Ухвала
від 24.02.2020 по справі 236/2856/18
СЛОВ'ЯНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження № 1-кп/243/221/2020

Справа № 236/2856/18

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 лютого 2020 року

Слов`янський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого судді ОСОБА_1 ,

за участю секретаря

судового засідання ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі судових засідань Слов`янського міськрайонного суду Донецької області (Донецька область, м. Слов`янськ, вул. Добровольського, 2) кримінальне провадження внесене до ЄРДР за № 12016050420000680 від 06 липня 2016 року за обвинуваченням

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Брянка, Луганської області, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 197-1, ч.2 ст. 364-1 КК України,

сторони кримінального провадження та інші учасники судового провадження:

прокурор ОСОБА_4 ,

захисник ОСОБА_5 ,

ОСОБА_6 ,

ОСОБА_7 ,

обвинувачений ОСОБА_3 ,

представник потерпілого ОСОБА_8 ,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Слов`янського міськрайонного суду Донецької області знаходиться кримінальне провадженні за обвинуваченням ОСОБА_3 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 197-1, ч.2 ст. 364-1 КК України.

Захисником ОСОБА_5 в судовому засіданні подана скарга про визнання неправомірними дій старших слідчих Лиманського відділення Слов`янського відділу поліції ГУНП в Донецькій області ОСОБА_9 , ОСОБА_10 виразилися у затриманні ОСОБА_3 18 травня 2018 року з порушенням встановленого нормами КПК України порядку, у нелюдському ставленні до людини з ознаками катування у вигляді ненадання медичної допомоги, лікування та їжі, у протидії захисту, обмеження права ОСОБА_3 на побачення з адвокатами до приміщення Лиманського ВП, де утримувався ОСОБА_3 ..

Захисники ОСОБА_6 та ОСОБА_7 в судовому засіданні клопотання захисника ОСОБА_5 підтримали у повному обсязі.

Обвинувачений ОСОБА_3 в судовому засіданні підтримав свого захисника.

Прокурор ОСОБА_4 в судовому засіданні проти задоволення клопотання заперечив.

Вислухавши думку учасників судового провадження, суд приходить до висновку про часткове задоволення скарги.

Як передбачають положення частини 6 статті 206 КПК України, якщо під час будь-якого судового засідання особа заявляє про застосування до неї насильства під час затримання або тримання в уповноваженому органі державної влади, державній установі (орган державної влади, державна установа, яким законом надано право здійснювати тримання під вартою осіб), слідчий суддя зобов`язаний зафіксувати таку заяву або прийняти від особи письмову заяву та:

1) забезпечити невідкладне проведення судово-медичного обстеження особи;

2) доручити відповідному органу досудового розслідування провести дослідження фактів, викладених в заяві особи;

3) вжити необхідних заходів для забезпечення безпеки особи згідно із законодавством.

Статтею 22 КПК України закріплено принципи змагальності, згідно з яким прокурор, підсудний, його захисник чи законний представник, потерпілий, цивільний позивач, цивільний відповідач та їх представники беруть участь у судовому засіданні як сторони і користуються рівними правами та свободою в наданні доказів, їх дослідженні та доведенні переконливості перед судом. Суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість, створює необхідні умови для виконання сторонами їх процесуальних обов`язків і здійснення наданих прав.

За змістом ст. 1 КПК України, порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України.

Статтею 2 КПК України передбачено, що завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Відповідно до ст. 7 КПК України, зміст та форма кримінального провадження повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, до яких, зокрема, відносяться верховенство права і законність.

У статті 8 КПК України вказується, що кримінальне провадження здійснюється з додержанням принципу верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Принцип верховенства права у кримінальному провадженні застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.

За змістом ч. 5 ст. 9 КПК України, кримінальне процесуальне законодавство України застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.

Європейський Суд з прав людини у своїх рішеннях констатував(див. рішення у "Спінов проти України" п.55), що коли особа заявляє небезпідставну скаргу на те, що її було піддано серйозному неналежному поводженню з боку правоохоронців на порушення статті 3, це положення, якщо його тлумачити у поєднанні із загальним обов`язком держави за статтею 1 Конвенції ( 995_004 ) "гарантувати кожному, хто перебуває під їхньою юрисдикцією, права і свободи, визначені в... Конвенції", за своїм змістом вимагає проведення ефективного офіційного розслідування. Таке розслідування має бути здатним привести до встановлення й покарання винних осіб (див. рішення у справі Асьонова та інших (Assenovand Others), від 28 жовтня 1998 року, Звіти 1998-VIII, п. 102, та у справі "Лабіта проти Італії" ( 980_009 ) (Labita v. Italy) [GC], N 26772/95, п. 131, ЄСПЛ 2000-IV). Мінімальні критерії ефективності, які Суд визначив у своїй практиці, також передбачають, щоб розслідування було незалежним, безстороннім та було об`єктом публічного нагляду, у той час як компетентні органи повинні діяти зі зразковою сумлінністю та швидкістю (див., наприклад, рішення у справі "Менешева проти Росії" (Menesheva v. Russia), N 59261/00, п. 67, ЄСПЛ 2006-...).

Слід зазначити, що слідчий, прокурор здійснюють свої повноваження відповідно до вимог КПК, починаючи з моменту надходження інформації про кримінальне правопорушення до правоохоронного органу, що фактично є передумовою для початку досудового розслідування.

Так, стаття 214 КПК України зобов`язує слідчий орган невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування. Дана норма з`явилася саме в результаті реформування кримінальної юстиції в Україні (затверджена указом президента України від 8 квітня 2008 року N9311/2008) і не передбачає прийняття процесуального рішення про відкриття провадження, а прямо зобов`язує слідчого або прокурора це виконати. Досудове розслідування розпочинається з моменту внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Відповідно до ч. 4 ст. 214 КПК України, слідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов`язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення. Відмова у прийняті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.

Системний аналіз норм КПК України переконує, що доводи підозрюваного/обвинуваченого в судовому засіданні про застосування до нього під час досудового розслідування будь-яких недозволених методів ведення слідства, повинні бути належним чином перевірені для реалізації захисту порушених прав особи, та наданих законом повноважень реагування на такі факти в разі їх підтвердження з метою створення необхідних умов для притягнення винних осіб до відповідальності й недопущення подібних порушень у майбутньому.

Надаючи оцінку доводами сторони захисту, суд звертає увагу на те, що захисником надано два витяги з ЄДРДР, відповідно до яких проводиться досудове розслідування за ч.3 ст. 371, ч.1 ст. 374 КК України відносно завідомо незаконного тримання під вартою працівниками поліції ОСОБА_3 та недопущення до нього його захисника.

Разом з тим, станом на сьогодні будь-яких даних про наслідки внесення до ЄДРДР вказаних складів злочинів у суду немає. До того ж зі скарги захисника вбачається наявність і інших складів правопорушень, які підлягають перевірці органами досудового розслідування.

При цьому суд зазначає, що наведені в скарзі обставини підлягають перевірці, яка за своїм змістом вимагає проведення ефективного офіційного розслідування, у зв`язку із чим, слід ретельно перевірити наведені стороною захисту доводи стосовно застосування до нього співробітниками Лиманського відділення Слов`янського ВП ГУ НП в Донецькій області неправомірних дій, викладених у скарзі.

За таких обставин, суд зазначає, що скарга підлягає частковому задоволенню.

На підставі наведеного, керуючись ст. 314-316 КПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Скаргу захисника ОСОБА_5 про визнання неправомірними дій старших слідчих Лиманського відділення Слов`янського відділу поліції ГУНП в Донецькій області задовольнити частково.

Провести перевірку скарги ОСОБА_5 про визнання неправомріними дій старших слідчих Лиманського відділення Слов`янського відділу поліції ГУНП в Донецькій області, за наслідками якої прийняти відповідне процесуальне рішення.

Копію матеріалів перевірки та прийняте процесуальне рішення направити до Слов`янського міськрайонного суду Донецької області.

Копію цієї ухвали, разом із скаргою захисника ОСОБА_5 про визнання неправомірними дій старших слідчих Лиманського відділення Слов`янського відділу поліції ГУНП в Донецькій області направити до Державного бюро розслідувань для виконання.

Ухвала окремому оскарженню не підлягає.

Ухвалу складено у нарадчій кімнаті у єдиному екземплярі.

Повний текст ухвали буде проголошений 14 год. 30 хв., 02 березня 2020 року.

Головуючий суддя ОСОБА_1

СудСлов'янський міськрайонний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення24.02.2020
Оприлюднено07.02.2023
Номер документу87934557
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов'язаної з наданням публічних послуг Зловживання повноваженнями службовою особою юридичної особи приватного права незалежно від організаційно-правової форми

Судовий реєстр по справі —236/2856/18

Ухвала від 11.10.2021

Кримінальне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Ільяшевич О. В.

Ухвала від 24.09.2021

Кримінальне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Ільяшевич О. В.

Ухвала від 24.09.2021

Кримінальне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Ільяшевич О. В.

Ухвала від 24.02.2020

Кримінальне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Ільяшевич О. В.

Ухвала від 02.03.2020

Кримінальне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Ільяшевич О. В.

Ухвала від 24.02.2020

Кримінальне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Ільяшевич О. В.

Ухвала від 24.02.2020

Кримінальне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Ільяшевич О. В.

Ухвала від 24.02.2020

Кримінальне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Ільяшевич О. В.

Ухвала від 24.02.2020

Кримінальне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Ільяшевич О. В.

Ухвала від 24.02.2020

Кримінальне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Ільяшевич О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні