Ухвала
04 березня 2021 року
м. Київ
справа № 761/12618/19
провадження № 61-18704ск20
Верховний Суд у складі судді Касаційного цивільного суду Шиповича В. В. розглянув заяву ОСОБА_1 про відвід судді Верховного Суду Луспеника Дмитра Дмитровича у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю НВП-Вабос про стягнення винагороди та комісії за договором про надання юридичних послуг,
ВСТАНОВИВ:
16 грудня 2020 року товариство з обмеженою відповідальністю
НВП-Вабос (далі - ТОВ НВП-Вабос ) звернулось до Верховного Суду із касаційною скаргою на постанову Київського апеляційного суду
від 04 грудня 2020 року у цивільній справі № 761/12618/19.
Ухвалою Верховного Суду від 22 грудня 2020 року відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ТОВ НВП-Вабос на постанову Київського апеляційного суду від 04 грудня 2020 року, витребувано із місцевого суду цивільну справу № 761/12618/19, зупинено виконання постанови Київського апеляційного суду від 04 грудня 2020 року в частині стягнення з ТОВ НВП-Вабос на користь ОСОБА_1 30 000 грн винагороди за договором про надання юридичних послуг від 02 березня 2018 року до закінчення її перегляду в касаційному порядку.
18 січня 2021 року засобами поштового зв`язку ОСОБА_1 звернувся до Верховного Суду із касаційною скаргою на рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 16 березня 2020 року та постанову Київського апеляційного суду від 04 грудня 2020 року. Разом з касаційною скаргою ОСОБА_1 подано клопотання про поновлення строку на касаційне оскарження судових рішень.
Ухвалою Верховного Суду у складі судді Касаційного цивільного суду Луспеника Д. Д. від 09 лютого 2021 року визнано наведені ОСОБА_1 підстави для поновлення строку на касаційне оскарження неповажними, касаційну скаргу ОСОБА_1 залишено без руху та надано строк для усунення недоліків.
27 лютого 2021 року засобами поштового зв`язку ОСОБА_1 подав заяву про відвід судді Верховного Суду Луспеника Д. Д. від розгляду справи № 761/12618/19.
Заява про відвід обґрунтована тим, що, на думку заявника, суд безпідставно визнав наведені ним підстави для поновлення строку на касаційне оскарження неповажними та залишив касаційну скаргу без руху, оскільки строк на касаційне оскарження він не пропустив і не порушив.
За таких обставин ОСОБА_1 вважає, що наявні підстави для відводу судді передбачених пунктами 3, 5 частини першої статті 36 ЦПК України, оскільки суддя Луспеник Д. Д. прямо чи побічно заінтересований у результатах розгляду справи та є сумніви в його неупередженості та об`єктивності.
Ухвалою Верховного Суду у складі судді Касаційного цивільного суду Луспеника Д. Д. від 03 березня 2021 року заяву ОСОБА_1 про відвід судді визнано необґрунтованою та передано для вирішення зазначеного питання, у порядку передбаченому частиною першою статті 33 ЦПК України, іншому судді.
Згідно Протоколу автоматизовного розподілу судової справи між суддями Верховного Суду від 03 березня 2021 року заяву ОСОБА_1 про відвід судді Луспеника Д. Д. передано для вирішення судді Шиповичу В. В.
Відповідно до частин другої та третьої статті 40 ЦПК України питання про відвід судді вирішує суд, який розглядає справу. Суд задовольняє відвід, якщо доходить висновку про його обґрунтованість. Якщо суд доходить висновку про необґрунтованість заявленого відводу і заява про такий відвід надійшла до суду за три робочі дні (або раніше) до наступного засідання, вирішення питання про відвід здійснюється суддею, який не входить до складу суду, що розглядає справу, і визначається у порядку, встановленому частиною першою статті 33 цього Кодексу. Такому судді не може бути заявлений відвід. Якщо заява про відвід судді надійшла до суду пізніше ніж за три робочі дні до наступного засідання, така заява не підлягає передачі на розгляд іншому судді, а питання про відвід судді вирішується судом, що розглядає справу.
Суд вирішує питання про відвід судді без повідомлення учасників справи.
За ініціативою суду питання про відвід судді може вирішуватися у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неявка учасників справи у судове засідання, в якому вирішується питання про відвід судді, не перешкоджає розгляду судом питання про відвід судді (частина восьма статті 40 ЦПК України).
Необхідності вирішувати питання про відвід судді Луспеника Д. Д. у судовому засіданні з повідомленням учасників справи не встановлено.
Підстави для відводу судді передбачені зокрема частиною першою
статті 36 ЦПК України згідно із якою суддя не може розглядати справу і підлягає відводу (самовідводу), якщо: 1) він є членом сім`ї або близьким родичем (чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, брат, сестра, дід, баба, внук, внучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, член сім`ї або близький родич цих осіб) сторони або інших учасників судового процесу, або осіб, які надавали стороні або іншим учасникам справи правничу допомогу у цій справі, або іншого судді, який входить до складу суду, що розглядає чи розглядав справу; 2) він брав участь у справі як свідок, експерт, спеціаліст, перекладач, представник, адвокат, секретар судового засідання або надавав стороні чи іншим учасникам справи правничу допомогу в цій чи іншій справі; 3) він прямо чи побічно заінтересований у результаті розгляду справи; 4) було порушено порядок визначення судді для розгляду справи;
5) є інші обставини, що викликають сумнів в неупередженості або об`єктивності судді.
До складу суду не можуть входити особи, які є членами сім`ї, родичами між собою чи родичами подружжя (частина третя статті 36 ЦПК України).
Крім того статтею 37 ЦПК України передбачені випадки недопустимості повторної участі судді в розгляду справи.
Відповідно до частини четвертої статті 36 ЦПК України незгода сторони з процесуальними рішеннями судді, рішення або окрема думка судді в інших справах, висловлена публічно думка судді щодо того чи іншого юридичного питання не може бути підставою для відводу.
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі Білуха проти України (№ 33949/02, § 49-52, від 09 листопада 2006 року) зазначено, що наявність безсторонності відповідно до пункту першого статті 6 Конвенції повинна визначатися за суб`єктивним та об`єктивним критеріями. Відповідно до суб`єктивного критерію беруться до уваги особисті переконання та поведінка окремого судді, тобто чи виявляв суддя упередженість або безсторонність у цій справі. Відповідно до об`єктивного критерію визначається, серед інших аспектів, чи забезпечував суд, як такий, та його склад відсутність будь-яких сумнівів у його безсторонності. Стосовно суб`єктивного критерію, особиста безсторонність суду презюмується, допоки не надано доказів протилежного. Стосовно об`єктивного критерію, то це означає, що при вирішенні того, чи є у цій справі обґрунтовані причини побоюватися, що певний суддя був небезсторонній, позиція заінтересованої особи є важливою, але не вирішальною. Вирішальним є те, чи можна вважати такі побоювання об`єктивно обґрунтованими.
Презумпція особистої неупередженості судді діє, допоки не з`являться докази на користь протилежного.
На час вирішення заяви ОСОБА_1 про відвід судді Луспеника Д. Д. відсутні підстави вважати, що вказаний суддя, у розглядуваній справі, виявляє особисту упередженість та/або має пряму чи побічну заінтересованість у результаті розгляду справи № 761/12618/19.
Незгода заявника із процесуальним рішенням судді Луспеника Д. Д., а саме ухвалою від 09 лютого 2021 року, якою визнано неповажними наведені ОСОБА_1 підстави для поновлення строку на касаційне оскарження, а касаційну скаргу залишено без руху, не є підставою для відводу судді.
Таким чином наведені ОСОБА_1 обставини не є такими, що свідчать чи можуть свідчити про необ`єктивність, упередженість, пряму чи побічну заінтересованість судді Луспеника Д. Д. у результаті розгляду справи № 761/12618/19, а по суті зводяться до незгоди із процесуальним рішенням судді.
Визначення складу суду для розгляду конкретної справи здійснюється не за бажанням учасників справи, а в порядку передбаченому цивільним процесуальним законодавством, зокрема статтею 33 ЦПК України.
Необґрунтоване усунення судді від участі у розгляді справи є порушенням права на справедливий суд.
За результатами вирішення заяви про відвід суд постановляє ухвалу (частина одинадцята статті 40 ЦПК України).
Оскільки під час розгляду заяви ОСОБА_1 про відвід судді Луспеника Д. Д., передбачені законом підстави для відводу судді не встановлені, у задоволенні заяви необхідно відмовити.
Керуючись статтями 33, 36, 40 ЦПК України, Верховний Суд, у складі судді Касаційного цивільного суду
УХВАЛИВ:
Відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 про відвід судді Верховного Суду Луспеника Дмитра Дмитровича від розгляду справи № 761/12618/19 (провадження № 61-18704ск20).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя В. В. Шипович
Суд | Касаційний цивільний суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 04.03.2021 |
Оприлюднено | 05.03.2021 |
Номер документу | 95315660 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Шипович Владислав Володимирович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні