ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"04" грудня 2019 р. Справа №914/3533/14
м.Львів
Західний апеляційний господарський суд, в складі колегії:
головуючого (судді-доповідача): Матущака О.І.
суддів: Бойко С.М.
Бонк Т.Б.
за участю представників учасників у справі від:
ліквідатор: арбітражний керуючий Шимчишин І.С.
прокуратури: Рогожнікова Н.Б.
розглянувши апеляційну скаргу Прокуратури Львівської області, м. Львів
на ухвалу Господарського суду Львівської області від 24.09.2019 (суддя - А.І. Цікало)
у справі №914/3533/14
за заявою Приватного підприємства «Інвестиційна компанія «Сервіс» , м. Львів
про банкрутство Державного підприємства «Львівське агроторгове підприємство» , м. Львів
ВСТАНОВИВ:
Суть спору та фактичні обставини справи.
Ухвалою Господарського суду Львівської області від 29.10.2014 порушено провадження у справі № 914/3533/14 про банкрутство Державного підприємства Львівське агроторгове підприємство за заявою Приватного підприємства Інвестиційна компанія Сервіс ; залучено учасником провадження у справі орган уповноважений управляти майном боржника - Міністерство аграрної політики та продовольства України; введено мораторій на задоволення вимог кредиторів; введено процедуру розпорядження майном боржника; розпорядником майна призначено арбітражного керуючого Зубик Ю.З.
В подальшому в межах цієї справи постановою Господарського суду Львівської області від 11.07.2019 припинено процедуру санації ДП Львівське агроторгове підприємство ; припинено повноваження арбітражного керуючого Шимчишина І. С. як керуючого санацією підприємства - банкрута; ДП Львівське агроторгове підприємство визнано банкрутом і відкрито ліквідаційну процедуру; скасовано всі арешти, накладені на майно підприємства чи інші обмеження щодо розпорядження майном банкрута; ліквідатором ДП Львівське агроторгове підприємство призначено арбітражного керуючого Шимчишина І.С.
Повідомлення про визнання ДП Львівське агроторгове підприємство банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури оприлюднено на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет 11.07.2019 № 61012.
Ухвалою Господарського суду Львівської області від 24.09.2019 затверджено звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс ДП Львівське агроторгове підприємство . Цією ж ухвалою ухвалено вважати вимоги ПП Інвестиційна компанія Сервіс на суму 59 780, 10 грн та ПП ПЛ на суму 14 477, 22 грн погашеними. Вказаною ухвалою ухвалено вважати погашеними вимоги кредиторів, які не були заявлені протягом провадження у справі про банкрутство підприємства або відхилені господарським судом, а виконавчі документи за відповідними вимогами визнано такими, що не підлягають виконанню; ДП Львівське агроторгове підприємство ліквідовано; провадження у справі закрито.
Ухвала суду мотивована тим, що звіт ліквідатора схвалений комітетом кредиторів та органом, уповноваженим управляти майном боржника, а також відсутністю майна за результатами ліквідаційної процедури після проведення аукціону і часткового задоволення вимог кредиторів.
Прокуратурою Львівської області подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу суду першої інстанції, а справу направити в суд першої інстанції на стадію ліквідаційної процедури. В своїй апеляційній скарзі скаржник зазначає, що оскаржувана ухвала прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права. Апелянт вказує, що при подачі оголошення про проведення аукціону, його проведення та оформлення його результатів не було вказано об`єкт інженерної мережі, а саме: водопровід напірний від насосної станції вартістю 3,7 тис. грн., що не відображено в договорі купівлі-продажу та акті приймання-передачі цілісного майнового комплексу. Вказане свідчить про те, що на час затвердження ліквідаційного балансу та ліквідації підприємства у підприємства існувало майно. Крім цього, скаржник зазначає, що суд не врахував, що до звіту ліквідатором не додано доказів направлення запитів до відповідних органів для виявлення майнових активів банкрута, зокрема, до Головного управління статистики у Львівській області, Державної митної служби України, відповідного відділу державної виконавчої служби та інших. Прокуратурою також наголошується у апеляційній скарзі про порушення кримінального провадження за фактом неналежного виконання посадовими особами підприємства-банкрута службових обов`язків при укладенні 08.09.2014 угоди про позасудове врегулювання грошових вимог.
Арбітражним керуючим подано відзив на апеляційну скаргу, в якому просить залишити ухвалу суду першої інстанції без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення. Свої заперечення обґрунтовує тим, що водопровід напірний від насосної станції, про який зазначає апелянт у апеляційній скарзі, є частиною інженерних мереж та призначений для обслуговування нерухомого майна, яке продано на аукціоні, а відповідно не є самостійною річчю. Арбітражний керуючий також наголошує, що апелянтом не зазначено конкретне майно боржника, яке обліковується у відповідних державних органах, і яке не було виявлено у процесі ліквідаційної процедури. Щодо кримінального провадження, то арбітражний керуючий вказує на те, що таке було зареєстроване лише 03.10.2019, тобто після прийняття оскаржуваної ухвали суду.
Мінагрополітики подано пояснення по суті апеляційної скарги, в яких просить залишити без змін ухвалу суду першої інстанції, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Прокурором та ліквідатором в судовому засіданні викладено доводи та заперечення по суті апеляційної скарги.
Інших клопотань, заяв в порядку ст.207 ГПК України сторонами заявлено не було.
Оцінка суду.
Відповідно до ч. 6 ст. 12 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку, передбаченому цим Кодексом для позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом (надалі - Закон про банкрутство).
Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону про банкрутство провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, ГПК України, іншими законодавчими актами України.
Статтею 9 вказаного Закону визначено, що справи про банкрутство розглядаються господарським судом за правилами, передбаченими ГПК України, з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Як встановлено місцевим господарським судом та перевірено судом апеляційної інстанції,
відповідно до результатів проведеної інвентаризації майна, до ліквідаційної маси увійшло нерухоме майно та інженерні мережі, що розташовані за адресою: вул. Погулянка, 26, м. Львів, а саме: будівля, під літерою М-3 - адмінбудинок; будівля, під літерою А-1 - виробничий цех; будівля, під літерою А-2 - виробничий цех; будівля, під літерою Б-1 - купажний цех; рампа, склад готової продукції, літера К-1 ; будівля, під літерою С-1 - склад спирту; будівля, під літерою П-1 - гаражі; будівля, під літерою Н-1 - прохідна; будівля, під літерою Т-2 - котельня; будівля, під літерою У-1 - мехмайстерня; будівля, під літерою Ф-1 - насосна; водонапірна лінія від каптажних колодців; водонапускна мережа внутрішня; водопровід напірний від насосної станції; газопровід середнього тиску; електропідстанція (трансформаторна); кабельна підземна лінія від розподільного трансформатора; зовнішня каналізаційна мережа від головного корпусу та цехів до міської каналізації; каналізація двірна для побутових і стічних вод; коптаж.
Перелік ліквідаційної маси ДП Львівське агроторгове підприємство направлено ліквідатором на погодження в орган управління майном боржника - Міністерство аграрної політики та продовольства України.
Міністерством аграрної політики та продовольства України листом від 30.07.2019 № 37-21-15/16344 погоджено перелік ліквідаційної маси підприємства.
За результатами ринкової експертної оцінки майна, виконаної ФОП Новічевським Р. А., ринкова вартість майна ДП Львівське агроторгове підприємство по вул. Погулянка, 26 у м. Львові, становить 5937261 грн.
Відповідно до протоколу засідання комітету кредиторів підприємства - банкрута від 31.07.2019 № 19 комітетом кредиторів затверджено інвентаризацію майна, погоджено оцінку майна банкрута згідно звіту вих. № NК190621 -001 від 11.07.2019 про незалежну оцінку об`єктів нерухомого майна, погоджено продаж майна підприємства способом аукціону у вигляді цілісного майнового комплексу за початковою вартістю, визначеною як сукупність визнаних судом вимог кредиторів, а саме: 5985641 грн. 89 коп.
Ліквідатором проведено конкурс з відбору організатора аукціону з продажу майна підприємства. За результатами проведеного конкурсу, переможцем визначено Українську універсальну біржу.
Міністерство аграрної політики та продовольства України листом від 30.07.2019 № 37-21-15/16345 повідомило, що погоджує Українську універсальну біржу, як організатора аукціону з продажу майна ДП Львівське агроторгове підприємство .
Як підтверджується матеріалами справи, 01.08.2019 між ліквідатором ДП Львівське агроторгове підприємство (замовник) та Українською універсальною біржею (організатор) укладено договір № 01/08/19-ДН на проведення аукціону. Додатковою угодою до договору визначено майно підприємства у вигляді цілісного майнового комплексу, що підлягає продажу на аукціоні.
05.08.2019 організатором аукціону, відповідно до вимог ст. 59 Закону про банкрутство, на веб-сайтах Вищого господарського суду України та Міністерства юстиції України розміщено оголошення про проведення аукціону з продажу майна.
Згідно протоколу № 1 про проведення аукціону від 04.09.2019 переможцем аукціону оголошено ТОВ Сі Ейч Корпореишн . Запропонована переможцем аукціону ціна за придбання майна склала 6165211,15 грн.
06.09.2019 ліквідатором затверджено протокол про проведення аукціону від 04.09.2019.
Ліквідатор направив переможцю аукціону пропозицію щодо укладення договору купівлі-продажу майна та проект відповідного договору.
17.09.2019 від переможця аукціону - ТОВ Сі Ейч Корпореишн надійшла повна оплата запропонованої ним ціни у сумі 5566646,96 грн. на ліквідаційний рахунок, а також 567738,13 грн. надійшло від організатора аукціону як частина гарантійного внеску, сплаченого ТОВ Сі Ейч Корпореишн для участі в аукціоні.
Частина гарантійного внеску в сумі 30826,06 грн. зарахована організатором аукціону як винагорода за організацію та проведення аукціону.
В подальшому 17.09.2019 між ДП Львівське агроторгове підприємство в особі ліквідатора Шимчишина І.С. та ТОВ Сі Ейч Корпореишн укладено в нотаріальній формі договір купівлі-продажу майна та складено акт про передання права власності на куплене нерухоме майно, а також приватним нотаріусом ТОВ Сі Ейч Корпореишн видано свідоцтво про придбання нерухомого майна підприємства на аукціоні.
Кошти, одержані від продажу майна банкрута, спрямовано ліквідатором на задоволення вимог кредиторів відповідно до вимог ст. 45 Закону про банкрутство.
Судом першої інстанції встановлено, а судом апеляційної інстанції перевірено, що ліквідатором повністю погашено вимоги першої черги на загальну суму 7308,00 грн. (з яких: 6090,00 грн. вимоги ПП Інвестиційна компанія Сервіс ; 1218,00 грн. вимоги ПП ПЛ ), а також частково погашено вимоги четвертої черги на загальну суму 5904076,57 грн. (з яких: 2913661,79 грн. вимоги ПП Інвестиційна компанія Сервіс ; 2990414,78 грн. вимоги ПП ПЛ ).
Крім цього, отримані кошти спрямовані на оплату основної грошової винагороди арбітражного керуючого Шимчишина І. С. за виконання повноважень керуючого санацією та ліквідатора підприємства-банкрута за період з 30.03.2015 по 24.09.2019 у розмірі 222850,52 грн.
Матеріалами справи підтверджується, що ліквідатором вжито додаткових заходів з метою встановлення іншого майна, що належить ДП Львівське агроторгове підприємство , у зв`язку з чим встановлено таке.
Головне управління Держпродспоживслужби у Львівській область листом від 17.09.2019 № 13-13/6928 повідомило про відсутність транспортних засобів, зареєстрованих за ДП Львівське агроторгове підприємство .
Головне управління Держпраці у Львівській області листом від 18.09.2019 № 9454/1/09-09 повідомило, що за підприємством - банкрутом не зареєстровано великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів, що не підлягають експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування.
Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області листом від 18.09.2019 № 1013-6/4145-19 повідомив про відсутність інформації щодо видачі/реєстрації документів дозвільного та декларативного характеру на виконання будівельних робіт та готовність об`єкта до експлуатації ДП Львівське агроторгове підприємство .
Обласне комунальне підприємство Львівської обласної ради Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки листом від 18.09.2019 № 4329 повідомило, що реєстрація права власності за ДП Львівське агроторгове підприємство в БТІ не здійснювалась.
Регіональний сервісний центр МВС у Львівській області листом від 23.09.2019 № 31/13-8434зп повідомив, що за підприємством-банкрутом транспортні засоби не зареєстровано.
При цьому, суд першої інстанції встановив, що після реалізації ліквідаційної маси та задоволення вимог кредиторів, непогашеними залишились вимоги на загальну суму 74257,32 грн. (з яких: 59780,10грн. - вимоги ПП Інвестиційна компанія Сервіс ; 14477,22 грн. вимоги ПП ПЛ ). Зазначені вимоги не задоволені у зв`язку із недостатністю майна ДП Львівське агроторгове підприємство .
Місцевим господарським судом також встановлено, що ліквідатором здійснено заходи щодо упорядкування документів банкрута, які підлягають довгостроковому зберіганню та передачу таких до архівної установи, що підтверджується відповідним договором та актом приймання виконаних робіт; ліквідатором закрито рахунки підприємства, що підтверджується листом ПАТ Банк Київська Русь від 23.08.2019 № 1680/12 та довідкою АТ АКБ Львів від 23.09.2019 № 157-18/09.
Відповідно до ст. 46 Закону про банкрутство звіт ліквідатора має бути схвалений комітетом кредиторів, власником майна (органом, уповноваженим управляти майном) боржника (для державних підприємств або підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50 відсотків).
Якщо за результатами ліквідаційної процедури після задоволення вимог кредиторів не залишилося майна, господарський суд виносить ухвалу про ліквідацію юридичної особи - банкрута. Копія цієї ухвали надсилається державному реєстратору для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи - банкрута, а також власнику майна.
Комітетом кредиторів ДП Львівське агроторгове підприємство , за результатами розгляду звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу банкрута, вирішено схвалити звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс банкрута. Зазначене рішення оформлено протоколом засідання комітету кредиторів ДП Львівське агроторгове підприємство від 18.09.2019 №21.
Вказане рішення погоджене також Міністерством аграрної політики та продовольства України (органу, уповноваженим управляти майном боржника).
Отже, місцевий господарський суд правомірно встановив, що звіт ліквідатора схвалений комітетом кредиторів та органом, уповноваженим управляти майном боржника, а майно у банкрута після проведення аукціону - відсутнє.
При цьому, суд апеляційної інстанції вважає безпідставними покликання апелянта щодо наявного кримінального провадження, з огляду на те, що таке зареєстровано після прийняття оскаржуваної ухвали і те, що реєстрація кримінального провадження без наявності вироку суду, не може свідчити про незаконність оскаржуваної ухвали суду.
Твердження скаржника про ненадіслання запитів у відповідні державні органи без подання доказів існування відомостей про наявність майна у підприємства банкрута, не свідчать про порушення ліквідатором вимог Закону про банкрутство і незаконність ухвали суду.
Суд апеляційної інстанції також зазначає, що відповідно до ст.186 Цивільного кодексу України, річ, призначена для обслуговування іншої (головної) речі і пов`язана з нею спільним призначенням, є її приналежність. А відтак водопровід напірний від насосної станції є частиною інженерних споруд, а не самостійною річчю, у зв`язку з чим, такий було продано на аукціоні разом з іншим нерухомим майном.
За викладених обставин, колегія суддів погоджується з позицією суду першої інстанції про те, що звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс ДП Львівське агроторгове підприємство підлягають затвердженню, підприємство - ліквідації, а провадження у справі про банкрутство - закриттю.
Відповідно ст.ст. 13, 76, 77, 86 ГПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам загалом, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
З огляду на вищевикладене, ухвала місцевого господарського суду підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга - без задоволення.
Судові витрати.
Відповідно до ст. 129 ГПК України, у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
З урахуванням вище, апеляційний господарський суд дійшов висновку про необхідність залишення судового збору за подання апеляційної скарги за апелянтом.
Керуючись ст. ст. 11, 13, 74, 129, 269, 270, 271, 275, 276, 281- 284 ГПК України,
Західний апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Ухвалу Господарського суду Львівської області від 24.09.2019 у справі №914/3533/14 залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
2. Судовий збір за розгляд справи в суді апеляційної інстанції залишити за апелянтом.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом двадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, що оскаржується, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Касаційна скарга подається безпосередньо або через Західний апеляційний господарський суд до Верховного Суду (п.17.5 Перехідних положень ГПК України).
Справу повернути до місцевого господарського суду.
У зв`язку з перебуванням у відпустці суддів Бойко С.М. - 16.12.2019, Матущака О.І. - з 17.12.2019 по 18.12.2019, повний текст постанови підписано 19.12.2019.
Головуючий суддя О.І. Матущак
Судді С.М. Бойко
Т.Б. Бонк
Суд | Західний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 04.12.2019 |
Оприлюднено | 20.12.2019 |
Номер документу | 86436407 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Західний апеляційний господарський суд
Матущак Олег Іванович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні