ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м. Київ, вул. Б. Хмельницького, 44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
м. Київ
08.12.2020Справа № 910/25669/14
За заявою Товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Інвестохіллс Веста
про заміну сторони її правонаступником у справі № 910/25669/14
за позовом Публічного акціонерного товариства Родовід Банк
до Товариства з обмеженою відповідальністю ОРТ ГРУП
про стягнення 659 162, 50 грн.,
Головуючий суддя Ломака В.С.
Судді Алєєва І.В.
Лиськов М.О.
Секретар судового засідання Вегера А.В.
Представники учасників справи:
від заявника: Москвічов А.С. за довіреністю від 22.09.2020;
від стягувача: не з`явився;
від боржника: не з`явився.
ВСТАНОВИВ:
У провадженні господарського суду міста Києва перебувала справа № 910/25669/14 за позовом Публічного акціонерного товариства Родовід Банк до Товариства з обмеженою відповідальністю ОРТ ГРУП про стягнення 659 162, 50 грн.
Рішенням господарського суду міста Києва від 03.03.2015 у справі № 910/25669/14 (головуючий суддя Ломака В.С., судді: Васильченко Т.О., Любченко М.О.) позовні вимоги задоволено частково; стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю ОРТ ГРУП на користь Публічного акціонерного товариства Родовід Банк 623 543 грн. 64 коп. основного боргу та 12 470, 87 грн. витрат по сплаті судового збору. Водночас у задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
17.03.2015 року на виконання вищенаведеного рішення господарським судом міста Києва було видано відповідний наказ.
04.11.2020 року через відділ діловодства господарського суду міста Києва надійшла заява Товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Інвестохіллс Веста від 02.11.2020 року, в якій останнє просило замінити стягувача у виданому 17.03.2015 року господарським судом міста Києва наказі № 910/25669/14 - Публічне акціонерне товариство Родовід Банк його правонаступником - Товариством з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Інвестохіллс Веста .
Відповідно до витягу з протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду, заяву передано для розгляду колегії суддів у складі: головуючого судді - Ломаки В.С., суддів: Васильченко Т.В., Любченко М.О.
У той же час, у зв`язку з перебуванням судді Любченко М.О. у відпустці та тимчасовою втратою працездатності суддею Васильченко Т.В., які брали участь у колегіальному розгляді справи № 910/25669/14, розпорядженням керівника апарату господарського суду міста Києва № 05-23/1617 від 05.11.2020 призначено проведення повторного автоматизованого розподілу матеріалів цієї судової справи.
Згідно з протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями матеріали заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Інвестохіллс Веста" від 02.11.2020 року про заміну сторони її правонаступником у справі № 910/25669/14 передано для розгляду колегії суддів у складі: головуючого судді - Ломаки В.С., суддів: Алєєвої І.В., Лиськова М.О.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 09.11.2020 року заяву Товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Інвестохіллс Веста про заміну сторони її правонаступником призначено до розгляду в судовому засіданні на 17.11.2020 року.
Проте судове засідання, призначене на 17.11.2020 року, не відбулося.
У зв`язку з наведеними обставинами, ухвалою господарського суду міста Києва від 30.11.2020 року судове засідання з розгляду заяви Товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Інвестохіллс Веста про заміну сторони правонаступником призначено на 08.12.2020 року.
У судовому засідання 08.12.2020 року представник заявника підтримав вимоги, викладені у поданій заяві від 02.11.2020 року, та наполягав на їх задоволенні. Крім того, у цьому судовому засіданні представник заявника подав клопотання про долучення до матеріалів справи, зокрема, копії постанови державного виконавця Відділу державної виконавчої служби Святошинського районного управління юстиції у місті Києві Борисюка Романа Анатолійовича від 20.05.2015 року про відкриття виконавчого провадження № 47613201 з примусового виконання наказу господарського суду міста Києва №910/25669/14 від 17.03.2015.
Стягувач та боржник про дату, час і місце розгляду заяви Товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Інвестохіллс Веста були повідомлені належним чином та у встановленому законом порядку, проте явку своїх уповноважених представників у призначене судове засідання 08.12.2020 року не забезпечили, будь-яких заяв чи клопотань на адресу суду не направили.
Відповідно до частини 3 статті 334 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає заяву про заміну сторони її правонаступником у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб. Неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для розгляду поданої Товариством з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Інвестохіллс Веста заяви від 02.11.2020 року про заміну сторони її правонаступником без участі представників сторін.
Розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Інвестохіллс Веста про заміну сторони її правонаступником, суд дійшов висновку про її задоволення, з огляду на наступне.
З матеріалів справи вбачається, що рішенням господарського суду міста Києва від 03.03.2015 у справі № 910/25669/14 позовні вимоги Публічного акціонерного товариства Родовід Банк до Товариства з обмеженою відповідальністю ОРТ ГРУП про стягнення 659 162, 50 грн. за Договором про надання рекламних послуг № 21/11-07/07 від 21.11.2007 року задоволено частково. Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю ОРТ ГРУП на користь Публічного акціонерного товариства Родовід Банк 623 543 грн. 64 коп. основного боргу та 12 470, 87 грн. витрат по сплаті судового збору. Водночас у задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
17.03.2015 року на виконання вищенаведеного рішення господарським судом міста Києва було видано відповідний наказ.
У той же час судом встановлено, що 19.08.2020 року між Публічним акціонерним товариством Родовід Банк (далі - Банк) та Товариством з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Інвестохіллс Веста (далі - Новий кредитор) було укладено договір про відступлення прав вимоги № 24 (далі - Договір).
Означений правочин підписаний уповноваженими представниками його сторін та скріплений печатками наведених юридичних осіб.
Відповідно до пункту 1 Договору в порядку та на умовах, визначених цим Договором, Банк відступає Новому кредитору належні Банку, а Новий кредитор набуває права вимоги Банку до боржників юридичних осіб, зазначених у додатку № 1 до цього Договору, надалі за текстом - боржники, включаючи права вимоги до правонаступників боржників, спадкоємців боржників або інших осіб, до яких перейшли обов`язки боржників, згідно реєстру в Додатку № 1 до цього Договору за договорами, контрактами, з урахуванням усіх змін, доповнень і додатків до них, які в тому числі, але не обмежуючись, наведені у Додатку № 1 до цього Договору, надалі за текстом - "Основні договори", надалі за текстом - Права вимоги. Новий кредитор сплачує Банку за права вимоги грошові кошти у сумі та у порядку, визначених цим Договором.
Згідно з пунктом 2 Договору, за цим Договором Новий кредитор в день настання Відкладальної обставини відповідно до пункту 16 1 цього Договору, але в будь-якому випадку не раніше моменту отримання Банком у повному обсязі коштів, відповідно до пункту 4 цього Договору, набуває усі права кредитора за Основними договорами, включаючи: право вимагати належного виконання боржниками зобов`язань за Основними договорами, сплати боржниками грошових коштів, вказаних у Додатку №1 до цього Договору, право вимагати сплати неустойок, пеней, штрафів, передбачених Основними договорами, право вимагати сплати сум, передбачених статтею 625 Цивільного кодексу України (індекс інфляції, 3 % річних), право вимагати застосування наслідків реституції при недійсності правочинів, право отримання коштів від реалізації майна боржників, вимоги, які випливають з розірвання та/або визнання недійсними договорів із боржниками, права, що випливають із судових справ, у тому числі справ про банкрутство боржників, виконавчих проваджень щодо боржників, в тому числі щодо майна боржників, яке не було реалізовано на торгах та підлягатиме передачі стягувачу в погашення боргу після укладення цього Договору, права вимоги за мировими угодами із боржниками, договорами з арбітражними керуючими боржників, охоронними організаціями, права участі в комітеті кредиторів боржників, право одержати, переважно перед іншими кредиторами боржників, зазначених у Додатках № 1 до цього Договору, у порядку, визначеному Основними договорами, Законом України "Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень", Цивільним кодексом України та іншими актами чинного законодавства України, що випливають з умом Основних договорів, за рахунок будь-якого майна боржників, у разі наявності у Банку такого переважного права, задоволення всіх своїх вимог (повернення суми основної заборгованості, можливої неустойки (штраф, пеня), відшкодування збитків, тощо) тощо. Розмір заборгованості за Основними договорами, права вимоги за якими переходять до Нового кредитора, вказаний у Додатку № 1 до цього Договору. Права кредитора за Основними договорами переходять до Нового кредитора у повному обсязі та на умовах, які існують на момент відступлення Права вимоги, за виключенням права на здійснення договірного списання коштів з рахунку/рахунків боржників, що надане Банку відповідно до умов Основних договорів.
Крім того, з моменту переходу Права вимоги до Нового кредитора відповідно до пункту 2 цього Договору, права вимоги за Основними договорами переходять до Нового кредитора незалежно від того, чи відбулось стягнення за цими Основними договорами. Якщо таке стягнення відбувалося, але виконавче провадження не закінчене, Новий кредитор має право на переведення всіх прав стягувача у виконавчому провадженні, які є у Банку на момент переходу за цим Договором Прав вимоги до Нового кредитора.
Згідно з пунктом 1 Додатку № 1 до Договору про відступлення прав вимоги № 24 від 19.08.2020, до реєстру договорів, права вимоги за якими відступаються Публічним акціонерним товариством Родовід Банк на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Інвестохіллс Веста , та боржників за такими договорами, включено дебіторську заборгованість Товариства з обмеженою відповідальністю ОРТ ГРУП за договором про надання рекламних послуг № 21/11-07/07 від 21.11.2007 року у розмірі 623 543, 64 грн.
У пункті 4 Договору сторони погодили, що за відступлення права вимоги за Основними договорами Новий кредитор сплачує Банку грошові кошти у сумі 11 987 784, 40 грн. без ПДВ. Ціна договору сплачується Новим кредитором Банку у повному обсязі до моменту набуття чинності Договором, відповідно до пункту 14 Договору, на підставі протоколу, сформованого за результатами відкритих торгів (аукціону), переможцем яких став Новий кредитор.
Згідно з пунктом 14 Договору сторони домовились, що цей Договір укладається з відкладальною обставиною (в розумінні частини першої статті 212 Цивільного кодексу України), передбаченою пунктом 16 1 цього Договору, породжує права й обов`язки у сторін відповідно до пункту 16 1 Договору виключно після настання відкладальної обставини, передбаченої пунктом 16 1 цього Договору.
У пункті 16 1 сторони Договору погодили, що цей Договір укладається з відкладальною обставиною (в розумінні частини першої статті 212 Цивільного кодексу України, а саме: укладення Новим кредитором договорів купівлі-продажу (договорів відступлення права вимоги) щодо усього майна та майнових прав/прав вимоги, які входять до складу пулу відповідно до Протоколу. Взаємні права та обов`язки сторін за цим Договором виникають з моменту настання відкладальної обставини. Права вимоги переходять від Банку до Нового кредитора після настання відкладальної обставини. До моменту настання відкладальної обставини Права вимоги належать Банку.
Підтвердженням настання відкладальної обставини є сукупність довідок від кожного банку, активи (майно) яких продаються та входять до складу лоту, що зазначений у Протоколі, про те, що між відповідним банком та Новим кредитором станом на певну дату укладено всі договори купівлі-продажу (договори відступлення прав вимоги) щодо усього майна та майнових прав/прав вимоги, які входять до складу пулу відповідно до Протоколу. Зазначені довідки надаються банками Новому кредитору разом з укладанням відповідних договорів з ними.
Зі змісту протоколу електронного аукціону № UA-EA-2020-06-23-000025-b вбачається, що до складу відповідного лоту входить пул активів, що складається з прав вимоги та майнових прав за кредитними договорами, що укладені з суб`єктами господарювання та дебіторської заборгованості, а саме: Активи АТ ВТБ Банк , ПАТ Комерційний банк Фінансова ініціатива , АТ Родовід Банк .
Також у вказаному протоколі електронного аукціону визначено суми грошових коштів, що підлягають сплаті переможцем (Товариством з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Інвестохіллс Веста ) відповідним банкам: Акціонерному товариству ВТБ Банк - 11 935 769,26 грн. без ПДВ, Публічному акціонерному товариству Комерційний банк Фінансова ініціатива - 15 203 767,16 грн. без ПДВ, Публічному акціонерному товариству Родовід Банк - 31 485 271,92 грн. без ПДВ.
З наявних у матеріалах справи довідок Публічного акціонерного товариства Родовід Банк № 09.2-11-б.б/2233 від 19.08.2020, Публічного акціонерного товариства Комерційний банк Фінансова ініціатива № 480 від 19.08.2020 та Акціонерного товариства ВТБ Банк № 2168-1/1-2 від 19.08.2020, вбачається, що станом на 19.08.2020 року передбачена пунктом 16 1 Договору відкладальна обставина є такою, що настала. Факт настання означеної відкладальної обставини підтверджується наданими заявником належними доказами, передбаченими абзацом 2 пункту 16 1 Договору.
Крім того, з матеріалів справи вбачається, що відповідно до платіжних доручень № 131 від 07.08.2020 на суму 15 203 767,16 грн., № 132 від 07.08.2020 на суму 11 935 769,26 грн. та № 133 від 07.08.2020 на суму 31 485 271, 92 грн. Товариством з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Інвестохіллс Веста перераховано кошти на користь відповідно Публічного акціонерного товариства Комерційний банк Фінансова ініціатива , Акціонерного товариства ВТБ Банк та Публічного акціонерного товариства Родовід Банк за відступлені на користь заявника права вимоги за Основними договорами.
Відтак, на час подання та розгляду заяви Товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Інвестохіллс Веста від 02.11.2020 року між сторонами Договору про відступлення прав вимоги № 24 від 19.08.2020 виникли взаємні права та обов`язки, а до заявника - Товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Інвестохіллс Веста перейшли передбачені цим правочином права вимоги, зокрема, права вимоги до Товариства з обмеженою відповідальністю ОРТ ГРУП про стягнення з останнього заборгованості у розмірі 623 543 грн. 64 коп. за Договором про надання рекламних послуг № 21/11-07/07 від 21.11.2007 року.
Суд зазначає, що процесуальне правонаступництво - це перехід процесуальних прав і обов`язків сторони у справі до іншої особи, у зв`язку із вибуттям особи у спірному матеріальному правовідношенні.
Згідно із частинами 1, 2 статті 52 Господарського процесуального кодексу України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку правонаступник замінив.
Процесуальне правонаступництво виникає з юридичних фактів правонаступництва (заміни сторони матеріального правовідношення її правонаступником) і відображає зв`язок матеріального і процесуального права. Фактично, процесуальне правонаступництво слідує за матеріальним. У кожному конкретному випадку, для вирішення питань можливості правонаступництва, господарському суду слід аналізувати відповідні фактичні обставини, передбачені нормами матеріального права.
Відповідно до статті 512 Цивільного кодексу України кредитор у зобов`язанні може бути замінений іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).
Правочин щодо заміни кредитора у зобов`язанні вчиняється у такій самій формі, що і правочин, на підставі якого виникло зобов`язання, право вимоги за яким передається новому кредиторові (частина 1 статті 513 Цивільного кодексу України).
Статтею 514 Цивільного кодексу України передбачено, що до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.
Заміна кредитора у зобов`язанні здійснюється без згоди боржника, якщо інше не встановлено договором або законом (стаття 516 Цивільного кодексу України).
Враховуючи те, що до Товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Інвестохіллс Веста у встановленому порядку перейшли передбачені Договором про відступлення прав вимоги № 24 від 19.08.2020 права вимоги, зокрема, права вимоги до Товариства з обмеженою відповідальністю ОРТ ГРУП про стягнення з останнього заборгованості у розмірі 623 543 грн. 64 коп. за Договором про надання рекламних послуг № 21/11-07/07 від 21.11.2007 року, суд дійшов висновку про те, що у наведених правовідносинах відбулася заміна кредитора.
Слід зазначити, що по своїй суті заміна кредитора в зобов`язанні внаслідок відступлення права вимоги є різновидом правонаступництва та можлива на будь-якій стадії процесу.
З матеріалів справи вбачається, що з метою виконання рішення господарського суду міста Києва від 03.03.2015 у справі № 910/25669/14, яке набрало законної сили 17.03.2015 року, 17.03.2015 року господарським судом міста Києва було видано відповідний наказ.
Постановою державного виконавця Відділу державної виконавчої служби Святошинського районного управління юстиції у місті Києві Борисюка Романа Анатолійовича від 20.05.2015 року відкрито виконавче провадження № 47613201 з примусового виконання наказу господарського суду міста Києва №910/25669/14 від 17.03.2015.
Разом із тим, у матеріалах справи відсутні докази фактичного виконання означеного судового рішення на час розгляду заяви Товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Інвестохіллс Веста від 02.11.2020 року.
Відповідно до частини 1 статті 334 Господарського процесуального кодексу України, в разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником.
Зважаючи на те, що на час подання та розгляду заяви Товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Інвестохіллс Веста від 02.11.2020 року між сторонами Договору про відступлення прав вимоги № 24 від 19.08.2020 виникли взаємні права та обов`язки, а до заявника - Товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Інвестохіллс Веста перейшли передбачені цим правочином права вимоги, зокрема, права вимоги до Товариства з обмеженою відповідальністю ОРТ ГРУП про стягнення з останнього заборгованості у розмірі 623 543 грн. 64 коп. за Договором про надання рекламних послуг № 21/11-07/07 від 21.11.2007 року, враховуючи відсутність у матеріалах справи доказів фактичного виконання рішення господарського суду міста Києва від 03.03.2015 у справі № 910/25669/14, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення заяви Товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Інвестохіллс Веста про заміну сторони її правонаступником.
Керуючись статтями 52, 232-235, 334 Господарського процесуального кодексу України, суд -
УХВАЛИВ:
1. Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Інвестохіллс Веста від 02.11.2020 року задовольнити.
2. Замінити стягувача в наказі господарського суду міста Києва від 17.03.2015 № 910/25669/14 - Публічне акціонерне товариство Родовід Банк (04136, місто Київ, вулиця Північно-Сирецька, будинок 1-3; код ЄДРПОУ 14349442) його правонаступником - Товариством з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Інвестохіллс Веста (04080, місто Київ, вулиця Олексія Терьохіна, будинок 8а, офіс 111, код ЄДРПОУ 41264766).
3. Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення (08.12.2020 року) та може бути оскарження протягом десяти днів з дня складення її повного тексту шляхом подання у відповідності до п. 17.5 ч. 1 ПЕРЕХІДНИХ ПОЛОЖЕНЬ Господарського процесуального кодексу України апеляційної скарги до Північного апеляційного господарського суду або через Господарський суд міста Києва.
Повний текст ухвали складено та підписано 09.12.2020 року.
Головуючий суддя В.С. Ломака
Судді І.В. Алєєва
М.О. Лиськов
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 08.12.2020 |
Оприлюднено | 14.12.2020 |
Номер документу | 93436147 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Ломака В.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні