ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
УХВАЛА
про зупинення провадження у справі
"15" березня 2021 р. Справа № 922/981/20 Господарський суд Харківської області у складі:
судді Калініченко Н.В.
при секретарі судового засідання - Казмерчук М.Т.
за участю представників учасників процесу:
позивача - Гордеюк О. В., адвокат, ордер серія ХВ №63913 від 05.02.2020 року,
відповідача - не з`явився,
розглянувши справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Спецелеватормлинмаш , місто Харків,
до UAB SADERA, Вільнюс, Литовська Республіка,
про стягнення сум боргу та штрафних санкцій,
здійснюється фіксування судового процесу технічними засобами - програмно апаратним комплексом "Діловодство суду", серійний номер диска CD-R 922/981/20.
ВСТАНОВИВ:
В провадженні господарського суду Харківської області перебуває справа № 922/981/20 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Спецелеватормлинмаш» до UAB SADERA, про стягнення основної заборгованості в розмірі 24 035 доларів США, пені в розмірі 803,26 доларів США, три проценти річних в розмірі 253,57 доларів США.
09 листопада 2021 року, ухвалою господарського суду Харківської області, зобов`язано позивача, на виконання вимог статей 3, 5 Конвенції про вручення за кордоном судових і позасудових документів у цивільних або комерційних справах, в строк до 18 листопада 2020 року надати до суду 2 (два) примірника нотаріально засвідченого перекладу на литовську та російську мову ухвали від 09 листопада 2020 року, постановленої в порядку статей 120, 121 Господарського процесуального кодексу України, для подальшого її спрямування до компетентного органу Литовської Республіки. 18 листопада 2020 року позивачем одночасно представлено до матеріалів справи заяву (вх. № 26930) щодо вирішення питання про розподіл судових витрат та, на виконання вимог ухвали суду від 09 листопада 2020 року, супровідний лист (вх. № 26932), додатком якого слугує, в тому числі, нотаріально засвідчений переклад ухвали суду від 09 листопада 2020 року про закриття підготовчого провадження. 27 листопада 2020 року суд, в порядку статей 6, 7, 10, 11 Конвенції про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах від 15 листопада 1965 року, з урахуванням Договору про правову допомогу та правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах від 12 липня 1993 року між Україною і Литовською Республікою, звернувся до Міністерства юстиції Литовської Республіки із проханням вручити один примірник документів одержувачу - UAB SADERA (Лайсвес пр. 60-110 (Вірсуліскес), 05120, Вільнюс, Литовська Республіка; Laisvлs pr. 60-110 (Virрuliрkлs), 05120 Vilnius, код підприємства НОМЕР_1 ), який виступає в якості відповідача у справі № 922/981/20.
В матеріалах справи наявне поштове повідомлення про вручення Міністерству юстиції Литовської Республіки даного судового доручення 12 грудня 2020 року.
21 грудня 2020 року судом було відкрито перше судове засідання по суті. При цьому, враховуючи принцип рівності учасників справи, який закладений в основу діяльності органу правосуддя, що зумовлює створення умов учаснику справи на подання заперечень з приводу заявленої заяви про розподіл судових витрат (витрати на професійну правничу допомогу), а на час проведення першого судового засідання по суті не надійшло жодних доказів вручення відповідачеві пакету документів, який був спрямовуй через Міністерство юстиції Литовської Республіки, було відкладено судове засідання по розгляду справ по суті на 18 січня 2021 року.
Час, на який було відкладено судове засідання (18 січня 2021 року) розраховувався з урахуванням проведеної, на підставі статей 6, 7, 10, 11 Конвенції про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах від 15 листопада 1965 року, з урахуванням Договору про правову допомогу та правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах від 12 липня 1993 року між Україною і Литовською Республікою, дії з боку уповноважених органів Литовської республіки по врученню нотаріально засвідченого перекладу позову та ухвали суду від 21 квітня 2020 року про відкриття провадження у справі (прохання суду від 15 червня 2020 року, а відповідь надійшла - 08 вересня 2020 року). Надалі розгляд справи відкладався, востаннє на 15 березня 2021 року, проти зазначеного відповідь з приводу вручення/невручення судового доручення відповідачу з Міністерства юстиції Литовської Республіки не надходила. Тобто, матеріали справи не містять документів, які підтверджують факт вручення судового доручення відповідачу або ж даних від уповноваженого органу Литовської Республіки про відсутність можливості провести процесуальні дії із вручення судового доручення, матеріали справи не містять.
До статті 365 Господарського процесуального кодексу України іноземні суб`єкти господарювання мають такі самі процесуальні права і обов`язки, що і суб`єкти господарювання України, крім винятків, встановлених законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України. Статтею 366 цього Кодексу визначено, що підсудність справ за участю іноземних суб`єктів господарювання визначається цим Кодексом, законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України. Згідно зі статтею 367 Господарського процесуального кодексу України у разі, якщо в процесі розгляду справи господарському суду необхідно вручити документи, отримати докази, провести окремі процесуальні дії на території іншої держави, господарський суд може звернутися з відповідним судовим дорученням до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави (далі - іноземний суд) у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України. Судове доручення надсилається у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, а якщо міжнародний договір не укладено - Міністерству юстиції України, яке надсилає доручення Міністерству закордонних справ України для передачі дипломатичними каналами.
Порядок передачі судових та позасудових документів для вручення на території Литовської Республіки регулюється Конвенцією "Про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах" від 15 листопада 1965 року, до якої Україна приєдналася 19 жовтня 2000 року, прийнявши відповідний нормативний акт - Закон України "Про приєднання України до Конвенції про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах", а Литва - 15 травня 2001 року, а також Договором про правову допомогу та правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах від 07 липня 1993 року між Україною і Литовською Республікою. Статтею 3 Конвенції передбачено, що орган влади чи судовий працівник, компетентний відповідно до права запитуючої Держави, направляють Центральному Органу запитуваної Держави прохання згідно з формуляром, що додається до цієї Конвенції, без потреби легалізації або виконання інших аналогічних формальностей. До прохання додається документ, що підлягає врученню, або його копія. Прохання і документ надаються в двох примірниках.
За змістом статті 15 Конвенції судове рішення не може бути винесено, поки не буде встановлено, що документ був дійсно доставлений особисто відповідачеві та було здійснено в належний строк, достатній для здійснення відповідачем захисту.
Як вже було зазначено вище, позивачем скеровано заяву про розподіл судових витрат, до якої відповідач має право, в силу статей 126, 129 Господарського процесуального кодексу України, надати відповідну заяву.
Заява позивача про вирішення питання про розподіл судових витрат була направлена судом в судовому дорученні 27 листопада 2020 року щодо якого на час постановлення даної ухвали у суду відсутня будь-яка інформація. При цьому, в матеріалах справи наявні докази того, що 12 грудня 2020 року судове доручення від 27 листопада 2020 року було вручено адресату - Міністерству юстиції Литовської Республіки.
За нормами Договору між Україною та Литовською Республікою про правову допомогу та правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах від 07 липня 1993 року підтвердження вручення документів оформляється відповідно до правил, які діють на території запитуваної Договірної Сторони. У підтвердженні повинні бути зазначені час і місце вручення, а також особа, якій вручено документ.
Враховуючи, що від уповноваженого органу Литовської Республіки не надійшло підтвердження про вручення документів відповідачу, як і не надійшло жодної інформації про відсутність можливості надати правову допомогу по врученню документів відповідачу, суд дійшов висновку щодо необхідності здійснити запит до Міністерства юстиції Литовської Республіки з приводу виконання судового доручення від 27 листопада 2020 року.
Згідно з пунктом 4 частини 1 статті 228 Господарського процесуального кодексу України господарський суд зупиняє провадження у справі у разі звернення із судовим дорученням про надання правової допомоги або вручення виклику до суду чи інших документів до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави.
Оскільки суд звертається з запитом до Міністерства юстиції Литовської Республіки щодо отримання інформації з приводу проведення/не проведення дій про надання правової допомоги по врученню документів відповідачу, доцільним є зупинити провадження у справі.
Керуючись статтями 228, 232-236, 365-367 Господарського процесуального кодексу України, Конвенцією про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах, Законом України «Про приєднання України до Конвенції про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах» , Законом України «Про міжнародне приватне право» , Договором між Україною та Литовською Республікою про правову допомогу та правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах, господарський суд Харківської області,-
УХВАЛИВ:
Провадження у справі 922/981/20 зупинити через звернення з судовим дорученням про вручення судових документів до Міністерства юстиції Литовської Республіки (виконання судового доручення про вручення судових документів відповідачу, UAB SADERA, Вільнюс, Литовська Республіка, або повідомлення про неможливість такого виконання).
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення і може бути оскаржена в частині зупинення провадження у справі, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Східного апеляційного господарського суду, в порядку статей 255-257 Господарського процесуального кодексу України та з урахуванням підпункту 17.5 пункту 17 Перехідних положень Кодексу.
Ухвалу підписано 16 березня 2021 р.
Суддя Н.В. Калініченко
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 15.03.2021 |
Оприлюднено | 17.03.2021 |
Номер документу | 95566905 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Калініченко Н.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні