УХВАЛА
18 березня 2020 року
м. Київ
Справа № 926/1352/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Мачульського Г.М. - головуючого, Кушніра І.В., Краснова Є.В.,
розглянувши матеріали касаційної скарги Регіонального відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях
на постанову Західного апеляційного господарського суду від 05.02.2020 та на рішення Господарського суду Чернівецької області від 15.10.2019
за позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях
до Ошихлібської сільської ради Кіцманського району Чернівецької області
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача :
Відкритого акціонерного товариства "Ошихлібський консервний завод"
про зобов`язання прийняття рішення про прийняття об`єктів державного житлового фонду до комунальної власності,
ВСТАНОВИВ:
28.02.2020 (згідно з поштовими відмітками на конверті) Регіональне відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях звернулось із касаційною скаргою на постанову Західного апеляційного господарського суду від 05.02.2020 (повний текст постанови складено 11.02.2020) та на рішення Господарського суду Чернівецької області від 15.10.2019 до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду.
08.02.2020 набрав чинності Закон України від 15.01.2020 №460-ІХ "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ".
Пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону встановлено, що касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Оскільки скаржником подано касаційну скаргу після набрання чинності Закону України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ" від 15.01.2020 №460-IX, то подана касаційна скарга розглядається в порядку, що діє після набрання чинності цим Законом.
11.03.2020 до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду надійшло заперечення Ошихлібської сільської ради Кіцманського району Чернівецької області проти відкриття касаційного провадження у справі № 926/1352/19 за касаційною скаргою Регіонального відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях, які обґрунтовані тим, що балансова вартість спірного майна є значно меншою п`ятиста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тому в силу положень пункту 2 частини третьої статті 287 Господарського процесуального кодексу України (в редакції Закону від 15.01.2020 №460-IX) судові рішення у таких справах не підлягають касаційному оскарженню.
Зазначені заперечення визнаються Судом необґрунтованими, оскільки приписи пункту 2 частини третьої статті 287 Господарського процесуального кодексу України, не можуть бути застосовані до касаційної скарги Регіонального відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях на постанову Західного апеляційного господарського суду від 05.02.2020 та на рішення Господарського суду Чернівецької області від 15.10.2019 з огляду на немайновий характер спору у цій справі.
Розглянувши матеріали касаційної скарги Регіонального відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях, Касаційний господарський суд дійшов висновку про її повернення виходячи з наступного.
Відповідно до частини третьої статті 290 Господарського процесуального кодексу України касаційна скарга підписується особою, яка подає скаргу, або її представником. До касаційної скарги, поданої представником, додається довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо в справі немає підтвердження такого повноваження.
Подану касаційну скаргу підписано заступником начальника Регіонального відділення - начальником Управління забезпечення реалізації повноважень у Чернівецькій області - Комаровською І.П. на підставі наказу начальника Регіонального відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях від 15.07.2019 № 65-к "Про підпорядкування підрозділів Регіонального відділення та розподіл функціональних обов`язків між керівництвом Регіонального відділення" Солонини В.Ф., відповідно до якого заступнику начальника Регіонального відділення - начальнику Управління забезпечення реалізації повноважень у Чернівецькій області Комаровській І.П. делеговано повноваження з підписання документів за напрямками діяльності, у тому числі, позовні заяви, апеляційні та касаційні скарги, та інші документи в ході судового розгляду справи.
Положеннями статті 8 Конституції України передбачено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
За змістом частини третьої статті 3 Господарського процесуального кодексу України, судочинство у господарських судах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до частини першої статті 56 Господарського процесуального кодексу України (в редакції Закону від 18.12.2019 №390-IX) сторони, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь в судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.
Згідно з частиною четвертою статті 56 Господарського процесуального кодексу України (із змінами, внесеними згідно із Законом України від 18.12.2019 №390-IX) держава, Автономна Республіка Крим, територіальна громада беруть участь у справі через відповідний орган державної влади, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування відповідно до його компетенції, від імені якого діє його керівник, інша уповноважена особа відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування), або через представника.
Відповідно ж до приписів частини першої статті 58 вказаного Кодексу, представником у суді може бути адвокат або законний представник.
За змістом підпункту 20 пункту 1 розділу ХІІ "Перехідні положення" Господарського процесуального кодексу України (в редакції, чинній на день звернення скаржника з касаційною скаргою), положення цього Кодексу застосовуються з урахуванням підпункту 11 пункту 16 1 розділу XV "Перехідні положення" Конституції України.
Відповідно до підпункту 11 пункту 16 1 Розділу ХV "Перехідні положення" Конституції України з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)" представництво відповідно до пункту 3 частини першої статті 131 1 та статті 131 2 цієї Конституції виключно прокурорами або адвокатами у Верховному Суді та судах касаційної інстанції здійснюється з 1 січня 2017 року; у судах апеляційної інстанції - з 1 січня 2018 року; у судах першої інстанції - з 1 січня 2019 року. Представництво органів державної влади та органів місцевого самоврядування в судах виключно прокурорами або адвокатами здійснюється з 1 січня 2020 року.
З наведених вище законодавчих положень вбачається, що реалізація права на звернення до суду є процесуальною дією в суді, яка має здійснюватися або самою особою у порядку самопредставництва, або її процесуальним представником. При цьому підписання та/або подання касаційної скарги є процесуальними формами реалізації повноважень з представництва.
Отже, представництво інтересів Регіонального відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях у цій справі може здійснювати адвокат або керівник, інша уповноважена особа відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту).
Разом з тим, із наведених законодавчих положень не вбачається, що заступник начальника Регіонального відділення - начальник Управління забезпечення реалізації повноважень у Чернівецькій області Комаровська І.П. наділена повноваженнями на самопредставництво, оскільки до касаційної скарги не додано документів, визначених частиною четвертою статті 56 Господарського процесуального кодексу України, якими б було підтверджено повноваження вказаної особи на самопредставництво юридичної особи.
Згідно інформації щодо юридичної особи - Регіонального відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях, розміщеної в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, також відсутні дані щодо наявності у заступника начальника Регіонального відділення - начальника Управління забезпечення реалізації повноважень у Чернівецькій області - Комаровської І.П. повноважень бути представником позивача в судах у порядку самопредставництва.
При цьому долучений до матеріалів касаційної скарги наказ від 15.07.2019 № 65-к "Про підпорядкування підрозділів Регіонального відділення та розподіл функціональних обов`язків між керівництвом Регіонального відділення" свідчить про надання Комаровській І.П. представницьких повноважень, які, з урахуванням вищенаведених конституційних та процесуальних положень, повинні бути підтверджені довіреністю від імені відповідного органу державної влади виданої за підписом його керівника, уповноваженого на це законом та ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".
Отже, з урахуванням приписів частини четвертої статті 131 2 , підпункту 11 пункту 16 1 розділу XV Перехідних положень Конституції України та статті 56 Господарського процесуального кодексу України, до касаційної скарги не додано документів, які підтверджують повноваження особи, що підписала касаційну скаргу, на представництво/самопредставництво та доказів на підтвердження того, що зазначена особа здійснює адвокатську діяльність та уповноважена представляти інтереси скаржника як адвокат.
З огляду наведеного, відсутні підстави вважати, що касаційну скаргу підписано особою, яка має право її підписувати.
Приписами пункту 1 частини четвертої статті 292 Господарського процесуального кодексу України визначено, що касаційна скарга не приймається до розгляду і повертається судом, якщо касаційна скарга подана особою, яка не має процесуальної дієздатності, не підписана, підписана особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не зазначено.
Враховуючи наведене, касаційну скаргу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях, яку підписано заступником начальника Регіонального відділення - начальником Управління забезпечення реалізації повноважень у Чернівецькій області - Комаровською І.П., не може бути прийнято до розгляду, тому скарга підлягає поверненню на підставі пункту 1 частини четвертої статті 292 Господарського процесуального кодексу України.
За змістом частини сьомої статті 292 Господарського процесуального кодексу України, касаційну скаргу належить залишити в суді касаційної інстанції.
Керуючись статтями 56, 58, 60, 234, 235, 290, 292 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд
УХВАЛИВ:
1. Касаційну скаргу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях на постанову Західного апеляційного господарського суду від 05.02.2020 та на рішення Господарського суду Чернівецької області від 15.10.2019 у справі №926/1352/19 не приймати до розгляду та повернути.
2. Копію цієї ухвали разом з доданими до касаційної скарги матеріалами надіслати заявнику, копію ухвали - іншим учасника справи.
3. Касаційну скаргу залишити в суді касаційної інстанції.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню.
Головуючий Г.М. Мачульський
Судді І.В. Кушнір
Є.В. Краснов
Суд | Касаційний господарський суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 18.03.2020 |
Оприлюднено | 19.03.2020 |
Номер документу | 88277256 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Касаційний господарський суд Верховного Суду
Мачульський Г.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні