УХВАЛА
20 січня 2020 року
м. Київ
Справа № 910/3245/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Ткач І.В. - головуючий, Губенко Н.М., Стратієнко Л.В.,
розглянувши касаційну скаргу Акціонерного товариства Комерційний банк "ПриватБанк"
на постанову Північного апеляційного господарського суду від 18.12.2019
(головуючий суддя Мальченко А.О., суддів Дикунська С.Я., Агрикова О.В.)
та рішення Господарського суду міста Києва від 04.06.2019
(суддя Ярмак О.М.)
у справі № 910/3245/19
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ем Джи Принт"
до Акціонерного товариства Комерційний банк "ПриватБанк"
про визнання недійсним одностороннього правочину та визнання договору укладеним,
ВСТАНОВИВ:
08 січня 2020 року Акціонерне товариство Комерційний банк "ПриватБанк" звернулося до Верховного Суду з касаційною скаргою на постанову Північного апеляційного господарського суду від 18.12.2019 та рішення Господарського суду міста Києва від 04.06.2019 у справі №910/3245/19 з доданим до неї клопотанням про поновлення строку на касаційне оскарження.
Дослідивши матеріали касаційної скарги, суд касаційної інстанції зазначає таке.
Відповідно до частини 3 статті 290 Господарського процесуального кодексу України касаційна скарга підписується особою, яка подає скаргу, або її представником. До касаційної скарги, поданої представником, додається довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо в справі немає такого підтвердження.
Реалізація права на звернення до суду є процесуальною дією в суді, яка має здійснюватися або самою особою у порядку самопредставництва, або її процесуальним представником. При цьому підписання та/або подання касаційної скарги є процесуальними формами реалізації повноважень з представництва.
Відповідно до частини 3 статті 56 Господарського процесуального кодексу України юридична особа незалежно від порядку її створення бере участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи), або через представника.
Положення зазначеної норми закріплюють, що повноваження особи як керівника юридичної особи, члена виконавчого органу, іншої особи, уповноваженої діяти від її імені, у тому числі, підписувати касаційні скарги, брати участь у справі, мають бути передбачені безпосередньо у законі або ж підтверджуватися статутом, положенням, трудовим договором (контрактом).
Проте додана до касаційної скарги копія трудового договору № 1336 від 07.07.2011 не містить положень щодо повноважень юрисконсульта на представництво інтересів відповідача в суді. Жодних інших документів, які б підтверджували, що особа має повноваження представляти юридичну особу в суді до касаційної скарги також не додано.
Отже, до касаційної скарги Акціонерного товариства Комерційний банк "ПриватБанк" не надано належних та достатніх доказів у підтвердження наявності повноважень Гринь І.В. представляти інтереси товариства в суді відповідно до закону, статуту, положення чи трудового договору (контракту).
Частиною 1 статті 58 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що представником у суді може бути адвокат або законний представник.
Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом (частина 2 статті 16 Господарського процесуального кодексу України).
Відповідно до частин 4, 9 статті 60 Господарського процесуального кодексу України повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність". У разі подання представником до суду заяви, скарги, клопотання він додає довіреність або інший документ, що посвідчує його повноваження, якщо в справі немає підтвердження такого повноваження на момент подання відповідної заяви, скарги, клопотання.
Згідно з частиною 1 статті 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги. Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.
Документів, які б підтверджували правовий статус Гринь Ірини Володимирівни як адвоката до касаційної скарги не додано. Не містить відповідних відомостей і Єдиний реєстр адвокатів України.
Отже, додана до касаційної скарги довіреність №6946-К-О від 08.11.2019, видана провідному юрисконсульту департаменту претензійно-позовної роботи Акціонерного товариства Комерційний банк "ПриватБанк" Гринь Ірині Володимирівні, за відсутності у неї статусу адвоката, а також за відсутності передбачених частиною 3 статті 56 Господарського процесуального кодексу України доказів, не може належним чином підтверджувати, що представниця є уповноваженою товариством особою на представництво інтересів у суді у цій справі.
Отже, касаційна скарга підписана особою, повноваження якої в установленому законом порядку не підтверджено, що є підставою для повернення касаційної скарги.
Згідно з пунктом 1 частини 4 статті 292 Господарського процесуального кодексу України касаційна скарга не приймається до розгляду і повертається судом, якщо касаційна скарга подана особою, яка не має процесуальної дієздатності, не підписана, підписана особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не зазначено.
Керуючись статтями 234, 235, 290, 292 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд
У Х В А Л И В:
Касаційну скаргу Акціонерного товариства Комерційний банк "ПриватБанк" на постанову Північного апеляційного господарського суду від 18.12.2019 та рішення Господарського суду міста Києва від 04.06.2019 у справі №910/3245/19 повернути скаржнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя І. Ткач
Судді Н. Губенко
Л. Стратієнко
Суд | Касаційний господарський суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 20.01.2020 |
Оприлюднено | 21.01.2020 |
Номер документу | 86999764 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Касаційний господарський суд Верховного Суду
Ткач І.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні