ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 червня 2020 року м. Київ № 640/8316/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Аблова Є.В.,
при секретарі судового засідання Борсуковській А.О.,
за участю представників сторін:
представника позивача: Тарасун О.І.,
представника відповідача: Скрибка І.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю АУТСОРСИНГ БІЗНЕС ГРУП доГоловного управління Державної податкової служби у м. Києві провизнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 14 січня 2020 року №0001410504
На підставі частини шостої статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 15 червня 2020 року проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю АУТСОРСИНГ БІЗНЕС ГРУП (далі по тексту - позивач, ТОВ АУТСОРСИНГ БІЗНЕС ГРУП ) звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві (далі - відповідач, ГУ ДПС у м. Києві), в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 14 січня 2020 року №0001410504.
В обґрунтування позову позивач зазначив про безпідставність та необґрунтованість висновків контролюючого органу, які викладені в акті перевірки та стали підставою для прийняття спірного податкового повідомлення - рішення, зокрема, про донарахування відповідачем податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) на загальну суму 17 161 001, 00 грн по взаємовідносинах з ТОВ Аркхемай (ТОВ Реворк про ), ТОВ Оріджн Ванс , ТОВ Мадікел , ТОВ Тетріс Грув , ТОВ Леслот Пром , ТОВ Раміс Тур , оскільки висновки відповідача, викладені в акті перевірки, не відповідають дійсним обставинам справи, ґрунтуються виключно на припущеннях та не підтверджуються наданими доказами.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 квітня 2020 року відкрито загальне позовне провадження та справу призначено в підготовче судове засідання.
Вказаною ухвалою суду відповідачу надано п`ятнадцятиденний строк з дня вручення йому даної ухвали надати відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, або заяву про визнання позову.
08 травня 2020 року представником ГУ ДПС у м. Києві надано до суду відзив, в якому відповідач проти задоволення адміністративного позову заперечує та просить відмовити в його задоволенні. Відзив обґрунтовано тим, що висновки акту перевірки є обґрунтованими, підстав для скасування спірного рішення не вбачається, оскільки, на думку податкового органу, операції по взаємовідносинах між позивачем та його контрагентами не мали реального характеру.
19 травня 2020 року позивачем надана відповідь на відзив на позовну заяву, у якій він зазначив, що наведені відповідачем у відзиві обставини жодним чином не спростовують та не заперечують аргументів, наведених ним у позовній заяві. Також зазначив, що відповідачем не надано жодного доказу наявності у позивача спільної з контрагентами мети на отримання незаконної податкової вигоди.
Протокольною ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 09 червня 2020 року підготовче провадження було закрито та справу призначено до судового розгляду по суті.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача, будучи належним чином повідомленим про дату та час розгляду справи, у судове засідання не з`явився.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
У С Т А Н О В И В:
ГУ ДПС у м. Києві, на підставі наказу ГУ ДПС у м. Києві від 19 листопада 2019 року №3500, направлень на перевірку від 27 листопада 2019 року №563/26-15-05-04-03, від 27 листопада 2019 року №564/26-15-05-04-03 проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ АУТСОРСИНГ БІЗНЕС ГРУП з питань дотримання вимог податкового законодавства України при визначенні по взаємовідносинах із ТОВ Архемай (попередня назва ТОВ Реворк Про ) (код 42177507) за січень, лютий 2019 року, з ТОВ Оріджн Ванс (код 42304516) за січень, лютий 2019 року, ТОВ Мадікел (попередня назва ТОВ Скін Обджект ) (код 42191343) за січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень 2019 року, ТОВ Тетріс Грув (попередня назва ТОВ Спектр Струм ) (код 42548468) за червень, липень 2019 року, ТОВ Леслот Пром (код 42534125) за червень, липень 2019 року, ТОВ Раміс Тур (попередня назва ТОВ Фарні Пром ) (код 42432168) за травень, червень, липень 2019 року показників декларацій з податку на додану вартість.
За результатами проведення перевірки контролюючим органом складено акт від 10 грудня 2019 року №369/26-15-05-04-03/39525739 (далі по тексту - Акт перевірки), яким встановлено порушення позивачем вимог пункту 185.1 статті 185, пунктів 198.1, 198.3, 198.6 статті 198, пункту 200.1 статті 200 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податок на додану вартість у загальній сумі 11 440 667, 00 грн, у тому числі за січень 2019 року у сумі 2 075 167, 00 грн, за лютий 2019 року у сумі 2 901 550, 00 грн, за березень 2019 року у сумі 1 165 250, 00 грн, за квітень 2019 року у сумі 599 900, 00 грн, за травень 2019 року у сумі 419 000, 00 грн, за червень 2019 року у сумі 2 514 550, 00 грн, за липень 2019 року у сумі 1 765 250, 00 грн.
Не погоджуючись з висновками Акту перевірки, позивач подав письмові заперечення до ГУ ДПС у м. Києві.
ГУ ДПС у м. Києві листом від 10 січня 2020 року повідомило позивача про залишення висновків Акту перевірки без змін, а заперечення - без задоволення.
На підставі висновків Акту перевірки, ГУ ДПС у м. Києві прийнято податкове повідомлення - рішення від 14 січня 2020 року №0001410504, яким збільшено ТОВ АУТСОРСИНГ БІЗНЕС ГРУП грошове зобов`язання з податку на додану вартість на 17 161 001, 00 грн, у тому числі за податковими зобов`язаннями на 11 440 667, 00 грн, за фінансовими (штрафними) санкціями на 5 720 334, 00 грн.
23 січня 2020 року ТОВ АУТСОРСИНГ БІЗНЕС ГРУП була подана скарга до ДПС України на податкове повідомлення - рішення від 14 січня 2020 року №0001410504.
Рішенням ДПС України від 23 березня 2020 року №10586/6/99-00-08-05-03-06 було залишено без змін податкове повідомлення - рішення від 14 січня 2020 року №0001410504, а скаргу позивача - без задоволення.
Незгода позивача з вказаним податковим повідомленням - рішенням відповідача обумовила його звернення до адміністративного суду за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
У відповідності до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України (тут і далі в редакції, чинній на момент проведення перевірки) контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.
Відповідно до пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Згідно з підпунктом 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом.
Згідно підпункту 14.1.36 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) господарська діяльність - діяльність особи, що пов`язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.
Підпунктом 14.1.181 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов`язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.
Відповідно до пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України об`єктом оподаткування є операції платників податку з:
а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об`єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об`єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю;
б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу;
в) ввезення товарів на митну територію України;
г) вивезення товарів за межі митної території України;
е) постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.
З метою оподаткування цим податком до операцій з ввезення товарів на митну територію України та вивезення товарів за межі митної території України прирівнюється поміщення товарів у будь-який митний режим, визначений Митним кодексом України.
Пунктом 198.1 статті 198 Податкового кодексу України передбачено, що до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій, зокрема, з: придбання або виготовлення товарів та послуг.
За змістом пункту 198.2 статті 198 Податкового кодексу України датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг.
Відповідно до пункту 198.3 статті 198 Податкового кодексу України Податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв`язку, зокрема, з придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг.
Тобто необхідною умовою для віднесення сплачених у ціні товарів (послуг) сум податку на додану вартість є факт придбання товарів та послуг з метою їх використання в господарській діяльності.
Пунктом 198.6 статті 198 Податкового кодексу України передбачено, що не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.
Між тим, як передбачено пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з підпунктом 201.8 статті 201 Податкового кодексу України право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183 цього Кодексу.
При цьому, пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Аналіз положень податкового законодавства, що діяло на момент виникнення спірних правовідносин, дозволяє дійти висновку, що право на формування податкового кредиту виникає у платника податків за наявності сукупності таких елементів: - фактичного (реального) здійснення оподатковуваних операцій; - документального підтвердження реального здійснення господарських операцій сукупністю юридично значимих (дійсних) первинних та інших документів, які зазвичай супроводжують операції певного виду (в залежності від характеру певних операцій) та які містять інформацію про зміст та обсяг операції, підписані уповноваженими особами; - придбання товарів/послуг з метою їх використання в господарській діяльності; - наявності розумних економічних причин (ділової мети) для здійснення господарських операцій; - наявності у сторін спеціальної податкової правосуб`єктності (особа, що видає податкову накладну, повинна бути зареєстрованою як платник ПДВ); - наявності у покупця податкової накладної, яка відповідає вимогам статті 201 Податкового кодексу України та підписана уповноваженою особою.
Водночас, згідно з пунктом 44.1 статті 44 Податкового кодексу України для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Також, відповідно до пунктів 85.2, 85.4 статті 85 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов`язані з предметом перевірки. Такий обов`язок виникає у платника податків після початку перевірки.
При проведенні перевірок посадові (службові) особи контролюючого органу мають право отримувати у платників податків належним чином завірені копії первинних фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів, що свідчать про приховування (заниження) об`єктів оподаткування, несплату податків, зборів, платежів, порушення вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Такі копії повинні бути засвідчені підписом платника податків або його посадової особи та скріплені печаткою (за наявності).
Як встановлено абзацом 5 статті 1 Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні від 16 липня 1999 року №996-ХІV (далі - Закон №996-ХІV) господарська операція - дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов`язань, власному капіталі підприємства.
Отже, господарська операція повинна спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків.
Відповідно до частини другої статті 3 Закону №996-ХІV бухгалтерський облік є обов`язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
За змістом частини першої статті 9 вищезазначеного Закону підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Частиною другою статті 9 цього Закону передбачені обов`язкові реквізити, які мають містити первинні та зведені облікові документи.
Між тим, відповідно до пунктів 2.4, 2.15 та 2.16 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року №88 (далі - Положення №88) первинні документи повинні мати такі обов`язкові реквізити: найменування підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), дата складання, зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції (у натуральному та/або вартісному виразі), посади і прізвища осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Первинні документи підлягають обов`язковій перевірці (в межах компетенції) працівниками, які ведуть бухгалтерський облік, за формою і змістом, тобто перевіряється наявність у документі обов`язкових реквізитів та відповідність господарської операції чинному законодавству у сфері бухгалтерського обліку, логічна ув`язка окремих показників.
У разі виявлення невідповідності первинного документа вимогам законодавства у сфері бухгалтерського обліку такі документи з письмовим обґрунтуванням передаються керівнику підприємства, установи. До окремого письмового рішення керівника такі документи не приймаються до виконання.
Аналіз наведених норм свідчить, що господарські операції для визначення податкового кредиту мають бути фактично здійсненими та підтвердженими належним чином оформленими первинними бухгалтерськими документами, які відображають реальність таких операцій, та спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків.
З метою встановлення факту реального здійснення господарської операції, формування витрат для цілей визначення об`єкта оподаткування податком на прибуток та/або податкового кредиту з податку на додану вартість необхідно з`ясовувати, зокрема, рух активів у процесі здійснення господарської операції; установлення спеціальної податкової правосуб`єктності учасників господарської операції; установлення зв`язку між фактом придбання товарів (послуг), спорудженням основних фондів, імпортом товарів (послуг), понесенням інших витрат і господарською діяльністю платника податку.
При цьому, аналіз реальності господарської діяльності має здійснюватись на підставі даних податкового, бухгалтерського обліку платника податків та відповідності їх дійсному економічному змісту господарських операцій.
Згідно з правовою позицією, висловленою Верховним Судом у постанові від 08 листопада 2018 року у справі №804/5599/15 (адміністративне провадження №К/9901/42187/18) правові наслідки у вигляді виникнення у покупця права на формування податкового кредиту виникають за наявності сукупності таких обставин та підстав, зокрема: фактичного (реального) здійснення оподатковуваних операцій; документального підтвердження реального здійснення господарських операцій сукупністю юридично значимих (дійсних) первинних та інших документів, які зазвичай супроводжують операції певного виду; наявності у сторін спеціальної податкової правосуб`єктності; наявності у покупця (замовника) належним чином складеної податкової накладної; наявності ділової мети, розумних економічних причин для здійснення господарської операції.
Водночас наведені вище норми податкового законодавства у взаємозв`язку з приписами законодавства з питань бухгалтерського обліку та звітності визначають окремі випадки, за яких неможливе формування податкового кредиту, зокрема, це: не пов`язаність здійсненої операції (понесених витрат) з господарською діяльністю покупця (придбання товарів/послуг без мети їх використання у господарській діяльності); фіктивність операцій/нездійснення оподатковуваних операцій; видача податкової накладної особою, яка не є платником податку на додану вартість; відсутність у платника податків юридично значимих первинних документів.
Аналіз реальності господарської діяльності здійснюється на підставі даних податкового, бухгалтерського обліку платника податків та відповідності їх дійсному економічному змісту. При цьому в первинних документах, які є підставою для бухгалтерського обліку, фіксуються дані лише про фактично здійснені господарські операції.
Матеріалами справи встановлено, що під час проведення документальної позапланової виїзної перевірки позивача, податковим органом встановлено господарські взаємовідносини останнього з контрагентами ТОВ Архемай (попередня назва ТОВ Реворк Про ), ТОВ Оріджн Ванс , ТОВ Мадікел (попередня назва ТОВ Скін Обджект ), ТОВ Тетріс Грув (попередня назва ТОВ Спектр Струм ), ТОВ Леслот Пром , ТОВ Раміс Тур (попередня назва ТОВ Фарні Пром ).
Щодо господарських взаємовідносин позивача з ТОВ Архемай (попередня назва ТОВ Реворк Про ) судом встановлено наступне.
Згідно договору від 01 жовтня 2018 року №01-10/1, укладеного між позивачем (замовник) та ТОВ Архемай (виконавець), останній зобов`язується за завданням замовника надати інформаційно- консультаційні послуги, а саме: підбір персоналу та створення кадрового резерву, ведення кадрової документації, формування документації, дослідження ринку, проведення маркетингових компаній, проведення тренінгів, надання бухгалтерських та податкових консультацій, пошук клієнтів, в порядку та на умовах, визначених цим договором. В рамках цього договору можуть надаватися інші послуги за замовленням замовника.
Відповідно до пункту 1.2 договору, в рамках цього договору під інформаційно - консультаційними послугами розуміються послуги відповідно до Державного Класифікатору Продукції та Послуг (ДКПП) в тлумаченні Класифікатора видів економічної діяльності (КВЕД), діючих на момент підписання цього договору, а саме:
1.2.1 Послуги рекламних агентств-ДКПП 73.11 (КВЕД 73.11 -Рекламні агентства):
- проведення маркетингових компаній та інших рекламних послуг з метою залучення та утримання клієнтів;
- просування товарів;
- реклама в місці продажу;
- маркетингові консультації.
1.2.2 Послуги щодо дослідження ринку та визначення громадської думки - ДКПП (КВЕД 73.20 Дослідження кон`юнктури ринку та виявлення громадської думки):
- вивчення потенціалу ринку, інформованості, прийнятності продуктів, популярності визначеного товару та послуг і купівельних звичок споживачів з метою сприяння збуту та розроблення нових товарів та послуг, у тому числі статистичний аналіз результатів.
1.2.3. Послуги консультаційні щодо керування підприємствами та іншого керування - ДКПП 70.22. (КВЕД 70.22 - Консультування з питань комерційної діяльності й керування):
- надання консультаційних послуг, управлінську та організаційну підтримку компаніям та іншим організаціям з питань управління, корпоративного стратегічного та операційного планування, визначення напрямків розвитку бізнесу, управління змінами, зниження собівартості та інші фінансові питання; маркетингові цілі та політика; кадрова політика та планування; стратегія виплат компенсацій та пенсій, планування виробництва та контролю.
Консультаційні послуги, управлінську та організаційну підтримку компаній та громадських організацій відносно:
- проектування методики бухгалтерського обліку та правил, програм ведення звітності, процедур контролю за виконанням кошторису;
- консультаційних послуг та підтримки компаній та громадських організацій в області планування, організаційних заходів, забезпечення ефективності та контролю, інформації з питань управління тощо.
1.2.4 Послуги щодо бухгалтерського обліку, ведення бухгалтерських книг і аудиту; послуги щодо податкового консультування - ДКПП 69.20. (КВЕД 69.20 Діяльність у сфері бухгалтерського обліку й аудиту; консультування з оподатковування):
- консультаційні послуги з оподаткування;
- облік комерційних операцій компаній та фізичних осіб.
1.2.5 Послуги агентств щодо працевлаштування - ДКПП 78.10 (КВЕД 78.10 Діяльність агентств працевлаштування):
- складання списків вакантних посад, надання довідкової інформації або працевлаштування кандидатів у випадках, коли особи, яким надається інформація або які працевлаштовані, не є працівниками агентств з працевлаштування;
- пошук персоналу, вибір напрямку на роботу або працевлаштування, у тому числі призначення на посади та пошук персоналу.
1.2.6 Інші види освіти, н.в.і.у. - ДКПП 85.59 (КВЕД 85.59 Інші види освіти, н.в.і.у.):
Послуги з освіти, не обумовленої будь-якими рівнями, у тому числі тренінги.
Пунктами 1.3, 1.4 договору передбачено, що конкретний вид послуг вказується в актах приймання наданих послуг.
В рамках цього договору виконавець може надавати інші послуги за завданням замовника.
Вищезазначений договір містить наступні реквізити ТОВ Архемай : …p/p НОМЕР_1 , в ПАТ КБ ПРИВАТБАНК , МФО 328704... в свою чергу, згідно інформаційних систем на рівні ДПС України зазначений розрахунковий рахунок НОМЕР_1 у ПАТ КБ ПРИВАТБАНК ТОВ Архемай відкрито 29 жовтня 2018 року, тобто, пізніше, ніж складений договір.
За результатами здійснення фінансово - господарської діяльності у січні, лютому 2019 року ТОВ Архемай виписало на адресу ТОВ АУТСОРСИНГ БІЗНЕС ГРУП та зареєстровано у Єдиному реєстрі податкових накладних наступні податкові накладні на загальну суму 12 228 400, 00 грн, у тому числі ПДВ 2 038 067, 00 грн:
- від 04 січня 2019 року №№5, 4, 6, 7, 8;
- від 16 січня 2019 року №№ 10, 11, 9, 12;
- від 28 січня 2019 року №№27, 26, 24, 23, 22, 25, 30, 31, 29, 28, 32, 33, 34, 35, 36;
- від 31 січня 2019 року №№51, 54, 52, 53;
- від 18 лютого 2019 року №№15, 16;
- від 25 лютого 2019 року №№20, 21, 19, 26, 25, 22, 27, 24, 23, 28, 29, 30, 33, 32, 31;
- від 28 лютого 2019 року №№39, 40, 41.
До перевірки позивачем надані наступні акти надання послуг кон`юнктури ринку та виявлення громадської думки від 31 січня 2019 року: №№25, 24, 23, 11, 9, 10, 22, 27, 32, 31, 30, 29, 28, 12, 51, 36, 35, 34, 33, 54, 53, 52, 8, 7, 6, 5, 4, 26, на загальну суму 6 894 100, 00 грн, у тому числі ПДВ 1 149 017, 00 грн.
Також, позивачем надані акти надання послуг консультування з питань комерційної діяльності та керування від 28 лютого 2019 року №№32, 31, 30, 29, 28, 25, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 39, 40, 15, 16, 26, 27, 41, 33, на загальну суму 5 334 300, 00 грн, у тому числі ПДВ 889 050, 00 грн.
Вищенаведені операції відображено ТОВ АУТСОРСИНГ БІЗНЕС ГРУП в бухгалтерському обліку згідно картки рахунку 631 Розрахунки з вітчизняними постачальниками за січень, лютий 2019 року наступним чином:
Сальдо, станом на 01 січня 2019 року:
Кт - 2 237 600, 00 грн.
Дт 631 Кт 311, 511, 371,
Дт 231,93 Кт 631,
Дт 644 Кт 631,
Сальдо, станом на 28 лютого 2019 року Кт - 555 000, 00 грн.
Крім того, згідно з податковою інформацією по контрагенту позивача ТОВ Архемай контролюючим органом встановлено, що останній перебуває на обліку в ГУ ДПС у м. Києві (Голосіївський район м. Києва) та знаходиться в стані переходу до іншої ДПІ (ГУ ДПС у Миколаївській області). Директор в період взаємовідносин - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ). Директор та засновник - ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_3 ) відповідно до даних наявних в інформаційних системах на рівні ДПС України перебуває одночасно посадовою особою ще 141 юридичних осіб, які зареєстровано в різних регіонах України.
Відповідно звітів про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового убезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування поданих у січень, лютий 2019 року кількість працюючих у ТОВ Архемай становить 5 осіб.
Відповідно до Єдиного реєстру податкових накладних встановлено, що ТОВ Архемай одночасно за січень, лютий 2019 року без достатньої кількості трудового ресурсу, основних засобів в адресу 15 контрагентів-покупців реєструвало податкові накладні у значних обсягах з різноманітною номенклатурою послуг консультаційні послуги, обробка відеопотоку, юридичні послуги, підготовка до встановлення припливно-витяжної установки, пусконалагоджувальні роботи, надання дискового простору, поліграфічні послуги, послуги з підготування документів, виготовлення та розповсюдження рекламних матеріалів, надання персоналу для рекламно - інформаційного консультування, консультування з питань комерційної діяльності й керування) та товарів (паста монтажна, електронагрівач, термопара, мережевий роз`єм, провод термостійкий, керамічний інфрачервоний випромінювач, колодка, продовжувач, кабель, мікросхема, ноутбук, сервер, маршрутизатор, побутова хімія, автозапчастини, комутатор, папір, кронштейн, трансформатор тощо). З урахуванням досліджених обставин та результатів проведеного аналізу наявних даних по підприємству ТОВ Архемай контролюючим органом встановлено неможливість фактичного (фізичного) здійснення цим суб`єктом господарювання операцій за січень, лютий 2019 року у зв`язку з відсутністю достатньої кількості основних засобів, виробничих потужностей та трудових ресурсів для здійснення одночасно операцій у значних обсягах.
Таким чином, відповідач дійшов висновку, що реалізація послуг оформлювались лише документально на адресу ТОВ АУТСОРСИНГ БІЗНЕС ГРУП , без наявності у ТОВ Архемай необхідних ресурсів (основних засобів, кваліфікованого персоналу для надання такого виду послуг (консультування з питань комерційної діяльності й керування, дослідження кон`юктури ринку та виявлення громадської думки), які економічно необхідні для виконання такої діяльності, що свідчить гро відсутність необхідних умов для відповідної господарської діяльності.
Крім того, в Єдиному державному реєстрі судових рішень щодо ТОВ Архемай наявна наступна інформація: ухвала Приморського районного суду м. Одеси від 05 квітня 2019 року у справі №522/11043/18, провадження №1-кс/522/5517/19 в рамках кримінального провадження №32018160000000029 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених частинами другою, третьою статті 212 Кримінального кодексу України, відповідно до якої: ...Досудовим розслідуванням встановлено, що службові особи підприємств реального сектору економіки зареєстровані на території м. Одеси та Одеської області ухилились від сплати податку на додану вартість, шляхом відображення у податковій звітності безтоварних операцій з фіктивними підприємствами, які входили до складу конвертаційного центру , (організатора якого засуджено Приморським районним судом 16 травня 2018 року за скоєння кримінальних правопорушень, передбачених частиною третьою статті 27, частиною другою статті 28, частиною другою статті 205, частиною п`ятою статті 27, частиною другою статті 212, частиною п`ятою статті 27, частиною третьою статті 212 Кримінального кодексу України).
В ході досудового розслідування вказаного кримінального провадження, встановлено, особи, які мали відношення до діяльності вищевказаного конвертаційного центру , подовжують злочинну діяльність та причетні до незаконної діяльності щодо організації створення нових фіктивних підприємств, з метою надання послуг по ухиленню від сплати податків підприємствам реального сектору економіки, шляхом формування незаконного податкового кредиту з ПДВ, переведення безготівкових коштів у готівкові та надання документів про начебто виконані роботи, поставлені товари, надані послуги. З цією метою групою осіб організовано створення та діяльність підприємств які входять до складу конвертаційного центру , зокрема: ТОВ ОРІДЖН ВАНС 42304516; ТОВ РЕВОРК ПРО 42177507, ТОВ СКІН ОБДЖЕКТ 42191343 та інших СГД. Прикриття незаконної діяльності полягає у задіяні фіктивних підприємств з метою мінімізації податкових зобов`язань підприємствам реального сектору економіки та обготівковування грошових коштів через каси банків... .
Щодо господарських взаємовідносин позивача з ТОВ Оріджн Ванс судом встановлено наступне.
Згідно договору від 13 листопада 2018 року №13-11/1, укладеного між ТОВ Оріджн Ванс (виконавцем) та ТОВ АУТСОРСИНГ БІЗНЕС ГРУП (замовником), виконавець зобов`язується за завданням замовника надати інформаційно- консультаційні послуги, а саме: підбір персоналу та створення кадрового резерву, ведення кадрової документації, формування документації, дослідження ринку, проведення маркетингових компаній, проведення тренінгів, надання бухгалтерських та податкових консультацій, пошук клієнтів, в порядку та на умовах, визначених цим договором. В рамках цього договору можуть надаватися інші послуги за замовленням замовника.
Відповідно до пункту 1.2 договору, в рамках цього договору під інформаційно - консультаційними послугами розуміються послуги відповідно до Державного Класифікатору Продукції та Послуг (ДКПП) в тлумаченні Класифікатора видів економічної діяльності (КВЕД), діючих на момент підписання цього договору, а саме:
1.2.1 Послуги рекламних агентств-ДКПП 73.11 (КВЕД 73.11 -Рекламні агентства):
- проведення маркетингових компаній та інших рекламних послуг з метою залучення та утримання клієнтів;
- просування товарів;
- реклама в місці продажу;
- маркетингові консультації.
1.2.2 Послуги щодо дослідження ринку та визначення громадської думки - ДКПП (КВЕД 73.20 Дослідження кон`юнктури ринку та виявлення громадської думки):
- вивчення потенціалу ринку, інформованості, прийнятності продуктів, популярності визначеного товару та послуг і купівельних звичок споживачів з метою сприяння збуту та розроблення нових товарів та послуг, у тому числі статистичний аналіз результатів.
1.2.3. Послуги консультаційні щодо керування підприємствами та іншого керування - ДКПП 70.22. (КВЕД 70.22 - Консультування з питань комерційної діяльності й керування):
- надання консультаційних послуг, управлінську та організаційну підтримку компаніям та іншим організаціям з питань управління, корпоративного стратегічного та операційного планування, визначення напрямків розвитку бізнесу, управління змінами, зниження собівартості та інші фінансові питання; маркетингові цілі та політика; кадрова політика та планування; стратегія виплат компенсацій та пенсій, планування виробництва та контролю.
Консультаційні послуги, управлінську та організаційну підтримку компаній та громадських організацій відносно:
- проектування методики бухгалтерського обліку та правил, програм ведення звітності, процедур контролю за виконанням кошторису;
- консультаційних послуг та підтримки компаній та громадських організацій в області планування, організаційних заходів, забезпечення ефективності та контролю, інформації з питань управління тощо.
1.2.4 Послуги щодо бухгалтерського обліку, ведення бухгалтерських книг і аудиту; послуги щодо податкового консультування - ДКПП 69.20. (КВЕД 69.20 Діяльність у сфері бухгалтерського обліку й аудиту; консультування з оподатковування):
- консультаційні послуги з оподаткування;
- облік комерційних операцій компаній та фізичних осіб.
1.2.5 Послуги агентств щодо працевлаштування - ДКПП 78.10 (КВЕД 78.10 Діяльність агентств працевлаштування):
- складання списків вакантних посад, надання довідкової інформації або працевлаштування кандидатів у випадках, коли особи, яким надається інформація або які працевлаштовані, не є працівниками агентств з працевлаштування;
- пошук персоналу, вибір напрямку на роботу або працевлаштування, у тому числі призначення на посади та пошук персоналу.
1.2.6 Інші види освіти, н.в.і.у. - ДКПП 85.59 (КВЕД 85.59 Інші види освіти, н.в.і.у.):
Послуги з освіти, не обумовленої будь-якими рівнями, у тому числі тренінги.
Пунктами 1.3, 1.4 договору передбачено, що конкретний вид послуг вказується в актах приймання наданих послуг.
В рамках цього договору виконавець може надавати інші послуги за завданням замовника.
Вищезазначений договір містить наступні реквізити ТОВ Оріджн Ванс : …р/р № НОМЕР_4 , в ПАТ КБ ПРИВАТБАНК , МФО 328704... в свою чергу, відповідно інформаційних систем на рівні ДПС України зазначений розрахунковий рахунок № НОМЕР_4 у ПАТ КБ ПРИВАТБАНК ТОВ Оріджн Ванс відкрито 28 листопада 2018 року, тобто, пізніше, ніж складений договір.
За результатами здійснення фінансово - господарської діяльності у січні, лютому 2019 року ТОВ Оріджн Ванс виписало на адресу ТОВ АУТСОРСИНГ БІЗНЕС ГРУП та зареєстровано у Єдиному реєстрі податкових накладних наступні податкові накладні на загальну суму 10 916 400, 00 грн, у тому числі ПДВ 1 819 400, 00 грн:
- від 04 січня 2019 року №№4, 3, 5;
- від 16 січня 2019 року №№ 8, 7, 6, ;
- від 22 січня 2019 року №18;
- від 23 січня 2019 року №19;
- від 31 січня 2019 року №№28, 27, 29, 36, 33, 32, 34, 30, 31, 37, 35, 39, 38, 43, 44, 45, 46;
- від 18 лютого 2019 року №9;
- від 20 лютого 2019 року №71;
- від 26 лютого 2019 року №№14, 16, 17, 15, 19, 18, 23, 22, 20, 21, 26, 24, 25, 28, 29, 27;
- від 28 лютого 2019 року №№39, 37, 35, 36, 38.
До перевірки позивачем надані наступні акти надання послуг кон`юнктури ринку та виявлення громадської думки від 31 січня 2019 року №№4, 5, 3, 34, 35, 19, 8, 44, 45, 46, 36, 6, 7, 18, 27, 28, 29, 30, 31, 33, 32, 43, 39, 38, 37, від 28 лютого 2019 року №№9, 37, 24, 25, 14, 15, 16, 17, 18, 35, 19, 20, 21, 22, 23, 36, на загальну суму 9 498 600, 00 грн, у тому числі ПДВ 1 583 150, 00 грн.
Також, позивачем надані акти надання послуг консультування з питань комерційної діяльності та керування від 28 лютого 2019 року №№38, 29, 28, 27, 71, 39, 26, на загальну суму 1 417 500, 00 грн, у тому числі ПДВ 236 250, 00 грн.
Вищенаведені операції відображено ТОВ АУТСОРСИНГ БІЗНЕС ГРУП в бухгалтерському обліку згідно картки рахунку 631 Розрахунки з вітчизняними постачальниками за січень, лютий 2019 року наступним чином:
Сальдо, станом на 01 січня 2019 року Кт- 2 854 300, 00 грн.
Дт 631 Кт 311, 511, 371,
Дт 231,93 Кт 631,
Дт 644 Кт 631,
Сальдо, станом на 28 лютого 2019 Кт - 640 500, 00 грн.
Крім того, згідно з податковою інформацією по контрагенту позивача ТОВ Оріджн Ванс контролюючим органом встановлено, що останній перебуває на обліку в ГУ ДПС у м. Києві (Солом`янський район м. Києва). Директор в період взаємовідносин - ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_5 ). Директор та засновник - ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_5 ) відповідно до даних наявних в інформаційних системах на рівні ДПС України перебуває одночасно посадовою особою на 3 підприємствах, які зареєстровано в різних регіонах України.
Відповідно звітів про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового убезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування поданих у січень, лютий 2019 року кількість працюючих у ТОВ Оріджн Ванс становить 4 особи.
Відповідно Єдиного реєстру податкових накладних встановлено, що ТОВ Оріджн Ванс одночасно за січень, лютий 2019 року без достатньої кількості трудового ресурсу, основних засобів в адресу 13 контрагентів-покупців реєструвало податкові накладні з різноманітною номенклатурою послуг (простой транспортного засобу, транспортно-експедиційне обслуговування, технічне обслуговування автомобільних та загонних ваг, дослідження кон`юктури ринку та виявлення громадської думки, послуги з підготування документів, послуги з організації ТЕО, обслуговування системи) та товарів електронагрівач, піна будівельна, лист, бішофіт, фільтр гідравличний, термопара, телевізор, автозапчастини, терморегулятор, мережевий роз`єм тощо). З урахуванням досліджених обставин та результатів проведеного аналізу наявних даних по підприємству ТОВ Оріджн Ванс контролюючим органом встановлено неможливість фактичного фізичного) здійснення цим суб`єктом господарювання операцій за січень, лютий 2019 року у зв`язку з відсутністю достатньої кількості основних засобів, виробничих потужностей та трудових ресурсів для здійснення одночасно операцій у значних обсягах.
Таким чином, відповідачем встановлено, що реалізація послуг оформлювались лише документально на адресу ТОВ АУТСОРСИНГ БІЗНЕС ГРУП , без наявності у ТОВ ОРІДЖН ВАНС необхідних ресурсів (основних засобів, кваліфікованого персоналу для надання такого виду послуг (консультування з питань комерційної діяльності й керування, дослідження кон`юктури ринку та виявлення громадської думки), які економічно необхідні для виконання такої діяльності, що свідчить про відсутність необхідних умов для відповідної господарської діяльності.
Крім того, в Єдиному державному реєстрі судових рішень щодо ТОВ Оріджн Ванс наявна наступна інформація: ухвала Приморського районного суду м. Одеси від 05 квітня 2019 року у справі №522/11043/18, провадження №1-кс/522/5517/19 в рамках кримінального провадження №32018160000000029 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених частинами другою, третьою статті 212 Кримінального кодексу України, відповідно до якої: ...Досудовим розслідуванням встановлено, що службові особи підприємств реального сектору економіки зареєстровані на території м. Одеси та Одеської області ухилились від сплати податку на додану вартість, шляхом відображення у податковій звітності безтоварних операцій з фіктивними підприємствами, які входили до складу конвертаційного центру , (організатора якого засуджено Приморським районним судом 16 травня 2018 року за скоєння кримінальних правопорушень, передбачених частиною третьою статті 27, частиною другою статті 28, частиною другою статті 205, частиною п`ятою статті 27, частиною другою статті 212, частиною п`ятою статті 27, частиною третьою статті 212 Кримінального кодексу України).
В ході досудового розслідування вказаного кримінального провадження, встановлено, особи, які мали відношення до діяльності вищевказаного конвертаційного центру , подовжують злочинну діяльність та причетні до незаконної діяльності щодо організації створення нових фіктивних підприємств, з метою надання послуг по ухиленню від сплати податків підприємствам реального сектору економіки, шляхом формування незаконного податкового кредиту з ПДВ, переведення безготівкових коштів у готівкові та надання документів про начебто виконані роботи, поставлені товари, надані послуги. З цією метою групою осіб організовано створення та діяльність підприємств які входять до складу конвертаційного центру , зокрема: ТОВ ОРІДЖН ВАНС 42304516; ТОВ РЕВОРК ПРО 42177507, ТОВ СКІН ОБДЖЕКТ 42191343 та інших СГД. Прикриття незаконної діяльності полягає у задіяні фіктивних підприємств з метою мінімізації податкових зобов`язань підприємствам реального сектору економіки та обготівковування грошових коштів через каси банків... .
Щодо господарських взаємовідносин позивача з ТОВ Мадікел (попередня назва ТОВ Скін Обджект ) судом встановлено наступне.
Згідно договору від 20 грудня 2018 року №20-12/1, укладеного між позивачем (замовник) та ТОВ Мадікел (виконавець), останній зобов`язується за завданням замовника надати інформаційно- консультаційні послуги, а саме: підбір персоналу та створення кадрового резерву, ведення кадрової документації, формування документації, дослідження ринку, проведення маркетингових компаній, проведення тренінгів, надання бухгалтерських та податкових консультацій, пошук клієнтів, в порядку та на умовах, визначених цим договором. В рамках цього договору можуть надаватися інші послуги за замовленням замовника.
Відповідно до пункту 1.2 договору, в рамках цього договору під інформаційно - консультаційними послугами розуміються послуги відповідно до Державного Класифікатору Продукції та Послуг (ДКПП) в тлумаченні Класифікатора видів економічної діяльності (КВЕД), діючих на момент підписання цього договору, а саме:
1.2.1 Послуги рекламних агентств-ДКПП 73.11 (КВЕД 73.11 -Рекламні агентства):
- проведення маркетингових компаній та інших рекламних послуг з метою залучення та утримання клієнтів;
- просування товарів;
- реклама в місці продажу;
- маркетингові консультації.
1.2.2 Послуги щодо дослідження ринку та визначення громадської думки - ДКПП (КВЕД 73.20 Дослідження кон`юнктури ринку та виявлення громадської думки):
- вивчення потенціалу ринку, інформованості, прийнятності продуктів, популярності визначеного товару та послуг і купівельних звичок споживачів з метою сприяння збуту та розроблення нових товарів та послуг, у тому числі статистичний аналіз результатів.
1.2.3. Послуги консультаційні щодо керування підприємствами та іншого керування - ДКПП 70.22. (КВЕД 70.22 - Консультування з питань комерційної діяльності й керування):
- надання консультаційних послуг, управлінську та організаційну підтримку компаніям та іншим організаціям з питань управління, корпоративного стратегічного та операційного планування, визначення напрямків розвитку бізнесу, управління змінами, зниження собівартості та інші фінансові питання; маркетингові цілі та політика; кадрова політика та планування; стратегія виплат компенсацій та пенсій, планування виробництва та контролю.
Консультаційні послуги, управлінську та організаційну підтримку компаній та громадських організацій відносно:
- проектування методики бухгалтерського обліку та правил, програм ведення звітності, процедур контролю за виконанням кошторису;
- консультаційних послуг та підтримки компаній та громадських організацій в області планування, організаційних заходів, забезпечення ефективності та контролю, інформації з питань управління тощо.
1.2.4 Послуги щодо бухгалтерського обліку, ведення бухгалтерських книг і аудиту; послуги щодо податкового консультування - ДКПП 69.20. (КВЕД 69.20 Діяльність у сфері бухгалтерського обліку й аудиту; консультування з оподатковування):
- консультаційні послуги з оподаткування;
- облік комерційних операцій компаній та фізичних осіб.
1.2.5 Послуги агентств щодо працевлаштування - ДКПП 78.10 (КВЕД 78.10 Діяльність агентств працевлаштування):
- складання списків вакантних посад, надання довідкової інформації або працевлаштування кандидатів у випадках, коли особи, яким надається інформація або які працевлаштовані, не є працівниками агентств з працевлаштування;
- пошук персоналу, вибір напрямку на роботу або працевлаштування, у тому числі призначення на посади та пошук персоналу.
1.2.6 Інші види освіти, н.в.і.у. - ДКПП 85.59 (КВЕД 85.59 Інші види освіти, н.в.і.у.):
Послуги з освіти, не обумовленої будь-якими рівнями, у тому числі тренінги.
Пунктами 1.3, 1.4 договору передбачено, що конкретний вид послуг вказується в актах приймання наданих послуг.
В рамках цього договору виконавець може надавати інші послуги за завданням замовника.
За результатами здійснення фінансово - господарської діяльності у січні, лютому, березні, квітні, травні, червні, липні 2019 року ТОВ Мадікел виписало на адресу ТОВ АУТСОРСИНГ БІЗНЕС ГРУП та зареєстровано у Єдиному реєстрі податкових накладних наступні податкові накладні на загальну суму 24 351 900, 00 грн, у тому числі ПДВ 4 058 650, 00 грн:
- від 31 січня 2019 року №№2, 3, 4, 5, 8, 11, 7, 10, 6, 9, 12, 13, 14, 15, 19, 17, 16, 18;
- від 28 лютого 2019 року №№3, 4, 6, 7, 5, 9, 15, 12, 11, 10, 13, 14, 18, 17, 16;
- від 14 березня 2019 року №1;
- від 26 березня 2019 року №№6, 3, 7, 2, 4, 5;
- від 28 березня 2019 року №8;
- від 29 березня 2019 року №№9, 15, 12, 13, 11, 16, 10, 21, 14, 19, 20, 18, 17, 29, 35, 34, 26, 32, 31, 33, 30, 28, 27, 25;
- від 26 квітня 2019 року №№3, 1, 2, 5, 4, 6, 8, 9, 11, 7, 10, 12, 13;
- від 29 травня 2019 року №1;
- від 24 червня 2019 року №№9, 10, 11, 12;
- від 25 червня 2019 року №№13, 14;
- від 27 червня 2019 року №№15, 16, 17, 18, 19, 20, 21;
- від 12 липня 2019 року №№1, 2;
- від 15 липня 2019 року №№4, 6, 7, 5;
- від 17 липня 2019 року №№8, 9, 11, 10;
- від 18 липня 2019 року №№12, 14.
До перевірки позивачем надані наступні акти надання послуг кон`юнктури ринку та виявлення громадської думки від 31 січня 2019 року: №№19, 18, 17, 16, 15, 14, 13, 12, 9, 7, 6, 4, 8, 3, 2, 11, 10, 5, від 28 лютого 2019 року №№8, 2, 1, 5, 3, 4, 15, 16, 18, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 17, 7, 6, від 29 березня 2019 року №№14, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 11, 1, 34, 9, 12, 33, 32, 31, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 13, 2, 15, 16, 17, від 26 квітня 2019 року №№13, 12, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1, від 31 травня 2019 року №1, від 27 червня 2019 року №№17, 15, 16, 9, 10, 20, 11, 12, 21, 13, 14, 18, 19, від 31 липня 2019 року №№2, 1, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, на загальну суму 24 351 900, 00 грн, у тому числі ПДВ 4 058 650, 00 грн.
Вищенаведені операції відображено ТОВ АУТСОРСИНГ БІЗНЕС ГРУП в бухгалтерському обліку згідно картки рахунку 631 Розрахунки з вітчизняними постачальниками за січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень 2019 року вступним чином:
Сальдо, станом на 01 січня 2019 року Кт - 0, 00 грн
Дт 631 Кт 311, 511, 371,
Дт 231, 93 Кт 631,
Дт 644 Кт 631,
Сальдо, станом на 31 липня 2019 року Кт - 0, 00 грн.
Крім того, згідно з податковою інформацією по контрагенту позивача ТОВ Мадікел контролюючим органом встановлено, що останній перебуває на обліку в ГУ ДПС у Тернопільській області, попереднє місце обліку ГУ ДПС у м. Києві (Голосіївський район м. Києва). Директор в період взаємовідносин - ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_5 ). Директор/головний бухгалтер та засновник - ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_6 ) відповідно до даних наявних в інформаційних системах на рівні НІС України перебуває одночасно директором/головним бухгалтером та засновником ще 10 юридичних осіб. Директор та засновник - ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_5 ) відповідно до даних наявних в інформаційних системах на рівні ДПС України перебуває одночасно посадовою особою на 3 підприємствах, які зареєстровано в різних регіонах України.
Згідно звітів про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового убезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування поданих за січень, лютий, травень, червень 2019 року кількість працюючих у ТОВ Мадікел становить 4 особи, за березень, квітень, липень 2019 року звіти не подано.
Відповідно Єдиного реєстру податкових накладних встановлено, що ТОВ Мадікел одночасно за січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень 2019 року без достатньої кількості трудового ресурсу, основних засобів в адресу 7 контрагентів-покупців в значних обсягах реєструвало податкові накладні з різноманітною номенклатурою послуг (послуги з перевезення вантажів, послуги прибирання) та товарів (щебінь, зовн. блок Наіеr універсальний інвертори, праймер (антикоррозійний), прискорювач, захист моторного відсіку, авто сигналізація, розчинник, інспекційний люк для повітроводів, перетворювач тиску, насіннєвий ріпак, лампа, пильовик внутрішньго тощо). З урахуванням досліджених обставин та результатів проведеного аналізу наявних даних по підприємству ТОВ Мадікел відповідачем встановлено неможливість фактичного (фізичного) здійснення цим суб`єктом господарювання операцій за січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень 2019 року у зв`язку з відсутністю достатньої кількості основних засобів, виробничих потужностей та трудових ресурсів для здійснення одночасно операцій у значних обсягах.
Таким чином, відповідач дійшов висновку, що реалізація послуг оформлювались лише документально на адресу ТОВ АУТСОРСИНГ БІЗНЕС ГРУП , без наявності у ТОВ Мадікел необхідних ресурсів (основних засобів, кваліфікованого персоналу для надання такого виду послуг (консультування з питань комерційної діяльності й керування, дослідження кон`юктури ринку та виявлення громадської думки), які економічно необхідні для виконання такої діяльності, що свідчить про відсутність необхідних умов для відповідної господарської діяльності.
Крім того, в Єдиному державному реєстрі судових рішень щодо ТОВ Архемай наявна наступна інформація: ухвала Приморського районного суду м. Одеси від 05 квітня 2019 року у справі №522/11043/18, провадження №1-кс/522/5517/19 в рамках кримінального провадження №32018160000000029 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених частинами другою, третьою статті 212 Кримінального кодексу України, відповідно до якої: ...Досудовим розслідуванням встановлено, що службові особи підприємств реального сектору економіки зареєстровані на території м. Одеси та Одеської області ухилились від сплати податку на додану вартість, шляхом відображення у податковій звітності безтоварних операцій з фіктивними підприємствами, які входили до складу конвертаційного центру , (організатора якого засуджено Приморським районним судом 16 травня 2018 року за скоєння кримінальних правопорушень, передбачених частиною третьою статті 27, частиною другою статті 28, частиною другою статті 205, частиною п`ятою статті 27, частиною другою статті 212, частиною п`ятою статті 27, частиною третьою статті 212 Кримінального кодексу України).
В ході досудового розслідування вказаного кримінального провадження, встановлено, особи, які мали відношення до діяльності вищевказаного конвертаційного центру , подовжують злочинну діяльність та причетні до незаконної діяльності щодо організації створення нових фіктивних підприємств, з метою надання послуг по ухиленню від сплати податків підприємствам реального сектору економіки, шляхом формування незаконного податкового кредиту з ПДВ, переведення безготівкових коштів у готівкові та надання документів про начебто виконані роботи, поставлені товари, надані послуги. З цією метою групою осіб організовано створення та діяльність підприємств які входять до складу конвертаційного центру , зокрема: ТОВ ОРІДЖН ВАНС 42304516; ТОВ РЕВОРК ПРО 42177507, ТОВ СКІН ОБДЖЕКТ 42191343 та інших СГД. Прикриття незаконної діяльності полягає у задіяні фіктивних підприємств з метою мінімізації податкових зобов`язань підприємствам реального сектору економіки та обготівковування грошових коштів через каси банків... .
Щодо господарських взаємовідносин позивача з ТОВ Тетріс Грув (попередня назва ТОВ Спектр Струм ) судом встановлено наступне.
Згідно договору від 09 червня 2019 року №09-06/1, укладеного між ТОВ Тетріс Грув (виконавцем) та ТОВ АУТСОРСИНГ БІЗНЕС ГРУП (замовником), виконавець зобов`язується за завданням замовника надати інформаційно- консультаційні послуги, а саме: підбір персоналу та створення кадрового резерву, ведення кадрової документації, формування документації, дослідження ринку, проведення маркетингових компаній, проведення тренінгів, надання бухгалтерських та податкових консультацій, пошук клієнтів, в порядку та на умовах, визначених цим договором. В рамках цього договору можуть надаватися інші послуги за замовленням замовника.
Відповідно до пункту 1.2 договору, в рамках цього договору під інформаційно - консультаційними послугами розуміються послуги відповідно до Державного Класифікатору Продукції та Послуг (ДКПП) в тлумаченні Класифікатора видів економічної діяльності (КВЕД), діючих на момент підписання цього договору, а саме:
1.2.1 Послуги рекламних агентств-ДКПП 73.11 (КВЕД 73.11 -Рекламні агентства):
- проведення маркетингових компаній та інших рекламних послуг з метою залучення та утримання клієнтів;
- просування товарів;
- реклама в місці продажу;
- маркетингові консультації.
1.2.2 Послуги щодо дослідження ринку та визначення громадської думки - ДКПП (КВЕД 73.20 Дослідження кон`юнктури ринку та виявлення громадської думки):
- вивчення потенціалу ринку, інформованості, прийнятності продуктів, популярності визначеного товару та послуг і купівельних звичок споживачів з метою сприяння збуту та розроблення нових товарів та послуг, у тому числі статистичний аналіз результатів.
1.2.3. Послуги консультаційні щодо керування підприємствами та іншого керування - ДКПП 70.22. (КВЕД 70.22 - Консультування з питань комерційної діяльності й керування):
- надання консультаційних послуг, управлінську та організаційну підтримку компаніям та іншим організаціям з питань управління, корпоративного стратегічного та операційного планування, визначення напрямків розвитку бізнесу, управління змінами, зниження собівартості та інші фінансові питання; маркетингові цілі та політика; кадрова політика та планування; стратегія виплат компенсацій та пенсій, планування виробництва та контролю.
Консультаційні послуги, управлінську та організаційну підтримку компаній та громадських організацій відносно:
- проектування методики бухгалтерського обліку та правил, програм ведення звітності, процедур контролю за виконанням кошторису;
- консультаційних послуг та підтримки компаній та громадських організацій в області планування, організаційних заходів, забезпечення ефективності та контролю, інформації з питань управління тощо.
1.2.4 Послуги щодо бухгалтерського обліку, ведення бухгалтерських книг і аудиту; послуги щодо податкового консультування - ДКПП 69.20. (КВЕД 69.20 Діяльність у сфері бухгалтерського обліку й аудиту; консультування з оподатковування):
- консультаційні послуги з оподаткування;
- облік комерційних операцій компаній та фізичних осіб.
1.2.5 Послуги агентств щодо працевлаштування - ДКПП 78.10 (КВЕД 78.10 Діяльність агентств працевлаштування):
- складання списків вакантних посад, надання довідкової інформації або працевлаштування кандидатів у випадках, коли особи, яким надається інформація або які працевлаштовані, не є працівниками агентств з працевлаштування;
- пошук персоналу, вибір напрямку на роботу або працевлаштування, у тому числі призначення на посади та пошук персоналу.
1.2.6 Інші види освіти, н.в.і.у. - ДКПП 85.59 (КВЕД 85.59 Інші види освіти, н.в.і.у.):
Послуги з освіти, не обумовленої будь-якими рівнями, у тому числі тренінги.
Пунктами 1.3, 1.4 договору передбачено, що конкретний вид послуг вказується в актах приймання наданих послуг.
В рамках цього договору виконавець може надавати інші послуги за завданням замовника.
Вищезазначений договір містить наступні реквізити ТОВ Тетріс Грув : …р/р № НОМЕР_7 , в ПАТ КБ СБЕРБАНК , МФО 320627... в свою чергу, відповідно інформаційних систем на рівні ДПС України зазначений розрахунковий рахунок № НОМЕР_7 у ПАТ КБ СБЕРБАНК ТОВ Тетріс Грув відкрито 18 червня 2019 року, тобто, пізніше, ніж складений договір.
За результатами здійснення фінансово - господарської діяльності у червні, липні 2019 року ТОВ Тетріс Грув виписало на адресу ТОВ АУТСОРСИНГ БІЗНЕС ГРУП та зареєстровано у Єдиному реєстрі податкових накладних наступні податкові накладні на загальну суму 5 668 800, 00 грн, у тому числі ПДВ 944 800, 00 грн:
- від 27 червня 2019 року №№2, 4, 5, 3, 7, 1, 6, 8, 11, 10, 9, 13, 12, 15, 14;
- від 15 липня 2019 року №1;
- від 25 липня 2019 року №№6, 8, 5, 7, 9.
До перевірки позивачем надані наступні акти надання послуг кон`юнктури ринку та виявлення громадської думки від 31 липня 2019 року №№1, 9, 8, 7, 6, 5, від 27 червня 2019 року №№1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, на загальну суму 5 668 800, 00 грн, у тому числі ПДВ 944 800, 00 грн.
Вищенаведені операції відображено ТОВ АУТСОРСИНГ БІЗНЕС ГРУП в бухгалтерському обліку згідно картки рахунку 631 Розрахунки з вітчизняними постачальниками за червень, липень 2019 року наступним чином:
Сальдо, станом на 01 січня 2019 року Кт - 0, 00 грн
Дт 631 Кт 311, 511, 371,
Дт 231, 93 Кт 631,
Дт 644 Кт 631,
Сальдо, станом на 31 липня 2019 року Кт - 0, 00 грн.
Крім того, згідно з податковою інформацією по контрагенту позивача ТОВ Тетріс Грув (попередня назва ТОВ СПЕКТР СТРУМ ) контролюючим органом встановлено, що останній перебуває на обліку в ГУ ДПС у Тернопільській області, попереднє місце обліку ГУ ДПС у м. Києві (Дарницький район м. Києва). ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_8 ). Директор та засновник - ОСОБА_6 (РНОКПП НОМЕР_9 ) відповідно до даних наявних в інформаційних системах на рівні ДПС України перебуває одночасно посадовою особою ще 163 юридичних осіб. Головний бухгалтер - ОСОБА_7 РНОКПП НОМЕР_10 ) відповідно до даних наявних в інформаційних системах на рівні ДПС України перебуває одночасно посадовою особою ще 226 юридичних осіб.
Згідно звітів про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у трудових відносинах з ТОВ Тетріс Грув перебував ОСОБА_8 (РНОКПП НОМЕР_11 ), який в свою чергу одночасно ще перебував у трудових відносинах з ТОВ Раміс Тур .
Відповідно Єдиного реєстру податкових накладних встановлено, що ТОВ Тетріс Грув одночасно за червень, липень 2019 року без достатньої кількості трудового ресурсу, основних засобів в адресу 6 контрагентів-покупців в значних обсягах реєструвало податкові накладні з різноманітною номенклатурою послуг (дослідження кон`юктури ринку та виявлення громадської думки, консультаційні послуги, поліграфічні їх луги) та товарів (електронагрівач, обігрівач, термопара, конвеєр стрічковий, блок підключення, модуль, датчик, кронштейн, монтажний набір, блок живлення, сповіщувач, .мікросхема, транзистор, контролер, рамка, продовжувач, вимикач, розетка тощо). З урахуванням досліджених обставин та результатів проведеного аналізу наявних даних по підприємству ТОВ Тетріс Грув відповідачем встановлено неможливість фактичного (фізичного) здійснення цим суб`єктом господарювання операцій за червень, липень 2019 року у зв`язку з відсутністю достатньої кількості основних засобів, виробничих потужностей та трудових ресурсів для здійснення одночасно операцій у значних обсягах.
Таким чином, відповідачем встановлено, що реалізація послуг оформлювались лише документально на адресу ТОВ АУТСОРСИНГ БІЗНЕС ГРУП , без наявності у ТОВ Тетріс Грув необхідних ресурсів (основних засобів, кваліфікованого персоналу для надання такого виду послуг (консультування з питань комерційної діяльності й керування, дослідження кон`юктури ринку та виявлення громадської думки), які економічно необхідні для виконання такої діяльності, що свідчить про відсутність необхідних умов для відповідної господарської діяльності.
Крім того, згідно даних Єдиного реєстру податкових накладних, в адресу ТОВ Тетріс Грув за червень 2019 року зареєстровані податкові накладні з номенклатурою послуг Дослідження кон`юктури ринку та виявлення громадської думки від ТОВ ЕКСІМПТОРГ ЛТД (код 42740064). В результаті опрацювання податкової інформації по контрагенту ТОВ ЕКСІМПТОРГ ЛТД (код 42740064) встановлено, що останнє перебуває на обліку в ГУ ДПС у Запорізькій області. Директор в період взаємовідносин - ОСОБА_9 (РНОКПП НОМЕР_12 ).
Згідно звітів про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового убезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування поданих за травень 2019 року кількість працюючих у ТОВ ЕКСІМПТОРГ ЛТД становить 3 особи, за червень 2019 року звіт не подано.
Відповідно Єдиного реєстру податкових накладних встановлено, що ТОВ ЕКСІМПТОРГ ЛТД одночасно за червень 2019 року без достатньої кількості трудового ресурсу, основних засобів в адресу 36 контрагентів-покупців в значних обсягах реєструвало податкові накладні з різноманітною номенклатурою послуг (послуги щодо консультування стосовно систем і програмного забезпечення, послуги з обслуговування електронного устаткування, капітальний ремонт будівлі Одеського окружного адміністративного суду, поточний ремонт гідророзподільника Р-80 3/1-222, послуги комбайну з дискування ґрунту (з дизельним паливом) та інші роботи/послуги) та товарів: овочі, фрукти, продукти харчування, запчастини, будівельні матеріали, тощо). З урахуванням досліджених обставин та результатів проведеного аналізу наявних даних по підприємству ТОВ ЕКСІМПТОРГ ЛТД відповідачем встановлено неможливість фактичного (фізичного) здійснення цим суб`єктом господарювання операцій за червень 2019 року у зв`язку з відсутністю достатньої кількості основних засобів, виробничих потужностей та трудових ресурсів для здійснення одночасно операцій у значних обсягах.
Враховуючи зазначене вище, контролюючим органом встановлено, що реалізація послуг оформлювались лише документально на адресу ТОВ ТЕТРІС ГРУВ , без наявності ТОВ ЕКСІМПТОРГ ЛТД необхідних ресурсів (основних засобів, кваліфікованого персоналу для надання такого виду послуг (дослідження кон`юктури ринку), які економічно необхідні для виконання такої діяльності, що свідчить про відсутність необхідних умов для відповідної господарської діяльності. Згідно даних Єдиного реєстру податкових накладних, зазначені послуги ТОВ ЕКСІМПТОРГ ЛТД із залученням стороннього трудового ресурсу не придбавались.
Щодо господарських взаємовідносин позивача з ТОВ Леслот Пром судом встановлено наступне.
Згідно договору від 09 червня 2019 року №09-06/2, укладеного між ТОВ Леслот Пром (виконавцем) та ТОВ АУТСОРСИНГ БІЗНЕС ГРУП (замовником), виконавець зобов`язується за завданням замовника надати інформаційно- консультаційні послуги, а саме: підбір персоналу та створення кадрового резерву, ведення кадрової документації, формування документації, дослідження ринку, проведення маркетингових компаній, проведення тренінгів, надання бухгалтерських та податкових консультацій, пошук клієнтів, в порядку та на умовах, визначених цим договором. В рамках цього договору можуть надаватися інші послуги за замовленням замовника.
Відповідно до пункту 1.2 договору, в рамках цього договору під інформаційно - консультаційними послугами розуміються послуги відповідно до Державного Класифікатору Продукції та Послуг (ДКПП) в тлумаченні Класифікатора видів економічної діяльності (КВЕД), діючих на момент підписання цього договору, а саме:
1.2.1 Послуги рекламних агентств-ДКПП 73.11 (КВЕД 73.11 -Рекламні агентства):
- проведення маркетингових компаній та інших рекламних послуг з метою залучення та утримання клієнтів;
- просування товарів;
- реклама в місці продажу;
- маркетингові консультації.
1.2.2 Послуги щодо дослідження ринку та визначення громадської думки - ДКПП (КВЕД 73.20 Дослідження кон`юнктури ринку та виявлення громадської думки):
- вивчення потенціалу ринку, інформованості, прийнятності продуктів, популярності визначеного товару та послуг і купівельних звичок споживачів з метою сприяння збуту та розроблення нових товарів та послуг, у тому числі статистичний аналіз результатів.
1.2.3. Послуги консультаційні щодо керування підприємствами та іншого керування - ДКПП 70.22. (КВЕД 70.22 - Консультування з питань комерційної діяльності й керування):
- надання консультаційних послуг, управлінську та організаційну підтримку компаніям та іншим організаціям з питань управління, корпоративного стратегічного та операційного планування, визначення напрямків розвитку бізнесу, управління змінами, зниження собівартості та інші фінансові питання; маркетингові цілі та політика; кадрова політика та планування; стратегія виплат компенсацій та пенсій, планування виробництва та контролю.
Консультаційні послуги, управлінську та організаційну підтримку компаній та громадських організацій відносно:
- проектування методики бухгалтерського обліку та правил, програм ведення звітності, процедур контролю за виконанням кошторису;
- консультаційних послуг та підтримки компаній та громадських організацій в області планування, організаційних заходів, забезпечення ефективності та контролю, інформації з питань управління тощо.
1.2.4 Послуги щодо бухгалтерського обліку, ведення бухгалтерських книг і аудиту; послуги щодо податкового консультування - ДКПП 69.20. (КВЕД 69.20 Діяльність у сфері бухгалтерського обліку й аудиту; консультування з оподатковування):
- консультаційні послуги з оподаткування;
- облік комерційних операцій компаній та фізичних осіб.
1.2.5 Послуги агентств щодо працевлаштування - ДКПП 78.10 (КВЕД 78.10 Діяльність агентств працевлаштування):
- складання списків вакантних посад, надання довідкової інформації або працевлаштування кандидатів у випадках, коли особи, яким надається інформац, ія або які працевлаштовані, не є працівниками агентств з працевлаштування;
- пошук персоналу, вибір напрямку на роботу або працевлаштування, у тому числі призначення на посади та пошук персоналу.
1.2.6 Інші види освіти, н.в.і.у. - ДКПП 85.59 (КВЕД 85.59 Інші види освіти, н.в.і.у.):
Послуги з освіти, не обумовленої будь-якими рівнями, у тому числі тренінги.
Пунктами 1.3, 1.4 договору передбачено, що конкретний вид послуг вказується в актах приймання наданих послуг.
В рамках цього договору виконавець може надавати інші послуги за завданням замовника.
Вищезазначений договір містить наступні реквізити ТОВ ЛЕСЛОТ ПРОМ : ...р/р № НОМЕР_13 , в ПАТ КБ СБЕРБАНК , МФО 320627... в свою чергу, відповідно Інформаційних систем на рівні ДПС України зазначений розрахунковий рахунок № НОМЕР_13 у ПАТ КБ СБЕРБАНК ТОВ ЛЕСЛОТ ПРОМ відкрито 18 червня 2019 року, тобто, пізніше, ніж складений договір, що свідчить про внесення до первинних документів свідомо неправдивих даних.
За результатами здійснення фінансово - господарської діяльності у червні, липні 2019 року ТОВ Леслот Пром виписало на адресу ТОВ АУТСОРСИНГ БІЗНЕС ГРУП та зареєстровано у Єдиному реєстрі податкових накладних наступні податкові накладні на загальну суму 5 691 300, 00 грн, у тому числі ПДВ 948 550, 00 грн:
- від 27 червня 2019 року №№5, 2, 6, 1, 4, 3, 7, 9, 14, 12, 11, 10, 15, 8, 13;
- від 31 липня 2019 року №№ 3, 1, 2, 5, 4.
До перевірки позивачем надані наступні акти надання послуг дослідження кон`юнктури, ринку та виявлення громадської думки від 27 червня 2019 року №№1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, від 31 липня 2019 року №№1, 2, 3, 4, 5, на загальну суму 5 691 300, 00 грн, у тому числі ПДВ 948 550, 00 грн.
Вищенаведені операції відображено ТОВ АУТСОРСИНГ БІЗНЕС ГРУП в бухгалтерському обліку згідно картки рахунку 631 Розрахунки з вітчизняними постачальниками за червень, липень 2019 року наступним чином:
Сальдо, станом на 01 січня 2019 року Кт- 0, 00 грн.
Дт 631 Кт 311, 511, 371,
Дт 231,93 Кт 631,
Дт 644 Кт 631,
Сальдо, станом на 31 липня 2019 Кт - 1 491 300, 00 грн.
Крім того, згідно з податковою інформацією по контрагенту позивача ТОВ Леслот Пром контролюючим органом встановлено, що останній перебуває на обліку в ГУ ДПС у м. Києві (Дарницький район м. Києва). Директор - ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_8 ). Головний бухгалтер - ОСОБА_7 (РНОКПП НОМЕР_10 ) відповідно до даних наявних в інформаційних системах на рівні ДПС України перебуває одночасно посадовою особою ще 226 юридичних осіб.
Згідно звітів про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування поданих а червень 2019 року кількість працюючих у ТОВ ЛЕСЛОТ ПРОМ становить 3 особи, за липень 2019 року вищезазначений звіт не подано. Згідно звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за червень 2019 року у трудових відносинах з ТОВ Леслот Пром перебувала ОСОБА_10 (РНОКПП НОМЕР_14 ), яка в свою чергу одночасно ще перебувала у трудових відносинах з ТОВ РАМІС ТУР у травні, червні 2019 року.
Відповідно до Єдиного реєстру податкових накладних встановлено, що ТОВ Леслот Пром за період своєї діяльності реєструвало податкові накладні тільки в адресу ТОВ АУТСОРСИНГ БІЗНЕС ГРУП .
З урахуванням досліджених обставин та результатів проведеного аналізу наявних даних по підприємству ТОВ ЛЕСЛОТ ПРОМ контролюючим органом встановлено неможливість фактичного (фізичного) здійснення цим суб`єктом господарювання операцій за червень, липень 2019 року у зв`язку з відсутністю достатньої кількості основних засобів, виробничих потужностей та трудових ресурсів для здійснення одночасно операцій у значних обсягах.
Таким чином, відповідачем встановлено, що реалізація послуг оформлювались лише документально на адресу ТОВ АУТСОРСИНГ БІЗНЕС ГРУП , без наявності у ТОВ Леслот Пром необхідних ресурсів (основних засобів, кваліфікованого персоналу для надання такого виду послуг (дослідження кон`юктури ринку та виявлення громадської думки), які економічно необхідні для виконання такої діяльності, по свідчить про відсутність необхідних умов для відповідної господарської діяльності.
Крім того, згідно даних Єдиного реєстру податкових накладних, в адресу ТОВ Леслот Пром за червень, липень 2019 року зареєстровані податкові накладні з номенклатурою послуг Дослідження кон`юктури ринку та виявлення громадської думки від ТОВ ЕКСІМПТОРГ ЛТД (код 42740064).
В результаті опрацювання податкової інформації по контрагенту ТОВ ЕКСІМПТОРГ ЛТД (код 42740064) встановлено, що останнє перебуває на обліку в ГУ ДПС у Запорізькій області. Директор в період взаємовідносин - ОСОБА_9 (РНОКПП НОМЕР_12 ).
Згідно звітів про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового убезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування поданих за травень 2019 року кількість працюючих у ТОВ ЕКСІМПТОРГ ЛТД становить 3 особи, за червень 2019 року звіт не подано.
Відповідно Єдиного реєстру податкових накладних встановлено, що ТОВ ЕКСІМПТОРГ ЛТД одночасно за червень 2019 року без достатньої кількості трудового ресурсу, основних засобів в адресу 36 контрагентів-покупців в значних обсягах реєструвало податкові накладні з різноманітною номенклатурою послуг (послуги щодо консультування стосовно систем і програмного забезпечення, послуги з обслуговування електронного устаткування, капітальний ремонт будівлі Одеського окружного адміністративного суду, поточний ремонт гідророзподільника Р-80 3/1-222, послуги комбайну з дискування ґрунту (з дизельним паливом) та інші роботи/послуги) та товарів: овочі, фрукти, продукти харчування, запчастини, будівельні матеріали, тощо). З урахуванням досліджених обставин та результатів проведеного аналізу наявних даних по підприємству ТОВ ЕКСІМПТОРГ ЛТД відповідачем встановлено неможливість фактичного (фізичного) здійснення цим суб`єктом господарювання операцій за червень 2019 року у зв`язку з відсутністю достатньої кількості основних засобів, виробничих потужностей та трудових ресурсів для здійснення одночасно операцій у значних обсягах.
Враховуючи зазначене вище, контролюючим органом встановлено, що реалізація послуг оформлювались лише документально на адресу ТОВ Леслот Пром , без наявності ТОВ ЕКСІМПТОРГ ЛТД необхідних ресурсів (основних засобів, кваліфікованого персоналу для надання такого виду послуг (дослідження кон`юктури ринку), які економічно необхідні для виконання такої діяльності, що свідчить про відсутність необхідних умов для відповідної господарської діяльності. Згідно даних Єдиного реєстру податкових накладних, зазначені послуги ТОВ ЕКСІМПТОРГ ЛТД із залученням стороннього трудового ресурсу не придбавались.
Щодо господарських взаємовідносин позивача з ТОВ Раміс Тур (попередня назва ТОВ Фарні Пром ) судом встановлено наступне.
Згідно договору від 16 квітня 2019 року №16-04/1, укладеного між ТОВ Раміс Тур (виконавцем) та ТОВ АУТСОРСИНГ БІЗНЕС ГРУП (замовником), виконавець зобов`язується за завданням замовника надати інформаційно- консультаційні послуги, а саме: підбір персоналу та створення кадрового резерву, ведення кадрової документації, формування документації, дослідження ринку, проведення маркетингових компаній, проведення тренінгів, надання бухгалтерських та податкових консультацій, пошук клієнтів, в порядку та на умовах, визначених цим договором. В рамках цього договору можуть надаватися інші послуги за замовленням замовника.
Відповідно до пункту 1.2 договору, в рамках цього договору під інформаційно - консультаційними послугами розуміються послуги відповідно до Державного Класифікатору Продукції та Послуг (ДКПП) в тлумаченні Класифікатора видів економічної діяльності (КВЕД), діючих на момент підписання цього договору, а саме:
1.2.1 Послуги рекламних агентств-ДКПП 73.11 (КВЕД 73.11 -Рекламні агентства):
- проведення маркетингових компаній та інших рекламних послуг з метою залучення та утримання клієнтів;
- просування товарів;
- реклама в місці продажу;
- маркетингові консультації.
1.2.2 Послуги щодо дослідження ринку та визначення громадської думки - ДКПП (КВЕД 73.20 Дослідження кон`юнктури ринку та виявлення громадської думки):
- вивчення потенціалу ринку, інформованості, прийнятності продуктів, популярності визначеного товару та послуг і купівельних звичок споживачів з метою сприяння збуту та розроблення нових товарів та послуг, у тому числі статистичний аналіз результатів.
1.2.3. Послуги консультаційні щодо керування підприємствами та іншого керування - ДКПП 70.22. (КВЕД 70.22 - Консультування з питань комерційної діяльності й керування):
- надання консультаційних послуг, управлінську та організаційну підтримку компаніям та іншим організаціям з питань управління, корпоративного стратегічного та операційного планування, визначення напрямків розвитку бізнесу, управління змінами, зниження собівартості та інші фінансові питання; маркетингові цілі та політика; кадрова політика та планування; стратегія виплат компенсацій та пенсій, планування виробництва та контролю.
Консультаційні послуги, управлінську та організаційну підтримку компаній та громадських організацій відносно:
- проектування методики бухгалтерського обліку та правил, програм ведення звітності, процедур контролю за виконанням кошторису;
- консультаційних послуг та підтримки компаній та громадських організацій в області планування, організаційних заходів, забезпечення ефективності та контролю, інформації з питань управління тощо.
1.2.4 Послуги щодо бухгалтерського обліку, ведення бухгалтерських книг і аудиту; послуги щодо податкового консультування - ДКПП 69.20. (КВЕД 69.20 Діяльність у сфері бухгалтерського обліку й аудиту; консультування з оподатковування):
- консультаційні послуги з оподаткування;
- облік комерційних операцій компаній та фізичних осіб.
1.2.5 Послуги агентств щодо працевлаштування - ДКПП 78.10 (КВЕД 78.10 Діяльність агентств працевлаштування):
- складання списків вакантних посад, надання довідкової інформації або працевлаштування кандидатів у випадках, коли особи, яким надається інформац, ія або які працевлаштовані, не є працівниками агентств з працевлаштування;
- пошук персоналу, вибір напрямку на роботу або працевлаштування, у тому числі призначення на посади та пошук персоналу.
1.2.6 Інші види освіти, н.в.і.у. - ДКПП 85.59 (КВЕД 85.59 Інші види освіти, н.в.і.у.):
Послуги з освіти, не обумовленої будь-якими рівнями, у тому числі тренінги.
Пунктами 1.3, 1.4 договору передбачено, що конкретний вид послуг вказується в актах приймання наданих послуг.
В рамках цього договору виконавець може надавати інші послуги за завданням замовника.
Вищезазначений договір містить наступні реквізити ТОВ Раміс Тур : ...р/р № НОМЕР_15 , в AT СБЕРБАНК , МФО 320627... в свою чергу, відповідно інформаційних систем на рівні ДПС України зазначений розрахунковий рахунок № НОМЕР_15 у AT СБЕРБАНК ТОВ РАМІС ТУР відкрито 03 травня 2019 року, тобто, пізніше, ніж складений договір, що свідчить про внесення до первинних документів завідомо неправдивих даних.
За результатами здійснення фінансово - господарської діяльності у травні, червні, липні 2019 року ТОВ Раміс Тур виписало на адресу ТОВ АУТСОРСИНГ БІЗНЕС ГРУП та зареєстровано у Єдиному реєстрі податкових накладних наступні податкові накладні на загальну суму 9 787 200, 00 грн, у тому числі ПДВ 1 631 200, 00 грн:
- від 29 травня 2019 року №№6, 7;
- від 31 травня 2019 року №№ 9, 10, 12, 14, 13, 19, 18, 16, 15, 17;
- від 12 червня 2019 року №3;
- від 21 червня 2019 року №12, 14, 11, 15, 10, 13;
- від 24 червня 2019 року №21;
- від 27 червня 2019 року №№23, 25, 26, 34, 33, 32;
- від 18 липня 2019 року №9;
- від 22 липня 2019 року №11;
- від 23 липня 2019 року №№15, 14, 19, 16, 18, 17, 20;
- від 24 липня 2019 року №№22, 21, 23;
- від 31 липня 2019 року №№30, 31.
До перевірки позивачем надані наступні акти надання послуг дослідження кон`юнктури, ринку та виявлення громадської думки від 31 травня 2019 року №№19, 18, 17, 15, 14, 10, 16, 13, 12, 9, 6, 7, від 27 червня 2019 року №№34, 33, 32, 26, 23, 3, 25, 21, 15, 14, 13, 12, 11, 10, від 31 липня 2019 року №№14, 15, 16, 17, 18, 19, 11, 21, 22, 23, 9, 20, 30, 31, на загальну суму 9 787 200, 00 грн, у тому числі ПДВ 1 631 200, 00 грн.
Вищенаведені операції відображено ТОВ АУТСОРСИНГ БІЗНЕС ГРУП в бухгалтерському обліку згідно картки рахунку 631 Розрахунки з вітчизняними постачальниками за червень, липень 2019 року наступним чином:
Сальдо, станом на 01 січня 2019 року Кт- 0, 00 грн.
Дт 631 Кт 311, 511, 371,
Дт 231,93 Кт 631,
Дт 644 Кт 631,
Сальдо, станом на 31 липня 2019 року Кт - 420 600, 00 грн.
Крім того, згідно з податковою інформацією по контрагенту позивача ТОВ Раміс Тур контролюючим органом встановлено, що останнє перебуває на обліку в ГУ ДПС у Тернопільській області, попереднє місце обліку ГУ ДПС у м. Києві (Дарницький район м. Києва). Юридична адреса - Тернопільська область, м. Тернопіль, вул. Танцорова, 14, відповідно до даних наявних в інформаційних системах на рівні ДПС України за зазначеною адресою зареєстровано ще ТОВ Мадікел та ТОВ Тетріс Грув . Директор в період взаємовідносин - ОСОБА_11 (РНОКПП НОМЕР_16 ). Директор та засновник - ОСОБА_6 (РНОКПП НОМЕР_9 ) відповідно до даних наявних в інформаційних системах на рівні ДПС України перебуває одночасно посадовою особою ще 163 юридичних осіб. Головний бухгалтер - ОСОБА_7 (РНОКПП НОМЕР_10 ) відповідно до даних наявних в інформаційних системах на рівні ДПС України перебуває одночасно посадовою особою ще 226 юридичних осіб.
Згідно звітів про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування поданих за травень, червень 2019 року кількість працюючих у ТОВ Раміс Тур становить 3 особи, за липень 2019 року звіт не подано. Згідно звітів про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у трудових відносинах з ТОВ Раміс Тур перебувала ОСОБА_10 (РНОКПП НОМЕР_14 ), яка в свою чергу одночасно ще перебувала у трудових відносинах з ТОВ Леслот Пром . Також у трудових відносинах з ТОВ Раміс Тур перебував ОСОБА_8 (РНОКПП НОМЕР_11 ), який в свою чергу одночасно ще перебував у трудових відносинах з ТОВ Тетріс Грув .
Відповідно до Єдиного реєстру податкових накладних встановлено, що ТОВ Раміс Тур одночасно за травень, червень, липень 2019 року без достатньої кількості трудового ресурсу, основних засобів в адресу 22 контрагентів - покупців в значних обсягах реєструвало податкові накладні з різноманітною номенклатурою послуг (рекламні послуги, брендування сайту, послуги з оптимизації сайту, проведення електронної та смс - розсилки, розробка макетів візітівок персоналу на беджів, оформлення зони продажу, інформаційно-консультаційні послуги, послуги з технічного обслуговування, транспортні послуги, послуги з підготування документів, логістичне управління товарами, ремонт автомобіля тощо) та товарів (побутова хімія, електронагрівач, провод термостійкий, хладон, труба, американка, манометр, комплект кріплення, перехід концентричний, відвід, кабель, розетка, мережевий роз`єм, металевий відбивач, колпак для ЕНПк, рукавиці, патрубок рушники, термопара, голкова пластина, стрічка обробна, гвинт, тримач, автозапчастини, бур, ніж, блок світлодіодів, штукатурка, двері, профіль, кран, муфта, ґрунтовка, труби сталеві тощо). З урахуванням досліджених обставин та результатів проведеного аналізу наявних даних по підприємству ТОВ Раміс Тур відповідачем встановлено неможливість фактичного (фізичного) здійснення цим суб`єктом господарювання операцій за травень, червень, липень 2019 року у зв`язку з відсутністю достатньої кількості основних засобів, виробничих потужностей та трудових ресурсів для здійснення одночасно операцій у значних обсягах.
Таким чином, контролюючим органом встановлено, що реалізація послуг оформлювались лише документально на адресу ТОВ АУТСОРСИНГ БІЗНЕС ГРУП , без наявності у ТОВ Раміс Тур необхідних ресурсів (основних засобів, кваліфікованого персоналу для надання такого виду послуг (дослідження кон`юктури ринку та виявлення громадської думки), які економічно необхідні для виконання такої діяльності, що свідчить про відсутність необхідних умов для відповідної господарської діяльності.
Крім того, згідно даних Єдиного реєстру податкових накладних, в адресу ТОВ Раміс Тур за травень, червень 2019 року зареєстровані податкові накладні з номенклатурою послуг Дослідження кон`юктури ринку та виявлення громадської думки від ТОВ ЕКСІМПТОРГ ЛТД (код 42740064).
В результаті опрацювання податкової інформації по контрагенту ТОВ ЕКСІМПТОРГ ЛТД (код 42740064) встановлено, що останнє перебуває на обліку в ГУ ДПС у Запорізькій області. Директор в період взаємовідносин - ОСОБА_9 (РНОКПП НОМЕР_12 ).
Згідно звітів про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового убезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування поданих за травень 2019 року кількість працюючих у ТОВ ЕКСІМПТОРГ ЛТД становить 3 особи, за червень 2019 року звіт не подано.
Відповідно Єдиного реєстру податкових накладних встановлено, що ТОВ ЕКСІМПТОРГ ЛТД одночасно за червень 2019 року без достатньої кількості трудового ресурсу, основних засобів в адресу 36 контрагентів-покупців в значних обсягах реєструвало податкові накладні з різноманітною номенклатурою послуг (послуги щодо консультування стосовно систем і програмного забезпечення, послуги з обслуговування електронного устаткування, капітальний ремонт будівлі Одеського окружного адміністративного суду, поточний ремонт гідророзподільника Р-80 3/1-222, послуги комбайну з дискування ґрунту (з дизельним паливом) та інші роботи/послуги) та товарів: овочі, фрукти, продукти харчування, запчастини, будівельні матеріали, тощо). З урахуванням досліджених обставин та результатів проведеного аналізу наявних даних по підприємству ТОВ ЕКСІМПТОРГ ЛТД відповідачем встановлено неможливість фактичного (фізичного) здійснення цим суб`єктом господарювання операцій за червень 2019 року у зв`язку з відсутністю достатньої кількості основних засобів, виробничих потужностей та трудових ресурсів для здійснення одночасно операцій у значних обсягах.
Враховуючи зазначене вище, контролюючим органом встановлено, що реалізація послуг оформлювались лише документально на адресу ТОВ Раміс Тур , без наявності ТОВ ЕКСІМПТОРГ ЛТД необхідних ресурсів (основних засобів, кваліфікованого персоналу для надання такого виду послуг (дослідження кон`юктури ринку), які економічно необхідні для виконання такої діяльності, що свідчить про відсутність необхідних умов для відповідної господарської діяльності. Згідно даних Єдиного реєстру податкових накладних, зазначені послуги ТОВ ЕКСІМПТОРГ ЛТД із залученням стороннього трудового ресурсу не придбавались.
Таким чином, перевіркою ТОВ АУТСОРСИНГ БІЗНЕС ГРУП не встановлено здійснення господарських операцій по отриманню послуг від ТОВ Архемай , ТОВ Оріджн Ванс , ТОВ Мадікел , ТОВ Тетріс Грув , ТОВ Леслот Пром , ТОВ Раміс Тур , чим порушено вимоги пунктів 198.1, 198.2, 198.3, 198.6 статті 198 Податкового кодексу України.
Так, однією з підстав для висновку про відсутність реальності господарських взаємовідносин позивача з вказаними контрагентами є висновок останнього, який ґрунтується на аналізі податкової інформації щодо контрагентів позивача, згідно з якою у вказаних контрагентів позивача відсутня достатня кількість трудових ресурсів, основних засобів, активів для фактичного виконання робіт.
З приводу вищевикладеного, суд зазначає, що здійснення господарської діяльності контрагентом не може мати наслідків для позивача, оскільки законодавством не передбачений обов`язок суб`єкта підприємницької діяльності бути обізнаним із особливостями господарювання контрагента. Відомості, що є обов`язковими для перевірки підприємством стосовно свого контрагента, це включення його до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, а також наявність свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість на час здійснення господарських операцій.
Чинне законодавство не ставить умовою виникнення податкових зобов`язань платника у залежність від стану податкового обліку його контрагентів, фактичного знаходження їх за місцем реєстрації та наявності чи відсутності основних фондів або спеціальних дозволів у останніх. Позивач не може нести відповідальність за невиконання його контрагентами своїх зобов`язань, адже, поняття добросовісний платник , яке вживається у сфері податкових правовідносин, не передбачає виникнення у платника додаткового обов`язку з контролю за дотриманням його постачальниками правил оподаткування, а саме, платник не наділений повноваженнями податкового контролю для виконання функцій, покладених на податкові органи, а тому не може володіти інформацією відносно виконання контрагентом податкових зобов`язань. А відтак, за умови невстановлення компетентним органом наявності замкнутої схеми руху коштів, яка б могла свідчити про узгодженість дій позивача та його постачальників для одержання позивачем незаконної податкової вигоди, останній не може зазнавати негативних наслідків внаслідок діянь інших осіб, що перебувають поза межами його впливу.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 07 квітня 2014 року у справі №К/800/36098/13.
У відповідності статті 627 Цивільного кодексу України, відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Відповідно до частини першої статті 43 Господарського кодексу України підприємці мають право без обмежень самостійно здійснювати будь-яку підприємницьку діяльність, яку не заборонено законом.
При цьому, сам по собі факт недекларування контрагентом позивача у поданій податковій звітності результатів таких окремих господарських операцій та/або наявних трудових ресурсів, на думку суду, не впливає на право позивача (покупця) сформувати податковий кредиту, оскільки податкове законодавство не ставить у залежність податковий облік (стан) певного платника податку від інших осіб, зокрема, від фактичної сплати контрагентом у ланцюгу постачання податку до бюджету, а відтак якщо останній не виконав свого зобов`язання щодо сплати податку або мінімізував свої податкові зобов`язання, то це тягне відповідальність та негативні наслідки саме щодо цієї особи, проте вказана обставина не є підставою для позбавлення платника податку-покупця права на отримання податкової вигоди у разі, якщо такий платник має всі документальні підтвердження розміру свого податкового кредиту
Наведене правозастосування узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними в постановах від 30 січня 2018 року №К/9901/612/18 та №К/9901/630/18.
Крім того, жодних належних та допустимих доказів щодо відсутності у контрагентів позивача матеріальних ресурсів відповідачем суду не надано, а відсутність трудових ресурсів, на які посилається відповідач, не може свідчити про відсутність адміністративно-господарських можливостей на виконання господарських зобов`язань та відсутність фактичних дій, спрямованих на виконання взятих на себе зобов`язань, що унеможливлює здійснення господарської діяльності, оскільки наведені обставини не позбавляють суб`єкта господарювання можливості здійснювати посередницьку діяльність, залучати виробничі та трудові ресурси інших суб`єктів господарювання для виконання зобов`язань по укладених ним договорах.
При цьому, аргументи відповідача ґрунтуються на інформації з АІС Податковий блок , однак, така інформація не є належним та допустимим доказом у справі, а висновки про відсутність у контрагентів позивача умов для здійснення фінансово-господарської діяльності зроблені на підставі службової інформації, що є недостатньою для визнання господарських операцій з позивачем нереальними (безтоварними).
Також, суд відхиляє посилання відповідача на відсутність окремих документів, оскільки така наявність або відсутність, так само помилки у їх оформленні не є підставою для висновків про відсутність господарської операції, якщо з інших даних вбачається, що фактичний рух активів або зміни у власному капіталі чи зобов`язаннях платника податків у зв`язку з його господарською діяльністю мали місце.
Щодо посилань контролюючого органу на досудові розслідування в рамках кримінальних проваджень, суд зазначає наступне.
Частиною першою статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно частини першої статті 74 Кодексу адміністративного судочинства України суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом.
Так, законом, який визначає порядок отримання показань під час досудового слідства та порядок їх фіксації у протоколі допиту є Кримінальний процесуальний кодекс України.
У частині першій статті 23 Кримінального процесуального кодексу України закріплено, що суд досліджує докази безпосередньо. Показання учасників кримінального провадження суд отримує усно.
Частина друга цієї ж статті визначає, що не можуть бути визнані доказами відомості, що містяться в показаннях, речах і документах, які не були предметом безпосереднього дослідження суду, крім випадків, передбачених цим Кодексом. Суд може прийняти як доказ показання осіб, які не дають їх безпосередньо в судовому засіданні, лише у випадках, передбачених цим Кодексом.
Частиною четвертою статті 95 Кримінального процесуального кодексу України передбачено, що суд може обґрунтовувати свої висновки лише на показаннях, які він безпосередньо сприймав під час судового засідання або отриманих у порядку, передбаченому статтею 225 цього Кодексу. Суд не вправі обґрунтовувати судові рішення показаннями, наданими слідчому, прокурору, або посилатися на них.
Відповідно до частини шостої статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов`язковими для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.
Таким чином, протоколи допиту, пояснення, отримані на стадії досудового слідства, можуть бути визначені як докази лише в разі їх відображення під час розгляду кримінальної справи в суді.
З наведеного вбачається, що сам факт отримання свідчень (пояснень) посадових осіб господарюючих суб`єктів не є беззаперечним фактом, що підтверджує відсутність реальних правових наслідків всіх господарських операцій проведених позивачем та його контрагентами.
Також, сам факт порушення кримінальної справи та отримання свідчень (пояснень) посадових осіб господарюючих суб`єктів, в рамках такої кримінальної справи, не є беззаперечним фактом, що підтверджує відсутність реальних правових наслідків всіх господарських операцій проведених позивачем та його контрагентами. Крім того, про наявність кримінальних справ, чи тим більше наявність вироків, за фактом фіктивного підприємництва, що має безпосереднє значення для надання висновку, щодо діяльності господарюючих суб`єктів, а ні щодо позивача ні щодо його контрагентів надано не було.
Окрім того, суд також зауважує, що під час проведення господарських операцій платник податків може бути і необізнаним стосовно дійсного стану правосуб`єктності своїх контрагентів і реально отримати від них товари (роботи чи послуги), незважаючи на те, що контрагенти можливо і мають наміри щодо порушення податкового законодавства.
Аналогічний висновок щодо застосування норм права наведений у постанові Верховного Суду від 27 березня 2018 року у справі №816/809/17, який в силу вимог частини п`ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України має бути врахований судом при виборі і застосуванні.
Суд зазначає, що контролюючим органом всупереч вимог Кодексу адміністративного судочинства України не було доведено та надано належних доказів про наявність встановлених судами фактів, які свідчать про обізнаність платника податків щодо неправомірної поведінки контрагентів та злагодженості дій між ними.
Також, на момент розгляду даної справи відсутня інформація щодо закінчення досудового розслідування та наявності вироку суду у кримінальній справі за кримінальними провадженнями відносно позивача, його контрагентів чи їх посадових осіб.
Судова практика вирішення податкових спорів виходить з презумпції добросовісності платника, тобто з презумпції економічної виправданості дій платника, що мають своїм наслідком отримання податкової вигоди, та достовірність відомостей у бухгалтерській та податковій звітності платника.
Варто також зазначити, що поняття добросовісний платник , яке вживається у сфері податкових правовідносин, не передбачає виникнення у платника додаткового обов`язку з контролю за дотриманням його постачальниками правил оподаткування, а сам платник не наділений повноваженнями податкового контролю для виконання функцій, покладених на податкові органи, а тому не може володіти інформацією відносно виконання контрагентами податкових зобов`язань. А відтак платник не може зазнавати негативних наслідків внаслідок діянь інших осіб, що перебувають поза межами його впливу.
Однак, у разі якщо податковий орган доведе узгодженість дій між платником та його контрагентом, які свідчать про здійснення операцій без наміру створити відповідні цим операціям правові наслідки з метою отримати податкову вигоду, або що платник податку діяв без належної обачності й обережності і йому мало бути відомо про порушення, які допускав його контрагент, або що діяльність платника податку спрямована на здійснення операцій, пов`язаних з наданням податкової вигоди, переважно з контрагентами, які не виконують своїх податкових зобов`язань, то право платника на податковий кредит не можна вважати законним.
Ознаки фіктивності мають бути доведені належними, допустимими і достовірними доказами, поняття, джерела і характеристики яких наведені у Главі 5 Кодексу адміністративного судочинства України .
Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України докази оцінюються та мають ґрунтуватися на безпосередньому, повному, всебічному та об`єктивному їх дослідженні.
Суд вказує, що норми матеріального закону не пов`язують визнання ознак фіктивності юридичної особи з обов`язковим встановленням вини в діях особи (осіб), яка зареєструвала таку особу, чи попереднього кримінального провадження і постановлення обвинувального вироку щодо осіб, які вчинили фіктивне підприємництво, тобто злочин, передбачений частиною першою статті 205 Кримінального кодексу України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Отже, суд вважає, що в акті перевірки відсутні будь-які докази на підтвердження того, що укладаючи спірні договори, учасники договірних відносин діяли з метою, яка є завідомо суперечною інтересам держави та суспільства, оскільки договори укладені між ТОВ АУТСОРСИНГ БІЗНЕС ГРУП та контрагентами націлені на здійснення підприємницької діяльності та пов`язані з рухом активів підприємств.
Надані первинні документи повністю відображають суть господарських операцій, рух товарів від контрагентів позивача, отже, і реальність господарських операцій.
Натомість, відповідач під час судового розгляду справи не навів будь-яких переконливих доводів та не надав належних доказів, які б ставили під сумнів реальність здійснених позивачем господарських операцій, та/або свідчили б про невідповідність цих операцій дійсному економічному змісту, та/або про наявність інших обставин що підтверджують недобросовісність позивача як платника податків.
Посилання відповідача на фіктивність господарських відносин між позивачем та його контрагентів носять загальний характер, без наведення інформації та надання доказів, які б засвідчили конкретні обставини ведення фіктивної діяльності, а тому не можуть спростовувати фактичне здійснення операцій таким суб`єктом господарювання.
При цьому, згідно пунктів 36.1, 36.5 статті 36, пункту 38.1 статті 38, пункту 44.1 статті 44, пункту 47.1 статті 47, пункту 49.2 статті 49 Податкового кодексу України, обчислення, декларування та/або сплата суми податку та збору є персональним податковим обов`язком кожного окремого платника податків, який і несе відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов`язку. Тобто, платник податку несе самостійну відповідальність за порушення ним правил ведення податкового обліку. Зазначена відповідальність стосується кожного окремого платника податку і не може автоматично поширюватись на третіх осіб, в тому числі і на його контрагентів.
Судом також враховуються рішення Європейського суду з прав людини у справах Інтерсплав проти України (2007 рік, заява № 803/02), Булвес АД проти Болгарії (2009 рік, заява № 3991/03) і Бізнес Супорт Центр проти Болгарії (2010 рік, заява № 6689/03), які відповідно до статті 17 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини підлягають застосуванню судами як джерела права, у яких визначено, що платника податку не може бути позбавлено права на бюджетне відшкодування ПДВ за відсутності доказів того, що його було залучено до протиправної діяльності, пов`язаної з незаконним отриманням бюджетного відшкодування; при цьому, платник ПДВ не повинен нести відповідальність за зловживання, вчинені його постачальниками, якщо платник ПДВ не знав про такі зловживання і не міг про них знати.
Також, слід враховувати вимоги частини першої статті 10 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.
Так, на момент здійснення спірних господарських операцій контрагенти позивача були зареєстровані як юридичні особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
У рішеннях Європейського суду з прав людини у справах Компанія Вестберґа таксі Актіеболаґ та Вуліч проти Швеції , Суд звертав увагу на необхідність покладення обов`язку доказування на податковий орган, що цілком відповідає положенням статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України.
За таких обставин, відповідачем не надано суду належних та допустимих доказів, що фінансово - господарські операції між позивачем з його контрагентами не були спрямовані на настання реальних наслідків фінансово-господарської діяльності; доказів того, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийнято обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин справи, у межах повноважень та у способи, що передбачені Конституцією та законами України, а тому позовні вимоги щодо визнання податкового повідомлення - рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Згідно зі статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, ГУ ДПС у м. Києві приймаючи оскаржуване податкове повідомлення - рішення, діяло поза межами повноважень та у спосіб, що визначених Конституцією та законами України, необґрунтовано, упереджено, недобросовісно, не розсудливо, без дотримання принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації.
За таких обставин, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 2, 6, 8, 9, 77, 243 - 246, 257 - 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю АУТСОРСИНГ БІЗНЕС ГРУП задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення - рішення податкове повідомлення - рішення від 14 січня 2020 року №0001410504.
3. Присудити за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у м. Києві на користь Товариства з обмеженою відповідальністю АУТСОРСИНГ БІЗНЕС ГРУП понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 21 020, 00 грн (двадцять одна тисяча двадцять гривень нуль копійок).
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону № 2147-VIII до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя Є.В. Аблов
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю АУТСОРСИНГ БІЗНЕС ГРУП (код ЄДРПОУ 39525739, адреса: 03191, м. Київ, вул. Луценка, 10)
Відповідач: Головне управління Державної податкової служби у м. Києві (код ЄДРПОУ 43141267, адреса: 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19)
Повний текст рішення виготовлено 25 червня 2020 року.
Суд | Окружний адміністративний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 15.06.2020 |
Оприлюднено | 01.07.2020 |
Номер документу | 90088802 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Ключкович Василь Юрійович
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Черпіцька Людмила Тимофіївна
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Ключкович Василь Юрійович