ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"11" вересня 2020 р. м. Київ Справа № 911/772/20
Господарський суд Київської області у складі судді Мальованої Л.Я. за участю секретаря судового засідання Майбороди В.М. розглянувши справу
за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Наша оселя 38", Київська обл., м. Сквира
до 1) Сквирська міська рада, Київська обл., м. Сквира
2) Комунального підприємства "Сквирська центральна районна аптека № 25", Київська обл., м. Сквира
про стягнення 115 360 грн. 00 коп.
Представники сторін:
Представники сторін:
позивача - Вербицький Я.В.;
відповідача 1 - Бойко Л.Б., Палієнко С.І.;
відповідача 2 - Гончаров М.Ф.
Обставини справи:
Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення із Сквирської міської ради заборгованості по сплаті внеску за утримання будинку та прибудинкової території в розмірі 18 269 грн. 44 коп., та з Комунального підприємства "Сквирська центральна районна аптека № 25" заборгованість по сплаті внеску за утримання будинку та прибудинкової території в розмірі 97 090 грн. 56 коп.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачі не виконали належним чином обов`язку по сплаті платежів за утримання будинку та прибудинкової території.
Представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги та просив суд задовольнити позов в повному обсязі.
Представники відповідачів заперечили проти позову в повному обсязі за таких підстав: Сквирська міська рада вважає, що заявлені позовні вимоги є такими, що не підлягають задоволенню, оскільки право господарського відання на нежитлові приміщення № 51-58 загальною площею 203,9 м 2 , в будинку 38 по вул. Соборна у м. Сквира закріплено за комунальним підприємством "Сквирське комунальне господарство", яке повністю володіє, користується і розпоряджається приміщеннями є орендодавцем вищезазначених приміщень за договорами оренди, укладеними ним з підприємствами, установами, організаціями. Відповідно і сплата внесків за утримання будинку та прибудинкової території є повноваженнями комунального підприємства Сквирське комунальне господарство, тому Сквирська міська рада є неналежним відповідачем у даній справі.
Відповідач 2 - КП "Сквирська центральна районна аптека № 25" заперечує посилаючись на те, що нежитлова будівля аптеки є окремим самостійним об`єктом нерухомого майна і утримуються за кошти самого підтриємства, здійснює діяльність по роздрібній торгівлі фармацевтичними товарами, ремонтується, прибирається за кошти підприємства. Крім того позивачем не направлялись повідомлення про проведення загальних зборів, що в свою чергу унеможливило прийняття участі у загальних зборах, ознайомитись із рішеннями, прийнятими загальними зборами співвласників.
Позивач у відповіді на відзив зазначає, оскільки матеріали справи не містять доказів оскарження та скасування рішення загальних зборів на підставі якого нараховані внески, аргументи відповідача про нелегітимність намірів позивача і процедури прийняття цих рішень є недоведеними і є лише припущеннями відповідача 2.
В судовому засіданні з 02.09.2020 року оголошувалась перерва до 11.09.2020 року.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -
ВСТАНОВИВ:
11 серпня 2016 року було зареєстровано ОСББ Наша оселя 38 за адресою: Київська обл., Сквирський район, місто Сквира, вулиця Соборна, будинок 38.
Сквирська міська рада є власником нежитлових приміщень №№51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, загальною площею 203,9 кв.м, в будинку, який розташований за адресою: Київська обл., Сквирський район, місто Сквира, вулиця Соборна, буд. 38.
КП Сквирська центральна районна аптека № 25 є власником нежитлового приміщення, загальною площею 1083,6 кв.м. в будинку, який розташований за адресою: Київська обл., Сквирський район, місто Сквира, вулиця Соборна, буд. 38.
18 липня 2017 року ОСББ Наша оселя 38 було проведено Загальні збори, на яких згідно протоколу від 18.07.2017 року, більшістю голосів співвласників було встановлено: щомісячний внесок за утримання будинку та прибудинкової території у розмірі 2,80 гри. (дві гривні 80 коп.) за 1 м2; внесок нараховується пропорційно належним у власності співвласників приміщень щомісячно і має сплачуватись до 20 числа поточного місяця.
Відповідач-1 не виконує рішення Загальних зборів зі сплати обов`язкових внесків та платежів, йому 20 лютого 2020 року надсилалась вимога про сплату заборгованості, яка була вручена 25 лютого 2020 року (копію рекомендованого повідомлення про вручення додається).
Відповідач-2 також не виконує рішення Загальних зборів зі сплати обов`язкових внесків та платежів, йому 19 лютого 2020 року надсилалась вимога про сплату заборгованості, яка була вручена 20 лютого 2020 року (копію рекомендованого повідомлення про вручення додається).
Вимоги надсилались в порядку статті 530 Цивільного кодексу України. Відповідно до статті 530 Цивільного кодексу України якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
У відповідь на отриману вимогу про сплату наведеної вище заборгованості, СКВИРСЬКА РАЙОННА РАДА КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ (09001, м. Сквира, вул. Богачевського 28, код ЄДРПОУ 04054688), як єдиний засновник Відповідача-2, надіслала Позивачу Лист від 27 лютого 2020 року № 95, в якому було повідомлено, що заява на вступ до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку відповідачем-2 не подавалась, Відповідач-2 є співвласником будинку № 38 за адресою: м. Сквира, вулиця Соборна, проте не є членом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку НАША ОСЕЛЯ 38 , і з цих підстав на Відповідача-2 не розповсюджуються положення Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку щодо обов`язку виконувати рішення статутних органів, своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі, виконувати передбачені статутними документами обов`язки перед об`єднанням, тощо. При цьому, єдиним правовим обґрунтуванням даної позиції у цьому Листі наведено зміст статті 9 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку .
Не виконання Відповідачем-2 своїх обов`язків з оплати внесків та платежів, так як і відмова від виконання цих обов`язків, підтверджена Сквирською районною радою Київської області (09001, м. Сквира, вул. Богачевського 28, код ЄДРПОУ 04054688) у Листі від 27 лютого 2020 року № 95 - є незаконними та абсолютно безпідставними і необгрунтованими, оскільки статтю 9 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку виключено на підставі Перехідних положень (ст. 13) Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку , який набрав чинності ще з 01 липня 2015 року. Крім цього, у тексті Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку слова член об`єднання в усіх відмінках і числах замінено словом співвласник у відповідному відмінку і числі, слова його членів - словом співвласників .
Отже, всі власники житлових та нежитлових приміщень стають співвласниками, поняття членів об`єднання виключається. Згода на добровільне членство в об`єднанні не потрібна. Відповідно до статті 1 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку , усі власники квартир та нежитлових приміщень в будинку є співвласниками, у разі створення ОСББ на них розповсюджується дія Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку .
Дії Відповідачів щодо не сплати (несплати або прострочення) внесків за утримання будинку та прибудинкової території є незаконними, не обґрунтованими та такими, що порушують права інших співвласників з огляду на наступне.
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначено Законом України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку від 29.11.2001 № 2866-ПІ (далі - Закон).
Згідно ст. 1 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - ОСББ ) - це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Відповідно до ч. 4 ст. 4 цього Закону основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав власників приміщень на володіння та користування спільним майном об`єднання, належне утримання будинку та прибудинкової території, сприяння об`єднання в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Метою створення ОСББ є забезпечення і захист прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
Відповідно до ст. 15 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку співвласники зобов`язані своєчасно і в повному обсязі сплачувати внески і платежі та виконувати обов`язки передбачені Статутом об`єднання.
Згідно п. 2.1. Статуту ОСББ НАША ОСЕЛЯ 38 метою створення об`єднання є забезпечення захисту прав його членів, дотримання ними обов`язків щодо належного утримання та використання неподільного і загального майна житлового комплексу, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
Підставою для звернення Позивача до суду з позовною заявою про стягнення заборгованості стало виникнення заборгованості по сплаті щомісячних внесків за утримання будинку та прибудинкової території у Відповідачів.
Виходячи з наведеного вище, Відповідачі, як власники нежитлових приміщень, згідно статті 322 Цивільного кодексу України зобов`язані утримувати майно, що їм належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
За змістом ст. 10 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку вищим органом управління об`єднання є загальні збори його членів до виключної компетенції яких, між іншим, належить затвердження кошторису, балансу об`єднання та річного звіту; визначення розмірів внесків та платежів членами об`єднання. Рішення Загальних зборів, прийняте відповідно до Статуту, є обов`язковим для всіх співвласників.
Відповідно до ст. 16 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку об`єднання має право відповідно до законодавства та статуту об`єднання встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів, здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків і платежів.
Згідно ст. 17 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право: вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та статутом об`єднання внески і платежі, у тому числі відрахування до резервного та ремонтного фондів.
Відповідно до ст. 21 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників встановлюються загальними зборами об`єднання відповідно до законодавства та статуту /об`єднання.
Враховуючи, що встановлення розміру внеску за утримання будинку та прибудинкової території належить до виключної компетенції Загальних зборів ОСББ, Відповідачі, як співвласники, зобов`язані виконувати рішення Загальних зборів та сплачувати внески за утримання будинку та прибудинкової території.
Беручи до уваги вищезазначені норми та положення Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку , положення Статуту, Позивачем правомірно встановлено обов`язок співвласників сплачувати щомісячний внесок за утримання будинку та прибудинкової території у розмірі 2,80 гри, за 1 м 2 . Несплата або навіть часткове прострочення є грубим порушенням прав співвласників, що негативно впливає на якість обслуговування будинку.
На виконання рішення загальних зборів позивач нарахував борг по сплаті щомісячного внеску за утримання будинку та прибудинкової території в сумі 18 269 грн. 44 коп. Сквирській міській раді та 97 090 грн. 56 коп. КП "Сквирська центральна районна аптека № 25".
Доказів сплати заборгованості суду не надано.
Ст.ст. 525, 526 ЦК України визначено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Щодо заперечень відповідачів стосовно перебування приміщень в господарському віданні КП "Сквирське комунальне господарство" та не надання доказів відповідачем 2 щодо позбавлення його права одержати в установленому законодавством порядку необхідну інформацію про перелік житлово-комунальних послуг та їх вартість то суд зазначає, що норми закону носять імперативний характер, а рішення співвласників багатоквартирного будинку підлягають виконанню, а факт надання послуг підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, тому заперечення відповідачів не приймаються до уваги в звязку з необгрунтованістю та безпідставністю.
За таких обставин, позовні вимоги про стягнення на користь позивача з відповідача 1 боргу в сумі 18 269 грн. 44 коп. та відповідача 2 боргу в сумі 97 090 грн. 56 коп. є обґрунтованими, і тому підлягають задоволенню.
Позивачем подано клопотання про стягнення витрат на професійну правову допомогу в сумі 11 000 грн. 00 коп.
Статтею 123 Господарського процесуального кодексу України визначено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, зокрема належать витрати на професійну правничу допомогу.
Відповідно до ст. 126 Господарського процесуального кодексу України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співрозмірним із: складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Згідно зі ст. 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги.
Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.
12.03.2020 року між позивачем (довіритель) та Адвокатом Вербицьким Я.В. був укладений договір про надання правничої допомоги № 12/03, за яким згідно платіжних доручень № 26 від 17.07.2020 року, № 25 від 18.03.2020 року та № 27 від 11.09.2020 року було сплачено на користь останнього 11 000 грн. 00 коп. адвокатських витрат, про надання яких свідчить наявна в матеріалах справи копія акту прийому - передачі наданих послуг № 1 від 09.09.2020 року.
За змістом ст. 126 ГПК України можливе покладення на сторони у справі як судових витрат тільки тих сум, які були сплачені стороною за отримання послуг саме адвоката (у розумінні п. 1 ст. 1 та ч. 1 ст. 6 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність"), а не будь-якої особи, яка надавала правову допомогу стороні у справі.
Витрати сторін, пов`язані з оплатою ними послуг адвокатів, адвокатських бюро, колегій, фірм, контор та інших адвокатських об`єднань з надання правової допомоги щодо ведення справи в господарському суді, розподіляються між сторонами на загальних підставах, визначених ст. 129 ГПК України.
Відшкодування цих витрат здійснюється господарським судом шляхом зазначення про це у рішенні, ухвалі, постанові за наявності документального підтвердження витрат, як-от: угоди про надання послуг щодо ведення справи у суді та/або належно оформленої довіреності, виданої стороною представникові її інтересів у суді, платіжного доручення або іншого документа, який підтверджує сплату відповідних послуг, а також копії свідоцтва адвоката, який представляв інтереси відповідної сторони, або оригіналу ордера адвоката, виданого відповідним адвокатським об`єднанням, з доданням до нього витягу з договору, в якому зазначаються повноваження адвоката як представника або обмеження його прав на вчинення окремих процесуальних дій.
Враховуючи викладене суд задовольняє позовні вимоги в повному обсязі, у зв`язку тим, що спір виник в результаті неправильних дій відповідача, що призвело до необхідності позивачу звертатися з позовом до суду та здійснювати додаткові витрати на сплату судового збору, суд, відповідно до свого права, передбаченого частиною 9 ст.129 ГПК України, покладає на відповідачів відшкодування позивачу судового збору пропорційно задоволеного розміру позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 4, 12, 13 73-92, 129, 207, 236, 238 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Сквирської міської ради (09001, Київська область, Сквирський район, м. Сквира, вул. Богачевського, 28, код 04054961) на користь Обєднання співвласників багатоквартирного будинку "Наша оселя-38" (09000, Київська обл., м. Сквира, вул. Соборна, буд. 38, код 40737704) заборгованість по сплаті внеску за утримання будинку та прибудинкової території в розмірі 18269 (вісімнадцять тисяч двісті шістдесят дев`ять) грн. 44 коп., 5 500 (п`ять тисяч п`ятсот) грн. 00 коп. адвокатських витрат, 1 051 (одна тисяча п`ятдесят одна) грн. 00 коп. судового збору.
3. Стягнути з Комунального підприємства "Сквирська центральна районна аптека № 25" (09000, Київська обл., м. Сквира, вул. Соборна, буд. 38, код 01977926) на користь Обєднання співвласників багатоквартирного будинку "Наша оселя-38" (09000, Київська обл., м. Сквира, вул. Соборна, буд. 38, код 40737704) заборгованість по сплаті внеску за утримання будинку та прибудинкової території в розмірі 97 050 (дев`яносто сім тисяч п`ятдесят) грн. 56 коп., 5 500 (п`ять тисяч п`ятсот) грн. 00 коп. адвокатських витрат, 1 051 (одна тисяча п`ятдесят одна) грн. 00 коп. судового збору.
Дане рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту рішення відповідно до ст. ст. 240-241 Господарського процесуального кодексу України .
Повний текст рішення підписано 28.10.2020 року.
Суддя Л.Я. Мальована
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 11.09.2020 |
Оприлюднено | 03.11.2020 |
Номер документу | 92555257 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Мальована Л.Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні