Постанова
від 29.01.2020 по справі 203/2098/17
ДНІПРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ДНІПРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Провадження № 22-ц/803/1775/20 Справа № 203/2098/17 Суддя у 1-й інстанції - Католікян М. О. Доповідач - Макаров М. О.

Категорія 39

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 січня 2020 року м. Дніпро

Колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ Дніпровського апеляційного суду в складі:

головуючого - судді Макарова М.О.

суддів - Демченко Е.Л., Куценко Т.Р.

розглянувши в порядку спрощеного письмового провадження без повідомлення учасників справи цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Кіровського районного суду м. Дніпропетровська від 11 жовтня 2019 року по справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , третя особа - приватний нотаріус Дніпровського міського нотаріального округу Перфілова Олена Анатоліївна, про встановлення фактів родинних відносин, визнання права власності на майно у порядку спадкування за законом, за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа - приватний нотаріус Дніпровського міського нотаріального округу Перфілова Олена Анатоліївна, про встановлення факту, що має юридичне значення, усунення від спадщини, визнання права власності на майно у порядку спадкування за законом, -

В С Т А Н О В И Л А :

У червні 2017 року та в липні 2017 року відповідно ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до суду із окремими позовами про встановлення фактів родинних відносин, визнання права власності на майно у порядку спадкування за законом.

06 серпня 2019 року ОСОБА_1 звернулася до суду з клопотаннями про зупинення провадження у справі до набрання законної сили рішенням Кіровського районного суду м. Дніпропетровська по справі за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про визнання договору довічного утримання дійсним.

Ухвалою Кіровського районного суду м. Дніпропетровська від 11 жовтня 2019 року відмовлено у зупиненні провадження по справі.

Ухала суду мотивована тим, що зібрані у справі докази дозволяють йому встановити та оцінити обставини, які є предметом судового розгляду.

В апеляційній скарзі ОСОБА_1 , посилаючись на порушення судом норм процесуального права, просила вказану ухвалу скасувати.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що визнання дійсним договору довічного утримання буде підставою для набуття ОСОБА_3 спірного спадкового майна, а саме квартири АДРЕСА_1 та квартири АДРЕСА_2 , що в подальшому унеможливить розгляд даної справи.

Відповідно до ч. 2 ст. 369 ЦПК України апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції про зупинення провадження у справі (п. 14 ч. 1 ст. 353 ЦПК) розглядається судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи.

Відповідно до ч. 13 ст. 7 ЦПК України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.

Враховуючи вищевикладене, розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження, без повідомлення учасників справи.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги і заявлених вимог, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, з наступних підстав.

Відмовляючи в зупиненні провадження у справі, суд першої інстанції виходив з того, що зібрані у справі докази дозволяють встановити та оцінити обставини, які є предметом судового розгляду.

Колегія суддів погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Так, з матеріалів справи, а саме позовних заяв вбачається, що між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 існує спір щодо усунення від спадщини, визнання права власності на майно у порядку спадкування за законом та встановлення факту, що має юридичне значення.

Відповідно до п.6 ч.1 ст.251 ЦПК України, суд зобов`язаний зупинити провадження у справі у разі об`єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об`єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.

Диспозиція приведеної норми свідчить про те, що обов`язок суду зупинити провадження у справі виникає винятково у випадку, коли інша пов`язана справа перебуває у провадженні суду (тобто у ній відкрите провадження) і за своїм характером є конституційною, адміністративною, цивільною, господарською або кримінальною.

Згідно ч.1 п.5 ст. 253 ЦПК України провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 6 частини першої статті 251 цього Кодексу, - до набрання законної сили судовим рішенням, від якого залежить вирішення справи.

Встановивши наявність достатніх доказів, які дозволяють встановити та оцінити обставини, які є предметом судового розгляду, - суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про відмову у зупиненні провадження по справі.

Доводи апелянта в скарзі про те, що визнання договору довічного утримання дійсним буде підставою для набуття ОСОБА_3 спірного спадкового майна, що в подальшому унеможливить розгляд даної справи, - колегія суддів вважає безпідставними, оскільки судом першої інстанції не було встановлено об`єктивної неможливості розгляду даної справи до вирішення іншої справи про визнання договору довічного утримання дійсним, так як зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.

Більш того, справа перебуває в провадженні суду з червня 2017 року, тоді як відповідно до ст. 210 ЦПК України суд має розпочати розгляд справи по суті не пізніше ніж через шістдесят днів із дня відкриття провадження у справі, а у випадку продовження строку підготовчого провадження - не пізніше наступного дня з дня закінчення такого строку. Суд розглядає справу по суті протягом тридцяти днів з дня початку розгляду справи по суті.

Пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України від 17.07.1997 року «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції» , визначено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Необґрунтоване зупинення провадження в справі порушує розумні строки судового розгляду, а відтак, і права учасників процесу. Питання про розумність строку провадження в справі вирішується з урахуванням права особи на справедливий суд у контексті положень статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, з урахуванням дійсних обставин справи, критеріїв складності справи, поведінки заявника та компетентних органів, а також важливості предмета позову для заявника у справі (рішення Європейського суду з прав людини у справі Фрідлендер проти Франції та ін.).

Зупинення провадження у справі - це тимчасове припинення судом вчинення процесуальних дій під час судового розгляду із визначених у законі об`єктивних підстав, які перешкоджають подальшому розгляду справи і щодо яких неможливо передбачити їх усунення.

Межі зупинення провадження у справі не повинні призводити до зменшення розумного строку розгляду справи.

Враховуючи викладне, колегія суддів приходить до висновку, що розглядаючи вказане питання судом першої інстанції було дотримано вимоги процесуального закону, а тому ухвала як законна та обґрунтована повинна бути залишена без змін,а апеляційна скарга без задоволення.

Керуючись ст.ст. 259, 367, 374, 375 ЦПК України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А :

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Ухвалу Кіровського районного суду м. Дніпропетровська від 11 жовтня 2019 року - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її проголошення і може бути оскаржена у касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів.

Головуючий суддя М.О. Макаров

Судді Е.Л. Демченко

Т.Р. Куценко

СудДніпровський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення29.01.2020
Оприлюднено03.02.2020
Номер документу87269520
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —203/2098/17

Ухвала від 29.03.2021

Цивільне

Кіровський районний суд м.Дніпропетровська

Католікян М. О.

Постанова від 24.02.2021

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Лаченкова О. В.

Ухвала від 10.12.2020

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Лаченкова О. В.

Ухвала від 08.12.2020

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Лаченкова О. В.

Ухвала від 23.11.2020

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Каратаєва Л. О.

Ухвала від 15.09.2020

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Каратаєва Л. О.

Рішення від 04.08.2020

Цивільне

Кіровський районний суд м.Дніпропетровська

Католікян М. О.

Ухвала від 07.02.2020

Цивільне

Кіровський районний суд м.Дніпропетровська

Католікян М. О.

Постанова від 29.01.2020

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Макаров М. О.

Ухвала від 10.12.2019

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Макаров М. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні