Коростишівський районний суд Житомирської області
Справа № 280/451/16-к
Провадження № 1-кп/935/6/21
У Х В А Л А
18 травня 2021 року м.Коростишів
Коростишівський районний суд Житомирської області у складі: головуючого судді ОСОБА_1 , за участю: секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , обвинуваченого ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Коростишівського районного суду Житомирської області кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань 05.03.2016 за №12016060190000146, за обвинуваченням ОСОБА_4 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Понорниця Коропського району Чернігівської області, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 286 КК України,
встановив:
У провадженні Коростишівського районного суду Житомирської області перебуває вказане кримінальне провадження.
У судовому засіданні захисник ОСОБА_6 заявив клопотання про визнання очевидно недопустимим доказом протоколу огляду місця дорожньо-транспортної події від 04.03.2016, який складено слідчим Коростишівського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Житомирській області ОСОБА_7 (далі протокол ОМП). В обґрунтування вказаного клопотання захисник вказує, що слідчим залучено до проведення слідчої дії понятих ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , які не є незаінтересованими у розумінні положень ч. 7 ст. 223 КПК України. Захисник стверджує, що у ОСОБА_8 є особиста зацікавленість у результатах кримінального провадження, адже він перебуває у офіційних робочих стосунках з товариством «Крігербейк», особисто привіз на місце ремонтно-евакуаційних робіт підлеглого йому водія ОСОБА_10 , останній зі слів допитаних свідків приймав участь у ремонтних роботах, перебуваючи в стані алкогольного сп`яніння, а внаслідок ДТП отримав травми несумісні з життям. ОСОБА_8 є товаришем обвинуваченого та працював разом з ним, про що попередив слідчого перед проведенням слідчої дії. Більше того, вказані поняті є безпосередніми свідками ДТП. У пункті 27 протоколу ОМП відсутні дані щодо застосування науково-технічних засобів під час слідчої дії, у пункті 13 зазначено, що ділянка дороги була без освітлення. Слідчим необґрунтовано було проведено огляд після 22 години. Також, на думку захисника, слідчим безпідставно зазначено у протоколі та на схемі плями саме мастила та саме з автотягача «МАЗ». У протоколі ОМП відсутні підписи інспекторів поліції ОСОБА_11 та ОСОБА_12 (насправді ОСОБА_13 ) та не зазначено їх даних у відповідності до вимог ч. 3 ст. 104 КПК України. Ілюстративна таблиця до протоколу ОМП виготовлена спеціалістом ОСОБА_14 без пояснюючих написів з порушенням вимог ст. 105 КПК України. Більше того, схема до протоколу ОМП не підписана інспекторами поліції, слідчим ОСОБА_15 та спеціалістом, а тому не може вважатися допустимим доказом.
Обвинувачений ОСОБА_4 у судовому засіданні підтримав клопотання свого захисника, просив задовольнити його.
Прокурор вважає зазначене клопотання таким, що задоволенню не підлягає, послався на те, що протокол ОМП складений у відповідності до вимог КПК України, а суд не може визнавати доказ недопустимим, не дослідивши його, після чого вирішує питання допустимості доказів під час їх оцінки у нарадчій кімнаті під час ухваленні судового рішення. Під час проведення огляду учасники не повідомляли, що поняті ОСОБА_16 та ОСОБА_8 є заінтересованими особами, останні не могли вплинути на проведення ОМП, а лише підтверджували виміри, а відсутність підписів учасників огляду працівників поліції ОСОБА_11 та ОСОБА_17 не є істотними порушеннями, у зв`язку з чим вказаний протокол ОМП не є недопустимим доказом.
Вивчивши клопотання захисника, заслухавши пояснення учасників кримінального провадження, суд приходить до таких висновків.
Конституційний Суд України у рішенні №12-рп/2011 від 20 жовтня 2011 року у справі за конституційним поданням Служби безпеки України щодо офіційного тлумачення положення частини третьої статті 62 Конституції України зазначив, що визнаватися допустимими і використовуватися як доказ в кримінальній справі можуть тільки фактичні дані, одержані відповідно до вимог кримінально-процесуального законодавства. Перевірка доказів на їх допустимість є найважливішою гарантією забезпечення прав і свобод людини і громадянина в кримінальному процесі та ухвалення законного і справедливого рішення у справі.
Аналіз положення частини третьої статті 62 Конституції України про те, що «обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом», дає підстави для висновку, що обвинувачення у вчиненні злочину не може бути обґрунтоване фактичними даними, одержаними в незаконний спосіб, а саме: з порушенням конституційних прав і свобод людини і громадянина; з порушенням встановлених законом порядку, засобів, джерел отримання фактичних даних; не уповноваженою на те особою тощо.
Кримінальний процесуальний закон не дає вичерпного переліку підстав, за наявності яких докази мають визнаватися недопустимими, а натомість надає право суду вирішувати питання їх допустимості чи недопустимості у порядку, передбаченому статтею 89 КПК України.
Статтею 89 КПК України визначено, що суд вирішує питання допустимості доказів під час їх оцінки в нарадчій кімнаті під час ухвалення судового рішення. У разі встановлення очевидної недопустимості доказу під час судового розгляду суд визнає цей доказ недопустимим, що тягне за собою неможливість дослідження такого доказу або припинення його дослідження в судовому засіданні, якщо таке дослідження було розпочате. Сторони кримінального провадження мають право під час судового розгляду подавати клопотання про визнання доказів недопустимими, а також наводити заперечення проти визнання доказів недопустимими.
Частиною першою статті 87 КПК України передбачено, що ключовою умовою для визнання доказів недопустимими є їх отримання внаслідок істотного порушення прав та свобод людини, гарантованих Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Виходячи з положень ч. 1 ст. 86 КПК України допустимість доказів це придатність їх для використання у кримінальному процесі за формою. Вимогами допустимості доказів є законність джерела, способу отримання доказів, процесуальне оформлення ходу і результатів проведення слідчих дій, належний суб`єкт, що має право проводити процесуальні дії з отримання доказів.
Отже, для прийняття відповідного процесуального рішення оцінка доказів повинна проводитися не тільки з точки зору їх належності, допустимості та достовірності, а і в їх сукупності, з врахуванням достатності та взаємозв`язку, без відокремлення один від одного в нарадчій кімнаті під час ухвалення судового рішення.
Захисником не доведено у судовому засіданні, що протокол ОМП було складено з істотним порушенням прав людини і основоположних свобод, а також не встановлено обставин, що свідчать про очевидну недопустимість протоколу ОМП.
З огляду на положення ст. 86, 87, 89, 290 КПК України, які встановлюють критерії допустимості доказів в межах кримінального провадження, враховуючи підстави, на які посилається захисник в своєму клопотанні, суд вважає клопотання захисника таким, що задоволенню не підлягає, оскільки зазначений доказ підлягає дослідженню, оцінці та вирішенню питання щодо його допустимості в порядку, визначеному ч.1 ст.89 КПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст. 86-87, 89, 372 КПК України,
постановив:
Відмовити у задоволенні клопотання захисника ОСОБА_6 про визнання очевидно недопустимим доказом протоколу огляду місця дорожньо-транспортної події від 04.03.2016.
Ухвала окремому оскарженню не підлягає.
Суддя ОСОБА_1
Суд | Коростишівський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 18.05.2021 |
Оприлюднено | 30.01.2023 |
Номер документу | 97007060 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Коростишівський районний суд Житомирської області
Щербаченко І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні