ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
(додаткове)
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" березня 2021 р.Справа № 922/4094/20
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Рильової В.В.
при секретарі судового засідання Сіліній М.Г.
розглянувши заяву ТОВ "Компанія "Тракторозаводський ринок торгівельний майданчик 4" про розподіл судових витрат по справі
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Тракторозаводський ринок торгівельний майданчик 4", місто Харків до Фізичної особи-підприємця Пазнікова Ігоря Володимировича, місто Харків про зобов`язання вчинити певні дії за участю представників:
позивача - не зявився;
відповідача - не з`явився;
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Господарського суду Харківської області знаходиться справа № 922/4094/20 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Тракторозаводський ринок торгівельний майданчик 4" про зобов`язання Фізичної особи-підприємця Пазнікова Ігора Володимировича в примусовому порядку звільнити об`єкти суборенди за Договором № Ж-1/1-20 від 01.01.2020, за Договором № Ж-1/2-20 від 01.01.2020, а також за Договором № Ж-1/11-20 від 01.01.2020.
Рішенням Господарського суду Харківської області від 09.03.2021 позовні вимоги ТОВ "Компанія "Тракторозаводський ринок торгівельний майданчик 4" у справі № 922/4094/20 задоволено в повному обсязі. Також до закінчення судових дебатів у справі представник позивача зробив заяву про надання доказів на підтвердження розміру понесених ТОВ "Компанія "Тракторозаводський ринок торгівельний майданчик 4" витрат протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, в порядку частини восьмої статті 129 ГПК України.
12 березня 2021 року до загального відділу діловодства Господарського суду Харківської області надійшла заява ТОВ "Компанія "Тракторозаводський ринок торгівельний майданчик 4" про долучення доказів понесених позивачем судових витрат на професійну правничу допомогу у справі № 922/4094/20 (вх. № 5784).
Ухвалою суду від 15.03.2021 заяву ТОВ "Компанія "Тракторозаводський ринок торгівельний майданчик 4" щодо розподілу судових витрат у справі № 922/4094/20 прийнято та призначено до розгляду у судовому засіданні на 22 березня 2021 року.
Представник ТОВ "Компанія "Тракторозаводський ринок торгівельний майданчик 4" (заявника) в судове засідання 22.03.2021 не з`явився; разом з тим, 22 березня 2021 року до загального відділу діловодства Господарського суду Харківської області надійшло клопотання адвоката Ободовської Н.С. про розгляд справи без її участі (за вх. № 6437).
Виходячи з принципу диспозитивності, як права сторін на власний розсуд розпоряджатись своїми матеріальними і процесуальними правами (в тому числі брати участь в судовому засіданні), суд вважає за можливе продовжити розгляд заяви про розподіл судових витрат за відсутності представника ТОВ "Компанія "Тракторозаводський ринок торгівельний майданчик 4".
Представник ФОП Пазнікова І.В. в судове засідання 22.03.2021 також не з`явився, про причини неявки суд не повідомив, заперечень щодо неспівмірності витрат, які підлягають розподілу між сторонами до суду не подав.
Враховуючи те, що за приписами статті 244 Господарського процесуального кодексу України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви, а також приймаючи до уваги обмежений строк вирішення питання про розподіл судових витрат, суд визнав за можливе прийняти рішення щодо розподілу понесених позивачем витрат на професійну правничу допомогу адвоката у справі № 922/4094/20 за відсутності представників сторін.
Дослідивши матеріали справи та докази, надані представником ТОВ "Компанія "Тракторозаводський ринок торгівельний майданчик 4" на підтвердження понесених позивачем витрат на професійну правничу допомогу, суд зазначає наступне.
Згідно зі статтею 15 Господарського процесуального кодексу України суд визначає в межах, встановлених цим Кодексом, порядок здійснення провадження у справі відповідно до принципу пропорційності, враховуючи: завдання господарського судочинства; забезпечення розумного балансу між приватними й публічними інтересами; особливості предмета спору; ціну позову; складність справи; значення розгляду справи для сторін, час, необхідний для вчинення тих чи інших дій, розмір судових витрат, пов`язаних із відповідними процесуальними діями, тощо.
Учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом (стаття 16 Господарського процесуального кодексу України).
Однією з основних засад (принципів) господарського судочинства є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення (пункт 12 частини третьої статті 2 Господарського процесуального кодексу України). Метою впровадження цього принципу є забезпечення особі можливості ефективно захистити свої права в суді, ефективно захиститись у разі подання до неї необґрунтованого позову, а також стимулювання сторін до досудового вирішення спору. Практична реалізація згаданого принципу в частині відшкодування витрат на професійну правничу допомогу відбувається в такі етапи:
1) попереднє визначення суми судових витрат на професійну правничу допомогу (стаття 124 Господарського процесуального кодексу України);
2) визначення розміру судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу між сторонами (стаття 126 Господарського процесуального кодексу України):
- подання (1) заяви (клопотання) про відшкодування судових витрат на професійну правничу допомогу разом з (2) детальним описом робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, і здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги, та (3) доказами, що підтверджують здійснення робіт (наданих послуг) і розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи;
- зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу.
3) розподіл судових витрат (стаття 129 Господарського процесуального кодексу України).
Так, відповідно до положень статті 126 Господарського процесуального кодексу України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Разом із тим, згідно частини 8 статті 129 Господарського процесуального кодексу України, розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Отже, при здійснені розподілу між сторонами спору судових витрат на професійну правничу допомогу, господарському суду слід враховувати результат розгляду спору, умови договору про надання правничої допомоги, укладеного між стороною спору та адвокатом (адвокатським об`єднанням, бюро), обсяги наданих стороні, як клієнту, послуг правничої допомоги щодо представництва її інтересів в суді під час розгляду справи, а також, в порядку статті 86 Господарського процесуального кодексу України надати належну оцінку поданим стороною, яка понесла витрати на професійну правничу допомогу, доказам фактичного надання їй адвокатських послуг, їх прийняття стороною спору на підставі акта приймання-передачі послуг з виставленням адвокатом (адвокатським об`єднанням, бюро) клієнту рахунка на оплату таких послуг.
Суд також звертає увагу на те, що склад та розмір витрат, пов`язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування у справі.
Статтею 131-2 Конституції України передбачено, що для надання професійної правничої допомоги в Україні діє адвокатура. Засади організації і діяльності адвокатури та здійснення адвокатської діяльності в Україні визначаються законом.
Відповідно до статті 26 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність" адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги.
Договором про надання правової допомоги є домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору (стаття 1 ЗУ "Про адвокатуру і адвокатську діяльність").
За приписами частини третьої статті 27 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність", до договору про надання правової допомоги застосовуються загальні вимоги договірного права.
Згідно зі статтею 30 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність" гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
З матеріалів справи вбачається, що з метою належного захисту прав позивача та надання професійної правничої допомоги між позивачем (далі за текстом - клієнт) та адвокатським бюро "Ободовської Наталі" (далі за текстом - адвокатське бюро) укладено Договір про надання правової допомоги № 30/09/2020-1 від 30.09.2020, відповідно до умов якого клієнт доручає, а адвокатське бюро приймає на себе зобов`язання надати клієнту правову допомогу, яка включає представництво інтересів клієнта в Господарському суді Харківської області, Східному апеляційному господарському суді, Верховному Суді відносно захисту його прав та інтересів у справі про стягнення заборгованості; про примусове звільнення об`єктів суборенди, а також інші види правової допомоги.
Згідно з пунктами 4.1.-4.2. зазначеного Договору, правову допомогу, що надається Адвокатським бюро, Клієнт оплачує в гривнях, шляхом переказу суми на поточний рахунок Адвокатського бюро. Сума, яка підлягає сплаті сплачується клієнтом відповідно до актів наданих послуг. Клієнт оплачує фактично надані адвокатським бюро послуги у розмірі, що зазначається в акті наданих послуг.
Пунктом 4.3. Договору також передбачено, що Акт наданих послуг складається Адвокатським бюро після надання Клієнту належної правової допомоги, що передбачена предметом даного Договору та направляється Клієнту будь-яким не забороненим законодавством засобом зв`язку.
Акт наданих послуг підписується представниками кожної із Сторін. В акті наданих послуг вказується загальна вартість наданої Адвокатського бюро правової допомоги. Клієнт зобов`язаний підписати акт наданих послуг не пізніше наступного дня, після його отримання від Адвокатського бюро.
Згідно з пунктів 4.4.-4.5. Договору, Сторони визначили наступний порядок оплати за надані послуги: протягом 3 днів з дати складання акту наданих послуг Клієнт сплачує Адвокатському бюро грошові кошти у розмірі вартості наданої Адвокатським бюро правової допомоги відповідно до акту наданих послуг.
Акт наданих послуг вважається підписаним, якщо протягом 1 дня з моменту його отримання Клієнтом, останній не надав Адвокатському бюро письмові аргументовані заперечення на даний акт.
Як вбачається із поданого позивачем Акту наданих послуг від 10.03.2021 до до Договору № 30/09/2020-1 про надання правової допомоги Адвокатське бюро надало клієнту наступну правову допомогу, що включає:
- Складання позовної заяви № 922/4094/20 - 4000, 00 грн.;
- Складання відповіді на відзив по справі № 922/4094/20 - 2000,00 грн.;
- Складання заперечення на клопотання про витребування доказів № 922/4094/20 - 2000,00 грн.;
- Складання заперечення на клопотання про залучення третіх осіб по справі №
922/4094/20- 2000,00 грн.;
- Представництво інтересів клієнта в Господарському суді Харківської області по справі № 922/4094/20 від 01.02.2021 у судовому засіданні - 16000,00 грн.;
- Представництво інтересів клієнта в Господарському суді Харківської області по справі № 922/4094/20 від 15.02.2021 у судовому засіданні - 2000,00 грн.;
- Представництво інтересів клієнта в Господарському суді Харківської
області по справі № 922/4094/20 від 09.03.2021 у судовому засіданні - 2000,00 грн.
Сторонами в Акті погоджено, що всього Адвокатським бюро надано послуг на загальну суму 30 000,00 грн.
Дослідивши зазначені докази, господарський суд дійшов висновку, що таких їх достатньо для встановлення самого факту надання адвокатом професійної правничої допомоги у даній справі. Крім того, судом враховано пункт 3.2 Рішення Конституційного Суду України від 30.09.2009 року № 23-рп/2009, яким передбачено, що правова допомога є багатоаспектною, різною за змістом, обсягом та формами і може включати консультації, роз`яснення, складення позовів і звернень, довідок, заяв, скарг, здійснення представництва, зокрема в судах та інших державних органах тощо. Вибір форми та суб`єкта надання такої допомоги залежить від волі особи, яка бажає її отримати. Право на правову допомогу - це гарантована державою можливість кожної особи отримати таку допомогу в обсязі та формах, визначених нею, незалежно від характеру правовідносин особи з іншими суб`єктами права.
Також позивачем подано до суду докази на підтвердження фактичного здійснення витрат на професійну правничу допомогу ТОВ "Компанія "Тракторозаводський ринок торгівельний майданчик 4": Платіжне доручення від 12 березня 2021 року за № 2597 про перерахування коштів на суму 30 000,00 грн. на користь АБ "Ободовської Наталі" із призначенням платежу: сплата згідно з актом наданих послуг від 10.03.2021 р до дог-ру № 30/09/2020-1 про надання правової допомоги від 30.09.2020 р без ПДВ.
Враховуючи наведене, подані до суду докази в сукупності приймаються, як належні, а витрати ТОВ "Компанія "Тракторозаводський ринок торгівельний майданчик 4" на професійну правничу допомогу в загальному розмірі 30 000,00 грн., за таких обставин, підлягають розподілу.
При цьому, за змістом частини 4 статті 126 Господарського процесуального кодексу України, розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами. Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (частини 5, 6 статті 126 ГПК України).
Водночас суд враховує правову позицію, висловлену Об`єднаною палатою Верховного Суду у постанові від 03.10.2019 у справі № 922/445/19, згідно якої у розумінні положень частини 5 статті 126 Господарського процесуального кодексу України зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу, можливе виключно на підставі клопотання іншої сторони у разі, на її думку, недотримання вимог стосовно співмірності витрат із складністю відповідної роботи, її обсягом та часом, витраченим ним на виконання робіт. Суд, ураховуючи принципи диспозитивності та змагальності, не має права вирішувати питання про зменшення суми судових витрат на професійну правову допомогу, що підлягають розподілу, з власної ініціативи.
Підсумовуючи вищевикладене, виходячи із критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), з урахуванням конкретних обставин даної справи, суд дійшов висновку, що заявлені Товариством з обмеженою відповідальністю "Компанія "Тракторозаводський ринок торгівельний майданчик 4" до відшкодування витрати на професійну правничу допомогу в сумі 30 000,00 грн. підтверджено належними доказами, є повністю співмірними із складністю цієї справи, наданим адвокатом обсягом послуг та відповідають критерію розумності їхнього розміру, а тому можуть бути задоволені.
Таким чином, за приписами частини четвертої статті 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати позивача на професійну правничу допомогу покладаються судом на Фізичну особу-підприємця Пазнікова Ігора Володимировича та підлягають стягненню на користь ТОВ "Компанія "Тракторозаводський ринок торгівельний майданчик 4" у розмірі 30 000,00 грн.
За наведених обставин суд також приходить висновку про наявність підстав для ухвалення додаткового рішення у справі № 922/4094/20, в порядку статті 244 Господарського процесуального кодексу України.
На підставі викладеного, керуючись статтями 123, 126, 129, 221, 244 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Ухвалити додаткове рішення у справі № 922/4094/20.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця Пазнікова Ігора Володимировича ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Тракторозаводський ринок торгівельний майданчик 4" (61007, місто Харків, вулиця Бекетова, будинок 21; код ЄДРПОУ 39163452) витрати на професійну правничу допомогу в сумі 30 000,00 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Додаткове рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 256 ГПК України, з урахуванням пункту 17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України, а також пункту 4 розділу X Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст додаткового рішення підписано 23.03.2021.
Суддя В.В. Рильова
справа № 922/4094/20
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 22.03.2021 |
Оприлюднено | 23.03.2021 |
Номер документу | 95707763 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Східний апеляційний господарський суд
Барбашова Сільва Вікторівна
Господарське
Господарський суд Харківської області
Рильова В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні