УХВАЛА
іменем України
Справа № 302/1019/17
Провадження № 2/936/2/2021
15.02.2021 року смт.Воловець
Воловецький районний суд Закарпатської області у складі:
головуючого - судді Павлюк С.С.
при секретарі Собран Ю.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у смт. Воловець заяву адвоката Рішко С.І. про компенсацію судових витрат у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , треті особи: Присліпська сільська рада Міжгірського району Закарпатської області, Головного управління Держгеокадастру Закарпатській області про усунення перешкод у користуванні земельними ділянками та відшкодування моральної шкоди , -
в с т а н о в и в :
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом про усунення перешкод у користуванні земельними ділянками та відшкодування моральної шкоди.
Ухвалою Воловецького районного суду Закарпатської області від 29.01.2021 року цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , треті особи: Присліпська сільська рада Міжгірського району Закарпатської області, Головного управління Держгеокадастру Закарпатській області про усунення перешкод у користуванні земельними ділянками та відшкодування моральної шкоди залишено без розгляду.
11.02.2021 року до суду надійшла заява представника відповідачів - адвоката Рішка С.І. за про компенсацію судових витрат. Представник відповідачів просив розподілити судові витрати пов`язані з розглядом справи № 302/1019/17 в сумі 16625,00 гривень, стягнувши їх з позивача ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 , посилаючись на те, що відповідач пред`явив завідомо необґрунтований позов, який мав на меті ущемлення прав та законних інтересів ОСОБА_2 та інших відповідачів.
Суд, вивчивши заяву адвоката Рішко С.І. про компенсацію судових витрат приходить до наступного висновку.
Порядок розподілу судових витрат у разі залишення позову без розгляду регламентовано саме ст. 142 ЦПК України.
Так, відповідно до ч. 5 ст. 142 ЦПК України у разі закриття провадження у справі або залишення позову без розгляду відповідач має право заявити вимоги про компенсацію здійснених ним витрат, пов`язаних з розглядом справи, внаслідок необґрунтованих дій позивача.
Таким чином, законодавцем у ст. 142 ЦПК України чітко визначено порядок вирішення питання про розподіл судових витрат у разі залишення позову без розгляду.
Отже, відповідно до ст. 142 ЦПК України питання про розподіл судових витрат у разі залишення позову без розгляду вирішується, по-перше, на підставі відповідної заяви відповідача про компенсацію здійснених ним витрат, пов`язаних з розглядом справи, по-друге, за обов`язкової наявності необґрунтованих дій позивача.
Згідно з ч. 5 ст. 142 ЦПК України, у разі закриття провадження у справі або залишення позову без розгляду, відповідач має право заявити вимоги про компенсацію здійснених ним витрат, пов`язаних з розглядом справи, внаслідок необґрунтованих дій позивача.
Відповідно до ч. 6 ст. 142 ЦПК України, у випадках, встановлених частинами третьою - п`ятою цієї статті, суд може вирішити питання про розподіл судових витрат протягом п`ятнадцяти днів з дня постановлення ухвали про закриття провадження у справі або залишення позову без розгляду, рішення про задоволення позову у зв`язку з його визнанням, за умови дотримання відповідною стороною вимог частини дев`ятої статті 141 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 9 ст. 141 ЦПК України, у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами, або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Аналіз вказаних положень законодавства свідчить про те, що підставою для компенсації відповідачу здійснених ним витрат, пов`язаних з розглядом справи, є встановлення факту необґрунтованих дій позивача. Разом з цим в ЦПК України не визначено, що розуміється під необґрунтованими діями позивача. Разом з тим, перелік дій сторони, які можуть визнаватися зловживанням процесуальними правами, наведений у ст.44 ЦПК України, до яких невиконання ухвали суду про забезпечення судових витрат не віднесена.
Звернення до суду з позовом є суб`єктивним правом позивача, гарантованим статтями 55,124 Конституції України, є безумовним доступом до правосуддя незалежно від обґрунтованості позову.
Відповідно до ч. 1ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Крім того, згідно з ч. 8 ст. 141 Цивільного процесуального кодексу України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
Встановлено, що судове рішення по справі, ухвала про залишення позову без розгляду, було постановлене судом 29.01.2021 року, а заява про компенсацію здійснених відповідачем витрат надійшла до суду 11.02.2021 року, тобто після спливу п`ятиденного строку після ухвалення відповідного рішення суду
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що залишення позову без розгляду не свідчить про його безпідставність і необґрунтованість, залишення заяви без розгляду у зв`язку із невиконанням ухвали суду про забезпечення судових витрат - це форма закінчення розгляду справи без ухвалення рішення. На цій стадії судового процесу суд не встановлює обґрунтованості чи необґрунтованості позовної заяви, не встановлює фактичні обставини, не досліджує надані докази та не надає доводам сторін відповідної оцінки, оскільки не розглядає спір по суті. Тобто, вирішення питання обґрунтованості чи безпідставності та доведеності заявлених позовних вимог входить до виключних повноважень суду, який має зробити висновки за результатами розгляду цивільної справи по суті. Судом не приймались рішення про визнання дій позивача такими, що містять ознаки зловживання процесуальними правами, тому не може бути підставою для визнання дій позивача необґрунтованими як по пред`явленню позову, так і по неявках в судові засідання.
За таких обставин суд не вбачає підстав для компенсації за рахунок позивача понесених відповідачем витрат, пов`язаних з розглядом справи, у зв`язку із чим в її задоволенні слід відмовити.
На підставі викладеного та керуючись ст. 44,141,142,247 ЦПК України , суд, -
у х в а л и в :
у задоволенні заяви адвоката Рішко С.І. про компенсацію судових витрат у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , треті особи: Присліпська сільська рада Міжгірського району Закарпатської області, Головного управління Держгеокадастру Закарпатській області про усунення перешкод у користуванні земельними ділянками та відшкодування моральної шкоди - відмовити .
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено Цивільним процесуальним кодексом України . Ухвала суду першої інстанції оскаржується в апеляційному порядку окремо від рішення суду у випадках, передбачених статтею 353 ЦПК України та в строки встановлені ст. 354 ЦПК України
Суддя : С.С. Павлюк
Суд | Воловецький районний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 15.02.2021 |
Оприлюднено | 17.02.2021 |
Номер документу | 94914915 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Воловецький районний суд Закарпатської області
Павлюк С. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні