Рішення
від 20.02.2020 по справі 372/932/19
ОБУХІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 372/932/19

Провадження № 2-111/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

(ЗАОЧНЕ)

20 лютого 2020 року Обухівський районний суд Київської області в складі:

головуючого судді Потабенко Л.В.,

при секретарі Буртовій О.Є.,

справа № 372/932/19

за участю представника ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Обухівського районного суду Київської області цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про визнання права на обов`язкову частку у спадщині,

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_2 , звернулась до суду з позовом до ОСОБА_3 з позовом про визнання права на обов`язкову частку у спадщині після померлого ОСОБА_4 , що складається з земельної ділянки площею 0,0494 га, кадастровий номер 3223186800:03:002:0053, яка призначена для ведення садівництва і розташована за адресою: с/т Берізка, Підгірцівська сільська рада, Обухівський район, Київська область, автомобіля TOYOTA PREVIA, 2007-го року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1 . Позовні вимоги мотивовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер син позивачки ОСОБА_4 після смерті якого залишилось вищезазначене спадкове майно, спадкоємцями першої черги є позивач та дружина померлого. Позивач зазначає, що вона, як матір померлого, яка на день його смерті є непрацездатною особою, має інвалідність другої групи та має право на обов' язкову частку у спадщині незалежно від наявності заповіту та його змісту в розмірі ј частки спадкового майна, а дружина ОСОБА_3 є спадкоємцем за заповітом на ѕ частки спадкового майна. Спадкоємці звернулись до Дев`ятої Київської державної нотаріальної контори з заявами про прийняття спадщини. В зв`язку з відсутністю у позивача оригіналів правовстановлюючих документів на спадкове майно, які знаходяться у відповідача і нотаріусу ОСОБА_3 їх не надає, позивач не має змоги в нотаріальному порядку оформити право на свою частку спадщини, оскільки постановою державного нотаріуса їй відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, оскільки не надані правовстановлюючі документи на спадкове майно. Посилаючись на зазначені обставини, позивач просить суд його позов задовольнити.

Ухвалою судді від 10.04.2019 року відкрито провадження по справі та призначено підготовче судове засідання за загальними правилами позовного провадження.

Ухвалою суду від 23.10.2019 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті у судовому засіданні та повернуто позивачеві зустрічну позовну заяву ОСОБА_3 до ОСОБА_2 , третя особа: державна нотаріальна конотора № 9 міста Києва, про визнання права власності в порядку спадкування.

Представник позивача ОСОБА_1 у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити, з підстав наведених в позовній заяві.

Відповідач та його представник про розгляд справи повідомлялись належним чином, але в судове засідання не з`явились, про причини неявки суд не повідомили, заяв, клопотань до суду не надали.

За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність відповідача за наявними матеріалами справи та ухвалити заочне рішення відповідно до ч. 1 ст. 280 ЦПК України .

Вислухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, повно та всебічно з`ясувавши обставини справи та перевіривши їх наявними у справі доказами, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 5,6 ст. 263 ЦПК України обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Частиною 1 статті 13 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу , в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Судом встановлено наступні фактичні обставини справи.

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер син позивачки ОСОБА_4 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серія НОМЕР_2 .

Згідно копії Державного акту на право власності на земельну ділянку Серії ЯМ № 339551, копії витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку за ОСОБА_4 на праві власності зареєстрована земельна ділянка площею 0,0494 га, з кадастровим номером 3223186800:03:002:0053, яка призначена для ведення садівництва і розташована за адресою: с/т Берізка, Підгірцівська сільська рада, Обухівський район, Київська область.

Відповідно до копії Свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_7 за ОСОБА_4 на праві власності зареєстровано автомобіль TOYOTA PREVIA, 2007-го року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1 .

24.10.2012 року ОСОБА_4 склав заповіт, згідно якого все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалось, і взагалі ве те, що йому буде належати на день смерті і на що він за законом матиме право заповідав ОСОБА_3 . Даний заповіт посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу та зареєстровано в реєстрі за № 6451.

Постановою державного нотаріуса Дев`ятої Київської державної нотаріальної контори від 17.05.2018 року ОСОБА_2 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на обов`язкову частку згідно ст. 1241 ЦК України, після смерті її сина, ОСОБА_4 , у звязку з тим, що не надані правовстановлюючі документи, що підтверджують право власності спадкодавця на спадкове майно, а спадкоємиця за заповітом ОСОБА_3 у якої знаходяться оригінали правовстановлюючих документів їх нотаріусу не надає.

З копії свідоцтва про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , серія НОМЕР_3 , вбачається, що його батьками є ОСОБА_6 та ОСОБА_2 .

Згідно копії свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_4 , 11.03.2011 року ОСОБА_4 та ОСОБА_3 уклали шлюб.

Відповідно копії посвідчення ветерана праці та НОМЕР_8 та пенсійного посвідчення Серії НОМЕР_5 та копії довідки МСЕ Серії 2-18АВ №153927 від 16.05.1994 року, ОСОБА_4 є пенсіонером за віком та має інвалідність ІІ групи безстроково. Дата встановлення інвалідності 16.05.1994 року.

В матеріалах спадкової справи № 143/2015 до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 містяться заяви ОСОБА_2 про прийняття спадщини за законом та ОСОБА_3 про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_4 .

Відповідно до ст. ст. 1216 , 1217 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обовязків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців) та спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Частиною 1 статті 1220 ЦК України передбачено відкриття спадщини внаслідок смерті особи та часом відкриття спадщини є день смерті особи. Останнє місце проживання спадкодавця є місцем відкриття спадщини, що передбачено ч.1 ст.1221 ЦК України .

Згідно ч.1 ст.1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.

Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті ( ч.1 ст.1223 ЦК України ).

Статтею 1233 ЦК України передбачено, що заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.

Згідно ч.1 ст.1235 ЦК України заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.

Згідно ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той із подружжя, який його пережив, та батьки.

Згідно ч.5 ст.1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ч.1 ст.1241 ЦК України малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов`язкова частка). Розмір обов`язкової частки у спадщині може бути зменшений судом з урахуванням відносин між цими спадкоємцями та спадкодавцем, а також інших обставин, які мають істотне значення.

Пленум Верховного Суду України у постанові від 30.05.2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування у п.19 зазначив, що перелік осіб, які мають право на обов`язкову частку, що визначенийстаттею 1241 ЦК , є вичерпним і розширеного тлумачення не потребує. При визначенні розміру обов`язкової частки в спадщині враховуються всі спадкоємці за законом першої черги, увесь склад спадщини, зокрема, право на вклади в банку (фінансовій установі), щодо яких вкладником було зроблено розпорядження на випадок своєї смерті, вартість речей звичайної домашньої обстановки та вжитку, вартість заповідального відказу. За згодою особи, яка має право на обов`язкову частку у спадщині, належна їй частка визначається з майна, не охопленого заповітом. У разі незгоди ця частка визначається з усього складу спадщини. Той зі спадкоємців, який має право на обов`язкову частку у спадщині та проживав разом із спадкодавцем на день його смерті, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо у визначеному законом порядку не відмовився від неї. Якщо той зі спадкоємців, хто має право на обов`язкову частку та не проживав зі спадкодавцем на день його смерті, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

З матеріалів цивільної справи вбачається, що позивач ОСОБА_2 відповідач ОСОБА_3 прийняли спадщину відповідно до вимог закону. Оскільки ОСОБА_4 24.10.2012 року залишив на ім`я ОСОБА_3 заповіт на все належне йому майно, в тому числі на земельну ділянку площею 0,0494 га, кадастровий номер 3223186800:03:002:0053, яка призначена для ведення садівництва і розташована за адресою: с/т Берізка, Підгірцівська сільська рада, Обухівський район, Київська область та на автомобіль TOYOTA PREVIA, 2007-го року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1 , а позивач ОСОБА_2 є матір`ю померлого ОСОБА_4 і на момент відкриття спадщини була непрацездатною особою пенсіонером, інвалідом другої групи, що підтверджується наданими позивачем копіями посвідченнями пенсіонера та ветерана праці, довідкою до акта огляду МСЕК, тому суд вважає необхідним визнати за ОСОБА_4 на обов`язкову частку в розмірі 1/4 у спадщині після померлого ОСОБА_4 , що складається з земельної ділянки площею 0,0494 га, кадастровий номер 3223186800:03:002:0053, яка призначена для ведення садівництва, розташована за адресою: с/т Берізка, Підгірцівська сільська рада Обухівський район, Київська область, та автомобіля Toyota Previa, 2007-го року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1 , оскільки в зв`язку з відсутністю в неї правовстановлюючих документів на ім`я спадкодавця на спадкове майно, оформити право власності в позасудовому порядку, шляхом отримання свідоцтва про право на спадщину у позивача немає можливості .

Як вбачається зі змісту ст.ст. 11 , 12 ЦПК України , цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи, мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом.

З врахуванням вищевикладених обставин справи, суд оцінюючи, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також їх взаємний зв`язок в сукупності приходить до висновку, що позов обґрунтований і порушені права позивача підлягають судовому захисту, а позовні вимоги задоволенню.

Керуючись ст.ст. 10, 12, 13, 76-81, 264, 265, 273, 280 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про визнання права на обов`язкову частку у спадщині, задовольнити.

Визнати за ОСОБА_2 право на обов`язкову частку в розмірі 1/4 у спадщині після померлого ОСОБА_4 , що складається з:

- земельної ділянки площею 0,0494 га, кадастровий номер 3223186800:03:002:0053, яка призначена для ведення садівництва, розташована за адресою: с/т Берізка, Підгірцівська сільська рада Обухівський район, Київська область;

- автомобіля Toyota Previa, 2007-го року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1 .

Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду через Обухівський районний суд Київської області шляхом подачі в тридцятиденний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги, а в разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складання повного судового рішення.

Заочне рішення також може бути переглянуто Обухівським районним судом Київської області у випадку подання відповідачем відповідної письмової заяви протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_6 , адреса проживання: АДРЕСА_1 ).

Відповідач: ОСОБА_3 (реєстраційний номер облікової картки платника податків суду невідомий, адреса реєстрації: АДРЕСА_2 ).

Повний текст рішення виготовлено 02.03.2020 року

Суддя Л.В. Потабенко

СудОбухівський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення20.02.2020
Оприлюднено03.03.2020
Номер документу87926056
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —372/932/19

Постанова від 28.09.2021

Цивільне

Київський апеляційний суд

Поливач Любов Дмитрівна

Ухвала від 19.08.2021

Цивільне

Київський апеляційний суд

Поливач Любов Дмитрівна

Ухвала від 09.08.2021

Цивільне

Київський апеляційний суд

Поливач Любов Дмитрівна

Ухвала від 14.06.2021

Цивільне

Обухівський районний суд Київської області

Тиханський О. Б.

Постанова від 15.09.2020

Цивільне

Київський апеляційний суд

Кравець Валентина Аркадіївна

Ухвала від 03.08.2020

Цивільне

Київський апеляційний суд

Кравець Валентина Аркадіївна

Ухвала від 17.07.2020

Цивільне

Київський апеляційний суд

Кравець Валентина Аркадіївна

Ухвала від 30.06.2020

Цивільне

Київський апеляційний суд

Кравець Валентина Аркадіївна

Ухвала від 29.05.2020

Цивільне

Обухівський районний суд Київської області

Потабенко Л. В.

Ухвала від 19.03.2020

Цивільне

Обухівський районний суд Київської області

Потабенко Л. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні