Постанова
від 24.03.2009 по справі 5/264
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВ НИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинн а, 4/6

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

24.03.2009 р. № 5/264

Окружний адміністративн ий суд міста Києва у складі:

головуючого - судді Кочана В .М., суддів Пилипенко О.Є., Кротю ка О.В.

секретаря судового засіда ння Стріхи В.І.,

розглянувши у відкритому с удовому засіданні адміністр ативний позов

ОСОБА_1, ОСОБА_2, О СОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 , ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБ А_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, О СОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13 , ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСО БА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19

до Територіального Управ ління державної судової адмі ністрації в Запорізькій обла сті,

Державної судової адмініс трації,

Державного казначейства У країни

про стягнення грошової компен сації сум податку з доходів ф ізичних осіб,

В С Т А Н О В И В:

Позивачі, які є суддями М елітопольського міськрайон ного суду Запорізької област і, заявили адміністративний позов про стягнення на їхню к ористь грошової компенсації сум податку з доходів фізичн их осіб за період з 01 січня 2004 ро ку по 01 червня 2008 року.

Позивачі позовні вимоги обґрунтовували тим, що вони в період з 01 січня 2004 року по 01чер вня 2008 року працювали суддями Мелітопольського міськрайо нного судуЗапорізької облас ті, але в порушення вимог діюч ого законодавства з них стяг увався податок з доходів фіз ичних осіб, а відповідна сума не компенсувалась.

Таким чином, протягом 2004 - 2008 ро ків (по 01.06.2008 року) з нарахованої позивачам заробітної плати було утримано податок з дохо дів фізичних осіб, що підтвер джується довідками Територі ального управління ДСА у Зап орізькій області.

Також позивачі зазначають , що відповідна грошова компе нсація сум стягнутого податк у з доходів фізичних осіб не б ула їм виплачена.

Статтями 126 і 130 Конституції України та ст. 3 п.п. 2, 3 і ст. 11 Зако ну України "Про статус суддів " визначено і закріплено гара нтії незалежності суддів, зг ідно яких держава забезпечує фінансування та належні умо ви для функціонування судів і діяльності суддів. У держав ному бюджеті України окремо визначаються видатки на утри мання суддів за рахунок кошт ів Державного бюджету Україн и.

Особливий порядок фінанс ування судів і діяльності су ддів є однією з конституційн их гарантій їх незалежності і спрямований на забезпеченн я належних умов для здійснен ня незалежного правосуддя. В ідповідно до ст.1 Указу Презид ента України "Про додаткові з аходи щодо соціального захис ту суддів" від 10 липня 1995 року №58 4/95 судді були звільнені від сп лати прибуткового податку. У зв'язку з набранням чинності з 01.01.2004 року Закону України "Про податок з доходів фізичних о сіб" даний Указ було скасован о. Зазначеним Законом пер едбачалися лише соціальні пі льги по оплаті прибуткового податку, які не поширювалися на суддів.

Водночас, ст. 11 Закону Україн и "Про статус суддів", рішення Конституційного Суду Україн и від 1 грудня 2004 року по справі №1-1/2004 у справі за конституційн им поданням Верховного Суду України про офіційне тлумаче ння положень частин першої, д ругої статті 126 Конституції Ук раїни та частини другої стат ті 3 Закону України "Про статус суддів" визначено, що гаранті ї незалежності судді, включа ючи заходи його правового за хисту, матеріального і соціа льного забезпечення, не можу ть бути скасовані або знижен і без відповідної компенсаці ї. По своїй суті пільги, компен сації і гарантії є видом соці альної допомоги і необхідною складовою конституційного п рава на достатній життєвий р івень, тому звуження змісту т а обсягу цього права

шляхом прийняття нових законів, або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Консти туції України не допускаєтьс я. Надання суддям таких пільг , компенсацій і гарантій не мо же ставитися у залежність ві д бюджетного фінансування. Т е, що позбавлення суддів піль ги по сплаті прибуткового по датку повинно бути відповідн им чином компенсовано, визна ється і органами виконавчої влади.

Зокрема, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 20 січня 2004 року №22-р передбач ено механізм виплати компенс ації, пов'язаної із справлянн ям податку. Дозволено Голові Конституційного Суду Україн и та головам судів загальної юрисдикції здійснювати у 2004 р оці компенсаційні виплати су ддям у розмірі до 100 відсотків посадового окладу в разі, кол и сума нарахованої заробітно ї плати за місяць після сплат и податку на доходи фізичних осіб, буде нижчою ніж розмір с ередньомісячної заробітної плати, нарахованої судді за ч етвертий квартал 2003 року.

Як вбачається з наданих позивачами довідок про розмі р їх середньомісячної заробі тної плати за четвертий квар тал 2003 року, суми нарахованих з аробітних плат за місяць піс ля сплати податку на доходи ф ізичних осіб нижчі, ніж розмі р середньомісячної заробітн ої плати, нарахованої кожном у судді за четвертий квартал 2003 року.

Представники Державного к азначейства України та Держа вної судової адміністрації У країни проти задоволення адм іністративного позову запер ечили.

Вислухавши пояснення осіб , які прибули в судове засідан ня, дослідивши письмові дока зи по справі, суд вважає, що в з адоволенні адміністративно го позову слід відмовити з на ступних підстав.

В судовому засіданні встан овлено, що позивачі працюють суддями Мелітопольського мі ськрайонного суду Запорізьк ої області,

Предметом даного спору є пр авомірність сплати позивача ми податку з доходів фізични х осіб, можливість вважати за значену сплату втратою части ни заробітку, право на компен сацію зазначеної втрати за р ахунок оплаченого податку.

З 1 січня 2004 року набрав чин ності Закон України "Про п одаток з доходів фізичних ос іб" від 22 травня 2003 року № 889-4, яким запроваджено податок з дохо дів фізичних осіб, який відпо відно до пункту 4 частини 1 ста тті 14 Закону України "Про сист ему оподаткування" від 25 червн я 1991 року № 1251-12 належить до загал ьнодержавних податків і збор ів (обов'язкових платежів).

Зазначений Закон, сер ед іншого, визначає: платникі в податку (стаття 2), об'єкт опод аткування (стаття 3), загальний оподатковуваний дохід, у том у числі місячний (пункт 4,2 стат ті 4), доходи, які не включаютьс я до складу загального опода тковуваного доходу (пункт 4.3 с татті 4) податкові соціальні п ільги (стаття 6), ставки податк у (стаття 7), порядок нарахуван ня, утримання та сплати (перер ахування) податку до бюджету (стаття 8), прикінцеві положен ня (стаття 22).

Відповідно до вимог заз наченого Закону Територіаль ним управлінням Державної су дової адміністрації в Запорі зькій області, як податковим агентом, утриманий та перера хований до Державного бюджет у України, а позивачами, як пла тниками податку, сплачено по даток з доходів фізичних осі б за період з 01 січня 2004 року по 0 1 червня 2008 року.

Пунктом 22.2 статті 22 Зако ну України "Про податок з дохо дів фізичних осіб" передбаче но, що у разі, якщо норми інших законів - чи законодавчих акт ів, що містять правила оподат кування доходів (прибутків) ф ізичних осіб, суперечать нор мам цього Закону, пріоритет м ають норми цього Закону.

Пунктом 22.7 статті 22 зазначе ного Закону передбачено, що с уми податку з доходів фізичн их осіб, що утримуються з грош ового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, од ержаних військовослужбовця ми, особами рядового і началь ницького складу органів внут рішніх справ у зв'язку з викон анням обов'язків несення слу жби, спрямовуються виключно на виплату рівноцінної та по вної компенсації втрат доход ів цієї категорії громадян.

Аналіз норм наведеного під пункту вказує на неможливіст ь їх застосування до спірних відносин, оскільки вони жодн им чином не торкаються опода ткування доходів суддів.

Інших норм, які б звільняли суддів від сплати податку з д оходів фізичних осіб або пер едбачали компенсацію втрат д оходів від сплати прибутково го податку нормами наведеног о Закону, нормами інших закон ів з питань оподаткування не передбачено.

Пунктом 22.12.1 пункту 22.12 статті 22 зазначеного Закону передба чено, у зв'язку з набранням чин ності цим Законом, рекомендо вано Президенту України скас увати укази Президента Украї ни, які стосуються оподаткув ання доходів фізичних осіб (п рибуткового податку з доході в громадян).

Указом Президента Україн и від 25 грудня 2003 року №1497/2003 визна ні такими, що втратили чинніс ть з 1 січня 2004 року, у тому числі абзац четвертий статті 1 Указ у Президента України від 10 лип ня 1995 року № 584 "Про додаткові зах оди щодо соціального захисту суддів", який встановлював, що заробітна плата суддів не об кладається прибутковим пода тком за місцем основної робо ти.

Враховуючи наведене, суд в важає, що з позивачів правомі рно утримано податок з доход ів фізичних осіб у період з 01 с ічня 2004 року по 01 червня 2008 року я к плата фізичної особи за пос луги, які надаються їй терито ріальною громадою, на терито рії якої така фізична особа м ає податкову адресу або розт ашовано особу, що утримує цей податок згідно з цим Законом (абзац 1.13 статті 1).

Зазначений податок спл ачений в межах податкових ві дносин на користь Державного бюджету України і може бути п овернутий (стягнений) з Держа вного бюджету у разі помилко вої та/або надмірної сплати, з а правилами бюджетного та по даткового законодавства, від повідно ст. 50 Бюджетного кодексу України та ст. 15 Закон у України "Про порядок погаше ння зобов'язань платників п одатків перед бюджетами та д ержавними цільовими фондами ".

Відповідно до пункту 16.1 с татті 16 Закону України "Про по даток з доходів фізичних осі б" податок, утриманий з доході в резидентів, підлягає перер ахуванню до бюджету згідно з нормами Бюджетного кодексу України, частина четверта ст атті 50 якого передбачає зарах ування податків безпосередн ьо на єдиний казначейський р ахунок Державного бюджету Ук раїни.

Зазначений рахунок є о сновним рахунком держави для проведення фінансових опера цій та ефективного управлінн я коштами державного та місц евих бюджетів відповідно до Положення про єдиний казначе йський рахунок, затвердженог о наказом Державного казначе йства України від 26 червня 2002 р оку №122 (зареєстрований в Міні стерстві юстиції України 18 ли пня 2002 року за №594/6882).

Відповідно до ч. 1 ст.6 Консти туції України державна влада в Україні здійснюється на за садах її поділу на законодав чу, виконавчу та судову. Конст итуційні засади правосуддя з акріплені розділом 8 Констит уції України. Правові засади організації судової влади т а здійснення правосуддя в Ук раїні система судів загально ї юрисдикції, основні вимоги щодо формування корпусу про фесійних суддів, система та п орядок здійснення суддівськ ого самоврядування, а також в становлення загального поря дку забезпечення діяльності судів та регулювання інших п итань судоустрою визначаєть ся Законом України "Про судоу стрій України".

Закон України "Про статус суддів" визначає статус судд ів з метою забезпечення нале жних умов для здійснення пра восуддя, дотримання Конститу ції і законів України, охорон и прав і свобод громадян.

Стаття 11 Закону України "Про статус суддів" передбачає за безпечення незалежності суд дів, яка, серед іншого, забезпе чується матеріальним і соціа льним забезпеченням судді ві дповідно до їх статусу. Матер іальне і побутове забезпечен ня суддів визначене статтею 44 зазначеного Закону, частина перша якої передбачає склад заробітної плати.

Жодна з наведених норм не визначає компенсацію від вт рати заробітної плати, пов'яз аної із справлянням податку за Законом України "Про подат ок з доходів фізичних осіб".

Частина 8 ст. 14 Завину Укра їни "Про судоустрій України" п ередбачає, що при прийнятті н ових законів або внесенні зм ін до чинних законів не допус кається звуження змісту та о бсягу передбачених законом г арантій самостійності судді в, незалежності та правової з ахищеності суддів.

Частина 3 статті 11 Закону Укр аїни "Про статус суддів" перед бачає, що гарантії незалежно сті судді, включаючи заходи й ого правового захисту, матер іального і соціального забез печення, передбачені цим Зак оном, поширюються на всіх суд дів України і не можуть бути с касовані чи знижені іншими н ормативними актами, оскільки нормами зазначених законів як компенсація від втрати за робітку, так і виплата заробі тної плати без стягнення под атку з доходів фізичних осіб не передбачена.

Розпорядженням Кабінету М іністрів України від 20 січня 2 004 року №22-р "Про деякі питання о плати праці суддів" дозволен о головам судів загальної юр исдикції здійснювати у 2004 роц і компенсаційні виплати у ро змірі до 100 відсотків посадово го окладу в разі, коли сума нар ахованої заробітної плати за місяць після сплати податку на доходи фізичних осіб буде нижчою ніж розмір середньом ісячної заробітної плати, на рахованої судді за 4 квартал 20 03 року. Компенсаційна виплата не повинна перевищувати втр ати частини заробітку суддів , пов'язаної із справлянням по датку відповідно до Закону У країни "Про податок з доходів фізичних осіб".

Пунктом 2 зазначеного ро зпорядження визначено, що ко мпенсаційна виплата, передба чена пунктом 1 цього розпоряд ження, здійснюється в межах в идатків на оплату праці, пере дбачених у Державному бюджет і України на 2004 рік на утриманн я органів судової влади.

Обов'язку застосування за значеного розпорядження жод ним із відповідачів не перед бачено.

Таким чином, Закон Ук раїни "Про податок з доходів ф ізичних осіб" та інші нормати вно-правові акти не передбач ають право суддів на заявлен у компенсацію, що обумовлює н еможливість включення її сум до бюджетного запиту.

Положення про Державне к азначейство України, затверд жене постановою Кабінету Мін істрів України від 21 грудня 2005 року №1232.

Державне казначейства Укр аїни є урядовим органом держ авного управління, що діє у ск ладі Міністерства фінансів У країни і йому підпорядковуєт ься. Зазначеним положенн ям встановлені основні завда ння, функції як засіб здійсне ння повноважень до покладени х на нього завдань. У межах спі рних відносин відсутні будь- які неправомірні дії з боку Д ержавного казначейства Укра їни щодо позивачів. Оскільки підстави для стягнення заяв лених сум з Державного бюдже ту України відсутні, стосовн о зазначеного відповідача сл ід відмовити у задоволенні п озовних вимог.

Положення про Державну судову адміністрацію Україн и, затверджене Указом Презид ента України від 3 березня 2003 ро ку № 182/2003. Державна судова адмін істрація України є центральн им органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, дія льність якого спрямовується і координується Кабінетом М іністрів України. Серед інши х завдань, покладених на Держ авну судову адміністрацію Ук раїни, підпунктом 13 пункту 4 пе редбачене виконання функцій головного розпорядника бюдж етних коштів, передбачених н а фінансове забезпечення дія льності судів загальної юрис дикції та діяльності кваліфі каційних комісій суддів усіх рівнів, органів суддівськог о самоврядування», інших орг анів і установ судової систе ми та ДСА України, а підпункт 1 4 даного пункту передбачає зд ійснення матеріального і соц іального забезпечення судді в, у тому числі суддів у відста вці, а також працівників апар атів судів.

Державна судова адміністр ація України виконує функції головного розпорядника бюдж етних коштів, виходячи з чого вона подає до Міністерства ф інансів України бюджетний за пит, тобто розрахунки необхі дних витрат судової влади, ви значених відповідно до Закон у України "Про статус суддів" т а інших нормативно-правових актів для закладення їх до пр оекту закону про Державний б юджет України на відповідний рік. Розподіл коштів за напря мками видатків Державна судо ва адміністрація України як головний розпорядник коштів здійснює самостійно.

Таким чином, жодний із від повідачів при здійсненні сво їх владних управлінських фун кцій прав позивачів не поруш ив, а отже підстави для задово лення адміністративного поз ову відсутні.

Керуючись ст.ст. 2, 7, 17, 94, 1 58, 161, 162, 163 Кодексу адміністративн ого судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні позовни х вимог відмовити.

Постанова відповідно д о ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністрат ивного судочинства України н абирає законної сили після з акінчення строку подання зая ви про апеляційне оскарження , встановленого цим Кодексом , якщо таку заяву не було подан о.

Постанова суду може бути ос каржена до суду апеляційної інстанції шляхом подання зая ви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційн ої скарги. Заява про апеляцій не оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня ск ладення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається пр отягом двадцяти днів після п одання заяви про апеляційне оскарження.

Головуючий - суддя Кочан В.М.

судді Пилипенк о О.Є.

Кротюк О.В.

Постанову складено в п овному обсязі 06.04.2009 року.

СудОкружний адміністративний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення24.03.2009
Оприлюднено14.10.2010
Номер документу9626596
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —5/264

Ухвала від 20.04.2012

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Рябуха В.І.

Рішення від 15.02.2012

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ломака В.С.

Ухвала від 07.12.2011

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ломака В.С.

Постанова від 24.03.2009

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Києва

Кочан В.М.

Ухвала від 25.01.2010

Господарське

Господарський суд Сумської області

Гудим Валентин Дмитрович

Ухвала від 11.01.2010

Господарське

Господарський суд Сумської області

Резніченко Олена Юріївна

Ухвала від 29.10.2009

Господарське

Господарський суд Сумської області

Гудим Валентин Дмитрович

Ухвала від 12.10.2009

Господарське

Господарський суд Сумської області

Гудим В.Д.

Рішення від 08.09.2009

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Шевченко С.Л.

Судовий наказ від 31.08.2009

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Шевченко С.Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні