Номер провадження: 11/813/20/21
Номер справи місцевого суду: 1512/11353/2012
Головуючий у першій інстанції ОСОБА_1
Доповідач ОСОБА_2
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09.04.2021 року м. Одеса
Одеський апеляційний суд в складі:
головуючого судді ОСОБА_2 ,
суддів: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,
за участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_5 , ОСОБА_6 ,
прокурора ОСОБА_7 , ОСОБА_8 ,
захисників ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 ,
обвинувачених ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляцію прокурора з доповненнями на вирок Київського районного суду м. Одеси від 10.01.2019 року, -
встановив:
оскаржуваним вироком суду:
ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець м. Татарбунари Одеської області, громадянин України, українець, з вищою освітою, маючий на утриманні двох малолітніх дітей 2006 та 2011 року народження, працював начальником відділу Держкомзему в Татарбунарському районі Одеської області, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимий,
визнаний невинуватим та виправданий за ст. 15, ч. 5 ст. 191, ч.5 ст. 191, ч.3 ст. 28, ст. 32, ч.2 ст. 366 КК України в зв`язку з відсутністю в його діях складу вказаних злочинів;
ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка м. Рені Одеської області, громадянка України, росіянка, з вищою освітою, замужня, працювала землевпорядником Приморської сільської ради Татарбунарського району Одеської області, зареєстрована та проживаюча за адресою: АДРЕСА_3 , раніше не судима,
визнана невинуватою та виправдана за ст. 15, ч. 5 ст. 191, ч.5 ст. 191, ч.3 ст. 28, ст. 32, ч.2 ст. 366 КК України в зв`язку з відсутністю в її діях складу вказаних злочинів;
ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженець с. Приморське Татарбунарського району Одеської області, громадянин України, українець, з вищою освітою, одружений, працював головою Приморської сільської ради Татарбунарського району Одеської області, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_4 , раніше не судимий в силу ст. 89 КК України,
визнаний невинуватим та виправданий за ст. 15, ч. 5 ст. 191, ч.5 ст. 191, ч.3 ст. 28, ст. 32, ч.2 ст. 366 КК України в зв`язку з відсутністю в його діях складу вказаних злочинів;
ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженець м. Татарбунари Одеської області, громадянин України, українець, з вищою освітою, одружений, працював начальником ІНФОРМАЦІЯ_5 , районний архітектор, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_5 , раніше не судимий,
визнаний невинуватим та виправданий за ст. 15, ч. 5 ст. 191, ч.5 ст. 191, ч.3 ст. 28, ст. 32, ч.2 ст. 366 КК України в зв`язку з відсутністю в його діях складу вказаних злочинів;
ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , уродженка с. Городнє Болградського району Одеської області, громадянка України, українка, з вищою освітою, замужня, маюча на утриманні двох малолітніх дітей 2006 та 2011 року народження, працююча ФОП « ОСОБА_16 », зареєстрована за адресою: АДРЕСА_6 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судима,
визнана невинуватою та виправдана за ст. 15, ч. 5 ст. 191, ч.5 ст. 191, ч.3 ст. 28, ст. 32, ч.2 ст. 366 КК України в зв`язку з відсутністю в її діях складу вказаних злочинів;
ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , уродженець м. Татарбунари Одеської області, громадянин України, українець, з вищою освітою, одружений, маючий на утриманні малолітню дитину 2012 року народження, працював інженером-землевпорядником ФОП « ОСОБА_16 », зареєстрований за адресою: АДРЕСА_7 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_8 , раніше не судимий,
визнаний невинуватим та виправданий за ст. 15, ч. 5 ст. 191, ч.5 ст. 191, ч.3 ст. 28, ч.3 ст.358, ч.3 ст. 28, ст. 32, ч.4 ст. 358 КК України в зв`язку з відсутністю в його діях складу вказаних злочинів;
ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , уродженець с. Новосельське Ренійського району Одеської області, громадянин України, росіянин, з вищою освітою, одружений, маючий на утриманні малолітню дитину 2007 року народження, працював інженером-землевпорядником ПП «Юнітрейд-Сервіс», зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_9 , раніше не судимий,
визнаний невинуватим та виправданий за ст. 15, ч. 5 ст. 191, ч.5 ст. 191, ч.3 ст. 28, ч.3 ст.358, ч.3 ст. 28, ст. 32, ч.4 ст. 358 КК України в зв`язку з відсутністю в його діях складу вказаних злочинів;
Вироком суду запобіжні заходи обрані обвинуваченим в виді підписки про невиїзд скасовані.
Вирішено питання щодо долі речових доказів.
Органами досудового розслідування було пред`явлено та підтримано прокурором обвинувачення
ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , в скоєнні кримінальних злочинів, передбачених:
- ст.15, ч.5 ст.191 КК України за ознаками: замах на заволодіння чужим майном (земельними ділянками) шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинене повторно в особливо великих розмірах, організованою групою;
- ч.5 ст.191 КК України за ознаками: заволодіння чужим майном (земельними ділянками) шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинене повторно в особливо великих розмірах, організованою групою;
- ч.3 ст.28, ст.32, ч.2 ст.366 КК України за ознаками: складання, видача службовою особою заведено неправдивих офіційних документів, внесення до офіційних документів заведено неправдивих відомостей, що спричинили тяжкі наслідки, вчинене повторно в складі організованої групи;
ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , в скоєнні кримінальних злочинів, передбачених:
- ст.15, ч.5 ст.191 КК України за ознаками: замах на заволодіння чужим майном (земельними ділянками) шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинене повторно в особливо великих розмірах, організованою групою;
- ч.5 ст.191 КК України за ознаками: заволодіння чужим майном (земельними ділянками) шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинене повторно в особливо великих розмірах, організованою групою;
- ч.3 ст.28, ч.3 ст.358 КК України за ознаками: підробка іншого офіційного документа, який видається чи посвідчується підприємством, установою, організацією, громадянином - підприємцем, який представляє права, з метою використання як самим підроблювачем, так і іншою особою, вчинена повторно в складі організованої групи;
- ч.3 ст.28, ст.32, ч.4 ст.358 КК України за ознаками: використання завідомо підробленого документа, вчинене повторно в складі організованої групи,
за наступних обставин.
ОСОБА_12 , мешканець м Татарбунари Одеської області, маючи спеціальну освіту інженера-землевпорядника в період з 01.07.2004 по 01.08.2007 обіймав посаду начальника Білгород-Дністровського відділу ТОВ «Одеський регіональний центр землеустрою та оцінки земель», яке здійснювало розробку проектно технічної документації землеустрою щодо відведення земельних ділянок юридичним та фізичним особам на території Татарбунарського району Одеської області.
На підставі наказу № 435-к від 20.08.2007 року Державного агентства земельних ресурсів України ОСОБА_12 призначений на посаду начальника відділу земельних ресурсів в Татарбунарському районі Одеської області, в подальшому реорганізованого в відділ Держкомзему в Татарбунарському районі, і на підставі Закону України «Про державну службу» віднесено до 6 категорії 12 рангу посадових осіб.
Відповідно до вимог Конституції України, земельного законодавства України, Положення про відділ Держкомзему в Татарбунарському районі Одеської області, ОСОБА_12 , будучи посадовою особою, і відповідно до своїх обов`язків:
- організовує роботу і здійснює керівництво відділу, несе персональну відповідальність за виконання покладених на відділ завдань і функцій, координує діяльність системи державних органів земельних ресурсів в межах району;
- забезпечує реалізацію державної політики у сфері регулювання земельних відносин в Татарбунарському районі Одеської області;
- організовує роботу щодо розробки та здійснення заходів щодо розвитку ринку земель, організовує ведення державного земельного кадастру відповідно земельним законодавством, організовує і здійснює землеустрій та моніторинг земель, бере участь у розробленні та виконанні загальнодержавних і регіональних програм у сфері використання і охорони земель, приватизації земельних ділянок;
- вносить в установленому порядку пропозиції щодо управління землями державної та комунальної власності, встановлення меж області, районів, міст, районів міста, села і селища, і регулювання земельних відносин;
- відає питаннями керівництва відділу, секторами відділу і дотримання законності в їх роботі.
Так, навесні 2006 року, точну дату встановити в ході слідства не виявилося можливим, за родом своєї діяльності, свідомо знаючи, що Приморським сільською радою с. Приморське Татарбунарського району Одеської області із земель рекреаційного призначення в курортній зоні «Рассейка» громадянам відводяться земельні ділянки під дачне будівництво, з метою незаконного відчуження земельних ділянок з державної власності і передачі їх у приватну власність, діючи з корисливих мотивів, ОСОБА_12 володіючи сильним, жорстким характером, гарними організаторськими здібностями, маючи умисел, спрямований на заволодіння земельними ділянками на території Приморського сільської ради шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, з внесенням до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей і їх використанням в державних установах для реєстрації права власності на земельні ділянки, діючи з корисливих мотивів, всупереч інтересам служби, створив і очолив організовану групу, до складу якої увійшли:
- землевпорядник Приморського сільської ради с. Приморське Татарбунарського району Одеської області ОСОБА_13 ;
- голова Приморського сільської ради с. Приморське Татарбунарського району Одеської області ОСОБА_14 ;
- начальник відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Татарбунарської райдержадміністрації (головний архітектор району) ОСОБА_15 ;
- фізична особа-підприємець ОСОБА_16 ;
- ОСОБА_17 , ОСОБА_18 та інші невстановлені слідством особи.
Плануючи вчинення злочинів, ОСОБА_12 , відвів собі роль організатора і керівника злочинної групи, довів злочинний план до всіх учасників, розподіливши їх функції і ролі, розробив схему незаконного відведення земельних ділянок та передачу їх у приватну власність, шляхом реєстрації фіктивних громадських організацій « ІНФОРМАЦІЯ_9 » і «Одеса», в які інші учасники безпідставно включали підібраних осіб, які не мають на це законних підстав.
В подальшому, ОСОБА_12 , перебуваючи на посаді начальника відділу земельних ресурсів в Татарбунарському районі Одеської області і безпосередньо виконуючи свої службові обов`язки, особисто брав участь в незаконному відведенні земельних ділянок в приватну власність, виготовляючи підроблені висновки щодо відведення земельних ділянок, погоджував графічні матеріали , що не відповідають проекту встановлення меж с. Приморське, які лягли в основу проектів і технічної документації землеустрою, розроблені учасниками організованої групи.
Вибравши собі роль керівника групи, ОСОБА_12 відвів роль співорганізатора групи ОСОБА_13 - землевпорядника Приморського сільської ради, при цьому вони, доповнюючи дії один одного, здійснювали загальне керівництво організованою групою, координували дії кожного з її учасників, розподіляли їх злочинні ролі, визначали земельні ділянки, незаконно відводили, контролювали вчинення злочинів, отримуючи протиправний дохід від цього, забезпечували фінансування групи і розподіл між учасниками злочинної наживи.
У той же час ОСОБА_12 і ОСОБА_13 діяли як виконавці злочинів, встановлювали кількість, розмір і місцезнаходження земельних ділянок, які в подальшому незаконно відводили.
Готуючись до здійснення злочинної діяльності ОСОБА_12 , з метою контролювати виготовлення підробленої проектно-технічної документації по незаконному відведенню земельних ділянок, приблизно в квітні 2006 року дав вказівку ОСОБА_16 зареєструватися в якості фізичної особи-підприємця та отримати ліцензію на проведення землевпорядних та землеоціночних робіт.
Виконуючи вказівки організатора, ОСОБА_16 04.05.2006 року зареєструвалася в Державній адміністрації Болградського району Одеської області як фізична особа - підприємець, і 03.08.2006 року отримала ліцензію Державного комітету України по земельних ресурсах № 188514 від 31.07.2006 року на проведення землевпорядних та землеоціночних робіт.
В цей же період для здійснення злочинної діяльності, ОСОБА_12 підібрав приміщення, розташоване за адресою: АДРЕСА_10 і обладнав його, закупивши оргтехніку.
Крім того, в невстановлений час, в невстановленому місці, з метою незаконного відведення земельних ділянок з державної власності і передачу їх у приватну власність, ОСОБА_12 підробив картографічний план території населеного пункту села Приморське, затверджений в 2001 році, який розробляв з ОСОБА_16 , працюючи в ТОВ МП «МИД», розширивши кордон населеного пункту в курортній зоні «Рассейка» с. Приморське, що проходила по штучному рву до автостради.
Згідно висновку техніко-криміналістичної експертизи документа № №1738 від 12.12.2011 року, на кресленні контурів проекту встановлення меж населеного пункту села Приморське, вилученого 04.10.2011 року в ході проведення виїмки у ОСОБА_12 , на початку було завдано відбиток печатки, а потім таблиця з текстом.
Навесні 2006 року, більш точної дати встановити не виявилося можливим, ОСОБА_13 , яка дала свою згоду на участь в організованій групі, працюючи з грудня 2002 року по теперішній час на посаді спеціаліста-землевпорядника Приморського сільської ради, діючи згідно відведеної їй ролі, зловживаючи своїм службовим становищем, для досягнення злочинного результату підібрала ОСОБА_18 і ОСОБА_19 , (кримінальну справу, щодо якого припинено 26.05.2016 року, на підставі п.6 ст.8 КПК України в редакції 1960 року, в зв`язку з смертю) які в подальшому займалися реєстрацією фіктивних громадських організацій «Лазурний берег» і «Одеса», з метою приховування злочинної діяльності організованої групи, підшукувала вільні земельні ділянки, розташовані на землях рекреаційного призначення в курортній зоні «Рассейка» для подальшого їх незаконного відчуження і передачу в приватну власність, виготовляла по ним викопіювання розміщення земельної ділянки, не маючи ніякого відношення до фіктивно створених громадських організацій «Лазурний берег» і «Одеса», формувала і змінювала списки членів цих організацій, виготовляла підроблені акти вибору та обстеження земельних ділянок, рішення сесій Приморського сільської ради про надання дозволу на попередній вибір земельних ділянок цим громадським організаціям і затвердженням цих актів вибору, являлась доповідачем на сесіях Приморського сільської ради із земельних питань, вводила в оману депутатів, про законність відведення земельних ділянок районним громадським організаціям «Лазурний берег» і «Одеса», затвердження проектів землеустрою та технічної документації, свідомо знаючи, що представлені на сесії документи не відповідають вимогам чинного земельного законодавства України і виготовлені на підставі підроблених документів. Після чого, готувала незаконні рішення щодо відведення земельних ділянок громадянам, які підписував голова Приморського сільської ради Татарбунарського району Одеської області ОСОБА_14 .
В цей же період часу - навесні 2006 року, ОСОБА_14 , який дав добровільну згоду на участь в організованій групі під керівництвом ОСОБА_12 , будучи головою Приморського сільської ради с. Приморське Татарбунарського району Одеської області з 12.04.2006 року по теперішній час, як виконавець злочину, зловживаючи службовим становищем, спільно з ОСОБА_13 виготовляв завідомо підроблені документи - рішення Приморського сільської ради: на надання дозволу на попередній вибір земельної ділянки, виготовлення проекту відведення та затвердження цього проекту, виготовлення технічної документації на право власності на земельні ділянки та передачу їх у власність членам фіктивно створених громадських організацій «Лазурний берег» і «Одеса», які на момент надання дозволу на попередній вибір земельної ділянки ще не були створені і зареєстровані в законному порядку, підписував і скріплював печаткою Приморської сільської ради завідомо підроблені документи, чим надавав їм вид офіційного документа. Крім того, виходячи за надані йому повноваження, ухвалював рішення щодо передачі земельних ділянок у приватну власність, розташованих за межами села Приморське, розпорядженням якими, було компетенцією Татарбунарської райдержадміністрації Одеської області.
У той же період часу - навесні 2006 року, більш точної дати встановити не виявилося можливим, ОСОБА_17 і ОСОБА_16 , які добровільно увійшли до складу організованої ОСОБА_12 групи, як виконавці злочинів, маючи спеціальну освіту інженера-землевпорядника, і досвід роботи з виготовлення проектно-технічної документації, в порушення вимог ст. 151 Земельного кодексу України, ст. 50 Закону України «Про землеустрій», постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок» від 26.05.2004 № 677, у відсутності генерального плану населеного пункту та містобудівного обґрунтування, виготовляли проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок в довгострокову оренду, і технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельні ділянки (державних актів на право власності на землю) для індивідуального дачного будівництва, в основу яких лягали підроблені документи, і які не відповідали «Еталону проекту відведення земельної ділянки юридичним та фізичним особам для будь-яких потреб», введеного в дію 15.07.1999 року та законодавству України, спільно з невстановленою особою виготовляли підроблені висновки державної експертизи землевпорядної документації, залучаючи їх до проектів, і направляли свідомо підроблені проекти для затвердження в Приморську сільську раду, які в подальшому були підставою для незаконного відведення земельних ділянок в приватну власність.
Виконуючи вказівки організатора групи ОСОБА_12 , ОСОБА_16 як фізична особа - підприємець 07.07.2006 року відкрила в Південному ГРУ ПАТ КБ «ПриватБанк» поточний рахунок № НОМЕР_1 , на який в подальшому за платіжними рахунками, виданими ОСОБА_17 , особи, включені до списків членів громадських організацій «Лазурний берег» і «Одеса», перерахували кошти за виготовлення проектно-технічної землевпорядної документації. Крім того, від частини зазначених громадян, ОСОБА_17 отримував особисто готівкові грошові кошти, за виготовлення проектно-технічної документації, видаючи їм квитанції до прибуткового касового ордеру.
Навесні 2006 року, більш точної дати встановити не виявилося можливим, ОСОБА_15 , який дав свою добровільну згоду на вступ в організовану групу, в період з квітня 2004 до вересня 2008 року працюючи на посаді начальника відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Татарбунарської райдержадміністрації (головний архітектор району) Одеської області, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи в інтересах третіх осіб, як виконавець злочину, діючи відповідно до відведеної йому ролі, спільно з ОСОБА_12 незаконно змінив межі села Приморське, збільшивши розміри земель рекреаційного призначення в курортній зоні «Рассейка», дав вказівку по розбивці цієї площі на земельні ділянки для дачного будівництва, які в подальшому були відведені особам, включеним до списків членів громадської організації «Лазурний берег», в відсутність генерального плану забудови курорту «Рассейка», надавав підроблені висновки і погоджував графічні матеріали по проектам і технічної документації із землеустрою щодо незаконного відведення земельних ділянок та передачу їх у приватну власність, які виготовлялися членами організованої групи - ОСОБА_16 і ОСОБА_17 .
У той же період часу - навесні 2006 року, більш точної дати встановити не виявилося можливим ОСОБА_18 , який дав свою добровільну згоду на вступ в організовану групу, як виконавець злочину, діючи відповідно до відведеної йому ролі, займався реєстрацією Татарбунарського районної громадської організації «Суспільство власників індивідуальних дачних будиночків «Лазурний берег», не являючись головою громадської організації, підробив документи, і надавав їх в різні державні установи для затвердження, чим сприяв виготовленню та погодженням підроблених проектів і технічної документації землеустрою, підшукував людей, яким потрібні були земельні ділянки, яких разом з ОСОБА_13 вносив до списків членів громадської організації, і які не мали законних підстав (право установчих документів) на отримання земельних ділянок у приватну власність.
Стійкість організованої групи була забезпечена за рахунок її стабільного складу, тривалих відносин ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 і відповідно ОСОБА_16 , а також інших співучасників групи, які протягом тривалого періоду часу працювали і підтримували стосунки з 2006 року по теперішній час.
Фінансування діяльності організованої групи відбувалося за рахунок отримання коштів від громадян, включених до списків членів громадських організацій, як на банківські рахунки ФОП « ОСОБА_16 » відритий в Південному ГРУ ПАТ КБ «ПриватБанк» та в ВАТ «Райфайзен Банк Аваль», так і в касу за прибутковими касовими ордерами, в якості оплати за виготовлення проектно-технічної землевпорядної документації, а також в якості оплати ОСОБА_13 за незаконне включення громадян, у списки членів громадської організації.
Забезпечуючи тривалість здійснення злочинної діяльності групи ОСОБА_12 , ОСОБА_13 і інші співучасники застосовували заходи конспірації, надаючи своїм діям законного вигляду, шляхом виготовлення завідомо підроблених документів.
Зазначені заходи разом з іншими методами конспірації злочинної діяльності групи і підтримки бездоганного авторитету її керівника, створювали у співучасників впевненість в можливості ухилитися від відповідальності за вчинення групових злочинів в разі їх виявлення правоохоронними органами. Протиправна діяльність організованої групи була припинена тільки після проведення комплексу оперативно-розшукових заходів співробітниками УБОЗ ГУМВС України в Одеській області.
Після виявлення співробітниками правоохоронних органів скоєних організованою групою злочинів, і свідомо знаючи, що 20.08.2009 року порушено кримінальну справу за фактом підробки висновку державної експертизи землевпорядної документації №42-07 від 18.12.2007 р. за проектом землеустрою щодо відведення земельних ділянок в довгострокову оренду терміном на 25 років Татарбунарської районної громадської організації «Товариство власників індивідуальних дачних будиночків «Лазурний берег», ОСОБА_12 та інші учасники організованої групи, з метою уникнути кримінальної відповідальності, вживали заходів до приховування слідів вчинених злочинів.
Так, в грудні 2010 року, з метою приховування факту зміни меж села Приморське, ОСОБА_12 звернувся в ДП «Науково-дослідний і проектний інститут землеустрою» на проведення робіт з розроблення технічної документації землеустрою щодо встановлення меж в натурі с. Приморське Приморської сільської ради Татарбунарського району Одеської області, надавши лист в зазначену організацію від імені голови Приморської сільської ради ОСОБА_14 , з підробленим підписом. Без укладення між сторонами договору про створення науково-технічної продукції, утвердженню технічного завдання, акту встановлення в натурі меж с. Приморське і прийому-передачі межових знаків на зберігання, узгодженого календарного плану виконання робіт, протоколу узгодження ціни на виконання робіт, без проведення оплати за виконані роботи, ОСОБА_12 отримав в ДП «Науково-дослідний і проектний інститут землеустрою» 4 примірники технічної документації землеустрою щодо встановлення меж в натурі с. Приморське Приморської сільської ради Татарбунарського району Одеської області 2010 року, які зберігав у відділі земельних ресурсів в Татарбунарському районі Одеської області, де 18.04.2012 року в ході проведення обшуку вони були вилучені.
Далі, незважаючи на те, що 03.02.2011 року рішенням №42-VI 8 сесії 6 скликання Приморської сільської ради за протестом прокурора Татарбунарського району Одеської області рішення Приморського сільської ради №203-V від 15.12.2007 року «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в довгострокову оренду терміном на 25 років Татарбунарської районної громадської організації «Товариство власників індивідуальних дачних будиночків «Лазурний берег» було скасовано, ОСОБА_12 і ОСОБА_18 13.02.2011 року організували збори громадян, включених до списків громадської організації, на якому ОСОБА_12 переконав присутніх клопотати перед Приморською сільською радою затвердити вищезазначений проект землеустрою, свідомо знаючи, що в його основу лягли підроблені документи.
4 березня 2011 року ОСОБА_12 , будучи присутнім на засіданні постійної комісії Приморської сільської ради з питань агропромислового комплексу, земельної реформи і адміністративного устрою, переконав членів комісії знову винести на розгляд сесії питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в довгострокову оренду терміном на 25 років Татарбунарської районної громадської організації «Товариство власників індивідуальних дачних будиночків «Лазурний берег». Всупереч твердженням юриста Приморської сільської ради ОСОБА_20 про те, що проект необхідно стверджувати в цілому або не затверджувати взагалі, а не виключати окремі документи при його прийнятті, а саме: «клопотання на ім`я голови Приморської сільської ради ОСОБА_21 від імені голови Татарбунарської районної громадської організації «Товариство власників індивідуальних дачних будиночків «Лазурний берег» ОСОБА_22 про надання дозволу на збір матеріалів попереднього погодження місця розміщення земельних ділянок для розміщення дачно-будівельного кооперативу в розмірі 3,65 га в курортній зоні «Рассейка» в межах с. Приморське і рішення №59-IV від 04.10.2005 року Приморського сільської ради про надання дозволу на попередній вибір земельних ділянок товариству власників індивідуальних дачних будиночків « ІНФОРМАЦІЯ_9 ».
09.03.2011 року голова Приморської сільської ради ОСОБА_14 скликав позачергову сесію сільської ради, де виніс на розгляд сесії одне питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в довгострокову оренду терміном на 25 років Татарбунарській районній громадській організації «Товариство власників індивідуальних дачних будиночків «Лазурний берег», свідомо знаючи, що в основу проекту лягли підроблені рішення: №59-IV від 04.10.2005 року «Про надання дозволу на попередній вибір земельної ділянки», №22-V від 20.06.2006 року «Про затвердження містобудівного обґрунтування та матеріалів попереднього погодження місця розташування земельної ділянки для розміщення дачних будиночків кооперативу «Лазурний берег», а також надання дозволу на виготовлення проектно-технічної документації кооперативу «Лазурний берег» в довгострокову оренду терміном на 49 років» та інші завідомо підроблені документи.
Рішенням сесії Приморського сільської ради №47-VI від 09.03.2011 р. повторно незаконно затверджено проект відведення земельних ділянок в довгострокову оренду терміном на 25 років Татарбунарській районній громадській організації «Лазурний берег», в основу якого лягли завідомо підроблені документи.
В період 2006-2011 рр. організованою групою за підробленими документами, які лягли в основу виготовлення проектно-технічної землевпорядної документації, були незаконно відведені земельні ділянки з державних земель рекреаційного призначення в курортній зоні «Рассейка», переданих в розпорядження Приморській сільській раді Татарбунарського району Одеської області Татарбунарської районної громадської організації «Товариство власників індивідуальних дачних будиночків «Лазурний берег» і Татарбунарської районної громадської організації громадян-співвласників індивідуального дачного будівництва «Одеса» при наступних обставинах.
Так, достовірно знаючи, що Татарбунарської районної адміністрацією Одеської області у 2005 році були делеговані права Приморській сільській раді на розпорядження земельними ділянками рекреаційного призначення курортної зони «Рассейка» і рішенням №148-IY від 12.10.2005 року 19 сесії 4 скликання Приморської сільської ради Татарбунарського району Одеської області, утвореному новому житловому масиву в курортній зоні «Рассейка» було дано назву «Лазурний берег», учасники організованої групи керованої ОСОБА_12 , вирішили під виглядом створення кооперативу, незаконно вивести земельні ділянки рекреаційного призначення розташовані в курортній зоні «Рассейка» з розпорядження Приморської сільської ради та передачу їх у власність громадянам.
З метою завуалювати злочинну діяльність під виглядом створення кооперативу дачників, ОСОБА_13 діючи згідно відведеної ролі, підшукала ОСОБА_22 і ОСОБА_23 , і, не розповідаючи в їх в злочинні плани організованої групи, запропонувала зареєструвати і очолити Татарбунарську районну громадську організацію «Товариство власників індивідуальних дачних будиночків« Лазурний берег », за подальше виділення на землях, відведених громадської організації, земельну ділянку площею 0,02га кожної. Будучи введеними в оману ОСОБА_22 погодилася на пропозицію ОСОБА_13 , а ОСОБА_24 запропонувала на посаду одного із засновників свою дочку ОСОБА_25 .
З метою контролювати реєстрацію і в подальшому здійснювати інші незаконні дії від імені Татарбунарської районної громадської організації «Товариство власників індивідуальних дачних будинків «Лазурний берег» за пропозицією ОСОБА_15 , одним із засновників зазначеної організації став учасник організованої групи ОСОБА_18 .
Діючи відповідно до відведеної йому в організованій групі ролі, ОСОБА_18 з метою реєстрації фіктивної громадської організації виготовив протокол №1 «Загальна зборів Татарбунарській районній організації «Товариство власників індивідуальних дачних будинків «Лазурний берег», який підписав як голова даного зібрання. Після чого 06.02.2006 року він зареєстрував в Татарбунарському районному управлінні юстиції статут Татарбунарської районної громадської організації «Товариство власників індивідуальних дачних будинків «Лазурний берег» і отримав свідоцтво реєстрації об`єднання громадян №34 від 08.02.2006 року. Потім, ОСОБА_18 від імені ОСОБА_22 , заповнивши у державного реєстратора Татарбунарської районної державної адміністрації в Одеській області реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу, отримав свідоцтво серії НОМЕР_2 від 11.08.2006 року про державну реєстрацію юридичної особи - Татарбунарської районної громадської організації «Суспільство власників індивідуальних дачних будинків «Лазурний берег».
Надалі, з метою посвідчення підроблених документів виконаних від імені Татарбунарської районної громадської організації «Товариство власників індивідуальних дачних будинків «Лазурний берег», приблизно в березні 2008 року, ОСОБА_18 виготовив завідомо підроблений документ - протокол № 4 від 27 березня 2008 роки загальних зборів громадської організації, згідно якого його призначили головою громадської організації, виконавши в ньому підписи від імені ОСОБА_22 і ОСОБА_26 .
01.04.2008 року ОСОБА_18 звернувся із заявою в Татарбунарський РВ ГУМВС України в Одеській області на отримання дозволу на виготовлення печатки і штампу Татарбунарської районної громадської організації «Товариство власників індивідуальних дачних будинків «Лазурний берег», надавши копії документів громадської організації і виготовлений підроблений протокол № 4 від 27 березня 2008 року загальних зборів, на підставі яких отримав дозвіл ВДТ №02330 і виготовив печатку і штамп організації.
Згідно висновку почеркознавчої експертизи №1292 від 13.09.2011 року рукописний текст «27 березня» і підписи від імені ОСОБА_22 і ОСОБА_26 в протоколі № 4 від 27 березня 2008 роки загального зборів виконані ОСОБА_18 .
В цей же проміжок часу, в порушення Постанови Кабінету Міністрів України № 427 від 31 березня 2004 року «Про затвердження Порядку вибору земельних ділянок для розміщення об`єктів», яке визначає механізм вибору юридичними особами земельних ділянок для розміщення об`єктів, ОСОБА_13 спільно з ОСОБА_14 , діючи згідно відведеної їм ролі в організованій групі, навмисне, зловживаючи службовим становищем, в інтересах третіх осіб, всупереч інтересам служби, вчинили службове підроблення, виготовила підроблені документи: акт вибору та обстеження земельної ділянки для розміщення /будівництва/ дачного масиву «Лазурний берег» від 10.10.2005 року та рішення № 59-IV від 04.10.2005 року «Про надання дозволу на попередній вибір земельної ділянки товариству власників індивідуальних дачних будиночків «Лазурний берег» загальною площею 3,65 га на території курортної зони «Рассейка» с. Приморське, яке ОСОБА_14 , достовірно знаючи, що в зазначений період не був посадовою особою, підписав і завірив печаткою Приморського сільської ради.
Згідно довідки Приморського сільської ради Татарбунарського району Одеської області №178 від 14.02.2011, сесія 04.10.2005 не проводилася, Рішення № 59-IV не приймалося, головою Приморського сільської ради на той момент був ОСОБА_21 .
Згідно висновку почеркознавчої експертизи № 1025 від 17.07.2011 року підпис на рішення № 59-IV від 04.10.2005 року «Про надання дозволу на попередній вибір земельної ділянки товариству власників індивідуальних дачних будиночків «Лазурний берег» загальною площею 3,65 га на території курортної зони «Рассейка» с. Приморське виконана ОСОБА_14 .
Таким чином, виготовивши завідомо підроблені документи, ОСОБА_13 і ОСОБА_14 додали видимість законності відведення земельної ділянки Татарбунарської районної громадської організації «Товариство власників індивідуальних дачних будинків «Лазурний берег».
20.06.2006 року, попередньо погодивши з ОСОБА_14 порядок денний 3 сесії 5 скликання Приморської сільської ради із земельних питань, ОСОБА_13 винесла на сесію Приморського сільської ради питання про затвердження містобудівного обґрунтування земельної ділянки для індивідуальних дачних будівель кооперативу «Лазурний берег», а також матеріалів попереднього погодження місця розміщення земельних ділянок і надання дозволу на розробку проектно-технічної документації кооперативу «Лазурний берег» в довгострокову оренду терміном на 49 років.
Виступаючи доповідачем на сесії з вищезазначених питань, ОСОБА_13 переконала депутатів в законності затвердження містобудівного обґрунтування земельної ділянки для індивідуальних дачних будівель кооперативу «Лазурний берег», яке було розроблено лише у вересні 2007 року, а також матеріалів попереднього погодження місця розміщення земельних ділянок та надання дозволу на розробку проектно-технічної документації кооперативу «Лазурний берег» в довгострокову оренду терміном на 49 років.
Рішенням Приморської сільської ради №22-V від 20.06.2006 року були затверджено містобудівне обґрунтування та погоджено місце розташування земельної ділянки під індивідуальне дачне будівництво кооперативу «Лазурний берег», а також дано дозвіл на виготовлення проектно-технічної документації кооперативу «Лазурний берег» в довгострокову оренду строком на 49 років, площею 2,9 га для індивідуального дачного будівництва на території курортної зони «Рассейка».
Завідомо знаючи, що дане рішення винесено на підставі підроблених документів, ОСОБА_14 підписав його і скріпив печаткою Приморської сільської ради, надавши вид офіційного документа.
Згідно висновку почеркознавчої експертизи № 1025 від 17.07.2011 року підпис на рішення № 22-V від 20.06.2006 року «Про затверджена містобудівного обґрунтування та погодження місця розташування земельної ділянки під індивідуальне дачне будівництво кооперативу «Лазурний берег », виконана ОСОБА_14 .
До проходження Татарбунарської районної громадської організації «Товариство власників індивідуальних дачних будиночків «Лазурний берег» процедури реєстрації як юридичної особи, в порушення розділу 3 «Умови та порядок прийому в члени Товариства і виключення з суспільства» Статуту громадської організації, ОСОБА_13 , не будучи ні засновником, ні керівником даної громадської організації, формувала списки її членів, включивши в них громадян, які раніше отримали на законних підставах рішення сесії на попередній вибір земельної ділянки площею 0,02 га під дачне будівництво в курортній зоні «Рассейка», не ставлячи їх до відома. Надалі, протягом 2006-2010 рр. вона незаконно змінювала список членів громадської організації «Лазурний берег», включаючи в нього за вказівкою членів організованої групи громадян, які не мають законних підстав на виділення їм земельної ділянки. Крім того, за грошову винагороду, ОСОБА_13 змінювала списки членів громадської організації, замінюючи в ньому осіб, які отримали дозвіл на попередній вибір земельної ділянки, іншими особами, яким були незаконно передані земельні ділянки від осіб, включених в члени громадської організації. Збільшуючи список членів громадської організації, ОСОБА_13 спільно з ОСОБА_14 змінювали в документах і рішеннях сесій площу відведеного Татарбунарській районній громадській організації «Товариство власників індивідуальних дачних дімків «Лазурний берег» земельної ділянки з 2,9 га до 3,65 га.
Так, приблизно навесні 2007 року ОСОБА_18 незаконно отримав від ОСОБА_27 грошові кошти в якості винагороди за відведену його дружині ОСОБА_28 земельну ділянку на території курортної зони «Рассейка», на який остання ще не отримала права власності. Після чого, ОСОБА_18 передав частину грошової винагороди ОСОБА_13 , яка змінила списки членів товариства «Лазурний берег», замінивши ОСОБА_28 на ОСОБА_29 і підготувала завідомо підроблений документ - виписку з рішення засідання виконкому Приморської сільської ради № 59 від 04.10.2005 року про надання дозволу ОСОБА_29 на попередній вибір земельної ділянки площею 0,02 га в курортній зоні «Рассейка» с. Приморське.
Завідомо знаючи, що дане рішення на виконкомі Приморської сільської ради не приймалося, і головою сільської ради на той момент був ОСОБА_21 , ОСОБА_14 підписав і завірив печаткою Приморської сільської ради виписку з рішення засідання виконкому Приморської сільської ради № 59 від 04.10.2005 року про надання дозволу ОСОБА_29 на попередній вибір земельної ділянки площею 0,02 га в курортній зоні «Рассейка» с. Приморське, надавши вид офіційного документа.
Згідно висновку почеркознавчої експертизи №1292 від 13.09.2011 року підпис в графі «Голова виконкому ОСОБА_14 » виконана ОСОБА_14 .
Достовірно знаючи, що рішення сесій Приморської сільської ради № 59-IV від 04.10.2005 року та №22-V від 20.06.2006 року підроблені і акт попереднього вибору та обстеження земельної ділянки Татарбунарської районної громадської організації «Товариство власників індивідуальних дачних будиночків «Лазурний берег» не проводився і не складався, так як організація була зареєстрована лише 11.08.2006 року, ОСОБА_13 передала ОСОБА_18 підроблені рішення сесій, акт попереднього вибору та обстеження земельної ділянки, а також підготовлений список членів громадської організації, для подальшого виготовлення проектно-технічної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Отримавши підроблені документи за попереднім вибором земельної ділянки для розміщення Татарбунарської районної громадської організації «Товариство власників індивідуальних дачних будинків «Лазурний берег» ОСОБА_18 , виготовив з невстановленою особою клопотання від 05.09.2006 року за №47 від імені голови вищевказаної громадської організації ОСОБА_22 на ім`я «ФОП ОСОБА_16 » про виготовлення проекту землеустрою та виконавши за неї підпис, передав їх ОСОБА_17 працюючому у ФОП « ОСОБА_16 », для виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в довгострокову оренду Татарбунарської районної громадської організації «Товариство власників індивідуальних дачних будиночків «Лазурний берег», для розміщення дачно-будівельного кооперативу, а також списки осіб, включених в члени громадської організації, в електронному варіанті, для подальшого отримання від даних осіб грошових коштів в якості оплати за розробку проекту.
Згідно висновку почеркознавчої експертизи № 320 від 18.03.2011 року, підпис в «клопотанні № 47 від 05.09.2006 р.», що знаходиться в проекті землеустрою щодо відведення земельних ділянок в довгострокову оренду терміном на 25 років Татарбунарської районної громадської організації «Товариство власників індивідуальних дачних будинків «Лазурний берег», виконаний не ОСОБА_22 , а найімовірніше ОСОБА_18 .
Приблизно у вересні 2006 року ОСОБА_17 , перебуваючи за місцем своєї роботи, в приміщенні, розташованому по АДРЕСА_10 , на своєму робочому комп`ютері виготовляє договір № Ю-1-28 між ФОП « ОСОБА_16 » і Товариством « ІНФОРМАЦІЯ_9 » в особі його голови ОСОБА_22 на розробку науково-технічної продукції з виконання виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в довгострокову оренду терміном на 25 років Татарбунарської районної громадської організації «Товариство власників індивідуальних дачних будинків «Лазурний берег» та інші документи до даного договору, які передав ОСОБА_18 для підписання.
Крім того, протягом з серпня 2006 по вересень 2008 року, діючи згідно відведеної йому ролі в організованій групі, ОСОБА_17 від імені ФОП « ОСОБА_16 » надавав громадянам, включеним до списку членів Товариства «Лазурний берег», рахунок ФОП « ОСОБА_16 » відкритий в ПАТ КБ «ПриватБанк» для внесення грошових коштів за виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок Товариству «Лазурний берег», а також отримував від зазначених громадян готівкові грошові кошти, видаючи квитанції до прибуткового касового ордеру.
Згідно висновку почеркознавчої експертизи № 1498 від 01.11.2011 року рукописний текст на квитанції до прибуткового касового ордеру б/н від 30.07.2008 року в сумі 650 грн. від імені ОСОБА_30 виконаний ОСОБА_17 , а також рукописний текст на квитанції до прибуткового касового ордеру № 57 від 23.08.2008 року в сумі 500 грн. від імені ОСОБА_31 і підпис в графі «касир» виконані ОСОБА_17 .
У період з 2006-2007 рр. члени організованої та керованої ОСОБА_12 групи, діючи згідно відведеними їм функціями, виготовили підроблені документи, які лягли в основу проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в довгострокову оренду терміном на 25 років Татарбунарської районної громадської організації «Товариство власників індивідуальних дачних будиночків «Лазурний берег».
Діючи згідно відведеним ролям ОСОБА_18 і ОСОБА_17 підготували тексти висновків відповідних служб: державної санітарно-епідеміологічної служби Татарбунарського району Одеської області, управління охорони об`єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації, відділу містобудування, архітектури, розвитку інфраструктури та ЖКГ Татарбунарської райдержадміністрації Одеської області, районного відділу земельних ресурсів в Татарбунарському районі Одеської області, управління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області, за погодженням попереднього вибору земельної ділянки Татарбунарської районної громадської організації «Товариство власників індивідуальних дачних будиночків «Лазурний берег». Після чого ОСОБА_18 і ОСОБА_12 , шляхом обману погодили їх у керівників служб: державної санітарно-епідеміологічної служби Татарбунарського району Одеської області, управлінні охорони об`єктів культурної спадщини, районного відділу земельних ресурсів в Татарбунарському районі Одеської області, управлінні охорони навколишнього природного середовища в Одеській області.
Приблизно в червні 2007 року ОСОБА_14 , підписав і завірив печаткою Приморської сільської ради, підготовлене членами організованої групи висновок щодо розгляду проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в довгострокову оренду терміном на 25 років Татарбунарської районної громадської організації «Товариство власників індивідуальних дачних будиночків «Лазурний берег », надавши вид офіційно документа.
ОСОБА_12 , будучи начальником відділу Держкомзему в Татарбунарському районі, зловживаючи своїм службовим становищем, точну дату і місце встановити в ході слідства не виявилося можливим, виготовив завідомо підроблені документи: викопіювання з проекту встановлення меж с. Приморське, викопіювання з плану землекористування земельних ділянок, план зон обмеження, сервітутів земельних ділянок, викопіювання з чергового кадастрового плану, схему економічного планування зони, зазначивши в них завідомо неправдиві відомості, а саме - розширені межі с. Приморське, які підписав і завірив печаткою відділу Держкомзему в Татарбунарському районі, надавши вид офіційного документа, і які лягли в основу проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в довгострокову оренду терміном на 25 років Татарбунарської районної громадської організації «Товариство власників індивідуальних дачних будиночків« Лазурний берег».
ОСОБА_32 , діючи згідно відведеної йому в організованій групі ролі, достовірно знаючи, що в 2004 році Приморська сільська рада уклала договір з ВАТ «Одесгражданпроект» на коригування детального плану території курортно-рекреаційної зони (курорт «Рассейка») с. Приморське Татарбунарського району Одеської області, який знаходився в стадії розробки і не затверджений, дав вказівку начальнику госпрозрахункового проектно-виробничого бюро при відділі архітектури виконкому Татарбунарської районного ради ОСОБА_33 на проведення робіт по розбивці земельних ділянок під дачне будівництво в курортній зоні «Рассейка» і виготовлення схеми розташування ділянок в розріз з тим, що розробляється ВАТ «Одесгражданпроект» проекту детального плану курорту «Рассейка».
Після виготовлення ОСОБА_34 схеми розташування ділянок масиву «Лазурний берег», знаючи, що ділянки, відведені громадської організації, вийшли за межі кордону с. Приморське, ОСОБА_15 погодив дану схему, проставивши свій підпис і скріпивши печаткою районного архітектора, чим надав вид офіційного документа, свідомо знаючи, що генеральний план курорту «Рассейка» відсутній і зазначена схема не може вважатися генеральним планом забудови.
Завідомо знаючи, що попередній вибір відведення земельної ділянки Татарбунарської районної громадської організації «Товариство власників індивідуальних дачних будинків «Лазурний Берег» не здійснювався і акт не складався, ОСОБА_15 підписав завідомо підроблений висновок № 96 від 25.05.2006 року про попереднє погодження місця розташування земельної ділянки для розміщення дачно-будівельного кооперативу, і скріпив його печаткою районного архітектора, надавши вид офіційного документа.
Згідно відповіді відділу містобудування, архітектури, розвитку інфраструктури та ЖКГ Татарбунарської райдержадміністрації Одеської області, висновок № 96 від 25.05.2006 року про попереднє погодження місця розташування земельної ділянки Татарбунарської районної громадської організації «Товариство власників індивідуальних дачних будинків «Лазурний Берег» не видавався, за № 96 від 10.03.2006 року значиться виданими висновок про попереднє погодження місця розташування земельної ділянки гр. ОСОБА_35 .
Після цього, достовірно знаючи, що узгодження з попереднім вибором земельної ділянки відведеного для розміщення дачного будівництва Татарбунарської районної громадської організації «Товариство власників індивідуальних дачних будинків «Лазурний Берег» не проводилося, ОСОБА_15 підписав підготовлений членами організованої групи висновок № 301 від 20.07.2007 року щодо узгодження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок вказаній громадській організації.
Виготовлені ОСОБА_15 завідомо підроблені документи лягли в проект відведення земельних ділянок в довгострокову оренду терміном на 25 років Татарбунарській районній громадській організації «Товариство власників індивідуальних дачних будиночків «Лазурний берег».
Згідно відповіді управління охорони об`єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації від 04.02.2011 року № 01-15/317, висновок за № 01-17/3479 від 21.05.2006 року за попереднім погодженням відведення земельної ділянки (по акту вибору земельної ділянки) Татарбунарській районній громадській організації «Товариство власників індивідуальних дачних будиночків «Лазурний берег» не видавався, а видавався висновок на узгодження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок даної організації від 22.06.2007 року за № 01-17/3480.
Згідно відповіді Державної санітарно-епідеміологічної служби Татарбунарського району Одеської області від 23.02.2011 року №3-1/477 висновок за №1545 від 20.05.2006 року щодо відведення земельної ділянки під забудову Татарбунарській районній громадській організації «Товариство власників індивідуальних дачних будиночків «Лазурний берег» не видавалося, а видано висновок на узгодження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок даній організації від 27.06.2007 року за №1545.
Використовуючи ліцензію, печатку і штамп ФОП « ОСОБА_16 » ОСОБА_17 , ОСОБА_18 спільно з ОСОБА_16 , в порушення ст. 151 Земельного кодексу України, ст. 50 Закону України «Про землеустрій», постанови кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок» від 31.03.2004г. № 427, виготовили проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок в довгострокову оренду терміном на 25 років Татарбунарській районній громадській організації «Товариство власників індивідуальних дачних будинків «Лазурний берег», достовірно знаючи, що він не відповідає «Еталону проекту відведення земельних ділянок юридичним та фізичним особам для будь-яких потреб», введеного в дію 15.07.1999 року і в його основу лягли свідомо підроблені документи.
З метою реалізації злочинного плану спрямованого на незаконне виведення земельних ділянок з державної власності і передачу їх у приватну власність, ОСОБА_16 спільно з невстановленою особою, дату і місце наслідком встановити не виявилося можливим, виготовили фальшивий висновок державної експертизи землевпорядної документації №42-07 від 13.12.2007 року, згідно з якою проект відведення земельних ділянок в довгострокову оренду терміном на 25 років Татарбунарській районній громадській організації «Товариство власників індивідуальних дачних будинків «Лазурний берег» для розміщення дачно-будівельного кооперативу за адресою: курортна зона «Рассейка» в межах з Приморське, Приморської сільської ради, Татарбунарського району Одеської області, відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам, оцінюється позитивно.
Згідно відповіді Державного комітету України із земельних питань від 10.08.2009 року за №11/22/23/1209 в журналі обліку (реєстрації) об`єктів державної експертизи землевпорядної документації Держкомзему за 2007 року висновок державної експертизи землевпорядної документації №42-07 зареєстровано 25.01.2007 року і видано за проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки в м. Харкові.
В середині грудня 2007 року, ОСОБА_17 , достовірно знаючи, що проект відведення земельних ділянок в довгострокову оренду терміном на 25 років Татарбунарській районній громадській організації «Товариство власників індивідуальних дачних будинків «Лазурний берег» для розміщення дачно-будівельного кооперативу за адресою: курортна зона «Рассейка» в межах с. Приморське, Приморської сільської ради, Татарбунарського району Одеської області не проходив державну експертизу землевпорядної документації та в основу його лягли завідомо підроблені документи, вклав в проект копію підробленого висновку державної експертизи землевпорядної документації № 42-07 зареєстровано 25.01.2007 року. Після чого він, на своєму робочому місці, підготував супровідний лист від ФОП « ОСОБА_16 » на ім`я голови Приморської сільської ради про направлення даного проекту для розгляду на сесії та його затвердження.
Достовірно знаючи, що проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок в довгострокову оренду терміном на 25 років товариству «Лазурний берег» для розміщення дачно-будівельного кооперативу за адресою: курортна зона «Рассейка», виготовлений на підставі підроблених рішень і документів, без розгляду проекту на засіданні постійної комісії з питань агропромислового комплексу, земельну реформу і адміністративного устрою, ОСОБА_13 і ОСОБА_14 винесли вказаний проект на розгляд 16 сесії 5 скликання Приморської сільської ради для затвердження, на якому ОСОБА_13 виступаючи доповідачем з даного питання, ввела в оману депутатів, переконавши їх в законності затвердження даного проекту і відповідно його чинним земельним законодавством.
Рішенням 16 сесії 5 скликання Приморської сільської ради № 203-У від 15.12.2007 року, проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок в довгострокову оренду терміном на 25 років товариству «Лазурний берег» для розміщення дачно-будівельного кооперативу за адресою: курортна зона «Рассейка» в межах с. Приморське Приморської сільської ради Татарбунарського району, Одеської області був затверджений, яке ОСОБА_14 підписав і скріпив печаткою Приморської сільської ради, надавши вид офіційного документа.
Згідно висновку почеркознавчої експертизи № 320 від 18.03.2011 року, підпис від імені голови товариства «Лазурний берег» в документах: акті погодження меж земельної ділянки товариству «Лазурний берег» від 27.06.2007 року, завданні на виконання робіт від 13.06.2007 року, знаходяться в проекті землеустрою щодо відведення земельних ділянок в довгострокову оренду терміном на 25 років Татарбунарської районної громадської організації «Товариство власників індивідуальних дачних будинків «Лазурний берег», виконаний не ОСОБА_22 , а найімовірніше ОСОБА_18 .
Згідно висновку почеркознавчої експертизи № 1025 від 17.07.2011 року проведеної за документами, що знаходяться в проекті землеустрою щодо відведення земельних ділянок в довгострокову оренду терміном на 25 років товариству «Лазурний берег» для розміщення дачно-будівельного кооперативу за адресою: курортна зона «Рассейка» в межах с. Приморське Приморського сільської ради Татарбунарського району, Одеської області:
? підпис в графі «Начальник відділу Держкомзему у Татарбунарському районі» на документах:
- вихідній земельно-кадастрової інформації (стр.9),
- викопіюванні з плану землекористування земельних ділянок(стр.41-а,41-б,41-г,41-ж),
- плані зон обмежень, сервітутів земельних ділянок (стр.41-е),
- викопіюванні із черговий кадастрового плану (стр.41-ё),
- схемі економіко-планувальної зони (стор.125),
- викопіюванні з проектом встановлення меж (стор.131),
- листі №24-6-01/245 від 01.09.09 р. (стр.133), виконана ОСОБА_12 ;
? підпис в графі «Начальник районного відділу містобудування НОМЕР_3 » на документах:
- висновку №301 від 20.07.2007 р. відділу містобудування, архітектури та ЖКГ Татарбунарської районної державної адміністрації (стр.33),
- висновку №96 від 20.05.2006р. про попереднє погодження місця розташування земельної ділянки відділу містобудування, архітектури та ЖКГ Татарбунарської районної державної адміністрації (стр.109),
- викопіюванні з планом землекористування курортної зони «Рассейка» (стор.105), виконана ОСОБА_15 ;
? підпис в графі «Сільський голова» на документах:
- висновку №141 від 27.06.2007 р. Приморської сільської ради Татарбунарського району Одеської області (стр.29),
- викопіюванні з планом землекористування курортної зони «Рассейка» (стор.105),
- акті від 27.06.2007 р. про погодження меж земельної ділянки товариству «Лазурний берег» (стор.123), виконана ОСОБА_14 ;
? підпис в графі «Фізична особа-підприємець ОСОБА_16 » на наступних документах:
- на титульному аркуші (стр.1),
- акті прийому-передачі межових знаків земельної ділянки на зберігання від 27.06.2007р. (стр.123), виконана ОСОБА_16 , а в пояснювальній записці (стор.13) і завданні на виконання робіт (стор.23), виконаний не ОСОБА_16 , а іншою особою.
Згідно висновку техніко-криміналістичної експертизи № 1028 від 18.07.2011 року проведеної за документами, що знаходяться в проекті землеустрою щодо відведення земельних ділянок в довгострокову оренду терміном на 25 років товариству «Лазурний берег» для розміщення дачно-будівельного кооперативу за адресою: курортна зона «Рассейка »в межах с. Приморське Приморської сільської ради Татарбунарського району, Одеської області:
? відбиток Південно-західного сектору охорони навколишнього природного середовища в Одеській області на «висновку №75-а від 04.07.2007 р. про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок Південно-західного сектору екологічного контролю» (стор.37) виконаний за допомогою кольорової розмножувальної техніки - струменевого принтера ПК, що говорить про технічну підробку даного відбитка;
? відбиток круглої печатки на документах:
- рішенні 3 сесії V скликання від 20.06.2006 р. Приморської сільської ради Татарбунарського району Одеської області (стр. 19),
- висновку №141 від 27.06.2007 р. Приморської сільської ради Татарбунарського району Одеської області (стр.29),
- рішенні №59-ІV від 04.10.2005р. Приморської сільської ради Татарбунарського району Одеської області (стр.101),
- викопіюванні з планом землекористування курортної зони «Рассейка» (стор.105),
- акті від 27.06.2007 р. про погодження меж земельної ділянки товариству «Лазурний берег» (стр.123), нанесений круглою печаткою Приморської сільської ради Татарбунарського району Одеської області;
? відбиток круглої печатки на документах:
- висновку №301 від 20.07.2007 р. відділу містобудування, архітектури та ЖКГ Татарбунарської районної державної адміністрації (стр.33),
- висновку №96 від 20.05.2006 р. про попереднє погодження місця розташування земельної ділянки відділу містобудування, архітектури та ЖКГ Татарбунарської районної державної адміністрації (стр.109),
- листі №1064 від 08.04.2010 р. відділу будівництва, розвитку інфраструктурі та ЖКГ (стр.135),
- викопіюванні з плану землекористування курортної зони «Рассейка», завдано круглою печаткою районний архітектор;
? відбиток круглої печатки на документах:
- вихідній земельно-кадастрової інформації (стр.9),
- умові відведення земельної ділянки №160 від 17.07.2007 р. Татарбунарського районного відділу земельних ресурсів (стр.21),
- висновку №100 від 17.07.2007 р. Управління по земельних ресурсах Татарбунарського районного відділу земельних ресурсів (стр.31),
- викопіюванні з планом землекористування земельних ділянок (стр.41-а,41-б,41-г,41-ж),
- плані зон обмежень, сервітутів земельних ділянок (стр.41-е),
- викопіюванні Із черговий кадастрового плану (стр.41-ё),
- викопіюванні з планом землекористування курортної зони «Рассейка» (стр.105),
- висновку №110 від 20.05.2006 р. про попереднє погодження місця розташування земельної ділянки Татарбунарського районного відділу земельних ресурсів (стор.107),
- схемі економіко-планувальної зони (стр.125),
- витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 16.03.2009р. №268 (стр.127),
- довідці №100 від 17.07.2007 р. про склад угідь з ф.6-зем Татарбунарського районного відділу земельних ресурсів (стр.129),
- викопіюванні з проектом встановлення меж (стр.131), нанесений круглою печаткою відділу Держкомзему в Татарбунарському районі Одеської області;
? на документах:
- вхідна земельно-кадастрових інформація (стр.9),
- рішенні 3 сесії V скликання від 20.06.2006 р. Приморської сільської ради Татарбунарського району Одеської області (стр. 19),
- висновку №100 від 17.07.2007 р. Управління по земельних ресурсах Татарбунарського районного відділу земельних ресурсів (стор.31),
- висновку №01-17/3480 від 22.06.2007 р. Управління охорони об`єктів культурної спадщини (стр.39),
- викопіюванні з планом землекористування земельних ділянок (стр.41-а, 41-б, 41-г, 41-ж),
- плані зон обмежень, сервітутів земельних ділянок (стр.41-е),
- викопіюванні із чергового кадастрового плану (стр.41- ё),
- висновку №01-17/3479 від 22.06.2007 р. Управління охорони об`єктів культурної спадщини (стор.115),
- витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 16.03.2009р. №268 (стр.127),
- викопіюванні з проекту встановлення меж (стр.131), спочатку були нанесені відбитки печатки, а потім друкований текст.
Продовжуючи злочинні дії, спрямовані на незаконне виведення земельних ділянок з державної власності і передачу їх у приватну власність, приблизно в березні 2008 року ОСОБА_13 , Виготовила від імені Товариства «Лазурний берег» клопотання на ім`я голови сільської ради про надання згоди на безоплатну передачу у власність земельної ділянки площею 2,869 га, розташованого на території курортної зони «Рассейка» в межах с. Приморське Татарбунарського району Одеської області, підписавши його від імені ОСОБА_18 . Після чого зареєструвала дане клопотання в Приморській сільській раді 21.03.2008 року.
Згідно висновку почеркознавчої експертизи №264 від 03.03.2011 року, рукописний текст і підписи від імені Стаматі, в клопотанні на ім`я голови сільської ради від товариства «Лазурний берег» в особі ОСОБА_18 від 21.03.2008 року, вилученого в ході виїмки в Приморській сільській раді, виконані ОСОБА_13 .
Згідно висновку почеркознавчої експертизи №255 від 03.03.2011 року, підпис від імені ОСОБА_22 в додатку до клопотання №1 зі списком членів товариства «Лазурний Берег», виконана на ОСОБА_22 , а ОСОБА_18 .
Далі, в червні 2008 року ОСОБА_13 і ОСОБА_14 , діючи відповідно до відведених їм в організованій групі ролям, внесли до порядку денного 19 сесії V скликання Приморської сільської ради питання про надання дозволу на безкоштовну передачу земельних ділянок для індивідуального дачного будівництва в курортній зоні «Рассейка» с. Приморське членам Товариства «Лазурний берег» і на виготовлення проектно-технічної документації землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку (державного акта на право власності на земельну ділянку) в землевпорядній організації.
11 червня 2008 року ОСОБА_13 виступаючи в якості доповідача на 19 сесії V скликання Приморського сільської ради з вищезазначених питань, переконала депутатів в законності прийнятого рішення.
Рішенням 19 сесії V скликання Приморського сільської ради №293-V від 11.06.2008 року громадянам, включеним до списку членів Товариства «Лазурний берег, було дано дозвіл на безоплатну передачу земельних ділянок для індивідуального дачного будівництва в курортній зоні «Рассейка» с. Приморське членам Товариства «Лазурний берег» і на виготовлення проектно-технічної документації землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку (державного акта на право власності на земельну ділянку) в землевпорядній організації.
ОСОБА_14 , підписав це рішення і додаток до нього у вигляді списку осіб - членів Товариства «Лазурний берег», скріпив їх печаткою Приморської сільської ради, надавши вид офіційного документа.
Згідно висновку почеркознавчої експертизи № 1024 від 17.07.2011 року, підпис в Рішенні 19 сесії V скликання Приморського сільської ради №293-V від 11.06.2008 року та додатку до рішення, виконана ОСОБА_14 .
У період з червня по листопад 2008 року, достовірно знаючи, що проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок в довгострокову оренду терміном на 25 років Татарбунарській районній громадській організації «Товариство власників індивідуальних дачних будинків «Лазурний берег» для розміщення дачно-будівельного кооперативу за адресою: курортна зона «Рассейка» в межах с. Приморське Приморської сільської ради Татарбунарського району, Одеської області виготовлений на підставі підроблених документів і не проходив державну експертизу землевпорядної документації, ОСОБА_17 і ОСОБА_18 виготовляють технічну документацію землеустрою на складання документів, які підтверджують право на земельні ділянки (державні акти на право власності) гр. ОСОБА_36 і іншим (всього 68 осіб), виготовляючи від імені ОСОБА_16 документи, і завірили їх печаткою ФОП « ОСОБА_16 », яку вона надала для цієї мети.
В цей же період часу ОСОБА_12 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , виготовили висновок щодо погодження технічної документації землеустрою на складання документів, які підтверджують право на земельні ділянки (державні акти на право власності), які засвідчують і скріплюють печатками, надаючи вид офіційного документа. Зазначені висновки, плани земельних ділянок лягають в основу технічної документації.
Згідно висновку почеркознавчої експертизи №1024 від 17.07.2011 року, проведеної за документами, що знаходяться в технічній документації землеустрою на складання документів, які підтверджують право на земельні ділянки (державні акти на право власності) гр. ОСОБА_36 і іншим (всього 68 осіб),
? підпис в графі «Сільський голова» на наступних документах:
- рішенні Приморської сільської ради Татарбунарського району Одеської області 19 сесії V скликання (стр.9),
- додатку до рішення Приморської сільської ради (стр.15),
- рішенні Приморської сільської ради Татарбунарського району Одеської області 22 сесії V скликання № 387- V від 28.11.2008 (стр.1027),
- додатку до рішення Приморської сільської ради (стр.1031) виконана ОСОБА_14
? підпис в графі «Начальник відділу Держкомзему у Татарбунарському районі» на наступних документах:
- висновках з №176 по №244 від 13.11.2008 р. відділу Держкомзему у Татарбунарському районі Одеської області (стр.19- стр.153), виконані ОСОБА_12
? підпис в графі «Начальник районного відділу містобудування НОМЕР_3 » на наступних документах:
- висновку № 498 від 21.10.2008 року відділу будівництва, розвитку інфраструктурі та ЖКГ (стор.155),
- додатку №1 до висновку №498 від 21.10.08 р. (стр. 159), виконана ОСОБА_15 ;
? підпис в графі «Фізична особа-підприємець ОСОБА_16 » на наступних документах:
- на титульному аркуші (стр.1),
- технічна документація розроблено .... (стр.3),
- пояснювальній записці (стр.7),
- завданні на виконання робіт (стр.17),
- ситуаційних схемах (стр.297-429), виконані не ОСОБА_16 а іншою особою, з наслідуванням її справжнього підпису.
Згідно висновку техніко-криміналістичної експертизи №1019 від 15.07.2011 року, проведеної за документами, що знаходяться в технічній документації землеустрою на складання документів, які підтверджують право на земельні ділянки (державні акти на право власності) гр. ОСОБА_36 і іншим (всього 68 осіб),
? відбитки печаток на документах:
рішенні Приморської сільської ради Татарбунарського району Одеської області 19 сесії V скликання (стр.9),
- додатку до рішення Приморської сільської ради (стр.15),
- рішенні Приморської сільської ради Татарбунарського району Одеської області 22 сесії V скликання №387-У від 28.11.2008 р. (стр.1027),
- додатку до рішення Приморської сільської ради (стр.1031) нанесені гербовою печаткою Приморської сільської ради;
? відбитки печаток на документах:
- висновках з №176 по № 244 від 13.11.2008 р. відділу Держкомзему у Татарбунарському районі Одеської області (стр.19- стр.153),
- ситуаційних схемах (стр.297-429), нанесені гербовою печаткою Держкомзему в Татарбунарському районі Одеської області, на початку завдано відбиток печатки, потім друкований текст;
? відбитки печаток на документах:
- висновку № 498 від 21.10.2008 р. відділу будівництва, розвитку інфраструктурі та ЖКГ (стор.155),
- додатку №1 до висновку №498 від 21.10.08 (стр. 159), нанесена печаткою «Районний архітектор».
Згідно висновку техніко-криміналістичної експертизи №611 від 16.05.2012 року, проведеної за документами, що знаходяться в технічній документації землеустрою на складання документів, які підтверджують право на земельні ділянки (державні акти на право власності) гр. ОСОБА_36 і іншим (всього 68 осіб),
? відбитки круглої печатки на досліджуваних документах:
- план земельної ділянки гр. ОСОБА_36 (стр.297),
- план земельної ділянки гр. ОСОБА_37 (стр.299),
- план земельної ділянки гр. ОСОБА_38 (стр.301),
- план земельної ділянки гр. ОСОБА_39 (стр.303),
- план земельної ділянки гр. ОСОБА_40 (стр.305),
- план земельної ділянки гр. ОСОБА_41 (стр.307),
- план земельної ділянки гр. ОСОБА_42 (стр.309),
- план земельної ділянки гр. ОСОБА_43 (стр.311),
- план земельної ділянки гр. Газір- ОСОБА_44 (стр.313),
- план земельної ділянки гр. ОСОБА_45 (стр.315),
- план земельної ділянки гр. ОСОБА_46 (стр.317),
- план земельної ділянки гр. ОСОБА_47 (стр.319),
- план земельної ділянки гр. ОСОБА_48 (стр.321),
- план земельної ділянки гр. ОСОБА_49 (стр.323),
- план земельної ділянки гр. ОСОБА_50 (стр.325),
- план земельної ділянки гр. ОСОБА_51 (стр.327),
- план земельної ділянки гр. ОСОБА_52 (стр.329),
- план земельної ділянки гр. ОСОБА_53 (стр.331),
- план земельної ділянки гр. ОСОБА_54 (стр.333),
- план земельної ділянки гр. ОСОБА_55 (стр.335),
- план земельної ділянки гр. ОСОБА_56 (стр.337),
- план земельної ділянки гр. ОСОБА_57 (стр.339),
- план земельної ділянки гр. ОСОБА_58 (стр.341),
- план земельної ділянки гр. ОСОБА_59 (стр.343),
- план земельної ділянки гр. ОСОБА_60 (345),
- план земельної ділянки гр. ОСОБА_61 (стр.347),
- план земельної ділянки гр. ОСОБА_62 (стр.349),
- план земельної ділянки гр. ОСОБА_63 (стр.351),
- план земельної ділянки гр. ОСОБА_64 (стр.353),
- план земельної ділянки гр. ОСОБА_65 (стр.355),
- план земельної ділянки гр. ОСОБА_66 (стр.357),
- план земельної ділянки гр. ОСОБА_67 (стр.359),
- план земельної ділянки гр. ОСОБА_68 (стр.361),
- план земельної ділянки гр. ОСОБА_69 (стр.363),
- план земельної ділянки гр. ОСОБА_70 (стр.365),
- план земельної ділянки гр. ОСОБА_71 (стр.367),
- план земельної ділянки гр. ОСОБА_72 (стр.369),
- план земельної ділянки гр. ОСОБА_73 (стр.371),
- план земельної ділянки гр. ОСОБА_74 (стр.373),
- план земельної ділянки гр. ОСОБА_75 (стр.375),
- план земельної ділянки гр. ОСОБА_76 (стр.377),
- план земельної ділянки гр. ОСОБА_77 (стр.379),
- план земельної ділянки гр. ОСОБА_78 (стр.381),
- план земельної ділянки гр. ОСОБА_79 (стр.383),
- план земельної ділянки гр. ОСОБА_80 (стр.385),
- план земельної ділянки гр. ОСОБА_81 (стр.387),
- план земельної ділянки гр. ОСОБА_82 (стр.389),
- план земельної ділянки гр. ОСОБА_18 (стр.391),
- план земельної ділянки гр. ОСОБА_22 (стр.393),
- план земельної ділянки гр. ОСОБА_83 (стр.395),
- план земельної ділянки гр. ОСОБА_84 (стр.397),
- план земельної ділянки гр. ОСОБА_27 (стр. 399),
- план земельної ділянки гр. ОСОБА_85 (стр.401),
- план земельної ділянки гр. ОСОБА_30 (стр.403),
- план земельної ділянки гр. ОСОБА_86 (стр.405),
- план земельної ділянки гр. ОСОБА_87 (стр.407),
- план земельної ділянки гр. ОСОБА_88 (стр.409),
- план земельної ділянки гр. ОСОБА_89 (стр.411),
- план земельної ділянки гр. ОСОБА_90 (стр.413),
- план земельної ділянки гр. ОСОБА_91 (стр.415),
- план земельної ділянки гр. ОСОБА_24 (стр.417),
- план земельної ділянки гр. ОСОБА_92 (стр.419),
- план земельної ділянки гр. ОСОБА_93 (стр.421),
- план земельної ділянки гр. ОСОБА_94 (стр.423),
- план земельної ділянки гр. ОСОБА_95 (стр.425),
- план земельної ділянки гр. ОСОБА_96 (стр.427),
- план земельної ділянки гр. ОСОБА_26 (стр.429) нанесені печаткою «ФОП ОСОБА_16 » і відбитком гербової печаткою відділу Держкомзему в Татарбунарському районі Одеської області.
На досліджуваних документах на початку було завдано відбиток гербової печатки відділу Держкомзему в Татарбунарському районі Одеської області, потім текст. Відбиток печатки «ФОП ОСОБА_16 » нанесений на досліджуваних документах після виконання тексту.
Згідно висновку комп`ютерно-технічної експертизи №1554 від 13.01.2010 року на жорсткому диску системного блоку ПК «Samsung SV 0411», вилученого 13.10.2009 року в ході проведення обшуку в офісі рецензованої проектно-технічної організації ФОП « ОСОБА_16 » на робочому місці ОСОБА_17 , є файли створені користувачем з інформацією, що стосується земельних ресурсів, а саме:
- договір № Ю-I -28 від 05.09.2006 року "Про розроблення науково-технічної продукції (послуг) між Татарбунарською районною громадською організацією «Товариство власників індивідуальних дачних будинків «Лазурний берег» особі керівника ОСОБА_22 та «ФОП ОСОБА_16 » та інші додатки до договору,
- лист «ФОП ОСОБА_16 » на ім`я голови Приморської сільської ради про направлення проекту землеустрою по відводу земельної ділянки Татарбунарській районній Громадській організації «Товариство власників індивідуальних дачних будинків «Лазурний берег»,
- списки громадян - членів Татарбунарської районної громадській організації «Товариство власників індивідуальних дачних будинків «Лазурний берег»,
- клопотання на начальника Головного управління земельних ресурсів Одеської області ОСОБА_97 від товариства «Лазурний берег», щодо проведення обов`язкової первинної державної експертизи проекту землеустрою ... від 2007 року та інші документи товариства «Лазурний берег».
Завідомо знаючи, що технічна документація щодо відведення земельних ділянок громадянам - членам Татарбунарської районної громадської організації «Товариство власників індивідуальних дачних будинків «Лазурний берег» виготовлена ??в порушення чинного земельного законодавства, ОСОБА_18 надав її на затвердження до Приморської сільської ради Татарбунарського району Одеської області.
Далі, в листопаді 2008 року ОСОБА_13 і ОСОБА_14 , діючи відповідно до відведених їм в організованій групі ролям, внесли до порядку денного 22 сесії V скликання Приморської сільської ради питання про затвердження технічної документації землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку (державного акта на право власності на земельну ділянку) гр. ОСОБА_36 і іншим громадянам для індивідуального дачного будівництва в курортній зоні «Рассейка» с. Приморське.
28 листопада 2008 року ОСОБА_13 виступаючи в якості доповідача на 22 сесії V скликання Приморської сільської ради за вищевказаною питання, переконала депутатів в законності прийнятого рішення - затвердження технічної документації.
Рішенням 22 сесії V скликання Приморської сільської ради № 387-V від 28.11.2008 року технічна документація землеустрою щодо формування документів, що посвідчують право на земельну ділянку (державного акта на право власності на земельну ділянку) гр. ОСОБА_36 і іншим громадянам для індивідуального дачного будівництва в курортній зоні «Рассейка» с. Приморське була затверджена.
ОСОБА_14 , підписав це рішення і скріпив їх печаткою Приморської сільської ради, надавши вид офіційного документа.
На підставі зроблених членами організованої групи підроблених документів, у відділі державного комітету земельних ресурсів Татарбунарського району Одеської області:
? 23.06.2009 року за ОСОБА_36 , зареєстровано право власності на земельну ділянку за адресою: Одеська область, Татарбунарський район, с. Приморське, загальною площею 0,02 га, і виданий державний акт серії ЯИ № 124150, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею за № 010953500055, після чого ОСОБА_12 і ОСОБА_14 підписали його, засвідчивши відбитком печатки відділу земельних ресурсів в Татарбунарському районі та відбитком печатки Приморської сільської ради, проте рішенням сесії Приморського сільської ради №117-V від 19.04.2007 року ОСОБА_36 було відмовлено у виділенні земельної ділянки;
? 23.06.2009 року за ОСОБА_46 , зареєстровано право власності на земельну ділянку за адресою: Одеська область, Татарбунарський район, с. Приморське, загальною площею 0,02 га і видано державний акт серії ЯИ № 124156 який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею за № 010953500056, після чого ОСОБА_12 і ОСОБА_14 підписали його, засвідчивши відбитком печатки відділу земельних ресурсів в Татарбунарському районі та відбитком печатки Приморської сільської ради;
? 24.06.2009 року за ОСОБА_18 зареєстровано право власності на земельну ділянку за адресою: Одеська область, Татарбунарський район, с. Приморське, загальною площею 0,024 га, і виданий державний акт серії ЯИ № 124154 який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею за № 010953500057, після чого ОСОБА_12 і ОСОБА_14 підписали його, засвідчивши відбитком печатки відділу земельних ресурсів в Татарбунарському районі та відбитком печатки Приморської сільської ради, однак заява про надання дозволу на попередній вибір земельної ділянки ОСОБА_18 на сесії Приморського сільської ради в період 2005-2009рр. не розглядалася;
? 24.06.2009 року за ОСОБА_98 зареєстровано право власності на земельну ділянку за адресою: Одеська область, Татарбунарський район, с. Приморське, загальною площею 0,02 га, і виданий державний акт серії ЯИ № 124151, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею за № 010953500058, після чого ОСОБА_12 і ОСОБА_14 підписали його, засвідчивши відбитком печатки відділу земельних ресурсів в Татарбунарському районі та відбитком печатки Приморської сільської ради;
Згідно висновку почеркознавчої експертизи №10093/02 від 21.07.2011 року підпис від Газір- ОСОБА_44 в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі виконаний не тією особою, на якої вони значяться, а іншою особою;
? 26.06.2009 року за ОСОБА_62 зареєстровано право власності на земельну ділянку за адресою: Одеська область, Татарбунарський район, с. Приморське, загальною площею 0,02 га, і виданий державний акт серії ЯИ № 124153, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею за № 10953500066, після чого ОСОБА_12 і ОСОБА_14 підписали його, засвідчивши відбитком печатки відділу земельних ресурсів в Татарбунарському районі та відбитком печатки Приморської сільської ради;
? 26.06.2009 року за ОСОБА_99 зареєстровано право власності на земельну ділянку за адресою: Одеська область, Татарбунарський район, с. Приморське, загальною площею 0,02 га, і виданий державний акт серії ЯИ № 124148, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею за № 010953500065, після чого ОСОБА_12 і ОСОБА_14 підписали його, засвідчивши відбитком печатки відділу земельних ресурсів в Татарбунарському районі та відбитком печатки Приморської сільської ради;
? 26.06.2009 року за ОСОБА_100 , зареєстровано право власності на земельну ділянку за адресою: Одеська область, Татарбунарський район, с. Приморське, загальною площею 0,02 га, і виданий державний акт серії ЯИ № 124155, який зареєстрований в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею за № 010953500067, після чого ОСОБА_12 і ОСОБА_14 підписали його, засвідчивши відбитком печатки відділу земельних ресурсів в Татарбунарському районі та відбитком печатки Приморської сільської ради;
? 26.06.2009 року за ОСОБА_57 зареєстровано право власності на земельну ділянку за адресою: Одеська область, Татарбунарський район, с.Приморське, загальною площею 0,02 га, і виданий державний акт серії ЯИ № 124153, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею за № 010953500066, після чого ОСОБА_12 і ОСОБА_14 підписали його, засвідчивши відбитком печатки відділу земельних ресурсів в Татарбунарському районі та відбитком печатки Приморської сільської ради.
Згідно висновку почеркознавчої експертизи №10094/02 від 26.07.2011 року підпис від імені ОСОБА_57 книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі виконаний не тією особою, на якій вона значиться, а іншою особою;
? 14.07.2009 року за ОСОБА_27 зареєстровано право власності на земельну ділянку за адресою: Одеська область, Татарбунарський район, с.Приморське, загальною площею 0,023 га, і виданий державний акт серії ЯИ № 124149, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею за № 010953500077, після чого ОСОБА_12 і ОСОБА_14 підписали його, засвідчивши відбитком печатки відділу земельних ресурсів в Татарбунарському районі та відбитком печатки Приморської сільської ради, хоча рішенням сесії Приморського сільської ради №117-V від 19.04.2007 року ОСОБА_27 було відмовлено у виділенні земельної ділянки.
Згідно висновку почеркознавчої експертизи №10095/02 від 11.08.2011 року підпис від імені ОСОБА_27 , в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі виконаний не тією особою, на яку вона значиться, а іншою особою;
? 22.07.2009 року за ОСОБА_48 зареєстровано право власності на земельну ділянку за адресою: Одеська область, Татарбунарський район, с.Приморське, загальною площею 0,02 га, і виданий державний акт серії ЯИ № 124152, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею за № 010953500085, після чого ОСОБА_12 і ОСОБА_14 підписали його, засвідчивши відбитком печатки відділу земельних ресурсів в Татарбунарському районі та відбитком печатки Приморської сільської ради;
? 18.08.2009 року за ОСОБА_101 , зареєстровано право власності на земельну ділянку за адресою: Одеська область, Татарбунарський район, с.Приморське, загальною площею 0,02 га, і виданий державний акт серії ЯИ № 131944, який зареєстрований в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею за № 010953500092, після чого ОСОБА_12 і ОСОБА_14 підписали його, засвідчивши відбитком печатки відділу земельних ресурсів в Татарбунарському районі та відбитком печатки Приморської сільської ради;
? 02.09.2009 року за ОСОБА_102 зареєстровано право власності на земельну ділянку за адресою: Одеська область, Татарбунарський район, с. Приморське, загальною площею 0,02 га, і виданий державний акт серії ЯИ № 131938, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею за № 010953500094, після чого ОСОБА_12 і ОСОБА_14 підписали його, засвідчивши відбитком печатки відділу земельних ресурсів в Татарбунарському районі та відбитком печатки Приморської сільської ради;
? 02.09.2009 року за ОСОБА_103 зареєстровано право власності на земельну ділянку за адресою: Одеська область, Татарбунарський район, с.Приморське, загальною площею 0,02 га, і виданий державний акт серії ЯИ № 131946, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею за № 010953500095, після чого ОСОБА_12 і ОСОБА_14 підписали його, засвідчивши відбитком печатки відділу земельних ресурсів в Татарбунарському районі та відбитком печатки Приморської сільської ради;
? 07.09.2009 року за ОСОБА_104 зареєстровано право власності на земельну ділянку за адресою: Одеська область, Татарбунарський район, с. Приморське, загальною площею 0,04 га, і виданий державний акт серії ЯИ № 131937, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею за № 010953500097, після чого ОСОБА_12 і ОСОБА_14 підписали його, засвідчивши відбитком печатки відділу земельних ресурсів в Татарбунарському районі та відбитком печатки Приморської сільської ради;
? 07.09.2009 року за ОСОБА_105 зареєстровано право власності на земельну ділянку за адресою: Одеська область, Татарбунарський район, с.Приморське, загальною площею 0,04 га, що знаходиться за межами села Приморське і видано державний акт серії ЯИ № 13193, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею за № 010953500098, після чого ОСОБА_12 і ОСОБА_14 підписали його, засвідчивши відбитком печатки відділу земельних ресурсів в Татарбунарському районі та відбитком печатки Приморської сільської ради;
? 07.09.2009 року за ОСОБА_89 зареєстровано право власності на земельну ділянку за адресою: Одеська область, Татарбунарський район, с. Приморське, загальною площею 0,042 га знаходиться за межами села Приморське, і виданий державний акт серії ЯИ № 131935, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею за № 010953500099, після чого ОСОБА_12 і ОСОБА_14 підписали його, засвідчивши відбитком печатки відділу земельних ресурсів в Татарбунарському районі та відбитком печатки Приморської сільської ради;
? 07.09.2009 року за ОСОБА_106 зареєстровано право власності на земельну ділянку за адресою: Одеська область, Татарбунарський район, с. Приморське, загальною площею 0,02 га, і виданий державний акт серії ЯИ № 131933, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею за № 010953500101, після чого ОСОБА_12 і ОСОБА_14 підписали його, засвідчивши відбитком печатки відділу земельних ресурсів в Татарбунарському районі та відбитком печатки Приморської сільської ради.
Згідно висновку почеркознавчої експертизи №10094 / 02 від 26.07.2011 року підпис від імені ОСОБА_107 книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі виконаний не тією особою, на яку вони значяться, а іншою особою;
? 07.09.2009 року за ОСОБА_108 зареєстровано право власності на земельну ділянку за адресою: Одеська область, Татарбунарський район, с. Приморське, загальною площею 0,02 га, і виданий державний акт серії ЯИ № 131934, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею за № 010953500100, після чого ОСОБА_12 і ОСОБА_14 підписали його, засвідчивши відбитком печатки відділу земельних ресурсів в Татарбунарському районі та відбитком печатки Приморської сільської ради;
? 17.09.2009 року за ОСОБА_109 зареєстровано право власності на земельну ділянку за адресою: Одеська область, Татарбунарський район, с. Приморське, загальною площею 0,02 га, і виданий державний акт серії ЯИ № 131940, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею за № 010953500035, після чого ОСОБА_12 і ОСОБА_14 підписали його, засвідчивши відбитком печатки відділу земельних ресурсів в Татарбунарському районі та відбитком печатки Приморської сільської ради;
? 17.09.2009 року за ОСОБА_75 зареєстровано право власності на земельну ділянку за адресою: Одеська область, Татарбунарський район, с. Приморське, загальною площею 0,02 га, і виданий державний акт серії ЯИ № 131943, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею за № 010953500029, після чого ОСОБА_12 і ОСОБА_14 підписали його, засвідчивши відбитком печатки відділу земельних ресурсів в Татарбунарському районі та відбитком печатки Приморської сільської ради;
? 17.09.2009 року за ОСОБА_110 зареєстровано право власності на земельну ділянку за адресою: Одеська область, Татарбунарський район, с. Приморське, загальною площею 0,02 га, і виданий державний акт серії ЯИ № 131947, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею за № 010953500030, після чого ОСОБА_12 і ОСОБА_14 підписали його, засвідчивши відбитком печатки відділу земельних ресурсів в Татарбунарському районі та відбитком печатки Приморської сільської ради;
Згідно висновку почеркознавчої експертизи №10095/02 від 11.08.2011 року підписи від імені ОСОБА_111 в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі виконаний не тією особою, на яку вони значяться, а іншою особою;
? 28.09.2009 року за ОСОБА_58 зареєстровано право власності на земельну ділянку за адресою: Одеська область, Татарбунарський район, с. Приморське, загальною площею 0,02 га, і виданий державний акт серії ЯИ № 1131945, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею за № 010953500062, після чого ОСОБА_12 і ОСОБА_14 підписали його, засвідчивши відбитком печатки відділу земельних ресурсів в Татарбунарському районі та відбитком печатки Приморської сільської ради;
Згідно висновку почеркознавчої експертизи №10095/02 від 11.08.2011 року підписи від імені ОСОБА_58 в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі виконаний не тією особою, на яку вони значяться, а іншою особою;
? 28.09.2009 року за ОСОБА_112 зареєстровано право власності на земельну ділянку за адресою: Одеська область, Татарбунарський район, с. Приморське, загальною площею 0,02 га, і виданий державний акт серії ЯИ № 131942, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею за № 010953500063, після чого ОСОБА_12 і ОСОБА_14 підписали його, засвідчивши відбитком печатки відділу земельних ресурсів в Татарбунарському районі та відбитком печатки Приморської сільської ради;
Згідно висновку почеркознавчої експертизи №10095/02 від 11.08.2011 року підписи від імені ОСОБА_113 в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі виконаний не тією особою, на яку вони значяться, а іншою особою;
? 21.07.2010 року за ОСОБА_51 зареєстровано право власності на земельну ділянку за адресою: Одеська область, Татарбунарський район, с. Приморське, загальною площею 0,02 га, і виданий державний акт серії ЯЛ № 211615, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею за № 011053502668, після чого ОСОБА_12 і ОСОБА_14 підписали його, засвідчивши відбитком печатки відділу земельних ресурсів в Татарбунарському районі та відбитком печатки Приморської сільської ради;
? 21.07.2010 року за ОСОБА_68 зареєстровано право власності на земельну ділянку за адресою: Одеська область, Татарбунарський район, с.Приморське, загальною площею 0,02 га, і виданий державний акт серії ЯЛ № 211616, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею за № 011053502669, після чого ОСОБА_114 і ОСОБА_14 підписали його, запевнивши відбитком печатки відділу земельних ресурсів в Татарбунарському районі та відбитком печатки Приморської сільської ради;
? 29.07.2010 року за ОСОБА_37 зареєстровано право власності на земельну ділянку за адресою: Одеська область, Татарбунарський район, с. Приморське, загальною площею 0,02 га, і виданий державний акт серії ЯЛ № 211636, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею за № 011053502688, після чого ОСОБА_12 і ОСОБА_14 підписали його, засвідчивши відбитком печатки відділу земельних ресурсів в Татарбунарському районі та відбитком печатки Приморської сільської ради;
? 29.07.2010 року за ОСОБА_115 зареєстровано право власності на земельну ділянку за адресою: Одеська область, Татарбунарський район, с. Приморське, загальною площею 0,02 га, і виданий державний акт серії ЯЛ № 211628, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею за № 011053502686, після чого ОСОБА_12 і ОСОБА_14 підписали його, засвідчивши відбитком печатки відділу земельних ресурсів в Татарбунарському районі та відбитком печатки Приморської сільської ради.
Згідно висновку почеркознавчої експертизи №10093/02 від 21.07.2011 року підпис від імені ОСОБА_115 в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі виконаний не тією особою, на яку вони значяться, а іншою особою;
? 29.07.2010 року за ОСОБА_116 зареєстровано право власності на земельну ділянку за адресою: Одеська область, Татарбунарський район, с. Приморське, загальною площею 0,02 га, і виданий державний акт серії ЯЛ № 211629, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею за № 011053502687, після чого ОСОБА_12 і ОСОБА_14 підписали його, засвідчивши відбитком печатки відділу земельних ресурсів в Татарбунарському районі та відбитком печатки Приморської сільської ради;
Згідно висновку почеркознавчої експертизи №10095 / 02 від 11.08.2011 року підписи від імені ОСОБА_117 в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі виконаний не тією особою, на яку вони значяться, а іншою особою;
? 29.07.2010 року за ОСОБА_118 зареєстровано право власності на земельну ділянку за адресою: Одеська область, Татарбунарський район, с. Приморське, загальною площею 0,02 га, і виданий державний акт серії ЯЛ № 211627, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею за № 011053502684, після чого ОСОБА_12 і ОСОБА_14 підписали його, засвідчивши відбитком печатки відділу земельних ресурсів в Татарбунарському районі та відбитком печатки Приморської сільської ради;
? 29.07.2010 року за ОСОБА_26 зареєстровано право власності на земельну ділянку за адресою: Одеська область, Татарбунарський район, с. Приморське, загальною площею 0,02 га, і виданий державний акт серії ЯЛ № 211618, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею за № 011053502685, після чого ОСОБА_12 і ОСОБА_14 підписали його, засвідчивши відбитком печатки відділу земельних ресурсів в Татарбунарському районі та відбитком печатки Приморської сільської ради;
? 29.07.2010 року за ОСОБА_88 , зареєстровано право власності на земельну ділянку за адресою: Одеська область, Татарбунарський район, с. Приморське, загальною площею 0,02 га, і виданий державний акт серії ЯЛ № 211626, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею за № 011053502681, після чого ОСОБА_12 і ОСОБА_14 підписали його, засвідчивши відбитком печатки відділу земельних ресурсів в Татарбунарському районі та відбитком печатки Приморської сільської ради, хоча рішенням сесії Приморської сільської ради №117-V від 19.04.2007 року ОСОБА_88 було відмовлено у виділенні земельної ділянки;
? 29.07.2010 року за ОСОБА_119 зареєстровано право власності на земельну ділянку за адресою: Одеська область, Татарбунарський район, с. Приморське, загальною площею 0,02 га, і виданий державний акт серії ЯЛ № 211621, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею за № 011053502683, після чого ОСОБА_12 і ОСОБА_14 підписали його, засвідчивши відбитком печатки відділу земельних ресурсів в Татарбунарському районі та відбитком печатки Приморської сільської ради;
? 02.08.2010 року за ОСОБА_90 зареєстровано право власності на земельну ділянку за адресою: Одеська область, Татарбунарський район, с. Приморське, загальною площею 0,02 га, і виданий державний акт серії ЯЛ № 211622, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею за № 011053502694, після чого ОСОБА_12 і ОСОБА_14 підписали його, засвідчивши відбитком печатки відділу земельних ресурсів в Татарбунарському районі та відбитком печатки Приморської сільської ради;
? 04.08.2010 року за ОСОБА_120 зареєстровано право власності на земельну ділянку за адресою: Одеська область, Татарбунарський район, с. Приморське, загальною площею 0,02 га, і виданий державний акт серії ЯЛ № 211625, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею за № 011053502697, після чого ОСОБА_12 і ОСОБА_14 підписали його, засвідчивши відбитком печатки відділу земельних ресурсів в Татарбунарському районі та відбитком печатки Приморської сільської ради, хоча рішенням сесії Приморської сільської ради №117-V від 19.04.2007 року ОСОБА_121 було відмовлено у виділенні земельної ділянки;
? 10.08.2010 року за ОСОБА_122 , зареєстровано право власності на земельну ділянку за адресою: Одеська область, Татарбунарський район, с. Приморське, загальною площею 0,02 га, і виданий державний акт серії ЯЛ № 211635, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею за № 011053502708, після чого ОСОБА_12 і ОСОБА_14 підписали його, засвідчивши відбитком печатки відділу земельних ресурсів в Татарбунарському районі та відбитком печатки Приморської сільської ради;
? 01.09.2010 року за ОСОБА_83 зареєстровано право власності на земельну ділянку за адресою: Одеська область, Татарбунарський район, с. Приморське, загальною площею 0,02 га, і виданий державний акт серії ЯЛ № 220708, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею за № 011053502738, після чого ОСОБА_12 і ОСОБА_14 підписали його, засвідчивши відбитком печатки відділу земельних ресурсів в Татарбунарському районі та відбитком печатки Приморської сільської ради;
? 01.09.2010 року за ОСОБА_123 зареєстровано право власності на земельну ділянку за адресою: Одеська область, Татарбунарський район, с. Приморське, загальною площею 0,04 га, і виданий державний акт серії ЯЛ № 220711, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею за № 011053502739, після чого ОСОБА_12 і ОСОБА_14 підписали його, засвідчивши відбитком печатки відділу земельних ресурсів в Татарбунарському районі та відбитком печатки Приморської сільської ради;
? 03.09.2010 року за ОСОБА_52 зареєстровано право власності на земельну ділянку за адресою: Одеська область, Татарбунарський район, с. Приморське, загальною площею 0,04 га, і виданий державний акт серії ЯЛ № 211620, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею за № 011053502744, після чого ОСОБА_12 і ОСОБА_14 підписали його, засвідчивши відбитком печатки відділу земельних ресурсів в Татарбунарському районі та відбитком печатки Приморської сільської ради;
? 14.09.2010 року за ОСОБА_49 зареєстровано право власності на земельну ділянку за адресою: Одеська область, Татарбунарський район, с. Приморське, загальною площею 0,02 га, і виданий державний акт серії ЯЛ № 211623, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею за № 011053502758, після чого ОСОБА_12 і ОСОБА_14 підписали його, засвідчивши відбитком печатки відділу земельних ресурсів в Татарбунарському районі та відбитком печатки Приморської сільської ради;
? 24.09.2010 року за ОСОБА_96 зареєстровано право власності на земельну ділянку за адресою: Одеська область, Татарбунарський район, с. Приморське, загальною площею 0,02 га, і виданий державний акт серії ЯЛ № 211617, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею за № 011053502769, після чого ОСОБА_12 і ОСОБА_14 підписали його, засвідчивши відбитком печатки відділу земельних ресурсів в Татарбунарському районі та відбитком печатки Приморської сільської ради;
? 29.09.2010 року за ОСОБА_67 зареєстровано право власності на земельну ділянку за адресою: Одеська область, Татарбунарський район, с. Приморське, загальною площею 0,02 га, і виданий державний акт серії ЯИ № 135097, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею за № 011053502778, після чого ОСОБА_12 і ОСОБА_14 підписали його, засвідчивши відбитком печатки відділу земельних ресурсів в Татарбунарському районі та відбитком печатки Приморської сільської ради;
? 19.10.2010 року за ОСОБА_41 зареєстровано право власності на земельну ділянку за адресою: Одеська область, Татарбунарський район, с. Приморське, загальною площею 0,02 га, і виданий державний акт серії ЯЛ № 211619, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею за № 011053502686, після чого ОСОБА_12 і ОСОБА_14 підписали його, засвідчивши відбитком печатки відділу земельних ресурсів в Татарбунарському районі та відбитком печатки Приморської сільської ради;
? 20.10.2010 року за ОСОБА_124 зареєстровано право власності на земельну ділянку за адресою: Одеська область, Татарбунарський район, с. Приморське, загальною площею 0,02 га, і виданий державний акт серії ЯЛ № 220710, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею за № 011053502830, після чого ОСОБА_12 і ОСОБА_14 підписали його, засвідчивши відбитком печатки відділу земельних ресурсів в Татарбунарському районі та відбитком печатки Приморської сільської ради;
? 26.10.2010 року за ОСОБА_125 зареєстровано право власності на земельну ділянку за адресою: Одеська область, Татарбунарський район, с. Приморське, загальною площею 0,02 га, і виданий державний акт серії ЯЛ № 223588, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею за № 011053502839, після чого ОСОБА_12 і ОСОБА_14 підписали його, засвідчивши відбитком печатки відділу земельних ресурсів в Татарбунарському районі та відбитком печатки Приморської сільської ради;
? 28.10.2010 року за ОСОБА_43 зареєстровано право власності на земельну ділянку за адресою: Одеська область, Татарбунарський район, с. Приморське, загальною площею 0,02 га, і виданий державний акт серії ЯЛ № 223584, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею за № 011053502847, після чого ОСОБА_12 і ОСОБА_14 підписали його, засвідчивши відбитком печатки відділу земельних ресурсів в Татарбунарському районі та відбитком печатки Приморської сільської ради;
? 08.11.2010 року за ОСОБА_126 зареєстровано право власності на земельну ділянку за адресою: Одеська область, Татарбунарський район, с. Приморське, загальною площею 0,02 га, і виданий державний акт серії ЯИ № 223583, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею за № 011053502870, після чого ОСОБА_12 і ОСОБА_14 підписали його, запевнивши відбитком печатки відділу земельних ресурсів в Татарбунарському районі та відбитком печатки Приморської сільської ради;
? 08.11.2010 року за ОСОБА_82 зареєстровано право власності на земельну ділянку за адресою: Одеська область, Татарбунарський район, с. Приморське, загальною площею 0,02 га, і виданий державний акт серії ЯЛ № 223589, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею за № 011053502871, після чого ОСОБА_12 і ОСОБА_14 підписали його, засвідчивши відбитком печатки відділу земельних ресурсів в Татарбунарському районі та відбитком печатки Приморської сільської ради.
Згідно висновку почеркознавчої експертизи №10094/02 від 26.07.2011 року підпис від імені ОСОБА_82 в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі виконаний не тією особою, на яку вони значяться, а іншою особою;
? 30.11.2010 року за ОСОБА_70 зареєстровано право власності на земельну ділянку за адресою: Одеська область, Татарбунарський район, с. Приморське, загальною площею 0,02 га, і виданий державний акт серії ЯЛ № 232192, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею за № 011053502912, після чого ОСОБА_12 і ОСОБА_14 підписали його, засвідчивши відбитком печатки відділу земельних ресурсів в Татарбунарському районі та відбитком печатки Приморської сільської ради;
? 13.12.2010 року за ОСОБА_30 зареєстровано право власності на земельну ділянку за адресою: Одеська область, Татарбунарський район, с. Приморське, загальною площею 0,02 га, і виданий державний акт серії ЯЛ № 220709, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею за № 0110535029308, після чого ОСОБА_12 і ОСОБА_14 підписали його, засвідчивши відбитком печатки відділу земельних ресурсів в Татарбунарському районі та відбитком печатки Приморської сільської ради;
? 31.12.2010 року за ОСОБА_50 зареєстровано право власності на земельну ділянку за адресою: Одеська область, Татарбунарський район, с. Приморське, загальною площею 0,02 га, і виданий державний акт серії ЯЛ № 223585, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею за № 011053504051, після чого ОСОБА_12 і ОСОБА_14 підписали його, засвідчивши відбитком печатки відділу земельних ресурсів в Татарбунарському районі та відбитком печатки Приморської сільської ради;
? 31.12.2010 року за ОСОБА_127 зареєстровано право власності на земельну ділянку за адресою: Одеська область, Татарбунарський район, с. Приморське, загальною площею 0,02 га, і виданий державний акт серії ЯЛ № 211624, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею за № 011053504054, після чого ОСОБА_12 і ОСОБА_14 підписали його, засвідчивши відбитком печатки відділу земельних ресурсів в Татарбунарському районі та відбитком печатки Приморської сільської ради;
? 31.12.2010 року за ОСОБА_128 зареєстровано право власності на земельну ділянку за адресою: Одеська область, Татарбунарський район, с. Приморське, загальною площею 0,022 га, і виданий державний акт серії ЯЛ № 223586, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею за № 011053502912, після чого ОСОБА_12 і ОСОБА_14 підписали його, засвідчивши відбитком печатки відділу земельних ресурсів в Татарбунарському районі та відбитком печатки Приморської сільської ради;
? 31.12.2010 року за ОСОБА_74 , зареєстровано право власності на земельну ділянку за адресою: Одеська область, Татарбунарський район, с. Приморське, загальною площею 0,02 га, і виданий державний акт серії ЯЛ № 223587, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею за № 011053504049, після чого ОСОБА_12 і ОСОБА_14 підписали його, засвідчивши відбитком печатки відділу земельних ресурсів в Татарбунарському районі та відбитком печатки Приморської сільської ради;
? 31.12.2010 року за ОСОБА_23 зареєстровано право власності на земельну ділянку за адресою: Одеська область, Татарбунарський район, с. Приморське, загальною площею 0,02 га, і виданий державний акт серії ЯЛ № 20707, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею за № 011053504052, після чого ОСОБА_12 і ОСОБА_14 підписали його, засвідчивши відбитком печатки відділу земельних ресурсів в Татарбунарському районі та відбитком печатки Приморської сільської ради.
Таким чином, на підставі виготовлених підроблених документів, членами організованої групи, очолюваної і керованої ОСОБА_12 , були незаконно виведені з державної власності і передані в приватну власність 54 земельні ділянки загальною площею 1,192 га, вартість яких згідно нормативно-грошової оцінки склала 864438,39 гривень, що в 600 і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, чим заподіяно державі збитків в особливо великих розмірах.
Продовжуючи свої злочинні дії, спрямовані на незаконне виведення земельних ділянок з державної власності і передачу їх у приватну власність іншим громадянам, включеним до списків членів Татарбунарської районної громадської організації «Товариство власників індивідуальних дачних будинків «Лазурний берег», учасники очолюваної і керованої ОСОБА_12 організованої групи: ОСОБА_13 , ОСОБА_15 , ОСОБА_14 , ОСОБА_18 , ОСОБА_17 , ОСОБА_16 та інші невстановлені слідством особи в період 2010 року, достовірно знаючи, що проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок в довгострокову оренду терміном на 25 років Татарбунарської районної громадської організації «Товариство власників індивідуальних дачних будинків «Лазурний берег» виготовлений на підставі завідомо підроблених документів, продовжують оформляти другу технічну документацію, на 58 осіб, включених ОСОБА_13 в списки членів громадської організації, виготовляючи завідомо підроблені документи, встановити місцезнаходження оригіналу якої в ході слідства не виявилося можливим.
Виконуючи вказівки керівника організованої групи - ОСОБА_12 , за раніше розробленою схемою, кожен з учасників виконував відведені їм функції.
Приблизно в кінці серпня 2010 року ОСОБА_17 , ОСОБА_18 спільно з ОСОБА_16 виготовивши другу технічну документацію землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельні ділянки (державних актів на право власності на земельні ділянки) гр. ОСОБА_129 і іншим (всього 58 осіб) і направили її в Приморську сільську раду с. Приморське на затвердження.
На початку вересня 2010 року ОСОБА_13 і ОСОБА_14 , діючи відповідно до відведених їм в організованій групі ролей, внесли до порядку денного 40 сесії V скликання Приморської сільської ради питання про затвердження другої технічної документації землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельні ділянки (державних актів на право власності на земельні ділянки) гр. ОСОБА_129 і іншим (всього 58 осіб).
7 вересня 2010 року ОСОБА_13 виступаючи в якості доповідача на 40 сесії V скликання Приморського сільської ради за вищевказаною питання, переконала депутатів в законності прийнятого рішення.
Рішенням 40 сесії V скликання Приморського сільської ради №636-V від 07.09.2010 року технічної документації землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельні ділянки (державних актів на право власності на земельні ділянки) гр. ОСОБА_130 і іншим (всього 58 осіб).
Таким чином, ОСОБА_12 і іншими учасниками організованої групи, за двома технічної документації 72 громадянам, з яких ОСОБА_131 , ОСОБА_132 , ОСОБА_133 , ОСОБА_134 , ОСОБА_135 , рішенням сесії Приморської сільської ради №117-V від 19.04.2007 року відмовлено у виділенні земельної ділянки, незаконно включеним списки членів Татарбунарської районної громадської організації «Товариство власників індивідуальних дачних будинків «Лазурний берег», було надано право на безкоштовне отримання земельних ділянок загальною площею 1,502 га, нормативно-грошова оцінка яких, становить 1081261,82 гривень, що 600 і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян. Однак не змогли довести свій злочинний умисел до кінця з причин незалежних від волі винних, так їх злочинні дії були припинені співробітниками міліції.
Приблизно навесні 2006 року продовжуючи свою злочинну діяльність, спрямовану на незаконне виведення земельних ділянок з державної власності і передачу їх у приватну власність, учасники організованої та керованої ОСОБА_12 злочинної групи: ОСОБА_14 , ОСОБА_13 , ОСОБА_15 , ОСОБА_17 , ОСОБА_16 та інші невстановлені слідством особи, з корисливих мотивів, вирішили під виглядом створення ще одного кооперативу, незаконно вивести земельні ділянки рекреаційного призначення розташовані в курортній зоні «Рассейка» с. Приморське Татарбунарського району Одеської області.
З цією метою ОСОБА_13 діючи згідно відведеної їй ролі, свідомо знаючи, що в січні 2006 року 16 громадянам - родичам і знайомим ОСОБА_19 рішенням сесії Приморського сільської ради надано дозвіл на попередній вибір земельних ділянок площею 0,02 га кожному, залучила його злочинну діяльність, запропонувавши створити і зареєструвати дачний кооператив, пообіцявши додатково включити в члени кооперативу осіб, з числа його знайомих і виділити їм додатково земельні ділянки площею 0,02 га кожному. ОСОБА_19 погодившись на пропозицію ОСОБА_13 , дав свою згоду на участь в скоєнні злочину, переслідуючи особисті корисливі мотиви, спрямовані на заволодіння надалі усією земельною ділянкою, яка буде виділена кооперативу, і використовувати її в особистих цілях.
Навесні 2006 року ОСОБА_19 спільно з ОСОБА_13 , виїхавши в курортну зону «Рассейка» для огляду земельної ділянки в курортній зоні «Рассейка», знайомитися з ОСОБА_15 , який йому вказав на місцевості, яка безпосередньо ділянка вільна, і можна її виділити, за умови створення кооперативу.
Залучивши ОСОБА_19 в злочинну діяльність, ОСОБА_13 повідомила ОСОБА_12 і іншим учасникам злочинної групи, що буде створюватися новий кооператив «Одеса» і необхідно за раніше розробленою схемою виготовити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для цього кооперативу в курортній зоні «Рассейка».
Діючи за попередньою змовою з ОСОБА_13 , ОСОБА_14 і ОСОБА_15 , ОСОБА_19 проконсультувавшись з юристом в м. Татарбунари, і в подальшому у невстановленої слідством особи, в невстановленому слідством місці з метою реєстрації фіктивної громадської організації, виготовив протокол №1 загальних зборів громадян власників індивідуального дачного будівництва «Одеса» від 14 березня 2006 року, згідно з яким на зборах були присутні 22 особи і головою кооперативу було обрано ОСОБА_136 і статут кооперативу. Виготовлений протокол загальних зборів і статут ОСОБА_19 підписав у ОСОБА_136 , ввівши її в оману щодо законності створення кооперативу, пояснивши, що всіма питаннями буде займатися особисто.
Після цього, 25.07.2006 року ОСОБА_19 зареєстрував в Татарбунарському районному управлінні юстиції статут Татарбунарської районної громадської організації громадян - співвласників індивідуального дачного будівництва «Одеса» і отримав свідоцтво реєстрації об`єднання громадян №36 від 25.07.2006 року. Потім, спільно з ОСОБА_136 , яка не була присвячена в злочинні плани ОСОБА_19 , на початку жовтня 2006 року зареєстрував Татарбунарську районну громадську організацію громадян - співвласників індивідуального дачного будівництва «Одеса» у державного реєстратора Татарбунарської районної державної адміністрації в Одеської області та отримав свідоцтво серії НОМЕР_4 від 09.10.2006 року про державну реєстрацію юридичної особи.
01.11.2006 року від імені ОСОБА_137 . ОСОБА_19 звернувся із заявою в Татарбунарський РВ ГУМВС України в Одеській області на отримання дозволу на виготовлення печатки і штампу Татарбунарської районної громадської організації громадян - співвласників індивідуального дачного будівництва «Одеса» надавши копії документів громадської організації, на підставі яких отримав дозвіл НОМЕР_5 і в подальшому виготовив печатку і штамп організації.
В цей же період часу, в порушення Постанови Кабінету Міністрів України № 427 від 31 березня 2004 року «Про затвердження Порядку вибору земельних ділянок для розміщення об`єктів», яке визначає механізм вибору юридичними особами земельних ділянок для розміщення об`єктів, ОСОБА_13 спільно з ОСОБА_14 , діючи згідно відведеної їм ролі в організованій групі, навмисне, зловживаючи службовим становищем, в інтересах третіх осіб, всупереч інтересам служби, вчинили службове підроблення, виготовивши підроблені документи: акт вибору та обстеження земельної ділянки для розміщення /будівництва/ дачного кооперативу від 03.04.2006 року та виписку з рішення від 04.10.2005 року виконкому Приморської сільської ради «Про надання дозволу на попередній вибір земельної ділянки площею 0,44 га із земель рекреаційного призначення Приморської сільської ради с. Приморське ОСОБА_136 голові кооперативу «Одеса», підписана невстановленою слідством особою, на якому ОСОБА_14 завірив печаткою Приморської сільської ради, надавши вид офіційного документа.
Згідно протоколу №10 засідання виконкому Приморської сільської ради від 04.10.2005 року питання про надання дозволу на попередній вибір земельної ділянки площею 0,44 га із земель рекреаційного призначення Приморської сільської ради с. Приморське ОСОБА_136 голові кооперативу «Одеса» не розглядалося, а рішення № 59-IV виносилося по роботі закладів культури.
Згідно висновку технічної експертизи документа № 1674 від 01.12.2011 року записи в акті вибору та обстеження земельної ділянки для розміщення /будівництва/ дачного кооперативу від 03.04.2006 року: «дачний кооператив, 3 квітня, ОСОБА_138 , дачного кооперативу «Одеса» виконані рукописно кульковою ручкою, записи « ОСОБА_139 і ОСОБА_13 », а також печатки та підписи членів комісії на зворотному боці акта, нанесені за допомогою кольорової розмножувальної техніки.
Згідно висновку почеркознавчої експертизи № 156 від 31.01.2012 року, згідно якого рукописний текст в акті вибору та обстеження земельної ділянки для розміщення /будівництва/ дачного кооперативу від 03.04.2006 року: «дачний кооператив, 3 квітня, ОСОБА_138 , дачного кооперативу «Одеса», виконані ОСОБА_13 .
Таким чином, виготовивши завідомо підроблені документи, ОСОБА_13 , ОСОБА_14 і невстановлена особа надали видимість законності відведення земельної ділянки Татарбунарської районної громадської організації громадян - співвласників індивідуального дачного будівництва «Одеса».
25.04.2006 року, попередньо погодивши з ОСОБА_14 порядок денний 2 сесії 5 скликання Приморської сільської ради із земельних питань, ОСОБА_13 винесла на сесію Приморського сільської ради питання про затвердження акту вибору та обстеження земельної ділянки, і дати згоду на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель рекреаційного призначення Приморської сільської ради ОСОБА_136 на дачний кооператив «Одеса», загальною площею 0,44 га.
Виступаючи доповідачем на сесії з вищезазначених питань, і достовірно знаючи, що в січні 2006 року Приморською сільською радою було розглянуто лише 16 заяв громадян - є родичами і знайомими ОСОБА_19 і їм дано дозвіл на попередній вибір земельних ділянок площею 0,02 га кожному, ОСОБА_13 переконала депутатів в законності затвердження акта вибору та обстеження земельної ділянки, і дати згоду на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель рекреаційного призначення Приморського сільської ради ОСОБА_136 на дачний кооператив «Одеса», загальною площею 0,44 га.
Рішенням Приморської сільської ради №13-V від 25.04.2006 року було затверджено акту вибору та обстеження земельної ділянки, і дано згоду на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель рекреаційного призначення Приморського сільської ради ОСОБА_136 на дачний кооператив «Одеса», загальною площею 0,44 га.
Отримавши від ОСОБА_13 завідомо підроблені документи: акт вибору та обстеження земельної ділянки для розміщення /будівництва/ дачного кооперативу від 03.04.2006 року та виписку з рішення Приморської сільської ради №13-V від 25.04.2006 року, ОСОБА_19 , за вказівкою ОСОБА_13 , 18.10.2006 року надав зазначені документи ОСОБА_17 , який перебував в приміщенні в офісу по АДРЕСА_10 , для виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в довгострокову оренду терміном на 25 років для розміщення дачно-будівельного кооперативу Татарбунарської районної громадської організації громадян - співвласників індивідуального дачного будівництва «Одеса».
Отримавши зазначені документи, ОСОБА_17 , перебуваючи за місцем своєї роботи, в приміщенні, розташованому по АДРЕСА_10 , на своєму робочому комп`ютері виготовив договір № Ю-1-6 між ФОП « ОСОБА_16 » і кооперативом « ІНФОРМАЦІЯ_10 » в особі його голови ОСОБА_136 на розробку науково-технічної продукції з виконання виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в довгострокову оренду терміном на 25 років Татарбунарської районної громадської організації громадян - співвласників індивідуального дачного будівництва «Одеса» та інші документи до даного договору, які передав ОСОБА_19 для підписання і рахунок ФОП « ОСОБА_16 » на суму 6600 грн. для оплати за виконану роботу по розробці проекту.
В цей же період часу ОСОБА_19 , за вказівкою ОСОБА_15 , звернувся до ОСОБА_140 з метою розробки плану забудови під розміщення дачного кооперативу «Одеса», який в подальшому був переданий ОСОБА_17 для залучення до проекту землеустрою.
Далі, ОСОБА_17 підготував висновку щодо погодження попереднього вибору земельної ділянки площею 0,44 га та проекту відведення земельної ділянки кооперативу «Одеса» від імені управління санітарно-епідеміологічної служби в Татарбунарському районі, відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства, відділу Дністровської регіональної інспекції, відділу земельних ресурсів в Татарбунарському районі.
ОСОБА_12 , діючи в інтересах організованої групи, погодив підготовлені ОСОБА_17 висновки щодо погодження попереднього вибору земельної ділянки площею 0,44 га для розміщення кооперативу «Одеса» і проекту землеустрою у відділі земельних ресурсів в Татарбунарському районі та відділі Дністровської регіональної інспекції, а ОСОБА_13 в управлінні охорони об`єктів культурної спадщини Одеської обласної адміністрації.
Так, згідно з відповіді Татарбунарської районної санітарно-епідеміологічної служби від 12.12.2011 року за №31/2660, висновок за № 198 від 25.10.2006 року за попереднім вибором земельної ділянки видане Татарбунарської районної громадської організації громадян - співвласників індивідуального дачного будівництва «Одеса», негативне, тобто земельна ділянка, відведена кооперативу, не придатна для розміщення дачного будівництва, а висновки № 5315 від 24.10.2006 року та №5314 від 24.10.2006 року в журналі видачі дозволів відсутні.
Згідно висновку почеркознавчої експертизи №156 від 31.01.2012 року підпис в висновку №5315 від 24.10.2006 року про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок Татарбунарської районної громадської організації громадян - співвласників індивідуального дачного будівництва « ІНФОРМАЦІЯ_10 » і в плані відводу, виконані не головним державним санітарним лікарем Татарбунарського району Одеської області ОСОБА_141 а іншою особою.
ОСОБА_15 , завідомо знаючи, що в 2004 році Приморська сільська рада уклала договір з ВАТ «Одесцивільпроект» на коригування детального плану території курортно - рекреаційної зони (курорт «Рассейка») с. Приморське Татарбунарського району Одеської області, який знаходився в стадії розробки і не затверджений, зловживаючи своїм службовим становищем, з метою незаконного відчуження земельної ділянки загальною площею 0,44 га, рекреаційного призначення, що знаходиться на землях запасу в курортній зоні «Рассейка» Приморської сільської ради Татарбунарського району Одеської області, для відведення земельних ділянок в довгострокову оренду Татарбунарській районній громадській організації громадян-співвласників індивідуального дачного будівництва «Одеса» приблизно в жовтні 2006 року дав вказівку начальнику госпрозрахункового проектно - виробничого бюро при відділі архітектури виконкому Татарбунарської районної ради народних депутатів ОСОБА_140 на проведення робіт по розбивці земельних ділянок під дачне будівництво в курортній зоні «Рассейка» і виготовлення генерального плану будівництва для розміщення кооперативу «Одеса», в розріз плану що розробляється ВАТ «Одесцивільпроект» проекту детального плану курорту «Рассейка».
Виготовлений ОСОБА_34 генеральний план будівництва, послужив основою графічних матеріалів «Проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в довгострокову оренду терміном на 25 років Татарбунарській районній громадській організації громадян-співвласників індивідуального дачного будівництва« Одеса »:
- плану відведення земельної ділянки,
- плану організації території,
- викопіювання з плану землекористування курортної зони «Рассейка», які в період жовтень - грудень 2006 року ОСОБА_15 погодив, поставив свій підпис і скріпив печаткою районного архітектора, чим надав вид офіційних документів, свідомо знаючи, що генеральний план курорту «Рассейка» відсутній і зазначені документи, а виготовлений ОСОБА_34 не може вважатися генеральним планом забудови, і зазначені документи не можуть лягати в основу графічних матеріалів проекту без містобудівного обґрунтування.
В цей же період часу ОСОБА_15 в порушення чинного законодавства, за відсутності містобудівного обґрунтування та генерального плану, свідомо знаючи, що попереднє узгодження місця розміщення земельної ділянки для розміщення дачно-будівельного кооперативу Татарбунарської районної громадської організації громадян-співвласників індивідуального дачного будівництва «Одеса» не проводилося, підписав виготовлені ОСОБА_17 свідомо підроблені висновки № 114 від 25.04.2006 про попереднє погодження місця розташування земельної ділянки для розміщення дачно-будівельного кооперативу Татарбунарської районної громадської організації громадян - співвласників індивідуального дачного будівництва «Одеса» і № 351 від 23.10.2006 року, «За узгодженням проекту відведення земельних ділянок Татарбунарської районної громадської організації громадян-співвласників індивідуального дачного будівництва « ІНФОРМАЦІЯ_10 » в довгострокову оренду терміном на 25 років, які скріпив печаткою районного архітектора, надавши вид офіційного документа.
Згідно відповіді відділу містобудування, архітектури, розвитку інфраструктури та ЖКГ від 12.12.2011 року за №551 25.04.2006 року реєстрація висновків не відбувалась, а висновок за № 114 зареєстрований 20.03.2006 року видавався ФОП ОСОБА_142 на попереднє узгодження місця розміщення земельної ділянки для будівництва і експлуатації торгового об`єкта на території с. Лебедівка Тузловської сільської ради.
У жовтні 2006 року ОСОБА_14 , підписав і завірив печаткою Приморської сільської ради, підготовлений членами організованої групи висновок щодо розгляду проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в довгострокову оренду терміном на 25 років Татарбунарської районної громадської організації громадян - співвласників індивідуального дачного будівництва «Одеса», надавши вид офіційно документа, достовірно знаючи, що дозвіл на попередній вибір земельної ділянки кооперативу не видавався і акт попереднього вибору земельної ділянки на сесії Приморської сільської ради, не затверджувався.
Використовуючи ліцензію, печатку і штамп ФОП « ОСОБА_143 » ОСОБА_17 , спільно з ОСОБА_16 , в порушення ст. 151 Земельного кодексу України, ст. 50 Закону України «Про землеустрій», постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок» від 31.03.2004 р. № 427, в кінці 2006 року, виготовили проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок в довгострокову оренду терміном на 25 років Татарбунарської районної громадської організації громадян - співвласників індивідуального дачного будівництва «Одеса», достовірно знаючи, що він не відповідає «Еталону проекту відведення земельних ділянок юридичним і фізичним особам для будь-яких потреб», введеного в дію 15.07.1999 року і в його основу лягли завідомо підроблені документи.
Приблизно в грудні 2006 року ОСОБА_16 направила виготовлений проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок в довгострокову оренду терміном на 25 років Татарбунарської районної громадської організації громадян - співвласників індивідуального дачного будівництва «Одеса», на проходження державної землевпорядної документації.
Згідно експертизи землевпорядної документації № 66-07 від 20.02.2007 проект землевпорядної документації щодо відведення земельної ділянки в довгострокову оренду терміном на 25 років для розміщення дачно-будівельного кооперативу Татарбунарської районної громадської організації громадян - співвласників індивідуального дачного будівництва «Одеса» за адресою: курортна зона «Рассейка» в межах с. Приморське, Приморської сільської ради, Татарбунарського району Одеської області, повернуто на доопрацювання із зауваженнями:
п.1 - висновку державної санітарно - епідеміологічної служби Татарбунарського району та Дністровської регіональної інспекції дані одночасно і за матеріалами вибору земельної ділянки і за проектом відведення;
п. 2. - до матеріалів необхідно докласти ситуаційну схему з зазначенням меж населеного пункту та розміщення запроектованої ділянки в даному населеному пункті, оригінал акта вибору та обстеження земельної ділянки, висновок управління охорони культурної спадщини по вибору земельної ділянки.
З метою досягнення злочинного результату, незаконного відведення земельної ділянки, при усуненні зазначених у державній експертизі недоліків, ОСОБА_15 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_12 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , свідомо знаючи, що усунення зазначених недоліків неможливо, так як попередній вибір земельної ділянки, що відводиться суспільству не проводився, що не затверджувався і не узгоджувався зі службами, виготовили і вклали в проект свідомо підроблені документи.
Так, приблизно навесні 2007 року невстановлена слідством особою, у невстановленому слідством місці, виготовило підроблені документи:
- висновок Татарбунарської районної санітарно-епідеміологічної служби № 198 від 25.04.2006 року, яке при виправленні недоліків, зазначених у висновку державної експертизи землевпорядної експертизи, ОСОБА_17 і ОСОБА_16 вклали в проект. Згідно відповіді Татарбунарської районної санітарно-епідеміологічної служби від 12.12.2011 року за №31/2660, висновок № 198 від 25.04.2006 щодо вибору земельної ділянки під дачно-будівельний кооператив «Одеса», в журналі видачі дозволів відсутній.
- висновок управління охорони об`єктів культурної спадщини Одеської обласної держадміністрації № 6064 від 25.04.2006 року, яке при виправленні недоліків, зазначених у висновку державної експертизи землевпорядної експертизи, ОСОБА_17 і ОСОБА_16 вклали в проект. Згідно відповіді управління охорони об`єктів культурної спадщини Одеської обласної держадміністрації від 24.01.2012 року за №01-15-174, висновок №6064 від 08.09.2006 року видавався на ім`я ОСОБА_144 для розміщення складу громадського харчування за земельну ділянку загальною площею 0,0274 га, за адресою: АДРЕСА_11 .
Крім того, долучили до проекту раніше підроблений ОСОБА_13 акт попереднього вибору та обстеження земельної ділянки.
Достовірно знаючи, що виготовлений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для розміщення дачно-будівельного кооперативу Татарбунарської районної громадської організації громадян - співвласників індивідуального дачного будівництва «Одеса» заснований на підроблених документах, 09.07.2007 року ОСОБА_16 направляє проект голові Приморської сільської ради для затвердження на сесії.
18 липня 2007 року ОСОБА_13 , попередньо погодивши з ОСОБА_14 порядок денного 12 сесії 5 скликання Приморської сільської ради із земельних питань, винесла на сесію Приморської сільської ради питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для розміщення дачно-будівельного кооперативу Татарбунарської районної громадської організації громадян - співвласників індивідуального дачного будівництва «Одеса» в курортній зоні «Рассейка» в межах с. Приморське.
Виступаючи доповідачем на сесії за вищевказаною питання, ОСОБА_13 переконала депутатів в законності затвердження проекту землеустрою.
Рішенням № 145 від 18.07.2007 Приморської сільської ради затверджено «Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 0,44 га в довгострокову оренду терміном на 25 років для розміщення дачно-будівельного кооперативу Татарбунарської районної громадської організації громадян - співвласників індивідуального дачного будівництва «Одеса».
Достовірно знаючи, що вказаний проект заснований на підроблених документах, ОСОБА_14 підписав його і скріпив печаткою Приморської сільської ради, надавши вид офіційного документа.
Згідно висновку почеркознавчої експертизи № 156 від 31.01.2012 року в проекті землеустрою щодо відведення земельних ділянок в довгострокову оренду терміном на 25 років для розміщення дачно-будівельного кооперативу Татарбунарської районної громадської організації громадян - співвласників індивідуального дачного будівництва «Одеса»:
? на наступних документах:
- висновку №114 від 50.04.2006 р. про попереднє погодження місця розташування земельної ділянки відділу містобудування, архітектури та ЖКГ Татарбунарської районної державної адміністрації (стор.77)
- висновку №351 від 23.10.2006 р. відділу містобудування, архітектури та ЖКГ Татарбунарської районної державної адміністрації (стор.31),
- плані відведення (стор.41),
- плані організації території (стор.43),
- викопіюванні з плану землекористування курортної зони «Рассейка» (стор.73), підписи виконані ОСОБА_15 ;
? на наступних документах:
- висновку №275 від 23.10.2006р. Приморської сільської ради Татарбунарського району Одеської області (стр.21),
- плані відведення (стор.41),
- плані організації території (стор.43),
- викопіюванні з планом землекористування курортної зони «Рассейка» (стор.73),
- рішенні №13-У від 24.04.2006 р. «Про заяви щодо надання згоди на виготовлення проектів відводу земельних ділянок ...» на 2-х аркушах,
- рішенні №145-У від 28.07.2007 р. «Про розгляд проектів, технічної документації землеустрою щодо відведення земельних ділянок громадянам для індивідуального дачного будівництва ...», підписи виконані ОСОБА_14 ;
? на наступних документах:
- титульному аркуші,
- в розробці проекту землеустрою приймали участь: фізична особа-підприємець (лист 2стр. б/н),
- пояснювальній записці (стор.13),
- технічному завданні (стор.23),
- плані відведення (стор.41),
- плані організації території (стор.43),
- кресленні перенесення меж земельної ділянки в натуру (стор.45),
- висновку державної експертизи землевпорядної документації (додаток до проекту, підписи виконані не ОСОБА_16 , а іншою особою з схожістю її підпису.
Згідно висновку технічної експертизи документа № 1690 від 06.12.2011 року в проекті землеустрою щодо відведення земельних ділянок в довгострокову оренду терміном на 25 років для розміщення дачно-будівельного кооперативу Татарбунарської районної громадської організації громадян - співвласників індивідуального дачного будівництва «Одеса»:
? на наступних документах:
- висновку №114 від 05.04.2006 р. про попереднє погодження місця розташування земельної ділянки відділу містобудування, архітектури та ЖКГ Татарбунарської районної державної адміністрації (стор.77),
- висновку №351 від 23.10.2006 р. відділу містобудування, архітектури та ЖКГ Татарбунарської районної державної адміністрації (стор.31),
- плані відведення (стор.41),
- плані організації території (стор.43),
- викопіюванні з плану землекористування курортної зони «Рассейка» (стор.73), спочатку нанесено відбиток печатки №04378830 «Районний архітектор», а потім друкований текст;
? на наступних документах:
- висновку №275 від 23.10.2006 р. Приморської сільської ради Татарбунарського району Одеської області (стр.21),
- плані відведення (стор.41),
- плані організації території (стор.43),
- викопіюванні з плану землекористування курортної зони «Рассейка» (стор.73),
- витязі з рішення №13-У від 24.04.2006 р. «Про заяви щодо надання згоди на виготовлення проектів відводу земельних ділянок ...» на 2-х аркушах,
- рішенні №145-У від 28.07.2007 р. «Про розгляд проектів, технічної документації землеустрою щодо відведення земельних ділянок громадянам для індивідуального дачного будівництва ...», спочатку нанесено відбиток печатки Приморської сільської ради, а потім друкований текст.
Згідно висновку комп`ютерно-технічної експертизи №1554 від 13.01.2010 року на жорсткому диску системного блоку ПК «Samsung SV 0411», вилученого 13.10.2009 року в ході проведення обшуку в офісі рецензованої проектно-технічної організації ФОП « ОСОБА_16 » на робочому місці ОСОБА_17 , є файли створені користувачем з інформацією, що стосується земельних ресурсів, а саме:
- договір № Ю-I -6 від 18.10.2006 року "Про розроблення науково-технічної продукції (послуг) між Татарбунарською районною громадська організацією громадян - співвласників індивідуального дачного будівництва « ІНФОРМАЦІЯ_10 » в особі керівника ОСОБА_145 та ФОП « ОСОБА_16 » та інші додатки до договору,
- лист ФОП « ОСОБА_16 » на ім`я голови Приморської сільської ради про направлення проекту землеустрою по відводу земельної ділянки Татарбунарській районній громадській організації громадян - співвласників індивідуального дачного будівництва «Одеса».
Згідно висновку почеркознавчої експертизи № 547 від 19.04.2012 року в ситуаційних планах земельних ділянок №№1-22 виписаних на членів Татарбунарської районної громадської організації громадян - співвласників індивідуального дачного будівництва «Одеса», вилучених 30.03.2012 року в ході проведення обшуку за місцем проживання ОСОБА_19 , підписи в графі «Землевпорядник», виконані ОСОБА_13 .
Згідно висновку почеркознавчої експертизи № 546 від 19.04.2012 року в ситуаційних планах земельних ділянок №№1-22 виписаних на членів Татарбунарської районної громадської організації громадян - співвласників індивідуального дачного будівництва «Одеса», вилучених 30.03.2012 року в ході проведення обшуку за місцем проживання ОСОБА_19 , підписи в графі «Голова с/с», виконані ОСОБА_14 .
Згідно виписки з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №411 від 12.03.2008 р. нормативно-грошова оцінка земельної ділянки загальною площею 4400 кв.м розташованого на території курортної зони «Рассейка» Приморської сільської ради Татарбунарського району Одеської області становить 156264,80 гривень.
Таким чином, організованою групою очолюваної і керованої ОСОБА_12 за підробленими документами, які лягли в основу виготовлення проектно-технічної землевпорядної документації, незаконно відведена земельна ділянка загальною площею 0,44 га із земель рекреаційного призначення в курортній зоні «Рассейка» Татарбунарської районної громадської організації громадян-співвласників індивідуального дачного будівництва «Одеса» в довгострокову оренду строком на 25 років, вартість яких згідно нормативно-грошової оцінки склала 156264,80 грн., що в 600 і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, однак не довели свій злочинний умисел до кінця, так як злочинні дії були припинені співробітниками міліції.
Не погоджуючись з вироком суду прокурор подав на нього апеляцію з доповненнями та зазначає, що вирок суду незаконний і необґрунтований, такий, що підлягає скасуванню у зв`язку з неповнотою судового слідства, суттєвих порушень вимог кримінально-процесуального закону, невідповідності висновків суду, викладених у вироку, фактичним обставинам справи. Прокурор стверджує, що судом односторонньо здійснювалось судове слідство, свідки обвинувачення, які давали викриваючі підсудних показання, до суду не викликались, а їх покази оголошувались лише в тій частині, яка, нібито, підтверджувала невинуватість підсудних. Стороною обвинувачення заявлялись клопотання про допити свідків, допитаних під час досудового слідства, однак судом повідомлено, що покази даних свідків були оголошені судом, однак після ознайомлення з протоколом судового засідання, стало відомо, що покази 59 свідків судом проігноровано та не взято до уваги.
Також судом не взято до уваги, що під час досудового розслідування підсудний ОСОБА_14 в присутності захисника ОСОБА_146 частково визнавав свою провину у вчиненні інкримінованих злочинів.
Крім того, за твердженням прокурора, суд не дав оцінки тому, що висновок державної експертизи землевпорядної документації №42-07 від 13.12.2007 року, на підставі якої були видані державні акти на земельні ділянки членам товариства «Лазурний берег», був підроблений.
Також, судом не надано оцінку показанням ОСОБА_14 про те, що після того, як від працівників міліції йому стало відомо про підроблений висновок експертизи №42-07, він говорив про це з ОСОБА_12 , який підтвердив йому факт підробки експертизи, в зв`язку з чим, вони призупинили видачу державних актів на земельні ділянки, однак через деякий час за вказівкою ОСОБА_12 видача державних актів на земельні ділянки відновилась.
Судом не надано правової оцінки тому факту, що землевпорядник Приморської сільської ради Татарбунарського району Одеської області ОСОБА_13 , будучи посадовою особою, здійснювала фактичне керівництво та управління діяльністю кооперативу «Лазурний берег». Органами досудового слідства та судом встановлено, що вона формувала списки членів кооперативу, приймала грошові кошти на потреби кооперативу, а також на оформлення документів, готувала різні офіційні документи від імені кооперативу «Лазурний берег».
Відповідно до вимог КПК України (в редакції 1960 року), мотивувальна частина виправдувального вироку повинна містити формулювання обвинувачення, яке пред`явлене підсудному і визнане судом недоведеним, а також підстави для виправдання підсудного з зазначенням мотивів, з яких суд відкидає докази обвинувачення, що не було зроблено судом першої інстанції.
На підставі викладеного, прокурор просить вирок Київського районного суду м. Одеси від 10.01.2019 року скасувати, справу направити до суду першої інстанції на новий судовий розгляд.
На вказану апеляційну скаргу захисник ОСОБА_147 , яка діє в інтересах ОСОБА_14 , подала заперечення, у яких зазначає, що вважає вирок суду законним, обґрунтованим та мотивованим, а висновки суду підтверджуються матеріалами справи. Вказує, що ОСОБА_14 , ОСОБА_13 та інші підсудні ніколи не виводили земельні ділянки з державної власності в приватну, в тому числі і земельні ділянки організацій «Лазурний берег» і «Одеса». І не спричинили жодних збитків ні державі, ні територіальній громаді села. Захисник стверджує, що такого умислу в них не було, що повністю спростовує доводи прокурора про створення ОСОБА_12 організованого злочинного угрупування та залучення в нього ОСОБА_14 та інших, з метою виведення земельних ділянок з державної власності в приватну. Захисник просить апеляцію прокурора залишити без задоволення, а вирок суду без змін.
Також, на вказану апеляційну скаргу прокурора були подані заперечення обвинуваченими ОСОБА_12 та ОСОБА_16 , (аналогічні за змістом), відповідно до яких вони вважають апеляцію прокурора безпідставною та необґрунтованою, яка не підлягає задоволенню. Зазначають, що суд першої інстанції в судовому засіданні у відповідності до вимог кримінально-процесуального закону, перевірив зібрані під час досудового слідства докази, на які посилався прокурор в обгрунтування доведеності винуватості підсудних і відповідно до вимог закону дав їм оцінку з точки зору належності та допустимості, навів детальний аналіз досліджених доказів. Просять апеляцію прокурора залишити без задоволення, а вирок суду першої інстанції без змін.
Крім того, були подані аналогічні за змістом заперечення обвинувачених ОСОБА_15 , ОСОБА_13 , ОСОБА_17 на апеляцію прокурора, відповідно до яких, вважають її необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню, а вирок суду просять залишити без змін.
Заслухавши доповідь судді-доповідача; прокурора, який підтримав апеляцію, просив її задовольнити; виправданих та їх захисників, які заперечували проти задоволення апеляції прокурора; перевіривши матеріали справи та зваживши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд доходить висновку про таке.
Відповідно до ч.4 ст.327 КПК (в редакції 1960 року), виправдувальний вирок постановляється у випадках, коли не встановлено події злочину, коли в діянні підсудного відсутній склад злочину, а також, коли не доведено участі підсудного у вчиненні злочину.
Ніхто не зобов`язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину і має бути виправданим, якщо сторона обвинувачення не доведе винуватість особи поза розумним сумнівом, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на користь такої особи.
Стандарт доведення поза розумним сумнівом передбачає, що має бути доведений кожний з елементів, які є важливими для правової кваліфікації діяння: як тих, що утворюють об`єктивну сторону діяння, так і тих, що визначають його суб`єктивну сторону. Під час кримінального провадження суд зобов`язаний неухильно дотримуватися вимог Конституції України, міжнародних договорів, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, з урахуванням практики Європейського суду з прав людини та Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
У справах «Нечипорук і Йонкало проти України» від 21 квітня 2011 року та «Барбера, Мессеге і Ябардо проти Іспанії» від 06 грудня 1998 року, Європейський суд вирішив, що «суд при оцінці доказів керується критерієм доведеності винуватості особи «поза будь-яким розумним сумнівом» і така «доведеність може впливати із сукупності ознак чи неспростованих презумпцій, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою» (п.150, п.253).
Як вбачається з матеріалів кримінальної справи, суд першої інстанції вказаних вимог закону дотримався.
Частиною 1 статті 365 КПК України (1960) встановлено, що вирок суду першої інстанції перевіряється апеляційним судом в межах апеляції.
Апеляційний суд вважає безпідставними доводи апеляції прокурора стосовно того, що висновки суду щодо недоведеності вини підсудних є хибними та не відповідають фактичним обставинам справи, оскільки такі доводи спростовуються матеріалами кримінальної справи.
Як вбачається з матеріалів справи та оскаржуваного вироку, висновки суду про недоведеність вини підсудних у вчиненні інкримінованих їм злочинів, зроблені судом на підставі доказів, які з дотриманням вимог кримінально-процесуального закону були досліджені і перевірені під час судового розгляду.
Ухвалюючи виправдувальний вирок, суд 1-ї інстанції під час розгляду справи, відповідно до вимог кримінально-процесуального закону ретельно перевірив зібрані на досудовому слідстві докази, на підставі яких ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 було пред`явлене обвинувачення,, зокрема й ті, на які посилається прокурор в своїй апеляції, навів детальний їх аналіз та, відповідно до вимог ст.67 КПК України (1960 року), дав належну оцінку кожному з них та їх сукупності у взаємозв`язку.
Спростовуючи пред`явлене підсудним обвинувачення, суд навів мотиви, за яких взяв до уваги одні докази та відкинув інші, зазначив з яких підстав визнав окремі докази недопустимими і обґрунтовано дійшов висновку про їх невинуватість, вказавши у мотивувальній частині вироку підстави виправдання.
Доводи прокурора про незаконність визнання ряду доказів недопустимими не ґрунтуються на вимогах закону.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України № 12-рп/2011від 20.10.2011р. визнаватися допустимими і використовуватися як докази в кримінальній справі можуть тільки фактичні дані, одержані відповідно до вимог кримінально-процесуального законодавства. Перевірка доказів на їх допустимість є найважливішою гарантією забезпечення прав і свобод людини і громадянина в кримінальному процесі та ухвалення законного і справедливого рішення у справі.
Відповідно до вимог кримінально-процесуального законодавства України на сторону обвинувачення покладається обов`язок доказування не лише події кримінального правопорушення та винуватості підсудних, а й обов`язок доказування належності та допустимості представлених доказів.
Також, у справі «Капо проти Бельгії» Європейський Суд вирішив, що в кримінальних справах питання прийняття доказів належить досліджувати загалом в світі пункту 2 статті 6 Європейської Конвенції про захист прав людини і вимагає воно, окрім іншого, щоб тягар доказування лежав на стороні обвинувачення.
У зв`язку із зазначеним, а також з огляду на те, що у викладеному в обвинувальному висновку формулюванні обвинувачення підсудних органами досудового розслідування не було встановлено суб`єктивної і об`єктивної сторони інкримінованих підсудним злочинів, зокрема, жодним з наданих стороною обвинувачення доказів не було підтверджено ні факту незаконного виведення з державної власності і передачі в приватну власність земельних ділянок, ні факту зловживання службовим становищем, ні факту підробки документів, а також прямого / непрямого умислу на це, як цього вимагають диспозиції ч. 5 ст. 191, ст. 15, ч. 5 ст. 191, ст. 15, ч. 5, ст. 191, ч. 3 ст. 28, ст. 32, ч. 2 ст. 366, ч.4. ст. 358 КК України, суд прийшов до правильного висновку про недоведеність вчинення злочинів підсудними ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 .
В апеляції прокурор вказав на те, що судом односторонньо здійснювалось судове слідство, свідки обвинувачення, які давали викриваючі підсудних показання, до суду не викликались, а їх покази оголошувались лише в тій частині, яка, нібито, підтверджувала невинуватість підсудних, зазначив про те, що суд першої інстанції не оголосив та не допитав 59 свідків обвинувачення.
Перевіривши доводи апеляції прокурора щодо законності та обґрунтованості вироку суду першої інстанції, в тому числі, посилання прокурора на те, що суд першої інстанції не допитав та не оголосив показання 59 свідків у кримінальній справі, приходить до висновку, що вони не заслуговують на увагу та спростовуються матеріалами кримінальної справи.
При цьому, апеляційний суд критично ставиться до обґрунтувань апеляційної скарги стосовно відмови суду в задоволенні клопотання прокурора про допит свідків, а саме слідчих ОСОБА_148 , ОСОБА_149 , оперативних працівників ОСОБА_150 , ОСОБА_151 , ОСОБА_152 , ОСОБА_153 , як на підставу для скасування вироку суду.
Згідно змісту протоколу судового засідання по справі, клопотання прокурора про допит свідків слідчого ОСОБА_154 та оперативних працівників УБО3у (без визначення прізвищ працівників) заявлено прокурором у судовому засіданні 28.09.2017 року (аркуш протоколу с/з 488), яке судом було задоволено.
Надалі, в судове засідання 02.11.2017 року, 30.11.2017 року, 21.12.2017 року, 22.02.2018 року, 05.04.2018 року, 24.05.2018 року з`явилися свідки ОСОБА_155 , ОСОБА_156 , ОСОБА_157 , які були допитані у судовому засіданні.
Крім того, як вбачається з протоколу судового засідання від 24.05.2018 року, при допиті свідків оперуповноважених ОСОБА_156 та ОСОБА_158 обставини, на яких наголошував прокурор, стосувалися виключно обставин складання протоколів обшуку та виїмки та чи здійснювалось на обвинувачених та свідків тиск. Як вбачається зі змісту протоколу судового засідання від 24.05.2018 року, прокурор заявив повторно клопотання про допит свідка оперуповноваженого ОСОБА_159 саме щодо обставин складання протоколів обшуку та виїмки та чи здійснювалось на обвинувачених та свідків тиск.
З урахуванням того, що заявлене прокурором 28.09.2017 року клопотання про виклик свідків було судом задоволено, однак явку свідків в судове засідання прокурор не забезпечив.
Також прокурор не забезпечив явку свідків, зазначених у списку до обвинувального висновку. Отже, суд першої інстанції був позбавлений можливості провести допит свідків, відносно яких йде мова в апеляції прокурора та ухвалив рішення на підставі наданих сторонами доказів.
При цьому апеляційний суд приймає до уваги ту обставину, що кримінальна справа перебувала на розгляді суду першої інстанції на протязі більше 6 років та за цей час у прокурора були наявними передбачені законом повноваження для забезпечення явки до суду свідків обвинувачення, якими він мав намір підтвердити висунуте підсудним обвинувачення.
Колегія суддів не може погодитися з доводами прокурора про порушення судом першої інстанції принципу змагальності та диспозитивності та про те, що саме суд має вживати активних дій для забезпечення явки свідків обвинувачення, оскільки це суперечитиме засаді об`єктивності та неупередженості суду, відображеній, зокрема, у частині 6 статті 161 КПК України.
Крім того, як вбачається з матеріалів справи (т. 42 а.с. 174-218, т.43 а.с. 143-280, т.44 а.с. 5-44), суд, постановами від 13.02.2014 р., 20.02.2014 р., 24.04.2014 р., 23.04.2015 р., 07.05.2015 р., 28.05.2015 року постановив застосувати привід у судове засідання свідків по справі відповідно до списку до обвинувального акту. В свою чергу, на виконання постанов суду, працівниками ОВС УБОЗ складено відповідні рапорти про відсутність за місцем реєстрації зазначених свідків, а також на адресу суду направлені відповідні заяви та пояснення щодо поважності причин неявки у судове засідання та прохання про оголошення пояснень, що надавалися на попередньому слідстві у судовому засіданні. Зазначені обставини свідчили про поважність причин неявки вказаних свідків та давали суду підстави відповідно до вимог ст. 306 КПК України (в редакції 1960 року) на оголошення показань вказаних свідків.
З огляду на викладене, апеляційний суд не погоджується з доводами прокурора в апеляції на те, що суд не допитав та не оголосив показання 59 свідків, з урахуванням того, що згідно постанови Київського районного суду міста Одеси від 03.09.19 року по справі розглянуті зауваження адвоката ОСОБА_10 на протокол судового засідання в кримінальній справі № 01201007047, згідно з якою: зауваження адвоката ОСОБА_160 , що діяла в інтересах ОСОБА_12 на протокол судового засідання в кримінальній справі № 01201007047 задоволено; розглянуті зауваження щодо неповноти протоколу судового засідання та задоволено заяву про внесення змін в протокол судового засідання, згідно переліку, зазначеного в зауваженнях та викладених в мотивувальній частині постанови суду.
Таким чином, апеляційний суд вважає, що постановою Київського районного суду м. Одеси від 03.09.2019 року, відповідно до приписів ст. 88-1 КПК України (в редакції 1960 року) встановлено правильність зауважень захисника на протокол судового засідання та факт оголошення в судовому засіданні показань свідків, в тому числі і свідків, зазначених у апеляції прокурора, у зв`язку з чим наведені доводи апеляції спростовані.
Також, апеляційний суд не погоджується з доводами апеляції про неврахування судом у вироку показань свідків ОСОБА_161 (т.6 л.д. 24-26), ОСОБА_162 , ОСОБА_163 (т.3, л.д. 77-79), ОСОБА_49 (т. 4, л.д. 92-94), ОСОБА_164 (т. 6, л.д. 31-34), ОСОБА_165 (т.3 л.д. 50-52), ОСОБА_166 (т.3 а.с. 33-35), ОСОБА_167 (т.3. а.с. 37-39), ОСОБА_101 (т.3 а.с. 40-42) , ОСОБА_165 (т.3 а.с. 50-52), ОСОБА_66 (т.6 а.с. 7-10), ОСОБА_168 , ОСОБА_37 (т.3 а.с. 177-179), ОСОБА_42 (т.3 а.с. 13-15), ОСОБА_169 (т.3 а.с. 173-175), та ін. про те, що свідки не писали заяви про вступ в члени кооперативу «Лазурний берег», не сплачували членських внесків, а також показання свідка ОСОБА_37 про те, що оформленням документів на земельну ділянку, яка їй відведена, займався її покійний чоловік.
Суд апеляційної інстанції вважає, що зазначені показання жодним чином не впливають на встановлення вини та/чи невинуватості підсудних в інкримінованих підсудним злочинах, з урахуванням того, що зазначені обставини встановлюють факти внутрішньої організації роботи кооперативу «Лазурний берег», а не обставин інкримінованих підсудним злочинів; не мають відношення до обставин, за якими обвинувачуються підсудні.
Крім того, свідок ОСОБА_162 , про якого зазначено в апеляції, як такого, що, начебто, безпідставно не був викликаний та допитаний судом, в дійсності до списку осіб, що підлягають виклику в судове засіданні відповідно до обвинувального висновку органами досудового розслідування слідства не включений; прокурором у судовому засіданні клопотання про виклик зазначеного свідка не заявлялось.
Також апеляційним судом встановлено, що із зазначених в апеляції прокурора 59 свідків, як таких, що, начебто, недопитані судом, в дійсності лише один свідок ОСОБА_170 не був допитаний судом першої інстанції і його показання, надані під час проведення досудового слідства, не були оголошені в судовому засіданні, однак, як вбачається із протоколу його допиту слідчим (т.3 а.с. 80-82), вказаний свідок на підставі ст. 63 Конституції України відмовився давати показання у кримінальній справі та жодних показань, які б вказували на вчинення будь-ким із підсудних злочину, не надав.
Однак, прокурором в апеляції та в судовому засіданні апеляційного суду не було зазначено, яким чином зазначені обставини доводять вину підсудних у пред`явленому останнім обвинуваченні.
З огляду на викладене, доводи апеляції прокурора про те, що судом першої інстанції було допущено одностороннє судове слідство, що виразилось в не виклику до суду свідків обвинувачення та оголошенні частково показань свідків обвинувачення, а саме в тій частині, що, нібито, підтверджує невинуватість підсудних спростовуються матеріалами справи.
Судом першої інстанції належним чином досліджено усі докази по справі та надано належну правову оцінку наявним у справі доказам. Відповідно до діючого законодавства суд оцінює докази окремо та в сукупності без надання переваги одним доказам над іншими.
Наведені в апеляції прокурора вибіркові цитати з протоколів допиту свідків не спростовують правильність висновків суду першої інстанції, адже зазначені докази судом були оцінені в сукупності з іншими дослідженими в судовому засіданні доказами. При цьому твердження прокурора про, начебто, надання судом переваги одним доказам над іншими об`єктивно нічим не підтверджені.
При цьому, наведені в апеляції цитати з протоколів допиту свідків не надають суду можливості прийти до однозначного висновку про їх достатність для встановлення наявності в діях підсудних складу злочину.
Більш того, колегія суддів звертає увагу, що розгляд зауважень на протокол судового засідання відбувався за участю прокурора, який підтримував обвинувачення в ході розгляду судом кримінальної справи та який подав апеляцію, але під час розгляду зазначених зауважень на протокол судового засідання прокурор не заперечував щодо посвідчення їх правильності.
Також апеляційний суд звертає увагу на те, що ні в апеляції, ні в судовому засіданні апеляційного суду, прокурором не ставилось питання та не заявлялось клопотання про дослідження будь-яких матеріалів кримінальної справи чи виклик та допит будь-яких свідків, навпаки, прокурор заперечував проти дослідження таких доказів.
Відносно неприйняття судом до уваги показань підсудного ОСОБА_19 про те, що він формально створив кооператив «Одеса», суд апеляційної інстанції вважає, що зазначене посилання є необґрунтованим, з урахуванням того, що дані пояснення стосуються обвинувачення щодо самого ОСОБА_19 , кримінальну справу відносно якого закрито на підставі п.8 ст. 6 УПК України, в зв`язку зі смертю підсудного.
Крім того, доводи апеляційної скарги про ненадання судом оцінки показанням обвинуваченого ОСОБА_19 спростовуються змістом вироку. При цьому, суд першої інстанції належним чином визначив правові підстави створення юридичної особи. В той же час, державним обвинуваченням не надано належного та допустимого доказу, а саме вироку чи рішення суду, що підтверджують факт незаконності реєстрації юридичної особи, в той час, як держава в момент державної реєстрації юридичної особи підтверджує факт законності виникнення суб`єкту правовідносин.
Таким чином, доводи прокурора про те, що особа, надала показання про «формальне» створення юридичної особи, не є такими, що без підтвердження іншими доказами дають можливість встановити незаконність державної реєстрації юридичної особи.
Доводи апеляції прокурора про те, що судом першої інстанції не було надано оцінки факту визнання ОСОБА_14 власної вини не відповідає матеріалам справи та спростовується змістом вироку, оскільки, як вбачається з тексту оскаржуваного вироку, судом першої інстанції мотивовано власні висновки з зазначеного питання, а також зазначено про позицію підсудного під час розгляду справи судом першої інстанції.
Відповідно до вимог КПК України державне обвинувачення повинно ґрунтуватись на доказах. Визнання чи не визнання вини винуватості у вчиненні злочину є правом обвинуваченого, підсудного, однак може бути покладено в основу обвинувального вироку лише в разі доведення вини особи на підставі сукупності досліджених судом доказів по справі, але в апеляції прокурора не зазначено доводів, що ґрунтуються на належних та допустимих доказах та підтверджують наявність вини в діях ОСОБА_14 .
Таким чином, апеляційний суд не може погодитись із твердженнями апеляції щодо неврахування судом показань підсудних ОСОБА_19 та ОСОБА_14 .
Також помилковими вважає апеляційний суд доводи апеляції прокурора про те, що судом першої інстанції не надано жодної оцінки факту підробки Висновку державної експертизи землевпорядної документації №42-07 від 13.12.2007 року, з огляду на наступне.
В даній кримінальній справі не ставилось питання про притягнення підсудних до кримінальної відповідальності та не було висунуто обвинувачення за підроблення наведеного висновку.
Разом з тим, в апеляції прокурор наводить два різних за своїм змістом доводи: 1) підроблення документів, які були покладені в зміст висновку; 2) підроблення висновку експертизи. Але, вказані доводи апелянта не ґрунтуються на доказах.
При цьому, в судовому засіданні апеляційного суду прокурор визнав, що стосовно висновку державної експертизи землевпорядної документації № 42-07 від 13.12.2007 року в ході досудового розслідування кримінальна справа була виділена в окреме провадження, до даного часу не розслідувана.
Таким чином, під час апеляційного розгляду прокурор не зміг надати суду жодної інформації по даному факту, чим фактично поставив під сумнів доводи апеляції відносно факту підробки документів у зв`язку з відсутністю посилання на відповідні докази.
Твердження прокурора про те, що судом першої інстанції не надано оцінки факту зайняття посади в громадській організації землевпорядником суперечать змісту вироку. При цьому апелянт не наводить посилання на відповідне положення закону, що містить заборони участі землевпорядника в громадських організаціях.
Доводи апеляції про встановлення досудовим слідством того, що ОСОБА_12 з іншими учасниками керованої ним групи, незаконно вивели з державної власності та передали в приватну власність 54 земельних ділянки площею 1,192 га, вартістю за нормативно-грошовою оцінкою 864438,39 грн, що в 600 і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян, чим спричинили державі збитки в особливо великому розмірі не знайшли свого підтвердження під час апеляційного розгляду справи.
Суд, у оскаржуваному вироку обгрунтовано зазначив, що підстави передачі громадянам у власність земельних ділянок передбачені статтею 118 Земельного кодексу України. Так, частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної або комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, передає земельні ділянки державної або комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і надає дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову в його наданні (частина 7 статті 118 Земельного кодексу України в ред. 2009 року).
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується з органом з питань земельних ресурсів, природоохоронними і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини та подається на розгляд відповідних органів місцевої державної адміністрації або органу місцевого самоврядування. Районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада у місячний строк розглядає проект відведення та приймає рішення про передачу земельної ділянки у власність (частина 9,10 статті 118 Земельного кодексу України станом в ред. 2009 року).
Тобто підставою для видачі державних актів на право власності на землю є саме рішення, в даному випадку, органу місцевого самоврядування - Приморської сільської ради Татарбунарського району Одеської області.
Так, проект відведення земельних ділянок в довгострокову оренду терміном на 25 років Татарбунарській громадській організації «Власників індивідуальних дачних будинків «Лазурний берег» отримав позитивний висновок державної експертизи землевпорядної документації № 210-09 від 14.04.2009 року, виданий Державним комітетом України із земельних ресурсів (т.19 а.с. 104).
Відповідно до статті 35 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації», позитивний висновок державної експертизи є підставою для прийняття відповідного рішення органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, фінансування робіт, з реалізації заходів, передбачених відповідною документацією.
Технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельні ділянки громадянам для індивідуального дачного будівництва була розроблена на підставі рішення сесії Приморського сільської ради від 11.06.2008 року № 293 «Про клопотання Товариства «Лазурний берег» Про надання дозволу на безоплатну передачу земельних ділянок із земель комунальної власності Приморської сільської ради для індивідуальних дачних будинків на курорті «Рассєйка» с. Приморське», а також рішення сесії Приморського сільської ради від 28.11.2008 року № 387 «Про розгляд технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельні ділянки громадянам для індивідуального дачного будівництва».
Законність дій Приморської сільської ради, розробника, відділів земельних ресурсів та архітектури Татарбунарського району підтверджуються:
- постановою Татарбунарського районного суду № 2-а-2.1-441 / 11 (т. 44 а.с. 221-223) по справі за позовом Стаматі та ін. до Приморської сільської ради Татарбунарського району про визнання протиправного та скасування рішення Приморської сільської ради № 43-VI від 03.02.2011 р. за протестом прокуратури Татарбунарського району Одеської області на рішення сесії Приморської сільської ради від 28.11.2008 р. № 387-V «Про розгляд технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельні ділянки громадянам для індивідуального дачного будівництва», відповідно до якої суд визнав протиправним та скасував рішення Приморської сільської ради № 43-VI від 03.02.2011 р. про скасування рішення Приморської сільської ради від 28.11.2008 року № 387-V «Про розгляд технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельні ділянки громадянам для індивідуального дачного будівництва». Таким чином, рішення Приморського сільської ради від 28.11.2008 р. № 387, - визнано законним;
- ухвалами Татарбунарського районного суду Одеської області (т.44 а.с. 224-233) від 25 та 26 грудня 2013 року за позовами прокурора Татарбунарського району в інтересах держави, в особі уповноваженого органу місцевого самоврядування - Приморської сільської ради Татарбунарського району Одеської області до відділу Держкомзему у Татарбунарському районі, про визнання Державних актів на право власності на земельну ділянку недійсними у справах: № 2-78/1529/12; 2-35/1529/12; 2-32/1529/12; 2-56/1529/12; 2-36/1529/12; 2-31/1529/12; 2-34/1529/12; 2-38/1529/12, згідно з якими встановлено, прокурор відмовився від позовів у зв`язку з наявністю позитивного висновку державної експертизи землевпорядної документації № 210-09 від 14.04.2009 року, виданого Державним комітетом України по земельних ресурсах за проектом землеустрою громадської організації «Лазурний берег» та відсутністю підстав для визнання державних актів на земельні ділянки громадянам незаконними а провадження у цих справах було закрито.
Зазначені рішення суду мають преюдиціальне значення при вирішенні питання про законність рішення Приморського сільської ради від 11.06.2008 року № 293, від 28.11.2008 р. № 387 «Про розгляд технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельні ділянки громадянам для індивідуального дачного будівництва» та рішення Приморської сільської ради «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для розміщення дачного будівельного кооперативу «Лазурний берег».
Рішення Татарбунарського районного суду вступили в законну силу. При цьому, судом встановлено всі обставини правомірності прийняття рішень Приморською сільською радою та правомірність видачі державних актів за затвердженими рішеннями Приморської сільської ради від 11.06.2008 року № 293 та від 28.11.2008 р № 387.
Крім того, апеляційний суд приходить до висновку про те, що органи досудового слідства і сторона обвинувачення не надали належної оцінки тому факту, що, відповідно до наказу Держкомзему України від 02.07.2003 року № 174 «Про затвердження Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель» з 2003 року ведеться державний реєстр земель, а в подальшому і державний земельний кадастр, відповідно до Закону України «Про державний земельний кадастр».
І, згідно з Тимчасовим порядком ведення державного реєстру земель, функціонує автоматизована система державного земельного кадастру - інформаційна система, що містить відомості про правовий режим земель, державну реєстрацію земельних ділянок, кадастрове зонування, кадастрові зйомки, бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель, грошова оцінка земельних ділянок, облік кількості та якості земель. Адміністратор державного реєстру земель - Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах (далі - Центр ДЗК), що забезпечує створення і функціонування державного реєстру земель, відповідає за достовірність і збереження даних, захист від несанкціонованого доступу та руйнування бази даних АС ДЗК, має повний прямий доступ до бази даних АС ДЗК.
Крім того, статтею 1 Закону України «Про державний земельний кадастр» передбачено, що державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.
Стаття 3 цього Закону закріплює принципи Державного земельного кадастру, а саме:
обов`язковості внесення до Державного земельного кадастру відомостей про всі його об`єкти;
єдності методології ведення Державного земельного кадастру;
об`єктивності, достовірності та повноти відомостей у Державному земельному кадастрі;
внесення відомостей до Державного земельного кадастру виключно на підставі та відповідно до цього Закону;
відкритості та доступності відомостей Державного земельного кадастру, законності їх отримання, поширення та зберігання;
безперервності внесення до Державного земельного кадастру відомостей про об`єкти Державного земельного кадастру, змінюються;
документування всіх відомостей Державного земельного кадастру.
Тобто, виходячи із змісту і вимог вищеназваних нормативних документів, єдиним джерелом відомостей про правовий режим земель, державну реєстрацію земельних ділянок, кадастрове зонування, кадастрові зйомки, бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель, грошової оцінки земельних ділянок, облік кількості та якості земель, достовірності і збереження даних, інформації про несанкціонований доступ та втручання в бази даних АС ДЗК був і є Центр державного земельного кадастру.
При цьому, в матеріалах кримінальної справи відсутня будь-яка інформація від уповноважених органів із земельних ресурсів та державного земельного кадастру про те, що межі с. Приморське Приморського сільської ради Татарбунарського району Одеської області були незаконно змінені і що ділянки, які відводяться громадським організаціям «Лазурний берег» і «Одеса», розташовані поза межами с. Приморське.
Як вбачається з матеріалів справи, саме органами Державного земельного кадастру, в тому числі і експертами державної експертизи, дано позитивні висновки щодо Проекту землеустрою відносно відведення земельних ділянок в довгострокову оренду строком на 25 років Татарбунарській районній Громадській організації «Товариство власників індивідуальних дачних будинків «Лазурний берег» (т. 19 а.с. 104) і Проекту землеустрою відносно відведення земельних ділянок в довгострокову оренду строком на 25 років Татарбунарській районній Громадській організації «Товариство власників індивідуальних дачних будинків «Одеса» (т. 21 а.с. 225).
Судом першої інстанції зроблено правильний висновок про те, що наведені земельні ділянки належали громаді та перебували в комунальній власності, відтак доводи обвинувачення про спричинення шкоди державі є безпідставними.
Крім того, судом першої інстанції визначено час розроблення та прийняття генерального плану, що спростовує доводи обвинувачення про, начебто, вчинення обвинуваченими дій щодо відведення земельних ділянок без достатніх правових підстав та з порушенням діючого законодавства.
Судом першої інстанції зроблено правильний висновок про те, що право власності на наведені земельні ділянки набуто на підставі визначеного законом правового механізму, а саме правового інституту приватизації майна. Об`єктом приватизації виступило майно, що належало до комунальної власності.
Прокурором під час розгляду справи в суді першої інстанції не надано жодного доказу, що спростовує наведені обставини.
В апеляції не зазначено доводів, що спростовують відповідні висновки суду першої інстанції.
Під час апеляційного розгляду прокурором не надано суду пояснень, на підставі яких норм права, обвинувачення дійшло висновку про належність вказаних земельних ділянок саме державі.
Доводи апеляції про те, що очолюваною та керованою ОСОБА_12 організованою групою за двома технічними документаціями 72 громадянам надано право на безкоштовне отримання земельних ділянок площею 1,502 га, що не було реалізовано у зв`язку з діями правоохоронних органів не мають логічно завершеної думки.
В судовому засіданні прокурор не зміг пояснити в чому зміст даного доводу та спростувати висновки суду першої інстанції про відсутність обмежень щодо повторного звернення громадян з відповідними заявами про виділення земельних ділянок. В апеляції не наведено посилань на положення закону чи інших нормативних актів, що обмежують в такому праві суб`єкта звернення.
Щодо доводів апеляції прокурора про те, що очолюваною та керованою ОСОБА_12 групою за підробленими документами, які лягли в основу проектно-технічної землевпорядної документації незаконно відведено земельну ділянку площею 0,44 га в оренду строком на 25 років, то вони не були підтверджені в судовому засіданні належними та допустимими доказами.
Судом першої інстанції зроблено правильний висновок про те, що державним обвинуваченням не доведено факт підробки документів, а також не доведено причетність підсудних до відведення вказаних земельних ділянок з порушенням закону, а вказані доводи апеляційної скарги ґрунтуються на припущеннях.
Таким чином, апеляційний суд вважає, що судом першої інстанції на підставі наданих стороною обвинувачення доказів правильно визначено вид правовідносин, що мали місце та склад їх учасників. В той же час, органами досудового слідства помилково визначено вид правовідносин та зроблено безпідставний висновок про порушення закону під час реалізації права на користування земельними ділянками та права на їх приватизацію. На переконання колегії суддів, стороною обвинувачення помилково зроблено висновок про те, що вид правовідносин, що склались, встановлюється лише шляхом дослідження протоколів допиту свідків без вивчення правовстановлюючих документів на земельні ділянки та діючого законодавства України.
Апеляційний суд звертає увагу, що за своїм процесуальним значенням протокол допиту - є засобом фіксації інформації, яка вивчається сторонами провадження та оцінюється судом. Наявний об`єм інформації в кожному конкретному протоколі допиту є результатом суб`єктивної думки особи, яку допитано відповідно до вимог КПК України. Вказана інформація вивчається та оцінюється нарівні з іншими доказами без надання переваги.
Доводи апеляційної скарги про те, що судом першої інстанції не зазначено у вироку мотиви, з яких суд виходив під час відхилення доказів обвинувачення, є безпідставними та спростовуються змістом вироку.
Колегія суддів вважає, що судом першої інстанції належним чином обґрунтовано прийняття та відхилення доказів по справі.
Апелянт під час викладення даного доводу апеляції не зазначив, які саме докази було невмотивовано не враховано судом. Вказані доводи прокурора суперечать попереднім його доводам про те, що суд допустив часткове оголошення протоколів допиту, чим допустив односторонність під час дослідження доказів обвинувачення та використав вказані докази для обґрунтування невинуватості підсудних.
Проаналізувавши зазначені докази у їх сукупності та взаємозв`язку, суд першої інстанції у вироку надав їм належну оцінку та дійшов до висновку, що вказані докази не доводять вину підсудних у вчиненні інкримінованих їм злочинів, належним чином обґрунтувавши його, з чим погоджується і апеляційний суд.
Відповідно до п.17 постанови Пленуму Верховного Суду України від 29.06.1990 року № 5 «Про виконання судами України законодавства і постанов Пленуму ВСУ з питань судового розгляду кримінальних справ і постановлення вироку» висновки суду щодо оцінки доказів належить викласти у вироку в точних і категоричних судженнях, які б виключали сумніви з приводу достовірності того чи іншого доказу. Прийняття одних і відхилення інших доказів судом повинно бути мотивовано.
Виходячи з вимог законодавства, суд бере до уваги, що підсудні вправі обрати будь-який спосіб захисту, зокрема і такий, як невизнання своєї вини.
Пленум Верховного Суду України у своїй постанові від 11 лютого 2005 року № 2 «Про практику застосування судами України законодавства, що регулює повернення кримінальних справ на додаткове розслідування» в ч.4 п.10 звернув увагу судів на те, що неприпустимим є повернення справи на додаткове розслідування, коли немає доказів, які б підтверджували обвинувачення, і вичерпані всі можливості одержання додаткових доказів. За таких обставин суд має витлумачити всі сумніви на користь підсудного і постановити згідно з ч. 4 ст. 327 КПК України виправдувальний вирок. Зазначеним вимогам відповідає оскаржуваний вирок суду, оскільки в ході розгляду кримінальної справи судом першої інстанції та апеляційного розгляду прокурором не наведено інших, не досліджених у судовому засіданні доказів, якими б спростовувались висновки суду першої інстанції та підтверджувалося б висунуте обвинувачення, а будь-які можливості одержання додаткових доказів вичерпані.
Як вбачається з вироку, судом відповідно до вимог ч.4 ст.334 КПК України, викладено формулювання обвинувачення, пред`явлене підсудним ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , і визнане судом недоведеним, а також докладні підстави їх виправдання із зазначенням мотивів, керуючись якими, суд відкинув докази обвинувачення.
Доводи апеляції прокурора висновків суду не спростовують і не дають підстав вважати, що судом під час ухвалення рішення були порушені норми матеріального та процесуального права, які перешкодили чи могли перешкодити суду ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення.
Істотних порушень вимог кримінально-процесуального закону, які були б підставною для скасування судового рішення, про що йдеться в апеляції прокурора, перевіркою кримінальної справи не встановлено, тому підстави для задоволення апеляції відсутні.
Вирок суду відповідає вимогам ст.327 КПК України (в редакції 1960 року), є законним та вмотивованим, підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 365, 366, 367, 379 КПК України (1960 року), апеляційний суд, -
постановив:
Апеляцію прокурора залишити без задоволення, а вирок Київського районного суду м. Одеси від 10.01.2019 року, яким визнані невинуватими та виправдані ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 за ст. 15, ч. 5 ст. 191, ч.5 ст. 191, ч.3 ст. 28, ст. 32, ч.2 ст. 366 КК України, ОСОБА_17 , ОСОБА_18 за ст. 15, ч. 5 ст. 191, ч.5 ст. 191, ч.3 ст. 28, ч.3 ст.358, ч.3 ст. 28, ст. 32, ч.4 ст. 358 КК України в зв`язку з відсутністю в їх діях складу вказаних злочинів без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом трьох місяців з дня її проголошення.
Судді Одеського апеляційного суду:
ОСОБА_2 ОСОБА_3 ОСОБА_4
Суд | Одеський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 09.04.2021 |
Оприлюднено | 27.01.2023 |
Номер документу | 96432334 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти власності Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем |
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Фомін Сергій Борисович
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Фомін Сергій Борисович
Кримінальне
Одеський апеляційний суд
Мандрик В. О.