1Справа № 335/11359/19 1-кс/335/2756/2021
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 травня 2021 року м. Запоріжжя
Слідчий суддяОрджонікідзевського районногосуду м.Запоріжжя ОСОБА_1 ,за участюсекретаря судовогозасідання ОСОБА_2 ,прокурора ОСОБА_3 ,захисника ОСОБА_4 ,підозрюваної ОСОБА_5 , розглянувшиу відкритомусудовому засіданнів залісуду вм.Запоріжжі клопотанняслідчого прозастосування запобіжногозаходу увигляді особистої порукиу кримінальномупровадженні № 12019080040001781 від 25.09.2019 року відносно :
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Запоріжжя, українки, громадянки України, яка має вищу освіту, провідного експерта оцінювача ТОВ «Оціночна консалтингова фірма «Бізнес Експерт Сервіс», зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої, -
підозрюваної у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 364, ч.2 ст. 28 ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 28 ч. 3 ст. 365-2, ч. 1 ст. 28 ч. 2 ст. 365-2 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
З наданихслідчому суддіматеріалів вбачається,що СУГУНП Українив Запорізькійобласті проводитьсядосудове розслідуванняу кримінальномупровадженні,внесеному доЄдиного реєструдосудових розслідуваньза №№ 12019080040001781 від 25.09.2019 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 364, ч.2 ст. 28 ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 28 ч. 3 ст. 365-2, ч. 1 ст. 28 ч. 2 ст. 365-2 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно зі ст. 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Згідно з ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються, зокрема, питання регулювання земельних відносин.
Відповідно до статті 29 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.
Згідно зі ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать:
- підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо вилучення (викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад;
- здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів;
- координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів.
Відповідно до ч.5 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об`єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об`єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду;
Згідно зі ст. 76 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи та посадові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність у разі порушення ними Конституції або законів України.
Відповідно до Регламенту міської ради по розгляду заяв громадян та юридичних осіб з питань оформлення земельних ділянок у м. Запоріжжя затвердженого рішенням Запорізької міської ради №37 від 05.11.2014 року (далі Регламент) заяви (клопотання) від фізичних та юридичних осіб приймаються та реєструються в виконавчому комітеті міської ради.
Відповідно до п.5.2.2 до заяви (клопотання) додаються:
- копія технічного паспорту на нерухоме майно, складеного за результатами інвентаризації;
- копії документів, що підтверджують право власності на нерухоме майно, яке знаходиться на земельній ділянці (договір купівлі-продажу, договір міни, рішення суду, свідоцтво про право власності, витягу про реєстрацію права власності та ін.);
- копія договору оренди землі із додатками та додатковими угодами;
- копії правовстановлюючих документів юридичної особи (свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи, або виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, довідка з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ);
- копія паспорту громадянина України;
- копія довідки (картки) про присвоєння ідентифікаційного номеру (коду);
- свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи підприємця, або виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців;
Відповідно до Регламенту встановлено наступну послідовність дій:
- п. 5.2.4 отримання Управлінням доручення міськвиконкому (10 днів), реєстрація та видача заявнику заяви та доручення міськвиконкому для укладання договорів із землевпорядною ліцензованою організацією.
- п.5.2.5 підготовка Управлінням проекту рішення про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки та про підготовку матеріалів щодо прийняття рішення Запорізької міської ради про продаж земельної ділянки (до 14 днів);
- п. 5.2.6 узгодження проекту рішення постійною комісією міської ради з питань комунальної власності, ресурсів, приватизації та земельних відносин (в термін згідно регламенту роботи комісії);
- п. 5.2.7. прийняття рішення сесії Запорізької міської ради з цього питання.
- п. 5.2.11 укладання Запорізькою міською радою договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки (до 14 днів).
- п. 5.2.12 укладання Запорізькою міською радою договору із землевпорядною ліцензованою організацією на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
- п. 5.2.14 виконання землевпорядною ліцензованою організацією експертної грошової оцінки земельної ділянки та підготовка матеріалів щодо продажу земельної ділянки (в термін згідно договору, укладеному Запорізькою міською радою із ліцензованою землевпорядною організацією).
- п. 5.2.15 проведення землевпорядною організацією рецензування звіту з експертної грошової оцінки земельної ділянки.
- п. 5.2.16 Розгляд Управлінням матеріалів, звіту з експертної грошової оцінки та підготовка проекту рішення про продаж земельної ділянки.
- п. 5.2.17 узгодження проекту рішення постійною комісією міської ради з питань комунальної власності, ресурсів, приватизації та земельних відносин (в термін згідно регламенту роботи комісії);
Згідно з п. 5.2.18 Регламенту прийняття рішення сесії Запорізької міської ради з цього питання (в термін згідно регламенту сесії).
- п. 5.2.23 укладання Запорізькою міською радою договору купівлі-продажу земельної ділянки, здійснення заявником державної реєстрації права на земельну ділянку та отримання свідоцтва про право власності на нерухоме майно.
Згідно із ч.2 ст.14 регламенту Запорізької міської ради затвердженим рішенням Запорізької міської ради №64 від 25.08.2016 року (далі Регламент) проект рішення має бути обов`язково погоджений (на звороті останнього аркушу):
- заступником міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, відповідно до розподілу обов`язків;
- суб`єктом подання проекту рішення.
Відповідно до ч.3 ст.14 Регламенту за наявності у того, хто погоджує (візує), зауважень і пропозицій, вони викладаються на окремому аркуші у формі зауважень до проекту рішення або окремої думки.
Встановлено, що 01.03.2011 року ОСОБА_6 призначено на посаду начальника Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради.
Згідно з положенням про управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради, затвердженого рішенням Запорізької міської ради №52 від 25.01.2017, Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради (далі Управління) створене Запорізькою міською радою та її виконавчим органом. Управління реалізує повноваження виконавчих органів міської ради у галузі земельних відносин.
Згідно з пунктом 1.3. Положення Управління є підзвітним і підконтрольним Запорізькій міській раді, підпорядковане її виконавчому комітету, Запорізькому міському голові.
Відповідно до п. 2.3 Положення до основних завдань Управління належить здійснення самоврядного контролю за використанням і охороною земель.
Згідно із п. 3 Положення до основних функцій Управління належить:
- виконання повноважень із вилучення (викупу) земельних ділянок, передачі земельних ділянок у власність городянам та юридичним особам;
- на підставі необхідних документів, матеріалів та розрахунків, що обґрунтовують необхідність відведення земельної ділянки або оформлення прав на неї, підготовка пропозицій (доповідні записки) за результатами розгляду заяв громадян та клопотань юридичних осіб про можливість вилучення, передачі у власність або надання в користування земельних ділянок;
- надання матеріалів на розгляд постійної комісії міської ради з питань комунальної власності, ресурсів, приватизації та земельних відносин про передачу у власність або надання в користування земельних ділянок;
- координація, організація і здійснення землеустрою на території міста;
- підготовка проектів рішень про надання дозволу або відмову у наданні дозволу фізичним та юридичним особам на розроблення документації із землеустрою;
- складання та оформлення договорів купівлі-продажу земельних ділянок;
- організація і здійснення самоврядного контролю за використанням і охороною земель;
Пунктом «а» ч. 1 ст. 12 Земельного Кодексу України визначено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад.
Відповідно до ч. 1 ст. 127 ЗК України органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, здійснюють продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) громадянам, юридичним особам та іноземним державам на підставах та в порядку, встановлених цим Кодексом.
Згідно з ч.1 ст. 128 ЗК України продаж громадянам і юридичним особам земельних ділянок державної (крім земельних ділянок, на яких розташовані об`єкти, які підлягають приватизації) та комунальної власності для потреб, визначених цим Кодексом, провадиться місцевими державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим або органами місцевого самоврядування в межах їх повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 128 ЗК України громадяни та юридичні особи, зацікавлені у придбанні земельних ділянок у власність, подають заяву (клопотання) до відповідного органу виконавчої влади або сільської, селищної, міської ради чи державного органу приватизації. У заяві (клопотанні) зазначаються місце розташування земельної ділянки, її цільове призначення, розміри та площа, а також згода на укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.
До заяви (клопотання) додаються:
а) документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою (у разі його наявності), та документи, що посвідчують право власності на нерухоме майно (будівлі та споруди), розташоване на цій земельній ділянці (у разі наявності на земельній ділянці будівель, споруд);
б) копія установчих документів для юридичної особи, а для громадянина - копія документа, що посвідчує особу.
Згідно з ч. 3 ст. 128 ЗК України орган державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим або орган місцевого самоврядування у місячний строк розглядає заяву (клопотання) і приймає рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (якщо такий проект відсутній) та/або про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки (крім земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд) чи про відмову в продажу із зазначенням обґрунтованих причин відмови.
Відповідно до ч. 6 ст.128 ЗК України рішення Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації, сільської, селищної, міської ради про продаж земельної ділянки є підставою для укладання договору купівлі-продажу земельної ділянки.
Згідно з ч. 8 ст.128 ЗК України ціна земельної ділянки визначається за експертною грошовою оцінкою, що проводиться суб`єктами господарювання, які є суб`єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель відповідно до закону, на замовлення органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування. Фінансування робіт з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки здійснюється за рахунок внесеного покупцем авансу, що не може бути більшим ніж 20 відсотків вартості земельної ділянки, визначеної за нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки.
Сума авансового внеску зараховується до ціни продажу земельної ділянки. У разі відмови покупця від укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки сума авансового внеску не повертається.
Відповідно до ч.11 ст. 128 ЗК України кошти, отримані від продажу земельних ділянок державної або комунальної власності, зараховуються органами державної влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим або органами місцевого самоврядування відповідно до державного та/або місцевих бюджетів у порядку, визначеному законом.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оцінку земель» експертна грошова оцінка земельних ділянок - результат визначення вартості земельної ділянки та пов`язаних з нею прав оцінювачем (експертом з питань оцінки земельної ділянки) із застосуванням сукупності підходів, методів та оціночних процедур, що забезпечують збір та аналіз даних, проведення розрахунків і оформлення результатів у вигляді звіту.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оцінку земель» правове регулювання оцінки земель здійснюється відповідно до Конституції України, Земельного кодексу України, Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні", цього Закону, законів України, інших нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до них.
Згідно із ст. 5 Закону України «Про оцінку земель» експертна грошова оцінка земельних ділянок та прав на них проводиться з метою визначення вартості об`єкта оцінки.
Експертна грошова оцінка земельних ділянок використовується при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок та прав на них, крім випадків, визначених цим Законом, а також іншими законами.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про оцінку земель» суб`єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель є:
юридичні особи - суб`єкти господарювання незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності, що мають у своєму складі оцінювачів з експертної грошової оцінки земельних ділянок та які зареєстровані у Державному реєстрі сертифікованих інженерів-землевпорядників;
фізичні особи - суб`єкти підприємницької діяльності, які отримали кваліфікаційне свідоцтво оцінювача з експертної грошової оцінки земельних ділянок та ліцензію на виконання землеоціночних робіт у встановленому законом порядку;
юридичні особи - суб`єкти господарювання незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності, що мають у своєму складі сертифікованих інженерів-землевпорядників.
Відповідно до ст. 11 ЗУ «Про оцінку земель» діяльність у сфері оцінки земель включає:
- реєстрацію у Державному реєстрі сертифікованих інженерів-землевпорядників;
Згідно зі ст. 13 ЗУ «Про оцінку земель» експертна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі:
- відчуження та страхування земельних ділянок, що належать до державної або комунальної власності, крім випадку, передбаченого абзацом сьомим частини першої цієї статті;
Відповідно до ст. 15 ЗУ «Про оцінку земель» підставами для проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки є договір, який укладається заінтересованими особами в порядку, встановленому законом, а також рішення суду.
Згідно зі ст. 19 ЗУ «Про оцінку земель» експертна грошова оцінка земельних ділянок проводиться суб`єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель відповідно до вимог цього Закону, Закону України "Про оцінку майна, майнових прав і професійну оціночну діяльність в Україні", а також інших нормативно-правових актів та державних стандартів, норм і правил.
Відповідно до ст. 20 ЗУ «Про оцінку земель» за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.
Згідно зі ст. 27 ЗУ «Про оцінку земель» суб`єкти оціночної діяльності у сфері оцінки земель несуть відповідальність за порушення вимог законодавства у сфері оцінки земель відповідно до закону.
Відповідно до ст. 4 ЗУ «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» професійна оціночна діяльність (далі - оціночна діяльність) - діяльність оцінювачів та суб`єктів оціночної діяльності, визнаних такими відповідно до положень цього Закону, яка полягає в організаційному, методичному та практичному забезпеченні проведення оцінки майна, розгляді та підготовці висновків щодо вартості майна.
Згідно зі ст. 6 ЗУ «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» оцінювачами можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які склали кваліфікаційний іспит та одержали кваліфікаційне свідоцтво оцінювача відповідно до вимог цього Закону.
Оцінювачу забороняється використовувати свої повноваження з метою одержання неправомірної вигоди або прийняття обіцянки чи пропозиції такої вигоди для себе чи інших осіб.
Відповідно до ст. 9 ЗУ «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» методичне регулювання оцінки майна здійснюється у відповідних нормативно-правових актах з оцінки майна: положеннях (національних стандартах) оцінки майна, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, методиках та інших нормативно-правових актах, які розробляються з урахуванням вимог положень (національних стандартів) і затверджуються Кабінетом Міністрів України або Фондом державного майна України.
Відповідно до ст. 12 ЗУ «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» звіт про оцінку майна є документом, що містить висновки про вартість майна та підтверджує виконані процедури з оцінки майна суб`єктом оціночної діяльності - суб`єктом господарювання відповідно до договору. Звіт підписується оцінювачами, які безпосередньо проводили оцінку майна, і скріплюється підписом керівника суб`єкта оціночної діяльності.
Вимоги до змісту звіту про оцінку майна, порядку його оформлення та рецензування встановлюються положеннями (національними стандартами) оцінки майна. Зміст звіту про оцінку майна повинен містити розділи, що розкривають зміст проведених процедур та використаної нормативно-правової бази з оцінки майна.
Зміст, форма, порядок складання, затвердження та строк дії акта оцінки майна встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Згідно зі ст. 17 ЗУ «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» Фонд державного майна України веде Державний реєстр оцінювачів, які отримали кваліфікаційне свідоцтво.
Відповідно до ст. 18 ЗУ «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» сертифікат суб`єкта оціночної діяльності - суб`єкта господарювання (далі - сертифікат) є документом, що засвідчує право суб`єкта оціночної діяльності на внесення його до Державного реєстру суб`єктів оціночної діяльності, які здійснюють оціночну діяльність у формі практичної діяльності з оцінки майна та які визнані суб`єктами оціночної діяльності за напрямами оцінки майна, що в ньому зазначені.
Відповідно до ст. 30 ЗУ «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» суб`єкти оціночної діяльності мають право:
- доступу до майна, що оцінюється, документації та іншої інформації, яка є необхідною або має суттєве значення для оцінки;
- отримувати роз`яснення та додаткові відомості, необхідні для проведення оцінки майна, майнових прав та складання звіту про оцінку майна, від замовника оцінки та інших осіб щодо інформації, яка містить державну або комерційну таємницю, за наявності у суб`єкта оціночної діяльності (оцінювачів, які працюють у його штатному складі) відповідного дозволу або угоди про конфіденційність інформації;
- відмовитися від проведення оцінки майна у разі виникнення обставин, які перешкоджають проведенню об`єктивної оцінки, у тому числі будь-яких форм примусу;
- залучати додатково у разі необхідності до участі у проведенні оцінки майна інших оцінювачів або інших фахівців, а також суб`єктів підприємницької діяльності.
Згідно зі ст. 31 ЗУ «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» оцінювачі та суб`єкти оціночної діяльності зобов`язані:
- дотримуватися під час здійснення оціночної діяльності вимог цього Закону та нормативно-правових актів з оцінки майна;
- забезпечувати об`єктивність оцінки майна, повідомляти замовника про неможливість проведення об`єктивної оцінки у зв`язку з виникненням обставин, які цьому перешкоджають;
Відповідно до ст. 32 «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» оцінювачі та суб`єкти оціночної діяльності несуть відповідальність за порушення вимог цього Закону в порядку, встановленому законами. Оцінювачі та суб`єкти оціночної діяльності - суб`єкти господарювання несуть відповідальність за невиконання або неналежне виконання умов договору, зокрема за недостовірність чи необ`єктивність оцінки майна, відповідно до умов договору та закону.
01.10.1998 ОСОБА_7 призначений на посаду директора ТОВ «Оціночно-консалтінгова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ЄДРПОУ 30105722.
19.04.2005 ОСОБА_7 отримав свідоцтво № 2698 про включення інформації про оцінювача до Державного реєстру оцінювачів Фонду державного майна України.
04.03.2006 ОСОБА_7 успішно склав кваліфікаційний іспит (рішення екзаменаційної комісії від «04» березня 2006 року №4), засвідчивши достатній фаховий рівень підготовки оцінювача за програмою базової підготовки з експертної грошової оцінки земельних ділянок та отримав кваліфікаційне свідоцтво оцінювача з експертної грошової оцінки земельних ділянок Серія ЦХ № 00123 від 04.03.2006.
21.10.1998 ОСОБА_5 призначена на посаду провідного експерта-оцінювача ТОВ «Оціночно-консалтінгова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ЄДРПОУ 30105722.
04.05.2005 ОСОБА_5 отримала свідоцтво №2738 про включення інформації про оцінювача до Державного реєстру оцінювачів Фонду державного майна України.
04.03.2006 року ОСОБА_5 успішно склала кваліфікаційний іспит (рішення екзаменаційної комісії від «04» березня 2006 року №4), засвідчивши достатній фаховий рівень підготовки оцінювача за програмою базової підготовки з експертної грошової оцінки земельних ділянок та отримала кваліфікаційне свідоцтво оцінювача з експертної грошової оцінки земельних ділянок Серія ЦХ №00135 від 04.03.2006.
В ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_7 , діючи у групі із провідним експертом-оцінювачем ТОВ «Оціночно-консалтінгова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_5 , у зв`язку із виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських обов`язків, протиправно, всупереч вищевказаних норм законодавства, діючи з прямим умислом, використовуючи своє службове становище всупереч інтересам служби в інтересах третіх осіб покупців земельних ділянок на території м. Запоріжжя, з метою одержання ними неправомірної вигоди у вигляді отримання заниженої вартості земельної ділянки, розуміючи протиправність своїх дій і настання внаслідок їх вчинення суспільно небезпечних наслідків через завдання шкоди, у вигляді недоотримання коштів місцевим бюджетом м. Запоріжжя, та, бажаючи настання таких наслідків, вчинив за попередньою змовою із ОСОБА_6 протиправні дії за наступних обставин.
Так, ОСОБА_6 розуміючи, що не може самостійно скласти Звіти про експертну грошову оцінку земельних ділянок, в 2018 році, у невстановлений в ході досудового розслідування більш точний час та місце, за невстановлених обставин та спосіб, з метою одержання покупцями земельних ділянок на території м. Запоріжжя неправомірної вигоди у вигляді заниженої вартості земельної ділянки, за попередньою змовою, залучила в якості співвиконавців своїх дій директора суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_7 та оцінювача суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_5 .
У зв`язку із чим, ОСОБА_6 , керуючись єдиним умислом на нанесення матеріальної шкоди місцевому бюджету, у складі групи, будучи організатором цієї групи, у ролі організатора та співвиконавця, діючи в інтересах покупців земельних ділянок, залучила до своєї злочинної схеми по продажу земельних ділянок комунальної власності за заниженої вартістю в якості співвиконавців директора суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_7 та оцінювача вказаного суб`єкта оціночної діяльності ОСОБА_5 , з якими узгодила дії внесення останніми до Звітів про експертну грошову оцінку земельних ділянок заниженої вартості земельних ділянок.
Таким чином ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_5 , за попередньою змовою, умисно, вступили у злочинну співучасть між собою, направлену на вчинення кримінального правопорушення, вчинене за наступних обставин:
20.07.2018 ПП «ВІЗА-СЕРВІС» в особі директор ОСОБА_8 звернулось до виконавчого комітету Запорізької міської ради із клопотанням про надання дозволу на викуп земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:01:013:0070 площею 0,7194 га, з цільовим призначенням «Для розташування виробничо-будівельного комплексу», яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Глісерна, 14а (без розстрочення платежу).
Запорізькою міською радою 26.09.2018 прийнято рішення №35/66 «Про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки по вул. Глісерній, 14а ПП «ВІЗА-СЕРВІС» для розташування виробничо-будівельного комплексу.
Відповідно до рішення №35/66 від 26.09.2018 року Запорізька міська рада вирішила після укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки замовити проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,7194 га по вул. Глісерній, 14а, яка раніше передана в оренду ПП «СПЕЦБУДКОМПЛЕКТ-ПЛЮС» для розташування виробничо-будівельного комплексу рішенням міської ради від 28.02.2011 №59/111 «Про передачу в оренду ПП «СПЕЦБУДКОМПЛЕКТ-ПЛЮС» земельної ділянки по АДРЕСА_2 для розташування виробничо-будівельного комплексу», з метою її подальшого продажу ПП «ВІЗА-СЕРВІС».
Відповідно до п.3 рішення №35/66 від 26.09.2018 року Запорізька міська рада вирішила зобов`язати ПП «ВІЗА-СЕРВІС» ( ОСОБА_8 , м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд.24) укласти договір про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки. Згідно з п. 4 рішення №35/66 від 26.09.2018 року Запорізька міська рада вирішила доручити управлінню з питань земельних відносин Запорізької міської ради ( ОСОБА_6 ) забезпечити укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки та на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до ст. 2 ЗУ «Про публічні закупівлі» під час здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг, вартість яких є меншою за вартість, що встановлена в абзацах другому і третьому цієї частини, замовники повинні дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель, установлених цим Законом, та можуть використовувати електронну систему закупівель з метою відбору постачальника товару (товарів), надавача послуги (послуг) та виконавця робіт для укладення договору.
Згідно зі ст. 3 ЗУ «Про публічні закупівлі» закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників, максимальна економія та ефективність, відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель, недискримінація учасників, об`єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій, запобігання корупційним діям і зловживанням.
В подальшому, на виконання спільного злочинного наміру, за попередньою змовою із ОСОБА_7 та ОСОБА_5 , у період з вересня 2018 року по листопад 2018 року, ОСОБА_6 у невстановлений в ході досудового розслідування більш точний час та місце, за невстановлених обставин та у невстановлений спосіб, діючи з прямим умислом, використовуючи своє службове становище всупереч інтересам служби в інтересах третіх осіб ПП «ВІЗА-СЕРВІС» в особі директора ОСОБА_8 , маючи достатній освітній рівень та професійні знання у галузі земельного законодавства, в порушення вимог ст.ст.2,3 Закону України «Про публічні закупівлі», без використання електронної системи закупівель, без додержання принципів публічних закупівель щодо добросовісної конкуренції серед учасників, максимальної економії та ефективності, відкритості та прозорість на всіх стадіях закупівель, об`єктивної та неупередженої оцінки тендерних пропозицій, запобігання корупційним діям і зловживанням, залучила ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» як виконавця робіт з експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:01:013:0070, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 .
На виконання спільного злочинного плану із ОСОБА_7 та ОСОБА_5 , приблизно в листопаді 2018 року ОСОБА_6 , будучи службовою особою, зловживаючи службовим становищем, діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для інших осіб, на виконання п. 4 рішення Запорізької міської ради №35/66 від 26.09.2018 у невстановлені досудовим слідством час, місці та спосіб, забезпечила підготовку проекту договору № 1/18-059 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки з метою забезпечення подальшого укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки та проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
При цьому ОСОБА_6 , достовірно знаючи про порядок фінансування робіт з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, в порушення вимог ч. 8 ст.128 Земельного кодексу України, у невстановлені досудовим слідством час, місці та спосіб, забезпечила зазначення в проекті договору № 1/18-059 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки платником ПП «ВІЗА-СЕРВІС» в особі директора ОСОБА_8 .
Крім того, ОСОБА_6 , розуміючи, що проект договору № 1/18-059 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, не відповідає вимогам чинного законодавства, зокрема ч. 8 ст. 128 Земельного Кодексу України, умисно не передала його для надання відповідних висновків до Департаменту правового забезпечення Запорізької міської ради.
12.11.2018 між Запорізькою міською радою в особі міського голови ОСОБА_9 (замовник), ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» в особі директора ОСОБА_7 (виконавець) та ПП «ВІЗА-СЕРВІС» в особі директора ОСОБА_8 (платник) був укладений договір № 1/18-059 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до п. 1.1. вказаного договору Замовник доручає, а Виконавець приймає на себе зобов`язання по виконанню робіт з експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,7194 га кадастровий номер 2310100000:01:013:0070, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 .
Згідно з п.3.2.1 договору виконавець зобов`язаний виконати оцінку станом на 01.11.2018.
Відповідно до п.3.2.2. договору у термін, визначений цим Договором, надати Замовнику звіт про оцінку, виконаний згідно діючого законодавства.
31.01.2019, ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» в особі директора ОСОБА_7 та оцінювача ОСОБА_5 , діючи на виконання спільного злочинного наміру та з метою пособництва у вчиненні ОСОБА_6 кримінального правопорушення, на виконання умов договору № 1/18-059 від 12.11.2018, склали Звіт про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:01:013:0070, площею 0,7194 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , згідно з яким ринкова вартість вказаної земельної ділянки станом на 01.11.2018 року складає 585 630,0 (п`ятсот вісімдесят п`ять тисяч шістсот тридцять) гривень 00 копійок, яка є умисно ними заниженою, і не відповідає фактичній ринковій вартості такої землі, про що ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_5 було достовірно відомо.
Відповідно до рецензії на звіт про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:01:013:0070, площею 0,7194 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 складеної ГО «Всеукраїнська спілка оцінювачів землі» останній відповідно до вимог п.67 Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна та майнових прав» не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та не професійним і не може бути використаним.
Відповідно до висновку за результатами проведення судової оціночно-земельної експертизи №1524-20 від 25.02.2021 звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 2310100000:01:013:0070, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , виконаний станом на 01.11.2018 оцінювачами ОСОБА_7 , ОСОБА_5 в складі суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс», за результатами якої ринкова вартість об`єкта оцінки складала: 585 630,00 (п`ятсот вісімдесят п`ять тисяч шістсот тридцять грн. 00 коп.) без ПДВ, відповідно до вимог п. 67 Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 №1440 класифікується як звіт, що не відповідає вимогам нормативно правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний.
У період з січня 2019 року по травень 2019 року, у невстановлений в ході досудового розслідування більш точний час та місце, діючи за попередньою змовою із ОСОБА_7 та ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , перебуваючи на посаді начальника Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради, знаходячись у приміщені управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради за адресою: м. Запоріжжя, вул. Зелінського 3, маючи достатній освітній рівень та професійні знання у галузі земельного законодавства, для фахового виконання своїх службових обов`язків, у законний спосіб, згідно із вищевказаними нормами законодавчих і нормативних актів, діючи умисно, протиправно, зловживаючи своїм службовим становищем, всупереч інтересам служби, порушуючи закон, достовірно розуміючи протиправність своїх дій у вигляді сприяння ПП «ВІЗА-СЕРВІС» в отриманні земельної ділянки завідомо для себе у спосіб не передбачений законом і за значно заниженою вартістю земельної ділянки комунальної власності м. Запоріжжя, прийняла Звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 2310100000:01:013:0070, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , виконаний оцінювачами ОСОБА_7 , ОСОБА_5 в складі суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс».
В подальшому у травні 2019 року ОСОБА_6 , перебуваючи на посаді начальника Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради, знаходячись у приміщені Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради за адресою: м. Запоріжжя, вул. Зелінського, 3 розуміючи, що вищевказаний Звіт не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний та достовірно знаючи, що вартість зазначеної земельної ділянки значно занижена, діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди третім особам, використала своє службове становище всупереч інтересам служби, а саме розробила та погодила проект рішення «Про продаж ПП «ВІЗА-СЕРВІС» земельної ділянки по АДРЕСА_2 для розташування виробничо будівельного комплексу», а також склала відповідну пояснювальну записку про можливість передачі у власність земельної ділянки.
При цьому проект рішення Про продаж ПП «ВІЗА-СЕРВІС» земельної ділянки по АДРЕСА_2 для розташування виробничо-будівельного комплексу», а також відповідну пояснювальну записку про можливість передачі у власність земельної ділянки, ОСОБА_6 власноруч завірила своїми підписами.
Окрім того, ОСОБА_6 , діючи на виконання спільного злочинного наміру та за попередньою змовою з ОСОБА_7 і ОСОБА_5 , в порушення вимог ч. 3 ст. 14 Регламенту Запорізької міської ради, умисно не виклала на окремому аркуші у формі своїх зауважень до вказаного проекту рішення або своєї окремої думки інформацію про невідповідність документів для продажу ПП «ВІЗА-СЕРВІС» земельної ділянки по АДРЕСА_2 для розташування виробничо-будівельного комплексу, про те, що вартість земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:01:013:0070, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Глісерна, 14а, зазначена у Звіті про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, який складено ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс», є значно заниженою, а сам Звіт про проведення експертної грошової оцінки не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний.
Внаслідок вищевказаних дій ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_5 Запорізькою міською радою прийнято рішення № 57/54 від 29.05.2019 «Про продаж ПП «ВІЗА-СЕРВІС» земельної ділянки по АДРЕСА_2 для розташування виробничо-будівельного комплексу».
На підставі вказаних проекту рішення Запорізької міської ради, пояснювальної записки до нього та Звіту про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:01:013:0070, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Глісерній, 14а, 14.08.2019 між Запорізькою міською радою в особі міського голови ОСОБА_9 та ПП «ВІЗА-СЕРВІС» в особі юрисконсульта ОСОБА_10 укладено договір купівлі продажу зазначеної земельної ділянки, згідно з яким Запорізька міська рада продала та передала у власність зазначеного підприємства земельну ділянку із кадастровим номером 2310100000:01:013:0070, площею 0,7194 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 .
На підставі договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки від 12.11.2018 № 1/13/70 покупцем 27.12.2018 року перераховано авансовий платіж на рахунок Запорізької міської ради №31519941008003, відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України у Олександрівському районі м. Запоріжжя в сумі 280 259,54 гривень.
Покупцем 07.08.2019 на рахунок Запорізької міської ради №31519941008003 відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України у Олександрівському районі м. Запоріжжя перераховано залишок вартості земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:01:013:0070, площею 0,7194, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Глісерна, 14а, у сумі 305 370, 46 гривень.
Відповідно до висновку комплексної судової оціночно-земельної та економічної експертизи №801/802-20 від 24.02.2021 ринкова вартість земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:01:013:0070, площею 0,7194 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , станом на 01.11.2018 складала 967 219, 00 грн.
Різниця між ринковою вартістю земельної ділянки із кадастровим 2310100000:01:013:0070, площею 0,7194 га, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Глісерна 14а, визначеною за результатами оціночно-земельної експертизи та вартістю сплаченою ПП «ВІЗА-СЕРВІС» згідно договору купівлі продажу від 14.08.2019 складає 381 589, 00 грн. (967 219,00-585 630,00 = 381 589 грн.).
Таким чином, ОСОБА_5 , в порушення вимог ст. 31 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні», зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, за співучасті начальника Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради ОСОБА_6 , з метою одержання неправомірної вигоди для третіх осіб ПП «ВІЗА-СЕРВІС», у вигляді заниженої вартості земельної ділянки, використав своє службове становище всупереч інтересам служби, що виразилось у недотриманні під час здійснення оціночної діяльності вимог Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» та нормативно-правових актів з оцінки майна, та незабезпеченні об`єктивності оцінки майна, в результаті чого територіальній громаді міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради спричинено шкоду на суму 381 589, 00 грн., що у двісті п`ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Своїми умисними діями ОСОБА_5 вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364 КК України, а саме: вчинене за попередньою змовою групою осіб зловживання службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для іншої фізичної особи використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом громадським інтересам.
Крім того, в ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_5 , здійснюючи професійну діяльність, пов`язану з наданням публічних послуг з оцінки земельних ділянок, протиправно, всупереч вищевказаних норм законодавства, діючи у групі із директором (оцінювачем) ТОВ «Оціночно-консалтінгова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_7 , з прямим умислом, в інтересах третіх осіб покупців земельних ділянок на території м. Запоріжжя, з метою одержання ними неправомірної вигоди у вигляді отримання заниженої вартості земельної ділянки, розуміючи протиправність своїх дій і настання внаслідок їх вчинення суспільно небезпечних наслідків через завдання шкоди, у вигляді недоотримання коштів місцевим бюджетом м. Запоріжжя, та, бажаючи настання таких наслідків, вчинила протиправні дії за наступних обставин:
20.07.2018 ПП «ВІЗА-СЕРВІС» в особі директора ОСОБА_8 звернулось до виконавчого комітету Запорізької міської ради із клопотанням про надання дозволу на викуп земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:01:013:0070 площею 0,7194 га, з цільовим призначенням «Для розташування виробничо-будівельного комплексу», яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Глісерна, 14а.
26.09.2018 Запорізькою міською радою прийнято рішення №35/66 «Про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки по вул. Глісерній, 14а ПП «ВІЗА-СЕРВІС» для розташування виробничо-будівельного комплексу.
Відповідно до рішення №35/66 від 26.09.2018 року Запорізька міська рада вирішила після укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки замовити проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,7194 га по вул. Глісерній, 14а, яка раніше передана в оренду ПП «СПЕЦБУДКОМПЛЕКТ-ПЛЮС» для розташування виробничо будівельного комплексу рішенням міської ради від 28.02.2011 №59/111 «Про передачу в оренду ПП «СПЕЦБУДКОМПЛЕКТ-ПЛЮС» земельної ділянки по вул. Глісерній, 14 а для розташування виробничо-будівельного комплексу», з метою її подальшого продажу ПП «ВІЗА-СЕРВІС».
Між Запорізькою міською радою в особі міського голови ОСОБА_9 (замовник), ТОВ «Оціночно консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» в особі директора ОСОБА_7 (виконавець) та ПП «ВІЗА-СЕРВІС» в особі директора ОСОБА_8 (платник) 12.11.2018 був укладений договір № 1/18-059 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до п.1.1. вказаного договору Замовник доручає, а Виконавець приймає на себе зобов`язання по виконанню робіт з експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,7194 га кадастровий номер 2310100000:01:013:0070, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Глісерна, 14а.
Згідно з п.3.2.1 договору виконавець зобов`язаний виконати оцінку станом на 01.11.2018.
Відповідно до п.3.2.2. договору у термін, визначений цим Договором, надати Замовнику звіт про оцінку, виконаний згідно діючого законодавства.
Відповідно до статей 9, 31 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» ОСОБА_5 була зобов`язана дотримуватися під час здійснення оціночної діяльності вимог цього Закону та нормативно-правових актів з оцінки майна, забезпечувати об`єктивність оцінки майна, повідомляти замовника про неможливість проведення об`єктивної оцінки у зв`язку з виникненням обставин, які цьому перешкоджають, у тому числі за відсутності всіх необхідних для цього вихідних даних та документів.
31.01.2019, у невстановлений в ході досудового розслідування більш точний час, за невстановлених обставин та спосіб, оцінювач ОСОБА_5 , діючи у групі із директором (оцінювачем) ТОВ «Оціночно-консалтінгова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_7 , за адресою: м. Запоріжжя, бул. Центральний, 21, в порушення зазначених вище вимог Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» та Закону України «Про оцінку земель», зловживаючи своїми службовими повноваженнями, діючи умисно, з метою отримання неправомірної вигоди склав звіт про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:01:013:0070, площею 0,7194 га, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Глісерна, 14а, який відповідно до вимог п.67 Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна та майнових прав» не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та не професійним і не може бути використаним.
При цьому вказаний звіт був підписаний ОСОБА_5 та директором (оцінювачем) ТОВ «Оціночно-консалтінгова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_7 .
Зокрема, відповідно до рецензії на звіт про експертну грошову оцінку вказаної земельної ділянки, складеною 12.08.2020 ГО «Всеукраїнська спілка оцінювачів землі» встановлені наступні порушення:
1. Щодо зібраних виконавцем вихідних даних:
1.1 в звіті відсутні підтверджувальні документи та не наведені джерела отримання інформації щодо використаних для розрахунку вартості земельної ділянки об`єктів порівняння за методичним підходом, що базується на зіставлені цін продажу подібних земельних ділянок.
1.2. В звіті відсутній аналіз цінового діапазону цін продажу подібних земельних ділянок на відкритому ринку м. Запоріжжя на дату оцінки. Оцінювачем не проведений аналіз ринкових цін пропозицій продажу подібних земельних ділянок та не проведена аналітична інформація щодо вторинного ринку продажу землі, що не дає розуміння про рівень ринкових цін на ділянки в м. Запоріжжі на дату оцінки.
Отже, зібраних в звіті даних не в повній мірі достатньо для того, щоб зробити висновок відносно ринкової вартості об`єкту оцінки.
2. Щодо відповідності і правильності застосування під час проведення оцінки методичних підходів та оціночних процедур:
При розрахунку вартості об`єкта оцінки оцінювачем було використано методичний підхід, що базується на зіставленні цін продажу подібних земельних ділянок, та методичний підхід, що ґрунтується на врахуванні витрат на земельні поліпшення, із застосуванням економічного методу.
До проведеного розрахунку вартості об`єкта оцінки рецензенти мають наступні зауваження:
методичний підхід, що базується на зіставленні цін продажу подібних земельних ділянок:
Розрахунок базується на даних первинного ринку продажу - інформації про приватизацію земельних ділянок комунальної власності в період з 01.01.2017 р. по 01.07.2017 р., джерело отримання якої в Звіті не приведене. Дана інформація не може бути прийнята як достовірна. Інформація щодо пропозицій продажу земельних ділянок на вторинному ринку, стан ринку купівлі-продажу земельних ділянок на дату оцінки не розкрита та не використана.
Коригування на дату продажу об`єктів порівняння здійснене на рівні індексу інфляції, визначеного за період з дати оцінки об`єкта порівняння. Оцінювачем не була проаналізована інформація щодо зміни цін на ринку земельних ділянок в м. Запоріжжі протягом 2017 - 2018 рр. Використане коригування цін на дату продажу на рівні індексу інфляції, який характеризує зміни загального рівня цін на товари та послуги, які купує населення для невиробничого споживання, не відображає ринкових тенденцій на ринку земельних ділянок.
Зауваження до методичного підходу, що ґрунтується на врахуванні витрат на земельні поліпшення, із застосуванням економічного методу.
- оцінювачем не в повній мірі було досліджена економічна доцільність використання наявної забудови ділянки та не розглянуто можливість альтернативної забудови згідно із законодавством. Розрахунок вартості ділянки проведено з прив`язкою до існуючого використання та наявної забудови, що може не відповідати найбільш ефективному варіанту використання ділянки, враховуючи, що площа забудови будівель складає близько 20% від загальної площі земельної ділянки, що оцінюється.
- при розрахунку вартості поліпшеної земельної ділянки не проведено коригування на розмір земельних ділянок об`єктів порівнянь та об`єкта оцінки в складі поліпшених земельних ділянок, не враховано наявність/відсутність вільної території в складі об`єктів порівняння та об`єкта оцінки.
- інформація щодо правового статусу земельних ділянок об`єктів порівняння, на яких знаходяться об`єкти нерухомості, в повному обсязі відсутня. Серед об`єктів порівняння є земельні ділянки, що знаходяться в оренді, коригування на правовій статус земельних ділянок оцінювачем не проведене;
- при визначенні витрат на земельні поліпшення оцінювачем не було враховано економічний та функціональний знос будівель, враховуючи, що будівлі 1959-1969 рр. забудови.
Відповідно до Загального висновку про достовірність оцінки майна, Звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер 2310100000:01:013:0070, площею 0,7194 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , виконаний станом на 01.11.2018 оцінювачами ОСОБА_5 та ОСОБА_7 в складі суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес - Експерт-Сервіс», за результатами якого ринкова вартість об`єкта оцінки склала 585 630,0 (п`ятсот вісімдесят п`ять тисяч шістсот тридцять) гривень 00 копійок без ПДВ, класифікується рецензентами відповідно до вимог п. 67 Національного стандарту № 1 «Загальні засади оцінки майна та майнових прав» за наступною ознакою: звіт не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний.
Достовірно знаючи про неповноту інформації або відсутності її взагалі у звіті про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:01:013:0070, площею 0,7194 га, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Глісерна, 14а, ОСОБА_5 , діючи у групі із директором (оцінювачем) ТОВ «Оціночно-консалтінгова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_7 , не зазначила про негативний вплив цього фактору на результати оцінки. Під час проведення оцінки не зібрав та не проаналізував всі істотні відомості про об`єкт оцінки.
31.01.2019, у невстановлений в ході досудового розслідування більш точний час, за невстановлених обставин та спосіб, оцінювач ОСОБА_5 , діючи у групі із директором (оцінювачем) ТОВ «Оціночно-консалтінгова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_7 , перебуваючи за місцем реєстрації ТОВ «Оціночно-консалтінгова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» за адресою: м. Запоріжжя, бул. Центральний, 21, в порушення зазначених вище вимог Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» та Закону України «Про оцінку земель», зловживаючи своїми службовими повноваженнями, діючи умисно, з метою отримання неправомірної вигоди, склав звіт про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:01:013:0070, площею 0,7194 га, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Глісерна, 14а, згідно з яким ринкова вартість вказаної земельної ділянки станом на 01.11.2018 року складає 585 630,0 (п`ятсот вісімдесят п`ять тисяч шістсот тридцять) гривень 00 копійок.
При цьому вказаний звіт був підписаний ОСОБА_5 та директором (оцінювачем) ТОВ «Оціночно-консалтінгова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_7 .
На підставі вказаного звіту про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:01:013:0070, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Глісерній, 14а, 14.08.2019 між Запорізькою міською радою в особі міського голови ОСОБА_9 та ПП «ВІЗА-СЕРВІС» в особі юрисконсульта ОСОБА_10 укладено договір купівлі продажу зазначеної земельної ділянки, згідно з яким Запорізька міська рада продала та передала у власність зазначеного підприємства земельну ділянку із кадастровим номером 2310100000:01:013:0070, площею 0,7194 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 .
На підставі договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки від 12.11.2018 №1/13/70 покупцем 27.12.2018 року перераховано авансовий платіж на рахунок Запорізької міської ради №31519941008003, відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України у Олександрівському районі м. Запоріжжя в сумі 280 259,54 гривень.
Покупцем 07.08.2019 на рахунок Запорізької міської ради №31519941008003 відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України у Олександрівському районі м. Запоріжжя перераховано залишок вартості земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:01:013:0070, площею 0,7194, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , у сумі 305 370, 46 гривень.
Відповідно до висновку комплексної судової оціночно земельної та економічної експертизи №801/802-20 від 24.02.2021 ринкова вартість земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:01:013:0070, площею 0,7194 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , станом на 01.11.2018 складала 967 219, 00 грн.
Різниця між ринковою вартістю земельної ділянки із кадастровим 2310100000:01:013:0070, площею 0,7194 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , визначеною за результатами оціночно-земельної експертизи та вартістю сплаченою ПП «ВІЗА-СЕРВІС» згідно договору купівлі продажу від 14.08.2019 складає 381 589, 00 грн.
Відповідно до висновку за результатами проведення судової оціночно-земельної експертизи №1524-20 від 25.02.2021 звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 2310100000:01:013:0070, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Глісерна, 14а, виконаний станом на 01.11.2018 оцінювачами ОСОБА_7 , ОСОБА_5 в складі суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс», за результатами якої ринкова вартість об`єкта оцінки складала: 585 630,00 (п`ятсот вісімдесят п`ять тисяч шістсот тридцять грн. 00 коп.) без ПДВ, відповідно до вимог п.67 Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 №1440 класифікується як звіт, що не відповідає вимогам нормативно правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний.
Внаслідок зловживання оцінювачами ОСОБА_5 та ОСОБА_7 своїми повноваженнями під час складання звіту про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:01:013:0070, площею 0,7194 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 було занижено вартість вказаної земельної ділянки, в результаті чого територіальній громаді міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради спричинено шкоду на суму 381 589, 00 грн., що у двісті п`ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, чим спричинено тяжкі наслідки громадським інтересам.
Своїми умисними діями ОСОБА_5 вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч.1 ст.28 ч. 3 ст. 365-2 КК України, а саме: зловживання своїми повноваженнями оцінювачем, який не є державним службовцем, посадовою особою місцевого самоврядування, але здійснює професійну діяльність, пов`язану з наданням публічних послуг, з метою отримання неправомірної вигоди, якщо це спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом громадським інтересам, вчинене групою осіб.
Крім того, ОСОБА_6 , розуміючи, що не може самостійно скласти Звіти про експертну грошову оцінку земельних ділянок, в 2017 році, у невстановлений в ході досудового розслідування більш точний час та місце, за невстановлених обставин та спосіб, з метою одержання покупцями земельних ділянок на території м. Запоріжжя неправомірної вигоди у вигляді заниженої вартості земельної ділянки, за попередньою змовою, залучила в якості співвиконавців своїх дій директора суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_7 та оцінювача суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_5 .
Так, ОСОБА_6 , керуючись єдиним умислом на нанесення матеріальної шкоди місцевому бюджету, у складі групи, будучи організатором цієї групи, у ролі організатора та співвиконавця, діючи в інтересах покупців земельних ділянок, залучила до своєї злочинної схеми по продажу земельних ділянок комунальної власності за заниженої вартістю в якості співвиконавців директора суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_7 та оцінювача вказаного суб`єкта оціночної діяльності ОСОБА_5 , з якими узгодила дії внесення останніми до Звіту про експертну грошову оцінку земельних ділянок заниженої вартості земельних ділянок.
Таким чином ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_5 , за попередньою змовою, умисно, вступили у злочинну співучасть між собою, направлену на вчинення кримінального правопорушення, вчинене за наступних обставин:
14.12.2016 року ТОВ «ЗЕВЕС» в особі директора ОСОБА_11 звернулось до виконавчого комітету Запорізької міської ради із заявою/клопотанням про надання дозволу на викуп земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:07:047:0314 площею 0,5015 га, з цільовим призначенням «Для розташування виробничої бази», яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Базова, 1г (без розстрочення платежу).
Запорізькою міською радою 29.03.2017 прийнято рішення №77/28 «Про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки по вул. Базовій, 1г ТОВ «ЗЕВЕС» для розташування виробничої бази».
Відповідно до рішення №77/28 від 29.03.2017 року Запорізька міська рада вирішила після укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки замовити проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,5015 га по вул. Базовій, 1г, яка раніше передана в оренду товариству з обмеженою відповідальністю «Санторгмонтаж» для розташування виробничої бази рішенням міської ради від 25.09.2013 №34/3 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки по вул. Базовій, 1г ТОВ «Санторгмонтаж» та продаж ТОВ «ЗЕВЕС» земельної ділянки для розташування виробничої бази», з метою її подальшого продажу товариству з обмеженою відповідальністю «ЗЕВЕС».
Відповідно до п. 3 рішення №77/28 від 29.03.2017 року Запорізька міська рада вирішила зобов`язати товариство з обмеженою відповідальністю «ЗЕВЕС» ( ОСОБА_11 , АДРЕСА_3 ) укласти договір про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.
Згідно з п. 4 рішення № 77/28 від 29.03.2017 року Запорізька міська рада вирішила доручити управлінню з питань земельних відносин Запорізької міської ради ( ОСОБА_6 ) забезпечити укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки та проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до ст. 2 ЗУ «Про публічні закупівлі» під час здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг, вартість яких є меншою за вартість, що встановлена в абзацах другому і третьому цієї частини, замовники повинні дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель, установлених цим Законом, та можуть використовувати електронну систему закупівель з метою відбору постачальника товару (товарів), надавача послуги (послуг) та виконавця робіт для укладення договору.
Згідно зі ст. 3 ЗУ «Про публічні закупівлі» закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників, максимальна економія та ефективність, відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель, недискримінація учасників, об`єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій, запобігання корупційним діям і зловживанням.
В подальшому, на виконання спільного злочинного наміру, за попередньою змовою із ОСОБА_7 та ОСОБА_5 , ОСОБА_6 у період з березня 2017 по квітень 2017 року, у невстановлений в ході досудового розслідування більш точний час та місце, за невстановлених обставин та у невстановлений спосіб, діючи з прямим умислом, використовуючи своє службове становище всупереч інтересам служби в інтересах третіх осіб ТОВ «ЗЕВЕС», маючи достатній освітній рівень та професійні знання у галузі земельного законодавства, в порушення вимог ст.ст.2,3 Закону України «Про публічні закупівлі», без використання електронної системи закупівель, без додержання принципів публічних закупівель щодо добросовісної конкуренції серед учасників, максимальної економії та ефективності, відкритості та прозорість на всіх стадіях закупівель, об`єктивної та неупередженої оцінки тендерних пропозицій, запобігання корупційним діям і зловживанням залучила ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» як виконавця робіт з експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:07:047:0314, що розташована за адресою: АДРЕСА_4 .
На виконання спільного злочинного плану із ОСОБА_7 та ОСОБА_5 , приблизно в квітні 2017 року ОСОБА_6 , будучи службовою особою, зловживаючи службовим становищем, діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для інших осіб, на виконання п. 4 рішення Запорізької міської ради №77/28 від 29.03.2017 у невстановлені досудовим слідством час, місці та спосіб, забезпечила підготовку проекту договору № 1/17-014 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки з метою забезпечення подальшого укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки та проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
При цьому ОСОБА_6 , достовірно знаючи про порядок фінансування робіт з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, в порушення вимог ч. 8 ст. 128 Земельного кодексу України, у невстановлені досудовим слідством час, місці та спосіб, забезпечила зазначення в проекті договору №1/17-014 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки платником ТОВ «ЗЕВЕС», в особі директора ОСОБА_11 .
Крім того, ОСОБА_6 , розуміючи, що проект договору № 1/17-014 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, не відповідає вимогам чинного законодавства, зокрема ч. 8 ст. 128 Земельного Кодексу України, умисно не передала його для надання відповідних висновків до Департаменту правового забезпечення Запорізької міської ради.
Між Запорізькою міською радою в особі міського голови ОСОБА_9 (замовник), ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» в особі директора ОСОБА_7 (виконавець) та ТОВ «ЗЕВЕС» в особі директора ОСОБА_11 (платник) 26.04.2017 був укладений договір № 1/17-014 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до п.1.1. вказаного договору Замовник доручає, а Виконавець приймає на себе зобов`язання по виконанню робіт з експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,5015 га кадастровий номер 2310100000:07:047:0314, що розташована за адресою: АДРЕСА_4 .
Згідно з п.3.2.1 договору виконавець зобов`язаний виконати оцінку станом на 01.04.2017.
Відповідно до п. 3.2.2. договору у термін, визначений цим Договором, надати Замовнику звіт про оцінку, виконаний згідно діючого законодавства.
10.05.2017, ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» в особі директора ОСОБА_7 та оцінювача ОСОБА_5 , діючи на виконання спільного злочинного наміру та з метою пособництва у вчиненні ОСОБА_6 кримінального правопорушення, на виконання умов договору № 1/17-014 від 26.04.2017, склав Звіт про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:07:047:0314, площею 0,5015 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_4 , згідно з яким ринкова вартість вказаної земельної ділянки станом на 01.04.2017 року складає 218 013 (двісті вісімдесят тисяч тринадцять) гривень 00 копійок, яка є умисно ними заниженою, і не відповідає фактичній ринковій вартості такої землі, про що ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_5 було достовірно відомо.
Відповідно до рецензії на звіт про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:07:047:0314, площею 0,5015 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_4 складеної ГО «Всеукраїнська спілка оцінювачів землі» останній відповідно до вимог п. 67 Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна та майнових прав» не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та не професійним і не може бути використаним.
Відповідно до висновку за результатами проведення судової оціночно-земельної експертизи №1386-20 від 25.02.2021 звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 2310100000:07:047:0314, що розташована за адресою: АДРЕСА_4 , виконаний станом на 01.04.2017 оцінювачами ОСОБА_5 , ОСОБА_7 в складі суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс», за результатами якої ринкова вартість об`єкта оцінки складала: 218 013,00 (двісті вісімдесят тисяч тринадцять грн. 00 коп.) без ПДВ, відповідно до вимог п. 67 Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 №1440 класифікується як звіт, що не відповідає вимогам нормативно правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний.
У період з травня 2017 року по червень 2017 року, ОСОБА_6 , у невстановлений в ході досудового розслідування більш точний час та місце, діючи за попередньою змовою із ОСОБА_7 та ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді начальника Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради, знаходячись у приміщені управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради за адресою: м. Запоріжжя, вул. Зелінського 3, маючи достатній освітній рівень та професійні знання у галузі земельного законодавства, для фахового виконання своїх службових обов`язків, у законний спосіб, згідно із вищевказаними нормами законодавчих і нормативних актів, діючи умисно, протиправно, зловживаючи своїм службовим становищем, всупереч інтересам служби, порушуючи закон, достовірно розуміючи протиправність своїх дій у вигляді сприяння ТОВ «ЗЕВЕС» в отриманні земельної ділянки завідомо для себе у спосіб не передбачений законом і за значно заниженою вартістю земельної ділянки комунальної власності м. Запоріжжя, прийняла Звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 2310100000:07:047:0314, що розташована за адресою: АДРЕСА_4 , виконаний оцінювачами ОСОБА_5 , ОСОБА_7 в складі суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс».
В подальшому у червні 2017 року ОСОБА_6 , перебуваючи на посаді начальника Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради, знаходячись у приміщені Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради за адресою: м. Запоріжжя, вул. Зелінського, 3, розуміючи, що вищевказаний Звіт не відповідає вимогам нормативно правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний та достовірно знаючи, що вартість зазначеної земельної ділянки значно занижена, діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для інших фізичних осіб, використала своє службове становище всупереч інтересам служби, а саме розробила, погодила та внесла на розгляд Запорізької міської ради проект рішення «Про продаж ТОВ «ЗЕВЕС» земельної ділянки по АДРЕСА_4 для розташування виробничої бази», а також склала відповідну пояснювальну записку про можливість передачі у власність земельної ділянки.
При цьому проект рішення «Про продаж ТОВ «ЗЕВЕС» земельної ділянки по АДРЕСА_4 для розташування виробничої бази», а також відповідну пояснювальну записку про можливість передачі у власність земельної ділянки, ОСОБА_6 власноруч завірила своїми підписами.
Окрім того, ОСОБА_6 , діючи на виконання спільного злочинного наміру та за попередньою змовою із ОСОБА_7 і ОСОБА_5 , в порушення вимог ч. 3 ст. 14 Регламенту Запорізької міської ради, умисно не виклала на окремому аркуші у формі своїх зауважень до вказаного проекту рішення або своєї окремої думки інформацію про невідповідність документів для продажу ТОВ «ЗЕВЕС» земельної ділянки по АДРЕСА_4 для розташування виробничої бази, про те, що вартість земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:07:047:0314, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Базова, 1г, зазначена у Звіті про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, який складено ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс», є значно заниженою, а сам Звіт про проведення експертної грошової оцінки не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний.
Внаслідок вищевказаних дій ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_5 21.06.2017 Запорізькою міською радою прийнято рішення №61/23 «Про продаж ТОВ «ЗЕВЕС» земельної ділянки по АДРЕСА_4 для розташування виробничої бази».
На підставі вказаних проекту рішення Запорізької міської ради, пояснювальної записки до нього та Звіту про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:07:047:0314, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Базова, 1г, 15.08.2017 між Запорізькою міською радою в особі міського голови ОСОБА_9 та ТОВ «ЗЕВЕС» в особі директора ОСОБА_11 укладено договір купівлі продажу зазначеної земельної ділянки, згідно з яким Запорізька міська рада продала та передала у власність зазначеного товариства земельну ділянку із кадастровим номером 2310100000:07:047:0314, площею 0,5015 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_4 .
На підставі договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки від 26.04.2017 №20170426 ТОВ «ЗЕВЕС» 03.05.2017 року перераховано авансовий платіж на рахунок Запорізької міської ради №315179417000009, відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України у Шевченківському районі м. Запоріжжя в сумі 79 279,21 гривень.
ТОВ «ЗЕВЕС» 09.08.2017 на рахунок Запорізької міської ради №315179417000009 відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України у Шевченківському районі м. Запоріжжя перераховано залишок вартості земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:07:047:0314, площею 0,5015 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_4 , у сумі 138 733, 79 гривень.
Відповідно до висновку комплексної судової оціночно-земельної та економічної експертизи № 375/376-20 від 16.09.2020 ринкова вартість земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:07:047:0314, площею 0,5015 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_4 станом на 01.04.2017 складала (з округленням) 473 165, 00 грн.
Різниця між ринковою вартістю земельної ділянки із кадастровим 2310100000:07:047:0314, площею 0,5015 га, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Базова, 1г, визначеною за результатами оціночно-земельної експертизи та вартістю сплаченою ТОВ «ЗЕВЕС» згідно договору купівлі продажу від 15.08.2017 складає 255 152, 00 грн. (473 165,00 218 013,00 = 255 152,00 грн.).
Таким чином, ОСОБА_5 в порушення вимог ст. 31 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні», зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, за співучасті начальника Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради ОСОБА_6 , з метою одержання неправомірної вигоди для третіх осіб ТОВ «ЗЕВЕС» у вигляді заниженої вартості земельної ділянки, використав своє службове становище всупереч інтересам служби, що виразилось у недотриманні під час здійснення оціночної діяльності вимог Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» та нормативно-правових актів з оцінки майна, та незабезпеченні об`єктивності оцінки майна, в результаті чого територіальній громаді міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради спричинено шкоду на суму 255 152, 00 грн., що у двісті п`ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Своїми умисними діями ОСОБА_5 вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч.1 ст.28 ч. 3 ст. 365-2 КК України, а саме: зловживання своїми повноваженнями оцінювачем, який не є державним службовцем, посадовою особою місцевого самоврядування, але здійснює професійну діяльність, пов`язану з наданням публічних послуг, з метою отримання неправомірної вигоди, якщо це спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом громадським інтересам, вчинене повторно, групою осіб.
Крім того, в ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_5 , здійснюючи професійну діяльність, пов`язану з наданням публічних послуг з оцінки земельних ділянок, протиправно, всупереч вищевказаних норм законодавства, діючи у групі із директором (оцінювачем) ТОВ «Оціночно-консалтінгова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_7 , з прямим умислом, в інтересах третіх осіб покупців земельних ділянок на території м. Запоріжжя, з метою одержання ними неправомірної вигоди у вигляді отримання заниженої вартості земельної ділянки, розуміючи протиправність своїх дій і настання внаслідок їх вчинення суспільно небезпечних наслідків через завдання шкоди, у вигляді недоотримання коштів місцевим бюджетом м. Запоріжжя, та, бажаючи настання таких наслідків, вчинив протиправні дії за наступних обставин:
14.12.2016 ТОВ «ЗЕВЕС» в особі директора ОСОБА_11 звернулось до виконавчого комітету Запорізької міської ради із заявою/клопотанням про надання дозволу на викуп земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:07:047:0314 площею 0,5015 га, з цільовим призначенням «Для розташування виробничої бази», яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_4 .
29.03.2017 Запорізькою міською радою прийнято рішення №77/28 «Про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки по вул. Базовій, 1г ТОВ «ЗЕВЕС» для розташування виробничої бази».
Відповідно до рішення №77/28 від 29.03.2017 Запорізька міська рада вирішила після укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки замовити проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,5015 га по вул. Базовій, 1г, яка раніше передана в оренду товариству з обмеженою відповідальністю «Санторгмонтаж» для розташування виробничої бази рішенням міської ради від 25.09.2013 №34/3 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки по вул. Базовій, 1г ТОВ «Санторгмонтаж» та продаж ТОВ «ЗЕВЕС» земельної ділянки для розташування виробничої бази», з метою її подальшого продажу товариству з обмеженою відповідальністю «ЗЕВЕС».
26.04.2017 між Запорізькою міською радою в особі міського голови ОСОБА_9 (замовник), ТОВ «Оціночно консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» в особі директора ОСОБА_7 (виконавець) та ТОВ «ЗЕВЕС» в особі директора ОСОБА_11 (платник) був укладений договір № 1/17-014 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до п.1.1. вказаного договору Замовник доручає, а Виконавець приймає на себе зобов`язання по виконанню робіт з експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,5015 га кадастровий номер 2310100000:07:047:0314, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Базова, 1г.
Згідно з п.3.2.1 договору виконавець зобов`язаний виконати оцінку станом на 01.04.2017.
Відповідно до п.3.2.2. договору у термін, визначений цим Договором, надати Замовнику звіт про оцінку, виконаний згідно діючого законодавства.
Відповідно до статей 9, 31 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» ОСОБА_7 був зобов`язаний дотримуватися під час здійснення оціночної діяльності вимог цього Закону та нормативно-правових актів з оцінки майна, забезпечувати об`єктивність оцінки майна, повідомляти замовника про неможливість проведення об`єктивної оцінки у зв`язку з виникненням обставин, які цьому перешкоджають, у тому числі за відсутності всіх необхідних для цього вихідних даних та документів.
10.05.2017, у невстановлений в ході досудового розслідування більш точний час, за невстановлених обставин та спосіб, оцінювач ОСОБА_5 , діючи у групі із директором (оцінювачем) ТОВ «Оціночно-консалтінгова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_7 , перебуваючи за місцем реєстрації ТОВ «Оціночно-консалтінгова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» за адресою: м. Запоріжжя, бул. Центральний, 21, в порушення зазначених вище вимог Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» та Закону України «Про оцінку земель», зловживаючи своїми службовими повноваженнями, діючи умисно, з метою отримання неправомірної вигоди склав звіт про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:07:047:0314, площею 0,5015 га, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Базова, 1г, який відповідно до вимог п.67 Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна та майнових прав» не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та не професійним і не може бути використаним.
При цьому вказаний звіт був підписаний ОСОБА_5 та директором (оцінювачем) ТОВ «Оціночно-консалтінгова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_7 .
Зокрема, відповідно до рецензії на звіт про експертну грошову оцінку вказаної земельної ділянки, складеною 30.07.2020 ГО «Всеукраїнська спілка оцінювачів землі» встановлені наступні порушення:
1. Щодо зібраних виконавцем вихідних даних:
1.1. після детального дослідження ринку та об`єктів порівняння, що приймають участь в розрахунку, було виявлено, що в Звіті відсутні підтверджувальні документи - посилання або викопіровки з рішень місцевої ради про продаж об`єктів порівняння, що використовуються за методом зіставлення цін продажу подібних земельних ділянок.
В Звіті відсутній аналіз цінового діапазону пропозицій-продажу земельних ділянок на відкритому ринку. Розрахунок базується на даних первинного продажу (приватизації) земельних ділянок, що не підтверджений даними вторинного ринку. В розділі 4.1.2. Звіту «Аналіз ринкової ситуації» вказано, що у Запоріжжі вкрай обмежений первинний ринок продажу ділянок комерційного призначення та майже зовсім відсутній вторинний ринок. Оцінювачем не проведений аналіз ринкових цін пропозицій продажу земельних ділянок або аналітична інформація щодо вторинного ринку продажу землі, що не дає уявлення про рівень ринкових цін, і приводяться дані тільки первинного ринку.
Отже, зібраних в звіті даних недостатньо для того, щоб зробити висновок відносно вартості об`єкту оцінки.
2. Щодо відповідності і правильності застосування під час проведення оцінки методичних підходів та оціночних процедур
При розрахунку вартості об`єкта оцінки оцінювачем було використано методичний підхід, що ґрунтується на зіставлені цін продажу подібних земельних ділянок, із застосуванням методу попарного зіставлення, та методичний підхід, що ґрунтується на врахуванні витрат на земельні поліпшення.
Зауваження до методичного підходу, що ґрунтується на зіставлені цін продажу подібних земельних ділянок.
- розрахунок базується на даних первинного продажу - приватизації земельних ділянок комунальної власності, що не підтверджений даними вторинного ринку. На сьогоднішній день на вторинному ринку нерухомості присутні пропозиції продажу земельних ділянок комерційного призначення в м. Запоріжжя, що дозволяє провести розрахунок за підходом зіставлення цін продажу подібних земельних ділянок. Дані ринку нерухомості за 2017 рік сьогодні в джерелах масової інформації недоступні.
- в додатках до Звіту відсутні підтверджувальні документи - посилання або викопіровки з рішень місцевої ради про продаж об`єктів порівняння - земельних ділянок, що використовуються за методом зіставлення цін продажу подібних земельних ділянок.
- для розрахунку Оцінювачами в якості об`єктів порівняння обрано п`ять земельних ділянок комунальної власності, чотири з яких були реалізовані протягом з 03.2015 р. по 11.2015 р., та одна 01.2017 р. на первинному ринку, тоді як дата оцінки в Звіті 01.04.2017 р. За два роки ринок нерухомості міг зазнати істотних змін, що не було проаналізовано в Звіті. За поправку на дату оцінки при проведенні коригувань було обрано індекси інфляції - індекс споживчих цін, які не відображають стан ринку нерухомості.
Зауваження до методичного підходу, що ґрунтується на врахуванні витрат на земельні поліпшення, із застосуванням методу залишку.
Вартість земельної ділянки за методом залишку для землі визначається в Звіті як різниця між капіталізованим чистим операційним доходом від використання земельної ділянки та витратами на земельні поліпшення. Об`єкт оцінки - забудована земельна ділянка з розташованими на ній окремими будівлями складу та гаражу. Зауваження до розрахунку вартості земельної ділянки наступні:
- по-перше, Оцінювачем для розрахунку вартості земельної ділянки за об`єкти порівняння для розрахунку вартості поліпшень - окремих будівель, були обрані об`єкти відповідного функціонального призначення - в більшості нежитлові приміщення, в яких не виділені окремо земельні ділянки. Згідно до п. 36 «Методики експертної грошової оцінки земельних ділянок» № 1531 від 11.10.2002 р. при зіставленні цін продажу подібними визначаються забудовані земельні ділянки, що мають однакову функцію використання землі і характер земельних поліпшень (будівлі, споруди тощо). Отже, дані об`єкти порівняння не є співставними з об`єктом оцінки.
- по-друге, при описі об`єктів порівняння - земельних ділянок з поліпшенням, не зазначено правовий статус земельних ділянок, на яких знаходяться об`єкти нерухомості - земельні ділянки можуть бути як у власності, так і в оренді, що потребує відповідних коригувань;
- по-третє, при розрахунку не зазначені площі земельних ділянок, на яких розташовані поліпшення, та відповідно не проведені коригування на величину площ земельних ділянок об`єктів порівнянь. При визначенні вартості заміщення поліпшень земельної ділянки Оцінювачем враховується тільки фізичний знос, хоча згідно до Національного Стандарту № 1 «Залишкова вартість заміщення (відтворення) - це вартість заміщення (відтворення) об`єкта оцінки за вирахуванням усіх видів зносу», тобто оцінювачем не враховані економічний та функціональний зноси, при розрахунку не врахований прибуток Забудовника (підприємницький прибуток) та витрати на пайову участь в розвитку інфраструктури міста.
Відповідно до Загального висновку про достовірність оцінки майна, звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:07:047:0314, площею 0,5015 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_5 , виконаний станом на 01.04.2017 оцінювачами ОСОБА_5 та ОСОБА_7 в складі суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес - Експерт-Сервіс», за результатами якого ринкова вартість об`єкта оцінки склала 218 013,00 (двісті вісімнадцять тисяч тринадцять гривень) 00 копійок без ПДВ, класифікується рецензентами відповідно до вимог п. 67 Національного стандарту № 1 «Загальні засади оцінки майна та майнових прав» за наступною ознакою: звіт не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний.
Достовірно знаючи про неповноту інформації або відсутності її взагалі у звіті про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:07:047:0314, площею 0,5015 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_4 , ОСОБА_5 , діючи у групі із директором (оцінювачем) ТОВ «Оціночно-консалтінгова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_7 , не зазначила про негативний вплив цього фактору на результати оцінки. Під час проведення оцінки не зібрала та не проаналізувала всі істотні відомості про об`єкт оцінки.
10.05.2017 року, у невстановлений в ході досудового розслідування більш точний час, за невстановлених обставин та спосіб, оцінювач ОСОБА_5 , діючи у групі із директором (оцінювачем) ТОВ «Оціночно-консалтінгова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_7 , перебуваючи за місцем реєстрації ТОВ «Оціночно-консалтінгова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» за адресою: м. Запоріжжя, бул. Центральний, 21, в порушення зазначених вище вимог Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» та Закону України «Про оцінку земель», зловживаючи своїми службовими повноваженнями, діючи умисно, з метою отримання неправомірної вигоди, склав звіт про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:07:047:0314, площею 0,5015 га, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Базова, 1г, згідно з яким ринкова вартість вказаної земельної ділянки станом на 01.04.2017 року складає 218 013 (двісті вісімдесят тисяч тринадцять) гривень 00 копійок
При цьому вказаний звіт був підписаний ОСОБА_5 та директором (оцінювачем) ТОВ «Оціночно-консалтінгова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_7 .
На підставі вказаного звіту про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:07:047:0314, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Базова, 1г, 15.08.2017 між Запорізькою міською радою в особі міського голови ОСОБА_9 та ТОВ «ЗЕВЕС» в особі директора ОСОБА_11 укладено договір купівлі продажу зазначеної земельної ділянки, згідно з яким Запорізька міська рада продала та передала у власність зазначеного товариства земельну ділянку із кадастровим номером 2310100000:07:047:0314, площею 0,5015 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_4 .
На підставі договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки від 26.04.2017 №20170426 ТОВ «ЗЕВЕС» 03.05.2017 року перераховано авансовий платіж на рахунок Запорізької міської ради №315179417000009, відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України у Шевченківському районі м. Запоріжжя в сумі 79 279,21 гривень.
ТОВ «ЗЕВЕС» 09.08.2017 на рахунок Запорізької міської ради №315179417000009 відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України у Шевченківському районі м. Запоріжжя перераховано залишок вартості земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:07:047:0314, площею 0,5015 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_4 , у сумі 138 733, 79 гривень.
Відповідно до висновку комплексної судової оціночно земельної та економічної експертизи № 375/376-20 від 16.09.2020 ринкова вартість земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:07:047:0314, площею 0,5015 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_4 станом на 01.04.2017 складала (з округленням) 473 165, 00 грн.
Різниця між ринковою вартістю земельної ділянки із кадастровим 2310100000:07:047:0314, площею 0,5015 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_4 , визначеною за результатами оціночно-земельної експертизи та вартістю сплаченою ТОВ «ЗЕВЕС» згідно договору купівлі продажу від 15.08.2017 складає 255 152, 00 грн.
Відповідно до висновку за результатами проведення судової оціночно-земельної експертизи №1386-20 від 25.02.2021 звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 2310100000:07:047:0314, що розташована за адресою: АДРЕСА_4 , виконаний станом на 01.04.2017 оцінювачами ОСОБА_5 , ОСОБА_7 в складі суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс», за результатами якої ринкова вартість об`єкта оцінки складала: 218 013,00 (двісті вісімдесят тисяч тринадцять грн. 00 коп.) без ПДВ, відповідно до вимог п.67 Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 №1440 класифікується як звіт, що не відповідає вимогам нормативно правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний.
Внаслідок зловживання оцінювачами ОСОБА_5 та ОСОБА_7 своїми повноваженнями під час складання звіту про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:07:047:0314, площею 0,5015 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_4 було занижено вартість вказаної земельної ділянки, в результаті чого територіальній громаді міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради спричинено шкоду на суму 255 152, 00 грн., що у двісті п`ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, чим спричинено тяжкі наслідки громадським інтересам.
Своїми умисними діями ОСОБА_5 вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 28 ч. 3 ст. 365-2 КК України, а саме: зловживання своїми повноваженнями оцінювачем, який не є державним службовцем, посадовою особою місцевого самоврядування, але здійснює професійну діяльність, пов`язану з наданням публічних послуг, з метою отримання неправомірної вигоди, якщо це спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом громадським інтересам, вчинене повторно, групою осіб.
Крім того, ОСОБА_6 , розуміючи, що не може самостійно скласти Звіти про експертну грошову оцінку земельних ділянок, в 2017 році, у невстановлений в ході досудового розслідування більш точний час та місце, за невстановлених обставин та спосіб, з метою одержання покупцями земельних ділянок на території м. Запоріжжя неправомірної вигоди у вигляді заниженої вартості земельної ділянки, за попередньою змовою, залучила в якості співвиконавців своїх дій директора суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_7 та оцінювача суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_5 .
Так, ОСОБА_6 , керуючись єдиним умислом на нанесення матеріальної шкоди місцевому бюджету, у складі групи, будучи організатором цієї групи, у ролі організатора та співвиконавця, діючи в інтересах покупців земельних ділянок, залучила до своєї злочинної схеми по продажу земельних ділянок комунальної власності за заниженої вартістю в якості співвиконавців директора суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_7 та оцінювача вказаного суб`єкта оціночної діяльності ОСОБА_5 , з якими узгодила дії внесення останніми до Звіту про експертну грошову оцінку земельних ділянок заниженої вартості земельних ділянок.
Таким чином ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_5 , за попередньою змовою, умисно, вступили у злочинну співучасть між собою, направлену на вчинення кримінального правопорушення, вчинене за наступних обставин:
22.11.2018 ТОВ «ВИРОБНИЧО-ТОРГОВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «КВАНТ-ПЛЮС» в особі директора ОСОБА_12 звернулось до виконавчого комітету Запорізької міської ради із заявою/клопотанням про надання дозволу на викуп земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:020:0027 площею 0,3949 га, з цільовим призначенням «Для розташування оптової бази товарів народного споживання», яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_6 .
Запорізькою міською радою 30.01.2019 прийнято рішення №50/60 «Про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки ТОВ «ВИРОБНИЧО-ТОРГОВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «КВАНТ-ПЛЮС» по вулиці Східна, 9 для розташування оптової бази товарів народного споживання».
Відповідно до рішення №50/60 від 30.01.2019 року Запорізька міська рада вирішила після укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки (кадастровий номер 2310100000:03:020:0027) замовити проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,3949 га по АДРЕСА_6 з метою її подальшого продажу.
Відповідно до п.3 рішення №50/60 від 30.01.2019 року Запорізька міська рада вирішила зобов`язати ТОВ «ВИРОБНИЧО-ТОРГОВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «КВАНТ-ПЛЮС» укласти договір про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.
Згідно з п. 4 рішення № 50/60 від 30.01.2019 року Запорізька міська рада вирішила доручити управлінню з питань земельних відносин Запорізької міської ради ( ОСОБА_6 ) забезпечити укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки та проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до ст. 2 ЗУ «Про публічні закупівлі» під час здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг, вартість яких є меншою за вартість, що встановлена в абзацах другому і третьому цієї частини, замовники повинні дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель, установлених цим Законом, та можуть використовувати електронну систему закупівель з метою відбору постачальника товару (товарів), надавача послуги (послуг) та виконавця робіт для укладення договору.
Згідно зі ст. 3 ЗУ «Про публічні закупівлі» закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників, максимальна економія та ефективність, відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель, недискримінація учасників, об`єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій, запобігання корупційним діям і зловживанням.
Відповідно до постанови КМУ №381 від 22.04.2009 року «Про затвердження Порядку здійснення розрахунків з розстроченням платежу за придбання земельної ділянки державної та комунальної власності» покупці, заінтересовані у придбанні земельних ділянок державної та комунальної власності, укладають договір про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки з органом, що здійснює продаж земельних ділянок (далі - уповноважений орган), та сплачують авансовий внесок.
Відповідно до п. 9 постанови КМУ 381 від 22.04.2009 року авансові внески використовуються для фінансування робіт з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
Згідно з п.10 постанови КМУ 381 від 22.04.2009 року закупівля послуг з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки здійснюється відповідно до законодавства з питань закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти.
Відповідно до п. 11 постанови КМУ 381 від 22.04.2009 року Уповноважений орган визначає на конкурентних засадах юридичну або фізичну особу, яка є суб`єктом оціночної діяльності в розумінні статті 6 Закону України «Про оцінку земель».
В подальшому, на виконання спільного злочинного наміру, за попередньою змовою із ОСОБА_7 та ОСОБА_5 , ОСОБА_6 у період з січня 2019 по лютий 2019 року, у невстановлений в ході досудового розслідування більш точний час та місце, за невстановлених обставин та у невстановлений спосіб, в порушення вимог ст.ст.2,3 Закону України «Про публічні закупівлі» та п.9,10,11 постанови КМУ № 381 від 22.04.2009 року «Про затвердження Порядку здійснення розрахунків з розстроченням платежу за придбання земельної ділянки державної та комунальної власності» без використання електронної системи закупівель, без додержання принципів публічних закупівель щодо добросовісної конкуренції серед учасників, максимальної економії та ефективності, відкритості та прозорість на всіх стадіях закупівель, об`єктивної та неупередженої оцінки тендерних пропозицій, запобігання корупційним діям і зловживанням залучила ТОВ «Оціночно консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» як виконавця робіт з експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:020:0027, що розташована за адресою: АДРЕСА_6 .
На виконання спільного злочинного плану із ОСОБА_7 та ОСОБА_5 , приблизно в лютому 2019 року ОСОБА_6 , будучи службовою особою, зловживаючи службовим становищем, діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для інших осіб, на виконання п. 4 рішення Запорізької міської ради №50/60 від 30.01.2019 у невстановлені досудовим слідством час, місці та спосіб, забезпечила підготовку проекту договору № 1/19-007 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки з метою забезпечення подальшого укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки та проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
При цьому ОСОБА_6 , достовірно знаючи про порядок фінансування робіт з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, в порушення вимог ч. 8 ст. 128 Земельного кодексу України, у невстановлені досудовим слідством час, місці та спосіб, забезпечила зазначення в проекті договору № 1/19-007 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки платником ТОВ «ВИРОБНИЧО-ТОРГОВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «КВАНТ-ПЛЮС» в особі директора ОСОБА_12 .
Крім того, ОСОБА_6 , розуміючи, що проект договору №1/19-007 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, не відповідає вимогам чинного законодавства, зокрема ч.8 ст.128 Земельного Кодексу України, умисно не передала його для надання відповідних висновків до Департаменту правового забезпечення Запорізької міської ради.
Між Запорізькою міською радою в особі міського голови ОСОБА_9 (замовник), ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» в особі директора ОСОБА_7 (виконавець) та ТОВ «ВИРОБНИЧО-ТОРГОВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «КВАНТ-ПЛЮС» в особі директора ОСОБА_12 (платник) 22.02.2019 був укладений договір № 1/19-007 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до п.1.1. вказаного договору Замовник доручає, а Виконавець приймає на себе зобов`язання по виконанню робіт з експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,3949 га кадастровий номер 2310100000:03:020:0027, що розташована за адресою: АДРЕСА_6 .
Згідно з п.3.2.1 договору виконавець зобов`язаний виконати оцінку станом на 01.02.2019.
Відповідно до п.3.2.2. договору у термін, визначений цим Договором, надати Замовнику звіт про оцінку, виконаний згідно діючого законодавства.
28.02.2019, ТОВ «Оціночно консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» в особі директора ОСОБА_7 та оцінювача ОСОБА_5 , діючи на виконання спільного злочинного наміру та з метою пособництва у вчиненні ОСОБА_6 кримінального правопорушення, на виконання умов договору № 1/19-007 від 22.02.2019, склали Звіт про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:020:0027, площею 0,3949 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_6 , згідно з яким ринкова вартість вказаної земельної ділянки станом на 01.02.2019 року складає 261 210 (двісті шістдесят одна тисяча двісті десять) гривень 00 копійок, яка є умисно нею заниженою, і не відповідає фактичній ринковій вартості такої землі, про що ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_5 було достовірно відомо.
Відповідно до рецензії на звіт про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:020:0027, площею 0,3949 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_6 складеної ГО «Всеукраїнська спілка оцінювачів землі» останній відповідно до вимог п.67 Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна та майнових прав» не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та не професійним і не може бути використаним.
Відповідно до висновку за результатами проведення судової оціночно-земельної експертизи №1537-20 від 25.02.2021 звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 2310100000:03:020:0027, площею 0,3949 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_6 , виконаний станом на 01.02.2019 оцінювачами ОСОБА_5 , ОСОБА_7 в складі суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс», за результатами якої ринкова вартість об`єкта оцінки складала: 261 210 (двісті шістдесят одна тисяча двісті десять грн. 00 коп.) без ПДВ, відповідно до вимог п.67 Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 №1440 класифікується як звіт, що не відповідає вимогам нормативно правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний.
У березні 2019 року, ОСОБА_6 , діючи за попередньою змовою із ОСОБА_7 та ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді начальника Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради, знаходячись у приміщені управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради за адресою: м. Запоріжжя, вул. Зелінського 3, маючи достатній освітній рівень та професійні знання у галузі земельного законодавства, для фахового виконання своїх службових обов`язків, у законний спосіб, згідно із вищевказаними нормами законодавчих і нормативних актів, діючи умисно, протиправно, зловживаючи своїм службовим становищем, всупереч інтересам служби, порушуючи закон, достовірно розуміючи протиправність своїх дій у вигляді сприяння ТОВ «ВИРОБНИЧО-ТОРГОВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «КВАНТ-ПЛЮС» в отриманні земельної ділянки завідомо для себе у спосіб не передбачений законом і за значно заниженою вартістю земельної ділянки комунальної власності м. Запоріжжя, прийняла Звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 2310100000:03:020:0027, що розташована за адресою: АДРЕСА_6 , виконаний оцінювачами ОСОБА_5 , ОСОБА_7 в складі суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс».
В подальшому у березні 2019 року ОСОБА_6 , діючи за попередньою змовою із ОСОБА_7 та ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді начальника Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради, знаходячись у приміщені Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради за адресою: м. Запоріжжя, вул. Зелінського,3 розуміючи, що вищевказаний Звіт не відповідає вимогам нормативно правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний та достовірно знаючи, що вартість зазначеної земельної ділянки значно занижена, діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для інших осіб, використала своє службове становище всупереч інтересам служби, а саме розробила, погодила та внесла на розгляд Запорізької міської ради проект рішення «Про продаж ТОВ «ВИРОБНИЧО-ТОРГОВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «КВАНТ-ПЛЮС» земельної ділянки по АДРЕСА_6 для розташування оптової бази товарів народного споживання», а також склала відповідну пояснювальну записку про можливість передачі у власність земельної ділянки.
При цьому проект рішення «Про продаж ТОВ «ВИРОБНИЧО-ТОРГОВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «КВАНТ-ПЛЮС» земельної ділянки по АДРЕСА_6 для розташування оптової бази товарів народного споживання», а також відповідну пояснювальну записку про можливість передачі у власність земельної ділянки, ОСОБА_6 власноруч завірила своїми підписами.
Окрім того, ОСОБА_6 , діючи на виконання спільного злочинного наміру та за попередньою змовою із ОСОБА_7 та ОСОБА_5 , в порушення вимог ч. 3 ст. 14 Регламенту Запорізької міської ради, умисно не виклала на окремому аркуші у формі своїх зауважень до вказаного проекту рішення або своєї окремої думки інформацію про невідповідність документів для продажу ТОВ «ВИРОБНИЧО-ТОРГОВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «КВАНТ-ПЛЮС» земельної ділянки по АДРЕСА_6 для розташування оптової бази товарів народного споживання, про те, що вартість земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:020:0027, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Східна, 9, зазначена у Звіті про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, який складено ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс», є значно заниженою, а сам Звіт про проведення експертної грошової оцінки не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний.
Внаслідок вищевказаних дій ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_5 , 27.03.2019 Запорізькою міською радою прийнято рішення №45/59 «Про продаж ТОВ «ВИРОБНИЧО-ТОРГОВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «КВАНТ-ПЛЮС» земельної ділянки по АДРЕСА_6 для розташування оптової бази товарів народного споживання».
На підставі вказаного звіту про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:020:0027, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Східна, 9, 26.04.2019 між Запорізькою міською радою в особі міського голови ОСОБА_9 та ТОВ «ВИРОБНИЧО-ТОРГОВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «КВАНТ-ПЛЮС» в особі директора ОСОБА_12 укладено договір купівлі продажу зазначеної земельної ділянки, згідно з яким Запорізька міська рада продала та передала у власність зазначеного товариства земельну ділянку із кадастровим номером 2310100000:03:020:0027, площею 0,3949 га, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Східна, 9.
На підставі договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки від 22.02.2019 №3/20/27 ТОВ «ВИРОБНИЧО-ТОРГОВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «КВАНТ-ПЛЮС» 26.02.2019 року перераховано авансовий платіж на рахунок Запорізької міської ради №31517941008005, відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України у Комунарському районі м. Запоріжжя в сумі 136 373,74 гривень.
ТОВ «ВИРОБНИЧО-ТОРГОВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «КВАНТ-ПЛЮС» 25.04.2019 на рахунок Запорізької міської ради №31517941008005 відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України у Комунарському районі м. Запоріжжя перераховано залишок вартості земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:020:0027, площею 0,3949 га, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Східна, 9, у сумі 124 836, 26 гривень.
Відповідно до висновку комплексної судової оціночно земельної та економічної експертизи №807/808-20 від 16.09.2020 ринкова вартість земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:020:0027, площею 0,3949 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_6 станом на 01.02.2019 складала (з округленням) 469 299, 00 грн.
Різниця між ринковою вартістю земельної ділянки із кадастровим 2310100000:03:020:0027, площею 0,3949 га, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Східна, 9, визначеною за результатами оціночно-земельної експертизи та вартістю сплаченою ТОВ «ВИРОБНИЧО-ТОРГОВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «КВАНТ-ПЛЮС» згідно договору купівлі продажу від 26.04.2019 складає 208 089, 00 грн. (469 299,00 261 210,00 = 208 089,00 грн.).
Таким чином, ОСОБА_5 , в порушення вимог ст. 31 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні», зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, за співучасті начальника Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради ОСОБА_6 , з метою одержання неправомірної вигоди для третіх осіб ТОВ «ВИРОБНИЧО-ТОРГОВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «КВАНТ-ПЛЮС», у вигляді заниженої вартості земельної ділянки, використала своє службове становище всупереч інтересам служби, що виразилось у недотриманні під час здійснення оціночної діяльності вимог Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» та нормативно-правових актів з оцінки майна, та незабезпеченні об`єктивності оцінки майна, в результаті чого територіальній громаді міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради спричинено шкоду на суму 208 089, 00 грн., що у сто і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Своїми умисними діями ОСОБА_5 вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 364 КК України, а саме: вчинене за попередньою змовою групою осіб зловживання службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для іншої фізичної особи використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом громадським інтересам.
Крім того, в ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_5 , здійснюючи професійну діяльність, пов`язану з наданням публічних послуг з оцінки земельних ділянок, протиправно, всупереч вищевказаних норм законодавства, діючи у групі із директором (оцінювачем) ТОВ «Оціночно-консалтінгова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_7 , з прямим умислом, в інтересах третіх осіб покупців земельних ділянок на території м. Запоріжжя, з метою одержання ними неправомірної вигоди у вигляді отримання заниженої вартості земельної ділянки, розуміючи протиправність своїх дій і настання внаслідок їх вчинення суспільно небезпечних наслідків через завдання шкоди, у вигляді недоотримання коштів місцевим бюджетом м. Запоріжжя, та, бажаючи настання таких наслідків, вчинила протиправні дії за наступних обставин:
22.11.2018 ТОВ «ВИРОБНИЧО-ТОРГОВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «КВАНТ-ПЛЮС» в особі директора ОСОБА_12 звернулось до виконавчого комітету Запорізької міської ради із заявою/клопотанням про надання дозволу на викуп земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:020:0027 площею 0,3949 га, з цільовим призначенням «Для розташування оптової бази товарів народного споживання», яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_6 .
30.01.2019 Запорізькою міською радою прийнято рішення №50/60 «Про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки ТОВ «ВИРОБНИЧО-ТОРГОВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «КВАНТ-ПЛЮС» по вулиці Східна, 9 для розташування оптової бази товарів народного споживання».
Відповідно до рішення №50/60 від 30.01.2019 року Запорізька міська рада вирішила після укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки (кадастровий номер 2310100000:03:020:0027) замовити проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,3949 га по вул. Східна, 9 з метою її подальшого продажу.
22.02.2019 між Запорізькою міською радою в особі міського голови ОСОБА_9 (замовник), ТОВ «Оціночно консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» в особі директора ОСОБА_7 (виконавець) та ТОВ «ВИРОБНИЧО-ТОРГОВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «КВАНТ-ПЛЮС» в особі директора ОСОБА_12 (платник) був укладений договір № 1/19-007 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до п.1.1. вказаного договору Замовник доручає, а Виконавець приймає на себе зобов`язання по виконанню робіт з експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,3949 га кадастровий номер 2310100000:03:020:0027, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Східна, 9.
Згідно з п.3.2.1 договору виконавець зобов`язаний виконати оцінку станом на 01.02.2019.
Відповідно до п.3.2.2. договору у термін, визначений цим Договором, надати Замовнику звіт про оцінку, виконаний згідно діючого законодавства.
Відповідно до статей 9, 31 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» ОСОБА_5 була зобов`язана дотримуватися під час здійснення оціночної діяльності вимог цього Закону та нормативно-правових актів з оцінки майна, забезпечувати об`єктивність оцінки майна, повідомляти замовника про неможливість проведення об`єктивної оцінки у зв`язку з виникненням обставин, які цьому перешкоджають, у тому числі за відсутності всіх необхідних для цього вихідних даних та документів.
28.02.2019, у невстановлений в ході досудового розслідування більш точний час, за невстановлених обставин та спосіб, оцінювач ОСОБА_5 , діючи у групі із директором (оцінювачем) ТОВ «Оціночно-консалтінгова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_7 , перебуваючи за місцем реєстрації ТОВ «Оціночно-консалтінгова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» за адресою: м. Запоріжжя, бул. Центральний, 21, в порушення зазначених вище вимог Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» та Закону України «Про оцінку земель», зловживаючи своїми службовими повноваженнями, діючи умисно, з метою отримання неправомірної вигоди склав звіт про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:020:0027, площею 0,3949 га, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Східна, 9, який відповідно до вимог п.67 Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна та майнових прав» не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та не професійним і не може бути використаним.
При цьому вказаний звіт був підписаний ОСОБА_5 та директором (оцінювачем) ТОВ «Оціночно-консалтінгова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_7 .
Зокрема, відповідно до рецензії на звіт про експертну грошову оцінку вказаної земельної ділянки, складеною 07.08.2020 ГО «Всеукраїнська спілка оцінювачів землі» встановлені наступні порушення:
1. Щодо зібраних виконавцем вихідних даних:
1.1. після детального дослідження ринку та об`єктів порівняння, що приймають участь в розрахунку, було виявлено, що в Звіті відсутні підтверджувальні документи - посилання або викопіровки з рішень місцевої ради про продаж об`єктів порівняння, що використовуються за методом зіставлення цін продажу подібних земельних ділянок.
В Звіті відсутній аналіз цінового діапазону пропозицій-продажу земельних ділянок на відкритому ринку. Розрахунок базується на даних первинного продажу (приватизації) земельних ділянок, що не підтверджений даними вторинного ринку. В розділі 4.1.2. Звіту «Аналіз ринкової ситуації» вказано, що «у Запоріжжі вкрай обмежений первинний ринок продажу ділянок комерційного призначення та майже зовсім відсутній вторинний ринок». Оцінювачем не проведений аналіз ринкових цін пропозицій продажу земельних ділянок або аналітична інформація щодо вторинного ринку продажу землі, що не дає уявлення про рівень ринкових цін. і приводяться дані тільки первинного ринку.
Отже, зібраних в звіті даних недостатньо для того, щоб зробити висновок відносно вартості об`єкту оцінки.
2. Щодо відповідності і правильності застосування під час проведення оцінки методичних підходів та оціночних процедур
При розрахунку вартості об`єкта оцінки оцінювачем було використано методичний підхід, шс ґрунтується на зіставлені цін продажу подібних земельних ділянок, із застосуванням метод) попарного зіставлення, та методичний підхід, що ґрунтується на врахуванні витрат на земельні поліпшення, із застосуванням економічного методу.
Зауваження до методичного підходу, що ґрунтується на зіставлені цін продажу подібних земельних ділянок.
- розрахунок базується на даних первинного продажу - приватизації земельних ділянок комунальної власності, що не підтверджений даними вторинного ринку. На сьогоднішній день на вторинному ринку нерухомості присутні пропозиції продаж) земельних ділянок комерційного призначення в м. Запоріжжя, що дозволяє провести розрахунок за підходом зіставлення цін продажу подібних земельних ділянок.
- в додатках до Звіту відсутні підтверджувальні документи - посилання або викопіровки з рішень місцевої ради про продаж об`єктів порівняння - земельних ділянок, що використовуються за методом зіставлення цін продажу подібних земельних ділянок.
- для розрахунку Оцінювачами в якості об`єктів порівняння обрано п`ять земельних ділянок комунальної власності, які були реалізовані шляхом викупу протягом з 2017 року на первинному ринку, тоді як дата оцінки в Звіті 01.02.2019 р. За два роки ринок нерухомості міг зазнати істотних змін, що не було проаналізовано в Звіті. На дату оцінки при проведенні коригувань було обрано індекси інфляції - індекс споживчих цін, які не відображають стан ринку нерухомості.
Зауваження до методичного підходу, що ґрунтується на врахуванні витрат на земельні поліпшення, із застосуванням економічного методу.
Вартість земельної ділянки за методом витрат на земельні поліпшення економічним методом повинна визначатись як різниця між очікуваним доходом від продажу поліпшеної ділянки та витратами на земельні поліпшення. Оцінювачем при виборі об`єктів порівняння та розрахунку не враховано наступне.
Зауваження до вибору об`єктів порівняння та розрахунку вартості земельної ділянки:
- за об`єкти порівняння - земельні ділянки з поліпшенням було обрано виробничо-складські бази (комплекси), розташовані на земельних ділянках в оренді або власності, що потребують відповідних коригувань, яке не було проведено Оцінювачем;
- серед об`єктів порівняння присутні виробничо-складські та адміністративно-складські комплекси, де площі земельних ділянок складають від 1 до 4,4 га, так і ділянки меншої площі. Площа об`єкту оцінки 0,3949 га. При розрахунку вартості земельної ділянки з поліпшенням оцінювачем не було проведено коригування об`єктів порівняння на площу земельних ділянок. яких розташовані поліпшення.
При визначенні витрат на земельні поліпшення до розрахунку наступні зауважені:
- при визначенні вартості заміщення поліпшень земельної ділянки Оцінювачем нгзл 5 ; тільки фізичний знос, хоча згідно до Національного Стандарту № 1 «Залишкова вартість заміщення (відтворення) - це вартість заміщення (відтворення) об`єкта оцінки за вирахування усіх видів зносу», тобто оцінювачем не враховані економічний та функціональний зноси.
- при розрахунку не врахований прибуток Забудовника (підприємницький прибуток ті витрати на пайову участь в розвитку інфраструктури міста.
Відповідно до Загального висновку про достовірність оцінки майна, звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:020:0027, площею 0,3949 га, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Східна, 9, виконаний станом на 01.02.2019 оцінювачами ОСОБА_5 та ОСОБА_7 в складі суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес - Експерт-Сервіс», за результатами якого ринкова вартість об`єкта оцінки склала 261 210,00 (двісті шістдесят одна тисяча двісті десять гривень) 00 копійок без ПДВ, класифікується рецензентами відповідно до вимог п. 67 Національного стандарту № 1 «Загальні засади оцінки майна та майнових прав» за наступною ознакою: звіт не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний.
Достовірно знаючи про неповноту інформації або відсутності її взагалі у звіті про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:020:0027, площею 0,3949 га, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Східна, 9, ОСОБА_5 , діючи у групі із директором (оцінювачем) ТОВ «Оціночно-консалтінгова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_7 , не зазначила про негативний вплив цього фактору на результати оцінки. Під час проведення оцінки не зібрала та не проаналізувала всі істотні відомості про об`єкт оцінки.
28.02.2019, у невстановлений в ході досудового розслідування більш точний час, за невстановлених обставин та спосіб, оцінювач ОСОБА_5 , діючи у групі із директором (оцінювачем) ТОВ «Оціночно-консалтінгова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_7 , перебуваючи за місцем реєстрації ТОВ «Оціночно-консалтінгова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» за адресою: м. Запоріжжя, бул. Центральний, 21, в порушення зазначених вище вимог Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» та Закону України «Про оцінку земель», зловживаючи своїми службовими повноваженнями, діючи умисно, з метою отримання неправомірної вигоди, склав звіт про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:020:0027, площею 0,3949 га, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Східна, 9, згідно з яким ринкова вартість вказаної земельної ділянки станом на 01.02.2019 року складає 261 210 (двісті шістдесят одна тисяча двісті десять) гривень 00 копійок.
При цьому вказаний звіт був підписаний ОСОБА_5 та директором (оцінювачем) ТОВ «Оціночно-консалтінгова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_7 .
На підставі вказаного звіту про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:020:0027, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Східна, 9, 26.04.2019 між Запорізькою міською радою в особі міського голови ОСОБА_9 та ТОВ «ВИРОБНИЧО-ТОРГОВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «КВАНТ-ПЛЮС» в особі директора ОСОБА_12 укладено договір купівлі продажу зазначеної земельної ділянки, згідно з яким Запорізька міська рада продала та передала у власність зазначеного товариства земельну ділянку із кадастровим номером 2310100000:03:020:0027, площею 0,3949 га, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Східна, 9.
На підставі договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки від 22.02.2019 № 3/20/27 ТОВ «ВИРОБНИЧО-ТОРГОВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «КВАНТ-ПЛЮС» 26.02.2019 року перераховано авансовий платіж на рахунок Запорізької міської ради №31517941008005, відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України у Комунарському районі м. Запоріжжя в сумі 136 373,74 гривень.
25.04.2019 ТОВ «ВИРОБНИЧО-ТОРГОВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «КВАНТ-ПЛЮС» на рахунок Запорізької міської ради №31517941008005 відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України у Комунарському районі м. Запоріжжя перераховано залишок вартості земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:020:0027, площею 0,3949 га, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Східна, 9, у сумі 124 836,26 гривень.
Відповідно до висновку комплексної судової оціночно земельної та економічної експертизи №807/808-20 від 16.09.2020 ринкова вартість земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:020:0027, площею 0,3949 га, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Східна, 9, станом на 01.02.2019 складала (з округленням) 469 299, 00 грн.
Різниця між ринковою вартістю земельної ділянки із кадастровим 2310100000:03:020:0027, площею 0,3949 га, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Східна, 9, визначеною за результатами оціночно-земельної експертизи та вартістю сплаченою ТОВ «ВИРОБНИЧО-ТОРГОВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «КВАНТ-ПЛЮС» згідно договору купівлі продажу від 26.04.2019 складає 208 089, 00 грн.
Відповідно до висновку за результатами проведення судової оціночно-земельної експертизи №1537-20 від 25.02.2021 звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 2310100000:03:020:0027, площею 0,3949 га, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Східна, 9, виконаний станом на 01.02.2019 оцінювачами ОСОБА_5 , ОСОБА_7 в складі суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс», за результатами якої ринкова вартість об`єкта оцінки складала: 261 210 (двісті шістдесят одна тисяча двісті десять грн. 00 коп.) без ПДВ, відповідно до вимог п.67 Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 №1440 класифікується як звіт, що не відповідає вимогам нормативно правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний.
Внаслідок зловживання оцінювачами ОСОБА_5 та ОСОБА_7 своїми повноваженнями під час складання звіту про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:020:0027, площею 0,3949 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_6 було занижено вартість вказаної земельної ділянки, в результаті чого територіальній громаді міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради спричинено шкоду на суму 208 089, 00 грн., що у сто і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Своїми умисними діями ОСОБА_5 вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч.1 ст.28 ч. 2 ст. 365-2 КК України, а саме: зловживання своїми повноваженнями оцінювачем, який не є державним службовцем, посадовою особою місцевого самоврядування, але здійснює професійну діяльність, пов`язану з наданням публічних послуг, з метою отримання неправомірної вигоди, якщо це завдало істотної шкоди охоронюваним законом громадським інтересам, вчинене повторно, групою осіб.
Крім того, ОСОБА_6 , розуміючи, що не може самостійно скласти Звіти про експертну грошову оцінку земельних ділянок, в 2017 році, у невстановлений в ході досудового розслідування більш точний час та місце, за невстановлених обставин та спосіб, з метою одержання покупцями земельних ділянок на території м. Запоріжжя неправомірної вигоди у вигляді заниженої вартості земельної ділянки, за попередньою змовою, залучила в якості співвиконавців своїх дій директора суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_7 та оцінювача суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_5 .
Так, ОСОБА_6 , керуючись єдиним умислом на нанесення матеріальної шкоди місцевому бюджету, у складі групи, будучи організатором цієї групи, у ролі організатора та співвиконавця, діючи в інтересах покупців земельних ділянок, залучила до своєї злочинної схеми по продажу земельних ділянок комунальної власності за заниженої вартістю в якості співвиконавців директора суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_7 та оцінювача вказаного суб`єкта оціночної діяльності ОСОБА_5 , з якими узгодила дії внесення останніми до Звіту про експертну грошову оцінку земельних ділянок заниженої вартості земельних ділянок.
Таким чином ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_5 , за попередньою змовою, умисно, вступили у злочинну співучасть між собою, направлену на вчинення кримінального правопорушення, вчинене за наступних обставин:
01.10.2018 ОСОБА_13 звернулась до виконавчого комітету Запорізької міської ради із заявою/клопотанням про надання дозволу на викуп земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:020:0063 площею 0,3892 га, з цільовим призначенням «Для розташування виробничої бази», яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_7 (без розстрочення платежу).
Запорізькою міською радою 31.10.2018 прийнято рішення №35/43 «Про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки по АДРЕСА_7 гр. ОСОБА_13 для розташування виробничої бази».
Відповідно до рішення №35/43 від 31.10.2018 року Запорізька міська рада вирішила після укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки замовити проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,3892 га по АДРЕСА_7 , яка раніше передана в оренду гр. ОСОБА_13 для розташування виробничої бази рішенням міської ради від 28.01.05 №31/119 «Про передачу в оренду гр. ОСОБА_13 земельної ділянки по АДРЕСА_7 для розташування виробничої бази», з метою її подальшого продажу.
Відповідно до п. 3 рішення № 35/43 від 31.10.2018 року Запорізька міська рада вирішила зобов`язати гр. ОСОБА_13 ( АДРЕСА_8 ) укласти договір про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.
Згідно з п. 4 рішення № 35/43 від 31.10.2018 року Запорізька міська рада вирішила доручити управлінню з питань земельних відносин Запорізької міської ради ( ОСОБА_6 ) забезпечити укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки та проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до ст. 2 ЗУ «Про публічні закупівлі» під час здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг, вартість яких є меншою за вартість, що встановлена в абзацах другому і третьому цієї частини, замовники повинні дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель, установлених цим Законом, та можуть використовувати електронну систему закупівель з метою відбору постачальника товару (товарів), надавача послуги (послуг) та виконавця робіт для укладення договору.
Згідно зі ст. 3 ЗУ «Про публічні закупівлі» закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників, максимальна економія та ефективність, відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель, недискримінація учасників, об`єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій, запобігання корупційним діям і зловживанням.
В подальшому, на виконання спільного злочинного наміру, за попередньою змовою із ОСОБА_7 та ОСОБА_5 , ОСОБА_6 у період з жовтня 2018 по листопад 2018 року, у невстановлений в ході досудового розслідування більш точний час та місце, за невстановлених обставин та у невстановлений спосіб, в порушення вимог ст.ст. 2, 3 Закону України «Про публічні закупівлі», без використання електронної системи закупівель, без додержання принципів публічних закупівель щодо добросовісної конкуренції серед учасників, максимальної економії та ефективності, відкритості та прозорість на всіх стадіях закупівель, об`єктивної та неупередженої оцінки тендерних пропозицій, запобігання корупційним діям і зловживанням залучила ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» як виконавця робіт з експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:020:0063, що розташована за адресою: АДРЕСА_7 .
На виконання спільного злочинного плану із ОСОБА_7 та ОСОБА_5 , приблизно в листопаді 2018 року ОСОБА_6 , будучи службовою особою, зловживаючи службовим становищем, діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для інших фізичних осіб, на виконання п. 4 рішення Запорізької міської ради №35/43 від 31.10.2018 у невстановлені досудовим слідством час, місці та спосіб, забезпечила підготовку проекту договору № 1/18-062 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки з метою забезпечення подальшого укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки та проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
При цьому ОСОБА_6 , достовірно знаючи про порядок фінансування робіт з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, в порушення вимог ч. 8 ст. 128 Земельного кодексу України, у невстановлені досудовим слідством час, місці та спосіб, забезпечила зазначення в проекті договору № 1/18-062 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки платником гр. ОСОБА_13 .
Крім того, ОСОБА_6 , розуміючи, що проект договору № 1/18-062 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, не відповідає вимогам чинного законодавства, зокрема ч. 8 ст.128 Земельного Кодексу України, умисно не передала його для надання відповідних висновків до Департаменту правового забезпечення Запорізької міської ради.
29.11.2018 між Запорізькою міською радою в особі міського голови ОСОБА_9 (замовник), ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» в особі директора ОСОБА_7 (виконавець) та ОСОБА_13 (платник) був укладений договір № 1/18-062 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до п.1.1. вказаного договору Замовник доручає, а Виконавець приймає на себе зобов`язання по виконанню робіт з експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,3892 га кадастровий номер 2310100000:03:020:0063, що розташована за адресою: АДРЕСА_7 .
Згідно з п.3.2.1 договору виконавець зобов`язаний виконати оцінку станом на 01.11.2018.
Відповідно до п.3.2.2. договору у термін, визначений цим Договором, надати Замовнику звіт про оцінку, виконаний згідно діючого законодавства.
05.12.2018, ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» в особі директора ОСОБА_7 та оцінювача ОСОБА_5 , діючи на виконання спільного злочинного наміру та з метою пособництва у вчиненні ОСОБА_6 кримінального правопорушення, на виконання умов договору № 1/18-062 від 29.11.2018, склали Звіт про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:020:0063, площею 0,3892 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_7 , згідно з яким ринкова вартість вказаної земельної ділянки станом на 01.11.2018 року складає 193 450 (сто дев`яносто три тисячі чотириста п`ятдесят) гривень 00 копійок, яка є умисно нею заниженою, і не відповідає фактичній ринковій вартості такої землі, про що ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_5 було достовірно відомо.
Відповідно до рецензії на звіт про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:020:0063, площею 0,3892 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_7 складеної ГО «Всеукраїнська спілка оцінювачів землі» останній відповідно до вимог п.67 Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна та майнових прав» не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та не професійним і не може бути використаним.
Відповідно до висновку за результатами проведення судової оціночно-земельної експертизи №1522-20 від 25.02.2021 звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 2310100000:03:020:0063, площею 0,3892 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_7 , виконаний станом на 01.11.2018 оцінювачами ОСОБА_5 , ОСОБА_7 в складі суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс», за результатами якої ринкова вартість об`єкта оцінки складала 193 450,00 (сто дев`яносто три тисячі чотириста п`ятдесят грн. 00 коп.) без ПДВ, відповідно до вимог п.67 Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 №1440 класифікується як звіт, що не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний.
У грудні 2018 року, ОСОБА_6 , у невстановлений в ході досудового розслідування більш точний час та місце, діючи за попередньою змовою із ОСОБА_7 та ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді начальника Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради, знаходячись у приміщені управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради за адресою: м. Запоріжжя, вул. Зелінського 3, маючи достатній освітній рівень та професійні знання у галузі земельного законодавства, для фахового виконання своїх службових обов`язків, у законний спосіб, згідно із вищевказаними нормами законодавчих і нормативних актів, діючи умисно, протиправно, зловживаючи своїм службовим становищем, всупереч інтересам служби, порушуючи закон, достовірно розуміючи протиправність своїх дій у вигляді сприяння ОСОБА_13 в отриманні земельної ділянки завідомо для себе у спосіб не передбачений законом і за значно заниженою вартістю земельної ділянки комунальної власності м. Запоріжжя, прийняла Звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 2310100000:03:020:0063, що розташована за адресою: АДРЕСА_7 , виконаний оцінювачами ОСОБА_5 , ОСОБА_7 в складі суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс».
В подальшому у грудні 2018 року ОСОБА_6 , перебуваючи на посаді начальника Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради, знаходячись у приміщені Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради за адресою: м. Запоріжжя, вул. Зелінського, 3 розуміючи, що вищевказаний Звіт не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний та достовірно знаючи, що вартість зазначеної земельної ділянки значно занижена, діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для іншої фізичної особи, використала своє службове становище всупереч інтересам служби, а саме розробила, погодила та внесла на розгляд Запорізької міської ради проект рішення «Про продаж гр. ОСОБА_13 земельної ділянки по АДРЕСА_7 для розташування виробничої бази», а також склала відповідну пояснювальну записку про можливість передачі у власність земельної ділянки.
При цьому проект рішення «Про продаж гр. ОСОБА_13 земельної ділянки по АДРЕСА_7 для розташування виробничої бази», а також відповідну пояснювальну записку про можливість передачі у власність земельної ділянки, ОСОБА_6 власноруч завірила своїми підписами.
Окрім того, ОСОБА_6 , діючи на виконання спільного злочинного наміру та за попередньою змовою із ОСОБА_7 та ОСОБА_5 , в порушення вимог ч. 3 ст. 14 Регламенту Запорізької міської ради, умисно не виклала на окремому аркуші у формі своїх зауважень до вказаного проекту рішення або своєї окремої думки інформацію про невідповідність документів для продажу гр. ОСОБА_13 земельної ділянки АДРЕСА_7 для розташування виробничої бази, про те, що вартість земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:020:0063, що розташована за адресою: АДРЕСА_7 , зазначена у Звіті про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, який складено ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс», є значно заниженою, а сам Звіт про проведення експертної грошової оцінки не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний.
Внаслідок вищевказаних дій ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_5 19.12.2018 Запорізькою міською радою прийнято рішення №108/82 «Про продаж гр. ОСОБА_13 земельної ділянки по АДРЕСА_7 для розташування виробничої бази».
На підставі вказаних проекту рішення Запорізької міської ради, пояснювальної записки до нього та Звіту про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:020:0063, що розташована за адресою: АДРЕСА_7 , 28.03.2019 між Запорізькою міською радою в особі міського голови ОСОБА_9 та гр. ОСОБА_13 укладено договір купівлі продажу зазначеної земельної ділянки, згідно з яким Запорізька міська рада продала та передала у власність зазначеної громадянки земельну ділянку із кадастровим номером 2310100000:03:020:0063, площею 0,3892 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_7 .
На підставі договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки від 29.11.2018 №3/20/63 гр. ОСОБА_13 06.12.2018 року перераховано авансовий платіж на рахунок Запорізької міської ради № 31517941008005, відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України у Комунарському районі м. Запоріжжя в сумі 66 934,09 гривень.
ОСОБА_13 25.03.2019 на рахунок Запорізької міської ради №31517941008005 відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України у Комунарському районі м. Запоріжжя перераховано залишок вартості земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:020:0063, площею 0,3892 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_7 , у сумі 126 515, 91 гривень.
Відповідно до висновку комплексної судової оціночно-земельної та економічної експертизи № 805/806-20 від 13.07.2020 ринкова вартість земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:020:0063, площею 0,3892 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_7 станом на 01.11.2018 складала 423 060, 00 грн.
Різниця між ринковою вартістю земельної ділянки із кадастровим 2310100000:03:020:0063, площею 0,3892 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_7 , станом на 01.11.2018 (з округленням), що визначена за результатами оціночно-земельної експертизи та вартістю сплаченою гр. ОСОБА_13 згідно договору купівлі -продажу від 28.03.2019 складає 229 610, 00 грн. (423 060,00 193 450,00 = 229 610,00 грн.).
Таким чином, ОСОБА_5 , в порушення вимог ст. 31 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні», зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, за співучасті начальника Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради ОСОБА_6 , з метою одержання неправомірної вигоди для третіх осіб ОСОБА_13 , у вигляді заниженої вартості земельної ділянки, використала своє службове становище всупереч інтересам служби, що виразилось у недотриманні під час здійснення оціночної діяльності вимог Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» та нормативно-правових актів з оцінки майна, та незабезпеченні об`єктивності оцінки майна, в результаті чого територіальній громаді міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради спричинено шкоду на суму 229 610,00 грн., що у двісті п`ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Своїми умисними діями ОСОБА_5 вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364 КК України, а саме: вчинене за попередньою змовою групою осіб зловживання службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для іншої фізичної особи використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом громадським інтересам.
Крім того, в ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_5 , здійснюючи професійну діяльність, пов`язану з наданням публічних послуг з оцінки земельних ділянок, протиправно, всупереч вищевказаних норм законодавства, діючи у групі із директором (оцінювачем) ТОВ «Оціночно-консалтінгова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_7 , з прямим умислом, в інтересах третіх осіб покупців земельних ділянок на території м. Запоріжжя, з метою одержання ними неправомірної вигоди у вигляді отримання заниженої вартості земельної ділянки, розуміючи протиправність своїх дій і настання внаслідок їх вчинення суспільно небезпечних наслідків через завдання шкоди, у вигляді недоотримання коштів місцевим бюджетом м. Запоріжжя, та, бажаючи настання таких наслідків, вчинив протиправні дії за наступних обставин:
01.10.2018 ОСОБА_13 звернулась до виконавчого комітету Запорізької міської ради із заявою/клопотанням про надання дозволу на викуп земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:020:0063 площею 0,3892 га, з цільовим призначенням «Для розташування виробничої бази», яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_7 . Запорізькою міською радою 31.10.2018 прийнято рішення №35/43 «Про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки по АДРЕСА_7 гр. ОСОБА_13 для розташування виробничої бази».
Відповідно до рішення №35/43 від 31.10.2018 року Запорізька міська рада вирішила після укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки замовити проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,3892 га по АДРЕСА_7 , яка раніше передана в оренду гр. ОСОБА_13 для розташування виробничої бази рішенням міської ради від 28.01.05 №31/119 «Про передачу в оренду гр. ОСОБА_13 земельної ділянки по АДРЕСА_7 для розташування виробничої бази», з метою її подальшого продажу.
Між Запорізькою міською радою в особі міського голови ОСОБА_9 (замовник), ТОВ «Оціночно консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» в особі директора ОСОБА_7 (виконавець) та ОСОБА_13 (платник) 29.11.2018 був укладений договір № 1/18-062 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до п.1.1. вказаного договору Замовник доручає, а Виконавець приймає на себе зобов`язання по виконанню робіт з експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,3892 га кадастровий номер 2310100000:03:020:0063, що розташована за адресою: АДРЕСА_7 .
Згідно з п.3.2.1 договору виконавець зобов`язаний виконати оцінку станом на 01.11.2018.
Відповідно до п.3.2.2. договору у термін, визначений цим Договором, надати Замовнику звіт про оцінку, виконаний згідно діючого законодавства.
Відповідно до статей 9, 31 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» ОСОБА_5 була зобов`язана дотримуватися під час здійснення оціночної діяльності вимог цього Закону та нормативно-правових актів з оцінки майна, забезпечувати об`єктивність оцінки майна, повідомляти замовника про неможливість проведення об`єктивної оцінки у зв`язку з виникненням обставин, які цьому перешкоджають, у тому числі за відсутності всіх необхідних для цього вихідних даних та документів.
05.12.2018, у невстановлені досудовим слідством час, місці та спосіб, оцінювач ОСОБА_5 , діючи у групі із директором (оцінювачем) ТОВ «Оціночно-консалтінгова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_7 , перебуваючи за місцем реєстрації ТОВ «Оціночно-консалтінгова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» за адресою: м. Запоріжжя, бул. Центральний, 21, в порушення зазначених вище вимог Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» та Закону України «Про оцінку земель», зловживаючи своїми службовими повноваженнями, діючи умисно, з метою отримання неправомірної вигоди склала Звіт про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:020:0063, площею 0,3892 га, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Музична, 2д, який відповідно до вимог п.67 Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна та майнових прав» не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та не професійним і не може бути використаним.
При цьому вказаний звіт був підписаний ОСОБА_5 та директором (оцінювачем) ТОВ «Оціночно-консалтінгова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_7 .
Зокрема, відповідно до рецензії на звіт про експертну грошову оцінку вказаної земельної ділянки, складеною 12.08.2020 ГО «Всеукраїнська спілка оцінювачів землі» встановлені наступні порушення:
1. Щодо зібраних виконавцем вихідних даних:
1.1. Після детального дослідження ринку та об`єктів порівняння, що приймають участь в розрахунку, було виявлено, що в Звіті відсутні підтверджувальні документи - посилання або викопіровки з рішень місцевої ради про продаж об`єктів порівняння, що використовуються за методом зіставлення цін продажу подібних земельних ділянок.
В Звіті відсутній аналіз цінового діапазону пропозицій-продажу земельних ділянок на відкритому ринку. Розрахунок базується на даних первинного продажу (приватизації) земельних ділянок, що не підтверджений даними вторинного ринку.
Отже, зібраних в звіті даних недостатньо для того, щоб зробити висновок відносно вартості об`єкту оцінки.
2. Щодо відповідності і правильності застосування під час проведення оцінки методичних підходів та оціночних процедур
При розрахунку було використано методичний підхід, що ґрунтується на зіставлені цін продажу, із застосуванням методу попарного зіставлення та методичний підхід, що ґрунтується па врахуванні витрат па земельні поліпшення, із застосуванням економічного методу.
Зауваження до методичного підходу, що ґрунтується на зіставлені цін продажу подібних земельних ділянок.
- розрахунок базується на даних первинного продажу - приватизації земельних ділянок комунальної власності, що не підтверджений даними вторинного ринку. На сьогоднішній день на вторинному ринку нерухомості присутні пропозиції продажу земельних ділянок комерційного призначення м. Запоріжжя, що дозволяє провести розрахунок за підходом зіставлення цін продажу подібних земельних ділянок. Дані ринку нерухомості за 2018 рік сьогодні - на дату проведення рецензії, в джерелах масової інформації недоступні.
- в додатках до Звіту відсутні посилання про продаж об`єктів порівняння - земельних ділянок, що використовуються за методом зіставлення цін продажу подібних земельних ділянок.
- для розрахунку Оцінювачами в якості об`єктів порівняння обрано п`ять земельних ділянок комунальної власності, які були приватизовані протягом 2017 року, тоді як дата оцінки в Звіті 01.11.2018 р. За один-два роки ринок нерухомості міг зазнати істотних змін, що не було проаналізовано в Звіті. За поправку на дату оцінки при проведенні коригувань було обрано індекси інфляції - індекс споживчих цін, які не відображають стан ринку нерухомості. Крім того, оцінка обраних для розрахунку об`єктів порівняння для приватизації проведена тими ж Оцінювачами та Суб`єктом оціночної діяльності, що виконали Звіт, що рецензується. Враховуючи, що прийняті за об`єкти порівняння результати не підтверджені ринком, даний розрахунок є не коректним.
Зауваження до методичного підходу, що ґрунтується на врахуванні витрат на земельні поліпшення, із застосуванням економічного методу.
Вартість земельної ділянки за методом витрат на земельні поліпшення економічним методом повинна визначатись як різниця між очікуваним доходом від продажу поліпшеної ділянки та витратами на земельні поліпшення. Оцінювачем при виборі об`єктів порівняння та розрахунку не враховано наступне.
Зауваження до вибору об`єктів порівняння та розрахунку вартості земельної ділянки:
Оцінювачем для розрахунку вартості земельної ділянки за об`єкти порівняння для розрахунку вартості поліпшень були обрані виробничо-складські комплекси будівель, де не у всіх вказані площі та статус земельних ділянок, на яких вони розташовані. Отже Оцінювачем не було проведено коригувань на статус земельних ділянок об`єктів порівнянь (оренда або власність) та на площу земельних ділянок, як може суттєво відрізнятись від площі земельної ділянки об`єкта оцінки та відповідно мати суттєвий вплив на одержаний результат.
При визначенні витрат на земельні поліпшення до розрахунку наступні зауваження:
- при визначенні вартості заміщення поліпшень земельної ділянки Оцінювачем враховується тільки фізичний знос, хоча згідно до Національного Стандарту № 1 «Залишкова вартість заміщення (відтворення) - це вартість заміщення (відтворення) об`єкта оцінки за вирахуванням усіх видів зносу», тобто оцінювачем не враховані економічний та функціональний зноси.
- при визначенні вартості заміщення поліпшень земельної ділянки Оцінювачем враховується тільки фізичний знос на рівні 20% для всіх будівель однаково, хоча роки будівництва будівель комплексу згідно до технічного паспорту різні від 1961 по 2013 рік, що передбачає більший за розміром та різний фізичний знос;
- при розрахунку не врахований прибуток Забудовника (підприємницький прибуток) та витрати на пайову участь в розвитку інфраструктури міста.
Відповідно до Загального висновку про достовірність оцінки майна, звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:020:0063, площею 0,3892 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_7 , виконаний станом на 01.11.2018 оцінювачами ОСОБА_5 та ОСОБА_7 в складі суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес - Експерт-Сервіс», за результатами якого ринкова вартість об`єкта оцінки склала 193 450,0 (сто дев`яносто три тисячі чотириста п`ятдесят) 00 копійок без ПДВ, класифікується рецензентами відповідно до вимог п. 67 Національного стандарту № 1 «Загальні засади оцінки майна та майнових прав» за наступною ознакою: звіт не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний.
Достовірно знаючи про неповноту інформації або відсутності її взагалі у звіті про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:020:0063, площею 0,3892 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_7 , ОСОБА_5 , діючи у групі із директором (оцінювачем) ТОВ «Оціночно-консалтінгова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_7 , не зазначила про негативний вплив цього фактору на результати оцінки. Під час проведення оцінки не зібрала та не проаналізувала всі істотні відомості про об`єкт оцінки.
05.12.2018, у невстановлені досудовим слідством час, місці та спосіб, оцінювач ОСОБА_5 , діючи у групі із директором (оцінювачем) ТОВ «Оціночно-консалтінгова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_7 , перебуваючи за місцем реєстрації ТОВ «Оціночно-консалтінгова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» за адресою: м. Запоріжжя, бул. Центральний, 21, в порушення зазначених вище вимог Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» та Закону України «Про оцінку земель», зловживаючи своїми службовими повноваженнями, діючи умисно, з метою отримання неправомірної вигоди, склала звіт про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:020:0063, площею 0,3892 га, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Музична, 2д, згідно з яким ринкова вартість вказаної земельної ділянки станом на 01.11.2018 року складає 193 450 (сто дев`яносто три тисячі чотириста п`ятдесят) гривень 00 копійок.
При цьому вказаний звіт був підписаний ОСОБА_5 та директором (оцінювачем) ТОВ «Оціночно-консалтінгова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_7 .
На підставі вказаного звіту про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:020:0063, що розташована за адресою: АДРЕСА_7 , 28.03.2019 між Запорізькою міською радою в особі міського голови ОСОБА_9 та гр. ОСОБА_13 укладено договір купівлі продажу зазначеної земельної ділянки, згідно з яким Запорізька міська рада продала та передала у власність зазначеної громадянки земельну ділянку із кадастровим номером 2310100000:03:020:0063, площею 0,3892 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_7 .
06.12.2018 на підставі договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки від 29.11.2018 №3/20/63 гр. ОСОБА_13 перераховано авансовий платіж на рахунок Запорізької міської ради №31517941008005, відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України у Комунарському районі м. Запоріжжя в сумі 66 934,09 гривень.
25.03.2019 ОСОБА_13 на рахунок Запорізької міської ради №31517941008005 відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України у Комунарському районі м. Запоріжжя перераховано залишок вартості земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:020:0063, площею 0,3892 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_7 , у сумі 126 515, 91 гривень.
Відповідно до висновку комплексної судової оціночно земельної та економічної експертизи №805/806-20 від 13.07.2020 ринкова вартість земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:020:0063, площею 0,3892 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_7 станом на 01.11.2018 складала 423 060, 00 грн.
Різниця між ринковою вартістю земельної ділянки із кадастровим 2310100000:03:020:0063, площею 0,3892 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_7 , станом на 01.11.2018 (з округленням), що визначена за результатами оціночно-земельної експертизи та вартістю сплаченою гр. ОСОБА_13 згідно договору купівлі продажу від 28.03.2019 складає 229 610, 00 грн.
Відповідно до висновку за результатами проведення судової оціночно-земельної експертизи №1522-20 від 25.02.2021 звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 2310100000:03:020:0063, площею 0,3892 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_7 , виконаний станом на 01.11.2018 оцінювачами ОСОБА_5 , ОСОБА_7 в складі суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс», за результатами якої ринкова вартість об`єкта оцінки складала 193 450,00 (сто дев`яносто три тисячі чотириста п`ятдесят грн. 00 коп.) без ПДВ, відповідно до вимог п.67 Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 №1440 класифікується як звіт, що не відповідає вимогам нормативно правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний.
Внаслідок зловживання оцінювачами ОСОБА_5 та ОСОБА_7 своїми повноваженнями під час складання Звіту про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 22310100000:03:020:0063, площею 0,3892 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_7 було занижено вартість вказаної земельної ділянки, в результаті чого територіальній громаді міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради спричинено шкоду на суму 229 610, 00 грн., що у двісті п`ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, чим спричинено тяжкі наслідки громадським інтересам.
Своїми умисними діями ОСОБА_5 вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч.1 ст.28 ч. 3 ст. 365-2 КК України, а саме: зловживання своїми повноваженнями оцінювачем, який не є державним службовцем, посадовою особою місцевого самоврядування, але здійснює професійну діяльність, пов`язану з наданням публічних послуг, з метою отримання неправомірної вигоди, якщо це спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом громадським інтересам, вчинене повторно, групою осіб.
Крім того, ОСОБА_6 розуміючи, що не може самостійно скласти Звіти про експертну грошову оцінку земельних ділянок, в 2017 році, у невстановлений в ході досудового розслідування більш точний час та місце, за невстановлених обставин та спосіб, з метою одержання покупцями земельних ділянок на території м. Запоріжжя неправомірної вигоди у вигляді заниженої вартості земельної ділянки, за попередньою змовою, залучила в якості співвиконавців своїх дій директора суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_7 та оцінювача суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_5 .
Так, ОСОБА_6 , керуючись єдиним умислом на нанесення матеріальної шкоди місцевому бюджету, у складі групи, будучи організатором цієї групи, у ролі організатора та співвиконавця, діючи в інтересах покупців земельних ділянок, залучила до своєї злочинної схеми по продажу земельних ділянок комунальної власності за заниженої вартістю в якості співвиконавців директора суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_7 та оцінювача вказаного суб`єкта оціночної діяльності ОСОБА_5 , з якими узгодила дії внесення останніми до Звіту про експертну грошову оцінку земельних ділянок заниженої вартості земельних ділянок.
Таким чином ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_5 , за попередньою змовою, умисно, вступили у злочинну співучасть між собою, направлену на вчинення кримінального правопорушення, вчинене за наступних обставин:
26.01.2017 року ТОВ «ЛУГ ІНВЕСТ» в особі директора ОСОБА_14 звернулась до виконавчого комітету Запорізької міської ради із заявою/клопотанням про надання дозволу на викуп земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:05:009:0345 площею 0,0248 га, з цільовим призначенням «Для розташування розподільного пункту (для об`єкта охорони здоров`я)», яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_9 .
Запорізькою міською радою 31.05.2017 прийнято рішення №57/6 «Про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки по АДРЕСА_9 , яка передана в оренду ТОВ «ЛУГ ІНВЕСТ» для розташування розподільного пункту (для об`єкта охорони здоров`я)».
Відповідно до рішення №57/6 від 31.05.2017 року Запорізька міська рада вирішила після укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки замовити проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,0248 га по вул. Сєдова, 3, яка раніше передана в оренду ТОВ «ЛУГ ІНВЕСТ» для розташування розподільного пункту (для об`єкта охорони здоров`я), з метою її подальшого продажу.
Відповідно до п. 4 рішення №57/6 від 31.05.2017 року Запорізька міська рада вирішила зобов`язати ТОВ «ЛУГ ІНВЕСТ» ( ОСОБА_14 , м. Запоріжжя, вул. Сєдова, 3) укласти договір про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.
Згідно з п. 5 рішення № 57/6 від 31.05.2017 року Запорізька міська рада вирішила доручити управлінню з питань земельних відносин Запорізької міської ради ( ОСОБА_6 ) забезпечити укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки та проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до ст. 2 ЗУ «Про публічні закупівлі» під час здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг, вартість яких є меншою за вартість, що встановлена в абзацах другому і третьому цієї частини, замовники повинні дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель, установлених цим Законом, та можуть використовувати електронну систему закупівель з метою відбору постачальника товару (товарів), надавача послуги (послуг) та виконавця робіт для укладення договору.
Згідно зі ст. 3 ЗУ «Про публічні закупівлі» закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників, максимальна економія та ефективність, відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель, недискримінація учасників, об`єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій, запобігання корупційним діям і зловживанням.
Відповідно до постанови КМУ №381 від 22.04.2009 року «Про затвердження Порядку здійснення розрахунків з розстроченням платежу за придбання земельної ділянки державної та комунальної власності» покупці, заінтересовані у придбанні земельних ділянок державної та комунальної власності, укладають договір про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки з органом, що здійснює продаж земельних ділянок (далі - уповноважений орган), та сплачують авансовий внесок.
Відповідно до п. 9 постанови КМУ 381 від 22.04.2009 року авансові внески використовуються для фінансування робіт з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
Згідно з п.10 постанови КМУ 381 від 22.04.2009 року закупівля послуг з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки здійснюється відповідно до законодавства з питань закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти.
Відповідно до п.11 постанови КМУ 381 від 22.04.2009 року Уповноважений орган визначає на конкурентних засадах юридичну або фізичну особу, яка є суб`єктом оціночної діяльності в розумінні статті 6 Закону України «Про оцінку земель».
В подальшому, на виконання спільного злочинного наміру, за попередньою змовою із ОСОБА_7 та ОСОБА_5 , ОСОБА_6 у період з травня 2017 по липень 2017 року, у невстановлений в ході досудового розслідування більш точний час та місце, за невстановлених обставин та у невстановлений спосіб, в порушення вимог ст.ст.2,3 Закону України «Про публічні закупівлі» та п.9,10,11 постанови КМУ № 381 від 22.04.2009 року «Про затвердження Порядку здійснення розрахунків з розстроченням платежу за придбання земельної ділянки державної та комунальної власності» без використання електронної системи закупівель, без додержання принципів публічних закупівель щодо добросовісної конкуренції серед учасників, максимальної економії та ефективності, відкритості та прозорість на всіх стадіях закупівель, об`єктивної та неупередженої оцінки тендерних пропозицій, запобігання корупційним діям і зловживанням залучила ТОВ «Оціночно консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» як виконавця робіт з експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:05:009:0345, що розташована за адресою: АДРЕСА_9 .
На виконання спільного злочинного плану із ОСОБА_7 та ОСОБА_5 , приблизно в липні 2017 року ОСОБА_6 , будучи службовою особою, зловживаючи службовим становищем, діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для інших осіб, на виконання п. 4 рішення Запорізької міської ради № 57/6 від 31.05.2017 у невстановлені досудовим слідством час, місці та спосіб, забезпечила підготовку проекту договору № 1/17-030 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки з метою забезпечення подальшого укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки та проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
При цьому ОСОБА_6 , достовірно знаючи про порядок фінансування робіт з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, в порушення вимог ч.8 ст.128 Земельного кодексу України, у невстановлені досудовим слідством час, місці та спосіб, забезпечила зазначення в проекті договору №1/17-030 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки платником ТОВ «ЛУГ ІНВЕСТ».
Крім того, ОСОБА_6 , розуміючи, що проект договору №1/17-030 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, не відповідає вимогам чинного законодавства, зокрема ч. 8 ст. 128 Земельного Кодексу України, умисно не передала його для надання відповідних висновків до Департаменту правового забезпечення Запорізької міської ради.
20.07.2017 між Запорізькою міською радою в особі міського голови ОСОБА_9 (замовник), ТОВ «Оціночно консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» в особі директора ОСОБА_7 (виконавець) та ТОВ «ЛУГ ІНВЕСТ» (платник) був укладений договір № 1/17-030 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до п.1.1. вказаного договору Замовник доручає, а Виконавець приймає на себе зобов`язання по виконанню робіт з експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,0248 га кадастровий номер 2310100000:05:009:0345, що розташована за адресою: АДРЕСА_9 .
Згідно з п.3.2.1 договору виконавець зобов`язаний виконати оцінку станом на 01.07.2017.
Відповідно до п.3.2.2. договору у термін, визначений цим Договором, надати Замовнику звіт про оцінку, виконаний згідно діючого законодавства.
09.08.2017, ТОВ «Оціночно консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» в особі директора ОСОБА_7 та оцінювача ОСОБА_5 , діючи на виконання спільного злочинного наміру та з метою пособництва у вчиненні ОСОБА_6 кримінального правопорушення, на виконання умов договору № 1/17-030 від 20.07.2017, склали Звіт про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:05:009:0345, площею 0,0248 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_9 , згідно з яким ринкова вартість вказаної земельної ділянки станом на 01.07.2017 року складає 18 955 (вісімнадцять тисяч дев`ятсот п`ятдесят п`ять) гривень 00 копійок, яка є умисно нею заниженою, і не відповідає фактичній ринковій вартості такої землі, про що ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_5 було достовірно відомо.
Відповідно до рецензії на звіт про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:05:009:0345, площею 0,0248 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_9 складеної ГО «Всеукраїнська спілка оцінювачів землі» останній відповідно до вимог п.67 Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна та майнових прав» не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та не професійним і не може бути використаним.
Відповідно до висновку за результатами проведення судової оціночно-земельної експертизи №1538-20 від 25.02.2021 звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 2310100000:05:009:0345, площею 0,0248 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_9 , виконаний станом на 01.07.2017 оцінювачами ОСОБА_5 , ОСОБА_7 в складі суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс», за результатами якої ринкова вартість об`єкта оцінки складала: 18 955, 00 (вісімнадцять тисяч дев`ятсот п`ятдесят п`ять грн. 00 коп.) без ПДВ, відповідно до вимог п.67 Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 №1440 класифікується як звіт, що не відповідає вимогам нормативно правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний.
У серпні 2017 року, ОСОБА_6 , у невстановлений в ході досудового розслідування більш точний час та місце, діючи за попередньою змовою із ОСОБА_7 та ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді начальника Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради, знаходячись у приміщені управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради за адресою: м. Запоріжжя, вул. Зелінського 3, маючи достатній освітній рівень та професійні знання у галузі земельного законодавства, для фахового виконання своїх службових обов`язків, у законний спосіб, згідно із вищевказаними нормами законодавчих і нормативних актів, діючи умисно, протиправно, зловживаючи своїм службовим становищем, всупереч інтересам служби, порушуючи закон, достовірно розуміючи протиправність своїх дій у вигляді сприяння ТОВ «ЛУГ ІНВЕСТ» в отриманні земельної ділянки завідомо для себе у спосіб не передбачений законом і за значно заниженою вартістю земельної ділянки комунальної власності м. Запоріжжя, прийняла Звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 2310100000:05:009:0345, площею 0,0248 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_9 виконаний оцінювачами ОСОБА_5 , ОСОБА_7 в складі суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс».
В подальшому в серпні 2017 року ОСОБА_6 , перебуваючи на посаді начальника Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради, знаходячись у приміщені Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради за адресою: м. Запоріжжя, вул. Зелінського,3 розуміючи, що останній не відповідає вимогам нормативно правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний та достовірно знаючи, що вартість зазначеної земельної ділянки значно занижена, діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для інших фізичних осіб, використала своє службове становище всупереч інтересам служби, а саме розробила, погодила та внесла на розгляд Запорізької міської ради проект рішення «Про продаж ТОВ «ЛУГ ІНВЕСТ» земельної ділянки по АДРЕСА_9 для розташування розподільного пункту (для об`єкта охорони здоров`я)», а також склала відповідну пояснювальну записку про можливість передачі у власність земельної ділянки.
При цьому проект рішення «Про продаж ТОВ «ЛУГ ІНВЕСТ» земельної ділянки по АДРЕСА_9 для розташування розподільного пункту (для об`єкта охорони здоров`я)», а також відповідну пояснювальну записку про можливість передачі у власність земельної ділянки, ОСОБА_6 власноруч завірила своїми підписами.
Окрім того, ОСОБА_6 , діючи на виконання спільного злочинного наміру та за попередньою змовою із ОСОБА_7 та ОСОБА_5 , в порушення вимог ч. 3 ст. 14 Регламенту Запорізької міської ради, умисно не виклала на окремому аркуші у формі своїх зауважень до вказаного проекту рішення або своєї окремої думки інформацію про невідповідність документів для продажу ТОВ «ЛУГ ІНВЕСТ» земельної ділянки по АДРЕСА_9 для розташування розподільного пункту (для об`єкта охорони здоров`я), про те, що вартість земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:05:009:0345, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Сєдова, 3, зазначена у Звіті про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, який складено ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс», є значно заниженою, а сам Звіт про проведення експертної грошової оцінки не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний.
Внаслідок вищевказаних дій ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_5 , 30.08.2017 Запорізькою міською радою прийнято рішення № 89/70 «Про продаж ТОВ «ЛУГ ІНВЕСТ» земельної ділянки по вул. Сєдова, 3 для розташування розподільного пункту (для об`єкта охорони здоров`я)».
На підставі вказаних проекту рішення Запорізької міської ради, пояснювальної записки до нього та Звіту про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:05:009:0345, площею 0,0248 га, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Сєдова, 3, 26.12.2017 між Запорізькою міською радою в особі міського голови ОСОБА_9 та ТОВ «ЛУГ ІНВЕСТ» в особі директора ОСОБА_15 укладено договір купівлі продажу зазначеної земельної ділянки, згідно з яким Запорізька міська рада продала та передала у власність зазначених громадян земельну ділянку із кадастровим номером 2310100000:05:009:0345, площею 0,0248 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_9 .
На підставі договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки від 20.07.2017 №0345 ТОВ «ЛУГ ІНВЕСТ» 24.07.2017 року перераховано авансовий платіж на рахунок Запорізької міської ради №315199417000007, відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України у Вознесенівському районі м. Запоріжжя в сумі 5 797,03 гривень.
ТОВ «ЛУГ ІНВЕСТ» 22.12.2017 на рахунок Запорізької міської ради №315199417000007 відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України у Вознесенівському районі м. Запоріжжя перераховано залишок вартості земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:05:009:0345, площею 0,0248 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_9 , у сумі 13 157, 97 гривень.
Відповідно до висновку комплексної судової оціночно-земельної та економічної експертизи № 405/406-20 від 15.09.2020 ринкова вартість земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:05:009:0345, площею 0,0248 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_9 станом на 01.07.2017 складала 340 217, 00 грн.
Різниця між ринковою вартістю земельної ділянки із кадастровим 2310100000:05:009:0345, площею 0,0248 га, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Сєдова, 3, визначеною за результатами оціночно-земельної експертизи та вартістю сплаченою ТОВ «ЛУГ ІНВЕСТ» згідно договору купівлі продажу від 26.12.2017 складає 321 262, 00 грн. (340 217,00 18 955,00 = 321 262,00 грн.).
Таким чином, ОСОБА_5 , в порушення вимог ст. 31 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні», зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, за співучасті начальника Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради ОСОБА_6 , з метою одержання неправомірної вигоди для третіх осіб ТОВ «ЛУГ ІНВЕСТ», у вигляді заниженої вартості земельної ділянки, використала своє службове становище всупереч інтересам служби, що виразилось у недотриманні під час здійснення оціночної діяльності вимог Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» та нормативно-правових актів з оцінки майна, та незабезпеченні об`єктивності оцінки майна, в результаті чого територіальній громаді міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради спричинено шкоду на суму 321 262,00 грн., що у двісті п`ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Своїми умисними діями ОСОБА_5 вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364 КК України, а саме: вчинене за попередньою змовою групою осіб зловживання службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для іншої фізичної особи використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом громадським інтересам.
Крім того, в ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_5 , здійснюючи професійну діяльність, пов`язану з наданням публічних послуг з оцінки земельних ділянок, протиправно, всупереч вищевказаних норм законодавства, діючи у групі із директором (оцінювачем) ТОВ «Оціночно-консалтінгова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_7 , з прямим умислом, в інтересах третіх осіб покупців земельних ділянок на території м. Запоріжжя, з метою одержання ними неправомірної вигоди у вигляді отримання заниженої вартості земельної ділянки, розуміючи протиправність своїх дій і настання внаслідок їх вчинення суспільно небезпечних наслідків через завдання шкоди, у вигляді недоотримання коштів місцевим бюджетом м. Запоріжжя, та, бажаючи настання таких наслідків, вчинила протиправні дії за наступних обставин:
26.01.2017 року ТОВ «ЛУГ ІНВЕСТ» в особі директора ОСОБА_14 звернулось до виконавчого комітету Запорізької міської ради із заявою/клопотанням про надання дозволу на викуп земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:05:009:0345 площею 0,0248 га, з цільовим призначенням «Для розташування розподільного пункту (для об`єкта охорони здоров`я)», яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Сєдова, 3.
31.05.2017 року Запорізькою міською радою прийнято рішення №57/6 «Про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки по вул. Сєдова, 3, яка передана в оренду ТОВ «ЛУГ ІНВЕСТ» для розташування розподільного пункту (для об`єкта охорони здоров`я)».
Відповідно до рішення №57/6 від 31.05.2017 Запорізька міська рада вирішила після укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки замовити проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,0248 га по вул. Сєдова, 3, яка раніше передана в оренду ТОВ «ЛУГ ІНВЕСТ» для розташування розподільного пункту (для об`єкта охорони здоров`я), з метою її подальшого продажу.
20.07.2017 між Запорізькою міською радою в особі міського голови ОСОБА_9 (замовник), ТОВ «Оціночно консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» в особі директора ОСОБА_7 (виконавець) та ТОВ «ЛУГ ІНВЕСТ» (платник) був укладений договір № 1/17-030 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до п.1.1. вказаного договору Замовник доручає, а Виконавець приймає на себе зобов`язання по виконанню робіт з експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,0248 га кадастровий номер 2310100000:05:009:0345, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Сєдова, 3.
Згідно з п.3.2.1 договору виконавець зобов`язаний виконати оцінку станом на 01.07.2017.
Відповідно до п.3.2.2. договору у термін, визначений цим Договором, надати Замовнику звіт про оцінку, виконаний згідно діючого законодавства.
Відповідно до статей 9, 31 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» ОСОБА_5 була зобов`язана дотримуватися під час здійснення оціночної діяльності вимог цього Закону та нормативно-правових актів з оцінки майна, забезпечувати об`єктивність оцінки майна, повідомляти замовника про неможливість проведення об`єктивної оцінки у зв`язку з виникненням обставин, які цьому перешкоджають, у тому числі за відсутності всіх необхідних для цього вихідних даних та документів.
09.08.2017, у невстановлені досудовим слідством час, місці та спосіб, оцінювач ОСОБА_5 , діючи у групі із директором (оцінювачем) ТОВ «Оціночно-консалтінгова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_7 , перебуваючи за місцем реєстрації ТОВ «Оціночно-консалтінгова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» за адресою: м. Запоріжжя, бул. Центральний, 21, в порушення зазначених вище вимог Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» та Закону України «Про оцінку земель», зловживаючи своїми службовими повноваженнями, діючи умисно, з метою отримання неправомірної вигоди склала звіт про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:05:009:0345, площею 0,0248 га, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Сєдова, 3, який відповідно до вимог п.67 Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна та майнових прав» не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та не професійним і не може бути використаним.
При цьому вказаний звіт був підписаний ОСОБА_5 та директором (оцінювачем) ТОВ «Оціночно-консалтінгова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_7 .
Зокрема, відповідно до рецензії на звіт про експертну грошову оцінку вказаної земельної ділянки, складеною 30.07.2020 ГО «Всеукраїнська спілка оцінювачів землі» встановлені наступні порушення:
1. Щодо зібраних виконавцем вихідних даних:
1.1. Після детального дослідження ринку та об`єктів порівняння, що приймають участь в розрахунку, було виявлено, що в Звіті відсутні підтверджувальні документи - посилання або викопіровки з рішень місцевої ради про продаж об`єктів порівняння, що використовуються за методом зіставлення цін продажу подібних земельних ділянок.
В Звіті відсутній аналіз цінового діапазону пропозицій-продажу земельних ділянок на відкритому ринку. Розрахунок базується на даних первинного продажу (приватизації) земельних ділянок, що не підтверджений даними вторинного ринку. В розділі 4.1.2. Звіту «Аналіз ринкової ситуації» вказано, що «у Запоріжжі вкрай обмежений первинний ринок продажу ділянок комерційного призначення та майже зовсім відсутній вторинний ринок». Оцінювачем не проведений аналіз ринкових цін пропозицій продажу земельних ділянок або аналітична інформація щодо вторинного ринку продажу землі, що не дає уявлення про рівень ринкових цін, і приводяться дані тільки первинного ринку.
Отже, зібраних в звіті даних недостатньо для того, щоб зробити висновок відносно вартості об`єкту оцінки.
2. Щодо відповідності і правильності застосування під час проведення оцінки методичних підходів та оціночних процедур
При розрахунку вартості об`єкта оцінки оцінювачем було використано методичний підхід, що Ґрунтується на зіставлені цін продажу подібних земельних ділянок, із застосуванням методу попарного зіставлення.
Зауваження до методичного підходу, що ґрунтується на зіставлені цін продажу подібних земельних ділянок.
- розрахунок базується на даних первинного продажу - приватизації земельних ділянок комунальної власності, що не підтверджений даними вторинного ринку. На сьогоднішній день на вторинному ринку нерухомості присутні пропозиції продажу земельних ділянок комерційного призначення в центральному районі м. Запоріжжя, що дозволяє провести розрахунок за підходом зіставлення цін продажу подібних земельних ділянок. Дані ринку нерухомості за 2017 рік сьогодні в джерелах масової інформації недоступні.
- в додатках до Звіту відсутні підтверджувальні документи - посилання або викопіровки з рішень місцевої ради про продаж об`єктів порівняння - земельних ділянок, що використовуються за методом зіставлення цін продажу подібних земельних ділянок.
- для розрахунку Оцінювачами в якості об`єктів порівняння обрано п`ять земельних ділянок комунальної власності, чотири з яких були реалізовані протягом з 08.2015 р. по 11.2015 р., та одна 01.2017 р. на первинному ринку, тоді як дата оцінки в Звіті 01.07.2017 р. За два роки ринок нерухомості міг зазнати істотних змін, що не було проаналізовано в Звіті. За поправку на дату оцінки при проведенні коригувань було обрано індекси інфляції - індекс споживчих цін, які не відображають стан ринку нерухомості.
Об`єкт оцінки розташований в наближеному до центрального району міста, що має один з найвищих зональних коефіцієнтів Км2 3,47. Об`єкти порівняння № 3 та №5 мають значно менші зональні коефіцієнти, тобто розташовані в непривабливих для комерції та інвестицій районах міста. Різниця між одержаним результатом вартості об`єкта оцінки та цін даних об`єктів порівняння на 97% свідчить про те, що дані об`єкти порівняння не є подібними до об`єкта оцінки за місце розташуванням.
Відповідно до Загального висновку про достовірність оцінки майна, звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:05:009:0345, площею 0,0248 га, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Сєдова, 3, виконаний станом на 01.07.2017 оцінювачами ОСОБА_5 та ОСОБА_7 в складі суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес - Експерт-Сервіс», за результатами якого ринкова вартість об`єкта оцінки склала 18 955,00 (вісімнадцять тисяч дев`ятсот п`ятдесят п`ять гривень) 00 копійок без ПДВ, класифікується рецензентами відповідно до вимог п. 67 Національного стандарту № 1 «Загальні засади оцінки майна та майнових прав» за наступною ознакою: звіт не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний.
Достовірно знаючи про неповноту інформації або відсутності її взагалі у звіті про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:05:009:0345, площею 0,0248 га, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Сєдова, 3, ОСОБА_5 , діючи у групі із директором (оцінювачем) ТОВ «Оціночно-консалтінгова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_7 , не зазначила про негативний вплив цього фактору на результати оцінки. Під час проведення оцінки не зібрала та не проаналізувала всі істотні відомості про об`єкт оцінки.
09.08.2017, у невстановлені досудовим слідством час, місці та спосіб, оцінювач ОСОБА_5 , діючи у групі із директором (оцінювачем) ТОВ «Оціночно-консалтінгова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_7 , перебуваючи за місцем реєстрації ТОВ «Оціночно-консалтінгова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» за адресою: м. Запоріжжя, бул. Центральний, 21, в порушення зазначених вище вимог Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» та Закону України «Про оцінку земель», зловживаючи своїми службовими повноваженнями, діючи умисно, з метою отримання неправомірної вигоди, склала звіт про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:05:009:0345, площею 0,0248 га, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Сєдова, 3, згідно з яким ринкова вартість вказаної земельної ділянки станом на 01.07.2017 року складає 18 955 (вісімнадцять тисяч дев`ятсот п`ятдесят п`ять) гривень 00 копійок.
При цьому вказаний звіт був підписаний ОСОБА_5 та директором (оцінювачем) ТОВ «Оціночно-консалтінгова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_7 .
На підставі вказаного звіту про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:05:009:0345, площею 0,0248 га, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Сєдова, 3, 26.12.2017 між Запорізькою міською радою в особі міського голови ОСОБА_9 та ТОВ «ЛУГ ІНВЕСТ» в особі директора ОСОБА_15 укладено договір купівлі продажу зазначеної земельної ділянки, згідно з яким Запорізька міська рада продала та передала у власність зазначених громадян земельну ділянку із кадастровим номером 2310100000:05:009:0345, площею 0,0248 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_9 .
На підставі договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки від 20.07.2017 №0345 ТОВ «ЛУГ ІНВЕСТ» 24.07.2017 року перераховано авансовий платіж на рахунок Запорізької міської ради №315199417000007, відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України у Вознесенівському районі м. Запоріжжя в сумі 5 797,03 гривень.
ТОВ «ЛУГ ІНВЕСТ» 22.12.2017 на рахунок Запорізької міської ради №315199417000007 відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України у Вознесенівському районі м. Запоріжжя перераховано залишок вартості земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:05:009:0345, площею 0,0248 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_9 , у сумі 13 157, 97 гривень.
Відповідно до висновку комплексної судової оціночно земельної та економічної експертизи № 405/406-20 від 15.09.2020 ринкова вартість земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:05:009:0345, площею 0,0248 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_9 станом на 01.07.2017 складала 340 217, 00 грн.
Різниця між ринковою вартістю земельної ділянки із кадастровим 2310100000:05:009:0345, площею 0,0248 га, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Сєдова, 3, визначеною за результатами оціночно-земельної експертизи та вартістю сплаченою ТОВ «ЛУГ ІНВЕСТ» згідно договору купівлі продажу від 26.12.2017 складає 321 262, 00 грн.
Відповідно до висновку за результатами проведення судової оціночно-земельної експертизи №1538-20 від 25.02.2021 звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 2310100000:05:009:0345, площею 0,0248 га, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Сєдова, 3, виконаний станом на 01.07.2017 оцінювачами ОСОБА_5 , ОСОБА_7 в складі суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс», за результатами якої ринкова вартість об`єкта оцінки складала: 18 955, 00 (вісімнадцять тисяч дев`ятсот п`ятдесят п`ять грн. 00 коп.) без ПДВ, відповідно до вимог п.67 Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 №1440 класифікується як звіт, що не відповідає вимогам нормативно правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний.
Внаслідок зловживання оцінювачами ОСОБА_5 та ОСОБА_7 своїми повноваженнями під час складання звіту про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:05:009:0345, площею 0,0248 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_9 було занижено вартість вказаної земельної ділянки, в результаті чого територіальній громаді міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради спричинено шкоду на суму 321 262, 00 грн, що у двісті п`ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, чим спричинено тяжкі наслідки громадським інтересам.
Своїми умисними діями ОСОБА_5 вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч.1 ст.28 ч. 3 ст. 365-2 КК України, а саме: зловживання своїми повноваженнями оцінювачем, який не є державним службовцем, посадовою особою місцевого самоврядування, але здійснює професійну діяльність, пов`язану з наданням публічних послуг, з метою отримання неправомірної вигоди, якщо це спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом громадським інтересам, вчинене повторно, групою осіб.
Крім того, ОСОБА_6 розуміючи, що не може самостійно скласти Звіти про експертну грошову оцінку земельних ділянок, в 2018 році, у невстановлений в ході досудового розслідування більш точний час та місце, за невстановлених обставин та спосіб, з метою одержання покупцями земельних ділянок на території м. Запоріжжя неправомірної вигоди у вигляді заниженої вартості земельної ділянки, за попередньою змовою, залучила в якості співвиконавців своїх дій директора суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_7 та оцінювача суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_5 .
Так, ОСОБА_6 , керуючись єдиним умислом на нанесення матеріальної шкоди місцевому бюджету, у складі групи, будучи організатором цієї групи, у ролі організатора та співвиконавця, діючи в інтересах покупців земельних ділянок, залучила до своєї злочинної схеми по продажу земельних ділянок комунальної власності за заниженої вартістю в якості співвиконавців директора суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_7 та оцінювача вказаного суб`єкта оціночної діяльності ОСОБА_5 , з якими узгодила дії внесення останніми до Звіту про експертну грошову оцінку земельних ділянок заниженої вартості земельних ділянок.
Таким чином ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_5 , за попередньою змовою, умисно, вступили у злочинну співучасть між собою, направлену на вчинення кримінального правопорушення, вчинене за наступних обставин:
23.10.2013 року ТОВ «ВОМ-РЕНТ» в особі директора ОСОБА_16 звернулось до виконавчого комітету Запорізької міської ради із заявою/клопотанням про надання дозволу на викуп земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:05:003:0071 площею 0,0224 га, з цільовим призначенням «Для розташування прибудови стоматологічної клініки до центру екстремальної медицини та швидкої допомоги», яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_10 .
Запорізькою міською радою 25.03.2015 прийнято рішення №85/44 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по вул. Перемоги, 80 ТОВ «ВОМ-РЕНТ» та про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки для розташування прибудови стоматологічної клініки до центру екстремальної медицини та швидкої допомоги».
Відповідно до рішення №85/44 від 25.03.2015 року Запорізька міська рада вирішила після укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки замовити проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,0224 га по АДРЕСА_10 , для розташування прибудови стоматологічної клініки до центру екстремальної медицини та швидкої допомоги з метою її подальшого продажу.
Відповідно до п.3 рішення №85/44 від 25.03.2015 року Запорізька міська рада вирішила зобов`язати ТОВ «ВОМ-РЕНТ» ( ОСОБА_16 , м. Запоріжжя, вул. Перемоги, 80) укласти договір про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.
Згідно з п. 4 рішення №85/44 від 25.03.2015 року Запорізька міська рада вирішила доручити управлінню з питань земельних відносин Запорізької міської ради ( ОСОБА_6 ) забезпечити укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки та проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до ст. 2 ЗУ «Про публічні закупівлі» під час здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг, вартість яких є меншою за вартість, що встановлена в абзацах другому і третьому цієї частини, замовники повинні дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель, установлених цим Законом, та можуть використовувати електронну систему закупівель з метою відбору постачальника товару (товарів), надавача послуги (послуг) та виконавця робіт для укладення договору.
Згідно зі ст. 3 ЗУ «Про публічні закупівлі» закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників, максимальна економія та ефективність, відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель, недискримінація учасників, об`єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій, запобігання корупційним діям і зловживанням.
Відповідно до постанови КМУ № 381 від 22.04.2009 року «Про затвердження Порядку здійснення розрахунків з розстроченням платежу за придбання земельної ділянки державної та комунальної власності» покупці, заінтересовані у придбанні земельних ділянок державної та комунальної власності, укладають договір про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки з органом, що здійснює продаж земельних ділянок (далі - уповноважений орган), та сплачують авансовий внесок.
Відповідно до п. 9 постанови КМУ 381 від 22.04.2009 року авансові внески використовуються для фінансування робіт з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
Згідно з п.10 постанови КМУ 381 від 22.04.2009 року закупівля послуг з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки здійснюється відповідно до законодавства з питань закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти.
Відповідно до п.11 постанови КМУ 381 від 22.04.2009 року Уповноважений орган визначає на конкурентних засадах юридичну або фізичну особу, яка є суб`єктом оціночної діяльності в розумінні статті 6 Закону України «Про оцінку земель».
В подальшому, на виконання спільного злочинного наміру, за попередньою змовою із ОСОБА_7 та ОСОБА_5 , ОСОБА_6 приблизно у травні 2018 року, у невстановлений в ході досудового розслідування більш точний час та місце, за невстановлених обставин та у невстановлений спосіб, діючи з прямим умислом, використовуючи своє службове становище всупереч інтересам служби в інтересах третьої особи ТОВ «ВОМ-РЕНТ», маючи достатній освітній рівень та професійні знання у галузі земельного законодавства, в порушення вимог ст.ст. 2, 3 Закону України «Про публічні закупівлі» та п.9,10,11 постанови КМУ № 381 від 22.04.2009 року «Про затвердження Порядку здійснення розрахунків з розстроченням платежу за придбання земельної ділянки державної та комунальної власності» без використання електронної системи закупівель, без додержання принципів публічних закупівель щодо добросовісної конкуренції серед учасників, максимальної економії та ефективності, відкритості та прозорість на всіх стадіях закупівель, об`єктивної та неупередженої оцінки тендерних пропозицій, запобігання корупційним діям і зловживанням залучила ТОВ «Оціночно консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» як виконавця робіт з експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:05:003:0071, що розташована за адресою: АДРЕСА_10 .
На виконання спільного злочинного плану із ОСОБА_7 та ОСОБА_5 , приблизно в травні 2018 року, ОСОБА_6 , будучи службовою особою, зловживаючи службовим становищем, діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для інших фізичних осіб, на виконання п. 4 рішення Запорізької міської ради № 85/44 від 25.03.2015 у невстановлені досудовим слідством час, місці та спосіб, забезпечила підготовку проекту договору №1/18-024 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки з метою забезпечення подальшого укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки та проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
При цьому ОСОБА_6 , достовірно знаючи про порядок фінансування робіт з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, в порушення вимог ч.8 ст.128 Земельного кодексу України, у невстановлені досудовим слідством час, місці та спосіб, забезпечила зазначення в проекті договору № 1/18-024 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки платником ТОВ «ВОМ-РЕНТ».
Крім того, ОСОБА_6 , розуміючи, що проект договору № 1/18-024 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, не відповідає вимогам чинного законодавства, зокрема ч.8 ст.128 Земельного Кодексу України, умисно не передала його для надання відповідних висновків до Департаменту правового забезпечення Запорізької міської ради.
11.05.2018 між Запорізькою міською радою в особі міського голови ОСОБА_9 (замовник), ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» в особі директора ОСОБА_7 (виконавець) та ТОВ «ВОМ-РЕНТ» (платник) був укладений договір №1/18-024 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до п.1.1. вказаного договору Замовник доручає, а Виконавець приймає на себе зобов`язання по виконанню робіт з експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,0224 га, кадастровий номер 2310100000:05:003:0071, що розташована за адресою: АДРЕСА_10 .
Згідно з п.3.2.1 договору виконавець зобов`язаний виконати оцінку станом на 01.05.2018.
Відповідно до п.3.2.2. договору у термін, визначений цим Договором, надати Замовнику звіт про оцінку, виконаний згідно діючого законодавства.
14.05.2018 ТОВ «Оціночно консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» в особі директора ОСОБА_7 та оцінювача ОСОБА_5 , діючи на виконання спільного злочинного наміру та з метою пособництва у вчиненні ОСОБА_6 кримінального правопорушення, на виконання умов договору №1/18-024 від 11.05.2018, склали звіт про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:05:003:0071, площею 0,0224 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_10 , згідно з яким ринкова вартість вказаної земельної ділянки станом на 01.05.2018 року складає 41 420 (сорок одна тисяча чотириста двадцять) гривень 00 копійок, яка є умисно нею заниженою, і не відповідає фактичній ринковій вартості такої землі, про що ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_5 було достовірно відомо.
Відповідно до рецензії на звіт про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:05:003:0071, площею 0,0224 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_10 складеної ГО «Всеукраїнська спілка оцінювачів землі» останній відповідно до вимог п.67 Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна та майнових прав» не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та не професійним і не може бути використаним.
Відповідно до висновку за результатами проведення судової оціночно-земельної експертизи №1525-20 від 25.02.2021 звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 2310100000:05:003:0071, площею 0,0224 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_10 , виконаний станом на 01.05.2018 оцінювачами ОСОБА_5 , ОСОБА_7 в складі суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс», за результатами якої ринкова вартість об`єкта оцінки складала: 41 420,00 (сорок одна тисяча чотириста двадцять грн. 00 коп.) без ПДВ, відповідно до вимог п.67 Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 № 1440 класифікується як звіт, що не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний.
У травні 2018 року, ОСОБА_6 , у невстановлений в ході досудового розслідування більш точний час та місце, діючи за попередньою змовою із ОСОБА_7 та ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді начальника Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради, знаходячись у приміщені управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради за адресою: м. Запоріжжя, вул. Зелінського 3, маючи достатній освітній рівень та професійні знання у галузі земельного законодавства, для фахового виконання своїх службових обов`язків, у законний спосіб, згідно із вищевказаними нормами законодавчих і нормативних актів, діючи умисно, протиправно, зловживаючи своїм службовим становищем, всупереч інтересам служби, порушуючи закон, достовірно розуміючи протиправність своїх дій у вигляді сприяння ТОВ «ВОМ-РЕНТ» в отриманні земельної ділянки завідомо для себе у спосіб не передбачений законом і за значно заниженою вартістю земельної ділянки комунальної власності м. Запоріжжя, прийняла Звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 2310100000:05:003:0071, площею 0,0224 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_10 , виконаний оцінювачами ОСОБА_5 , ОСОБА_7 в складі суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс».
В подальшому у травні 2018 року ОСОБА_6 , перебуваючи на посаді начальника Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради, знаходячись у приміщені Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради за адресою: м. Запоріжжя, вул. Зелінського, 3 розуміючи, що останній не відповідає вимогам нормативно правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний та достовірно знаючи, що вартість зазначеної земельної ділянки значно занижена, діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для інших фізичних осіб, використала своє службове становище всупереч інтересам служби, а саме розробила, погодила та внесла на розгляд Запорізької міської ради проект рішення «Про продаж ТОВ «ВОМ-РЕНТ» земельної ділянки по АДРЕСА_10 для розташування прибудови стоматологічної клініки до центру екстремальної медицини та швидкої допомоги», а також склала відповідну пояснювальну записку про можливість передачі у власність земельної ділянки.
При цьому проект рішення «Про продаж ТОВ «ВОМ-РЕНТ» земельної ділянки по АДРЕСА_10 для розташування прибудови стоматологічної клініки до центру екстремальної медицини та швидкої допомоги», а також відповідну пояснювальну записку про можливість передачі у власність земельної ділянки, ОСОБА_6 власноруч завірила своїми підписами. Окрім того, ОСОБА_6 , діючи на виконання спільного злочинного наміру та за попередньою змовою із ОСОБА_7 та ОСОБА_5 , в порушення вимог ч. 3 ст. 14 Регламенту Запорізької міської ради, умисно не виклала на окремому аркуші у формі своїх зауважень до вказаного проекту рішення або своєї окремої думки інформацію про невідповідність документів для продажу ТОВ «ВОМ-РЕНТ» земельної ділянки по АДРЕСА_10 для розташування прибудови стоматологічної клініки до центру екстремальної медицини та швидкої допомоги, про те, що вартість земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:05:003:0071, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Перемоги, 80, зазначена у Звіті про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, який складено ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс», є значно заниженою, а сам Звіт про проведення експертної грошової оцінки не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний.
Внаслідок вищевказаних дій ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_5 , 30.05.2018 Запорізькою міською радою прийнято рішення № 45/78 «Про продаж ТОВ «ВОМ-РЕНТ» земельної ділянки по АДРЕСА_10 для розташування прибудови стоматологічної клініки до центру екстремальної медицини та швидкої допомоги».
На підставі вказаного звіту про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:05:003:0071, площею 0,0224 га, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Перемоги, 80, 07.09.2018 між Запорізькою міською радою в особі міського голови ОСОБА_9 та ТОВ «ВОМ-РЕНТ» в особі директора ОСОБА_16 укладено договір купівлі продажу зазначеної земельної ділянки, згідно з яким Запорізька міська рада продала та передала у власність зазначених громадян земельну ділянку із кадастровим номером 2310100000:05:003:0071, площею 0,0224 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_10 .
На підставі договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки від 12.05.2015 ТОВ «ВОМ-РЕНТ» 19.05.2015 року перераховано авансовий платіж на рахунок Запорізької міської ради №315199417000007, відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України у Вознесенівському районі м. Запоріжжя в сумі 8 128,15 гривень.
ТОВ «ВОМ-РЕНТ» 05.09.2018 на рахунок Запорізької міської ради №315199417000007 відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України у Вознесенівському районі м. Запоріжжя перераховано залишок вартості земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:05:003:0071, площею 0,0224 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_10 , у сумі 33 291,85 гривень.
Відповідно до висновку комплексної судової оціночно земельної та економічної експертизи №3254/3255/3256-20 від 02.12.2020 ринкова вартість земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:05:003:0071, площею 0,0224 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_10 станом на 01.05.2018 (з округленням) складала 363 549,76 грн.
Різниця між ринковою вартістю земельної ділянки із кадастровим 2310100000:05:003:0071, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Перемоги, 80, площею 0,0224 га, станом на 01.05.2018, що визначена за результатами оціночно-земельної експертизи та вартістю сплаченою ТОВ «ВОМ-РЕНТ» згідно договору купівлі продажу від 07.09.2018 складає 322 129,76 грн. (363 549,76 41 420,00 = 322 129,76 грн.).
Таким чином, ОСОБА_5 , в порушення вимог ст. 31 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні», зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, за співучасті начальника Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради ОСОБА_6 , з метою одержання неправомірної вигоди для третіх осіб ТОВ «ВОМ-РЕНТ», у вигляді заниженої вартості земельної ділянки, використала своє службове становище всупереч інтересам служби, що виразилось у недотриманні під час здійснення оціночної діяльності вимог Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» та нормативно-правових актів з оцінки майна, та незабезпеченні об`єктивності оцінки майна, в результаті чого територіальній громаді міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради спричинено шкоду на суму 322 129,76 грн., що у двісті п`ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Своїми умисними діями ОСОБА_5 вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364 КК України, а саме: вчинене за попередньою змовою групою осіб зловживання службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для іншої фізичної особи використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом громадським інтересам.
Крім того, в ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_5 , здійснюючи професійну діяльність, пов`язану з наданням публічних послуг з оцінки земельних ділянок, протиправно, всупереч вищевказаних норм законодавства, діючи у групі із директором (оцінювачем) ТОВ «Оціночно-консалтінгова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_7 , з прямим умислом, в інтересах третіх осіб покупців земельних ділянок на території м. Запоріжжя, з метою одержання ними неправомірної вигоди у вигляді отримання заниженої вартості земельної ділянки, розуміючи протиправність своїх дій і настання внаслідок їх вчинення суспільно небезпечних наслідків через завдання шкоди, у вигляді недоотримання коштів місцевим бюджетом м. Запоріжжя, та, бажаючи настання таких наслідків, вчинила протиправні дії за наступних обставин:
23.10.2013 ТОВ «ВОМ-РЕНТ» в особі директора ОСОБА_16 звернулось до виконавчого комітету Запорізької міської ради із заявою/клопотанням про надання дозволу на викуп земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:05:003:0071 площею 0,0224 га, з цільовим призначенням «Для розташування прибудови стоматологічної клініки до центру екстремальної медицини та швидкої допомоги», яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Перемоги, 80.
25.03.2015 Запорізькою міською радою прийнято рішення №85/44 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по вул. Перемоги, 80 ТОВ «ВОМ-РЕНТ» та про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки для розташування прибудови стоматологічної клініки до центру екстремальної медицини та швидкої допомоги».
Відповідно до рішення №85/44 від 25.03.2015 Запорізька міська рада вирішила після укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки замовити проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,0224 га по вул. Перемоги, 80, для розташування прибудови стоматологічної клініки до центру екстремальної медицини та швидкої допомоги з метою її подальшого продажу.
11.05.2018 між Запорізькою міською радою в особі міського голови ОСОБА_9 (замовник), ТОВ «Оціночно консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» в особі директора ОСОБА_7 (виконавець) та ТОВ «ВОМ-РЕНТ» (платник) був укладений договір №1/18-024 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до п.1.1. вказаного договору Замовник доручає, а Виконавець приймає на себе зобов`язання по виконанню робіт з експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,0224 га, кадастровий номер 2310100000:05:003:0071, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Перемоги, 80.
Згідно з п.3.2.1 договору виконавець зобов`язаний виконати оцінку станом на 01.05.2018.
Відповідно до п.3.2.2. договору у термін, визначений цим Договором, надати Замовнику звіт про оцінку, виконаний згідно діючого законодавства.
Відповідно до статей 9, 31 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» ОСОБА_5 , була зобов`язана дотримуватися під час здійснення оціночної діяльності вимог цього Закону та нормативно-правових актів з оцінки майна, забезпечувати об`єктивність оцінки майна, повідомляти замовника про неможливість проведення об`єктивної оцінки у зв`язку з виникненням обставин, які цьому перешкоджають, у тому числі за відсутності всіх необхідних для цього вихідних даних та документів.
14.05.2018, у невстановлені досудовим слідством час, місці та спосіб, оцінювач ОСОБА_5 , діючи у групі із директором (оцінювачем) ТОВ «Оціночно-консалтінгова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_7 , перебуваючи за місцем реєстрації ТОВ «Оціночно-консалтінгова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» за адресою: м. Запоріжжя, бул. Центральний, 21, в порушення зазначених вище вимог Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» та Закону України «Про оцінку земель», зловживаючи своїми службовими повноваженнями, діючи умисно, з метою отримання неправомірної вигоди склала звіт про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:05:003:0071, площею 0,0224 га, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Перемоги, 80, який відповідно до вимог п.67 Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна та майнових прав» не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та не професійним і не може бути використаним.
При цьому вказаний звіт був підписаний ОСОБА_5 та директором (оцінювачем) ТОВ «Оціночно-консалтінгова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_7 .
Зокрема, відповідно до рецензії на звіт про експертну грошову оцінку вказаної земельної ділянки, складеною 12.08.2020 ГО «Всеукраїнська спілка оцінювачів землі» встановлені наступні порушення:
1. Щодо зібраних виконавцем вихідних даних:
В Звіті відсутні підтверджувальні документи та не наведені джерела отримання інформації щодо використаних для розрахунку вартості земельної ділянки об`єктів порівняння за методичним підходом, що базується на зіставленні цін продажу подібних земельних ділянок.
В Звіті відсутній аналіз цінового діапазону цін продажу подібних земельних ділянок на відкритому ринку м. Запоріжжя на дату оцінки. Оцінювачем не проведений аналіз ринкових цін пропозицій продажу подібних земельних ділянок та не наведена аналітична інформація щодо вторинного ринку продажу землі, що не дає розуміння про рівень ринкових цін на ділянки в м. Запоріжжі на дату оцінки.
Отже, зібраних в звіті даних не в повній мірі достатньо для того, щоб зробити висновок відносно ринкової вартості об`єкту оцінки.
2. Щодо відповідності і правильності застосування під час проведення оцінки методичних підходів та оціночних процедур.
При розрахунку вартості об`єкта оцінки оцінювачем було використано методичний підхід, що базується на зіставленні цін продажу подібних земельних ділянок, та методичний підхід, що ґрунтується на врахуванні витрат на земельні поліпшення, із застосуванням економічного методу.
До проведеного розрахунку вартості об`єкта оцінки рецензенти мають наступні зауваження:
методичний підхід, що базується на зіставленні цін продажу подібних земельних ділянок:
- розрахунок базується на даних первинного ринку продажу - інформації про приватизацію земельних ділянок комунальної власності в період з 01.07.2017 р. по 01.12.2017 р., джерело отримання якої в Звіті не приведене. Дана інформація не може бути прийнята як достовірна, Інформація щодо пропозицій продажу земельних ділянок на вторинному ринку, стан ринку купівлі-продажу земельних ділянок на дату оцінки не розкрита та не використана.
- коригування на дату продажу об`єктів порівняння здійснене на рівні індексу інфляції, визначеного за період з дати оцінки об`єкта порівняння. Оцінювачем не була проаналізована інформація щодо зміни цін на ринку земельних ділянок в м. Запоріжжі протягом 2017 - початку 2018 рр. Використане коригування цін на дату продажу на рівні індексу інфляції, який характеризує зміни загального рівня цін на товари та послуги, які купує населення для невиробничого споживання, не відображає ринкових тенденцій на ринку земельних ділянок. Об`єкти порівняння - земельні ділянки площею від 0,2026 до 1,0622 га. Площа об`єкта оцінки - 0,0224 га. Враховуючи існуючі тенденції на ринку купівлі-продажу земельних ділянок, вартість об`єктів порівняння потребує коригування на площу земельних ділянок
Зауваження до методичного підходу, що ґрунтується на врахуванні витрат на земельні поліпшення, із застосуванням економічного методу.
- при розрахунку не проведено коригування на розмір земельних ділянок об`єктів порівнянь та об`єкта оцінки в складі поліпшених земельних ділянок, не враховано наявність/відсутність вільної території в складі об`єктів порівняння.
- інформація щодо правового статусу земельних ділянок об`єктів порівняння, на яких знаходяться об`єкти нерухомості, відсутня. Земельні ділянки можуть бути як у власності, так і в оренді, що потребує відповідного коригування;
- об`єкти порівняння №2 та 3 є фактично приміщення однієї будівлі.
- технічний стан об`єкта порівняння №2 за даними оголошення - потребує ремонту, тоді як в розрахунку оцінювачем прийнято задовільний.
- при визначенні витрат на земельні поліпшення до складу земельних поліпшень увійшли прибудова літ. Е2 площею забудови 132,9 кв. м, замощення площею 94 кв. м та підпірні стінки. Загальна площа забудови, що займають прибудова та замощення, складає 226,9 кв. м, площа забудови, що займають підпірні стіни, невідома. Однак, при площі земельної ділянки 224 кв. м, вже можна стверджувати, що набір та площа забудови земельних поліпшень, витрати на будівництво яких були прогнозовані оцінювачем, не відповідають площі земельної ділянки, що оцінюється.
Відповідно до Загального висновку про достовірність оцінки майна, звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:05:003:0071, площею 0,0224 га, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Перемоги, 80, виконаний станом на 01.05.2018 оцінювачами ОСОБА_5 та ОСОБА_7 в складі суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес - Експерт-Сервіс», за результатами якого ринкова вартість об`єкта оцінки склали 41 420,0 (сорок одна тисяча чотириста двадцять) гривень 00 копійок без ПДВ, класифікується рецензентами відповідно до вимог п. 67 Національного стандарту № 1 «Загальні засади оцінки майна та майнових прав» за наступною ознакою: звіт не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний.
Достовірно знаючи про неповноту інформації або відсутності її взагалі у звіті про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:05:003:0071, площею 0,0224 га, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Перемоги, 80, ОСОБА_5 , діючи у групі із директором (оцінювачем) ТОВ «Оціночно-консалтінгова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_7 , не зазначила про негативний вплив цього фактору на результати оцінки. Під час проведення оцінки не зібрав та не проаналізував всі істотні відомості про об`єкт оцінки.
14.05.2018, у невстановлені досудовим слідством час, місці та спосіб, оцінювач ОСОБА_5 , діючи у групі із директором (оцінювачем) ТОВ «Оціночно-консалтінгова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_7 , перебуваючи за місцем реєстрації ТОВ «Оціночно-консалтінгова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» за адресою: м. Запоріжжя, бул. Центральний, 21, в порушення зазначених вище вимог Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» та Закону України «Про оцінку земель», зловживаючи своїми службовими повноваженнями, діючи умисно, з метою отримання неправомірної вигоди, склав звіт про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:05:003:0071, площею 0,0224 га, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Перемоги, 80, згідно з яким ринкова вартість вказаної земельної ділянки станом на 01.05.2018 року складає 41 420 (сорок одна тисяча чотириста двадцять) гривень 00 копійок.
При цьому вказаний звіт був підписаний ОСОБА_5 та директором (оцінювачем) ТОВ «Оціночно-консалтінгова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_7 .
На підставі вказаного звіту про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:05:003:0071, площею 0,0224 га, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Перемоги, 80, 07.09.2018 між Запорізькою міською радою в особі міського голови ОСОБА_9 та ТОВ «ВОМ-РЕНТ» в особі директора ОСОБА_16 укладено договір купівлі продажу зазначеної земельної ділянки, згідно з яким Запорізька міська рада продала та передала у власність зазначених громадян земельну ділянку із кадастровим номером 2310100000:05:003:0071, площею 0,0224 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_10 .
На підставі договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки від 12.05.2015 ТОВ «ВОМ-РЕНТ» 19.05.2015 року перераховано авансовий платіж на рахунок Запорізької міської ради №315199417000007, відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України у Вознесенівському районі м. Запоріжжя в сумі 8 128,15 гривень.
ТОВ «ВОМ-РЕНТ» 05.09.2018 на рахунок Запорізької міської ради №315199417000007 відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України у Вознесенівському районі м. Запоріжжя перераховано залишок вартості земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:05:003:0071, площею 0,0224 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_10 , у сумі 33 291,85 гривень.
Відповідно до висновку комплексної судової оціночно земельної та економічної експертизи №3254/3255/3256-20 від 02.12.2020 ринкова вартість земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:05:003:0071, площею 0,0224 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_10 станом на 01.05.2018 (з округленням) складала 363 549,76 грн.
Різниця між ринковою вартістю земельної ділянки із кадастровим 2310100000:05:003:0071, що розташована за адресою: АДРЕСА_10 , площею 0,0224 га, станом на 01.05.2018, що визначена за результатами оціночно-земельної експертизи та вартістю сплаченою ТОВ «ВОМ-РЕНТ» згідно договору купівлі продажу від 07.09.2018 складає 322 129,76 грн.
Відповідно до висновку за результатами проведення судової оціночно-земельної експертизи №1525-20 від 25.02.2021 звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 2310100000:05:003:0071, площею 0,0224 га, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Перемоги, 80, виконаний станом на 01.05.2018 оцінювачами ОСОБА_5 , ОСОБА_7 в складі суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс», за результатами якої ринкова вартість об`єкта оцінки складала: 41 420,00 (сорок одна тисяча чотириста двадцять грн. 00 коп.) без ПДВ, відповідно до вимог п.67 Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 №1440 класифікується як звіт, що не відповідає вимогам нормативно правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний.
Внаслідок зловживання оцінювачами ОСОБА_5 та ОСОБА_7 своїми повноваженнями під час складання звіту про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:05:003:0071, площею 0,0224 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_10 , було занижено вартість вказаної земельної ділянки, в результаті чого територіальній громаді міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради спричинено шкоду на суму 322 129,76 грн., що у двісті п`ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, чим спричинено тяжкі наслідки громадським інтересам.
Своїми умисними діями ОСОБА_5 вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч.1 ст.28 ч. 3 ст. 365-2 КК України, а саме: зловживання своїми повноваженнями оцінювачем, який не є державним службовцем, посадовою особою місцевого самоврядування, але здійснює професійну діяльність, пов`язану з наданням публічних послуг, з метою отримання неправомірної вигоди, якщо це спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом громадським інтересам, вчинене повторно, групою осіб.
21 квітня 2021 року ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 364, ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 28 ч. 3 ст. 365-2, ч. 1 ст. 28 ч. 2 ст. 365-2 КК України.
22 квітня ОСОБА_5 вручено повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 364, ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст.364, ч. 1 ст. 28 ч. 3 ст. 365-2, ч. 1 ст. 28 ч. 2 ст. 365-2 КК України.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_5 у вчиненні нею вищевказаних кримінальних правопорушень підтверджується зібраними в ході досудового розслідування доказами, в тому числі: Звітами про проведення експертної грошової оцінки вищезазначених земельних ділянок, Рецензіями на звіти про експертну грошову оцінку вказаних земельних ділянок, складених ГО «Всеукраїнська спілка оцінювачів землі», висновками комплексної судової оціночно-земельної та економічної експертизи, висновками за результатами проведення судової оціночно-земельної експертизи, та іншими матеріалами кримінального провадження. Відповідно до вимог п.4 ч.1 ст.184 КПК України під час досудового слідства встановлено наявність ризиків, передбачених ст. 177КПК України і в обґрунтування застосування запобіжного заходу щодо ОСОБА_5 покладається необхідність запобігання спробам переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду, вчинення підозрюваною іншого кримінального правопорушення та перешкоджання кримінальному провадженню іншим способом.
Згідно із вимогами п. 4 ч. 1 ст. 184 КПК України, під час проведення досудового розслідування встановлено наявність ризиків, передбачених п.п.1,3, 4 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме ОСОБА_5 : переховуватиметься від органів досудового розслідування; може незаконно впливати на свідків у цьому ж кримінальному провадженні; може перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду: враховуючи те, що ОСОБА_7 вчинив тяжкий злочин, внаслідок чого спричинено тяжкі наслідки територіальній громаді м. Запоріжжя, існує ризик, що підозрювана ОСОБА_5 з метою уникнення кримінальної відповідальності може переховуватися від органів досудового розслідування та суду у даному кримінальному провадженні;
3) незаконно впливати на свідків, експертів у кримінальному провадженні (зокрема судових експертів, які проводили судові експертизи, а також покупців земельних ділянок, своїх підлеглих осіб, з метою схиляння їх для дачі показань на свою користь, маскування своєї злочинної діяльності та укриття слідів злочину);
4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином: з метою уникнення притягнення до кримінальної відповідальності за вчинені кримінальні правопорушення, ОСОБА_5 може ухилятися від явки в органи досудового слідства та/або суду, без поважних причин не з`являтись на виклики слідчого, прокурора та суду, затягувати проведення слідчих дій;
Досудове слідство вважає, що усвідомлюючи ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення і наступного покарання, а також розмір завданої матеріальної шкоди, підозрюваний ОСОБА_5 , з метою уникнення притягнення до кримінальної відповідальності за вчинене кримінальне правопорушення може ухилятися від явки в органи досудового слідства та/або суду, без поважних причин не з`являтись, затягувати проведення слідчих дій, що дає підстави вважати, що ОСОБА_5 буде умисно переховуватись від органів досудового розслідування, чим перешкодить встановленню істини по справі.
Таким чином, досудове слідство приходить до висновку, що для забезпечення належної явки підозрюваного ОСОБА_5 в слідчі органи і суд, можливості виконання у відношенні нього процесуальних рішень, необхідно обрати їй як запобіжний захід особисту поруку, оскільки ОСОБА_5 скоїла злочин, передбачений ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364 КК України, що відноситься згідно зі ст. 12 КК України до категорії тяжких, за який передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на термін до 6 років, та злочин, передбачений ч. 1 ст. 28 ч. 3 ст. 365-2 КК України, що відноситься згідно зі ст. 12 КК України до категорії тяжких, за який передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на термін до 8років, зібрані слідством докази по справі достатньо вказують на обґрунтованість підозри ОСОБА_5 у скоєнні кримінальних правопорушень, що спричинило тяжкі наслідки територіальній громаді м. Запоріжжя, що підтверджується матеріалами кримінального провадження, ОСОБА_5 може незаконно впливати на свідків у цьому ж кримінальному провадженні та перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Досудове слідство вважає, що більш м`який запобіжний захід, не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 КПК України.
Враховуючи вищевикладене, слідчий просить застосувати щодо підозрюваної ОСОБА_5 , запобіжний захід у вигляді особистої поруки з покладанням на підозрювану обов`язку не відлучатися за межі м. Запоріжжя без дозволу слідчого, прокурора або суду, залежно від стадії кримінального провадження, повідомляти слідчого, прокурора або суд, залежно від стадії кримінального провадження, про зміну свого місця проживання, прибувати за кожною вимогою до суду, слідчого та прокурора, залежно від стадії кримінального провадження.
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав та наполягав на його задоволенні, з підстав, які викладені у клопотанні.
Підозрювана та її захисник у судовому засіданні проти клопотання не заперечували, проте вважають підозру необґрунтованою.
Вивчивши клопотання та докази, якими воно обґрунтовується, заслухавши пояснення сторін кримінального провадження, слідчий суддя дійшов наступного висновку.
Слідчим суддею встановлено, що СУ ГУНП України в Запорізькій області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 364, ч.2 ст. 28 ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 28 ч. 3 ст. 365-2, ч. 1 ст. 28 ч. 2 ст. 365-2 КК України, у якому 22.04.2021 року ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 364, ч.2 ст. 28 ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 28 ч. 3 ст. 365-2, ч. 1 ст. 28 ч. 2 ст. 365-2 КК України.
Відповідності до ч. 1 ст. 180 КПК України, особиста порука полягає у наданні особами, яких слідчий суддя, суд вважає такими, що заслуговують на довіру, письмового зобов`язання про те, що вони поручаються за виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов`язків відповідно до статті 194 цього Кодексу і зобов`язуються за необхідності доставити його до органу досудового розслідування чи в суд на першу про те вимогу.
При вирішенні даного клопотання, слідчий суддя бере до уваги обставини, визначені ч. 1 ст. 178, ч. 1 ст. 194 КПК України для обрання запобіжного заходу, та підстави застосування запобіжного заходу, визначені ст. 177 КПК України.
У відповідності до ч. 1 ст. 177 КПК України, метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам перешкоджати кримінальному провадженню будь-яким чином.
Відповідно доч.1ст.194КПК України,під часрозгляду клопотанняпро застосуваннязапобіжного заходуслідчий суддя,суд зобов`язанийвстановити,чи доводятьнадані сторонамикримінального провадженнядокази обставини,які свідчатьпро: наявністьобґрунтованої підозриу вчиненніпідозрюваним,обвинуваченим кримінальногоправопорушення; наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цьогоКодексу,і наякі вказуєслідчий,прокурор; недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
Виходячи з наявних в наданих слідчому судді матеріалах даних, слідчий суддя приходить до висновку про обґрунтованість підозри ОСОБА_5 у вчинені кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 364, ч.2 ст. 28 ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 28 ч. 3 ст. 365-2, ч. 1 ст. 28 ч. 2 ст. 365-2 КК України.
Доводи сторони захисту в цій частині щодо необґрунтованості підозри слідчий суддя не бере до уваги, оскільки на даній стадії слідчий суддя не вирішує питання, які вирішуються судом під час судового розгляду, а матеріали клопотання містять достатньо даних для висновку про причетність ОСОБА_5 до скоєння вказаних кримінальних правопорушень.
Таку ж позицію виклав Європейський суд з прав людини у рішенні „Мюррей проти Сполученого Королівства, у якому зазначив, що факти, які є причиною виникнення підозри, не повинні бути такими самими переконливими, як ті, що є необхідними для обґрунтування обвинувального вироку чи суто висунення обвинувачення, що здійснюється на наступній стадії процесу. Наявність обґрунтованої підозри передбачає наявність фактів або інформації, які б могли переконати об`єктивного спостерігача в тому, що відповідна особа могла вчинити злочин, однак те, що можна вважати „обґрунтованим, залежить від усіх обставин справи, про що зазначено у рішенні «Кемпбелл і Хартлі проти Сполученого Королівства».
Виходячи з того, що ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні також тяжкого злочину, за скоєння якого передбачено покарання у вигляді позбавлення волі, слідчий суддя приходить до висновку про наявність ризиків, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України, про які зазначено у клопотанні слідчого та наведено прокурором у судовому засіданні.
Вирішуючи клопотання про застосування запобіжного заходу відносно підозрюваної ОСОБА_5 , слідчий суддя враховує зокрема тяжкість злочину, у вчиненні якого вона підозрюється, її вік, міцність соціальних зв`язків, стан здоров`я, та дані про особу підозрюваної, який має постійне місце проживання, працевлаштована, раніше не засуджена.
Слідчий суддя враховує вимоги п.п. 3 і 4 ст. 5 Конвенції про захист прав людини та практику Європейського суду з прав людини, згідно з якими обмеження права особи на свободу і особисту недоторканість можливе лише в передбачених законом випадках за встановленою процедурою. При цьому, ризик переховування обвинуваченого від правосуддя не може оцінюватися виключно на підставі суворості можливого судового рішення, а це слід робити з урахуванням низки відповідних фактів, які можуть підтверджувати існування такого ризику, або свідчити про такий його незначний ступінь, який не може служити підставою для запобіжного ув`язнення.
Європейський суд з прав людини у рішенні у справі«Ніколова протиБолгарії» зазначає, що суд повинен врахувати наведені особою конкретні факти, здатні поставити під сумнів існування умов, які мають суттєве значення для «законності» позбавлення свободи у світлі цілей Конвенції.
Слідчий суддя, вирішуючи клопотання, враховує обставини, встановлені в ході розгляду клопотання, які підтверджуються наданими доказами, зокрема, дані, які характеризують підозрювану.
Враховуючи, що у судовому засіданні доведено наявність обґрунтованої підозри, та наявність ризиків, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України, слідчий суддя приходить до висновку про наявність підстав для застосування відносно підозрюваної ОСОБА_5 запобіжного заходу.
Вирішуючи питання про застосування запобіжного заходу відносно ОСОБА_5 слідчий суддя враховує обставини, встановлені в ході розгляду клопотання, та приходить до висновку, про можливість виконання підозрюваною покладених на неї обов`язків в інший спосіб ніж шляхом застосування запобіжного заходу у вигляді особистої поруки, оскільки заяви від осіб які поручаються за виконання підозрюваною ОСОБА_5 обов`язків, передбачених ст.194 КПК України відсутні .
Виходячи із встановлених в ході розгляду клопотання обставин, слідчий суддя вважає не доведеним, що більш м`який запобіжний захід буде недостатнім для запобігання вищевказаним ризикам, та приходить до висновку про наявність підстав для застосування відповідно до ч. 4 ст. 194 КПК України до підозрюваної ОСОБА_5 більш м`якого запобіжного заходу.
Відповідно дост.179 КПК Україниособисте зобов`язання полягає у покладенні на обвинуваченого зобов`язання виконувати покладені на нього судом обов`язки, передбаченіст. 194 цього Кодексу, а контроль за виконанням особистого зобов`язання, якщо справа перебуває у провадженні суду, здійснює прокурор.
Із врахуванням сукупності зазначеного, суд вважає за необхідне у задоволенні клопотання слідчого щодо обраннязапобіжного заходу, щодо обвинуваченої ОСОБА_5 , у вигляді особистої поруки відмовити, застосувавши відносно обвинуваченої ОСОБА_5 запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання.
У зв`язку із застосуванням до підозрюваної запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання, слідчий суддя вважає за необхідне покласти на неї передбачені ст. 194 КПК України обов`язки:прибувати на виклик до слідчого, в провадженні якого знаходяться матеріали досудового розслідування, прокурора, суду, залежно від стадії кримінального провадження; не відлучатися без дозволу слідчого, прокурора чи суду з м. Запоріжжя; повідомляти про зміну місця проживання слідчого, прокурора, або суд.
Такий запобіжний захід, на переконання слідчого судді, є достатнім та забезпечить виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов`язків під час досудового слідства та в суді.
Враховуючи вимоги ст. 219 КПК України, слідчий суддя вважає за необхідне покласти на підозрювану ОСОБА_5 обов`язки, передбачені ст. 194 КПК України, в межах строку досудового розслідування, строком до 22.06.2021 року включно.
Керуючись ст.ст. 177, 178, 180, 183, 184, 192-194, 196, 197, 309, 376, 395 КПК України, слідчий суддя
УХВАЛИВ:
Клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_17 про застосування запобіжного заходу у вигляді особистої поруки відносно ОСОБА_5 залишити без задоволення.
Застосувати до ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваної у вчиненнікримінальних правопорушень,передбачених ч.2ст.28ч.1ст.364,ч.2ст.28ч.2ст.364,ч.1ст.28ч.3ст.365-2,ч.1ст.28ч.2ст.365-2КК Українизапобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання.
Покласти на підозрювану ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 обов`язки, передбачені ст. 194 КПК України, строком до 22 червня 2021 року включно, а саме:
- прибувати на виклик до слідчого, в провадженні якого знаходяться матеріали досудового розслідування, прокурора, суду, залежно від стадії кримінального провадження;
- не відлучатися без дозволу слідчого, прокурора чи суду з м. Запоріжжя;
- повідомляти про зміну місця проживання слідчого, прокурора, або суд.
Роз`яснити підозрюваній ОСОБА_5 , положення ч. 2 ст. 179 КПК України, у відповідності до якої, у разі невиконання покладених обов`язків, до неї може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і на неї може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Ухвала можебути оскарженабезпосередньо доЗапорізького апеляційногосуду протягом пяти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя: ОСОБА_1
Суд | Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя |
Дата ухвалення рішення | 13.05.2021 |
Оприлюднено | 30.01.2023 |
Номер документу | 97117054 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про застосування запобіжних заходів особиста порука |