Справа № 462/3124/13-ц
У Х В А Л А
22 січня 2020 року Залізничний районний суд міста Львова
в складі :
головуючого-судді Ліуша А.І.
з участю секретаря Ващишин А.Б.
представника боржника ОСОБА_1 .
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у місті Львові заяву Товариства з обмеженою відповідальністю Маркс.Капітал про заміну сторони виконавчого провадження,-
В С Т А Н О В И В:
представник заявника звернулася до суду з заявою про заміну сторони виконавчого провадження правонаступником, покликаючись на те, 09 лютого 2015 року Залізничним районним судом м. Львова постановлено рішення за позом ПрАТ Страхове товариство Іллічівське до ОСОБА_2 про стягнення відшкодування в порядку регресу. 06 лютого 2017 року між ПрАТ Страхове товариство Іллічівське та ТзОВ ФК Факторинг Про було укладено договір факторингу. 26 січня 2018 року між ТзОВ ФК Факторинг Про та відповідачем було укладено договір факторингу. Внаслідок наведеного кредитором та іпотекодержателем є позивач, що зумовлює необхідність заміни стягувача. Просить замінити стягувача у справі №462/3124/13-ц ПрАТ Страхове товариство Іллічівське на ТзОВ Маркс.Капітал .
В судовому засіданні представник боржника заяву заперечив, пояснив, що на виконання рішення Залізничного районного суду м. Львова від 09 лютого 2015 року видано виконавчий лист 08 грудня 2016 року, зі строком пред`явлення виконавчого листа до виконання до 02 листопада 2017 року. Однак заявником не додано жодних доказів на підтвердження відкриття виконавчого провадження. Також, сторону виконавчого провадження замінити її правонаступником суд може лише у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження. Просить у задоволенні заяви відмовити.
Заслухавши пояснення представника боржника, дослідивши докази, наявні у матеріалах заяви, суд вважає, що у задоволенні заяви слід відмовити за її безпідставністю.
Судом встановлено, що відповідно до рішення Залізничного районного суду м. Львова від 09 лютого 2015 року у справі за позовом ПрАТ Страхове товариство Іллічівське до ОСОБА_2 про стягнення відшкодування в порядку регресу стягнуто з ОСОБА_2 на користь ПрАТ Страхова компанія Іллічівське 68490,44 грн. заподіяної шкоди.
На виконання рішення Залізничного районного суду м. Львова від 09 лютого 2015 року у справі за позовом ПрАТ Страхове товариство Іллічівське до ОСОБА_2 про стягнення відшкодування в порядку регресу видано виконавчий лист 08 грудня 2016 року зі строком пред`явлення до виконання 1 рік з дати набрання рішенням законної сили, тобто до 02 листопада 2017 року включно.
06 лютого 2017 року між ПрАТ Страхове товариство Іллічівське та ТзОВ ФК Факторинг Про було укладено договір факторингу, згідно до якого до ТзОВ ФК Факторинг Про перейшло право вимоги згідно рішення Залізничного районного суду м. Львова від 09 лютого 2015 року.
26 січня 2018 року між ТзОВ ФК Факторинг Про та відповідачем було укладено договір факторингу, згідно до якого до відповідача ТзОВ Маркс.Капітал перейшло право вимоги згідно рішення Залізничного районного суду м. Львова від 09 лютого 2015 року.
Однак, строк пред`явлення виконавчого листа Залізничного районного суду м. Львова від 08 грудня 2016 року щодо виконання рішення Залізничного районного суду м. Львова від 09 лютого 2015 року у справі за позовом ПрАТ Страхове товариство Іллічівське до ОСОБА_2 про стягнення відшкодування в порядку регресу закінчився 02 листопада 2017 року.
Відповідно до ст. 442 ЦПК України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець. Ухвала про заміну сторони виконавчого провадження надсилається (надається) учасникам справи, а також державному виконавцю, приватному виконавцю в порядку, передбаченому статтею 272 цього Кодексу. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Згідно з ст. 512, 514 ЦК України кредитор у зобов`язанні може бути замінений іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги). До нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.
Одним із випадків відступлення права вимоги є факторинг (фінансування під відступлення права грошової вимоги).
Відповідно до ст. 49 Закону України Про банки і банківську діяльність факторинг - це придбання права вимоги на виконання зобов`язань у грошовій формі за поставлені товари чи надані послуги, приймаючи на себе ризик виконання таких вимог і прийом платежів.
Згідно з ст. 1077 ЦК України за договором факторингу одна сторона (фактор) передає або зобов`язується передати грошові кошти в розпорядження другої сторони (клієнта) за плату (у будь-який передбачений договором спосіб), а клієнт відступає або зобов`язується відступити факторові своє право грошової вимоги до третьої особи (боржника). Клієнт може відступити факторові свою грошову вимогу до боржника з метою забезпечення виконання зобов`язання клієнта перед фактором. Зобов`язання фактора за договором факторингу може передбачати надання клієнтові послуг, пов`язаних із грошовою вимогою, право якої він відступає.
У відповідності до п. 1 Розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 06 лютого 2014 року № 352 Про віднесення операцій з фінансовими активами до фінансових послуг та внесення змін до розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 03 квітня 2009 року № 231 до фінансової послуги факторингу віднесено сукупність таких операцій з фінансовими активами (крім цінних паперів та похідних цінних паперів): фінансування клієнтів - суб`єктів господарювання, які уклали договір, з якого випливає право грошової вимоги; набуття відступленого права грошової вимоги, у тому числі права вимоги, яке виникне в майбутньому, до боржників за договором, на якому базується таке відступлення; отримання плати за користування грошовими коштами, наданими у розпорядження клієнта, у тому числі шляхом дисконтування суми боргу, розподілу відсотків, винагороди, якщо інший спосіб оплати не передбачено договором, на якому базується відступлення.
Згідно ч. 1 ст. 1077 ЦК України та ч. 5 ст. 5 Закону України Про банки та банківську діяльність суб`єктний склад у договорі факторингу має три сторони: клієнта, яким може бути фізична чи юридична особа, яка є суб`єктом підприємницької діяльності (частина друга ст. 1079 ЦК України), фактора, яким може бути банк або інша банківська установа, яка відповідно до закону має право здійснювати факторингові операції (частина третя ст. 1079 ЦК України) та боржник, тобто набувач послуг чи товарів за первинним договором.
У відповідності до ст. 1079 ЦК України фактором може бути банк або інша фінансова установа, яка відповідно до закону має право здійснювати факторингові операції. У пункті 1 частини 1 статті 1 Закону України Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг , норми якого є спеціальними, зазначено, що фінансовими установами є банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди й компанії та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг, а у випадках, прямо передбачених законом, - інших послуг (операцій), пов`язаних із наданням фінансових послуг. У частинах першій, другій статті 7 Закону вказано, що юридична особа, яка має намір надавати фінансові послуги, зобов`язана звернутися до відповідного органу державного регулювання ринків фінансових послуг протягом тридцяти календарних днів з дати державної реєстрації для включення її до державного реєстру фінансових установ.
У разі якщо відповідно до закону надання певних фінансових послуг потребує ліцензування, фінансова установа має право на здійснення таких послуг лише після отримання відповідних ліцензій. Отже, фактор для надання фінансової послуги повинен бути включеним до Державного реєстру фінансових установ.
Дана позиція суду узгоджується з висновками Великої Палати Верховного Суду, яка викладена у постанові від 11 вересня 2018 року у справі № 909/968/16.
Однак, представник заявника не надав суду жодних належних, достатніх, допустимих, достовірних доказів набуття статусу фінансової установи, права надання фінансових послуг, а відтак представником заявника не доведено право набуття вимоги до ОСОБА_2 згідно рішення Залізничного районного суду м. Львова від 09 лютого 2015 року.
Крім того, згідно правової позиції Верховного суду, викладеної у постанові №815/5279/13-а від 15 травня 2018 року вирішальними для з`ясування питання щодо заміни сторони виконавчого провадження обставинами є факт відкриття виконавчого провадження у встановленому законодавством порядку, набуття сторонами у справі, рішення в якій підлягає примусовому виконанню, статусу сторін виконавчого провадження (стягувача, боржника), а також факт вибуття сторони (смерть громадянина, оголошення його померлим, реорганізація юридичної особи, відступлення права вимоги, переведення боргу) та перехід її прав і обов`язків до іншої фізичної або юридичної особи. Сторону виконавчого провадження замінити її правонаступником суд може лише у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження, у зв`язку з чим заміна сторони виконавчого провадження можлива після видання судом виконавчого документа та відкриття виконавчого провадження.
Однак, представником заявника не надано суду жодних доказів відкриття виконавчого провадження у встановленому законодавством порядку, набуття сторонами у справі, рішення в якій підлягає примусовому виконанню, статусу сторін виконавчого провадження (стягувача, боржника).
Таким чином, оцінюючи докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що вимоги заявника не знайшли свого ствердження в судовому засіданні, а тому не підлягають до задоволення.
Керуючись ст. 442 ЦПК України, -
У Х В А Л И В:
у задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю Маркс.Капітал про заміну сторони виконавчого провадження - відмовити.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду зазначений строк обчислюється з дня складення повної ухвали суду.
Суддя: /підпис/ А.І. Ліуш
Копія вірна.
Суддя: А.І.Ліуш
Суд | Залізничний районний суд м.Львова |
Дата ухвалення рішення | 22.01.2020 |
Оприлюднено | 03.02.2020 |
Номер документу | 87259822 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Залізничний районний суд м.Львова
Ліуш А. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні