ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116, (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua
УХВАЛА
"01" липня 2020 р. Справа№ 910/15201/17
Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Кропивної Л.В.
суддів: Пономаренка Є.Ю.
Поляк О.І.
секретар судового засідання Ярмоленко С.М.
за участю представників сторін:
від позивача Фольчик А.С. ордер №045071 від 29.06.2020 р.
від відповідача Миронюк Д.Д. ордер № 603550 від 22.06.2020 р.
розглянувши апеляційну скаргу ОСОБА_1
на рішення господарського суду міста Києва від 28.02.2020 р. (повний текст складено 11.03.2020 р.)
у справі № 910/15201/17 (суддя - Грєхова О.А.)
за позовом ОСОБА_1
до товариства з обмеженою відповідальністю "Українські аграрні системи"
про визнання недійсним рішення загальних зборів та стягнення коштів,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до господарського суду міста Києва з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Українські аграрні системи" про визнання недійсним рішення загальних зборів товариства, оформлене протоколом № 04 від 20.03.2017 р., в частині третього питання порядку денного та стягнення 157 980,00 грн., у зв`язку з виходом із числа учасників товариства (враховуючи заяву про уточнення позовних вимог від 19.12.2019 р.).
Рішенням господарського суду міста Києва від 28.02.2020 р. у справі № 910/15201/17 позов задоволено частково: стягнуто з товариства з обмеженою відповідальністю "Українські аграрні системи" на користь ОСОБА_1 78 980,00 грн. вартості частки, 31 626,00 грн. витрат по оплаті експертизи та 1 184,70 грн. судового збору; в іншій частині позову відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, ОСОБА_1 звернулася до Північного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просила скасувати оскаржуване рішення в частині відмови у задоволенні позову та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги повністю.
Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13.05.2020 р. апеляційну скаргу передано на розгляд колегії суддів у складі: Кропивна Л.В. (головуючий), Пономаренко Є.Ю., Поляк О.І.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 18.05.2020 р. відкрито апеляційне провадження, призначено справу до розгляду на 24.06.2020 р.
23.06.2020 р. до Північного апеляційного господарського суду від відповідача надійшов відзив на апеляційну скаргу.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 24.06.2020 р. оголошено перерву в судовому засіданні до 01.07.2020 р.
01.07.2020 р. до Північного апеляційного господарського суду від товариства з обмеженою відповідальністю "Українські аграрні системи" надійшла заява про відвід судді Кропивної Л.В., яка мотивована тим, що вказана суддя у рамках слухання справи: озвучуючи заперечення на апеляційну скаргу зачитала її останнє речення і зазначила, що у відзиві більше нічого не вказано; їй було невідомо, що 19.12.2019 р. позивачем було подано заяву про уточнення позовних вимог; запитувала у відповідача та його представника, що таке інвестиційний прибуток, та де договір купівлі-продажу частки ОСОБА_2 ; з обуренням висловилася чому не надали доступ до нерухомого майна товариства.
За таких обставин, представник товариства з обмеженою відповідальністю "Українські аграрні системи" вважає, що відповідні дії судді Кропивної Л.В. вказують на наявність обставин, які викликають сумнів у неупередженості та об`єктивності судді.
Відповідно до ч. 3 ст. 38 ГПК України відвід повинен бути вмотивованим і заявленим протягом десяти днів з дня отримання учасником справи ухвали про відкриття провадження у справі, але не пізніше початку підготовчого засідання або першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
Відповідно до ч.ч. 1, 2, 3, 7 ст. 39 Господарського процесуального кодексу України питання про відвід (самовідвід) судді може бути вирішено як до, так і після відкриття провадження у справі. Питання про відвід судді вирішує суд, який розглядає справу. Якщо заява про відвід судді надійшла до суду пізніше ніж за три робочі дні до наступного засідання, така заява не підлягає передачі на розгляд іншому судді, а питання про відвід судді вирішується судом, що розглядає справу. Суд задовольняє відвід, якщо доходить висновку про його обґрунтованість. Питання про відвід має бути розглянуто не пізніше двох днів з дня надходження заяви про відвід, а у випадку розгляду заяви про відвід суддею іншого суду - не пізніше десяти днів з дня надходження заяви про відвід.
Підстави для відводу судді визначені ч.ч. 1-3 ст. 35 Господарського процесуального кодексу України, зокрема, суддя не може розглядати справу і підлягає відводу (самовідводу), якщо: 1) він є членом сім`ї або близьким родичем (чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, брат, сестра, дід, баба, внук, внучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, член сім`ї або близький родич цих осіб) сторони або інших учасників судового процесу, або осіб, які надавали стороні або іншим учасникам справи правничу допомогу у цій справі, або іншого судді, який входить до складу суду, що розглядає чи розглядав справу; 2) він брав участь у справі як свідок, експерт, спеціаліст, перекладач, представник, адвокат, секретар судового засідання, або надавав стороні чи іншим учасникам справи правничу допомогу в цій чи іншій справі; 3) він прямо чи побічно заінтересований у результаті розгляду справи; 4) було порушено порядок визначення судді для розгляду справи; 5) є інші обставини, які викликають сумнів у неупередженості або об`єктивності судді.
Суддя підлягає відводу (самовідводу) також за наявності обставин, встановлених статтею 36 цього Кодексу.
До складу суду не можуть входити особи, які є членами сім`ї, родичами між собою чи родичами подружжя.
Відповідно до ч. 4 ст. 35 Господарського процесуального кодексу України незгода сторони з процесуальними рішеннями судді, рішення або окрема думка судді в інших справах, висловлена публічно думка судді щодо того чи іншого юридичного питання не може бути підставою для відводу.
Як вбачається з поданої заяви про відвід, заявником не наведено та не обґрунтовано наявності визначених ч.ч. 1-3 ст. 35 Господарського процесуального кодексу України підстав для відводу.
Отже, сумніви заявника у неупередженості та необ`єктивності судді Кропивної Л.В. у зв`язку з вищезазначеними обставинами не можуть бути підставою для її відводу.
Як вже зазначалося, відповідно до ч. 3 ст. 38 ГПК України відвід повинен бути вмотивованим. Разом з тим, заявник лише зазначає про наявність, на його думку, упередженого ставлення судді до нього, проте не наводить жодних законних обґрунтувань щодо цього.
Отже, заявляючи відвід судді, представником товариства з обмеженою відповідальністю "Українські аграрні системи" не наведено обставин, які свідчать про упереджене чи необ`єктивне ставлення судді, а отже, вони не є тими обставинами у розумінні ст.ст. 35, 36 ГПК України, за наявності яких можна дійти висновку про упередженість судді, у зв`язку з чим суд вважає заявлений відвід необґрунтованим та відмовляє у його задоволенні.
З огляду на вищезазначене, 01.07.2020 р. суддею Кропивною Людмилою Володимирівною подано заяву про самовідвід від розгляду апеляційної скарги ОСОБА_1 на рішення господарського суду міста Києва від 28.02.2020 р. у справі № 910/15201/17. Означена заява обґрунтована тим, що дії відповідача з подання немотивованого відводу не направлені на сприяння ефективному розгляду справи протягом розумного строку, та можуть свідчити про сумніви відповідача щодо неупередженості судді.
Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 38 Господарського процесуального кодексу України з підстав, зазначених у статтях 35, 36 і 37 цього Кодексу, суддя, секретар судового засідання, експерт, спеціаліст, перекладач зобов`язані заявити самовідвід. Самовідвід може бути заявлений не пізніше початку підготовчого засідання або першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження. Після спливу вказаного строку заявляти відвід (самовідвід) дозволяється лише у виняткових випадках, коли про підставу відводу (самовідводу) заявнику не могло бути відомо до спливу вказаного строку, але не пізніше двох днів з дня, коли заявник дізнався про таку підставу.
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 35 Господарського процесуального кодексу України суддя не може розглядати справу і підлягає відводу (самовідводу), якщо є інші обставини, які викликають сумнів у неупередженості або об`єктивності судді.
Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.
Для заявлення суддею самовідводу за практикою ЄСПЛ: "достатньо мінімального будь-якого сумніву".
"Будь-який суддя, у відношенні якого існує легітимний привід боятися відсутності безсторонності, має вийти зі справи" (Micallef 98). Слово "боятися" підкреслює допустиму ірраціональність сумніву. Обставини prima facie вбачаються інтуїтивно, вони не передбачають раціонального аналізу. Вони можуть бути, при раціональному аналізу, визнані помилковими. Ця раціональна відсутність підстав боятися не заважає насправді боятися. Сумніви можуть бути фактично необгрунтованими; достатньо того, що у розумної людини, на її перший погляд, вони викликають побоювання упередженості суду.
В пункті 66 рішення Європейського суду з прав людини від 10.12.2009 у справі "Мироненко і Мартиненко проти України" (заява №4785/02) зазначено, що згідно з усталеною практикою Суду, наявність безсторонності має визначатися, для цілей пункту 1 статті 6 Конвенції, за допомогою суб`єктивного та об`єктивного критеріїв. За суб`єктивним критерієм оцінюється особисте переконання та поведінка конкретного судді, тобто чи виявляв суддя упередженість або безсторонність у даній справі. Відповідно до об`єктивного критерію визначається, серед інших аспектів, чи забезпечував суд як такий та його склад відсутність будь-яких сумнівів у його безсторонності (рішення у справах "Фей проти Австрії" (Fey v. Austria), рішення від 24 лютого 1993 року, серія A, №255, с. 12, п. 27, 28 і 30, та "Веттштайн проти Швейцарії" (Wettstein v. Switzerland), заява №33958/96, п. 42, ЄСПЛ 2000-XII).
Як встановлюють Бангалорські принципи поведінки суддів, схвалені резолюцією Економічної і Соціальної Ради ООН від 27.07.2006 № 2006/23, об`єктивність судді є необхідною умовою для належного виконання ним своїх обов`язків. Вона проявляється не тільки у змісті винесеного рішення, а й в усіх процесуальних діях, що супроводжують його прийняття. Суддя заявляє самовідвід від участі в розгляді справи в тому випадку, якщо для нього не є можливим винесення об`єктивного рішення у справі, або в тому випадку, коли у стороннього спостерігача могли б виникнути сумніви в неупередженості судді.
Згідно з ч.ч. 1,9 ст. 39 Господарського процесуального кодексу України питання про відвід (самовідвід) судді може бути вирішено як до, так і після відкриття провадження у справі. Питання про самовідвід судді вирішується в нарадчій кімнаті ухвалою суду, що розглядає справу.
З метою уникнення сумнівів про неупередженість судді Кропивної Людмили Володимирівни при розгляді даної справи, та з метою виключення обставин, які можуть поставити під сумнів неупередженість судді при розгляді даної апеляційної скарги, недопущення у подальшому сумнівів у сторін чи інших осіб щодо неупередженості судді та для забезпечення довіри до судової влади України, заява судді Кропивної Людмили Володимирівни про самовідвід від розгляду справи № 910/15201/17 підлягає задоволенню.
У разі задоволення заяви про відвід одному або декільком суддям, які розглядають справу колегіально, справа розглядається в тому самому суді таким самим складом колегії суддів із заміною відведеного судді або суддів, або іншим складом суддів, який визначається у порядку, встановленому ст. 32 цього Кодексу (ч. 2 ст. 40 Господарського процесуального кодексу України).
Враховуючи вищевикладене, справа підлягає передачі для здійснення визначення складу судової колегії автоматизованою системою у відповідності до положень ст. 32 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст.ст. 32, 35, 38-40, 234 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд,-
У Х В А Л И В:
Відмовити у задоволенні заяви товариства з обмеженою відповідальністю "Українські аграрні системи" про відвід судді Кропивної Л.В. від розгляду справи № 910/15201/17.
Заяву про самовідвід судді Північного апеляційного господарського суду Кропивної Людмили Володимирівни від розгляду апеляційної скарги ОСОБА_1 на рішення господарського суду міста Києва від 28.02.2020 р. у справі № 910/15201/17 - задовольнити.
Матеріали справи №910/15201/17 передати для здійснення визначення складу судової колегії автоматизованою системою у відповідності до положень ст. 32 Господарського процесуального кодексу України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Л.В. Кропивна
Судді Є.Ю. Пономаренко
О.І. Поляк
Суд | Північний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 01.07.2020 |
Оприлюднено | 06.07.2020 |
Номер документу | 90203917 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Північний апеляційний господарський суд
Кропивна Л.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні