Рішення
від 22.09.2020 по справі 289/2207/17
РАДОМИШЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 289/2207/17

Номер провадження 2/289/417/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22.09.2020 м. Радомишль

Радомишльський районний суд Житомирської області у складі:

головуючого судді Сіренко Н.С.,

за участю: секретаря судового засідання Галькевич Ю.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю Вишевичі про дострокове розірвання договору оренди земельної ділянки, -

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача адвокат Уваров А.О. в інтересах позивача ОСОБА_1 , звернувся до суду із позовом, в якому просить розірвати договір оренди земельної ділянки, укладений між позивачем та Товариством з обмеженою відповідальністю Вишевичі (далі ТОВ Вишевичі ), посилаючись на те, що з дня укладення вказаного договору позивач не отримав орендну плату, тому вважає, що відповідачем допущено систематичне порушення умов договору, що є підставою для його розірвання.

14.02.2020 до Радомишльського районного суду Житомирської області надійшла дана справа згідно Постанови Великої Палати Верховного Суду від 20.11.2019, головуючим суддею у якій протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 14.02.2020 визначено суддю Сіренко Н.С ..

Ухвалою від 17.02.2020 вказану справу суддею Сіренко Н.С. прийнято до свого провадження та призначено підготовче засідання на 28.05.2020, про що повідомлено сторонам у справі (т.2 а.с.39,40,41).

Ухвалою від 25.06.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду справи по суті на 22.09.2020 (т.2 а.с.75).

Належним чином повідомлені про дату, час та місце проведення судового розгляду сторони в судове засідання не з`явилися, представник позивача надіслав на електронну адресу суду заяву в якій зазначив, що не заперечує щодо проведення судового засідання без його участі (т.2 а.с.79,86).

Відзив на позовну заяву від відповідача не надходив.

Згідно з ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, надані докази, суд прийшов до наступного висновку.

Право кожної особи на захист свого права у разі його порушення, невизнання або оспорювання передбачено ч. 1 ст. 15 ЦК України. Положення цієї статті базуються на нормах Конституції України, які закріплюють обов`язок держави забезпечувати захист: прав усіх суб`єктів права власності і господарювання (ст. 13), захист прав і свобод людини і громадянина судом (ч. 1 ст. 55).

Статтею 2 ЦПК України передбачено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є власником земельної ділянки загальною площею 0,6000 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Вишевицької сільської ради Радомишльського району Житомирської області, що підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯА № 133070 від 13.04.2009 (т.1 а.с.4).

Із матеріалів справи вбачається, що 19.02.2015 між ОСОБА_1 та ТОВ Вишевичі було укладено договір оренди земельної ділянки площею 0,6000 га з кадастровим номером 1825081800:02:000:0271 строком на 10 років із сплатою орендної плати в розмірі 400,00 грн., яка вноситься в строк до 31.12. початкового року, що підтверджується Договором оренди земельної ділянки (т.1 а.с.7-10) та Інформацією з Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку (т.1 а.с.6), та не спростовано відповідачем.

У разі невнесення орендної плати у строки, визначені договором оренди, справляється пеня у розмірі 0,2% несплаченої суми за кожен день прострочення, але не більше подвійної облікової ставки НБУ за кожен день прострочення платежу (п.14 Договору).

Пунктом 29 договору оренди землі передбачено право орендодавця вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати, а пункт 39 надає право припинити дію договору шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором.

Представник позивача вказує, що з дня укладення договору відповідач з 2015 року систематично не виплачує орендної плати, чим істотно порушує умови договору та права позивача як орендодавця, оскільки останній позбавлений коштів або продукції чи послуг на ці кошти, на що розраховували при укладенні договорів.

Згідно повідомлення Вишевицької сільської ради Радомишльського району Житомирської області від 28.11.2017, до місцевого бюджету на протязі 2015 року податок на доходи з фізичних осіб не надходив, дана інформація відсутня. З 2016 року від ТОВ Вишевичі (код 39333809) податок на доходи фізичних осіб, зобов`язання по сплаті якого виникли внаслідок укладення договорів оренди земельних ділянок до бюджету Вишевицької сільської ради не надходив. ТОВ Вишевичі не сплачувало до місцевого бюджету ПДФО з фізичних осіб, зобов`язання по сплаті якого виникли внаслідок укладення та виконання договору оренди земельної ділянки (кадастровий номер 1825081800:02:000:0271) від 19.02.2015, укладеного з ОСОБА_1 (т-1 а.с.11).

Відповідач належними та достовірними доказами вказані обставини не спростував.

Згідно із ст. 2 Закону України "Про оренду землі", відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також Договором оренди землі.

Відповідно до ст. 792 ЦК України, за договором найму (оренди) земельної ділянки, наймодавець зобов`язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Положеннями ст. 1 Закону України "Про оренду землі", ч. 1 ст. 93 ЗК України, - оренда землі та право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та іншої видів діяльності.

Відповідно до ст. ст. 525, 526 ЦК України, зобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України і одностороння відмова від зобов`язання не допускається.

Законодавець в п. в ч. 1 ст. 96 ЗК України встановив обов`язок орендаря своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.

Частинами 1, 2 ст. 651 ЦК України визначено, що розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішення суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладанні договору.

Аналогічна норма закріплена і в статті 31 Закону України "Про оренду землі".

Згідно ст. 15 Закону України "Про оренду землі", орендна плата є істотною умовою договору оренди землі.

Згідно із частиною першою статті 32 Закону України "Про оренду землі", на вимогу однієї зі сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24, 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених ЗК України та іншими законами України.

Зазначені вище положення закону повністю відповідають захисту права власності, яке гарантується ст. 1 Протоколу № 1 до Європейської Конвенції з прав людини та основних свобод, що у відповідності до ст. 9 Конституції України є частиною національного законодавства. Так, у рішенні Європейського Суду з прав людини від 29.11.1991 Пайн Велей Девелопментс ЛТД та інші проти Ірландії , в якому розкрито зміст захисту права власності та зазначається, що власники мають право претендувати щонайменше на "законне сподівання" можливістю користуватися своєю власністю. Зазначені сподівання, тобто те, на що розраховували позивачі, відповідачем було порушено.

Оскільки з часу укладення договору оренди землі відповідач з 2014 року не виконує свого обов`язку щодо виплати орендної плати, суд дійшов висновку щодо наявності правових підстав для задоволення позову та розірвання даних договорів оренди внаслідок невиконання відповідачем істотних умов договорів щодо сплати орендної плати.

ТОВ Вишевичі не надало жодного доказу на підтвердження сплати позивачеві орендної плати за увесь час дії договору оренди.

Таким чином, дослідивши наявні у справі докази, суд вважає доведеним факт порушення орендарем умов укладених із позивачем договору оренди землі, тому позовні вимоги про дострокове розірвання зазначеного представником позивача Договору слід задовольнити.

У відповідності до положень статті 141 ЦПК України, із відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовій збір, сплачений останнім при зверненні до суду.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 4, 12, 13, 76-81, 89, 141, 259, 264, 265 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (12214, Житомирська обл., Радомишльський р-н, с. Вишевичі, РНОКПП НОМЕР_1 ) до Товариства з обмеженою відповідальністю Вишевичі (12214, Житомирська обл., Радомишльський р-н, с. Вишевичі, вул. Леніна, 42, код ЄДРПОУ 39333809) про дострокове розірвання договору оренди земельної ділянки - задовольнити.

Розірвати Договір оренди земельної ділянки, площею 0,6000 га з кадастровим номером 1825081800:02:000:0271 від 19.02.2015, укладений між ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю Вишевичі .

Стягнути з Товариством з обмеженою відповідальністю Вишевичі на користь ОСОБА_1 640,00 грн. понесених судових витрат.

Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Житомирського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н. С. Сіренко

СудРадомишльський районний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення22.09.2020
Оприлюднено24.09.2020
Номер документу91726106
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —289/2207/17

Рішення від 22.09.2020

Цивільне

Радомишльський районний суд Житомирської області

Сіренко Н. С.

Ухвала від 25.06.2020

Цивільне

Радомишльський районний суд Житомирської області

Сіренко Н. С.

Ухвала від 17.02.2020

Цивільне

Радомишльський районний суд Житомирської області

Сіренко Н. С.

Постанова від 20.11.2019

Цивільне

Велика палата Верховного Суду

Пророк Віктор Васильович

Окрема ухвала від 20.11.2019

Цивільне

Велика палата Верховного Суду

Пророк Віктор Васильович

Окрема ухвала від 06.09.2019

Цивільне

Велика палата Верховного Суду

Пророк Віктор Васильович

Ухвала від 06.09.2019

Цивільне

Велика палата Верховного Суду

Пророк Віктор Васильович

Ухвала від 21.08.2019

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Бурлаков Сергій Юрійович

Ухвала від 01.07.2019

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Бурлаков Сергій Юрійович

Ухвала від 13.03.2019

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Пророк Віктор Васильович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні