Справа № 953/579/20
н/п 1-кс/953/2405/20
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"24" березня 2020 р. Київський районний суд м.Харкова у складі:
слідчого судді - ОСОБА_1 ,
при секретарі - ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в приміщенні суду м. Харкова клопотання представника ОСОБА_3 адвоката ОСОБА_4 про скасування арешту майна, накладеного ухвалою від 28.01.2020 року у кримінальному провадженні за № 12019220000001824 від 21 грудня 2019року,-
в с т а н о в и в:
17.03.2020 до суду надійшло клопотання представника ОСОБА_3 адвоката ОСОБА_5 про скасування арешту майна, накладеного ухвалою від 28.01.2020 року у кримінальному провадженні за № 12019220000001824 від 21 грудня 2019року, у якому заявник просить:
1. Прийняти дане клопотання до розгляду;
2. Скасувати арешт майна, накладеного ухвалою від 28.01.2020р. в рамках кримінального провадження № 12019220000001824, а саме 100% корпоративних прав у статутному капіталі ТОВ СП «Велес» (код ЄДРПОУ 42118991), юридична адреса: Харківська область, Харківський район, с. Руські Тишки, вул. Липецька, 94, шляхом заборони відчуження корпоративних прав, у тому числі звернення стягнення, укладання угод купівлі-продажу, міни, дарування, передачі в заставу, розпорядження та передачі статутного капіталу іншим особам будь-яким способом, спрямованим на відчуження частини у статутному капіталі ТОВ «СП «Велес» та здійснення будь-яких реєстраційних дій стосовно зазначеного товариства та майна.
На обґрунтування клопотання заявник, посилаючись на ст.ст.131, 170, 173, 174 КПК України, ст..41 Конституції України, ст..ст.321,391 ЦК України, зазначив, зокрема, що 28.01.2020 року слідчим суддею Київського районного суду міста Харкова накладено арешт на майно - 100 % корпоративних прав у статутному капіталі ТОВ «СП «Велес» код ЄДРПОУ 42118991, юридична адреса якого: Харківська область, Харківській район, с. Руські Тишки, вул. Липецька, 94, шляхом заборони відчуження корпоративних прав, у тому числі звернення стягнення, укладення угод купівлі-продажу, міни, дарування, передачі в заставу, розпорядження та передачі статутного капіталу іншим особам будь-яким способом, спрямованим на відчуження частки у статутному капіталі ТОВ «СП «Велес» код ЄДРПОУ 42118991 та здійснення будь-яких реєстраційних дій стосовно зазначеного товариства та його майна.
Вказав, що заявниця в кримінальному провадженні ініціювала ряд господарських спорів, в яких доводить факт взагалі укладання договорів купівлі-продажу. В ході вказаних судових засідань було долучено документи, складені на виконання умов договору, зокрема протоколів загальних зборів, які в редакції, наданій заявницею відрізняються за змістом і формою свого оформлення від документів в матеріалах реєстраційної справи.
Зазначив, що 15.04.2019 було укладено договори про відчуження ОСОБА_6 часток у статутному капіталі (що становить 50% статутного капіталу товариств) наступних товариств: Товариство з обмеженою відповідальністю «СП «Велес», вартістю відчужуваної 50 000.00 (п`ятдесят тисяч) грн.; Товариство з обмеженою відповідальністю «ІГ «Велес-Агро», вартістю відчужуваної частки 100 000.00 (сто тисяч) грн.; Товариство з обмеженою відповідальністю «СП «Велес-Агро», вартістю відчужуваної частки 200 000.00 грн. На підтвердження укладення сторонами вказаних договорів та їх виконання між ними було складено та підписано Акти передачі, в яких зазначено що визначені сторонами частки Покупець ( ОСОБА_7 ) оплатив в повному обсязі, а Продавець ( ОСОБА_6 ) грошові кошти отримала, на підставі яких нотаріусом було здійснено перереєстрацію часток в статутних капіталах товариств та внесено зміни до ЄДРПОУ щодо інформації про засновників. Вказані реєстраційні дії були проведені у відповідності до вимог чинного законодавства, а укладені під час їх проведення документи у відповідності до законодавчих актів, що регулюють питання проведення державної реєстрації майнових прав. На теперішній час заявницею ОСОБА_6 не визнано незаконними чи такими, по вчиненні з порушеннями закону реєстраційні дії, які мали своїм наслідком зміну складу засновників. Не визнано недійсними чи розірваними договори купівлі-продажу частки.
Зазначив, що ситуація з врахування цілого ряду позовів колишнього учасника ОСОБА_8 до колишнього учасника ОСОБА_9 , та третіх осіб фактично блокують господарську діяльність товариства, діяльність якого є сезонною, тобто фактичне блокування діяльності на передодні посівної компанії призведе до банкрутства товариства.
Вказані вище обставини, разом з іншими, з яких вбачається вчинення заявницею ОСОБА_6 злочинів, передбачених ст. 185 КК України, 358 КК України, 190 КК України, 206 КК України є предметами наступних кримінальних проваджень: №12019220770000597 від 12.11.2019, №120192207700000671 від 18.12.2019, № 42019221430000499 від 24.12.2019. Вказані судові процеси зараз перебувають на підготовчих стадіях, однак в рамках таких судових проваджень судом буде витребувано у позивача ОСОБА_6 оригінали Договорів купівлі-продажу часток в статутних капіталах товариств від 15.04.2019 та проведено експертизу на предмет внесення змін, виправлень до таких Договорів в частині ціни, з`ясовано строк давності виготовлення двох аркушів (аркушу першого, на якому зазначено ціну Договорів та аркушу другого, на якому міститься підписи сторін) та пристрої на яких вони виготовлялись, а також чи належить підпис, виконаний від імені ОСОБА_7 на Договорах купівлі-продажу від 15.04.2019 ОСОБА_7 .
Таким чином, в рамках вказаних судових справ не встановлено, що надані Договори є дійсними, а ціна продажу часток, відповідає вартості 50% статутного капіталу товариств та відповідає тій, яка буда погоджена сторонами, та зазначалась в Договорах, які підписував ОСОБА_7 . Відповідно, відсутнє рішення суду, яким задоволено позовні вимоги ОСОБА_6 та вирішено стягнути на користь останньої з ОСОБА_7 залишок не сплаченої суми, відповідно до Договорів. Відповідно, відносини між сторонами стосовно проведення розрахунків за Договорами купівлі-продажу часток в статутних капіталах, зокрема, товариства ТОВ «СП «Велес» мають цивільно-правових характер, та не можуть бути предметом кримінального провадження. Вказане засвідчує і сама заявниця-потерпіла, яка в рамках цивільного та господарського судочинства звернулась до судових органів та відповідно відновлює, начебто, порушені права.
Зазначив, що з тексту судового рішення не вбачається, що під час розгляду клопотання було надано належну оцінку взагалі змісту поданого клопотання, та чи мало вони процесуальні порушення.
Вказав, що в ухвалі суду зазначено, що потерпілими було подано клопотання, тобто статус потерпілих отримано декількома особами в рамках кримінального провадження. Посилаючись на ч.1 ст.55 КПК України вказав, що є не зрозумілим яким чином слідчим було встановлено, що ОСОБА_6 є потерпілою особою в рамках кримінального провадження №12019220000001824 від 21.12.2019, тобто особою, якій було завдано матеріальної шкоди з огляду на відсутність на те фактичних обставин. Адже, відповідно до Актів приймання-передачі часток у статутному капіталі ТОВ «СП «ВЕЛЕС-АГРО», ТОВ «ІГ «ВЕЛЕС-АГРО» та ТОВ «СП «ВЕЛЕС» від 15.04.2019 р., які підписані особисто ОСОБА_6 , а її особу посвідчено приватним нотаріусом, вона засвідчила факт отримання від ОСОБА_7 грошових коштів в розмірі 350 000, 00 грн. за частки в відчужених товариствах, і засвідчила відсутність в неї претензій на момент підписання актів приймання-передачі до покупця.
Як зазначає заявник, викладені в заяві обставини щодо заволодіння начебто часткою в 50 % корпоративних прав в статутному капіталі товариства і відповідно розміру завданої шкоди не відповідають дійсності є надуманими. З викладеної обставини стає не зрозумілим, яку відповідно заявниці заподіяно шкоду і яким її майном заволоділи особи на яких вона посилається в заяві і своїх доказами. Тобто, як вказує заявник Особа не має жодного відношення до часток в статутних капіталах товариств, зокрема, ТОВ «СП «Велес-Агро», ТОВ «ІГ «Велес-Агро» та ТОВ «СП «Велес», не є особою, якій в наслідок вчинення «ніби то злочину» було завданої матеріальної шкоди, а, відповідно, не може бути потерпілим. Відсутність такого процесуального статусу позбавляє його права на подання відповідних клопотань, що в свою чергу свідчить про незаконність дій слідчого та прокурора, якими було ініційовано питання про арешт.
Крім того вказав, що за умови арешту майна юридичної особи з метою збереження речових доказів, потрібна наявність процесуальних документів щодо визнання відповідних матеріальних об`єктів речовими доказами в рамках кримінального провадження.
На його думку, за відсутності таких процесуальних документів, зокрема, постанови прокурора про визнання певного матеріального об`єкта речовим доказом, зазначене засвідчує відсутність такого статусу в майна, як наслідок можливості визначити процесуальний статус, як речовий доказ і це є підставою для відмови в арешті майна, а якщо такий арешт було накладено, відповідна ухвала слідчого судді (суду) про арешт майна визнається такою, що прийнята безпідставно та необгрунтовано та має бути скасованою.
Надані для ознайомлення матеріали судової справи не містять такого процесуального документу, який би мав відомості про надання статусу речових доказів майну товариств з підстав, визначених ст.ст. 98 - 100 КПК України.
Окрім того, на думку заявника, прокурором не доведено в клопотанні те, що корпоративні права ТОВ «ІГ «Велес-Агро», ТОВ «СП «Велес-Агро» та ТОВ «СП «Велес», а тим більше, майно, яке належить такому товариству відповідає вищезазначеним критеріям, зазначеним в ст. 98 КПК України, що ставляться до речових доказів.
Відсутні також будь-які дані, які б підтверджували, що майно, яке належить ТОВ «ІГ «Велес-Агро», ТОВ «СП «Велес-Агро» та ТОВ «СП «Велес» набуте кримінально - протиправним шляхом або отриманні юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення, тобто, що таке майно товариства є речовими доказами у розумінні положень ст. 98 КПК України, з огляд на те, що ТОВ «СП «Велес» не є особою, відносно якої здійснюється кримінальне провадження.
Крім того заявник вказав, що ТОВ «ІГ «Велес-Агро», ТОВ «СП «Велес-Агро» та ТОВ «СП «Велес» є товариствами, які здійснюють господарську діяльність та несуть зобов`язання за укладеними договорами. На сьогоднішній день товариства перебувають в складному майновому становищі за результатами діяльності потерпілого, який шляхом виведення з рахунків товариства через безвідсоткові Договори фінансової допомоги грошових коштів в значних розмірах на своє підприємство, фактично довів товариства до стадії банкрутства.
Разом з тим, у товариства існують зобов`язання перед AT «ПроКредит Банк» за рамковими угодами про надання грошового траншу від 18.01.2019 р. (два договори), від 22.03.2019 р., від 19.07.2019 р., від 14.06.2016 р., за яким настав строк виконання. З огляду на важкий фінансовий стан, що виник та відсутністю в товариства коштів на рахунках, погашення наступних платежів за такими зобов`язаннями можливо шляхом звернення стягнення на заставне майно товариства, зокрема сільськогосподарську техніку, яке і є тим майном на який накладено арешт слідчим суддею. Однак, з огляду на накладення арешту та майно товариства ухвалою від 28.01.2020 р., вказане є неможливим в зв`язку з чим товариству нараховуються великі відсотки за користування кредитними коштами (підтверджується копіями претензій від 27.01.2020 р., що разом за всіма вимогами становить 562 788.59 грн.), що матиме наслідком ще більшого погіршення і без того поганого фінансового стану товариства та може призвести до його банкрутства.
При цьому вважав, що прокурор не довів та не зазначив конкретних фактичних обставин які виправдовували б такий спосіб втручання у господарську діяльність ТОВ «ІГ «Велес-Агро», ТОВ «СП «Велес-Агро» та ТОВ «СП «Велес», що може мати своїм наслідком блокування законної діяльності товариства та доведення його до банкрутства.
Крім того заявник посилався на те, що в резолютивній частині ухвали суду не зазначений конкретний перелік майна, на яке накладається арешт, та мається лише фраза «та його майно».
Крім того вважав, що в порушення вимог п. 5 ч. 2 ст. 173 КПК України, при вирішенні питання про арешт майна, слідчий суддя не врахував розумність та співмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження.
Про дату, час та місце розгляду клопотання адвокат ОСОБА_4 повідомлений судом своєчасно та належним чином (а.с. 24), проте в судове засідання не з`явився, однак 18.03.2020 подав до суду клопотання про розгляд клопотання без участі його представника (а.с.20).
Процесуальний керівник у кримінальному провадженні прокурор відділу прокуратури Харківської області ОСОБА_10 про дату, час та місце розгляду клопотання про скасування арешту майна повідомлений судом своєчасно та належним чином, проте в судове засідання не з`явився. 19.03.2020 подав до суду заяву, у якій просив розглянути клопотання про скасування арешту майна у кримінальному провадженні № 12019220000001824 від 21.12.2019 року, за ознаками кримінального правопорушення злочину, передбаченого ч. 2 ст. 190 КК України без його участі. Проти задоволення клопотання та скасування арешту майна не заперечує. До заяви додав Витяг з ЄРДР №12019220000001824 від 21.12.2019 (а.с.21,22).
Неявка учасників не є перешкодою для розгляду клопотання.
Слідчий суддя, дослідивши матеріали клопотання, додані до нього документи, приходить до наступного.
В ході розгляду клопотання встановлено, що ГУ НП в Харківській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні за № 12019220000001824 від 21.12.2019, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 190 КК України (а.с. 22).
Ухвалою слідчого судді Київського районного суду м. Харкова від 28.01.2020 задоволено клопотання прокурора відділу прокуратури Харківської області ОСОБА_10 про арешт майна по кримінальному провадженню за № 12019220000001824 від 21.12.2019, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 190 КК України. Накладено арешт на майно - 100% корпоративних прав у статутному капіталі ТОВ «Сільськогосподарське підприємство «ВЕЛЕС» (код ЄДРПОУ 42118991), юридична адреса якого: Харківська область, Харківський район, с. Руські Тишки, вул. Липецька, 94, шляхом заборони відчуження корпоративних прав, у тому числі звернення стягнення, укладання угод купівлі-продажу, міни, дарування, передачі в заставу, розпорядження та передачі статутного капіталу іншим особам будь-яким способом, спрямованим на відчуження частини у статутному капіталі ТОВ «Сільськогосподарське підприємство «ВЕЛЕС» (код ЄДРПОУ 42118991), та здійснення будь-яких реєстраційних дій стосовно зазначеного товариства та його майна, до скасування арешту майна у встановленому нормами КПК України порядку.
Європейський суд з прав людини у своїй прецедентній практиці виходить із того, що положення пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує кожному право звернення до суду. Проте, право на суд не є абсолютним і воно може бути піддане обмеженням, тому що право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання з боку держави.
Порядок звернення до суду за судовим захистом у кримінальному провадженні врегульований Кримінальним процесуальним кодексом України. Зокрема, подання клопотання про скасування арешту майна під час досудового розслідування має відбуватись з дотриманням певних умов.
В статті 174 КПК України визначено вичерпний перелік осіб, які мають право подавати клопотання про скасування арешту. Так, відповідно до абз. 1, 2 ч. 1 ст. 174 КПК України, підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково.
Як зазначено вище, 17.03.2020 до Київського районного суду м.Харкова адвокат ОСОБА_4 , діючи в інтересах ОСОБА_3 , подав клопотання про скасування арешту майна (а.с.1-9).
Між тим, звертаючись до суду із вказаним клопотанням, адвокат ОСОБА_4 , діючи в інтересах ОСОБА_3 , не надав належного документального підтвердження того, що ОСОБА_3 , в інтересах якого він діє, є підозрюваним, власником чи володільцем майна, або представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження.
Враховуючи викладене вище, клопотання представника ОСОБА_3 адвоката ОСОБА_4 про скасування арешту майна, накладеного ухвалою від 28.01.2020 року у кримінальному провадженні за № 12019220000001824 від 21 грудня 2019року, а саме 100% корпоративних прав у статутному капіталі ТОВ СП «Велес» (код ЄДРПОУ 42118991), юридична адреса: Харківська область, Харківський район, с. Руські Тишки, вул. Липецька, 94, шляхом заборони відчуження корпоративних прав, у тому числі звернення стягнення, укладання угод купівлі-продажу, міни, дарування, передачі в заставу, розпорядження та передачі статутного капіталу іншим особам будь-яким способом, спрямованим на відчуження частини у статутному капіталі ТОВ «СП «Велес» та здійснення будь-яких реєстраційних дій стосовно зазначеного товариства та майна - задоволенню не підлягає.
При цьому слідчий суддя вважає за необхідне роз`яснити заявнику, що відмова у задоволенні клопотання не позбавляє права повторного звернення до суду в порядку, передбаченому ст..174 КПК України.
Враховуючи неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснювалося, що відповідає положенням ч. 4 ст. 107 КПК України.
Керуючись ст.ст. 107, 174, 309, 372, 376 ч.2 КПК України, слідчий суддя,-
Ухвалив:
Відмовити у задоволенні клопотання представника ОСОБА_3 адвоката ОСОБА_4 про скасування арешту майна, накладеного ухвалою від 28.01.2020 року у кримінальному провадженні за № 12019220000001824 від 21 грудня 2019року, а саме 100% корпоративних прав у статутному капіталі ТОВ СП «Велес» (код ЄДРПОУ 42118991), юридична адреса: Харківська область, Харківський район, с. Руські Тишки, вул. Липецька, 94, шляхом заборони відчуження корпоративних прав, у тому числі звернення стягнення, укладання угод купівлі-продажу, міни, дарування, передачі в заставу, розпорядження та передачі статутного капіталу іншим особам будь-яким способом, спрямованим на відчуження частини у статутному капіталі ТОВ «СП «Велес» та здійснення будь-яких реєстраційних дій стосовно зазначеного товариства та майна.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Київський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 24.03.2020 |
Оприлюднено | 07.02.2023 |
Номер документу | 88394724 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про скасування арешту майна |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні