Ухвала
від 13.05.2021 по справі 335/11359/19
ОРДЖОНІКІДЗЕВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. ЗАПОРІЖЖЯ

1Справа № 335/11359/19 1-кс/335/2755/2021

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 травня 2021 року м. Запоріжжя

Слідчий суддя Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваної ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Запоріжжя клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_6 про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно:

- ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м.Запоріжжя, громадянки України, яка має вищу освіту, заміжня, директора ТОВ „ Укртехнором, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої,

- підозрюваної у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.28- ч.2 ст.364, ч. 3 ст. 365-2 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

До Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя звернулася старший слідчий в ОВС СУ ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_6 з клопотанням про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно ОСОБА_4 , підозрюваної у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.28- ч.2 ст.364, ч. 3 ст. 365-2 КК України.

На обґрунтування клопотання слідчий зазначила, що відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Згідно зі ст. 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесеніКонституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Згідно з ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються, зокрема, питання регулювання земельних відносин.

Відповідно до статті 29 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до віданнявиконавчих органівсільських,селищних,міських радналежать: управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.

Згідно зі ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать:

- підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо вилучення (викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад;

- здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів;

- координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів.

Відповідно до ч.5 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об`єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об`єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Згідно зіст.76Закону України«Про місцевесамоврядування вУкраїні» органи та посадові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність у разі порушення ними Конституції або законів України.

Відповідно до Регламенту міської ради по розгляду заяв громадян та юридичних осіб з питань оформлення земельних ділянок у м. Запоріжжя затвердженого рішенням Запорізької міської ради №37 від 05.11.2014 року (далі Регламент) заяви (клопотання) від фізичних та юридичних осіб приймаються та реєструються в виконавчому комітеті міської ради.

Відповідно до п.5.2.2 до заяви (клопотання) додаються:

- копія технічного паспорту на нерухоме майно, складеного за результатами інвентаризації;

- копії документів, що підтверджують право власності на нерухоме майно, яке знаходиться на земельній ділянці (договір купівлі-продажу, договір міни, рішення суду, свідоцтво про право власності, витягу про реєстрацію права власності та ін.);

- копія договору оренди землі із додатками та додатковими угодами;

- копії правовстановлюючих документів юридичної особи (свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи, або виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, довідка з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ);

- копія паспорту громадянина України;

- копія довідки (картки) про присвоєння ідентифікаційного номеру (коду);

- свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи підприємця, або виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців;

Відповідно до Регламенту встановлено наступну послідовність дій:

- п. 5.2.4 отримання Управлінням доручення міськвиконкому (10 днів), реєстрація та видача заявнику заяви та доручення міськвиконкому для укладання договорів із землевпорядною ліцензованою організацією.

- п.5.2.5 підготовка Управлінням проекту рішення про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки та про підготовку матеріалів щодо прийняття рішення Запорізької міської ради про продаж земельної ділянки (до 14 днів);

- п. 5.2.6 узгодження проекту рішення постійною комісією міської ради з питань комунальної власності, ресурсів, приватизації та земельних відносин (в термін згідно регламенту роботи комісії);

- п. 5.2.7. прийняття рішення сесії Запорізької міської ради з цього питання.

- п. 5.2.11 укладання Запорізькою міською радою договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки (до 14 днів).

- п. 5.2.12 укладання Запорізькою міською радою договору із землевпорядною ліцензованою організацією на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.

- п. 5.2.14 виконання землевпорядною ліцензованою організацією експертної грошової оцінки земельної ділянки та підготовка матеріалів щодо продажу земельної ділянки (в термін згідно договору, укладеному Запорізькою міською радою із ліцензованою землевпорядною організацією).

- п. 5.2.15 проведення землевпорядною організацією рецензування звіту з експертної грошової оцінки земельної ділянки.

- п. 5.2.16 Розгляд Управлінням матеріалів, звіту з експертної грошової оцінки та підготовка проекту рішення про продаж земельної ділянки.

- п. 5.2.17 узгодження проекту рішення постійною комісією міської ради з питань комунальної власності, ресурсів, приватизації та земельних відносин (в термін згідно регламенту роботи комісії);

Згідно з п. 5.2.18 Регламенту прийняття рішення сесії Запорізької міської ради з цього питання (в термін згідно регламенту сесії).

- п. 5.2.23 укладання Запорізькою міською радою договору купівлі-продажу земельної ділянки, здійснення заявником державної реєстрації права на земельну ділянку та отримання свідоцтва про право власності на нерухоме майно.

Згідно із ч.2 ст.14 регламенту Запорізької міської ради затвердженим рішенням Запорізької міської ради №64 від 25.08.2016 року (далі Регламент) проект рішення має бути обов`язково погоджений (на звороті останнього аркушу):

- заступником міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, відповідно до розподілу обов`язків;

- суб`єктом подання проекту рішення.

Відповідно до ч.3 ст.14 Регламенту за наявності у того, хто погоджує (візує), зауважень і пропозицій, вони викладаються на окремому аркуші у формі зауважень до проекту рішення або окремої думки.

Встановлено, що 01.03.2011 року ОСОБА_7 призначено на посаду начальника Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради.

Згідно з положенням про управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради, затвердженого рішенням Запорізької міської ради №52 від 25.01.2017, Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради (далі Управління) створене Запорізькою міською радою та її виконавчим органом. Управління реалізує повноваження виконавчих органів міської ради у галузі земельних відносин.

Згідно з пунктом 1.3. Положення Управління є підзвітним і підконтрольним Запорізькій міській раді, підпорядковане її виконавчому комітету, Запорізькому міському голові.

Відповідно до п. 2.3 Положення до основних завдань Управління належить здійснення самоврядного контролю за використанням і охороною земель.

Згідно із п. 3 Положення до основних функцій Управління належить:

- виконання повноважень із вилучення (викупу) земельних ділянок, передачі земельних ділянок у власність городянам та юридичним особам;

- на підставі необхідних документів, матеріалів та розрахунків, що обґрунтовують необхідність відведення земельної ділянки або оформлення прав на неї, підготовка пропозицій (доповідні записки) за результатами розгляду заяв громадян та клопотань юридичних осіб про можливість вилучення, передачі у власність або надання в користування земельних ділянок;

- надання матеріалів на розгляд постійної комісії міської ради з питань комунальної власності, ресурсів, приватизації та земельних відносин про передачу у власність або надання в користування земельних ділянок;

- координація, організація і здійснення землеустрою на території міста;

- підготовка проектів рішень про надання дозволу або відмову у наданні дозволу фізичним та юридичним особам на розроблення документації із землеустрою;

- складання та оформлення договорів купівлі-продажу земельних ділянок;

- організація і здійснення самоврядного контролю за використанням і охороною земель;

Пунктом «а» ч. 1 ст. 12 Земельного Кодексу України визначено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад.

Відповідно до ч. 1 ст. 127 ЗК України органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, здійснюють продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) громадянам, юридичним особам та іноземним державам на підставах та в порядку, встановлених цим Кодексом.

Згідно з ч.1 ст. 128 ЗК України продаж громадянам і юридичним особам земельних ділянок державної (крім земельних ділянок, на яких розташовані об`єкти, які підлягають приватизації) та комунальної власності для потреб, визначених цим Кодексом, провадиться місцевими державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим або органами місцевого самоврядування в межах їх повноважень.

Відповідно до ч. 2 ст. 128 ЗК України громадяни та юридичні особи, зацікавлені у придбанні земельних ділянок у власність, подають заяву (клопотання) до відповідного органу виконавчої влади або сільської, селищної, міської ради чи державного органу приватизації. У заяві (клопотанні) зазначаються місце розташування земельної ділянки, її цільове призначення, розміри та площа, а також згода на укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.

До заяви (клопотання) додаються:

а) документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою (у разі його наявності), та документи, що посвідчують право власності на нерухоме майно (будівлі та споруди), розташоване на цій земельній ділянці (у разі наявності на земельній ділянці будівель, споруд);

б) копія установчих документів для юридичної особи, а для громадянина - копія документа, що посвідчує особу.

Згідно з ч.3 ст.128 ЗК України орган державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим або орган місцевого самоврядування у місячний строк розглядає заяву (клопотання) і приймає рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (якщо такий проект відсутній) та/або про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки (крім земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд) чи про відмову в продажу із зазначенням обґрунтованих причин відмови.

Відповідно до ч. 6 ст.128 ЗК України рішення Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації, сільської, селищної, міської ради про продаж земельної ділянки є підставою для укладання договору купівлі-продажу земельної ділянки.

Згідно з ч. 8 ст.128 ЗК України ціна земельної ділянки визначається за експертною грошовою оцінкою, що проводиться суб`єктами господарювання, які є суб`єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель відповідно до закону, на замовлення органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування. Фінансування робіт з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки здійснюється за рахунок внесеного покупцем авансу, що не може бути більшим ніж 20 відсотків вартості земельної ділянки, визначеної за нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки.

Сума авансового внеску зараховується до ціни продажу земельної ділянки. У разі відмови покупця від укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки сума авансового внеску не повертається.

Відповідно до ч.11 ст. 128 ЗК України кошти, отримані від продажу земельних ділянок державної або комунальної власності, зараховуються органами державної влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим або органами місцевого самоврядування відповідно до державного та/або місцевих бюджетів у порядку, визначеному законом.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оцінку земель» експертна грошова оцінка земельних ділянок - результат визначення вартості земельної ділянки та пов`язаних з нею прав оцінювачем (експертом з питань оцінки земельної ділянки) із застосуванням сукупності підходів, методів та оціночних процедур, що забезпечують збір та аналіз даних, проведення розрахунків і оформлення результатів у вигляді звіту.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оцінку земель» правове регулювання оцінки земель здійснюється відповідно до Конституції України, Земельного кодексу України, Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні", цього Закону, законів України, інших нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до них.

Згідно із ст. 5 Закону України «Про оцінку земель» експертна грошова оцінка земельних ділянок та прав на них проводиться з метою визначення вартості об`єкта оцінки.

Експертна грошова оцінка земельних ділянок використовується при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок та прав на них, крім випадків, визначених цим Законом, а також іншими законами.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про оцінку земель» суб`єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель є:

юридичні особи - суб`єкти господарювання незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності, що мають у своєму складі оцінювачів з експертної грошової оцінки земельних ділянок та які зареєстровані у Державному реєстрі сертифікованих інженерів-землевпорядників;

фізичні особи - суб`єкти підприємницької діяльності, які отримали кваліфікаційне свідоцтво оцінювача з експертної грошової оцінки земельних ділянок та ліцензію на виконання землеоціночних робіт у встановленому законом порядку;

юридичні особи - суб`єкти господарювання незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності, що мають у своєму складі сертифікованих інженерів-землевпорядників.

Відповідно до ст. 11 ЗУ «Про оцінку земель» діяльність у сфері оцінки земель включає:

- реєстрацію у Державному реєстрі сертифікованих інженерів-землевпорядників;

Згідно зі ст. 13 ЗУ «Про оцінку земель» експертна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі:

- відчуження та страхування земельних ділянок, що належать до державної або комунальної власності, крім випадку, передбаченого абзацом сьомим частини першої цієї статті;

Відповідно до ст. 15 ЗУ «Про оцінку земель» підставами для проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки є договір, який укладається заінтересованими особами в порядку, встановленому законом, а також рішення суду.

Згідно зі ст. 19 ЗУ «Про оцінку земель» експертна грошова оцінка земельних ділянок проводиться суб`єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель відповідно до вимог цього Закону, Закону України "Про оцінку майна, майнових прав і професійну оціночну діяльність в Україні", а також інших нормативно-правових актів та державних стандартів, норм і правил.

Відповідно до ст. 20 ЗУ «Про оцінку земель» за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.

Згідно зі ст. 27 ЗУ «Про оцінку земель» суб`єкти оціночної діяльності у сфері оцінки земель несуть відповідальність за порушення вимог законодавства у сфері оцінки земель відповідно до закону.

Відповідно до ст. 4 ЗУ «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» професійна оціночна діяльність (далі - оціночна діяльність) - діяльність оцінювачів та суб`єктів оціночної діяльності, визнаних такими відповідно до положень цього Закону, яка полягає в організаційному, методичному та практичному забезпеченні проведення оцінки майна, розгляді та підготовці висновків щодо вартості майна.

Згідно зі ст. 6 ЗУ «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» оцінювачами можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які склали кваліфікаційний іспит та одержали кваліфікаційне свідоцтво оцінювача відповідно до вимог цього Закону.

Оцінювачу забороняється використовувати свої повноваження з метою одержання неправомірної вигоди або прийняття обіцянки чи пропозиції такої вигоди для себе чи інших осіб.

Відповідно до ст. 9 ЗУ «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» методичне регулювання оцінки майна здійснюється у відповідних нормативно-правових актах з оцінки майна: положеннях (національних стандартах) оцінки майна, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, методиках та інших нормативно-правових актах, які розробляються з урахуванням вимог положень (національних стандартів) і затверджуються Кабінетом Міністрів України або Фондом державного майна України.

Відповідно до ст. 12 ЗУ «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» звіт про оцінку майна є документом, що містить висновки про вартість майна та підтверджує виконані процедури з оцінки майна суб`єктом оціночної діяльності - суб`єктом господарювання відповідно до договору. Звіт підписується оцінювачами, які безпосередньо проводили оцінку майна, і скріплюється підписом керівника суб`єкта оціночної діяльності.

Вимоги до змісту звіту про оцінку майна, порядку його оформлення та рецензування встановлюються положеннями (національними стандартами) оцінки майна. Зміст звіту про оцінку майна повинен містити розділи, що розкривають зміст проведених процедур та використаної нормативно-правової бази з оцінки майна.

Зміст, форма, порядок складання, затвердження та строк дії акта оцінки майна встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Згідно зі ст. 17 ЗУ «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» Фонд державного майна України веде Державний реєстр оцінювачів, які отримали кваліфікаційне свідоцтво.

Відповідно до ст. 18 ЗУ «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» сертифікат суб`єкта оціночної діяльності - суб`єкта господарювання (далі - сертифікат) є документом, що засвідчує право суб`єкта оціночної діяльності на внесення його до Державного реєстру суб`єктів оціночної діяльності, які здійснюють оціночну діяльність у формі практичної діяльності з оцінки майна та які визнані суб`єктами оціночної діяльності за напрямами оцінки майна, що в ньому зазначені.

Відповідно до ст. 30 ЗУ «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» суб`єкти оціночної діяльності мають право:

- доступу до майна, що оцінюється, документації та іншої інформації, яка є необхідною або має суттєве значення для оцінки;

- отримувати роз`яснення та додаткові відомості, необхідні для проведення оцінки майна, майнових прав та складання звіту про оцінку майна, від замовника оцінки та інших осіб щодо інформації, яка містить державну або комерційну таємницю, за наявності у суб`єкта оціночної діяльності (оцінювачів, які працюють у його штатному складі) відповідного дозволу або угоди про конфіденційність інформації;

- відмовитися від проведення оцінки майна у разі виникнення обставин, які перешкоджають проведенню об`єктивної оцінки, у тому числі будь-яких форм примусу;

- залучати додатково у разі необхідності до участі у проведенні оцінки майна інших оцінювачів або інших фахівців, а також субєктів підприємницької діяльності.

Згідно зі ст. 31 ЗУ «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» оцінювачі та субєкти оціночної діяльності зобов`язані:

- дотримуватися під час здійснення оціночної діяльності вимог цього Закону та нормативно-правових актів з оцінки майна;

- забезпечувати обєктивність оцінки майна, повідомляти замовника про неможливість проведення обєктивної оцінки у звязку з виникненням обставин, які цьому перешкоджають;

Відповідно до ст. 32 «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» оцінювачі та суб`єкти оціночної діяльності несуть відповідальність за порушення вимог цього Закону в порядку, встановленому законами. Оцінювачі та субєкти оціночної діяльності субєкти господарювання несуть відповідальність за невиконання або неналежне виконання умов договору, зокрема за недостовірність чи необєктивність оцінки майна, відповідно до умов договору та закону.

10.07.2006 року ОСОБА_4 успішно склала кваліфікаційний іспит (рішення екзаменаційної комісії від «24» червня 2006 року №12), засвідчила достатній фаховий рівень підготовки оцінювача за програмою базової підготовки з експертної грошової оцінки земельних ділянок та отримала кваліфікаційне свідоцтво оцінювача з експертної грошової оцінки земельних ділянок серії АК №00484 від 10.07.2006.

11.01.2011 року ОСОБА_4 призначена на посаду директора ТОВ «Укртехнопром» код ЄДРПОУ 30671972.

В ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_4 , у зв`язку із виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських обов`язків, протиправно, всупереч вищевказаних норм законодавства, діючи з прямим умислом, використовуючи своє службове становище всупереч інтересам служби в інтересах третіх осіб покупців земельних ділянок на території м. Запоріжжя, з метою одержання ними неправомірної вигоди у вигляді отримання заниженої вартості земельної ділянки, розуміючи протиправність своїх дій і настання внаслідок їх вчинення суспільно небезпечних наслідків через завдання шкоди, у вигляді недоотримання коштів місцевим бюджетом м. Запоріжжя, та, бажаючи настання таких наслідків, вчинила за попередньою змовою із ОСОБА_7 протиправні дії за наступних обставин.

Так, ОСОБА_7 розуміючи, що не може самостійно скласти Звіти про експертну грошову оцінку земельних ділянок, в 2017 році, у невстановлений в ході досудового розслідування більш точний час та місце, за невстановлених обставин та спосіб, з метою одержання покупцями земельних ділянок на території м. Запоріжжя неправомірної вигоди у вигляді заниженої вартості земельної ділянки, за попередньою змовою, залучила в якості співвиконавця своїх дій оцінювача ОСОБА_4 в складі суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Укртехнопром».

ОСОБА_7 , керуючись єдиним умислом на нанесення матеріальної шкоди місцевому бюджету, у складі групи, будучи організатором цієї групи, у ролі організатора та співвиконавця, діючи в інтересах покупців земельних ділянок, розуміючи, що ТОВ «Укртехнопром» не дотримано вимог, передбачених ст. 6 Закону України «Про оцінку земель» в частині наявності сертифікованих інженерів-землевпорядників та відповідно останнє не має право на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, залучила до своєї злочинної схеми по продажу земельних ділянок комунальної власності за заниженої вартістю в якості співвиконавця оцінювача ОСОБА_4 , з якою узгодила дії внесення останньою до Звітів про експертну грошову оцінку земельних ділянок заниженої вартості земельних ділянок.

Таким чином ОСОБА_7 та ОСОБА_4 , за попередньою змовою, умисно, вступили у злочинну співучасть між собою, направлену на вчинення кримінального правопорушення, вчинене за наступних обставин:

12.06.2017 року ОСОБА_8 , ОСОБА_9 звернулись до виконавчого комітету Запорізької міської ради із заявою/клопотанням про надання дозволу на викуп земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:01:013:0068 площею 1,6842 га, з цільовим призначенням «Для розташування збірного виробництва сантехнічного обладнання, вікон та меблів», яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 .

27.09.2017 року Запорізькою міською радою прийнято рішення №58/55 «Про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки гр. ОСОБА_8 та ОСОБА_9 по АДРЕСА_2 для розташування збірного виробництва сантехнічного обладнання, вікон та меблів».

Відповідно до рішення №58/55 від 27.09.2017 року Запорізька міська рада вирішила після укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки (кадастровий номер 2310100000:01:013:0068) замовити проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 1,6842 га по АДРЕСА_2 , яка знаходиться в оренді у гр. ОСОБА_10 згідно із рішенням міської ради від 23.06.2010 №69/127 «Про передачу в оренду гр. ОСОБА_10 земельної ділянки по АДРЕСА_2 для розташування збірного виробництва сантехнічного обладнання, вікон та меблів, з метою її подальшого продажу.

Відповідно до п.3 рішення №58/55 від 27.09.2017 року Запорізька міська рада вирішила зобов`язати гр. ОСОБА_8 ( АДРЕСА_3 ) та гр. ОСОБА_9 ( АДРЕСА_4 ) укласти договір про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.

Згідно з п. 4 рішення №58/55 від 27.09.2017 року Запорізька міська рада вирішила доручити управлінню з питань земельних відносин Запорізької міської ради ( ОСОБА_7 ) забезпечити укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки та проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.

Відповідно до ст. 2 ЗУ «Про публічні закупівлі» під час здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг, вартість яких є меншою за вартість, що встановлена в абзацах другому і третьому цієї частини, замовники повинні дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель, установлених цим Законом, та можуть використовувати електронну систему закупівель з метою відбору постачальника товару (товарів), надавача послуги (послуг) та виконавця робіт для укладення договору.

Згідно зі ст. 3 ЗУ «Про публічні закупівлі» закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників, максимальна економія та ефективність, відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель, недискримінація учасників, об`єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій, запобігання корупційним діям і зловживанням.

Відповідно до постанови КМУ №381 від 22.04.2009 року «Про затвердження Порядку здійснення розрахунків з розстроченням платежу за придбання земельної ділянки державної та комунальної власності» покупці, заінтересовані у придбанні земельних ділянок державної та комунальної власності, укладають договір про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки з органом, що здійснює продаж земельних ділянок (далі - уповноважений орган), та сплачують авансовий внесок.

Відповідно до п. 9 постанови КМУ №381 від 22.04.2009 року авансові внески використовуються для фінансування робіт з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.

Згідно з п.10 постанови КМУ №381 від 22.04.2009 року закупівля послуг з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки здійснюється відповідно до законодавства з питань закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти.

Відповідно до п.11 постанови КМУ №381 від 22.04.2009 року Уповноважений орган визначає на конкурентних засадах юридичну або фізичну особу, яка є суб`єктом оціночної діяльності в розумінні статті6 Закону України «Про оцінку земель».

В подальшому, на виконання спільного злочинного наміру, за попередньою змовою із ОСОБА_4 , ОСОБА_7 у невстановлений в ході досудового слідства час, місці та за невстановлених обставин, в порушення вимог Закону України «Про публічні закупівлі» та постанови КМУ №381 від 22.04.2009 року «Про затвердження Порядку здійснення розрахунків з розстроченням платежу за придбання земельної ділянки державної та комунальної власності», без використання електронної системи закупівель, без додержання принципів публічних закупівель щодо добросовісної конкуренції серед учасників, максимальної економії та ефективності, відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівель, об`єктивної та неупередженої оцінки тендерних пропозицій, запобігання корупційним діям і зловживанням було залучено ТОВ «Укртехнопром» як виконавця робіт з експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:01:013:0068, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Крива Бухта, 2.

При цьому під час досудового розслідування встановлено, що ТОВ «Укртехнопром» не дотримано вимог, передбачених ст. 6 Закону України «Про оцінку земель» в частині наявності сертифікованих інженерів-землевпорядників та відповідно останнє не мало права на проведення даного виду робіт.

На виконання спільного злочинного плану із ОСОБА_4 , приблизно в листопаді 2017 року, ОСОБА_7 , розуміючи, що ТОВ «Укртехнопром» не дотримано вимог, передбачених ст. 6 Закону України «Про оцінку земель» в частині наявності сертифікованих інженерів-землевпорядників та відповідно останнє не має право на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, на виконання п. 4 рішення Запорізької міської ради №58/55 від 27.09.2017 у невстановлені досудовим слідством час, місці та спосіб, забезпечила підготовку проекту договору №3/17-1 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки з метою забезпечення подальшого укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки та проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.

При цьому ОСОБА_7 , достовірно знаючи про порядок фінансування робіт з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, в порушення вимог ч.8ст.128 Земельного кодексу України, у невстановлені досудовим слідством час, місці та спосіб, забезпечила зазначення в проекті договору №3/17-1 проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки платниками гр. ОСОБА_8 , ОСОБА_9 .

Крім того, ОСОБА_7 розуміючи, що проект договору №3/17-1 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, не відповідає вимогам чинного законодавства, зокрема ч. 8 ст. 128 Земельного Кодексу України, умисно не передала його для надання відповідних висновків до Департаменту правового забезпечення Запорізької міської ради.

21.11.2017 між Запорізькою міською радою, в особі міського голови ОСОБА_11 (замовник), ТОВ «Укртехнопром», в особі директора ОСОБА_4 (виконавець) та ОСОБА_8 (платник 1), ОСОБА_9 (платник 2) був укладений договір № 3/17-1 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.

Відповідно до п.1.1. вказаного договору Замовник доручає, а Виконавець приймає на себе зобов`язання по виконанню робіт з експертної грошової оцінки земельної ділянки, площею 1,6842 га, кадастровий номер 2310100000:01:013:0068, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 .

Згідно з п.3.2.1 договору виконавець зобов`язаний виконати оцінку станом на 01.11.2017.

Відповідно до п.3.2.2. договору у термін, визначений цим Договором, надати Замовнику звіт про оцінку, виконаний згідно діючого законодавства.

27.11.2017, ТОВ «Укртехнопром» в особі директора ОСОБА_4 , діючи на виконання спільного злочинного наміру та з метою пособництва у вчиненні ОСОБА_7 кримінального правопорушення, на виконання умов договору № 3/17-1 від 21.11.2017, склала Звіт про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:01:013:0068, площею 1,6842 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , згідно з яким ринкова вартість вказаної земельної ділянки станом на 01.11.2017 року складає 2009358,0 (два мільйони дев`ять тисяч триста п`ятдесят вісім ) гривень 00 копійок, яка є умисно нею значно заниженою, і не відповідає фактичній ринковій вартості такої землі, про що ОСОБА_7 та ОСОБА_4 було достовірно відомо.

Відповідно до рецензії на звіт про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:01:013:0068, площею 1,6842 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , складеної ГО «Всеукраїнська спілка оцінювачів землі», вказаний звіт, відповідно до вимог п.67 Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна та майнових прав», не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та не професійним і не може бути використаним.

Відповідно довисновку зарезультатами проведеннясудової оціночно-земельноїекспертизи №1208-20від 14.08.2020звіт проекспертну грошовуоцінку земельноїділянки,кадастровий номер2310100000:01:013:0068, щорозташована заадресою: АДРЕСА_2 ,виконанийстаном на01.11.2017оцінювачем ОСОБА_4 в складісуб`єкта оціночноїдіяльності ТОВ«Укртехнопром»,за результатамиякої ринковавартість об`єктаоцінки складала: 2009358,0 (два мільйони дев`ять тисяч триста п`ятдесят вісім грн. 00 коп.) без ПДВ, відповідно до вимог п.67 Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 №1440 класифікується як звіт, що не відповідає вимогам нормативно правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний.

У грудні 2017 року, ОСОБА_7 , у невстановлений в ході досудового розслідування більш точний час, діючи за попередньою змовою із ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді начальника Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради, знаходячись у приміщені управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради за адресою: м. Запоріжжя, вул.Зелінського 3, маючи достатній освітній рівень та професійні знання у галузі земельного законодавства, для фахового виконання своїх службових обов`язків, у законний спосіб, згідно із вищевказаними нормами законодавчих і нормативних актів, діючи умисно, протиправно, зловживаючи своїм службовим становищем, всупереч інтересам служби, порушуючи закон, достовірно розуміючи протиправність своїх дій у вигляді сприяння гр. ОСОБА_8 та гр. ОСОБА_9 в отриманні земельної ділянки завідомо для себе, у спосіб не передбачений законом і за значно заниженою вартістю земельної ділянки комунальної власності м. Запоріжжя, прийняла Звіт проекспертну грошовуоцінку зневідповідною фактичноювартістю земельноїділянки,кадастровий номер2310100000:01:013:0068, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 виконаний оцінювачем ОСОБА_4 в складі суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Укртехнопром.

В подальшому у грудні 2017 року ОСОБА_7 ,діючи запопередньою змовоюіз ОСОБА_4 ,перебуваючи напосаді начальникаУправління зпитань земельнихвідносин Запорізькоїміської ради,знаходячись уприміщені Управлінняз питаньземельних відносинЗапорізької міськоїради заадресою: м.Запоріжжя,вул.Зелінського,3, розуміючи, що вищевказаний Звіт не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний та достовірно знаючи, що вартість зазначеної земельної ділянки значно занижена, діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди третім особам, використала своє службове становище всупереч інтересам служби, а саме розробила та погодила проект рішення «Про продаж гр. ОСОБА_8 та гр. ОСОБА_9 земельної ділянки по АДРЕСА_2 , для розташування збірного виробництва сантехнічного обладнання, вікон та меблів», а також склала відповідну пояснювальну запискупро можливість передачі у власність земельної ділянки.

При цьому проект рішення «Про продаж гр. ОСОБА_8 та гр. ОСОБА_9 земельної ділянки по АДРЕСА_2 для розташування збірного виробництва сантехнічного обладнання, вікон та меблів», а також відповідну пояснювальну записку про можливість передачі у власність земельної ділянки, ОСОБА_7 власноруч завірила своїми підписами. Окрім того, ОСОБА_7 , діючи на виконання спільного злочинного наміру та за попередньою змовою із ОСОБА_4 , в порушення вимог ч.3ст.14Регламенту Запорізької міської ради, умисно не виклала на окремому аркуші у формі своїх зауважень до вказаного проекту рішення або своєї окремої думки інформацію про невідповідність документів для продажу гр. ОСОБА_8 та гр. ОСОБА_9 земельної ділянки по АДРЕСА_2 для розташування збірного виробництва сантехнічного обладнання, вікон та меблів зокрема, про те, що Звіт про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:01:013:0068, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , складено ТОВ «Укртехнопром», яким не дотримано вимог, передбачених ст. 6 Закону України «Про оцінку земель» в частині наявності сертифікованих інженерів-землевпорядників та, відповідно, останнє не має право на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, а також про те, що вартість земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:01:013:0068, яка зазначена у вказаному Звіті про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, є значно заниженою, а сам Звіт про проведення експертної грошової оцінки не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний.

Внаслідок вищевказаних дій ОСОБА_7 та ОСОБА_4 , Запорізькою міською радою прийнято рішення «Про продаж гр. ОСОБА_8 та гр. ОСОБА_9 земельної ділянки по АДРЕСА_2 для розташування збірного виробництва сантехнічного обладнання, вікон та меблів».

На підставі вказаних проекту рішення Запорізької міської ради, пояснювальної записки до нього та Звіту про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:01:013:0068, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , між Запорізькою міською радою в особі міського голови ОСОБА_11 та гр. ОСОБА_9 , гр. ОСОБА_8 02.02.2018 укладено договір купівлі-продажу зазначеної земельної ділянки, згідно з яким Запорізька міська рада продала та передала у власність зазначених громадян земельну ділянку із кадастровим номером 2310100000:01:013:0068, площею 1,6842 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 .

На підставі договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки від 21.11.2017 №1/13/68 гр. ОСОБА_8 01.12.2017 року перераховано авансовий платіж на рахунок Запорізької міської ради №315139417000003, відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України у Олександрівському районі м. Запоріжжя в сумі 545 778,32 гривень.

Також, на підставі договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки від 21.11.2017 №1/13/68 гр. ОСОБА_9 04.12.2017 року перераховано авансовий платіж на рахунок Запорізької міської ради №315139417000003, відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України у Олександрівському районі м. Запоріжжя в сумі 545778,32 гривень.

В подальшому:

- ОСОБА_8 , 19.01.2018, на рахунок Запорізької міської ради №31517941008005, відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України у Олександрівському районі м. Запоріжжя, перераховано залишок вартості земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:01:013:0068, площею 1, 6842 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , у сумі 458900, 68 гривень;

- ОСОБА_9 , 23.01.2018, на рахунок Запорізької міської ради №31517941008005, відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України у Олександрівському районі м. Запоріжжя, перераховано залишок вартості земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:01:013:0068, площею 1, 6842 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 у сумі 458900, 68 гривень,

а всього на загальну суму 2009358,00 грн.

Відповідно до висновку комплексної судової оціночно-земельної та економічної експертизи №860/861-19 від 13.07.2020 ринкова вартість земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:01:013:0068, площею 1, 6842 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 станом на 01.01.2017 складала (з округленням) 2662383, 00 грн.

Різниця між ринковою вартістю земельної ділянки із кадастровим 2310100000:01:013:0068, площею 1,6842 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , визначеною за результатами оціночно-земельної експертизи та вартістю сплаченою гр. ОСОБА_8 та гр. ОСОБА_9 згідно договору купівлі продажу від 02.02.2018 складає 653025, 00 грн. (2662383, 00 грн. 2 009 358,00 грн. = 653025, 00 грн.).

Таким чином, ОСОБА_4 , в порушення вимог ст. 31 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні», зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, за співучасті начальника Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради ОСОБА_7 , з метою одержання неправомірної вигоди для третіх осіб ОСОБА_8 і ОСОБА_9 , у вигляді заниженої вартості земельної ділянки, використала своє службове становище всупереч інтересам служби, що виразилось у недотриманні під час здійснення оціночної діяльності вимог Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» та нормативно-правових актів з оцінки майна, та незабезпеченні об`єктивності оцінки майна, в результаті чого територіальній громаді міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради спричинено шкоду на суму 653025,00 грн, що у двісті п`ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

Своїми умисними діями ОСОБА_4 вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 364 КК України, а саме: вчинене за попередньою змовою групою осіб зловживання службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для іншої фізичної особи використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом громадським інтересам.

Крім того, в ходідосудового розслідуваннявстановлено,що ОСОБА_4 ,здійснюючи професійнудіяльність,пов`язану знаданням публічнихпослуг зоцінки земельнихділянок,протиправно,всупереч вищевказаних норм законодавства, діючи з прямим умислом, в інтересах третіх осіб покупців земельних ділянок на території м. Запоріжжя, з метою одержання ними неправомірної вигоди у вигляді отримання заниженої вартості земельної ділянки, розуміючи протиправність своїх дій і настання внаслідок їх вчинення суспільно небезпечних наслідків через завдання шкоди, у вигляді недоотримання коштів місцевим бюджетом м. Запоріжжя, та, бажаючи настання таких наслідків, вчинила протиправні дії за наступних обставин:

ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , 12.06.2017року, звернулись до виконавчого комітету Запорізької міської ради із заявою/клопотанням про надання дозволу на викуп земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:01:013:0068 площею 1,6842 га, з цільовим призначенням «Для розташування збірного виробництва сантехнічного обладнання, вікон та меблів», яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 .

Запорізькою міською радою, 27.09.2017 року, прийнято рішення №58/55 «Про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки гр. ОСОБА_8 та ОСОБА_9 по АДРЕСА_2 для розташування збірного виробництва сантехнічного обладнання, вікон та меблів».

Відповідно до рішення №58/55 від 27.09.2017 року Запорізька міська рада вирішила після укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки (кадастровий номер 2310100000:01:013:0068) замовити проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 1,6842 га по АДРЕСА_2 , яка знаходиться в оренді у гр. ОСОБА_10 згідно рішення міської ради від 23.06.2010 №69/127 «Про передачу в оренду гр. ОСОБА_10 земельної ділянки по АДРЕСА_2 для розташування збірного виробництва сантехнічного обладнання, вікон та меблів, з метою її подальшого продажу.

21.11.2017 року між Запорізькою міською радою, в особі міського голови ОСОБА_11 (замовник), ТОВ «Укртехнопром», в особі директора ОСОБА_4 (виконавець) та ОСОБА_8 (платник 1), ОСОБА_9 (платник 2) був укладений договір № 3/17-1 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.

Відповідно до п.1.1. вказаного договору Замовник доручає, а Виконавець приймає на себе зобов`язання по виконанню робіт з експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 1,6842 га, кадастровий номер 2310100000:01:013:0068, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 .

Згідно з п.3.2.1 договору виконавець зобов`язаний виконати оцінку станом на 01.11.2017.

Відповідно до п.3.2.2. договору у термін, визначений цим Договором, надати Замовнику звіт про оцінку, виконаний згідно діючого законодавства.

Відповідно до статей 9, 31 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» ОСОБА_4 була зобов`язана дотримуватися під час здійснення оціночної діяльності вимог цього Закону та нормативно-правових актів з оцінки майна, забезпечувати об`єктивність оцінки майна, повідомляти замовника про неможливість проведення об`єктивної оцінки у зв`язку з виникненням обставин, які цьому перешкоджають, у тому числі за відсутності всіх необхідних для цього вихідних даних та документів.

Так, 27.11.2017 року, у невстановленів ходідосудового розслідуваннябільш точнийчас,за невстановленихобставин таспосіб, оцінювач ОСОБА_4 , перебуваючи за місцем реєстрації ТОВ Укртехнопром» за адресою: АДРЕСА_1 , в порушення зазначених вище вимог Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» та Закону України «Про оцінку земель», зловживаючи повноваженнями оцінювача, діючи умисно, з метою отримання неправомірної вигоди склала звіт про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:01:013:0068, площею 1,6842 га,що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , який відповідно до вимог п.67 Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна та майнових прав» не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та не професійним і не може бути використаним.

Зокрема, відповідно до рецензії на звіт про експертну грошову оцінку вказаної земельної ділянки, складеною 07.08.2020 ГО «Всеукраїнська спілка оцінювачів землі» встановлені наступні порушення:

В Звіті відсутній аналіз цінового діапазону пропозицій-продажу подібних земельних ділянок на відкритому ринку. В розділі 6.2. Звіту наведено перелік ділянок, що було приватизовано впродовж 2015-2017 рр. з подібним цільовим призначенням. Оцінювачем не проведений аналіз ринкових цін пропозицій продажу подібних земельних ділянок та не наведена аналітична інформація щодо вторинного ринку продажу землі, що не дає уявлення про рівень ринкових цін в м. Запоріжжі на дату оцінки.

Отже, зібраних в звіті даних не в повній мірі достатньо для того, щоб зробити висновок щодо ринкової вартості об`єкту оцінки.

Щодо відповідності і правильності застосування під час проведення оцінки методичних підходів та оціночних процедур.

При розрахунку вартості об`єкта оцінки оцінювачем було використано метод залишку для землі та економічний метод.

Методичний підхід, що ґрунтується на врахуванні витрат на земельні поліпшення, із застосуванням економічного методу.

Об`єкт оцінки забудована земельна ділянка значної площі з розташованими на ній окремими будівлями. Загальна площа забудови земельної ділянки, що вказана у Звіті, 6 913,9 кв.м. Загальна площа земельної ділянки 16 842 кв. м. Будівлі виробничо-складського призначення 1948-1956 рр. будівництва. Фізичний стан (відповідно до фото наведених у Звіті) частина приміщень знаходиться в задовільному стані, частина приміщень потребує ремонту.

Зауваження до проведеного розрахунку в рамках економічного методу:

1. Оцінювачем не було досліджено питому вагу забудови земельної ділянки та можливість додаткової забудови відповідно до діючих нормативно-законодавчих актів, не проведено аналізу економічної доцільності наявної забудови ділянки, що оцінюється;

2. Для об`єктів порівнянь відсутня або розкрита не в повному обсязі інформація, і відповідно не проведене коригування на відмінності за основними ціноутворюючими факторах:

- майнові права на земельні ділянки на яких розташована нерухомість;

- загальна площа та цільове призначення земельних ділянок;

- технічний стан забудови.

3. Об`єкти порівняння №6, №8 мають земельні ділянки, що знаходяться в орендному користуванні, про що вказано в оголошеннях про продаж. Коригування на правовий статус земельних ділянок не здійснене;

4. При здійсненні коригування вартості об`єктів порівняння - виробничо-складських комплексів відсутнє коригування на площу земельної ділянки, не досліджено наявність вільної від забудови території;

5. Відсутнє коригування на технічний стан будівель, в той час як об`єкт оцінки та об`єкти порівняння знаходяться в різному фізичному стані;

6. При визначенні витрат на земельні поліпшення:

- не було враховано прибуток інвестора відповідно до вимог п. 2.7 Порядку проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок, затвердженого Наказом Держкомзему України від 09.01.2003 №2;

- використаний індекс зміни кошторисної вартості будівельно-монтажних робіт з 1969 р. до 1984 р. для галузі «Освіта», не відповідає забудові виробничо-складські будівлі;

- не було досліджено наявність функціонального та економічного зносів для земельних поліпшень об`єкта оцінки.

Методичний підхід, що ґрунтується на врахуванні витрат на земельні поліпшення, із застосуванням методу залишку для землі:

1. Оцінювачем не було досліджено питому вагу забудови земельної ділянки та можливість додаткової забудови відповідно до діючих нормативно-законодавчих актів, не проведено аналізу економічної доцільності наявної забудови ділянки, що оцінюється;

2. Відсутній аналіз можливості отримання доходу від частини ділянки, що не забудована, так як значна частина ділянки вільна від забудови;

3. При визначені орендної ставки для визначення ЧОД від будівель, що розташовані на земельній ділянці-об`єкті оцінки, не проведене коригування на відмінності об`єкта оцінки та об`єктів порівняння за такими елементами:

місце розташування;

технічний стан приміщень;

наявність інженерних мереж в приміщеннях;

наявність інфраструктури (охорони; асфальтованого майданчику для відстою/ маневрування транспорту; огородження території тощо).

4. При визначенні витрат на земельні поліпшення не було враховано прибуток інвестора відповідно до вимог п. 2.7 Порядку проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок, затвердженого Наказом Держкомзему України від 09.01.2003 №2. Також не було досліджено наявність функціонального та економічного зносів для земельних поліпшень об`єкта оцінки; використаний індекс зміни кошторисної вартості будівельно-монтажних робіт з 1969 р. до 1984 р. для галузі «Освіта», не відповідає забудові виробничо-складські будівлі.

Відповідно до Загального висновку про достовірність оцінки майна, Звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки площею 1,6842 га, кадастровий номер 2310100000:01:013:0068, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Крива бухта, 2, виконаний станом на 01.11.2017 р. оцінювачем ОСОБА_4 в складі суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Укртехнопром», за результатами якого ринкова вартість об`єкта оцінки склала: 2 009 358,0 (два мільйони дев`ять тисяч триста п`ятдесят вісім) грн.00 копійок без ПДВ, класифікується рецензентами відповідно до вимог п. 67 Національного стандарту № 1 «Загальні засади оцінки майна та майнових прав» за наступною ознакою: звіт не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний.

Достовірно знаючи про неповноту інформації або відсутності її взагалі у звіті про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:01:013:0068, площею 1,6842 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , ОСОБА_4 не зазначила про негативний вплив цього фактору на результати оцінки. Під час проведення оцінки не зібрала та не проаналізувала всі істотні відомості про об`єкт оцінки.

Так, 27.11.2017 року, у невстановленів ходідосудового розслідуваннябільш точнийчас,за невстановленихобставин таспосіб, оцінювач ОСОБА_4 , перебуваючи за місцем реєстрації ТОВ Укртехнопром» за адресою: АДРЕСА_1 , в порушення зазначених вище вимог Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» та Закону України «Про оцінку земель», зловживаючи повноваженнями оцінювача, діючи умисно, з метою отримання неправомірної вигоди, склала звіт про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:01:013:0068, площею 1,6842 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , згідно з яким ринкова вартість вказаної земельної ділянки станом на 01.11.2017 року складає 2009358,0 (два мільйони дев`ять тисяч триста п`ятдесят вісім ) гривень 00 копійок.

На підставі вказаного звіту про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:01:013:0068, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , 02.02.2018 між Запорізькою міською радою в особі міського голови ОСОБА_11 та гр. ОСОБА_9 , гр. ОСОБА_8 укладено договір купівлі продажу зазначеної земельної ділянки, згідно з яким Запорізька міська рада продала та передала у власність зазначених громадян земельну ділянку із кадастровим номером 2310100000:01:013:0068, площею 1,6842 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 .

На підставі договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки від 21.11.2017 №1/13/68 гр. ОСОБА_8 , 01.12.2017 року, перераховано авансовий платіж на рахунок Запорізької міської ради №315139417000003, відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України у Олександрівському районі м. Запоріжжя, в сумі 545 778,32 гривень.

Крім того, на підставі договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки від 21.11.2017 №1/13/68, гр. ОСОБА_9 , 04.12.2017 року, перераховано авансовий платіж на рахунок Запорізької міської ради №315139417000003, відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України у Олександрівському районі м. Запоріжжя, в сумі 545 778,32 гривень.

ОСОБА_8 , 19.01.2018, на рахунок Запорізької міської ради №31517941008005, відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України у Олександрівському районі м. Запоріжжя, перераховано залишок вартості земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:01:013:0068, площею 1, 6842 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , у сумі 458900, 68 гривень.

ОСОБА_9 23.01.2018 на рахунок Запорізької міської ради №31517941008005 відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України у Олександрівському районі м. Запоріжжя перераховано залишок вартості земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:01:013:0068, площею 1, 6842 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 у сумі 458900, 68 гривень.

а всього на загальну суму 2009358,00 грн.

Відповідно до висновку комплексної судової оціночно-земельної та економічної експертизи №860/861-19 від 13.07.2020 ринкова вартість земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:01:013:0068, площею 1, 6842 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 станом на 01.01.2017 складала (з округленням) 2662383, 00 грн.

Різниця між ринковою вартістю земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:01:013:0068, площею 1,6842 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , визначеною за результатами оціночно-земельної експертизи та вартістю сплаченою гр. ОСОБА_8 та гр. ОСОБА_9 , згідно договору купівлі продажу від 02.02.2018 складає 653025, 00 грн. (2662383, 00 грн. 2 009 358,00 грн. = 653025, 00 грн.).

Відповідно до висновку за результатами проведення судової оціночно-земельної експертизи №1208-20 від 14.08.2020, звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 2310100000:01:013:0068, що розташованаза адресою: АДРЕСА_2 ,виконаний станом на 01.11.2017 оцінювачем ОСОБА_4 в складі суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Укртехнопром», за результатами якої ринкова вартість об`єкта оцінки складала:2009358,0 (два мільйони дев`ять тисяч триста п`ятдесят вісім грн.) 00 коп. без ПДВ, відповідно до вимог п.67 Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 №1440 класифікується як звіт, що не відповідає вимогам нормативно правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний.

Внаслідок зловживання оцінювачем ОСОБА_4 своїми повноваженнями під час складання звіту про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:01:013:0068, площею 1,6842 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , було занижено вартість вказаної земельної ділянки, в результаті чого територіальній громаді міста Запоріжжя, в особі Запорізької міської ради спричинено шкоду на суму 653025,00грн., що у двісті п`ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, чим спричинено тяжкі наслідки громадським інтересам.

Своїми умисними діями ОСОБА_4 вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 365-2 КК України, а саме: зловживання своїми повноваженнями оцінювачем, який не є державним службовцем, посадовою особою місцевого самоврядування, але здійснює професійну діяльність, пов`язану з наданням публічних послуг, з метою отримання неправомірної вигоди, якщо це спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом громадським інтересам.

Також, ОСОБА_7 розуміючи, що не може самостійно скласти Звіти про експертну грошову оцінку земельних ділянок, в 2018 році, у невстановлений в ході досудового розслідування більш точний час та місце, за невстановлених обставин та спосіб, з метою одержання покупцями земельних ділянок на території м. Запоріжжя неправомірної вигоди у вигляді заниженої вартості земельної ділянки, за попередньою змовою, залучила в якості співвиконавця своїх дій оцінювача ОСОБА_4 в складі суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Укртехнопром».

Так, ОСОБА_7 , керуючись єдиним умислом на нанесення матеріальної шкоди місцевому бюджету, у складі групи, будучи організатором цієї групи, у ролі організатора та співвиконавця, діючи в інтересах покупців земельних ділянок, розуміючи, що ТОВ «Укртехнопром» не дотримано вимог, передбачених ст. 6 Закону України «Про оцінку земель» в частині наявності сертифікованих інженерів-землевпорядників та відповідно останнє не має право на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, залучила до своєї злочинної схеми по продажу земельних ділянок комунальної власності за заниженої вартістю в якості співвиконавця оцінювача ОСОБА_4 , з якою узгодила дії внесення останньою до Звітів про експертну грошову оцінку земельних ділянок заниженої вартості земельних ділянок.

Таким чином ОСОБА_7 та ОСОБА_4 , за попередньою змовою, умисно, вступили у злочинну співучасть між собою, направлену на вчинення кримінального правопорушення, вчинене за наступних обставин:

10.10.2018 ОСОБА_12 звернувся до виконавчого комітету Запорізької міської ради із заявою/клопотанням про надання дозволу на викуп земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:035:0159, площею 0,0384 га, з цільовим призначенням «Для розташування пивоварні з кафе», яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_5 .

Запорізькою міською радою 31.10.2018 прийнято рішення №35/59 «Про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки по АДРЕСА_5 гр. ОСОБА_12 для розташування пивоварні з кафе».

Відповідно до рішення №35/59 від 31.10.2018 року Запорізька міська рада вирішила після укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки замовити проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки (кадастровий номер 2310100000:03:035:0159) площею 0,0384 га по АДРЕСА_5 , межі та розмір якої затверджені рішенням сесії міської ради від 26.09.2018 №35/15 «Про відведення та передачу в оренду гр. ОСОБА_12 земельної ділянки по АДРЕСА_5 для розташування пивоварні з кафе» з метою її подальшого продажу гр. ОСОБА_12 .

Відповідно до п.3 рішення №35/59 від 31.10.2018 року Запорізька міська рада вирішила зобов`язати гр. ОСОБА_12 ( АДРЕСА_6 ) укласти договір про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.

Згідно з п. 4 рішення №35/59 від 31.10.2018 року Запорізька міська рада вирішила доручити управлінню з питань земельних відносин Запорізької міської ради ( ОСОБА_7 ) забезпечити укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки та на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.

Відповідно до ст. 2 ЗУ «Про публічні закупівлі» під час здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг, вартість яких є меншою за вартість, що встановлена в абзацах другому і третьому цієї частини, замовники повинні дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель, установлених цим Законом, та можуть використовувати електронну систему закупівель з метою відбору постачальника товару (товарів), надавача послуги (послуг) та виконавця робіт для укладення договору.

Згідно зі ст. 3 ЗУ «Про публічні закупівлі» закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників, максимальна економія та ефективність, відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель, недискримінація учасників, об`єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій, запобігання корупційним діям і зловживанням.

Відповідно до постанови КМУ №381 від 22.04.2009 року «Про затвердження Порядку здійснення розрахунків з розстроченням платежу за придбання земельної ділянки державної та комунальної власності» покупці, заінтересовані у придбанні земельних ділянок державної та комунальної власності, укладають договір про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки з органом, що здійснює продаж земельних ділянок (далі - уповноважений орган), та сплачують авансовий внесок.

Відповідно до п. 9 постанови КМУ 381 від 22.04.2009 року авансові внески використовуються для фінансування робіт з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.

Згідно з п.10 постанови КМУ 381 від 22.04.2009 року закупівля послуг з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки здійснюється відповідно до законодавства з питань закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти.

Відповідно до п.11 постанови КМУ 381 від 22.04.2009 року Уповноважений орган визначає на конкурентних засадах юридичну або фізичну особу, яка є суб`єктом оціночної діяльності в розумінні статті 6 Закону України "Про оцінку земель".

В подальшому, на виконання спільного злочинного наміру, за попередньою змовою із ОСОБА_4 , ОСОБА_7 , у період з жовтня 2018 року по січень 2019 року, у невстановлений в ході досудового розслідування більш точний час та місце, за невстановлених обставин та у невстановлений спосіб, в порушення вимог Закону України «Про публічні закупівлі» та постанови КМУ № 381 від 22.04.2009 року «Про затвердження Порядку здійснення розрахунків з розстроченням платежу за придбання земельної ділянки державної та комунальної власності», без використання електронної системи закупівель, без додержання принципів публічних закупівель щодо добросовісної конкуренції серед учасників, максимальної економії та ефективності, відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівель, об`єктивної та неупередженої оцінки тендерних пропозицій, запобігання корупційним діям і зловживанням залучила ТОВ «Укртехнопром» як виконавця робіт з експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:035:0159, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, пр. Соборний, 17.

При цьому під час досудового розслідування встановлено, що ТОВ «Укртехнопром» не дотримано вимог, передбачених ст. 6 Закону України «Про оцінку земель» в частині наявності сертифікованих інженерів землевпорядників та відповідно останнє не мало права на проведення даного виду робіт.

На виконання спільного злочинного плану із ОСОБА_4 , приблизно в січні 2019 року ОСОБА_7 , розуміючи, що ТОВ «Укртехнопром» не дотримано вимог, передбачених ст. 6 Закону України «Про оцінку земель» в частині наявності сертифікованих інженерів землевпорядників та відповідно останнє не має право на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки,на виконанняп.4рішення Запорізькоїміської ради№35/59від 31.10.2018, у невстановлені досудовим слідством час, місці та спосіб, забезпечила підготовку проекту договору №1/19-3 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки з метою забезпечення подальшого укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки та проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.

При цьому ОСОБА_7 , достовірно знаючи про порядок фінансування робіт з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, в порушення вимог ч.8 ст.128 Земельного кодексу України, у невстановлені досудовим слідством час, місці та спосіб, забезпечила зазначення в проекті договору №1/19-3 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки платником гр. ОСОБА_12 .

Крім того, ОСОБА_7 , розуміючи, що проект договору №1/19-3 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, не відповідає вимогам чинного законодавства, зокрема ч.8ст.128 Земельного Кодексу України, умисно не передала його для надання відповідних висновків до Департаменту правового забезпечення Запорізької міської ради.

18.01.2019 між Запорізькою міською радою, в особі міського голови ОСОБА_11 (замовник), ТОВ «Укртехнопром», в особі директора ОСОБА_4 (виконавець) та ОСОБА_12 (платник) був укладений договір № 1/19-3 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.

Відповідно до п.1.1. вказаного договору Замовник доручає, а Виконавець приймає на себе зобов`язання по виконанню робіт з експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,0384 га, кадастровий номер 2310100000:03:035:0159, що розташована за адресою: АДРЕСА_5 .

Згідно з п. 3.2.1 договору виконавець зобов`язаний виконати оцінку станом на 01.01.2019.

Відповідно до п.3.2.2. договору у термін, визначений цим Договором, надати Замовнику звіт про оцінку, виконаний згідно діючого законодавства.

18.01.2019, ТОВ «Укртехнопром» в особі директора ОСОБА_4 , діючи на виконання спільного злочинного наміру та з метою пособництва у вчиненні ОСОБА_7 кримінального правопорушення, на виконання умов договору № 1/19-3, склала Звіт про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:035:0159, площею 0,0384 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_5 , згідно з яким ринкова вартість вказаної земельної ділянки станом на 01.01.2019 року складає 74147,00 (сімдесят чотири тисячі сто сорок сім) гривень 00 копійок, яка є умисно нею заниженою, і не відповідає фактичній ринковій вартості такої землі, про що ОСОБА_7 та ОСОБА_4 було достовірно відомо.

Відповідно до рецензії на звіт про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:035:0159, площею 0,0384 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_5 складеної ГО «Всеукраїнська спілка оцінювачів землі» останній відповідно до вимог п.67 Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна та майнових прав» не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та не професійним і не може бути використаним.

Відповідно до висновку за результатами проведення судової оціночно-земельної експертизи №1209-20 від 14.08.2020 звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 2310100000:03:035:0159, що розташована за адресою: АДРЕСА_5 , виконаний станом на 01.01.2019 оцінювачем ОСОБА_4 в складі суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Укртехнопром», за результатами якої ринкова вартість об`єкта оцінки складала: 74 147,0 (сімдесят чотири тисячі сто сорок сім) без ПДВ, відповідно до вимог п.67 Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 №1440 класифікується як звіт, що не відповідає вимогам нормативно правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний.

У січні 2019 року, ОСОБА_7 , у невстановлений в ході досудового розслідування більш точний час, діючи за попередньою змовою із ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді начальника Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради, знаходячись у приміщені управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради за адресою: м.Запоріжжя, вул. Зелінського 3, маючи достатній освітній рівень та професійні знання у галузі земельного законодавства, для фахового виконання своїх службових обов`язків, у законний спосіб, згідно із вищевказаними нормами законодавчих і нормативних актів, діючи умисно, протиправно, зловживаючи своїм службовим становищем, всупереч інтересам служби, порушуючи закон, достовірно розуміючи протиправність своїх дій у вигляді сприяння ОСОБА_12 в отриманні земельної ділянки завідомо для себе у спосіб не передбачений законом і за значно заниженою вартістю земельної ділянки комунальної власності м. Запоріжжя, прийняла Звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 2310100000:03:035:0159, що розташована за адресою: АДРЕСА_5 , виконаний оцінювачем ОСОБА_4 в складі суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Укртехнопром».

В подальшому у січні 2019 року ОСОБА_7 , діючи за попередньою змовою із ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді начальника Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради, знаходячись у приміщені Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради за адресою: м. Запоріжжя, вул. Зелінського, 3, розуміючи, що вищевказаний Звіт не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний та достовірно знаючи, що вартість зазначеної земельної ділянки значно занижена, діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди третім особам, використала своє службове становище всупереч інтересам служби, а саме розробила та погодила проект рішення «Про продаж гр. ОСОБА_12 земельної ділянки по АДРЕСА_5 , для розташування пивоварні з кафе», а також склала відповідну пояснювальну записку про можливість передачі у власність земельної ділянки.

При цьому проект рішення «Про продаж гр. ОСОБА_12 земельної ділянки по АДРЕСА_5 для розташування пивоварні з кафе», а також відповідну пояснювальну записку про можливість передачі у власність земельної ділянки, ОСОБА_7 власноруч завірила своїми підписами.

Окрім того, ОСОБА_7 , діючи на виконання спільного злочинного наміру та за попередньою змовою із ОСОБА_4 , в порушення вимог ч. 3 ст. 14 Регламенту Запорізької міської ради, умисно не виклала на окремому аркуші у формі своїх зауважень до вказаного проекту рішення або своєї окремої думки інформацію про невідповідність документів для продажу ОСОБА_12 земельної ділянки по АДРЕСА_5 для розташування пивоварні з кафе, про те, що Звіт про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:035:0159, що розташована за адресою: АДРЕСА_5 , складено ТОВ «Укртехнопром», яким не дотримано вимог, передбачених ст. 6 Закону України «Про оцінку земель» в частині наявності сертифікованих інженерів-землевпорядників та, відповідно, останнє не має право на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, а також про те, що вартість земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:03:035:0159, яка зазначена у вказаному Звіті про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, є значно заниженою, а сам Звіт про проведення експертної грошової оцінки не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний.

Внаслідок вищевказаних дій ОСОБА_7 та ОСОБА_4 , Запорізькою міською радою прийнято рішення №50/63 від 30.01.2019 «Про продаж гр. ОСОБА_12 земельної ділянки по АДРЕСА_5 для розташування пивоварні з кафе».

На підставі вказаних проекту рішення Запорізької міської ради, пояснювальної записки до нього та Звіту про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:035:0159, що розташована за адресою: АДРЕСА_5 , між Запорізькою міською радою, в особі міського голови ОСОБА_11 та гр. ОСОБА_12 укладено договір купівлі-продажу зазначеної земельної ділянки, згідно з яким Запорізька міська рада продала та передала у власність зазначеного громадянина земельну ділянку із кадастровим номером 2310100000:03:035:0159, площею 0,0384 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_5 .

На підставі договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки від 13.12.2018 №3/35/159 гр. ОСОБА_12 27.12.2018 року перераховано авансовий платіж на рахунок Запорізької міської ради №31517941008005, відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України у Комунарському районі м. Запоріжжя в сумі 20 556,36 гривень.

Також, ОСОБА_12 11.03.2019 на рахунок Запорізької міської ради №31517941008005, відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України у Комунарському районі м. Запоріжжя, перераховано залишок вартості земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:035:0159, площею 0,0384 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_5 , у сумі 53 590, 00 гривень.

Відповідно до висновку комплексної судової оціночно-земельної та економічної експертизи №823/824-20 від 13.07.2020 ринкова вартість земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:035:0159, площею 0,0384 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_5 станом на 01.01.2019 складала 647 912, 00 грн.

Різниця між ринковою вартістю земельної ділянки із кадастровим 2310100000:03:035:0159, площею 0,0384 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_5 , визначеною за результатами оціночно-земельної експертизи та вартістю сплаченою гр. ОСОБА_12 згідно договору купівлі продажу від 28.03.2019 складає 573 765, 00 грн. (647912,00 74147,00 = 573765,00 грн.).

Таким чином, ОСОБА_4 , в порушення вимог ст. 31 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні», зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, за співучасті начальника Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради ОСОБА_7 , з метою одержання неправомірної вигоди для третіх осіб ОСОБА_8 і ОСОБА_9 , у вигляді заниженої вартості земельної ділянки, використала своє службове становище всупереч інтересам служби, що виразилось у недотриманні під час здійснення оціночної діяльності вимог Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» та нормативно-правових актів з оцінки майна, та незабезпеченні об`єктивності оцінки майна, в результаті чого територіальній громаді міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради спричинено шкоду на суму 653025,00 грн., що у двісті п`ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

Своїми умисними діями ОСОБА_4 вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 364 КК України, а саме: вчинене за попередньою змовою групою осіб зловживання службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для іншої фізичної особи використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом громадським інтересам.

Крім того, в ходідосудового розслідуваннявстановлено,що ОСОБА_4 ,здійснюючи професійнудіяльність,пов`язану знаданням публічнихпослуг зоцінки земельнихділянок,протиправно,всупереч вищевказаних норм законодавства, діючи з прямим умислом, в інтересах третіх осіб покупців земельних ділянок на території м. Запоріжжя, з метою одержання ними неправомірної вигоди у вигляді отримання заниженої вартості земельної ділянки, розуміючи протиправність своїх дій і настання внаслідок їх вчинення суспільно небезпечних наслідків через завдання шкоди, у вигляді недоотримання коштів місцевим бюджетом м. Запоріжжя, та, бажаючи настання таких наслідків, вчинила протиправні дії за наступних обставин:

10.10.2018 ОСОБА_12 звернувся до виконавчого комітету Запорізької міської ради із заявою/клопотанням про надання дозволу на викуп земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:035:0159 площею 0,0384 га, з цільовим призначенням «Для розташування пивоварні з кафе», яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_5 .

Запорізькою міською радою 31.10.2018 прийнято рішення №35/59 «Про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки по АДРЕСА_5 , гр. ОСОБА_12 для розташування пивоварні з кафе.

Відповідно до рішення №35/59 від 31.10.2018 року Запорізька міська рада вирішила після укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки замовити проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки (кадастровий номер 2310100000:03:035:0159) площею 0,0384 га по АДРЕСА_5 , межі та розмір якої затверджені рішенням сесії міської ради від 26.09.2018 №35/15 «Про відведення та передачу в оренду гр. ОСОБА_12 земельної ділянки по АДРЕСА_5 для розташування пивоварні з кафе» з метою її подальшого продажу гр. ОСОБА_12 .

18.01.2019 між Запорізькою міською радою в особі міського голови ОСОБА_11 (замовник), ТОВ «Укртехнопром» в особі директора ОСОБА_4 (виконавець) та ОСОБА_12 (платник) був укладений договір № 1/19-3 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.

Відповідно до п.1.1. вказаного договору Замовник доручає, а Виконавець приймає на себе зобов`язання по виконанню робіт з експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,0384 га кадастровий номер 2310100000:03:035:0159, що розташована за адресою: АДРЕСА_5 .

Згідно з п.3.2.1 договору виконавець зобов`язаний виконати оцінку станом на 01.01.2019.

Відповідно до п.3.2.2. договору у термін, визначений цим Договором, надати Замовнику звіт про оцінку, виконаний згідно діючого законодавства.

Відповідно до статей 9, 31 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» ОСОБА_4 була зобов`язана дотримуватися під час здійснення оціночної діяльності вимог цього Закону та нормативно-правових актів з оцінки майна, забезпечувати об`єктивність оцінки майна, повідомляти замовника про неможливість проведення об`єктивної оцінки у зв`язку з виникненням обставин, які цьому перешкоджають, у тому числі за відсутності всіх необхідних для цього вихідних даних та документів.

17.01.2019, у невстановлений в ході досудового розслідування більш точний час, за невстановлених обставин та спосіб, оцінювач ОСОБА_4 , перебуваючи за місцем реєстрації ТОВ Укртехнопром» за адресою: АДРЕСА_1 , в порушення зазначених вище вимог Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» та Закону України «Про оцінку земель», зловживаючи повноваженнями оцінювача, діючи умисно, з метою отримання неправомірної вигоди склала звіт про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:035:0159, площею 0,0384 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_5 , який відповідно до вимог п.67 Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна та майнових прав» не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та не професійним і не може бути використаним.

Зокрема, відповідно до рецензії на звіт про експертну грошову оцінку вказаної земельної ділянки, складеною 07.08.2020 ГО «Всеукраїнська спілка оцінювачів землі» встановлені наступні порушення:

1.Щодо зібраних виконавцем вихідних даних:

1.1. в звіті відсутній аналіз цінового діапазону пропозицій-продажу подібних земельних ділянок на відкритому ринку. В розділі 6.2. Звіту наведено перелік ділянок, що було приватизовано впродовж 2015-2017 рр. з подібним цільовим призначенням. Оцінювачем не проведений аналіз ринкових цін пропозицій продажу подібних земельних ділянок та не наведена аналітична інформація щодо вторинного ринку продажу землі, що не дає уявлення про рівень ринкових цін в м. Запоріжжі на дату оцінки.

Отже, зібраних в звіті даних не в повній мірі достатньо для того, щоб зробити висновок щодо ринкової вартості об`єкту оцінки.

2. Щодо відповідності і правильності застосування під час проведення оцінки методичних підходів та оціночних процедур:

При розрахунку вартості об`єкта оцінки оцінювачем було використано методичний підхід, що ґрунтується на врахуванні витрат на земельні поліпшення, із застосуванням економічного методу та методу залишку для землі.

До проведеного розрахунку вартості об`єкта оцінки рецензенти мають наступні зауваження:

Оцінювачем не в повній мірі було досліджено найбільш ефективне використання земельної ділянки. Не проведено аналіз економічної доцільності використання наявної забудови ділянки та не розглянуто можливість альтернативної забудови згідно із законодавством. Розрахунок вартості ділянки проведено з прив`язкою до існуючого використання та наявної забудови, що може не відповідати найбільш ефективному варіанту використання ділянки, враховуючи її цільове призначення - 03.07 Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі..

Методичний підхід, що ґрунтується на врахуванні витрат на земельні поліпшення, із застосуванням економічного методу:

Використані оцінювачем для визначення вартості поліпшеної земельної ділянки об`єкта оцінки об`єкти порівняння не є подібними за своїм функціональним призначенням. При розрахунку вартості поліпшеної земельної ділянки наявність приміщень кафе, що мають більшу вартість в порівнянні з приміщеннями СТО, не враховано;

Відсутня інформація щодо майнових прав на земельну ділянку та площі відведеної ділянки для об`єкта порівняння №1,

Об`єкт порівняння №2 має земельну ділянку, що знаходиться в орендному користуванні. При розрахунку вартості об`єкта оцінки коригування на правовий статус земельної ділянки не здійснене;

Коригування на площу будівель здійснене з помилками. Наприклад, при коригуванні об`єкта порівняння № 2, що має подібну площу до земельних поліпшень об`єкта оцінки, а отже однаковий період експозиції, розмір коригуючої поправки складає 1,017, тоді як повинен складати 1, при коригуванні об`єкта порівняння № 1, що має меншу площу, а отже і період експозиції, розмір коригуючої поправки склав 1,009, тоді як об`єкт оцінки має гірші характеристики та період експозиції, і відповідно коригування повинне бути в бік зменшення вартості, а не збільшення.

При Здійсненні коригування вартості об`єктів порівняння відсутнє коригування на площу земельної ділянки, не досліджено наявність вільної від забудови території для об`єкта оцінки та об`єктів порівняння;

Відсутня поправка на технічний стан та функціональне призначення будівель, враховуючи, що в складі земельних поліпшень об`єкта оцінки є кафе;

При визначенні витрат на земельні поліпшення:

- не було враховано прибуток інвестора відповідно до вимог п. 2.7 Порядку проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок, затвердженого Наказом Держкомзему України від 09.01.2003 №2;

- використаний індекс зміни кошторисної вартості будівельно-монтажних робіт з 1969 р. до 1984 р. для галузі «Освіта», не відповідає призначенню наявних поліпшень - кафе та СТО;

- не було досліджено наявність функціонального та економічного зносів для земельних поліпшень об`єкта оцінки.

Методичний підхід, що ґрунтується на врахуванні витрат на земельні поліпшення, із застосуванням методу залишку для землі:

Відсутнє коригування орендної ставки об`єктів порівняння на технічний стан, наявність комунікацій, площу будівель.

При визначенні витрат на земельні поліпшення:

- не було враховано прибуток інвестора відповідно до вимог п. 2.7 Порядку проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок, затвердженого Наказом Держкомзему України від 09.01.2003 №2;

- використаний індекс зміни кошторисної вартості будівельно-монтажних робіт з 1969 р. до 1984 р. для галузі «Освіта», не відповідає призначенню наявних поліпшень - виробничо- складський комплекс;

- не було досліджено наявність функціонального та економічного зносів для земельних поліпшень об`єкта оцінки.

Відповідно до Загального висновку про достовірність оцінки майна, Звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки площею 7,8405 га, кадастровий номер 2310100000:03:035:0159, площею 0,0384 га, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, пр. Соборний, 17, виконаний станом на 01.01.2019 оцінювачем ОСОБА_4 в складі суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Укртехнопром», за результатами якого ринкова вартість об`єкта оцінки склала 74 147,00 (сімдесят чотири тисячі сто сорок сім) гривень 00 копійок без ПДВ, класифікується рецензентами відповідно до вимог п. 67 Національного стандарту № 1 «Загальні засади оцінки майна та майнових прав» за наступною ознакою: звіт не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний.

Достовірно знаючи про неповноту інформації або відсутності її взагалі у звіті про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:035:0159, площею 0,0384 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_5 , ОСОБА_4 не зазначила про негативний вплив цього фактору на результати оцінки. Під час проведення оцінки не зібрала та не проаналізувала всі істотні відомості про об`єкт оцінки.

17.01.2019, у невстановлений в ході досудового розслідування більш точний час, за невстановлених обставин та спосіб, оцінювач ОСОБА_4 , перебуваючи за місцем реєстрації ТОВ Укртехнопром» за адресою: АДРЕСА_1 , в порушення зазначених вище вимог Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» та Закону України «Про оцінку земель», зловживаючи повноваженнями оцінювача, діючи умисно, з метою отримання неправомірної вигоди, склала звіт про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:035:0159, площею 0,0384 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_5 , згідно з яким ринкова вартість вказаної земельної ділянки станом на 01.01.2019 року складає 74 147,0 (сімдесят чотири тисячі сто сорок сім) гривень 00 копійок.

На підставі вказаного звіту про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:035:0159, що розташована за адресою: АДРЕСА_5 , 28.03.2019 між Запорізькою міською радою в особі міського голови ОСОБА_11 та гр. ОСОБА_12 укладено договір купівлі продажу зазначеної земельної ділянки, згідно з яким Запорізька міська рада продала та передала у власність зазначеного громадянина земельну ділянку із кадастровим номером 2310100000:03:035:0159, площею 0,0384 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_5 .

На підставі договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки від 13.12.2018 №3/35/159 гр. ОСОБА_12 27.12.2018 року перераховано авансовий платіж на рахунок Запорізької міської ради №31517941008005, відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України у Комунарському районі м. Запоріжжя в сумі 20 556,36 гривень.

ОСОБА_12 11.03.2019 на рахунок Запорізької міської ради №31517941008005 відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України у Комунарському районі м. Запоріжжя перераховано залишок вартості земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:035:0159, площею 0,0384 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_5 , у сумі 53 590, 00 гривень.

Відповідно до висновку комплексної судової оціночно-земельної та економічної експертизи №823/824-20 від 13.07.2020 ринкова вартість земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:035:0159, площею 0,0384 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_5 станом на 01.01.2019 складала 647 912, 00 грн.

Різниця між ринковою вартістю земельної ділянки із кадастровим 2310100000:03:035:0159, площею 0,0384 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_5 , визначеною за результатами оціночно-земельної експертизи та вартістю сплаченою гр. ОСОБА_12 згідно договору купівлі продажу від 28.03.2019 складає 573 765, 00 грн. (647912,00 74147,00 = 573765,00 грн.).

Відповідно до висновку за результатами проведення судової оціночно-земельної експертизи №1209-20 від 14.08.2020 звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 2310100000:03:035:0159, що розташована за адресою: АДРЕСА_5 , виконаний станом на 01.01.2019 оцінювачем ОСОБА_4 в складі суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Укртехнопром», за результатами якої ринкова вартість об`єкта оцінки складала: 74 147,0 (сімдесят чотири тисячі сто сорок сім) без ПДВ, відповідно до вимог п.67 Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 №1440 класифікується як звіт, що не відповідає вимогам нормативно правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний.

Внаслідок зловживання оцінювачем ОСОБА_4 своїми повноваженнями під час складання звіту про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:035:0159,площею 0,0384га,що розташованаза адресою: АДРЕСА_5 було занижено вартість вказаної земельної ділянки в результаті чого територіальній громаді міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради спричинено шкоду на суму 573765,00грн., що у двісті п`ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, чим спричинено тяжкі наслідки громадським інтересам.

Своїми умисними діями ОСОБА_4 вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 365-2 КК України, а саме: зловживання своїми повноваженнями оцінювачем, який не є державним службовцем, посадовою особою місцевого самоврядування, але здійснює професійну діяльність, пов`язану з наданням публічних послуг, з метою отримання неправомірної вигоди, якщо це спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом громадським інтересам.

ОСОБА_7 розуміючи, що не може самостійно скласти Звіт про експертну грошову оцінку земельних ділянок, в 2017 році, у невстановлений в ході досудового розслідування більш точний час та місце, за невстановлених обставин та спосіб, з метою одержання покупцями земельних ділянок на території м. Запоріжжя неправомірної вигоди у вигляді заниженої вартості земельної ділянки, за попередньою змовою, залучила в якості співвиконавця своїх дій оцінювача ОСОБА_4 в складі суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Укртехнопром».

Так, ОСОБА_7 , керуючись єдиним умислом на нанесення матеріальної шкоди місцевому бюджету, у складі групи, будучи організатором цієї групи, у ролі організатора та співвиконавця, діючи в інтересах покупців земельних ділянок, розуміючи, що ТОВ «Укртехнопром» не дотримано вимог, передбачених ст. 6 Закону України «Про оцінку земель» в частині наявності сертифікованих інженерів-землевпорядників та відповідно останнє не має право на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, залучила до своєї злочинної схеми по продажу земельних ділянок комунальної власності за заниженої вартістю в якості співвиконавця оцінювача ОСОБА_4 , з якою узгодила дії внесення останньою до Звітів про експертну грошову оцінку земельних ділянок заниженої вартості земельних ділянок.

Таким чином ОСОБА_7 та ОСОБА_4 , за попередньою змовою, умисно, вступили у злочинну співучасть між собою, направлену на вчинення кримінального правопорушення, вчинене за наступних обставин:

22.06.2016 ТОВ «Альтернатива-2003» в особі директора ОСОБА_13 звернулось до виконавчого комітету Запорізької міської ради із заявою/клопотанням про надання дозволу на викуп земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:06:011:0055 площею 0,6579 га, з цільовим призначенням «Для розташування квіткових павільйонів та кафе з літнім майданчиком», яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_7 .

Запорізькою міською радою 30.08.2017 прийнято рішення №80 «Про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки по АДРЕСА_7 , яка передана в оренду ТОВ «Альтернатива 2003» для розташування квіткових павільйонів та кафе з літнім майданчиком».

Відповідно до рішення №80 від 30.08.2017 року Запорізька міська рада вирішила після укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки замовити проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,6579 га по АДРЕСА_7 , яка перебуває у користуванні згідно договору оренди землі від 28.05.2008 №040826100948 у товариства з обмеженою відповідальністю «Альтернатива - 2003» для розташування квіткових павільйонів та кафе з літнім майданчиком, з метою її подальшого продажу.

Відповідно до п.3 рішення №80 від 30.08.2017 року Запорізька міська рада вирішила зобов`язати ТОВ «Альтернатива 2003» (м. Запоріжжя, вул. Козака Бабури, 14/73) укласти договір про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.

Згідно з п. 4 рішення №80 від 30.08.2017 року Запорізька міська рада вирішила доручити управлінню з питань земельних відносин Запорізької міської ради ( ОСОБА_7 ) забезпечити укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки та проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.

Відповідно до ст. 2 ЗУ «Про публічні закупівлі» під час здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг, вартість яких є меншою за вартість, що встановлена в абзацах другому і третьому цієї частини, замовники повинні дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель, установлених цим Законом, та можуть використовувати електронну систему закупівель з метою відбору постачальника товару (товарів), надавача послуги (послуг) та виконавця робіт для укладення договору.

Згідно зі ст. 3 ЗУ «Про публічні закупівлі» закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників, максимальна економія та ефективність, відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель, недискримінація учасників, об`єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій, запобігання корупційним діям і зловживанням.

Відповідно до постанови КМУ №381 від 22.04.2009 року «Про затвердження Порядку здійснення розрахунків з розстроченням платежу за придбання земельної ділянки державної та комунальної власності» покупці, заінтересовані у придбанні земельних ділянок державної та комунальної власності, укладають договір про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки з органом, що здійснює продаж земельних ділянок (далі - уповноважений орган), та сплачують авансовий внесок.

Відповідно до п. 9 постанови КМУ 381 від 22.04.2009 року авансові внески використовуються для фінансування робіт з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.

Згідно з п.10 постанови КМУ 381 від 22.04.2009 року закупівля послуг з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки здійснюється відповідно до законодавства з питань закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти.

Відповідно до п.11 постанови КМУ 381 від 22.04.2009 року Уповноважений орган визначає на конкурентних засадах юридичну або фізичну особу, яка є суб`єктом оціночної діяльності в розумінні статті 6 Закону України «Про оцінку земель».

В подальшому, на виконання спільного злочинного наміру, за попередньою змовою із ОСОБА_4 , ОСОБА_7 у період з серпня 2017 по вересень 2017 року, у невстановлений в ході досудового слідства час, місці та за невстановлених обставин, діючи з прямим умислом, використовуючи своє службове становище всупереч інтересам служби в інтересах третіх осіб ТОВ «Альтернатива 2003» , маючи достатній освітній рівень та професійні знання у галузі земельного законодавства, в порушення вимог ст.ст.2,3 Закону України «Про публічні закупівлі» та п.9,10,11 постанови КМУ № 381 від 22.04.2009 року «Про затвердження Порядку здійснення розрахунків з розстроченням платежу за придбання земельної ділянки державної та комунальної власності» без використання електронної системи закупівель, без додержання принципів публічних закупівель щодо добросовісної конкуренції серед учасників, максимальної економії та ефективності, відкритості та прозорість на всіх стадіях закупівель, об`єктивної та неупередженої оцінки тендерних пропозицій, запобігання корупційним діям і зловживанням залучила ТОВ «Укртехнопром» як виконавця робіт з експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:06:011:0055, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, пр. Ювілейний, 28.

При цьому під час досудового розслідування встановлено, що ТОВ «Укртехнопром» не дотримано вимог, передбачених ст. 6 Закону України «Про оцінку земель» в частині наявності сертифікованих інженерів землевпорядників та відповідно останнє не мало права на проведення даного виду робіт.

На виконання спільного злочинного плану із ОСОБА_4 , приблизно у вересні 2017 року ОСОБА_7 , будучи службовою особою, зловживаючи службовим становищем, діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для інших осіб, розуміючи, що ТОВ «Укртехнопром» не дотримано вимог, передбачених ст. 6 Закону України «Про оцінку земель» в частині наявності сертифікованих інженерів землевпорядників та відповідно останнє не має право на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, на виконання п. 4 рішення Запорізької міської ради №80 від 30.08.2017 у невстановлені досудовим слідством час, місці та спосіб, забезпечила підготовку проекту договору №1/17-2 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки з метою забезпечення подальшого укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки та проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.

При цьому ОСОБА_7 , достовірно знаючи про порядок фінансування робіт з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, в порушення вимог ч.8 ст.128 Земельного кодексу України, у невстановлені досудовим слідством час, місці та спосіб, забезпечила зазначення в проекті договору №1/17-2 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки платником ТОВ «Альтернатива 2003».

Крім того, ОСОБА_7 , розуміючи, що проект договору №1/17-2 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, не відповідає вимогам чинного законодавства, зокрема ч. 8 ст. 128 Земельного Кодексу України, умисно не передала його для надання відповідних висновків до Департаменту правового забезпечення Запорізької міської ради.

20.09.2017 року між Запорізькою міською радою в особі міського голови ОСОБА_11 (замовник), ТОВ «Укртехнопром» в особі директора ОСОБА_4 (виконавець) та ТОВ «Альтернатива 2003» в особі директора ОСОБА_13 (платник) був укладений договір № 1/17-2 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.

Відповідно до п.1.1. вказаного договору Замовник доручає, а Виконавець приймає на себе зобов`язання по виконанню робіт з експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,6579 га кадастровий номер 2310100000:06:011:0055, що розташована за адресою: АДРЕСА_7 .

Згідно з п.3.2.1 договору виконавець зобов`язаний виконати оцінку станом на 01.09.2017.

Відповідно до п.3.2.2. договору у термін, визначений цим Договором, надати Замовнику звіт про оцінку, виконаний згідно діючого законодавства.

В подальшому, у невстановлений в ході досудового слідства час, місці та за невстановлених обставин, ТОВ «Укртехнопром» в особі директора ОСОБА_4 , діючи на виконання спільного злочинного наміру та з метою пособництва у вчиненні ОСОБА_7 кримінального правопорушення ,на виконання умов договору № 1/17-2 від 20.09.2017, склала звіт про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:06:011:0055, площею 0,6579 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_7 , згідно з яким ринкова вартість вказаної земельної ділянки станом на 01.09.2017 року складає 513622,53 (п`ятсот тринадцять тисяч шістсот двадцять дві гривні 53 коп.) гривень, яка є умисно нею значно заниженою, і не відповідає фактичній ринковій вартості такої землі, про що ОСОБА_7 та ОСОБА_4 було достовірно відомо.

Відповідно до рецензії на звіт про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:06:011:0055, площею 0,6579 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_7 складеної ГО «Всеукраїнська спілка оцінювачів землі» останній відповідно до вимог п.67 Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна та майнових прав» не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та не професійним і не може бути використаним.

Відповідно до висновку за результатами проведення судової оціночно-земельної експертизи №1394-20 від 25.02.2021 звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 2310100000:06:011:0055, площею 0,6579га,що розташованаза адресою: АДРЕСА_7 ,виконаний станом на 01.09.2017 оцінювачем ОСОБА_4 в складі суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Укртехнопром», за результатами якої ринкова вартість об`єкта оцінки складала: 513622,53 (п`ятсот тринадцять тисяч шістсот двадцять дві грн. 53 коп.) без ПДВ, відповідно до вимог п.67 Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 №1440 класифікується як звіт, що не відповідає вимогам нормативно правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний.

У жовтні 2017 року, ОСОБА_7 , у невстановлений в ході досудового розслідування більш точний час, діючи за попередньою змовою із ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді начальника Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради, знаходячись у приміщені управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради за адресою: м.Запоріжжя, вул. Зелінського 3, маючи достатній освітній рівень та професійні знання у галузі земельного законодавства, для фахового виконання своїх службових обов`язків, у законний спосіб, згідно із вищевказаними нормами законодавчих і нормативних актів, діючи умисно, протиправно, зловживаючи своїм службовим становищем, всупереч інтересам служби, порушуючи закон, достовірно розуміючи протиправність своїх дій у вигляді сприяння гр.ТОВ «АЛЬТЕРНАТИВА-2003» в отриманні земельної ділянки завідомо для себе у спосіб не передбачений законом і за значно заниженою вартістю земельної ділянки комунальної власності м. Запоріжжя, прийняла Звіт про експертну грошову оцінку з невідповідною фактичною вартістю земельної ділянки, кадастровий номер 2310100000:06:011:0055, площею 0,6579 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_7 , виконаний оцінювачем ОСОБА_4 в складі суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Укртехнопром».

В подальшому у жовтні 2017 року ОСОБА_7 , діючи за попередньою змовою із ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді начальника Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради, знаходячись у приміщені Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради за адресою: м. Запоріжжя, вул. Зелінського, 3, розуміючи, що вищевказаний Звіт не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний та достовірно знаючи, що вартість зазначеної земельної ділянки значно занижена, діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для інших фізичних осіб, використала своє службове становище всупереч інтересам служби, а саме розробила, погодила та внесла на розгляд Запорізької міської ради проект рішення «Про продаж ТОВ «АЛЬТЕРНАТИВА-2003» земельної ділянки по АДРЕСА_7 , для розташування квіткових павільйонів та кафе з літнім майданчиком», а також склала відповідну пояснювальну записку про можливість передачі у власність земельної ділянки.

При цьому проект рішення «Про продаж ТОВ «АЛЬТЕРНАТИВА-2003» земельної ділянки по АДРЕСА_7 для розташування квіткових павільйонів та кафе з літнім майданчиком», а також відповідну пояснювальну записку про можливість передачі у власність земельної ділянки, ОСОБА_7 власноруч завірила своїми підписами.

Окрім того, ОСОБА_7 , діючи на виконання спільного злочинного наміру та за попередньою змовою із ОСОБА_4 , в порушення вимог ч.3ст.14Регламенту Запорізької міської ради, умисно не виклала на окремому аркуші у формі своїх зауважень до вказаного проекту рішення або своєї окремої думки інформацію про невідповідність документів для продажу ТОВ «АЛЬТЕРНАТИВА-2003» земельної ділянки по АДРЕСА_7 для розташування збірного виробництва сантехнічного обладнання, вікон та меблів зокрема, про те, що Звіт про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:06:011:0055, що розташована за адресою: АДРЕСА_7 , складено ТОВ «Укртехнопром», яким не дотримано вимог, передбачених ст. 6 Закону України «Про оцінку земель» в частині наявності сертифікованих інженерів-землевпорядників та, відповідно, останнє не має право на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, а також про те, що вартість земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:06:011:0055, яка зазначена у вказаному Звіті про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, є значно заниженою, а сам Звіт про проведення експертної грошової оцінки не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний.

Внаслідок вищевказаних дій ОСОБА_7 та ОСОБА_4 , 25.10.2017 Запорізькою міською радою прийнято рішення №60/46 «Про продаж ТОВ «АЛЬТЕРНАТИВА-2003» земельної ділянки по АДРЕСА_7 для розташування квіткових павільйонів та кафе з літнім майданчиком».

На підставі вказаного звіту про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:06:011:0055, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, пр. Ювілейний, 28, 23.11.2017 між Запорізькою міською радою в особі міського голови ОСОБА_11 та ТОВ «АЛЬТЕРНАТИВА-2003» в особі директора ОСОБА_13 укладено договір купівлі продажу зазначеної земельної ділянки, згідно з яким Запорізька міська рада продала та передала у власність зазначеного товариства земельну ділянку із кадастровим номером 2310100000:06:011:0055, площею 0,6579 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_7 .

На підставі договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки від 20.09.2017 №0055 ТОВ «АЛЬТЕРНАТИВА-2003» 25.09.2017 року перераховано авансовий платіж на рахунок Запорізької міської ради №31518941700008, відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України у Хортицькому районі м. Запоріжжя в сумі 395 103,16 гривень.

ТОВ «АЛЬТЕРНАТИВА-2003» 23.11.2017 на рахунок Запорізької міської ради №31518941700008 відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України у Хортицькому районі м. Запоріжжя перераховано залишок вартості земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:06:011:0055, площею 0,6579 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_7 , у сумі 118519, 37 гривень.

Відповідно до висновку комплексної судової оціночно земельної та економічної експертизи №864/865-19 від 15.09.2020 ринкова вартість земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:06:011:0055, площею 0,6579 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_7 станом на 01.09.2017 складала 879 020, 00 грн.

Різниця між ринковою вартістю земельної ділянки із кадастровим 2310100000:06:011:0055, площею 0,6579 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_7 , станом на 01.09.2017, що визначена за результатами оціночно-земельної експертизи та вартістю сплаченою ТОВ «АЛЬТЕРНАТИВА-2003» згідно договору купівлі продажу від 23.11.2017 складає 365397, 47 грн. (879020,00 513622,53 = 365397,47 грн.).

Таким чином, ОСОБА_7 , в порушення вимог ч.8 ст.128 Земельного Кодексу України, ст.ст.2,3 Закону України «Про публічні закупівлі» та п.9,10,11 постанови КМУ № 381 від 22.04.2009 року «Про затвердження Порядку здійснення розрахунків з розстроченням платежу за придбання земельної ділянки державної та комунальної власності» зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, за співучасті оцінювача ОСОБА_4 , з метою одержання неправомірної вигоди для третіх осіб ТОВ «АЛЬТЕРНАТИВА-2003», у вигляді заниженої вартості земельної ділянки, використала своє службове становище всупереч інтересам служби, що виразилось у вчиненні дій, які суперечать завданням діяльності Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради щодо здійснення самоврядного контролю за використанням і охороною земель, в результаті чого територіальній громаді міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради спричинено шкоду на суму 365397,47 грн., що у двісті п`ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

Своїми умисними діями ОСОБА_7 вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 364 КК України, а саме: вчинене за попередньою змовою групою осіб зловживання службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для іншої фізичної особи використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом громадським інтересам.

Крім того,в ходідосудового розслідуваннявстановлено,що ОСОБА_4 ,здійснюючи професійнудіяльність,пов`язану знаданням публічнихпослуг зоцінки земельнихділянок,протиправно,всупереч вищевказаних норм законодавства, діючи з прямим умислом, в інтересах третіх осіб покупців земельних ділянок на території м. Запоріжжя, з метою одержання ними неправомірної вигоди у вигляді отримання заниженої вартості земельної ділянки, розуміючи протиправність своїх дій і настання внаслідок їх вчинення суспільно небезпечних наслідків через завдання шкоди, у вигляді недоотримання коштів місцевим бюджетом м. Запоріжжя, та, бажаючи настання таких наслідків, вчинила протиправні дії за наступних обставин:

Так, 22.06.2016 ТОВ «Альтернатива-2003» в особі директора ОСОБА_13 звернулось до виконавчого комітету Запорізької міської ради із заявою/клопотанням про надання дозволу на викуп земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:06:011:0055 площею 0,6579 га, з цільовим призначенням «Для розташування квіткових павільйонів та кафе з літнім майданчиком», яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_7 .

Запорізькою міською радою 30.08.2017 прийнято рішення №80 «Про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки по АДРЕСА_7 , яка передана в оренду ТОВ «Альтернатива 2003» для розташування квіткових павільйонів та кафе з літнім майданчиком».

Відповідно до рішення №80 від 30.08.2017 року Запорізька міська рада вирішила після укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки замовити проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,6579 га по АДРЕСА_7 , яка перебуває у користуванні згідно договору оренди землі від 28.05.2008 №040826100948 у товариства з обмеженою відповідальністю «Альтернатива - 2003» для розташування квіткових павільйонів та кафе з літнім майданчиком, з метою її подальшого продажу.

Між Запорізькою міською радою в особі міського голови ОСОБА_11 (замовник), ТОВ «Укртехнопром» в особі директора ОСОБА_4 (виконавець) та ТОВ «Альтернатива 2003» в особі директора ОСОБА_13 (платник) 20.09.2017 був укладений договір № 1/17-2 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.

Відповідно до п.1.1. вказаного договору Замовник доручає, а Виконавець приймає на себе зобов`язання по виконанню робіт з експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,6579 га кадастровий номер 2310100000:06:011:0055, що розташована за адресою: АДРЕСА_7 .

Згідно з п.3.2.1 договору виконавець зобов`язаний виконати оцінку станом на 01.09.2017.

Відповідно до п.3.2.2. договору у термін, визначений цим Договором, надати Замовнику звіт про оцінку, виконаний згідно діючого законодавства.

Відповідно до статей 9, 31 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» ОСОБА_4 була зобов`язана дотримуватися під час здійснення оціночної діяльності вимог цього Закону та нормативно-правових актів з оцінки майна, забезпечувати об`єктивність оцінки майна, повідомляти замовника про неможливість проведення об`єктивної оцінки у зв`язку з виникненням обставин, які цьому перешкоджають, у тому числі за відсутності всіх необхідних для цього вихідних даних та документів.

У жовтні 2017, у невстановлений в ході досудового розслідування час, оцінювач ОСОБА_4 , перебуваючи за місцем реєстрації ТОВ Укртехнопром» за адресою: м. Запоріжжя, вул. Маршала Чуйкова, 28/49, в порушення зазначених вище вимог Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» та Закону України «Про оцінку земель», зловживаючи повноваженнями оцінювача, діючи умисно, з метою отримання неправомірної вигоди склала звіт про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:06:011:0055, площею 0,6579 га, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, пр. Ювілейний, 28, який відповідно до вимог п.67 Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна та майнових прав» не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та не професійним і не може бути використаним.

Зокрема, відповідно до рецензії на звіт про експертну грошову оцінку вказаної земельної ділянки, складеною 07.08.2020 ГО «Всеукраїнська спілка оцінювачів землі» встановлені наступні порушення:

1. Щодо зібраних виконавцем вихідних даних:

1.1 в звіті відсутній аналіз цінового діапазону цін продажу подібних земельних ділянок на відкритому ринку м. Запоріжжя на дату оцінки. Оцінювачем не проведений аналіз ринкових цін пропозицій продажу подібних земельних ділянок та не наведена аналітична інформація щодо вторинного ринку продажу землі, що не дає уявлення про рівень ринкових цін на ділянки в м. Запоріжжі на дату оцінки.

Зібраних в звіті даних не в повній мірі достатньо для того, щоб зробити висновок щодо ринкової вартості об`єкту оцінки.

2. Щодо відповідності і правильності застосування під час проведення оцінки методичних підходів та оціночних процедур

При розрахунку вартості об`єкта оцінки оцінювачем було використано методичний підхід, що базується на зіставленні цін продажу подібних земельних ділянок, та методичний підхід, що ґрунтується на врахуванні витрат на земельні поліпшення, із застосуванням економічного методу та методу залишку для землі.

До проведеного розрахунку вартості об`єкта оцінки рецензенти мають наступні зауваження:

методичний підхід, що ґрунтується на врахуванні витрат на земельні поліпшення, із застосуванням економічного методу та методу залишку для землі:

Оцінювачем не було досліджено найбільш ефективне використання земельної ділянки виходячи з її площі. Не проведено аналіз економічної доцільності використання наявної забудови ділянки та не розглянуто можливість альтернативної забудови згідно із законодавством. Розрахунок вартості ділянки проведено з прив`язкою до існуючого використання та наявної забудови, що не відповідає найбільш ефективному варіанту використання ділянки, оскільки наявна забудова ділянки займає тільки 5% від загальної площі земельної ділянки.

Отримана за методичним підходом, що ґрунтується на врахуванні витрат на земельні поліпшення, вартість земельної ділянки фактично є вартістю ділянки, на якій знаходяться земельні поліпшення - виробнича будівля торгівлі літ. А. Площа земельної ділянки, яка є вільною від забудови в розрахунку не була врахована, а отже, вартість даної частини ділянки оцінювачем не була визначена.

методичний підхід, що базується на зіставленні цін продажу подібних земельних ділянок:

Розрахунок вартості об`єкта оцінки базується на даних первинного ринку - інформації щодо відчужених за цивільно-правовими угодами земельних ділянок комунальної власності в період з 2016 по 2017 рр., наданої Управлінням з питань земельних відносин Запорізької міської ради. Інформація щодо пропозицій продажу земельних ділянок на вторинному ринку, стан ринку купівлі-продажу земельних ділянок на дату оцінки не розкрита та не використана.

Коригування на дату продажу аналогів відсутнє. Оцінювачем не була проаналізована інформація щодо зміни цін на ринку в період з 2016 року до дати оцінки, не наведене обґрунтування відсутності коригування на дату продажів.

Інформація щодо використаних об`єктів порівнянь наявна в обмеженому доступі, відсутня характеристика земельних ділянок, умови викупу земельних ділянок.

Перевірка об`єктів порівняння за даними Публічної кадастрової карти показала, що об`єкти порівняння №4 та 5 мають категорію земель - 11.02 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості. Враховуючи, що вартість земельних ділянок земель промисловості на ринку, як правило, є нижче в порівнянні з вартістю земель комерційного призначення, вартість об`єктів порівняння №4 та 5 потребує коригування на категорію земель.

При коригуванні вартості об`єктів порівняння застосована поправка на технічне забезпечення, яка фактично є поправкою на опалення в розмірі 10% для всіх об`єктів порівняння в бік зменшення вартості. Оскільки інформація щодо інженерного забезпечення для об`єктів порівняння відсутня, прийняте до розрахунку коригування є не обґрунтованим.

Відповідно до Загального висновку про достовірність оцінки майна, Звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки площею 7,8405 га, кадастровий номер 2310100000:06:011:0055, площею 0,6579 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_7 , виконаний станом на 01.09.2017 оцінювачем ОСОБА_4 в складі суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Укртехнопром», за результатами якого ринкова вартість об`єкта оцінки склала 513622,53 (п`ятсот тринадцять тисяч шістсот двадцять дві) гривні 53 копійки без ПДВ, класифікується рецензентами відповідно до вимог п. 67 Національного стандарту № 1 «Загальні засади оцінки майна та майнових прав» за наступною ознакою: звіт не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний.

Достовірно знаючи про неповноту інформації або відсутності її взагалі у звіті про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:06:011:0055, площею 0,6579 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_7 , ОСОБА_4 не зазначила про негативний вплив цього фактору на результати оцінки. Під час проведення оцінки не зібрала та не проаналізувала всі істотні відомості про об`єкт оцінки.

У жовтні 2017, у невстановлений в ході досудового розслідування більш точний час, за невстановлених обставин та спосіб, оцінювач ОСОБА_4 , перебуваючи за місцем реєстрації ТОВ Укртехнопром» за адресою: АДРЕСА_1 , в порушення зазначених вище вимог Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» та Закону України «Про оцінку земель», зловживаючи повноваженнями оцінювача, діючи умисно, з метою отримання неправомірної вигоди, склала звіт про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:06:011:0055, площею 0,6579 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_7 , згідно з яким ринкова вартість вказаної земельної ділянки станом на 01.09.2017 року складає 513622,53 (п`ятсот тринадцять тисяч шістсот двадцять дві гривні 53 коп.) гривень.

На підставі вказаного звіту про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:06:011:0055, що розташована за адресою: АДРЕСА_7 , 23.11.2017 між Запорізькою міською радою в особі міського голови ОСОБА_11 та ТОВ «АЛЬТЕРНАТИВА-2003» в особі директора ОСОБА_13 укладено договір купівлі продажу зазначеної земельної ділянки, згідно з яким Запорізька міська рада продала та передала у власність зазначеного товариства земельну ділянку із кадастровим номером 2310100000:06:011:0055, площею 0,6579 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_7 .

На підставі договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки від 20.09.2017 №0055 ТОВ «АЛЬТЕРНАТИВА-2003» 25.09.2017 року перераховано авансовий платіж на рахунок Запорізької міської ради №31518941700008, відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України у Хортицькому районі м. Запоріжжя в сумі 395 103,16 гривень.

23.11.2017 року ТОВ «АЛЬТЕРНАТИВА-2003» на рахунок Запорізької міської ради №31518941700008 відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України у Хортицькому районі м. Запоріжжя перераховано залишок вартості земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:06:011:0055, площею 0,6579 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_7 , у сумі 118519, 37 гривень.

Відповідно до висновку комплексної судової оціночно земельної та економічної експертизи №864/865-19 від 15.09.2020 ринкова вартість земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:06:011:0055, площею 0,6579 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_7 станом на 01.09.2017 складала 879 020, 00 грн.

Різниця між ринковою вартістю земельної ділянки із кадастровим 2310100000:06:011:0055, площею 0,6579 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_7 , станом на 01.09.2017, що визначена за результатами оціночно-земельної експертизи та вартістю сплаченою ТОВ «АЛЬТЕРНАТИВА-2003» згідно договору купівлі продажу від 23.11.2017 складає 365397, 47 грн.

Відповідно до висновку за результатами проведення судової оціночно-земельної експертизи №1394-20 від 25.02.2021 звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 2310100000:06:011:0055, площею 0,6579га,що розташованаза адресою:м.Запоріжжя,пр.Ювілейний,28,виконаний станом на 01.09.2017 оцінювачем ОСОБА_4 в складі суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Укртехнопром», за результатами якої ринкова вартість об`єкта оцінки складала: 513622,53 (п`ятсот тринадцять тисяч шістсот двадцять дві грн. 53 коп.) без ПДВ, відповідно до вимог п.67 Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 №1440 класифікується як звіт, що не відповідає вимогам нормативно правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний.

Внаслідок зловживання оцінювачем ОСОБА_4 своїми повноваженнями під час складання звіту про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:06:011:0055, площею 0,6579 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_7 було занижено вартість вказаної земельної ділянки, в результаті чого територіальній громаді міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради спричинено шкоду на суму 365397,47 грн., що у двісті п`ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, чим спричинено тяжкі наслідки громадським інтересам.

Своїми умисними діями ОСОБА_4 вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч.3ст.365-2 КК України, а саме: зловживання своїми повноваженнями оцінювачем, який не є державним службовцем, посадовою особою місцевого самоврядування, але здійснює професійну діяльність, пов`язану з наданням публічних послуг, з метою отримання неправомірної вигоди, якщо це спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом громадським інтересам.

22 квітня 2021 року ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364 , ч. 3 ст. 365-2 КК України.

Обґрунтованість підозри ОСОБА_4 у вчиненні нею вищевказаних кримінальних правопорушень підтверджується зібраними в ході досудового розслідування доказами, в тому числі: Звітами про проведення експертної грошової оцінки вищезазначених земельних ділянок, Рецензіями на звіти про експертну грошову оцінку вказаних земельних ділянок, складених ГО «Всеукраїнська спілка оцінювачів землі», висновками комплексної судової оціночно-земельної та економічної експертизи, висновками за результатами проведення судової оціночно-земельної експертизи, та іншими матеріалами кримінального провадження. Відповідно до вимог п.4 ч.1 ст.184 КПК України під час досудового слідства встановлено наявність ризиків, передбачених ст. 177КПК України і в обґрунтування застосування запобіжного заходу щодо ОСОБА_4 покладається необхідність запобігання спробам переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду, вчинення підозрюваною іншого кримінального правопорушення та перешкоджання кримінальному провадженню іншим способом.

Згідно із вимогами п. 4 ч. 1 ст. 184 КПК України, під час проведення досудового розслідування встановлено наявність ризиків, передбачених п.п.1,3, 4 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме ОСОБА_4 :

- переховуватиметься від органів досудового розслідування;

- може незаконно впливати на свідків у цьому ж кримінальному провадженні;

- може перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду: враховуючи те, що ОСОБА_4 вчинила тяжкий злочин, внаслідок чого спричинено тяжкі наслідки територіальній громаді м. Запоріжжя, існує ризик, що підозрювана ОСОБА_4 з метою уникнення кримінальної відповідальності може переховуватися від органів досудового розслідування та суду у даному кримінальному провадженні;

3) незаконно впливати на свідків, експертів у кримінальному провадженні (зокрема судових експертів, які проводили судові експертизи, а також покупців земельних ділянок, своїх підлеглих осіб, з метою схиляння їх для дачі показань на свою користь, маскування своєї злочинної діяльності та укриття слідів злочину);

4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином: з метою уникнення притягнення до кримінальної відповідальності за вчинені кримінальні правопорушення, ОСОБА_4 може ухилятися від явки в органи досудового слідства та/або суду, без поважних причин не з`являтись на виклики слідчого, прокурора та суду, затягувати проведення слідчих дій;

Досудове слідство вважає, що усвідомлюючи ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення і наступного покарання, а також розмір завданої матеріальної шкоди, підозрювана ОСОБА_4 , з метою уникнення притягнення до кримінальної відповідальності за вчинене кримінальне правопорушення може ухилятися від явки в органи досудового слідства та/або суду, без поважних причин не з`являтись, затягувати проведення слідчих дій, що дає підстави вважати, що ОСОБА_4 буде умисно переховуватись від органів досудового розслідування, чим перешкодить встановленню істини по справі.

Таким чином, досудове слідство приходить до висновку, що для забезпечення належної явки підозрюваної ОСОБА_4 в слідчі органи і суд, можливості виконання у відношенні неї процесуальних рішень, слідчий просить обрати їй як запобіжний захід домашній арешт з наступних підстав:

- ОСОБА_4 скоїла злочин, передбачений ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364 КК України, що відноситься згідно зі ст. 12 КК України до категорії тяжких, за який передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на термін до 6 років, та злочин, передбачений ч. 3 ст. 365-2 КК України, що відноситься згідно зі ст. 12 КК України до категорії тяжких, за який передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на термін до 8років,

- Зібрані слідством докази по справі достатньо вказують на обґрунтованість підозри ОСОБА_4 у скоєнні кримінальних правопорушень, що спричинило тяжкі наслідки територіальній громаді м. Запоріжжя, що підтверджується матеріалами кримінального провадження.

- ОСОБА_4 може незаконно впливати на свідків у цьому ж кримінальному провадженні та перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

Досудове слідство вважає, що більш м`який запобіжний захід, не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 КПК України.

На підставі вищевикладеного слідчий просить застосувати до підозрюваної ОСОБА_4 запобіжний захід у вигляді домашнього арешту, з покладанням обов`язків не залишати місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , без дозволу слідчого, прокурора або суду, залежно від стадії кримінального провадження; не відлучатися за межі м. Запоріжжя без дозволу слідчого, прокурора або суду, залежно від стадії кримінального провадження, повідомляти слідчого, прокурора або суд, залежно від стадії кримінального провадження, про зміну свого місця проживання, прибувати за кожною вимогою до суду, слідчого та прокурора, залежно від стадії кримінального провадження.

В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав, просив його задовольнити.

Підозрюваната їїзахисник заперечувалипроти клопотанняслідчого, посилаючись на необґрунтованість підозри та недоведеність ризиків, просили обрати запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання.

Заслухавши думку учасників кримінального провадження, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до наступних висновків.

Відповідно до ч.1,2 ст.181 КПК України, домашній арешт полягає в забороні підозрюваному, обвинуваченому залишати житло цілодобово або у певний період доби. Домашній арешт може бути застосовано до особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, за вчинення якого законом передбачено покарання у виді позбавлення волі.

Відповідно до ч. 6 ст. 181 КПК України, строк дії ухвали слідчого судді про тримання особи під домашнім арештом не може перевищувати двох місяців. У разі необхідності строк тримання особи під домашнім арештом може бути продовжений за клопотанням прокурора в межах строку досудового розслідування в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу. Сукупний строк тримання особи під домашнім арештом під час досудового розслідування не може перевищувати шести місяців. По закінченню цього строку ухвала про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту припиняє свою дію і запобіжний захід вважається скасованим.

Слідчим суддею встановлено, що слідчим управлінням ГУНП в Запорізькій області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні за № 12019080040001781 від 29.05.2019 року.

22 квітня 2021 року ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364 , ч. 3 ст. 365-2 КК України.

Відповідно доч.1,2ст.181КПК України,домашній арештполягає взабороні підозрюваному,обвинуваченому залишатижитло цілодобовоабо упевний періоддоби. Домашній арешт може бути застосовано до особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, за вчинення якого законом передбачено покарання у виді позбавлення волі.

Відповідно до ч. 1ст. 194 КПК Українипід час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов`язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбаченихстаттею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.

Аналізуючи наведені стороною обвинувачення матеріали кримінального провадження можливо дійти висновку, що вони містять відомості про ймовірну причетність підозрюваної ОСОБА_4 до інкримінованих їй злочинів, однак така причетність має бути перевірена органом досудового розслідування в рамках даного кримінального провадження.

Представлені докази на даному етапі не можуть стверджувати про їх достатність для негайного засудження, проте можна дійти висновку про виправданість подальшого розслідування (рішення у справі «Джон Мюррей проти Сполученого Королівства» від 28 жовтня 1994 року, «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30 серпня 1990 року).

Відтак, на даний час у кримінальному провадженні існують обставини, з якими закон повязує можливість перебування особи під одним із запобіжних заходів, передбачених ст. 176 КПК України.

Виключною (єдиною) метою застосування запобіжних заходів у кримінальному провадженні є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків. Застосування таких заходів пов`язано із необхідністю запобігання ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; продовжити кримінальне правопорушення чи вчинити інше.

Вирішуючи питання про застосування підозрюваному запобіжного заходу слідчий суддя враховує не тільки положення, які передбачені Кримінального процесуального кодексу України, а й вимоги пунктів 3 і 4 статті 5 Конвенції про захист прав людини основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини, згідно з якими обмеження права особи на свободу і особисту недоторканість можливо лише в передбачених законом випадках за встановленою законом процедурою. При цьому ризик переховування обвинуваченого від правосуддя не може оцінюватись виключно на підставі суворості можливого судового рішення.

Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які обєктивно зв`язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення.

Європейський суд з прав людини у своєму рішенні у справі «Мюррей проти Об`єднаного Королівства» зазначив, що факти, які викликають підозру, не обов`язково мають бути встановлені до ступеня, необхідного для засудження або навіть для пред`явлення обвинувачення, що є завданням наступних етапів кримінального процесу.

Перевіряючи доводи клопотання слідчого на предмет наявності ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, слідчий суддя не у повній мірі не може погодитися з існуванням ризиків, про які вказує слідчий, виходячи за наступного.

Згідно з рішенням Європейського суду з прав людини, у справі «Бойченко проти Молдови» (№ 41088/05, рішення від 11 липня 2006 року), одне тільки посилання судів на відповідну норму закону без вказівки підстав з яких вони вважають обґрунтованими твердження про те, що ніби заявник може перешкоджати провадженню в справі, переховуватися від правосуддя або скоювати нові злочини, не є достатнім для ухвалення рішення про обрання запобіжного заходу. А у справі «Мамедова проти Росії» (№ 7064/05, рішення від 01 червня 2006 року) Європейський суд дійшов висновку, що посилання на тяжкість обвинувачення, як на головний чинник при оцінці ймовірності того, що заявниця переховуватиметься від правосуддя, перешкоджатиме ходові розслідування або вчинятиме нові злочини є недостатнім, хоча суворість покарання і є визначальним елементом при оцінці ризику переховування від правосуддя чи вчинення нових злочинів, і що потребує позбавлення волі не можна оцінювати з винятково абстрактного погляду, беручи до уваги тільки тяжкість злочину.

Як вказує сторона обвинувачення, усвідомлюючи можливість позбавлення волі за вчинені кримінальні правопорушення, ОСОБА_4 , з метою уникнення відповідальності, перебуваючи на волі, може переховуватись від органів досудового розслідування або суду, що свідчить про наявний ризик, передбачений пунктом 1 частиною першою ст. 177 КПК України.

Ризик, передбачений п. 1 ст. 177 КПК України доводиться з огляду на початкову стадію досудового розслідування, що також відображено у рішенні ЄСПЛ у справі «Яжинський проти Польщі» («Jarzynski v. Poland», § 43).

Під час розгляду клопотання прокурор має довести перед слідчим суддею наявність достатніх підстав, що існує хоча б один із ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, на які вказує слідчий, а також недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризикам, зазначеним у клопотанні (ст. 194 КПК України).

Жодні дані (докази) стороною обвинувачення при розгляді клопотання щодо продовження підозрюваною вчинення аналогічних дій та інші, крім наявності обґрунтованої підозри, слідчому судді не надано.

Згідно з п. 3 і 4 ст. 5 Конвенції про захист прав людини та практику Європейського суду з прав людини обмеження права особи на свободу і особисту недоторканість можливе лише в передбачених законом випадках за встановленою процедурою. При цьому, ризик переховування обвинуваченого від правосуддя не може оцінюватися виключно на підставі суворості можливого судового рішення, а це слід робити з урахуванням низки відповідних фактів, які можуть підтверджувати існування такого ризику, або свідчити про такий його незначний ступінь, який не може служити підставою для запобіжного ув`язнення.

За викладених обставин, вбачається, що клопотання не містить переконливого обґрунтування доводів сторони обвинувачення про наявність у підозрюваної наміру перешкоджати ходу досудового розслідування у такий спосіб, що застосування більш мякого запобіжного заходу буде недостатнім для запобігання ризикам, передбаченими ст. 177 КПК України.

Вивченням особи підозрюваної ОСОБА_4 встановлено, що остання офіційно працює, має постійне місце реєстрації та проживання, одружена, існують міцні соціальні звязки, соціально адаптована, раніше не судима.

Отже, долучені до клопотання докази, в своїй сукупності не можуть переконливо свідчити про наявність підстав для обрання підозрюваній запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту.

Крім того, аналізуючи поведінку підозрюваної під час досудового розслідування, зокрема відсутність в матеріалах кримінального провадження доказів невиконання обов`язків та доказів ухилення підозрюваної в участі у слідчих діях не надані, слідчий суддя встановив, що остання без застереження виконує покладені на неї обов`язки.

За вказаних обставин, проаналізувавши всі надані сторонами докази та дані про особу підозрюваної, слідчий суддя не знаходить підстав для задоволення клопотання слідчого про застосування запобіжного заходу у виді домашнього арешту.

Між тим, відповідно до ч. 4ст. 194 КПК Україниякщо при розгляді клопотання про обрання запобіжного заходу прокурор доведе обставини, передбачені пунктами 1 та 2 частини першої цієї статті, але не доведе обставини, передбачені пунктом 3 частини першої цієї статті, слідчий суддя, суд має право застосувати більш мякий запобіжний захід, ніж той, який зазначений у клопотанні, а також покласти на підозрюваного, обвинуваченого обовязки, передбачені частиною п`ятою цієї статті, необхідність покладення яких встановлена з наведеного прокурором обґрунтування клопотання.

З урахуванням вищевикладеного, слідчий суддя вважає, що прокурором не доведено, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів до підозрюваного не може запобігти доведеним під час розгляду ризикам, отже, вважає обґрунтованим застосувати до підозрюваного більш м`який запобіжний захід, ніж домашній арешт.

Відповідно до ч. 1 ст. 179 КПК України особисте зобов`язання полягає у покладенні на підозрюваного, обвинуваченого зобов`язання виконувати покладені на нього слідчим суддею, судом обов`язки, передбачені статтею 194цього Кодексу.

Оцінивши в сукупності всі вищезгадані обставини, слідчий суддя приходить до висновку, що запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання буде співмірним з існуючими ризиками, відповідає особі підозрюваній ОСОБА_4 та тяжкості висунутої їй підозри і зможе забезпечити належне виконання нею процесуальних обовязків, передбачених ч. 5ст.194КПК України з покладенням на неї обов`язків, передбачених ч.5 ст.194 КПК України.

Керуючись ст. ст. 179,184,193,194, 196, 205, 309 КПК України, слідчий суддя -

УХВАЛИВ:

Клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_6 про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно ОСОБА_4 залишити без задоволення.

Застосувати до ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваної у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.28- ч.2 ст.364, ч. 3 ст. 365-2 КК України запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання.

Покласти на підозрювану ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 обов`язки, передбачені ст. 194 КПК України, строком до 22 червня 2021 року включно, а саме:

- прибувати до слідчого СУ Головного управління Національної поліції в Запорізькій області, до органів прокуратури та суду за першим викликом, залежно від стадії кримінального процесу;

- повідомляти слідчого, прокурора, чи суд про зміну свого місця проживання.

Роз`яснити підозрюваній ОСОБА_4 , положення ч. 2 ст. 179 КПК України, у відповідності до якої, у разі невиконання покладених обов`язків, до неї може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і на неї може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Ухвала можебути оскарженабезпосередньо доЗапорізького апеляційногосуду протягом пяти днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя: ОСОБА_1

СудОрджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя
Дата ухвалення рішення13.05.2021
Оприлюднено30.01.2023
Номер документу97123720
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про застосування запобіжних заходів домашній арешт