Справа №487/1093/20
Провадження №1-кс/487/7348/20
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.12.2020 слідчий суддя Заводського районного суду м. Миколаєва ОСОБА_1 , за участю: секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Миколаєві клопотання прокурора третього відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань Одеської обласної прокуратури ОСОБА_3 про встановлення строку для ознайомлення з матеріалами кримінального провадження № 12016160330002076
ВСТАНОВИВ:
16.12.2020 року прокурор третього відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управлвння ДБР Одеської обласної прокуратури ОСОБА_3 , звернувся до суду з клопотанням про встановлення строку для ознайомлення з матеріалами кримінального провадження №12016160330002076 від 11.12.2016 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.4 ст. 185, ч.5 ст. 185, ч.4 ст.185, ч.5 ст. 185, ч.5 ст. 27, ч.5 ст. 191 КК України.
Клопотання мотивоване тим,щов провадженні СУ ТУ ДБР, розташованого у м.Миколаєві перебувають матеріали кримінального провадження №12016160330002076 внесене до ЄРДР 11.12.2016 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.4 ст. 185, ч.5 ст. 185, ч.4 ст.185, ч.5 ст. 185, ч.5 ст. 27, ч.5 ст. 191 КК України.
У даному провадженні ОСОБА_4 було оголошено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень передбачених ч.4 ст. 185, ч.5 ст. 185, ч.4 ст.185, ч.5 ст. 185, ч.5 ст. 27, ч.5 ст. 191 КК України. 08.10.2020 року підозрюваному ОСОБА_4 та його захисникам ОСОБА_5 і ОСОБА_6 було повідомлено про закінчення досудового розслідування, відкриття матеріалів досудового розслідування та надання їм доступу до кримінального провадження. Починаючи з 15.10.2020 року ОСОБА_4 та ОСОБА_5 почали знайомитися з матеріалами кримінального провадження. За період з 15.10.2020 року по теперішній час підозрюваний ОСОБА_4 та його захисник шість разів прибували до прокуратури і знайомились з томами провадження 15.10.2020, 22.10.2020, 30.10.2020, 05.11.2020, 13.11.2020, 23.11.2020 та ознайомились лише з 14 томами. При цьому підозрюваний та його захисник двічі порушували домовленість, та не з`являлись для ознайомлення.
Крім того прокурор зазначає, що матеріали досудового розслідування не є складними за обсягом документів, не є об`ємними та складаються з 20 томів. Для сторін кримінального провадження створені належні умови для реалізації права для ознайомлення.
Прокурор вважає, що стороною захисту після відкриття матеріалів провадження з 08.10.2020 допущено затягування та зволікання при ознайомленні з матеріалами кримінального провадження та порушено розумні строки щодо виконання процесуальних дій.
У зв`язку з цим, прокурор просив встановити строк для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування для підозрюваного та його захисників п`ять діб.
Прокурор в судовому засіданні вимоги клопотання підтримав, надав пояснення, аналогічні його доводам викладеним у клопотанні.
Підозрюваний та його захисник в судове засідання не з`явились, причини неявки не повідомили, були повідомлені належним чином про розгляд клопотання..
Заслухавши доводи сторони обвинувачення, дослідивши додані до клопотання матеріали, слідчий суддя приходить до наступного.
Вирішуючи питання щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення клопотання, а також здійснюючи судовий контроль за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні, слідчий суддя виходить із наступного.
Згідно вимогст. 290 КПК України, визнавши зібрані під час досудового розслідування докази достатніми для складання обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру прокурор або слідчий за його дорученням зобов`язаний повідомити підозрюваному, його захиснику, законному представнику та захиснику особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру, про завершення досудового розслідування та надання доступу до матеріалів досудового розслідування. Прокурор або слідчий за його дорученням зобов`язаний надати доступ до матеріалів досудового розслідування, які є в його розпорядженні, у тому числі будь-які докази, які самі по собі або в сукупності з іншими доказами можуть бути використані для доведення невинуватості або меншого ступеня винуватості обвинуваченого, або сприяти пом`якшенню покарання. Прокурор або слідчий за його дорученням зобов`язаний надати доступ та можливість скопіювати або відобразити відповідним чином будь-які речові докази або їх частини, документи або копії з них, а також надати доступ до приміщення або місця, якщо вони знаходяться у володінні або під контролем держави, і прокурор має намір використати відомості, що містяться в них, як докази у суді.
Окрім цього, ч. 10ст. 290 КПК Українипередбачено, що сторонам кримінального провадження, потерпілому, представнику юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, надається достатній час для ознайомлення з матеріалами, до яких їм надано доступ. У разі зволікання при ознайомленні з матеріалами, до яких надано доступ, слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження з урахуванням обсягу, складності матеріалів та умов доступу до них зобов`язаний встановити строк для ознайомлення з матеріалами, після спливу якого сторона кримінального провадження або потерпілий, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, вважаються такими, що реалізували своє право на доступ до матеріалів. Клопотання розглядається слідчим суддею місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого здійснюється досудове розслідування, не пізніше п`яти днів з дня його надходження до суду з повідомленням сторін кримінального провадження.
Із рішення Конституційного Суду України від 18 січня 2012 року по справі N 1-4/2012, вбачається, що ознайомлення обвинуваченого чи його захисника з матеріалами справи є елементом кримінального судочинства і його порядок відповідно до пункту 14 частини першої статті 92Конституції України визначається законами України. Відтак право на таке ознайомлення не є абсолютним. Розумні строки при ознайомленні обвинуваченого і захисника з матеріалами завершеного розслідування повинні визначатися в кожній справі залежно від обсягу матеріалів справи та їх складності, кількості обвинувачених, дій або бездіяльності (поведінки) обвинуваченого чи його захисника та незалежних від волі обвинуваченого чи його захисника чинників.
Європейський суд неодноразово зазначав, що право на захист не є абсолютним, а за змістом статті 6 Конвенції прийнятними є лише вкрай необхідні заходи, які обмежують право на захист (рішення від 25 вересня 2008 року у справі "Полуфакін і Чернишов проти Росії"). Як зауважив Європейський суд, підпункт "b" пункту 3 статті 6 Конвенції гарантує обвинуваченому "мати час і можливості, необхідні для підготовки свого захисту", а це означає, що така підготовка охоплює все, що є "необхідним" для підготовки розгляду справи судом. Питання адекватності часу і можливостей, наданих обвинуваченому, слід вирішувати в контексті обставин кожної конкретної справи (рішення від 21 жовтня 2010 року у справі "Корнєв і Карпенко проти України"). Так, у рішенні від 18 лютого 2010 року у справі "Гаважук проти України" Європейський суд визнав, що можливість обвинуваченого ознайомитися з матеріалами справи протягом п`яти днів є достатнім часом у цій справі в розумінні підпункту "b" пункту 3 статті 6 Конвенції.
Відповідно до ч. 1ст.28КПК України під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки.
Як вбачається із представлених слідчому судді матеріалів, стороною обвинувачення вжито належних, достатніх та таких, що передбачені законом заходів для інформування підозрюваного про завершення досудового розслідування та надання матеріалів провадження для ознайомлення.
Слідчий суддя враховує, що доступ до матеріалів досудового розслідування надано стороні захисту з 08.10.2020 року. 15.10.2020 року підозрюваний ОСОБА_4 та його захисник ОСОБА_5 почали знайомитися з матеріалами кримінального провадження.
Ознайомитись із матеріалами досудового розслідування у даному кримінальному провадженні протягом цього часу є цілком можливим.
Відтак, з врахуванням зазначеного, слідчий суддя приходить до висновку, що сторона захисту, зволікає з ознайомленням з матеріалами кримінального провадження.
Вказана обставина є перешкодою, щоб кримінальне провадження, в силу ч. 5ст. 28 КПК України, в найкоротший строк або стало предметом судового розгляду, або було закрите.
З огляду на вищезазначене, слідчий суддя приходить до висновку про наявність підстав для встановлення стороні захисту обмежень строку в ознайомленні з матеріалами досудового розслідування.
Визначаючи строк такого обмеження, слідчий суддя враховує складність провадження, обсяг матеріалів, з якими підозрюваний не ознайомлений, можливу зайнятість захисника в інших кримінальних провадженнях, а тому такий необхідно визначити строк протягом п`яти діб починаючи з 24.12.2020 року, протягом якого вони повинні ознайомитись з матеріалами кримінального провадження. У разі не закінчення ознайомлення у визначений строк, сторона кримінального провадження вважатиметься такою, що реалізувала своє право на доступ до матеріалів кримінального провадження.
На погляд слідчого судді даного строку є цілком достатньо для ознайомлення з матеріалами провадження, а таке обмеження очевидно не порушуватиме право на захист.
Керуючись ст. 290 КПК України, слідчий суддя -
УХВАЛИВ:
Клопотання прокуроратретього відділупроцесуального керівництвауправління процесуальногокерівництва укримінальних провадженняхслідчих територіальногоуправління Державногобюро розслідуваньОдеської обласноїпрокуратури ОСОБА_3 провстановлення строкудля ознайомленняз матеріаламикримінального провадження №12016160330002076- задовольнити.
Встановити підозрюваному ОСОБА_4 та його захисникам : адвокату ОСОБА_5 , ОСОБА_6 строк для ознайомлення з матеріалами кримінального провадження № 12016160330002076 від 11.12.2016 року - п`ять діб , після спливу якого вони вважаються такими, що реалізували своє право на доступ до матеріалів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Заводський районний суд м. Миколаєва |
Дата ухвалення рішення | 23.12.2020 |
Оприлюднено | 14.02.2023 |
Номер документу | 93832411 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про встановлення строку ознайомлення з матеріалами кримінального провадження |
Кримінальне
Заводський районний суд м. Миколаєва
Щербина С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні