Ухвала
від 20.12.2019 по справі 265/7410/19
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

11-сс/804/822/19

265/7410/19

Суддя 1 інстанції: Гноєвой С.С. Єдиний унікальний номер: 265/7410/19

Доповідач: Топчій Т.В. Номер провадження 11-сс/804/822/19

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 грудня 2019 року колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ та справ про адміністративні правопорушення Донецького апеляційного суду в складі:

судді-доповідача Топчій Т.В.

суддів Свіягіної І.М., Куракової В.В.,

за участю секретаря Меркулової Я.О.

прокурора Лісодіда В.О.

захисника Поляха В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Маріуполі апеляційну скаргу захисника Поляха В.В., діючого в інтересах ОСОБА_1 на ухвалу слідчого судді Орджонікідзевського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 02 грудня 2019 року про арешт майна, вилученого під час проведення обшуку за адресою: АДРЕСА_1 , в рамках кримінального провадження за №42018050000000542 від 30.08.2018 року, , за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ст. 364 ч. 2, 212 ч. 3 КК України,-

В С Т А Н О В И Л А :

29 листопада 2019 року до Орджонікідзевського районного суду м. Маріуполя Донецької області надійшло вказане клопотання прокурора в рамках кримінального провадження №42018050000000542 від 30.08.2018 року, за ознаками кримінальних правопорушень передбачених ч.2 ст.364, ч.3 ст.212 КК України.

В обґрунтування клопотання прокурор зазначає, що Управлінням з розслідування кримінальних проваджень слідчими органів прокуратури та процесуального керівництва прокуратури Донецької області здійснюється процесуальне керівництво у вказаному кримінальному провадженні №42018050000000542 від 30.08.2018 року.

Під час розслідування, крім іншого встановлено, що посадові особи правоохоронних та контролюючих органів, за попередньою змовою з представниками комерційних структур, сприяють здійсненню митного оформлення імпорту товарів по митним деклараціям, що містять недостовірні відомості, які впливають на нарахування митних платежів.

За результатами проведення аналізу фінансово-господарської діяльності основних підприємств - імпортерів будівельної техніки та запчастин до неї, а саме: ТОВ ЕТС (код ЄДРПОУ 24308872), ТОВ ЕТС-КИЇВ (код ЄДРПОУ 39482580), ТОВ ВЕСТ ІСТ КОМПАНІ (код ЄДРПОУ 41275867), загальне керівництво якими здійснює один з засновників зазначених підприємств - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), встановлено, що штучне завищення податкового кредиту та витрат за рахунок оприбуткування імпортних товарів від сумнівних СГД у період з січня 2016 по теперішній час здійснювалось виключно через ТОВ ЕТС . Так, посадовими особами ТОВ ЕТС у період 2016 - 2019 років, через пов`язану компанію - нерезидента ARAX SPEDITIONS-, HANDELS-, BERATUNGS-AGENTUR GMBH (Німеччина), яка є власником ТОВ ЕТС , здійснені ризикові операції з придбання імпортних (згідно коду УКТЗЕД) товарів у ряду СГД, що мають ознаки фіктивності та ризиковості , перелік яких наведений у клопотанні, що призвело до фактичного ненадходження до Державного бюджету України податків, зборів (обов`язкових платежів), що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, в особливо великому розмірі, на загальну суму понад 5 млн.грн.

Ухвалою слідчого судді Орджонікідзевського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 02 грудня 2019 року клопотання про арешт майна задоволено.

Накладено арешт на майно, вилучене під час проведення обшуку за адресою: АДРЕСА_1 , за місцем розтушування додаткового офісу ТОВ ЕТС , а саме, документи господарської діяльності, згідно переліку (а.п. 6-45), флеш-накопичувач Transcend, флеш-накопичувач червоного кольору, флеш-накопичувач темного кольору, жорсткий диск H080HJ hdd p/n HD080HJ/FMB.

Узагальнені доводи апеляції та позицій учасників судового провадження.

На вказану ухвалу надійшла апеляційна скарга захисника Полях В.В., в якій він, посилаючись на порушення норм кримінального процесуального права,, неправильне застосування передбачених законом підстав для арешту, просив оскаржувану ухвалу скасувати, постановити нову, якою відмовити в арешті майна.

Окрім цього, просить поновити пропущений строк на апеляційне оскарження ухвали слідчого судді.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги захисник вказав, що строки, передбачені для винесення ухвали про арешт майна не були дотримані, власника майна не було повідомлено про судове засідання умисно.

Також зазначає, що судом неправильно застосовані передбачені законом підстави для арешту майна, а саме, що ризики, передбачені абз. 2 ч. 1 ст. 170 КПК України відсутні. Окрім цього, зазначає, що слідчий та прокурор не довели, що існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження. Стороною обвинувачення взагалі не вказано підстав, у зв`язку з якими потрібно здійснити арешт майна ,що є порушенням п. 1 ч. 2 ст. 171 КПК України, не зазначено документів, що підтверджують право власності на майно.

Також, стороною обвинувачення не вказано, які конкретно відомості, сліди містять вищенаведені документи, а також яким чином могли вказане майно бути використані як знаряддя вчинення злочину.

Вилучення документі господарської діяльності ТОВ ЕТС та пов`язаних підприємств унеможливлює подальшу роботу підприємства, укладення договорів, оформлення операцій з придбання товарів тощо.

В своїх доповненнях до апеляційної скарги захисник зазначає, що прокурором було направлене клопотання про арешт майна з порушенням строку, передбаченого ст. 171 ч.2 КПК України, не протягом 48 годин після вилучення майна, а поштою. Крім того зазначає, що слідчим суддею безпідставно та необґрунтовано було накладено арешт на всі без винятку вилучені документи, без з`ясування чи знаходяться на балансі ТОВ ЕТС та чи використовуються флеш-накопичувач Transcend, флеш-накопичувач червоного кольору, флеш-накопичувач темного кольору, жорсткий диск H080HJ hdd p/n HD080HJ/FMB співробітниками товариства під час ведення господарської діяльності.

Заслухавши доповідача, прокурора, який заперечував проти апеляційної скарги захисника, просив залишити ухвалу без зміни, захисника Поляха В.В., який наполягав на задоволенні своїх апеляційних вимог, вивчивши матеріали судового провадження та апеляційні доводи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга захисника Поляха В.В. задоволенню не підлягають з наступних підстав.

Відповідно до ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому КПК порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження або користування майном щодо якого існують достатні підстави вважати що воно є доказом злочину. Цей захід забезпечення кримінального провадження застосовується з метою досягнення дієвості цього провадження, а саме - збереження речових доказів, спеціальної конфіскації, конфіскації майна як виду покарання, відшкодування шкоди завданої злочином (цивільний позов).

При вирішенні питання про арешт майна в порядку передбаченому ст. 173 КПК України слідчий суддя, суд відмовляє у задоволені клопотання про арешт майна, якщо особа, що його подала не доведе необхідність такого арешту, а також наявність ризиків передбачених ст. 170 ч. 1 КПК України, тобто можливості його приховування, знищення, пошкодження, псування, перетворення. Згідно ст. 173 ч.2 КПК України при вирішенні питання про арешт майна слідчий суддя повинен враховувати 1) правову підставу для арешту майна; 2) достатність доказів , що вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; 3) розмір можливої конфіскації майна, можливий розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням та цивільного позову; 4) наслідки арешту майна для інших осіб; 5) розумність та співмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження.

Як вбачається з матеріалів, 19 листопада 2019 року під час проведення обшуку, на підставі ухвали слідчого судді Орджонікідзевського районного суду м. Маріуполя за адресою АДРЕСА_1 , були вилучені документи господарської діяльності, згідно переліку (а.п. 6-45), флеш-накопичувач Transcend, флеш-накопичувач червоного кольору, флеш-накопичувач темного кольору, жорсткий диск H080HJ hdd p/n HD080HJ/FMB.

21 листопада 2019 року зазначене вище майно постановою старшого слідчого 3-го ВРКП СУ ФР ГУ ДФС у Донецькій області лейтенанта податкової міліції Єлісєєва С.О. було визнано речовими доказами у кримінальному провадженні, внесеному 30 серпня 2018 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42018050000000542.

Як вбачається з оскаржуваної ухвали слідчого судді, задовольняючи клопотання прокурора та накладаючи арешт на майно, слідчий суддя послався на те, що зазначене у клопотанні прокурора майно відповідає критеріям ст. 98 КПК України, та підлягає арешту задля забезпечення дієвості та об`єктивності розслідування у вказаному кримінальному провадженні, оскільки незастосування арешту може призвести до відчуження майна.

Отже, колегія суддів погоджується з висновком слідчого судді, про обґрунтованість накладення арешту на вищезазначене майно, яке було вилучено під час проведення обшуку за адресою АДРЕСА_1 , з тих підстав, що воно є речовими доказами в даному кримінальному провадженні та відповідає критеріям, передбаченим ст. 98 КПК України.

Посилання захисника Поляха В.В. на те, що слідчим суддею безпідставно та необґрунтовано було накладено арешт на всі без винятку вилучені документи, без з`ясування чи знаходяться на балансі ТОВ ЕТС та чи використовуються флеш-накопичувач Transcend, флеш-накопичувач червоного кольору, флеш-накопичувач темного кольору, жорсткий диск H080HJ hdd p/n HD080HJ/FMB співробітниками товариства під час ведення господарської діяльності є безпідставними.

Так, 19.11.2019 р. були вилучені речі та документи за адресою : АДРЕСА_1 , за місцем розтушування додаткового офісу ТОВ ЕТС , які використовуються співробітниками товариства під час ведення господарської діяльності ТОВ ЕТС та пов`язаними підприємствами та належать директору ТОВ ЕТС - ОСОБА_1 , що підтверджується матеріалами кримінального провадження, ( а.с. 72-82), загальне керівництво якими здійснює - ОСОБА_1 , тому повернення вказаного вище тимчасово вилученого майна, може призвести до приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення використання, перетворення, пересування вилучених речей та документів, що унеможливить подальше розслідування даного кримінального провадження та не дозволить встановити об`єктивну істину.

Твердження апелянта про те, що, вилучення документів документі господарської діяльності ТОВ ЕТС та пов`язаних підприємств фактично зупинили робочий процес та подальшу роботу підприємства, укладення договорів, оформлення операцій з придбання товарів тощо, не відповідають дійсності, оскільки власник цього майна, може скопіювати з вилучених носіїв необхідну для роботи їх підприємства інформацію та зняти копії з вилучених документів.

Не знайшли свого підтвердження і доводи захисника Полях В.В. про пропущення прокурором строку на звернення до суду з клопотанням про арешт майна.

Так, вперше з клопотанням про арешт вилученого майна прокурор звернувся до суду 21 листопада 2019 року, що підтверджується штемпелем на конверті поштового відправлення, тобто протягом 48 годин після вилучення майна, що не порушує вимог Кримінального процесуального закону, щодо способу подачі такого клопотання через поштовий зв`язок, тому колегія суддів не знаходить підстав вважати, що прокурором не дотримано строку на звернення до суду з таким клопотанням.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що слідчого судді постановлена у відповідності до вимог чинного законодавства, із з`ясуванням всіх обставин, які мають значення для вирішення справи, оскільки надані прокурором матеріали доводять наявність правових підстав для накладення арешту на майно, вилучене під час проведення вищезазначеного обшуку.

Інших обставин, які б не були предметом дослідження та аналізу слідчим суддею під час розгляду клопотання прокурора про арешт майна, апеляційна скарга не містить, тому підстав для скасування ухвали слідчого судді від 02.12.2019 р. , колегія суддів не вбачає.

Керуючись ст.405,407 КПК України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу захисника Поляха В.В., діючого в інтересах ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Ухвалу слідчого судді Орджонікідзевського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 02 грудня 2019 року про арешт майна, вилученого під час проведення обшуку за адресою: АДРЕСА_1 , в рамках кримінального провадження за №42018050000000542 від 30.08.2018 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ст. 364 ч. 2, 212 ч. 3 КК України-- залишити без зміни.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Судді:

Топчій Т.В. Куракова В.В. Свіягіна І.М.

СудДонецький апеляційний суд
Дата ухвалення рішення20.12.2019
Оприлюднено27.12.2019
Номер документу86653185
СудочинствоКримінальне

Судовий реєстр по справі —265/7410/19

Ухвала від 20.12.2019

Кримінальне

Донецький апеляційний суд

Топчій Т. В.

Ухвала від 20.12.2019

Кримінальне

Донецький апеляційний суд

Топчій Т. В.

Ухвала від 20.12.2019

Кримінальне

Донецький апеляційний суд

Топчій Т. В.

Ухвала від 20.12.2019

Кримінальне

Донецький апеляційний суд

Топчій Т. В.

Ухвала від 20.12.2019

Кримінальне

Донецький апеляційний суд

Топчій Т. В.

Ухвала від 20.12.2019

Кримінальне

Донецький апеляційний суд

Топчій Т. В.

Ухвала від 20.12.2019

Кримінальне

Донецький апеляційний суд

Топчій Т. В.

Ухвала від 20.12.2019

Кримінальне

Донецький апеляційний суд

Топчій Т. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні