "Знання" України від 01.11.2019 (а.с. 169) про схвалення дій голови правління ОСОБА_6 , зокрема щодо прийняття рішень оформлених протоколом № 02 від 01.10.2019 , а саме: скасування рішень загальних зборів ТОВ "Центр Знань" про припинення ТОВ "Центр Знань" шляхом приєднання до УПС оформлене протоколом б/н від 21.05.2019.

Виправлення помилки чи описки у протоколі слід проводити через вчинення зборами учасників таких самих дій як приймалося помилкове рішення, а не шляхом схвалення іншою юридичною особою дій представника про прийняття рішення вже із правильним його формулюванням на противагу допущеній помилці у протоколі від 21.05.2019.

Незважаючи на те, що відповідач доводить, що саме на підставі рішень з протоколу № 02 від 01.10.2019 (а.с. 130) у ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань щодо ТОВ "Центр Знань" було внесено запис від 11.10.2019 про внесення рішення засновників про відміну рішення щодо при припинення юридичної особи (а.с. 158), з формальної точки зору рішення 01.10.2019 про скасування саме протоколу загальних зборів від 21.05.2019 (а не рішення про припинення ТОВ "Центр Знань" ) не відповідає чинному законодавству.

Недоліки оформлення протоколу загальних зборів від 01.10.2019 в належний спосіб усунуті не були і це створює для позивача ситуацію правової невизначеності з приводу чинності спірного рішення.

19.11.2019 до суду надійшли додаткові пояснення від відповідача щодо клопотання про закриття провадження, в яких вказано, що в найкоротші терміни учасниками (засновниками) ТОВ "Центр знань" 19.11.2019 було прийнято рішення про внесення змін до п. 2.1. протоколу загальних зборів Товариства № 2 від 01.10.2019 та викладено в наступній редакції: "Скасувати рішення загальних зборів засновників ТОВ "Центр знань" про припинення ТОВ "Центр знань" шляхом приєднання до Підприємства "Управління справами Товариства "Знання" України, оформлене протоколом № б/н від 21.05.2019".

Рішення загальних зборів засновників ТОВ "Центр Знань" від 19.11.2019 оформлено протоколом № 3 від 19.11.2019 (а.с. 193-194).

Представник позивача заперечив проти прийняття до розгляду вказаного протоколу і наполягає на вирішенні спору по суті.

Суд не приймає до розгляду протокол № 3 від 19.11.2019 загальних зборів учасників ТОВ "Центр Знань" в якості доказів скасування спірного рішення зборів від 21.05.2019, оскільки з даного протоколу вбачаються ті самі вади скликання та оформлення рішення загальних зборів (не уповноважена особа від імені позивача, одноосібне прийняття рішень однією особою від імені обох учасників, відсутність доказів належного скликання зборів та повідомлення позивача, відсутність доказів реєстрації учасників на збори, що не дозволяє визначитися у дотриманні кворуму при прийнятті рішень, де відомо де саме проведені збори і ким скликані), які суд вже встановив як підставу для визнання недійсним спірного рішення зборів від 21.05.2019.

Судове рішення не може містить суперечливі висновки суду з одного і того ж питання.

З протоколу № 3 загальних зборів учасників ТОВ "Центр Знань" від 19.11.2019 вбачаються ті самі порушення щодо скликання і проведення цих зборів, які суд встановив щодо загальних зборів від 21.05.2019. Доказів направлення позивачу повідомлення про скликання загальних зборів 19.11.2019 суду також не надано. На підтвердження достовірності вказаних відомостей у протоколі № 3 від 19.11.2019 (а.с. 193) суду не надано доказів, що ОСОБА_6 дійсно є виконуючим обов`язки Голови правління Черкаської обласної організації Товариство "Знання" України. Таку інформацію (як обов`язкову про керівника) не внесено у ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо позивача. Станом на 20.11.2019 згідно витягу з ЄДР (а.с. 195) керівником позивача є Ященко В.Є. як керівник та підписант.

Тому прийнявши в якості належного доказу прийняті рішення зборами, які оформлені протоколом № 3 від 19.11.2019 про скасування спірного рішення, суд тим самим заперечить обґрунтованість своїх же висновків про незаконність рішень загальних зборів ТОВ "Центр Знань" у протоколі від 21.05.2019 з тими самими недоліками проведення зборів.

Скасування певного рішення загальних зборів безумовно повинно бути проведено виключно належно уповноваженими особами від учасників товариства, з дотриманням порядку скликання та проведення загальних зборів і прийняття ними рішень.

За таких обставин, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині визнання недійсним рішення загальних зборів від 21.05.2019 щодо припинення ТОВ "Центр знань" шляхом приєднання до "Підприємства "Управління справами Товариства "Знання" України" обґрунтовані, доведені матеріалами справи та підлягають до задоволення.

Відносини у сфері державної реєстрації, юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців регулює Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців". Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань - єдина державна інформаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, обробку, захист, облік та надання інформації про юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадські формування, що не мають статусу юридичної особи. У статті 25 цього Закону визначено, що державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі, зокрема, судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі щодо скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі.

Як похідну позовну вимогу заявлено вимогу про скасування державної реєстрації рішення засновників (учасників) відповідача щодо припинення ТОВ "Центр знань" в результаті реорганізації від 21.05.2019, номер запису 10261270011002345.

З письмовими поясненнями від 14.10.2019 (а.с. 147-158) відповідач подав докази про те, що запис про скасування рішення засновників про ліквідацію юрособи-відповідача внесено до відповідного ЄДР.

Судом також виготовлено витяг з ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 20.11.2019 (а.с. 199-203), з якого вбачається, що 11.10.2019 до реєстру внесено рішення засновників (учасників) ТОВ "Центр знань" про відміну рішення щодо припинення юридичної особи.

Представник позивача не заперечує, що предмет спору за другою позовною вимогою станом на час прийняття рішення у справі вже не існує.

Тому в частині позовної вимоги про скасування державної реєстрації рішення засновників (учасників) відповідача щодо припинення ТОВ "Центр знань" в результаті реорганізації від 21.05.2019, номер запису 10261270011002345 - провадження у справі закрити за відсутністю предмету спору.

Відповідно до ст. 129 ГПК України, враховуючи вину відповідача у виникненні спору, з відповідача на користь позивача слід стягнути судовий збір в розмірі 3842,00 грн. повністю.

Керуючись ст.231,238,240 ГПК України, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

Визнати недійсним рішення загальних зборів від 21.05.2019 щодо припинення ТОВ "Центр знань" шляхом приєднання до "Підприємства "Управління справами Товариства "Знання" України".

2. В частині вимоги про скасування державної реєстрації рішення засновників (учасників) відповідача щодо припинення ТОВ "Центр знань" в результаті реорганізації від 21.05.2019, номер запису 10261270011002345 - провадження у справі закрити.

3. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Центр знань" (ідентифікаційний код 30147432, м. Черкаси, вул. Б.Вишневецького, 14) на користь Черкаської обласної організації Товариства "Знання" України (ідентифікаційний код 02923789, м. Черкаси, вул. Б. Вишневецького, 14) -- 3842,00 грн. на відшкодування сплаченого судового збору.

Наказ видати.

Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду протягом 20 днів.

Повне судове рішення складено 14 грудня 2019

Суддя Н.М. Спаських

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення20.11.2019
Оприлюднено15.12.2019
Номер документу86332785
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —925/938/19

Ухвала від 21.04.2020

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Дідиченко М.А.

Ухвала від 06.04.2020

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Дідиченко М.А.

Ухвала від 11.03.2020

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Дідиченко М.А.

Ухвала від 19.02.2020

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Дідиченко М.А.

Ухвала від 20.01.2020

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Дідиченко М.А.

Рішення від 20.11.2019

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Спаських Н.М.

Ухвала від 05.11.2019

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Спаських Н.М.

Ухвала від 15.10.2019

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Спаських Н.М.

Ухвала від 04.10.2019

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Спаських Н.М.

Ухвала від 04.09.2019

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Спаських Н.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні