Постанова
від 18.02.2021 по справі 683/2218/16-ц
ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

УКРАЇНА

ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД


Справа № 683/2218/16-ц

Провадження № 22-ц/4820/297/21

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 лютого 2021 року м. Хмельницький

Хмельницький апеляційний суд у складі колегії

суддів судової палати з розгляду цивільних справ

Костенка А.М. (суддя-доповідач), Гринчука Р.С., Грох Л.М.,

секретар судового засідання Дубова М.В.

з участю представника позивача

розглянув у відкритому судовому засіданні цивільну справу № 683/2218/16-ц за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Стярокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 08 грудня 2020 року в складі судді Сагайдак І.М. по справі за позовом ОСОБА_1 до Капустинської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області, Старокостянтинівської районної державної адміністрації Хмельницької області, з участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - ОСОБА_2 , про визнання незаконними рішення загальних зборів власників сертифікатів земельних часток (паїв).

Заслухавши доповідача, пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи, ознайомившись з доводами апеляційної скарги, суд

в с т а н о в и в :

У вересні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Капустинської сільської ради Старокостянтинівського району, Старокостянтинівської районної державної адміністрації (далі - Старокостянтинівської РДА), третя особа - ОСОБА_2 , про визнання незаконним рішення загальних зборів власників сертифікатів земельних часток (паїв) с. Капустин Старокостянтинівського району від 15 січня 2016 року.

Позовна заява мотивована тим, що відповідно до Додатку № 1 до Акту на право колективної власності на землю серії ХМ № 031 позивач є власником земельної частки (паю) колишнього КСП Перше Травня с. Капустин Старокостянтинівського району Хмельницької області. У липні 2016 року йому стало відомо, що 15 січня 2016 року відбулись збори власників земельних часток (паїв) колишнього КСП Перше Травня , на яких прийнято рішення щодо виділу земельних часток (паїв) між громадянами-власниками земельних часток (паїв) колишнього КСП Перше Травня згідно списку громадян, яким проводиться допаювання землі в алфавітному порядку. Оскільки заяву на проведення допаювання земель він не подавав тому вважає, що вказаним рішенням порушуються його права, як власника земельної частки (паю) на отримання додаткової земельної ділянки у власність. Зі змісту протоколу зборів власників сертифікатів земельних часток (паїв) вбачається, що проект землеустрою був затверджений за присутності на зборах 147 учасників, з яких 101 учасник зборів був представлений за довіреністю, виданою неуповноваженою особою, при цьому результати розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) у протоколі не зазначені. З огляду на те, що загальна кількість осіб - власників земельної частки (паю) колишнього КСП Перше Травня становить 310 осіб, а розподіл земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) у межах одного сільськогосподарського підприємства згідно вимог Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) проводиться за згодою не менш як двох третин власників земельних часток (паїв), а за її відсутності шляхом жеребкування, позивач вважає вказане рішення зборів незаконним та прийнятим з порушенням норм діючого законодавства. Прийнявши незаконне рішення, загальні збори порушили регламент зборів та не врахували інтереси громадян-власників земельних часток (паїв) колишнього КСП Перше Травня с. Капустин, які не приймали участі у зборах та не подавали заяв на допаювання земель.

У зв`язку з викладеним, уточнивши свої позовні вимоги ОСОБА_1 , просив визнати незаконним рішення загальних зборів власників сертифікатів земельних часток (паїв) с. Капустин Старокостянтинівського району від 15 січня 2016 року, прийняте по пункту 4 порядку денного Про проведення жеребкування по отриманні належної частки (паю) .

Ухвалою Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 09 листопада 2016 року до участі у справі в якості співвідповідача залучено Старокостянтинівську РДА.

Справа слухалась судами неодноразово.

Останнім рішенням Стярокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 08 грудня 2020 року в задоволенні вказаного позову було відмовлено.

Не погоджуючись з вказаним рішенням ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, у якій просить скасувати вказане рішення, ухвалити нове, яким задоволити позов, посилаючись на не з`ясування в повній мірі обставин, що мають значення для справи, неправильне застосування норм матеріального, порушення норм процесуального права. Вказує, що вирішуючи спір суд першої інстанції не врахував вказівки Верховного Суду, які викладені за результатами перегляду вказаної справи касаційною інстанцією. Зазначає, що суд належним чином не перевірив чи було дотримано при проведенні зборів - вимоги ст. 10 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власниками земельних часток (паїв) щодо гласності проведення зборів власників земельних часток (паїв). В цій частині апелянт також вважає, що при вирішення спору не в повній мірі досліджені обставини справи, зокрема, суду слід було перевірити обставини за яких йому стало відомо про збори, чому приймала участь його дружина, яка не була допущена до участі. Суд ці обставини належним чином не перевірив. Також, на думку апелянта, судом не звернуто увагу на порушення вимог ч.2 ст. 9 вказаного Закону, щодо того, що розподіл земельних ділянок проводиться за згодою не менш як двох третин власників земельних часток (паїв), а за її відсутності- шляхом жеребкування. Також судом не перевірено дотримання абз. 10 ч. 1 ст. 5 цього ж Закону. Зазначає, що оскаржуване рішення загальних зборів порушує права тих власників земельних часток(паїв), які були відсутні в списку - згідно якого повинен був проводитися розподіл земельних ділянок. Апелянт вважає неправомірним, що зазначений список включав не всіх власників земельних часток (паїв) колишнього КСП, оскільки проект землеустрою щодо організації земельних часток (паїв) складався на всіх 318 власників. На думку апелянта, суд не дав належної оцінки, що положеннями Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власниками земельних часток (паїв) не передбачено право власників земельних часток (паїв) проводити загальні збори без участі місцевої державної адміністрації, при цьому в судовому засіданні представник Старокостянтинівської РДА сама вказала, що рада не має відношення до зборів та їх не проводила. Також апелянт вказує, що судом належним чином не дана оцінка показанням свідків щодо обставин їх участі у зборах, реєстрації учасників та перевірки їх повноважень. Відповідно не було з`ясована загальна кількість осіб - власників земельних часток (паїв) колишнього КСП Перше травня та чи змінилася їх кількість.

У відзиві на апеляційну скаргу представник Капустинської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області і третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - ОСОБА_2 - адвокат Грицай Л.М. вважає рішення Стярокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 08 грудня 2020 року законним та обґрунтованим, тому просить відхилити апеляційну скаргу. Вказує, що доводи апеляційної скарги є безпідставними, так як ОСОБА_1 просить визнати недійсним рішення загальних зборів від 15.01.2016 року щодо визнання незаконним питання щодо порядку до паювання земель бувшого КСП, при цьому на підставі цього ж рішення сам ОСОБА_1 отримав допайовану земельну ділянку розміром 1.1964 га та 05.04.2018 року зареєстрував своє право власності на вказану земельну ділянку. Також вказує, що рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 07.07.2016 року, залишеним без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 18.08.2016 року було встановлено, що збори проведені без порушень, рішення прийняте на зборах відповідає інтересам всіх власників сертифікатів. А згідно п. 4 ст. 81 ЦПК України обставини, встановлені судовим рішенням, що набрало законної сили не доказуються при розгляді інших справ, де беруть участь ті самі особи, щодо яких встановлені ці обставини. Також зазначає, що ОСОБА_1 ні в позовній заяві, ні в апеляційній скарзі не навів доводів, які б свідчили які саме його права порушено, а також вважає, що не зазначено чим саме оскаржуване рішення, порушує вимоги закону.

Перевіривши матеріали справи, колегія судді вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

У відповідності до ст. 375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Так судом правильно встановлено, що 28 грудня 1995 року КСП Перше Травня с. Капустин Старокостянтинівського району Хмельницької області було видано Державний акт на право колективної власності на землю серії ХМ №031, відповідно до якого підприємство отримало у колективну власність для ведення товарного сільськогосподарського виробництва 1131,3 га землі.

В Додаток №1 Список громадян - членів КСП , доданий до Державного акту на право колективної власності на землю серії ХМ №031, включено ОСОБА_1 до списку громадян - членів колективного сільськогосподарського підприємства КСП Перше Травня .

Усім громадянам - членам КСП Перше Травня с. Капустин Старокостянтинівського району Хмельницької області, в тому числі і позивачу, було видано сертифікати на право на земельну частку (пай) у землі, що належить на праві колективної власності КСП Перше Травня с. Капустин, які в подальшому не було реалізовано у повній мірі через відсутність землі належної якості, яка б могла бути виділена в натурі власникам сертифікатів земельних часток (паїв).

В зв`язку із цим, частина власників сертифікатів земельних часток (паїв) КСП Перше Травня с. Капустин звернулась до Хмельницького окружного суду із позовами до Старокостянтинівської районної державної адміністрації Хмельницької області, у яких просили визнати бездіяльність протиправною та зобов`язати вчинити дії по наданню їм дозволу на розробку технічної документації щодо розпаювання та виділення у приватну власність на підставі сертифікату на земельну часту (пай) додаткової земельної ділянки, із земель, що не були включені в землі для розпаювання на території Капустинської сільської ради.

Постановами Вінницького апеляційного адміністративного суду від 09 вересня 2015 року (справа №822/1054/15), від 09 вересня 2015 року (справа №822/918/15), від 15 вересня 2015 року (справа №822/952/15) позови власників сертифікатів земельних часток (паїв) КСП Перше Травня с.Капустин було задоволено та зобов`язано Старокостянтинівську районну державну адміністрацію Хмельницької області вчинити дії по наданню власникам сертифікатів земельних часток (паїв) КСП Перше Травня с.Капустин дозволу на розробку проекту щодо відведення земельної ділянки із земель нерозподілених часток (паїв) колишнього КСП Перше Травня у розмірі до повного задоволення права на земельну частку (пай) згідно сертифікатів на право на земельну частку (пай).

Аналогічні рішення на користь власників сертифікатів земельних часток (паїв) КСП Перше Травня с.Капустин були постановлені і Хмельницьким окружним адміністративним судом 03 квітня 2015 року (справа №822/911/15), 10 квітня 2015 року (справа №822/983/15), 10 вересня 2015 року (справа №822/912/15), 10 вересня 2015 року (справа №822/1044/15).

На виконання вищезазначених судових рішень 05 листопада 2015 року голова Старокостянтинівської районної державної адміністрації Хмельницької області видав розпорядження №180/2015-р Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) , згідно якого було надано дозвіл на розробку проектів землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) колишнього КСП Перше Травня на території Капустинської сільської ради, які були не розпайовані між власниками сертифікатів на земельну частку (пай) в КСП Перше Травня в кількості 172 людини.

ФОП ОСОБА_3 , відповідно до укладеного із ним договору № 5 від 21 грудня 2015 року, розробив Проект землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) колишнього КСП Перше Травня Капустинської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області.

Зазначений Проект землеустрою було розроблено на всіх власників сертифікатів колишнього КСП Перше Травня в кількості 318 громадян, відповідно до списків власників сертифікатів та на всю площу вилучених земель, що було встановлено ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 18 серпня 2016 року в адміністративній справі № 822/1092/16.

Заздалегідь в приміщенні сільського клубу с.Капустин було розміщено оголошення про проведення 15 січня 2016 року об 10:00 годині зборів власників земельних часток (паїв) з порядком денним Про допаювання землі .

У визначений день - 15 січня 2016 року відбулися збори власників сертифікатів земельних часток (паїв) в с. Капустин Старокостянтинівського району, на яких були присутніми 46 громадян (власників земельних ділянок) та представник за довіреністю на 101 громадянина (власників аналогічних ділянок).

На цих зборах власників сертифікатів земельних часток (паїв) с. Капустин Старокостянтинівського району від 15 січня 2016 року було затверджено розроблений ФОП ОСОБА_3 проект землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) на загальну площу 420 га. та вирішено провести виділення земельних часток (паїв) згідно списку громадян, яким проводиться допаювання землі в алфавітному порядку за родинним принципом

28 березня 2016 року головою Старокостянтинівської районної державної адміністрації Хмельницької області видано розпорядження №58/2016-р Про затвердження проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) , яким було затверджено проект землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) колишнього КСП Перше Травня на території Капустинської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області, дозвіл на виготовлення якої був наданий розпорядженням голови Старокостянтинівської районної державної адміністрації від 05 листопада 2015 року №180/2015-р.

Зі змісту протоколу розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) колишнього КСП Перше Травня , що є Додатком №2 до протоколу загальних зборів власників земельних часток (паїв) колишнього КСП Перше Травня від 24 травня 2017 року вбачається, що позивачу ОСОБА_1 відповідно до проекту землеустрою виділено земельну ділянку № НОМЕР_1 площею 1,1904 га.

31 травня 2017 року ОСОБА_1 подав заяву на ім`я голови Старокостянтинівської районної державної адміністрації, у якій просив надати йому, як власнику сертифікату на право на земельну частку (пай), дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) щодо земельної ділянки № НОМЕР_1 (відповідно до проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) колишнього КСП Перше Травня , затвердженого розпорядженням голови Старокостянтинівської РДА №58/2016-р від 28.03.2020 року) орієнтовною площею 1,19 га. У заяві позивач також вказав, що вищезазначена земельна ділянка виділена йому відповідно до протоколу розподілу земельних ділянок, прийнятого на загальних зборах власників земельних часток (паїв) колишнього КСП Перше Травня від 24 травня 2017 року.

Розпорядженням голови Старокостянтинівської районної державної адміністрації Хмельницької області №143/2017-р від 09 серпня 2017 року надано дозвіл громадянам на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), відповідно до сертифікатів на право на земельну частку (пай згідно із додатком), втому числі і позивачу.

12 лютого 2018 року ОСОБА_1 подав заяву на ім`я голови Старокостянтинівської районної державної адміністрації, у якій просив затвердити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 1,1964 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в межах Капустинської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області.

Розпорядженням голови Старокостянтинівської районної державної адміністрації Хмельницької області №58/2018-р від 29 березня 2018 року затверджено технічні документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) власникам сертифікатів на право на земельну частку (пай), згідно додатку №1, в тому числі і позивачу ОСОБА_1 , а також передано земельні ділянки громадянам у власність, у тому числі і ОСОБА_1 згідно Додатку №3 до розпорядження - земельну ділянку площею 1,1964 га, кадастровий номер 6824284200:02:005:0003.

05 квітня 2018 року ОСОБА_1 зареєстрував своє право власності на вищезазначену земельну ділянку у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, номер запису про право 25656191.

Відповідно до статті 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Згідно з пунктом г статті 81 ЗК України громадяни набувають права власності на земельні ділянки на підставі виділення їм в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).

Порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям було визначено Указом Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95 .

Пунктом 1 Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям (далі - Указ) визначено, що паюванню підлягають сільськогосподарські угіддя, передані у колективну власність колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам, у тому числі створеним на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств.

Відповідно до пункту 2 Указу право на частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишилися членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.

Відповідно до цього Указу було розроблено Методичні рекомендації щодо порядку передачі земельної частки (паю) в натурі із земель колективної власності членам колективних сільськогосподарських підприємств і організацій, які затверджено наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства сільського господарства і продовольства України, Української академії аграрних наук від 04 червня 1996 року №47/172/48 (далі - Методичні рекомендації).

За змістом пунктів 1.3., 1.5., 2.7. Методичних рекомендацій передача в натурі земельної частки (паю) громадянину здійснюється після складання Схеми поділу земель колективної власності на земельні частки (паї) (далі - Схеми).

Преамбулою Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) передбачено, що цей Закон визначає організаційні та правові засади виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок у натурі (на місцевості) із земель, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам на праві колективної власності, а також порядок обміну цими земельними ділянками, особливості розпорядження землями та використання земель, що залишилися у колективній власності після розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв).

Згідно з частиною першою статті 1 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) право на земельну частку (пай) мають поряд з іншими колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку.

За нормами частини першої, другої статті 2 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією. Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є: свідоцтво про право на спадщину; посвідчені у встановленому законом порядку договори купівлі-продажу, дарування, міни, до яких додається сертифікат на право на земельну частку (пай); рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).

Відповідно до статті 9 цього ж Закону розподіл земельних ділянок у межах одного сільськогосподарського підприємства між власниками земельних часток (паїв), які подали заяви про виділення належних їм земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості), проводиться відповідною сільською, селищною, міською радою чи районною державною адміністрацією за місцем розташування земельних ділянок на зборах власників земельних часток (паїв) згідно з проектом землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв).

Розподіл земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) у межах одного сільськогосподарського підприємства проводиться за згодою не менш як двох третин власників земельних часток (паїв), а за її відсутності - шляхом жеребкування.

Результат розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) у межах одного сільськогосподарського підприємства оформляється відповідним протоколом, що підписується власниками земельних часток (паїв), які взяли участь у їх розподілі. До протоколу про розподіл земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) додаються проект землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв), список осіб, які взяли участь у їх розподілі. Протокол про розподіл земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою чи районною державною адміністрацією і є підставою для прийняття рішення щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) та видачі державних актів на право власності на земельну ділянку власникам земельних часток (паїв).

Згідно статті 10 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) для забезпечення гласності щодо виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок у натурі (на місцевості) сільська, селищна, міська рада та районна державна адміністрація в межах своїх повноважень зобов`язані: забезпечити розміщення в загальнодоступних місцях населених пунктів, у яких проживають власники земельних часток (паїв), оголошення про проведення зборів власників земельних часток (паїв) з питання розподілу земельних ділянок за два тижні до їх проведення. В оголошенні має міститися інформація про дату, місце і час проведення зборів власників земельних часток (паїв) та їх місце роботи, прізвище, номер службового телефону посадової особи, в якої можна отримати інформацію щодо проведення розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв); оприлюднити список осіб, які мають право на отримання земельної частки (паю) в натурі (на місцевості), шляхом розміщення його в загальнодоступних місцях за 10 днів до початку проведення розподілу земельних ділянок.

Як встановлено судом в приміщенні сільського клубу с. Капустин заздалегідь було розміщено оголошення про проведення 15 січня 2016 року об 10:00 годині зборів власників земельних часток (паїв) з порядком денним Про допаювання землі , тобто дотримано вимоги закону в цій частині для забезпечення гласності щодо виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок у натурі.

Також в оскаржуваному рішенні суд першої інстанції зазначив, що позивач в судовому засіданні пояснював, що не був на зборах, оскільки перебував на роботі, натомість вказував, що на загальних зборах була присутня його дружина, що спростовує твердження позивача про те, що йому не було відомо про проведення загальних зборів власників земельних паїв 15 січня 2016 року з приводу до паювання землі.

Отже твердження позивача, що його не було повідомлено про проведення оспорюваних загальних зборів та не було дотримано вимоги закону щодо забезпечення гласності вирішення питання про виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок у натурі не знайшли свого підтвердження в судовому засіданні.

Крім того відповідно до статті 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Нормами ст. 4 ЦПК України, передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Захист цивільних прав - це передбачені законом способи охорони цивільних прав у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення.

Як встановлено судом, позивач після оспорюваного рішення зборів на підставі розпорядження голови Старокостянтинівської районної державної адміністрації Хмельницької області №58/2018-р від 29 березня 2018 року отримав у власність допайовану земельну ділянку площею 1,1964 га, яка йому була виділена на зборах, кадастровий номер 6824284200:02:005:0003, а 05 квітня 2018 року зареєстрував своє право власності на вищезазначену земельну ділянку у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Також своє право на отримання допайованої земельної ділянки в натурі реалізували й інші власники сертифікатів земельних часток (паїв) колишнього КСП Перше Травня .

При цьому за таких обставин колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивач не довів порушення свого права оспорюваним рішенням зборів власників земельних паїв від 15 січня 2016 року на отримання у власність допайованої земельної ділянки, оскільки він реалізував таке своє право саме на підставі цього рішення і отримав у власність належну йому земельну ділянку.

В своїй постанові від 13 листопада 2019 року, скасовуючи попередні судові рішення, ухвалені по цій справі, Верховний Суд вказав, що при новому розгляді справи судам необхідно встановити за рахунок чиїх земельних ділянок було здійснено до паювання та чи було дотримано уповноваженим на те органом процедури повідомлення всіх власників земельних частко (паїв).

Такі обставини було перевірено. При цьому на час ухвалення судового рішення Верховним Судом позивач ще не реалізував своє право на отримання у власність допайовної земельної ділянки, проте на даний час таке право ним вже реалізовано, а тому суд вважає, що встановлення за рахунок чиїх земельних ділянок було здійснено до паювання не має значення для вирішення цієї справи.

З наведених підстав доводи апеляційної скарги, що суд першої інстанції не врахував вказівки Верховного Суду, які викладені в постанові за результатами перегляду вказаної справи касаційною інстанцією, слід відхилити.

Також не заслуговують на увагу доводи апелянта, що суд належним чином не перевірив чи було дотримано при проведенні зборів - вимоги Закону України щодо гласності проведення зборів власників земельних часток (паїв), оскільки такі доводи спростовуються встановленими обставинами справи, а саме розміщено оголошення про проведення зборів 15 січня 2016 року о 10:00 годині в приміщенні сільського клубу та поясненнями самого позивача.

Не спростовують висновків суду посилання апелянта на порушення вимог ч.2 ст. 9 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) щодо порядку розподілу земельних ділянок, порушення права тих власників земельних часток(паїв), які були відсутні в списку - згідно якого повинен був проводитися розподіл земельних ділянок, проведення збори без участі місцевої державної адміністрації, без з`ясування загальної кількості осіб - власників земельних часток (паїв) колишнього КСП Перше травня .

Позивач має звернутись до суду за захистом своїх прав, а фактично дані доводи апелянта направлені на захист можливого порушення права інших власників земельних часток (паїв) колишнього КСП Перше Травня , які його на це не уповноважували. Крім того як зазначено в мотивувальній частині постанови позивач не довів порушення свого права на отримання у власність земельної ділянки оспорюваним рішенням зборів.

З врахуванням викладеного колегія суддів вважає, що рішення суду ґрунтується на повно і всебічно досліджених обставинах справи та ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування в межах доводів апеляційної скарги не вбачається.

Керуючись ст. ст. 374, 375, 382, 384, 389, 390 ЦПК України, суд

п о с т а н о в и в:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 08 грудня 2020 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття, проте може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 23 лютого 2021 року.

Судді А.М.Костенко

Р.С. Гринчук Л.М. Грох

СудХмельницький апеляційний суд
Дата ухвалення рішення18.02.2021
Оприлюднено25.02.2021
Номер документу95126602
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —683/2218/16-ц

Ухвала від 21.05.2021

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Коротенко Євген Васильович

Ухвала від 31.03.2021

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Коротенко Євген Васильович

Постанова від 18.02.2021

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Костенко А. М.

Постанова від 18.02.2021

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Костенко А. М.

Ухвала від 18.01.2021

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Костенко А. М.

Ухвала від 18.01.2021

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Костенко А. М.

Рішення від 21.12.2020

Цивільне

Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області

Сагайдак І. М.

Рішення від 08.12.2020

Цивільне

Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області

Сагайдак І. М.

Ухвала від 03.12.2019

Цивільне

Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області

Сагайдак І. М.

Постанова від 13.11.2019

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Калараш Андрій Андрійович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні