ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
"08" жовтня 2020 р.м. Одеса Справа № 916/1652/20
Господарський суд Одеської області у складі: суддя Волков Р.В.,
при секретарі судового засідання Прижбило О.В.,
розглянувши клопотання (вх. №2-3796/20 від 28.09.2020)
про розподіл витрат на правову (правничу) допомогу
у справі №916/309/20
за позовом: Фізичної особи-підприємця Чернявської Тетяни Григорівни ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
до відповідача: Фізичної особи-підприємця Бондаренко Ірини Феофанівни ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ),
про стягнення 8232,45 доларів США
Представники сторін:
Від позивача: не з`явився;
Від відповідача: не з`явився.
ВСТАНОВИВ:
Фізична особа-підприємець Чернявська Тетяна Григорівна звернулась до Господарського суду Одеської області з позовом до Фізичної особи-підприємця Бондаренко Ірини Феофанівни про стягнення 8232,45 доларів США.
18.09.2020 господарським судом було ухвалено рішення у справі, яким задоволено позовні вимоги Фізичної особи-підприємця Чернявської Тетяни Григорівни до Фізичної особи-підприємця Бондаренко Ірини Феофанівни про стягнення 8232,45 доларів США.
У судовому засіданні 18.09.2020 представником позивача було зазначено, що надалі буде подано заяву щодо стягнення витрат на правову допомогу.
28.09.2020 до суду надійшло клопотання представника позивача (вх.№2-3796/20) про розподіл витрат на правову допомогу (відправлено поштою 22.09.2020, про що свідчить штамп поштового оператора).
Листом від 29.09.2020 заявника повідомлено про те, що суддя Волков Р.В. перебуває на лікарняному, у зв`язку з чим клопотання буде розглянуто негайно після виходу судді з лікарняного.
Ухвалою від 05.10.2020 призначено судове засідання з розгляду клопотання представника Фізичної особи-підприємця Чернявської Тетяни Григорівни (вх. №2-3796/20 від 29.09.2020) про розподіл витрат на правову (правничу) допомогу у справі на 08.10.2020.
08.10.2020 представники сторін у судове засідання не з`явились.
Судом складено вступну та резолютивну частини додаткового рішення.
Розглянувши заяву позивача про прийняття додаткового рішення, суд дійшов висновку про її задоволення.
Згідно ч.3 ст.123 ГПК України, до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, в итрати, на професійну правничу допомогу.
Відповідно до положень ст. 126 ГПК України за результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Відповідно до ч.4 ст. 126 ГПК України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Ч.5 ст. 126 ГПК України передбачено, що у разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Ч.8 ст. 129 ГПК України встановлено, що розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
Відповідно до ч. 1 ст.221 ГПК України, якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог.
Зі змісту ч.1 ст.244 ГПК України вбачається, що суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо, зокрема, судом не вирішено питання про судові витрати.
Суд відзначає, що при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін.
Аналогічних висновків дійшов також Європейський суд з прав людини, рішення якого, відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» можуть бути використані судом в якості джерела права.
Так, відповідно до практики Європейського суду з прав людини, про що, зокрема, відзначено у п. 95 рішення у справі "Баришевський проти України" від 26.02.2015, п.п. 34-36 рішення у справі "Гімайдуліна і інших проти України" від 10.12.2009, п. 80 рішення у справі "Двойних проти України" від 12.10.2006, п. 88 рішення у справі "Меріт проти України" від 30.03.2004р. заявник має право на відшкодування судових та інших витрат лише у разі, якщо доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їх розмір обґрунтованим.
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Лавентс проти Латвії" від 28.11.2002 зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.
Судом встановлено, що разом із позовною заявою було надано попередній (орієнтовний) розрахунок судових витрат, де зазначено, що попередній (орієнтовний) розрахунок судових витрат складає витрати, пов`язані зі сплатою судового збору відповідно до наданої до суду квитанції та витрат, понесених на правову допомогу у розмірі 5000 грн. Вказано, що в подальшому розрахунок понесених судових витрат може бути уточнений відповідно до чинного законодавства.
До клопотання надано копію Договору про надання правової (правничої) допомоги №1 від 06.06.2020, укладеного між адвокатом Мірошником Михайлом Олеговичем (надалі - Адвокат) та Фізичною особою-підприємцем Чернявською Тетяною Григорівною (надалі - Клієнт), відповідно до п.1.1. якого предметом даного Договору є надання Адвокатом усіма законними методами та способами правової (правничої) допомоги Клієнту у справі за позовом Фізичної особи-підприємця Чернявської Тетяни Григорівни до Фізичної особи-підприємця Бондаренко Ірини Феофанівни про стягнення коштів, розгляд якої відбудеться в Господарському суді Одеської області.
Згідно з п.2.1.1. Адвокат зобов`язується надати правову (правничу) допомогу, яка визначена в п.1.1. Договору, в тому числі, за окремими дорученнями Клієнта.
Пунктом 4.2. Договору встановлено, що розмір гонорару Адвоката за надання правової (правничої) допомоги Клієнту, визначеної п.1.1. цього Договору, визначається на підставі фактично наданих Адвокатом послуг з розрахунку 1000,00 грн. за одну годину роботи Адвоката в справі Клієнта або за його дорученням, і підписаних актів приймання-передачі наданих послуг, з урахуванням п.4.3. Договору.
Відповідно до п.4.3. Договору розмір гонорару Адвоката за участь Адвоката у судових засіданням у приміщенні Господарського суду Одеської області у справі, визначеної п.1.1. Договору, складає 1500,00 грн. за судове засідання. У разі участі Адвоката у судових засіданнях в режимі відеоконференції по справі, визначеної п.1.1. Договору, розмір гонорару Адвоката складає 750,00 грн. за судове засідання. Сторони домовились, що Адвокат прийматиме участь у судових засіданнях (у випадку якщо такі відбуватимуться) в режимі відеоконференції.
Згідно з п.4.5. Договору сторони домовилися, що гонорар Адвоката сплачується Клієнтом протягом 3 робочих днів з моменту підписання Актів приймання-передачі наданих послуг, в якому зазначають вартість наданих послуг. Клієнт має сплатити гонорар Адвокату за цим Договором готівкою. Підтвердженням оплати Клієнтом гонорару Адвоката є акт приймання грошових коштів або розписка Адвоката.
Між сторонами підписано Акт приймання-передачі наданих послуг за Договором про надання правової (правничої) допомоги №1 від 06.06.2020. Відповідно до цього Акту Адвокатом надано, а Клієнтом прийнято наступні послуги:
- Підготовка, написання та подання позовної заяви про стягнення коштів в інтересах ФОП Чернявської Т.Г., витрачений час 5 год, сума витрат 5000,00 грн.
Акт підписано без зауважень, зазначено, що претензій до Адвоката станом на дату підписання даного Акту Клієнт не має.
Сторонами також складено Акт приймання-передачі грошових коштів у розмірі 5000,00 грн., а адвокатом складено Звіт про надані послуги за Договором про надання правової (правничої) допомоги з відповідним описом робіт.
06.07.2020, 23.07.2020, 17.08.2020, 08.09.2020, 18.09.2020 сторонами складено двосторонні Акти приймання-передачі наданих послуг за Договором про надання правової (правничої) допомоги, двосторонні Акти приймання-передачі грошових коштів за участь у судових засіданнях по справі №916/1652/20 по 750,00 грн. за судове засідання на загальну суму 3750,00 грн.
22.09.2020 сторонами підписано Акт приймання-передачі грошових коштів та Акт приймання-передачі наданих послуг на загальну суму 5000,00 грн. з погодинним описом робіт:
- підготовка, написання та подання до суду додаткових пояснень щодо окремих питань, які можуть виникнути під час розгляду справи по суті (3 год) на загальну суму 3000,00 грн.;
- підготовка, написання та подання до суду клопотання про долучення доказів (1 год) на загальну суму 1000,00 грн.;
- підготовка та подання заяви про долучення доказів на підтвердження понесених витрат на правову допомогу (1 год) на загальну суму 1000,00 грн.
Крім того, представником позивача надано повний звіт про надані послуги на загальну суму 13750,00 грн. з урахуванням вищезазначених актів.
Від відповідача жодних заяв та клопотань, зокрема, про зменшення розміру витрат на професійну правничу допомогу адвоката відповідно до ч.5 ст. 126 ГПК України, не надходило.
Відповідно п.3 ч.4 ст.129 ГПК України, інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Згідно із частиною першою статті 2 Господарського процесуального кодексу України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
Суд враховує завдання господарського судочинства, особливості предмету спору, ціну позову, складність справи, значення розгляду справи для сторін, а також час витрачений адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг), і з урахуванням вказаного суд вважає за можливе здійснити розподіл витрат на професійну правничу допомогу, яка підлягає відшкодуванню та стягненню з відповідача у розмірі, заявленому позивачем.
Керуючись ст.ст.123, 129, 244 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
1. Клопотання представника позивача (вх. №2-3796/20 від 28.09.2020) про розподіл витрат на правову (правничу) допомогу задовольнити.
2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Бондаренко Ірини Феофанівни ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) на користь Фізичної особи-підприємця Чернявської Тетяни Григорівни ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) 13750,00 грн. витрат на професійну правничу допомогу.
3. Видати наказ після набрання додатковим рішенням законної сили.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом двадцяти днів з моменту складення повного тексту з урахуванням положень п.4 розділу Х ГПК України.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Вступна та резолютивна частина рішення складені 08.10.2020. Повний текст рішення складений та підписаний 08.10.2020.
Суддя Р.В. Волков
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 08.10.2020 |
Оприлюднено | 08.10.2020 |
Номер документу | 92069433 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Волков Р.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні