УХВАЛА
02 червня 2020 року
м. Київ
Справа № 926/1352/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Мачульського Г.М. - головуючого, Кушніра І.В., Краснова Є.В.,
розглянувши матеріали касаційної скарги Регіонального відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях
на постанову Західного апеляційного господарського суду від 05.02.2020 та на рішення Господарського суду Чернівецької області від 15.10.2019
за позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях
до Ошихлібської сільської ради Кіцманського району Чернівецької області
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача :
Відкритого акціонерного товариства "Ошихлібський консервний завод"
про зобов`язання прийняття рішення щодо прийняття об`єктів державного житлового фонду до комунальної власності,
ВСТАНОВИВ:
03.04.2020 (згідно з поштовими відмітками на конверті) Регіональне відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях повторно звернулось із касаційною скаргою на постанову Західного апеляційного господарського суду від 05.02.2020 (повний текст постанови складено 11.02.2020) та на рішення Господарського суду Чернівецької області від 15.10.2019 до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду. До касаційної скарги додано клопотання про поновлення строку на касаційне оскарження.
Ухвалою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 22.04.2020 касаційну скаргу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях залишено без руху на підставі частини другої статті 292 Господарського процесуального кодексу України, у зв`язку з тим, що в порушення вимог пункту 5 частини другої статті 290 Господарського процесуального кодексу України у касаційній скарзі не зазначено підставу (підстави), на якій (яких) подається касаційна скарга з визначенням передбаченої (передбачених) статтею 287 цього Кодексу підстави (підстав), надано скаржнику строк для усунення недоліків, який не може перевищувати 10 днів з дня вручення ухвали про залишення касаційної скарги без руху.
28.04.2020 до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від Ошихлібської сільської ради Кіцманського району Чернівецької області надійшло заперечення проти відкриття касаційного провадження з посиланням на те, що касаційна скарга є безпідставною, а судові рішення такими, що не підлягають касаційному оскарженню.
Ухвалу суду від 22.04.2020 отримано Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях - 29.04.2020, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення за трек-номером 0101615070727, а отже усунути недоліки скаржник мав у строк до 12.05.2020 включно, з урахуванням того, що останній день десятиденного строку 09.05.2020 було вихідним днем.
19.05.2020 (згідно з поштовими відмітками на конверті) Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях направлено до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду заяву про усунення недоліків касаційної скарги, у якій зазначено, що ухвалу суду від 22.04.2020 про залишення касаційної скарги без руху отримано останнім 12.05.2020, що підтверджується доданою до заяви копією витягу із Журналу реєстрації вхідної кореспонденції за вхідним № 09/00677, а також зазначено, що касаційне оскарження судових рішень у даній справі здійснюється на підставі пункту 1 частини другої статті 287 Господарського процесуального кодексу України, оскільки судом апеляційної інстанції застосовано норми матеріального права без урахування висновку щодо їх застосування у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду.
За змістом імперативних приписів частин другої статті 174 Господарського процесуального кодексу України в ухвалі про залишення касаційної скарги без руху зазначаються недоліки цієї скарги, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення касаційної скарги без руху.
Згідно з положеннями частин першої, сьомої статті 116 наведеного Кодексу перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок. Строк не вважається пропущеним, якщо до його закінчення заява, скарга, інші документи чи матеріали або грошові кошти здані на пошту чи передані іншими відповідними засобами зв`язку.
Відповідно до пункту 3 частини шостої статті 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення.
Виходячи з наведених правових положень, перебіг десятиденного процесуального строку на усунення недоліків касаційної скарги розпочинається з наступного дня, після дня вручення ухвали про залишення касаційної скарги без руху, підтвердженням якого (дня) є відмітка у поштовому повідомленні про вручення судового рішення.
Відповідно до пункту 6 частини другої статті 42 цього Кодексу учасники справи зобов`язані виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки.
Як зазначено вище, ухвалу суду від 22.04.2020 про залишення касаційної скарги без руху скаржником отримано 29.04.2020, що підтверджується інформацією з офіційного сайту Укрпошти за трек-номером поштового відправлення за №0101615070727, а отже скаржник був зобов`язаний усунути недоліки касаційної скарги у строк до 12.05.2020.
Проте, Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях протягом встановленого законодавством строку не усунуто недоліків поданої ним касаційної скарги, оскільки згідно з поштовими відмітками на конверті (за трек-номером 7601503040106) заяву про усунення недоліків касаційної скарги здано на пошту лише 19.05.2020, тобто з пропуском десятиденного процесуального строку.
Посилання на отримання ухвали суду від 22.04.2020 лише 12.05.2020, що підтверджується вхідним реєстраційним номером в установі скаржника, не ґрунтується на вимогах вищенаведених норм процесуального законодавства, а тому не є належними доказами дотримання скаржником, встановленого у частині другій статті 174 Господарського процесуального кодексу України, строку на усунення недоліків касаційної скарги.
Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях зазначає про те, що процесуальні строки (строки позовної давності) є обов`язковими для дотримання. Правила регулювання строків для подання скарги, безумовно, мають на меті забезпечення належного відправлення правосуддя і дотримання принципу юридичної визначеності. Зацікавлені особи повинні розраховувати на те, що ці правила будуть застосовані (рішення ЄСПЛ у справі "Перез де Рада Каванілес проти Іспанії" від 28 жовтня 1998 року, заява № 28090/95, пункт 45). Реалізуючи пункт 1 статті 6 Конвенції, кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух.
Отже, якщо кожна особа буде встановлювати свої внутрішні процедури, які у подальшому будуть використовуватися нею як підстави для визначення строків у межах яких можливо здійснити процесуальні дії, зокрема, усунення недоліків, і які, за доводами скаржника, мають бути враховані судом при визначенні строку усунення недоліків касаційної скарги, для інших учасників такого судового процесу принцип юридичної визначеності у таких правовідносинах втратить сенс.
За змістом частини четвертої статті 174 та частини другої статті 292 Господарського процесуального кодексу України, якщо заявник не усунув недоліки касаційної скарги у встановлений строк, така касаційна скарга вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із касаційною скаргою.
Виходячи з того, що скаржник не скористався своїм правом та не усунув недоліки касаційної скарги у строк визначений приписами ГПК України, тому колегія суддів дійшла висновку про повернення касаційної скарги Регіонального відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях.
На підставі частини сьомої статті 292 Господарського процесуального кодексу України касаційну скаргу належить залишити в суді касаційної інстанції.
Керуючись статтями 174, 234, 235, 292 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд
УХВАЛИВ:
1. Касаційну скаргу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях на постанову Західного апеляційного господарського суду від 05.02.2020 та на рішення Господарського суду Чернівецької області від 15.10.2019 у справі № 926/1352/19 не приймати до розгляду та повернути.
2. Копію цієї ухвали разом з доданими до касаційної скарги матеріалами надіслати заявнику, копію ухвали - іншим учасника справи.
3. Касаційну скаргу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях залишити в суді касаційної інстанції.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню.
Головуючий Г.М. Мачульський
Судді І.В. Кушнір
Є.В. Краснов
Суд | Касаційний господарський суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 02.06.2020 |
Оприлюднено | 04.06.2020 |
Номер документу | 89595380 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Касаційний господарський суд Верховного Суду
Мачульський Г.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні