Дата документу 13.01.2020 Справа № 554/6639/19
Провадження № 1-кс/554/950/2020
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 січня 2020 року м. Полтава
Слідчий суддя Октябрського районного суду м. Полтави ОСОБА_1 розглянувши в приміщенні суду в м. Полтаві скаргу ОСОБА_2 на рішення прокурора про відмову у задоволенні клопотання та бездіяльність слідчого та прокурора, яка полягає у неповернення тимчасово вилученого майна ( в порядку ст. 303 КПК України).,-
в с т а н о в и в :
13.01.2020 року до Октябрського районного суду м. Полтави надійшла вищевказана скарга в порядку ст. 303 КПК України в якій скаржник просив постановити ухвалу, якою скасувати постанову прокурора відділу Генеральної прокуратури України ОСОБА_3 від 26.11.2019 року у кримінальному провадженні №42019000000001013 від 07.05.209 року про відмову в задоволенні клопотання адвоката ОСОБА_4 про повернення майна, вилученого у ОСОБА_2 за місцем її проживання під час проведення обшуку 14.08.2019 року. Зобовязати уповноважених осіб негайно повернути тимчасово вилучене майно під час проведення обшуку за місцем проживання: АДРЕСА_1 .
У скарзі зазначено, що 26.11.2019 року прокурором відділу Генеральної прокуратури України ОСОБА_3 винесено постанову про відмову в задоволенні клопотання адвоката ОСОБА_4 про повернення майна, вилученого у ОСОБА_2 за місцем її проживання під час проведення обшуку 14.08.2019 року
Вивчивши матеріали скарги, слідчий суддя вважає, що скарга підлягає поверненню особі, яка її подала з наступних підстав.
Європейський суд з прав людини у своїй прецедентній практиці виходить із того, що положення пункту 1статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свободгарантує кожному право звернення до суду. Проте, право на суд не є абсолютним і воно може бути піддане обмеженням, тому що право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання з боку держави.
Порядок звернення до суду за судовим захистом у кримінальному провадженні врегульованийКримінальним процесуальним кодексом України. Зокрема, подання скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора під час досудового розслідування має відбуватись з дотриманням певних умов.
Відповідно до ст.24 КПК Україникожному гарантується право на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності суду, слідчого судді, прокурора, слідчого в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів досудового розслідування чи прокурора під час досудового розслідування регулюється § 1Глави 26 КПК України.
Так, згідноп.1 ч.1 ст.303 КПК України,на досудовому провадженні може бути оскаржено бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, у неповерненні тимчасово вилученого майна згідно з вимогамистатті 169цього Кодексу, а також у нездійсненні інших процесуальних дій, які він зобов`язаний вчинити у визначений цим Кодексом строк, - заявником, потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, володільцем тимчасово вилученого майна, іншою особою, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування
Відповідно до ч. 1ст.304КПКУкраїни скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора, передбачені частиною першоюстатті 303 цього Кодексу, можуть бути подані особою протягом десяти днів з моменту прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності. Якщо рішення слідчого чи прокурора оформлюється постановою, строк подання скарги починається з дня отримання особою її копії.
Пунктом 3 ч. 2ст. 304 КПК Українипередбачено, що скарга повертається, якщо подана після закінчення строку, передбаченого частиною першою цієї статті, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку або слідчий суддя за заявою особи не знайде підстав для його поновлення.
В силуст.113 КПК Українипроцесуальні строки - це встановлені законом або відповідно до нього прокурором, слідчим суддею або судом проміжки часу, у межах яких учасники кримінального провадження зобов`язані (мають право) приймати процесуальні рішення чи вчиняти процесуальні дії. Будь-яка процесуальна дія або сукупність дій під час кримінального провадження мають бути виконані без невиправданої затримки і в будь-якому разі не пізніше граничного строку, визначеного відповідним положенням цьогоКодексу.
Таким чином, виходячи з положень вищезазначеної норми КПК України обрахування 10-денного строку на оскарження бездіяльності слідчого, прокурора розпочинається з моменту прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності.
Як вказуєзаявникускарзі,що прокурором 26.11.2019 року винесено постанову про відмову в задоволенні клопотання адвоката ОСОБА_4 про повернення майна, вилученого у ОСОБА_2 за місцем її проживання під час проведення обшуку 14.08.2019 року
У розумінні вимог ч.1ст.304 КПК України, скарга на зазначену постанову може бути подана заявником протягом десяти днів з моменту отримання копії.
До суду скарга надійшла 13.01.2020 року, тобто після перебігу визначеного законом 10-денного терміну на оскарження дій чи бездіяльності.
Особа, яка звернулася до суду вказує, що нею отримано вказану постанову 08.01.2020 року, тоді як згідно супровідного листа, постанова була направлена 05.12.2019 року, проте доказів на підтвердження цього суду не надає.
ОСОБА_2 вважає, що строк звернення до суду не пропустила, питання про його поновльнення не ставиться.
Згідно з Листом Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, від 09.11.2012, № 1640/0/4-12 «Про деякі питання порядку оскарження рішень, дій чи бездіяльності під час досудового розслідування» у випадку пропуску строку, встановленого для подання скарги, скарга повертається особі, якщо при її поданні особа не порушила питання про поновлення цього строку. Слідчий суддя, за наявності відповідної заяви, може поновити строк, якщо його було порушено з поважних причин (хвороба, відрядження, стихійне лихо, хвороба близьких родичів тощо). Підставою для поновлення строків також може бути визнано й об`єктивні причини, внаслідок яких особа не змогла вчасно реалізувати своє право на подання скарги.
Враховуючи зазначені обставини, слідчий суддя вважає, що скарга підлягає поверненню, оскільки скаржником пропущено 10-денний строк на оскарження дій та бездіяльності слідчого.
Дослідивши подану скаргу, приходжу до висновку про повернення скарги на рішення прокурора про відмову у задоволенні клопотання та бездіяльність слідчого та прокурора, яка полягає у неповернення тимчасово вилученого майна ( в порядку ст. 303 КПК України).
Тому, відповідно до положень ч.2ст. 304 КПК України, скарга підлягає поверненню.
Згідно ч.7ст.304 КПК Україниповернення скарги не позбавляє права повторного звернення до слідчого судді, суду в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст.110, 113,115, 214,303,304 КПК України, слідчий суддя, -
У Х В А Л И В :
Повернути скаргу ОСОБА_2 на рішення прокурора про відмову у задоволенні клопотання та бездіяльність слідчого та прокурора, яка полягає у неповернення тимчасово вилученого майна ( в порядку ст. 303 КПК України) разом з доданими до неї матеріалами особі, яка її подала.
Ухвала може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду протягом 5 (п`яти) днів з дня її оголошення. Якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк апеляційного оскарження обчислюється з дня отримання нею копії судового рішення.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Октябрський районний суд м.Полтави |
Дата ухвалення рішення | 13.01.2020 |
Оприлюднено | 07.02.2023 |
Номер документу | 87064084 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування інші скарги |
Кримінальне
Октябрський районний суд м.Полтави
Тімошенко Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні