Рішення
від 20.02.2020 по справі 924/901/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"20" лютого 2020 р. Справа № 924/901/19

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Смаровоза М.В., при секретарі судового засідання Желіхівській О.О., розглянувши справу

за позовом акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз"

до 1. Старосинявської селищної ради

2. Приватного підприємства "Вінниця Монтаж Буд"

про стягнення 76008,37 майнової шкоди

за участю представників:

позивача: Доценко О.О. - за довіреністю;

відповідачів: не з`явились.

У судовому засіданні 20.02.2020р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Позивач, з урахуванням прийнятої судом відповідно до вимог ст. 46 ГПК України заяви, просить суд стягнути з Старосинявської селищної ради, приватного підприємства Вінниця Монтаж Буд на користь акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз" 76008,37 грн. завданої майнової шкоди.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що аварійно-диспетчерською службою Старосинявської дільниці AT "Хмельницькгаз" 24.07.2019р. о 19 год. 36 хв. отримано повідомлення про те що, по АДРЕСА_1 відсутній газ. Заявка надійшла від мешканки села ОСОБА_2 . З метою усунення аварійної ситуації та для з`ясування причин відсутності газу працівниками аварійно-диспетчерської служби АТ "Хмельницькгаз" о 19 год. 41 хв. здійснено виїзд на місце виклику. При цьому, як вказує представник позивача, після прибуття на місце виклику працівниками Старосинявської дільниці AT "Хмельницькгаз" встановлено, що під час здійснення земляних робіт на замовлення Старосинявської селищної ради для проведення водогону здійснено пошкодження газопроводу на перехресті АДРЕСА_1. Витік газу локалізовано о 20 год. 23 хв. шляхом перекриття засувок. Як стверджує представник позивача, в процесі локалізації витоку встановлено, що 24.07.2019р. представники ПП "Вінниця Монтаж Буд" здійснювали земляні роботи на замовлення Старосинявської селищної ради з використанням техніки, що здійснює продавлювання через автомобільну дорогу, без участі представників AT "Хмельницькгаз". Пошкодження відбулось на поліетиленовому газопроводі середнього тиску, діаметром 75 мм, в результаті чого відбувся витік природного газу. Розмір пошкодження діаметром 3461 мм2, витік газу тривав 2 год.23 хв. Також, як зазначив представник позивача, представниками Старосинявської дільниці AT "Хмельницькгаз" складено акт пошкодження газопроводу № 2 від 24.07.2019р.

На місце правопорушення викликано представників поліції Старосинявського відділу поліції. На місці скоєння правопорушення складено протокол місця огляду події лейтенантом Старосинявського відділу поліції Паламарчуком. При цьому, представником позивача звертається увага на те, що проведення ремонтних будівельних та/або земляних робіт в охоронній зоні ГРМ здійснюється відповідно до законодавства за письмовим погодженням оператора ГРМ. Письмове погодження, що надається оператором ГРМ на право проведення ремонтних, будівельних та земляних робіт поблизу ГРМ, має містити вимоги та умови, обов`язкові для виконавців при виконанні ремонтних, будівельних та земляних робіт. До погодження додається схема газопроводу та інженерних комунікацій, споруд. Видача погодження оператора ГРМ, його переоформлення, видача дубліката та його анулювання здійснюються на безоплатній основі. Крім того, як зауважив представник позивача, оператор ГРМ протягом 10 робочих днів з дня реєстрації письмового звернення юридичної чи фізичної особи або фізичної особи-підприємця щодо погодження проведення ремонтних, будівельних та/або земляних робіт в охоронній зоні ГРМ має надати письмове погодження або письмову обґрунтовану відмову. Письмове погодження надається на безоплатній основі. Юридичні та фізичні особи, а також фізичні особи-підприємці для отримання погодження оператора ГРМ на проведення ремонтних, будівельних та/або земляних робіт в охоронній зоні ГРМ повинні подати оператору ГРМ для узгодження проект плану їх проведення, розроблений з урахуванням вимог будівельних, а за необхідності - інших норм і правил, що регламентують ці роботи, а також заяву (лист) на отримання погодження.

Як вказує представник позивача, проведення земляних робіт відбувалось в зв`язку з прокладенням водогону в с. Паньківці. Виконання вказаних робіт проводилось за замовленням Старосинявської селищної ради. Так, між Старосинявською селищною радою та ПП Вінниця Монтаж Буд укладено договір підряду №61/07 від 24.07.2019р. Представниками підрядної організації ПП Вінниця Монтаж Буд здійснено погодження на право проведення земляних робіт поблизу ГРМ. ПП Вінниця Монтаж Буд отримано погодження від представників AT Хмельницькгаз шляхом погодження проекту прокладання водопроводу в с. Паньківці Старосинявського району. Юридичні та фізичні особи, а також фізичні особи-підприємці, які отримали письмове погодження оператора ГРМ, зобов`язані керуватися порядком проведення ремонтних, будівельних та земляних робіт і дотримуватись умов їх виконання з урахуванням вимог письмового погодження оператора ГРМ.

Представник позивача стверджує, що даний факт пошкодження газопроводу є наслідком проведення земляних робіт з порушенням п. 7 гл. 4 р. 3 Кодексу ГРС та розділу 5 Правил безпеки систем газопостачання, відповідно до яких проведення ремонтних будівельних та/або земляних робіт в охоронній зоні ГРМ здійснюється відповідно до законодавства з обов`язковим повідомленням не пізніше ніж за добу до початку робіт представника оператора ГРМ щодо проведення робіт та в присутності представника газорозподільного підприємства. Однак, як вказує представник позивача, всупереч вказаним вимогам не поінформувано AT "Хмельницькгаз" про початок проведення земляних робіт, здійснювалось виконання земляних робіт у межах охоронної зони без присутності представника AT Хмельницькгаз . При цьому, посилаючись на вимоги, зазначені в Кодексі ГРС, AT "Хмельницькгаз" здійснено розрахунок витоку газу, що склав 6077 м.куб.

Таким чином, як стверджує представник позивача, розмір завданих товариству збитків з витоку необлікованого об`єму природного газу складає 52687,59 грн.

Тому, для усунення витоку газу та відновлення газопостачання мешканцям села Паньківці, Старосинявського району працівниками Старосинявської дільниці АТ Хмельницькгаз виконано ряд робіт, а саме: розробка грунту екскаватором, укладання нових поліетиленових труб, відводів, зупинка та запуск комбінованого будинкового регулятору тиску та інші. Відповідно до надано акту форми КБ-2в, вартість робіт по відновленню газопостачання склала 23320,18 грн.

Посилаючись на положення ст. 1166 Цивільного кодексу України, представник позивача вказує на те, що протиправність поведінки полягає у тому, що відповідачі перед проведенням земляних робіт не повідомили за добу про проведення таких робіт оператора газорозподільної системи. Представники оператора газорозподільної системи не були присутніми під час проведення відповідачем земляних робіт.

З приводу шкоди, представник позивача зауважив, що з метою відновлення газопостачання на пошкодженій ділянці газопроводу виконані роботи по відновленню газопроводу. Розрахунок виконаний на основі розрахунків відповідно визначення питомих виробничо-технологічних витрат природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України від 30.05.2003р. №264. З огляду на зазначене, наявний такий елемент складу цивільного правопорушення, як наявність шкоди, який включає 52687,59 грн. вартості втраченого газу та 23320,78 грн. вартість проведення ремонтно-відновлювальних робіт.

З приводу причинного зв`язку представник позивача вказує на те, що незаконне проведення земляних робіт, що спричинили пошкодження газопроводу своїм наслідком спричинили шкоду AT Хмельницькгаз , а тому наявний причинний зв`язок.

Також, що стосується вини, представник позивача відзначив, що оскільки між Старосинявською селищною радою та приватним підприємством Вінниця Монтаж Буд укладено договір підряду на виконання робіт з прокладання водопроводу, то підставами притягнення замовника до відповідальності згідно наведеної правової норми є загальні підстави, а саме наявність у діях підрядника складу цивільного правопорушення та спеціальні: наявність підрядних відносин між замовником та підрядником, що підтверджується договором підряду; дія підрядника за завданням замовника.

Відтак, як стверджує представник позивача, підрядником - ПП Вінниця Монтаж Буд здійснено правопорушення, який діяв за завданням замовника Старосинявської селищної ради та не дотримано вимог чинного законодавства щодо порядку проведення робіт, у зв`язку з чим позивачу було завдано шкоди.

У відповіді на відзив, поданій 02.01.2020р., представник позивача відзначив, що після здійснення виклику аварійної служби AT Хмельницькгаз на місце пошкодження газопроводу, прибули представники Старосинявської селищної ради, які повідомили про здійснення земляних робіт на перехресті АДРЕСА_1. Вказане підтверджується письмовими поясненнями, зазначеними в акті про пошкодження газопроводу №2 від 24.07.2019р., підписаними Старосинявським селищними головою В. Здебським, а також копією договору підряду №61/07 від 24.07.2019р., відповідно п.1.1. якого замовник доручає, а підрядник зобов`язується у межах договірної ціни, на свій ризик, в установлений договором строк провести Реконструкцію мереж водопостачання вулиць Кільцевої, Дружби, Колективної, Виробничої, Шкільної, пров. Вишневого в с. Паньківці Старосинявського району Хмельницької області. Також, як вказує представник позивача, представниками Старосинявської селищної ради надано копію плану будівельних робіт, погодженого всіма мережевими установами, в тому числі майстром Старосинявської дільниці Старокостянтинівського відділення AT Хмельницькгаз від 26.06.2019р. У зазначеному плані будівельних робіт зазначено, що Земляні роботи проводити в присутності представника Старосинявської дільниціі AT Хмельницькгаз . Вказані вимоги підтверджуються і нормативно-правовим актами, зокрема, п. 5-11 глави 4 розділу III Кодексу газорозподільних систем, де зазначено, що проведення ремонтних будівельних та/або земляних робіт в охоронній зоні ГРМ здійснюється відповідно до законодавства за письмовим погодженням оператора ГРМ. Юридичні та фізичні особи, а також фізичні особи-підприємці, що проводять ремонтні, будівельні та земляні роботи в охоронних зонах, зобов`язані не пізніше ніж за добу до початку робіт повідомити представника оператора ГРМ щодо проведення робіт. Фізична особа або персонал юридичної особи чи фізичної особи-підприємця, залучені для проведення ремонтних, будівельних та земляних робіт в охоронних зонах, повинні бути ознайомлені (проінструктовані) представником оператора ГРМ з інформацією про місцезнаходження газопроводу і споруд на ньому, їх позначення на місцевості, можливі аварійні ситуації і дії при їх виникненні.

Також, посилаючись на п. 1.34. розділу 5 Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.05.2015р. №285, п.п. 10.1.7, п. 10.1.9 ДБН А.З.2-2-2009 Охорона праці і промислова безпека у будівництві , представник позивача вказує на те, що виконання земляних робіт в охоронній зоні газопроводу можливе за умови: отримання дозволу на проведення земляних робіт в охоронній зоні, передбачений п. 7-8 глави 4 розділу III Кодексу газорозподільних систем; повідомлення представника оператора ГРМ не пізніше ніж за добу до початку робіт щодо проведення земляних робіт; виявлення фактичного місця розташування газопроводу шляхом шурфування вручну в присутності представника газорозподільного підприємства, і лише після цього - продовження роботи землерийною технікою. Таким чином, як стверджує представник позивача, факт пошкодження газопроводу є наслідком проведення земляних робіт ПП Вінниця Монтаж Буд за замовленням Старосинявської селищної ради з порушенням вищенаведених вимог.

Разом з тим, щодо розрахунку вартості газу вказано, що витік газу, який відбувається під час розриву газопроводу, належить до виробничо-технологічних втрат оператора ГРМ, згідно вимог п. 4 глави 6 розділу III Кодексу газорозподільних систем. Такий газ (на виробничо-технологічні витрати) протягом вищевказаного періоду закуповувався у AT Укртрансгаз по цінам, які вказані у розрахунках вартості послуг балансування та актах приймання-передачі природного газу. Покриття фактичних обсягів виробничо-технологічних витрат відбувається в рамках послуги балансування оператору ГРМ, на підставі договору транспортування природного газу №1512000715 від 17.12.2015р., укладеного між AT Хмельницькгаз та AT Укртрансгаз . Відповідно розділу IX Договору транспортування природного газу №1512000715 від 17.12.2015р., AT Укртрансгаз щомісячно надаються розрахунок вартості послуг балансування на підставі актів наданих послуг балансування. Так, базова ціна на закупівлі газу станом на 31.07.2019р. склала 8670 грн. за 1000 куб.м.

Таким чином, представник позивача стверджує, що вартість необлікованого об`єму природного газу, витік якого стався через пошкодження газопроводу в АДРЕСА_1 склала 52687,59 грн.

Враховуючи вищевикладене, представник позивача просить суд позов задовольнити.

У відзиві на позов представник відповідача 1 (Старосинявської селищної ради) стверджує, що в доданих письмових доказах позивачем не міститься доказ, який би свідчив про причетність до завдання шкоди приватного підприємства Вінниця Монтаж Буд , з яким селищною радою укладено договір підряду на реконструкцію мереж водопостачання в с. Паньківці за № 67/07. Також, як стверджує представник відповідача 1, позивач доданими письмовими доказами до позову про відшкодування майнової шкоди в сумі 76008,37 грн. Старосинявською селищною радою підтвердив лише встановлення факту пошкодження газопроводу, однак не додано доказів конкретного винуватця пошкодження газопроводу в с. Паньківці.

Також, як зазначив представник відповідача 1, відповідно до листа приватного підприємства Вінниця Монтаж Буд за № 155 від 13.09.2019р. отриманим на запит Старосинявської селищної ради щодо проведення робіт по реконструкції водогону в с. Паньківці Старосинявського району Хмельницької області 24.07.2019р., приватне підприємство підтверджує, що воно проводило роботи за вказаною адресою, однак до 17 години 24.07.2019р.

При цьому, представник відповідача вказує на те, що Старосинявська селищна рада у випадку ухвалення рішення суду про задоволення позову не зможе реалізувати своє право на зворотню вимогу відповідно до ст. 1191 Цивільного кодексу України - особа, яка відшкодувала шкоду, завдану іншою особою, має право зворотної вимоги (регресу) до винної особи у розмірі виплаченого відшкодування, якщо інший розмір не встановлений законом, оскільки позивач не надав доказів про винну особу в пошкодженні газопроводу в с. Паньківці Старосинявського району Хмельницької області .

Враховуючи вищевикладене, представник відповідача 1 просить у позові відмовити.

Представник відповідача 2 (приватного підприємства "Вінниця Монтаж Буд") у відзиві на позов проти позову заперечує, відзначивши, зокрема, таке. Позивач вказує, що в процесі локалізації витоку газу, його посадовими особами встановлено, що 24.07.2019р. представники ПП Вінниця Монтаж Буд здійснювали земляні роботи на замовлення Старосинявської селищної ради для проведення водогону, а, відтак, позивачем зроблено висновок, що майнова шкода заподіяна ПП Вінниця Монтаж Буд .

Однак, як стверджує представник відповідача 2, в матеріалах справи не міститься належного та допустимого доказу, який підтверджував би факт пошкодження газопроводу на перехресті АДРЕСА_1 саме працівниками ПП Вінниця Монтаж Буд . Зокрема, в акті про пошкодження газопроводу № 2 від 24.07.2019p., в графі за участю особи, яка пошкодила газопровід або його представника - вказано представника ПП Вінниця Монтаж Буд , при цьому ідентифікуючих даних (ПІБ) не вказано.

Також, як зазначив представник відповідача 2, у цьому акті позивач фіксує факт відмови представника ПП Вінниця Монтаж Буд від його підписання, однак ідентифікуючих даних (ПІБ) не вказано. Крім цього, зауважено, що у позовній заяві позивач зазначає, що представниками Старосинявської дільниці AT Хмельницькгаз складено акт пошкодження газопроводу № 2 від 24.07.2019р., однак вказаний акт не містить жодних відомостей про залучення представників Старосинявської селищної ради до складання акта про пошкодження газопроводу та про їх відмову від його підписання.

Разом з тим, як зазначив представник відповідача 2, протокол огляду від 24.07.2019p., долучений позивачем в якості обґрунтування позовних вимог, також не містить жодних відомостей щодо осіб, якими пошкоджено газопровід на перехресті АДРЕСА_1.

Тому, представник відповідача 2 вважає, що позивачем на обґрунтування своїх позовних вимог не надано належного та допустимого доказу, який встановлює факт пошкодження газопроводу на перехресті АДРЕСА_1, працівниками ПП Вінниця Монтаж Буд .

Враховуючи вищевикладене, представник відповідача 2 просить у позові відмовити.

Розглядом матеріалів справи встановлено таке.

17.12.2015р. між публічним акціонерним товариством Укртрансгаз (оператором) та публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації Хмельницькгаз (замовником) укладено договір транспортування природного газу № 1512000715 (далі договір), відповідно до п. 2.1. якого оператор надає замовнику послуги транспортування природного газу (послуги) на умовах, визначених у цьому договорі, а замовник сплачує оператору встановлену в цьому договорі вартість таких послуг.

Згідно із п. 7.1. договору вартість послуг розраховується: розподіл потужності - за тарифами, які встановлюються регулятором; транспортування - за тарифами, які встановлюються регулятором; балансування - за фактичною вартістю, яка визначається відповідно до порядку, встановленого кодексом.

Розділом IX договору встановлено порядок визначення вартості послуг балансування та порядок розрахунків за них, де в п. 9.1. вказано, що передбачено, що у разі виникнення у замовника негативного місячного небалансу та не врегулювання ним негативного місячного небалансу відповідно до Кодексу в строк до 12 числа місяця наступного за газовим місяцем, замовник зобов`язаний сплатити оператору за послуги балансування. Негативний місячний небаланс замовника визначається відповідно до Кодексу.

Як передбачено п.п. 11.1., 11.2. договору послуги, які надаються за цим договором, за винятком послуг балансування оформлюється оператором і замовником актами наданих послуг. Оператор до 15 числа місяця, наступного за звітнім, направляє замовнику два примірники акту наданих послуг за базовий місяць, підписані уповноваженим представником та скріплені печаткою оператора.

24.07.2019р. між Старосинявською селищною радою (замовником) та приватним підприємством Вінниця Монтаж Буд (підрядником) укладено договір підряду № 61/07 (далі договір), відповідно до умов якого замовник доручає, а підрядник зобов`язується у межах договірної ціни, на свій ризик, в установлений договором строк, провести Реконструкція мереж водопостачання вулиць Кільцевої, Дружби, Колективної, Виробничої, Шкільної, пров. Вишневого в с. Паньківні, Старосиннвського району Хмельницької області (коригування) , а замовник зобов`язується прийняти та оплатити їх на умовах, які визначені цим договором (п. 1.1. договору).

Згідно із п. 4.2. договору підрядник зобов`язаний, зокрема: виконати усі роботи, що є предметом цього договору, якісно та відповідно до вимог діючого законодавства, умов договору та додатків до нього; інформувати замовника про всі обставини, які перешкоджають або які ставлять під загрозу виконання умов цього договору; усунути за свій рахунок дефекти (недоліки) результатів виконаних робіт, які виникли як під час виконання робіт, так і протягом гарантійного строку з причини недостатньої якості їх виконання у строки, передбачені в підписаному сторонами дефектному акті; підрядник зобов`язаний забезпечити виконання (дотримання) своїми працівниками вимог техніки безпеки, пожежної безпеки, охорони праці, виробничої санітарії та охорони навколишнього природного середовища згідно з нормами та правилами, діючими в Україні.

В свою чергу, замовник зобов`язаний, зокрема: своєчасно повідомляти підряднику про всі обставини, які ускладнюють або які ставлять під загрозу виконання умов цього договору (п. 4.4.).

Як передбачено п. 5.5. договору, виконавець не несе відповідальності у разі пошкодження виконаних робіт працівниками замовника, які зумовлені неправильним використанням або невідповідною експлуатацією введених в експлуатацію об`єктів.

Розділом 6 договору визначена відповідальність сторін, де в п. 6.5. вказано, що шкода, завдана третій особі в результаті виконання робіт, що є предметом цього договору, з вини підрядника, відшкодовується підрядником. Підрядник самостійно несе відповідальність за усі дії своїх працівників та працівників субпідрядних організацій під час виконання робіт на об`єкті замовника.

Відповідно до п. 6.6. договору підрядник несе повну відповідальність за виконання нормативних актів з охорони праці, пожежної безпеки, промислової санітарії на переданій замовнику, для проведення робіт території, за безпечне проведення робіт, безпеку працівників та громадян, які знаходяться на цій території.

Цей договір вступає в дію з моменту підписання сторонами та діє до 31.12.2019р., але в будь-якому разі до повного виконання сторонами взятих на себе зобов`язань, згідно даного договору (п. 8.1.).

У заявці № 191 ОСОБА_2 , прийнятої 24.07.2019р. о 19 год. 36 хв. диспетчером Хміль Д.О. та передано відповідальному виконавцю 24.07.2019р. о 19 год. 40 хв., зазначено про те, що відсутній газ (пошкодження газопроводу), час виїзду 19 год. 41 хв. , час прибуття на місце замовника 20 год. 08 хв.

За результатами обстеження встановлено, що при прибутті на місце виклику виявлено пошкодження газопроводу середнього тиску ПЕ 75 мм. (перервана повністю). Перекрито засувку, виконавцем робіт зазначений Савчук О .А. , час виконання замовника 24.07.2019р. о 20 год. 23 хв.

24.07.2019р. представниками ПАТ Хмельницькгаз (за участю: майстра з експлуатації Балла М.М., майстра СПГ Максімович Б.А., фахівця з продажів Ковальчук О.М.), за участю особи, яка пошкодила газопровід або його представника (ПП Вінниця Монтаж Буд ) складено акт про пошкодження газопроводу № 2, в якому встановлено, що на дату складання цього акта на об`єкті газопровід середнього тиску ПБ ДУ-75 мм. Рг. - 2.0 кГс/см.кв. Пошкодження газопроводу під час виконання земельних робіт (продавлювання через автомобільну дорогу) по прокладенню водопроводу. Роботи проводились без погодження з представниками АТ Хмельницькгаз . Площа пошкодження 3461 мм кв., час пошкодження - 19 год. 56 хв., час усунення витоку - 20 год. 23 хв. шляхом повного перекриття відключаючого пристрою на підвідному газопроводі встановленням заглушки.

Також, як зазначено у акті, у зв`язку із пошкодженням газопроводу необхідно відшкодувати ПАТ Хмельницькгаз витрати на усунення пошкодженого газопроводу та вартість нарахованого обсягу витоку газу.

Крім того, вказано, що до акта про пошкодження газопроводу додається: фото фіксація пошкодженої ділянки газопроводу, заявка про виклик з аварійно-диспетчерської служби.

У графі Особа, яка пошкодила газопровід або його представник зазначено, що від підпису відмовились.

Факт відмови від підпису представником ПП Вінниця Монтаж Буд підтверджений підписами трьох працівників АТ Хмельницькгаз : майстра з експлуатації Балла М.М., майстра СПГ Максімович Б.А., фахівця з продажів Ковальчук О.М.

Крім того, Старосинявським селищним головою в акті від 24.07.2019р. про пошкодження газопроводу № 2 надано пояснення щодо пошкодження газопроводу середнього тиску ПЕ ДУ - 75 мм, зазначено, що на перехресті АДРЕСА_1 відповідно до договору підряду № 61/07 від 24.07.2019р. між Старосинявською селищною радою (замовником) та ПП Вінниця Монтаж Буд (підрядником) саме підрядник несе відповідальність за шкоду, завдану третій особі в результаті виконання робіт, саме даний підрядник 24.07.2019р. пошкодив газопровід с. Паньківці. Відшкодування за завдані збитки несе ПП Вінниця Монтаж Буд .

24.07.2019р. слідчим СВ Старосинявського ВП складено протокол огляду в присутності понятих, в якому встановлено: ділянку місцевості, яка розташована на перехресті доріг по АДРЕСА_1. Рухаючись по центральній дорозі Стара Синява - Хмельницький на узбіччі дороги на проти будинку було виявлено на відстані 2 метри від краю проїжджої частини дороги приямок розміром 3*3 м та глибиною 1,5 метрів і грунтовий насип висотою близько 1 метра. Під час детального огляду під ямка було встановлено, що на глибині 1,3 метри виявлено пластикову трубу ПЕДу - 75 мм. чорного кольору, в якій посередині наявне пошкодження шляхом переривання її цілісності. Також, як вказано у протоколі, в ході огляду було виявлено машину для виконання земельних робіт, а саме проколів, машина жовтого кольору, марка Навігатор , яка, ймовірно причетна до пошкодження труби.

Як вбачається із розрахунку витоків газу при аварійному пошкодженні газопроводів за адресою: АДРЕСА_1, який проведено згідно заявки АДС № 191 від 24.07.2019р. фактична витрата газу становить 6077 м. куб.

У листі № 155 від 13.09.2019р., адресованого селищному голові Старосинявської селищної ради, директор ПП Вінниця Монтаж Буд повідомив про те, що працівники ПП Вінниця Монтаж Буд проводили земляні роботи 24.07.2019р. в с. Паньківці на перехресті АДРЕСА_1. Також зазначено, що роботи проводились з 8:00 год. до 17:00 год. згідно норми тривалості робочого часу, відповідно до ст. 50 Кодексу законів про працю нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень.

В матеріалах справи також наявні копії: претензії № 290007-Пя-3821-0819 від 07.08.2019р., рахунку № 69015681 від 31.07.2019р. на суму 52687,59 грн., рахунку № 69015682 від 31.07.2019р. на суму 23320,78 грн. (відновлення газопостачання з застосуванням зварювальних робіт); наданого на підтвердження понесення витрат акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз" з виконання робіт щодо відновлення газопостачання акту приймання виконаних будівельних робіт за липень 2019р. на суму 23320,78 грн. (за відсутності підписів жодних уповноважених осіб); статуту АТ "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз", затвердженого загальними зборами акціонерів Пат по газопостачанню та газифікації Хмельницькгаз протоколом загальних зборів акціонерів ПАТ Хмельницькгаз № 26 від 19.03.2019р.; Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 03.06.2019р.; акту від 30.06.2019р.; акту наданих послуг № 06-2019-1512000715/1000619 від 30.06.2019р. тощо.

Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності, судом приймається до уваги таке.

Пунктами 3, 4 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України передбачено, що підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є завдання майнової (матеріальної) шкоди іншій особі, інші юридичні факти.

Статтею 16 Цивільного кодексу України визначено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди (п. 8 ч. 2 ст. 16 ЦК України).

Відповідно до положень ч. 2 ст. 22 ЦК України збитками є, зокрема, втрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки).

Порядок взаємовідносин оператора газорозподільної системи з оператором газотранспортної системи, у тому числі пов`язаних з прийманням-передачею природного газу в точках виходу з газотранспортної системи до газорозподільної системи, зокрема щодо якості та обліку природного газу (у тому числі приладового), а також з обміном даних щодо прогнозів відборів/споживання природного газу по споживачах та фактичних обсягів споживання ними природного газу, регулює Кодекс газотранспортної системи, затверджений постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2493, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 року за № 1378/27823 (далі - Кодекс ГТС), договір транспортування природного газу та технічна угода (за наявності), що укладені між сторонами.

Дія цього Кодексу поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об`єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників. Крім того, цим Кодексом регулюються взаємовідносини: між оператором газорозподільної системи і газодобувними підприємствами та виробниками біогазу або інших видів газу з альтернативних джерел, які підключені (приєднуються) до газорозподільної системи; між оператором газорозподільної системи та несанкціонованими споживачами, які втручаються в роботу газорозподільної системи, у тому числі шляхом самовільного під`єднання несанкціонованого газопроводу.

Згідно із п. 1 глави 4 розділу ІІІ Кодексу газорозподільних систем, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.11.2015р. за № 1379/27824 охоронна зона об`єктів ГРМ поширюється на газопроводи з надлишковим тиском природного газу не більше 1,2 МПа, ГРП, ШРП, вузли обліку природного газу, засоби захисту газопроводів від електрохімічної корозії, споруди і пристрої на газопроводах, розпізнавальні та сигнальні знаки місцезнаходження газопроводів і споруд на них, за винятком внутрішньобудинкових газових мереж.

Як передбачено п. 5-11 глави 4 розділу ІІІ Кодексу газорозподільних систем, земельні ділянки, що входять до охоронних зон, використовуються власниками, орендарями земельних ділянок, землевласниками та землекористувачами з обов`язковим дотриманням вимог цього Кодексу.

Сільськогосподарські роботи в охоронних зонах проводяться власниками, орендарями земельних ділянок, землевласниками та землекористувачами з попереднім повідомленням про їх початок оператора ГРМ.

Проведення ремонтних будівельних та/або земляних робіт в охоронній зоні ГРМ здійснюється відповідно до законодавства за письмовим погодженням оператора ГРМ.

Письмове погодження, що надається оператором ГРМ на право проведення ремонтних, будівельних та земляних робіт поблизу ГРМ, має містити вимоги та умови, обов`язкові для виконавців при виконанні ремонтних, будівельних та земляних робіт. До погодження додається схема газопроводу та інженерних комунікацій, споруд (ГРП, ШРП, ВОГ, засобів електрозахисту тощо). Видача погодження оператора ГРМ, його переоформлення, видача дубліката та його анулювання здійснюються на безоплатній основі.

Оператор ГРМ протягом 10 робочих днів з дня реєстрації письмового звернення юридичної чи фізичної особи або фізичної особи-підприємця щодо погодження проведення ремонтних, будівельних та/або земляних робіт в охоронній зоні ГРМ має надати письмове погодження або письмову обґрунтовану відмову. Письмове погодження надається на безоплатній основі.

Погодження має містити вимоги та умови, обов`язкові для виконавців при виконанні ремонтних, будівельних та/або земляних робіт, а також схему газопроводу та інженерних комунікацій, споруд (ГРП, ШРП, ВОГ, засобів електрозахисту тощо). Роботи з усунення наслідків аварій можуть бути розпочаті без погодження оператора ГРМ, але за обов`язкової присутності представника оператора ГРМ та за умови обов`язкового оформлення в подальшому погоджень, що передбачені цією главою.

Юридичні та фізичні особи, а також фізичні особи-підприємці для отримання погодження оператора ГРМ на проведення ремонтних, будівельних та/або земляних робіт в охоронній зоні ГРМ повинні подати оператору ГРМ для узгодження проект плану їх проведення, розроблений з урахуванням вимог будівельних, а за необхідності - інших норм і правил, що регламентують ці роботи, а також заяву (лист) на отримання погодження.

Юридичні та фізичні особи, а також фізичні особи-підприємці, які отримали письмове погодження оператора ГРМ, зобов`язані керуватися порядком проведення ремонтних, будівельних та земляних робіт і дотримуватись умов їх виконання з урахуванням вимог письмового погодження оператора ГРМ.

Письмове погодження оператора ГРМ на проведення ремонтних, будівельних та/або земляних робіт в охоронній зоні ГРМ оформляється у двох примірниках, один з яких зберігається в оператора ГРМ протягом строку, визначеного законодавством.

Відповідно до п. 15-18 гл. 4 розділу ІІІ Кодексу газорозподільних систем, до початку ремонтних, будівельних та земляних робіт в охоронній зоні наказом організації, що проводить роботи, з числа фахівців призначається особа, відповідальна за проведення ремонтних, будівельних та земляних робіт (керівник робіт).

Юридичні та фізичні особи, а також фізичні особи-підприємці, що проводять ремонтні, будівельні та земляні роботи в охоронних зонах, зобов`язані не пізніше ніж за добу до початку робіт повідомити представника оператора ГРМ щодо проведення робіт.

Фізична особа або персонал юридичної особи чи фізичної особи-підприємця, залучені для проведення ремонтних, будівельних та земляних робіт в охоронних зонах, повинні бути ознайомлені (проінструктовані) представником оператора ГРМ з інформацією про місцезнаходження газопроводу і споруд на ньому, їх позначення на місцевості, можливі аварійні ситуації і дії при їх виникненні.

Межі охоронних зон газорозподільної системи визначаються відповідно до Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15 травня 2015 року № 285, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 08.06.2015р. за № 674/27119.

Згідно із п. 1.34. розділу 5 Правил безпеки систем газопостачання перед початком робіт ударних механізмів і землерийної техніки поблизу підземного газопроводу працівники, що виконують земляні роботи, зобов`язані виявити фактичне місце розташування газопроводу шляхом шурфування вручну в присутності представника газорозподільного підприємства.

Як передбачено п.п. 10.1.7, п. 10.1.9 ДБН А.3.2-2-2009 "Охорона праці і промислова безпека у будівництві": земляні роботи в охоронній зоні кабелів високої напруги, діючих газопроводів та інших комунікацій необхідно виконувати за нарядом-допуском після одержання дозволу від організацій, що їх експлуатують; п.п. 10.1.7, п. 10.1.9 ДБН А.3.2-2-2009 "Охорона праці і промислова безпека у будівництві": під час виконання земляних робіт у безпосередній близькості діючих підземних комунікацій або у разі перетинання комунікацій необхідно забезпечити незмінність положення у просторі і збереження цілісності цих комунікацій, при цьому розробка ґрунту механізованим способом дозволяється на відстані не менше ніж на 2,0 м від бокової стінки і не менше ніж 0,4 м над верхом труби, кабелю.

З урахуванням викладеного вбачається, що виконання земляних робіт в охоронній зоні газопроводу можливе за умови: отримання дозволу на проведення земляних робіт в охоронній зоні, передбачений п. 7-8 глави 4 розділу III Кодексу газорозподільних систем; повідомлення представника оператора ГРМ не пізніше ніж за добу до початку робіт щодо проведення земляних робіт; виявлення фактичного місця розташування газопроводу шляхом шурфування вручну в присутності представника газорозподільного підприємства, в подальшому - продовження роботи землерийною технікою.

Сдуом відзначається, що відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 22 Цивільного кодексу України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є: 1) втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); 2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

Умовами цивільно-правової відповідальності є обов`язкова наяв ність таких складових: протиправна поведінка (дія чи бездіяльність) особи; негативний результат такої поведінки - шкода; причинний зв`язок між протиправною поведінкою та шкодою; вина особи, яка заподіяла шкоду.

Як встановлено судом, 24.07.2019р. представниками ПАТ Хмельницькгаз (за участю: майстра з експлуатації Балла М.М., майстра СПГ Максімович Б.А., фахівця з продажів Ковальчук О.М.), за участю особи, яка пошкодила газопровід або його представника (ПП Вінниця Монтаж Буд ) складено акт про пошкодження газопроводу № 2, в якому встановлено, що на дату складання цього акта на об`єкті газопровід середнього тиску ПБ ДУ-75 мм. Рг. - 2.0 кГс/см.кв. Пошкодження газопроводу під час виконання земельних робіт (продавлювання через автомобільну дорогу) по прокладенню водопроводу. Роботи проводились без погодження з представниками АТ Хмельницькгаз . Площа пошкодження 3461 мм кв., час пошкодження - 19 год. 56 хв., час усунення витоку - 20 год. 23 хв. шляхом повного перекриття відключаючого пристрою на підвідному газопроводі встановленням заглушки.

При цьому, факт відмови від підпису представником ПП Вінниця Монтаж Буд підтверджений підписами трьох працівників АТ Хмельницькгаз : майстра з експлуатації Балла М.М. , майстра СПГ Максімович Б.А., фахівця з продажів Ковальчук О.М. Крім того, Старосинявським селищним головою в акті від 24.07.2019р. про пошкодження газопроводу № 2 зазначено, що саме ПП Вінниця Монтаж Буд 24.07.2019р. пошкодив газопровід с. Паньківці.

Виходячи з наведеного та зважаючи на зміст інших матеріалів справи, при проведенні земельних робіт ПП Вінниця Монтаж Буд були порушені п. 5-11 глави 4 розділу ІІІ Кодексу газорозподільних систем: сільськогосподарські роботи в охоронних зонах проводяться власниками, орендарями земельних ділянок, землевласниками та землекористувачами з попереднім повідомленням про їх початок оператора ГРМ. Проведення ремонтних будівельних та/або земляних робіт в охоронній зоні ГРМ здійснюється відповідно до законодавства за письмовим погодженням оператора ГРМ.

Також, ПП Вінниця Монтаж Буд не було дотримано умов проведення земельних робіт, а саме п. 15-18 гл. 4 розділу ІІІ Кодексу газорозподільних систем, де передбачено, що юридичні та фізичні особи, а також фізичні особи-підприємці, що проводять ремонтні, будівельні та земляні роботи в охоронних зонах, зобов`язані не пізніше ніж за добу до початку робіт повідомити представника оператора ГРМ щодо проведення робіт.

Крім того, ПП Вінниця Монтаж Буд порушено умови п. 1.34. розділу 5 Правил безпеки систем газопостачання, де зазначено, що перед початком робіт ударних механізмів і землерийної техніки поблизу підземного газопроводу працівники, що виконують земляні роботи, зобов`язані виявити фактичне місце розташування газопроводу шляхом шурфування вручну в присутності представника газорозподільного підприємства.

Як передбачено п. 4 гл. 6 розділу ІІІ Кодексу газорозподільних систем, об`єм (обсяг) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу за підсумками місяця та календарного року визначається оператором ГРМ відповідно до глави 1 розділу ХІI цього Кодексу та розраховується як різниця між об`ємом (обсягом) надходження природного газу, до ГРМ у відповідний період і об`ємом (обсягом) природного газу який розподілений між підключеними до/через ГРМ споживачами та переданий в суміжні ГРМ протягом зазначеного періоду.

Оператор ГРМ для забезпечення власної господарської діяльності (в тому числі для фізичного балансування ГРМ, власних виробничо-технічних потреб та для покриття фактичних втрат і виробничо-технологічних витрат природного газу в ГРМ) закуповує природний газ у власника природного газу (в тому числі ГДП, ВБГ, оптового продавця, постачальника) на загальних підставах та ринкових умовах.

Як передбачено п. 7 глави 4 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, об`єм витоку (витрати) природного газу при аварійних ситуаціях через пошкоджений газопровід третіми особами, що є юридичними особами чи фізичними особами - підприємцями, визначається відповідно до пункту 6 цієї глави.

Пунктом 6 глави 4 розділу XI Кодексу газорозподільних систем встановлено, що якщо при порушеннях, визначених в пунктах 1-5 цієї глави, неможливо достовірно встановити номінальну потужність газового обладнання (відмова в доступі до об`єкта споживача, газовий відвід без наявного підключеного газового обладнання, несертифіковане обладнання, відсутність заводських паспортів, маркувань тощо), визначення об`єму природного газу здійснюється з урахуванням проміжку часу, за який необхідно визначити об`єм необлікованого природного газу, пропускної спроможності площі отвору, сопла, пальника або газопроводу за відповідною формулою.

Як вбачається із розрахунку витоків газу при аварійному пошкоджені газопроводів за адресою: АДРЕСА_1, який проведено згідно заявки АДС № 191 від 24.07.2019р. фактична витрата газу становить 6077 м. куб.

З огляду на зазначене, враховуючи зміст наявних матеріалів справи та встановлені обставини, суд приходить до висновку про те, що проведенням ПП Вінниця Монтаж Буд земляних робіт всупереч вищенаведеним вимогам законодавства, що призвели до пошкодження газопроводу, спричинено шкоду АТ Оператор газорозподільної системи Хмельницькгаз (внаслідок витоку необлікованого об`єму природного газу) у розмірі 52687,59 грн. (що становить вартість витрат природного газу). При цьому судом зауважується, що ст. 1166 Цивільного кодексу України передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини (наведене другим відповідачем не доведено).

Також, як встановлено судом, 24.07.2019р. між Старосинявською селищною радою (замовником) та приватним підприємством Вінниця Монтаж Буд (підрядником) укладено договір підряду № 61/07, відповідно до п. 1.1. якого замовник доручає, а підрядник зобов`язується у межах договірної ціни, на свій ризик, в установлений договором строк, провести Реконструкція мереж водопостачання вулиць Кільцевої, Дружби, Колективної, Виробничої, Шкільної, пров. Вишневого в с. Паньківні, Старосиннвського району Хмельницької області (коригування) , а замовник зобов`язується прийняти та оплатити їх на умовах, які визначені цим договором.

Судом звертається увага на те, що розділом 6 договору визначена відповідальність сторін, де в п. 6.5. вказано, що шкода, завдана третій особі в результаті виконання робіт, що є предметом цього договору, з вини підрядника, відшкодовується підрядником. Підрядник самостійно несе відповідальність за усі дії своїх працівників та працівників субпідрядних організацій під час виконання робіт на об`єкті замовника.

За таких обставин, враховуючи при цьому зміст вищевказаного договору та те, що пунктом 3 ст.3, ст.627 Цивільного кодексу України закріплено принцип свободи договору, який передбачає, що сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору, оскільки шкода завдана позивачеві саме з вини підрядника, відсутні підстави для задоволення позову акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз" до Старосинявської селищної ради про стягнення 76008,37 майнової шкоди.

Однак, зважаючи на встановлений судом факт наявності у діях приватного підприємства "Вінниця Монтаж Буд" складу правопорушення, що зумовлює необхідність притягнення правопорушника до відпо відальності у вигляді відшкодування шкоди, суд вважає за необхідне позов акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз" до приватного підприємства "Вінниця Монтаж Буд" про стягнення 76008,37 майнової шкоди задовольнити частково та стягнути з приватного підприємства "Вінниця Монтаж Буд" на користь акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз" 52687,59 грн. майнової шкоди, завданої внаслідок витоку необлікованого об`єму природного газу.

Вищенаведеним спростовуються доводи другого відповідача щодо безпідставності вимог про стягнення 52687,59 грн. майнової шкоди.

Разом з тим, представник позивача зазначив, що з метою відновлення газопостачання на пошкодженій ділянці газопроводу виконані роботи по відновленню газопроводу, при цьому просить стягнути з відповідачів 23320,78 грн. вартості робіт по відновленню газопостачання.

Однак, судом зауважується, що зміст матеріалів справи та, зокрема, зміст наданого на підтвердження понесення витрат акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз" з виконання робіт щодо відновлення газопостачання акту приймання виконаних будівельних робіт за липень 2019р. на суму 23320,78 грн. (за відсутності підписів жодних уповноважених осіб), за відсутності також інших достатніх доказів, не засвідчує факту понесення витрат акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз" з виконання робіт щодо відновлення газопостачання у визначеному позивачем розмірі.

Відтак, суд вважає, що всупереч положенням ст.74 Господарського процесуального кодексу України, позивачем не доведено обгрунтованості вимог у частині стягнення 23320,78 грн. майнової шкоди у вигляді відшкодування вартості робіт по відновленню газопостачання.

Враховуючи зміст матеріалів справи, встановлені факти та з огляду на вищеозначені положення законодавства, суд вважає за необхідне позов акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз" до Старосинявської селищної ради, приватного підприємства "Вінниця Монтаж Буд" про стягнення 76008,37 майнової шкоди задовольнити частково та стягнути з приватного підприємства "Вінниця Монтаж Буд" на користь акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз" 52687,59 грн. майнової шкоди; у решті позову слід відмовити з огляду на його безпідставність.

Відповідно до ч.9 ст.129 ГПК України судові витрати покладаються на приватне підприємство "Вінниця Монтаж Буд", внаслідок неправомірних дій якого виник спір.

Керуючись ст.ст. 2, 20, 24, 73, 74, 129, 232, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз" до Старосинявської селищної ради, приватного підприємства "Вінниця Монтаж Буд" про стягнення 76008,37 майнової шкоди задовольнити частково.

Стягнути з приватного підприємства "Вінниця Монтаж Буд" (місто Вінниця, вулиця Привокзальна, будинок 9 Б, офіс 304, ідентифікаційний код 39589373) на користь акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз" (місто Хмельницький, проспект Миру, будинок 41, ідентифікаційний код 05395598) 52687,59 грн. майнової шкоди, 1921 грн. відшкодування судового збору.

Видати наказ.

У решті позову відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч. ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ч. 1 ст. 256 ГПК України).

Апеляційна скарга подається в порядку, передбаченому ст. 257 ГПК України, з урахуванням пп. 17.5 Розділу ХІ "Перехідні положення" ГПК України.

Повний текст рішення складено 28.02.2020р.

Суддя М.В. Смаровоз

Віддруков. 3 прим. (всім рек. з пов. про вруч.): 1 - до справи; 2 - відповідачу 1 (31400, Хмельницька обл., Старосинявський р-н, смт. Стара Синява. вул. І.Франка, буд. 8); 3 - відповідачу 2 (ПП "Вінниця Монтаж Буд", 21001, м. Вінниця, вул. Привокзальна, буд. 9 Б, офіс 304).

СудГосподарський суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення20.02.2020
Оприлюднено02.03.2020
Номер документу87903220
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —924/901/19

Ухвала від 24.06.2020

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Миханюк М.В.

Постанова від 24.06.2020

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Миханюк М.В.

Ухвала від 13.04.2020

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Миханюк М.В.

Ухвала від 02.04.2020

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Миханюк М.В.

Ухвала від 02.04.2020

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Миханюк М.В.

Рішення від 20.02.2020

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Смаровоз М.В.

Ухвала від 21.01.2020

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Смаровоз М.В.

Ухвала від 16.01.2020

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Смаровоз М.В.

Ухвала від 11.12.2019

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Смаровоз М.В.

Ухвала від 25.11.2019

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Смаровоз М.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні