Ухвала
від 31.05.2021 по справі 953/288/21
КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ХАРКОВА

Справа № 953/288/21

н/п 1-кс/953/5290/21

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"31" травня 2021 р. Київський районний суд м. Харкова у складі:

слідчого судді - ОСОБА_1 ,

за участю секретаря - ОСОБА_2 ,

розглянувши увідкритому судовомузасіданні взалі судовихзасідань уприміщенні судув м.Харкові клопотанняпрокурора відділу Харківської обласної прокуратури ОСОБА_3 по кримінальному провадженню № 12020220380000064 від 15.01.2020 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, про арешт майна,

ВСТАНОВИВ:

28травня 2021р.до Київськогорайонного судум.Харкова надійшловказане клопотанняпрокурора відділу Харківської обласної прокуратури ОСОБА_3 ,в якому вона просить накласти арешт у вигляді позбавлення за ухвалою слідчого судді права на відчуження, розпорядження та користування майном з метою забезпечення збереження речових доказів в порядку п. 1 ч. 2 ст. 170 КПК України на майно, а саме: 3 (три) поліетиленові пакети чорного кольору із об`єднаними пробами ґрунту, які вилучено під час проведення огляду 13.05.2021 на земельній ділянці, що знаходиться в масиві земель державної власності, що відповідно до Державного класифікатора об`єктів адміністративно-територіального устрою України має код КОАТУУ 6323986500, зона 01, квартал 000, її виділення в натурі не здійснювалося і кадастровий номер не присвоювався, яка у розумінні ст. 267 КПК України, є публічно доступним місцем, межує і є прилеглою до земельної ділянки кадастровий номер 6323986500:01:000:0322 за адресою: Харківська область, Лозівська ОТГ, с. Смирнівка.

В обґрунтування клопотання прокурор зазначає, що Харківською обласною прокуратурою здійснюється процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні № 12020220380000064 від 15.01.2020 за ч. 2 ст. 364 КК України за фактом порушення спеціальних правил, що призвело до забруднення і псування земель відходами шкідливими для довкілля і створило небезпеку для довкілля, службовими особами філії ГПУ «ШЕБЕЛИНКАГАЗВИДОБУВАННЯ» АТ «УКРГАЗВИДОБУВАННЯ» (далі Філія) і Обласного комунального спеціалізованого підприємства з виконання норм екологічної безпеки (далі Підприємство) на території с. Смирнівка Лозівського району Харківської області і спричинило тяжкі наслідки у вигляді безповоротного зменшення активів Філії на суму, яка у двісті п`ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

Досудовим розслідуванням встановлено, що 29.07.2019 між АТ «УКРГАЗВИДОБУВАННЯ» і Підприємством укладено договір № 29/07 про надання послуг з вивозу та утилізації/розміщення відходів буріння IV класу небезпеки.

Підприємство на підставі договору оренди земельної ділянки від 11.06.2002, укладеного з Лозівською районною державною адміністрацією, орендує земельну ділянку площею 5,2 га на території Смирнівської сільської ради Лозівського району Харківської області для організації переробки відходів та проведення рекультивації верхнього шару ґрунту, згідно розробленої проектної документації та організації полігону промислових відходів.

Директором Підприємства ОСОБА_4 затверджено Перелік та кількість дозволених для розміщення відходів у 2019 році на полігоні промислових відходів в с. Смирнівка згідно затвердженого паспорту МВВ, відповідно до якого дозволяється розміщення відходів, які утворюються під час здійснення буріння свердловин для видобування нафти та газу (шлам буровий).

20.01.2020 постановою першого заступника прокурора Харківської області про доручення здійснення досудового розслідування слідчому підрозділу вищого рівня в межах одного органу здійснення досудового розслідування доручено СУ ГУНП в Харківській області.

Під час досудового розслідування отримано відомості про обставини перевезення відходів буріння і встановлено, що службові особи Філії і Підприємства, порушуючи вимоги ст. ст. 40, 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 17 Закону України «Про відходи», ст. 35, 46 Закону України «Про охорону земель», використовуючи службове становище всупереч інтересам служби і діючи в інтересах Підприємства, з метою одержання неправомірної вигоди для Підприємства, достовірно знаючи, що послуги надані Підприємством з порушенням вимог чинного законодавства і не в повному обсязі, склали акти приймання передачі наданих послуг з неправдивими відомостями про обсяги і склад відходів, що спричинило тяжкі наслідки у вигляді безповоротного зменшення активів внаслідок порушення законодавства та створення небезпеки для довкілля на території с. Смирнівка Лозівського району Харківської області.

Також під час досудового розслідування встановлено, Підприємством експлуатується місце видалення відходів полігон промислових відходів в с. Смирнівка Лозівського району Харківської області, яке розміщується на земельній ділянці з кадастровими номерами 6323986500:01:000:0322, відомості про права власності та інші права, відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, не зареєстровані.

Відповідно до інформації Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку, суб`єктом права власності на земельну ділянку зазначено Лозівську районну державну адміністрацію Харківської області, суб`єктом речового права на земельну ділянку - Обласне комунальне спеціалізоване підприємство з виконання норм екологічної безпеки, вид використання для організації полігону промислових відходів.

13.05.2021 на підставі ухвали слідчого судді Київського районного суду міста Харкова від 27.04.2021 проведено огляд за адресою: Харківська область, Лозівська ОТГ, с. Смирнівка, земельна ділянка кадастровий номер 6323986500:01:000:0322, місце розміщення полігону промислових відходів.

Оглядом встановлено факт розміщення Обласним комунальним спеціалізованим підприємством з виконання норм екологічної безпеки відходів на відкритому ґрунті за межами земельної ділянки кадастровий номер 6323986500:01:000:0322 на суміжній земельній ділянці, що знаходиться в масиві земель державної власності, що відповідно до Державного класифікатора об`єктів адміністративно-територіального устрою України має код КОАТУУ 6323986500, зона 01, квартал 000, її виділення в натурі не здійснювалося і кадастровий номер не присвоювався. Отже, у розумінні ст. 267 КПК України, зазначена земельна ділянка є публічно доступним місцем.

Спеціалістом Державної екологічної інспекції у Харківській області відібрано 3 (три) об`єднані проби ґрунту (2 (дві) із земельної ділянки можливо забрудненої промисловими відходами, 1 (одна) фонова проба ґрунту поза межами земельної ділянки) для проведення лабораторного дослідження з метою встановлення наявності або відсутності забруднення земельної ділянки промисловими відходами.

Відібрані проби ґрунту поміщено в 3 (три) поліетиленові пакети чорного кольору і опечатані супроводжувальними талонами з підписами спеціаліста та вилучено.

Зазначені проби ґрунту необхідні для проведення лабораторних досліджень відділом інструментально лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Харківській області з метою вимірювання показників складу та властивостей ґрунтів і встановлення наявності або відсутності перевищення гранично допустимих концентрацій небезпечних речовин.

Після завершення лабораторних досліджень з метою встановлення обставин, що пов`язані з настанням надзвичайної екологічної ситуації; технічних та організаційних причин порушень технологічного процесу виробництва, що призвело до порушення порядку поводження із промисловими відходами; відповідності дій службових осіб і працівників суб`єктів господарювання вимогам нормативних актів у сфері екологічної безпеки, охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів; причинно-наслідкових залежностей між діями/бездіяльністю спеціально уповноважених осіб (у галузі охорони навколишнього природного середовища, використання природних ресурсів та екологічної безпеки) і наслідками, що настали, у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за № 12020220380000064 від 15.01.2020, заплановано призначити інженерно-екологічну експертизу і залучити для її проведення експертів Харківського НДІ судових експертиз імені заслуженого професора M.С. Бокаріуса Міністерства юстиції України.

Вилучене майно містить сліди і відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, тому необхідно накласти арешт на вказане майно.

З метою забезпечення збереження речових доказів, вилучених 13.05.2021 під час проведення огляду, для досягнення цілей кримінального провадження, оскільки вилучене майно є доказами злочину в даному кримінальному провадженні, відповідає вимогам ст. 98 Кримінального процесуального кодексу України щодо речових доказів, сторона обвинувачення просить накласти арешт на зазначене в клопотанні майно.

У судове засідання прокурор ОСОБА_3 не з`явилась, але надала суду заяву про розгляд поданого нею клопотання без її участі, повністю його підтримуючи. Неприбуття прокурора у судове засідання відповідно до ч. 1 ст. 172 КПК України не перешкоджає розгляду клопотання.

Власник земельної ділянки, яка знаходиться в масиві земель державної власності, що відповідно до Державного класифікатора об`єктів адміністративно-територіального устрою України має код КОАТУУ 6323986500, зона 01, квартал 000, її виділення в натурі не здійснювалося і кадастровий номер не присвоювався, яка у розумінні ст. 267 КПК України, є публічно доступним місцем, межує і є прилеглою до земельної ділянки кадастровий номер 6323986500:01:000:0322 за адресою: Харківська область, Лозівська ОТГ, с. Смирнівка, не встановлений, про що слідчим ОСОБА_5 , старшим слідчим слідчої групи у даному кримінальному провадженні, суду надано рапорт.

Слідчий суддя,дослідивши наданідокази,встановив,що СУГУНП вХарківській областіздійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12020220380000064, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 15.01.2021 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.

Судом встановлено, що 13.05.2021 на підставі ухвали слідчого судді Київського районного суду міста Харкова від 27.04.2021 було проведено огляд за адресою: Харківська область, Лозівська ОТГ, с. Смирнівка, земельна ділянка кадастровий номер 6323986500:01:000:0322, місце розміщення полігону промислових відходів.

Оглядом встановлено факт розміщення Обласним комунальним спеціалізованим підприємством з виконання норм екологічної безпеки відходів на відкритому ґрунті за межами земельної ділянки кадастровий номер 6323986500:01:000:0322 на суміжній земельній ділянці, що знаходиться в масиві земель державної власності, що відповідно до Державного класифікатора об`єктів адміністративно-територіального устрою України має код КОАТУУ 6323986500, зона 01, квартал 000, її виділення в натурі не здійснювалося і кадастровий номер не присвоювався. Отже, у розумінні ст. 267 КПК України, зазначена земельна ділянка є публічно доступним місцем.

Під час проведення огляду спеціалістом Державної екологічної інспекції у Харківській області було відібрано 3 (три) об`єднані проби ґрунту (2 (дві) із земельної ділянки можливо забрудненої промисловими відходами, 1 (одна) фонова проба ґрунту поза межами земельної ділянки) для проведення лабораторного дослідження з метою встановлення наявності або відсутності забруднення земельної ділянки промисловими відходами.

14.05.2021до Київськогорайонного судум.Харкова надійшлоклопотання прокурора відділу Харківської обласної прокуратури ОСОБА_3 по кримінальному провадженню №12020220380000064 від 15.01.2020 р. про накладення арешту на зазначене в клопотанні тимчасово вилучене в ході проведення 13.05.2021 р. огляду вищевказаної земельної ділянки майно.

Ухвалою слідчого судді Київського районного суду м. Харкова від 17.05.2021 р. вказане клопотання повернуто прокурору ОСОБА_3 для усунення недоліків протягом 72 годин з моменту отримання копії даної ухвали.

Копію ухвали слідчого судді Київського районного суду м. Харкова від 17.05.2021 р. згідно з розпискою отримано прокурором відділу Харківської обласної прокуратури ОСОБА_3 26.05.2021 р.

Після чого, 28.05.2021 р. до Київського районного суду м. Харкова надійшло клопотання прокурора відділу Харківської обласної прокуратури ОСОБА_3 про накладення арешту на майно, вилучене в ході проведення 13.05.2021 р. огляду вищезазначеної земельної ділянки.

Відповідно до ч. 5 ст. 171 КПК України у разі тимчасового вилучення майна під час обшуку, огляду, здійснюваних на підставі ухвали слідчого судді, передбаченої ст. 235 цього Кодексу, клопотання про арешт такого майна повинно бути подано слідчим, прокурором протягом 48 годин після вилучення майна, інакше майно має бути негайно повернуто особі, в якої його було вилучено.

Згідно з ч. 5 ст. 171 КПК України клопотання слідчого, прокурора про арешт тимчасово вилученого майна повинно бути подано не пізніше наступного робочого дня після вилучення майна.

Таким чином, після проведення огляду на підставі ухвали слідчого судді зазначеної земельної ділянки за вказаною адресою, в ході якого слідчим було виявлене та вилучене майно, прокурор звернувся з клопотанням про накладення арешту на вилучене під час його проведення майно протягом 48 годин після вилучення майна (у перший робочий день після вилучення майна), після чого - повторно звернувся до слідчого судді з клопотанням про арешт вилученого майна в межах встановленого слідчим суддею строку після усунення недоліків, тобто строки звернення з клопотанням про арешт майна прокурором у вказаному кримінальному провадженні порушено не було.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 173 КПК України, слідчий суддя, суд відмовляють у задоволенні клопотання про арешт майна, якщо особа, що його подала, не доведе необхідність такого арешту, а також наявність ризиків, передбачених ч. 1 ст. 170 цього Кодексу, а саме: запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження. При вирішенні питання про арешт майна слідчий суддя, суд повинен враховувати: 1) правову підставу для арешту майна; 2) можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої статті 170 цього Кодексу); 3) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення або суспільно небезпечного діяння, що підпадає під ознаки діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність (якщо арешт майна накладається у випадках, передбачених пунктами 3, 4 частини другої статті 170 цього Кодексу); 3-1) можливість спеціальної конфіскації майна (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 2 частини другої статті 170 цього Кодексу); 4) розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 4 частини другої статті 170 цього Кодексу); 5) розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження; 6) наслідки арешту майна для підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб.

Згідно з ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна.

Відповідно до п 1 ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення збереження речових доказів та накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу, якою визначено, що речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.

Слідчий суддя приходить до висновку про наявність підстав до задоволення клопотання, оскільки прокурор довів наявність підстав вважати, що було вчинено кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 364 України, а тому з метою забезпечення збереження доказової інформації на вилученому 13.05.2021р.в періодчасу з12-30год.до 15-00год.в ходіпроведеного оглядуземельної ділянки,яка знаходитьсяв масивіземель державноївласності,що відповіднодо Державногокласифікатора об`єктівадміністративно-територіальногоустрою Українимає кодКОАТУУ 6323986500,зона 01,квартал 000,її виділенняв натуріне здійснювалосяі кадастровийномер неприсвоювався,яка урозумінні ст.267КПК України,є публічнодоступним місцем,межує іє прилеглоюдо земельноїділянки кадастровийномер 6323986500:01:000:0322за адресою:Харківська область,Лозівська ОТГ,с.Смирнівка,та якав орендута користуваннянікому невиділялася, - зазначеному в клопотанні майні, яке може містити відомості про факти чи обставини, що встановлюються під час кримінального провадження, тобто відповідає критеріям, передбаченим ст. 98 КПК України, та яке може бути речовими доказами, - на це майно слід накласти арешт.

Згідно з ч. 4 ст. 107 КПК України у разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.

На підставі викладеного, керуючись ст. 98, 107, 167, 170-173, 309, 372 КПК України, слідчий суддя

УХВАЛИВ:

Клопотання прокурора відділу Харківської обласної прокуратури ОСОБА_3 по кримінальному провадженню № 12020220380000064 від 15.01.2020 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, про арешт майна задовольнити.

Накласти арешт на майно, а саме: 3 (три) поліетиленові пакети чорного кольору із об`єднаними пробами ґрунту, що були вилучені під час проведення огляду 13.05.2021 на земельній ділянці, яка знаходиться в масиві земель державної власності, що відповідно до Державного класифікатора об`єктів адміністративно-територіального устрою України має код КОАТУУ 6323986500, зона 01, квартал 000, її виділення в натурі не здійснювалося і кадастровий номер не присвоювався, яка у розумінні ст. 267 КПК України, є публічно доступним місцем, межує і є прилеглою до земельної ділянки кадастровий номер 6323986500:01:000:0322 за адресою: Харківська область, Лозівська ОТГ, с. Смирнівка.

Місцем зберігання арештованого майна у відповідності до порядку, визначеному Постановою Кабінету Міністрів України №1104 від 19.11.2012 «Про затвердження порядку зберігання речових доказів стороною обвинувачення, їх реалізації, технологічної переробки, знищення, здійснення витрат, пов`язаних з їх зберіганням і пересиланням, схоронності тимчасово вилученого майна під час кримінального провадження» визначити камеру зберігання речових доказів СУ ГУНП в Харківській області за адресою: м. Харків, вул. Весніна, 14, під`їзд 2.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Харківського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її проголошення.

Слідчий суддя - ОСОБА_1

СудКиївський районний суд м.Харкова
Дата ухвалення рішення31.05.2021
Оприлюднено27.05.2024
Номер документу97280382
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна

Судовий реєстр по справі —953/288/21

Ухвала від 14.01.2022

Кримінальне

Київський районний суд м.Харкова

Садовський К. С.

Ухвала від 19.10.2021

Кримінальне

Київський районний суд м.Харкова

Садовський К. С.

Ухвала від 19.10.2021

Кримінальне

Київський районний суд м.Харкова

Садовський К. С.

Ухвала від 31.05.2021

Кримінальне

Київський районний суд м.Харкова

Садовський К. С.

Ухвала від 31.05.2021

Кримінальне

Київський районний суд м.Харкова

Садовський К. С.

Ухвала від 17.05.2021

Кримінальне

Київський районний суд м.Харкова

Попрас В. О.

Ухвала від 17.05.2021

Кримінальне

Київський районний суд м.Харкова

Попрас В. О.

Ухвала від 27.04.2021

Кримінальне

Київський районний суд м.Харкова

Садовський К. С.

Ухвала від 27.04.2021

Кримінальне

Київський районний суд м.Харкова

Садовський К. С.

Ухвала від 16.04.2021

Кримінальне

Київський районний суд м.Харкова

Садовський К. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні