Ухвала
від 19.08.2021 по справі 336/1137/19
КАСАЦІЙНИЙ ЦИВІЛЬНИЙ СУД ВЕРХОВНОГО СУДУ

Ухвала

19 серпня2021року

м. Київ

справа № 336/1137/19-ц

провадження № 61-6326св21

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду: Ступак О. В. (суддя-доповідач), Гулейкова І. Ю., Погрібного С. О.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 , від імені якої діє ОСОБА_2 ,

відповідачі: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_6 ,

треті особи: ОСОБА_2 , Орган опіки та піклування районної адміністрації Запорізької міської ради по Комунарському району,

розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 , від імені якої діє ОСОБА_2 , на рішення Василівського районного суду Запорізької області від 07 серпня 2020 року у складі судді Нікандрова С. О. та постанову Запорізького апеляційного суду від 27 січня 2021 року у складі колегії суддів: Маловічко С. В., Гончар М. С., Подліянової Г. С.,

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій

У лютому 2019 року ОСОБА_1 , від імені якої діє ОСОБА_2 , звернулася до суду із позовом до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_6 , треті особи: ОСОБА_2 , Орган опіки та піклування районної адміністрації Запорізької міської ради по Комунарському району, про виділ частки майна в натурі, яке є спільною частковою власністю спадкоємців.

Свої вимоги позивач обґрунтовувала тим, що рішенням Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 13 вересня 2018 року у цивільній справі № 336/4340/17 за ОСОБА_1 визнано право власності в порядку спадкування після смерті батька ОСОБА_5 на:

- 1/20 частини квартири за адресою: АДРЕСА_1 ;

- 11/1000 частини нежилого приміщення, підвалу літ. А-14 , за адресою: АДРЕСА_2 ;

- 1/15 частини житлового будинку за адресою: АДРЕСА_3 ;

- 1/15 частини земельної ділянки, площею 4,54 га, розташованої на території Лугівської сільської ради Василівського району Запорізької області, відповідно до Державного акта на право приватної власності на землю ІІ-ЗП №034791, кадастровий номер: 2320983200:01:015:0016;

- 1/15 частини земельної ділянки, площею 4,54 га, розташованої на території Лугівської сільської ради Василівського району Запорізької області, відповідно до Державного акта на право приватної власності на землю ІІ-ЗП № 034784, кадастровий номер: 2320983200:01:015:0017. Належне ОСОБА_1 право власності на вказане майно зареєстроване в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, що підтверджується відповідними витягами з реєстру.

Крім ОСОБА_1 , спадкоємцями за законом після смерті ОСОБА_5 є інші діти: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_6 , а також дружина померлого ОСОБА_2 .

З часу набуття ОСОБА_1 права власності на майно в порядку спадкування, вона не має доступу до нього, натомість відповідачі користуються усім спадковим майном. Вона позбавлена можливості користуватися та володіти майном через перешкоди відповідачів та через те, що її частка не виділена в натурі. Зважаючи на те, що разом із відповідачами користуватися спільним майном неможливо, необхідно виділити належну їй частку у нерухомому майні в натурі та припинити право спільної часткової власності на цю нерухомість. При цьому, вказує, що не бажає отримувати грошову компенсацію за свою частку. В порядку виділу частки ОСОБА_1 у спільній частковій власності вважає за можливе виділити їй саме земельні ділянки, припинивши її право спільної часткової власності на інші об`єкти нерухомого майна, за рахунок вартості яких відбувається виділення земельних ділянок.

Посилаючись на викладене, законний представник ОСОБА_1 - ОСОБА_2 просила виділити в натурі ОСОБА_1 із майна, що перебуває в спільній частковій власності, та визнати за нею право особистої приватної власності на такі об`єкти нерухомості:

- 1/3 частини земельної ділянки, площею 4,5397 га, розташованої на території Лугівської сільської ради Василівського району Запорізької області, кадастровий номер: 2320983200:01:015:0016, вартістю 45 398,00 грн (всю частку, яка належала спадкодавцю ОСОБА_5 );

- 7/125 частини земельної ділянки, площею 4,5398 га, розташованої на території Лугівської сільської ради Василівського району Запорізької області, кадастровий номер: 2320983200:01:015:0017, вартістю 7 626,86 грн (частку від належної спадкодавцю ОСОБА_5 1/3 частини, всього на суму 53 024,86 грн.

Припинити право власності ОСОБА_1 на належні їй частки в інших об`єктах нерухомого майна, право на які визнано за рішенням Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 13 вересня 2018 року у цивільній справі № 336/4340/17, а саме:

- 1/20 частини квартири АДРЕСА_1 ;

- 11/1000 частини нежилого приміщення, підвалу літ. А-14 , розташованого за адресою: АДРЕСА_2 ;

- 1/15 частини житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_3 .

Рішенням Василівського районного суду Запорізької області від 07 серпня 2020 року у задоволенні позову ОСОБА_1 , від імені якої діє ОСОБА_2 , відмовлено.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив із того, що позивачем лише доведена вартість спірного нерухомого майна, проте не доведено неможливість виділу частки у натурі нерухомого майна, що є спільною частковою власністю, оскільки не порушувалось питання призначення у справі земельної технічної експертизи з цією метою; не доведено неможливість спільного володіння й користування майном, а відповідачі заперечують проти позбавлення їх права на належні їм частки (по 1/15 частини кожному) у земельних ділянках і отримання замість цього іншого нерухомого майна.

Постановою Запорізького апеляційного суду від 27 січня 2021 року рішення суду першої інстанції залишено без змін.

Залишаючи рішення суду першої інстанції без змін, суд апеляційної інстанції виходив із того, що кожен із спадкоємців має право на виділ його частки в натурі. Такий виділ може бути здійснений спадкоємцями за взаємною згодою, шляхом укладення договору або (у разі наявності спору) в судовому порядку. Якщо ж неможливо виділити частку спадкоємця у натурі, то спадкове майно передається одному із спадкоємців, а іншим - відповідна грошова компенсація. Відповідно до статті 1279 ЦК України спадкоємці, які разом із спадкодавцем були співвласниками майна, мають переважне право перед іншими спадкоємцями на виділ їм у натурі цього майна, у межах їхньої частки у спадщині, якщо це не порушує інтересів інших спадкоємців, що мають істотне значення.

Виділ часток нерухомого майна, що перебуває у спільній частковій власності, є можливим, якщо кожній зі сторін буде виділено нерухоме майно, яке за розміром відповідає розміру часток співвласників у праві власності. Якщо виділ технічно можливий, але з відхиленням від розміру ідеальних часток співвласників, то з урахуванням конкретних обставин такий виділ можна провести з несуттєвим відступленням від розміру ідеальних часток і присудженням грошової компенсації співвласнику, частка якого зменшилась.

Отже, визначальним для виділу частки нерухомого майна в натурі, яке перебуває у спільній частковій власності, є розмір часток співвласників та технічна можливість виділу частки майна відповідно до часток співвласників. За змістом наведених норм матеріального права, виділ частки зі спільного майна це перехід частини цього майна у власність учасника спільної власності пропорційно його частці в праві спільної власності.

Позивач в обраний нею спосіб жодного об`єкту спадкового майна в натурі не набуває, а лише збільшує свої частки у земельних ділянках, відмовляючись від часток у іншому нерухомому майні. Тобто позивач в обраний нею спосіб фактично позбавляє інших співвласників без їхньої згоди права власності на належне їм майно. Положення статей 358, 364 ЦК України не підлягають застосуванню до спірних правовідносин.

Короткий зміст та узагальнюючі доводи касаційної скарги

У квітні 2021 року ОСОБА_1 , від імені якої діє ОСОБА_2 , подала до Верховного Суду касаційну скаргу на рішення Василівського районного суду Запорізької області від 07 серпня 2020 року та постанову Запорізького апеляційного суду від 27 січня 2021 року, в якій просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення про задоволення позову, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права. Підставами касаційного оскарження вказує на відсутність висновку Верховного Суду щодо застосування статті 364 ЦК України при виділі частки в натурі одним із спадкоємців зі спадкового майна, яке складає декілька об`єктів нерухомості і перебуває у спільній частковій власності декількох спадкоємців за наявності спору між ними.

Інші учасники справи своїм правом подати відзив на касаційну скаргу не скористалися.

Рух справи у суді касаційної інстанції

Ухвалою Верховного Суду від 22 квітня 2021 року відкрито касаційне провадження у справі, витребувано матеріали цивільної справи, надано строк для подання відзиву на касаційну скаргу.

12 травня 2021 року справа надійшла до суду касаційної інстанції.

Позиція Верховного Суду

Згідно із частиною другою статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

Відповідно до частини п`ятої статті 401 ЦПК України суд касаційної інстанції призначає справу до судового розгляду за відсутності підстав, встановлених частинами третьою, четвертою цієї статті. Справа призначається до судового розгляду, якщо хоча б один суддя із складу суду дійшов такого висновку. Про призначення справи до судового розгляду постановляється ухвала, яка підписується всім складом суду.

Виходячи з викладеного, зважаючи на те, що під час проведення попереднього розгляду справи не встановлено обставин, передбачених частинами третьою, четвертою статті 401 ЦПК України, суд вважає за необхідне призначити справу до судового розгляду.

Керуючись статтями 401, 402 ЦПК України, Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду

УХВАЛИВ:

Справу за позовом ОСОБА_1 , від імені якої діє ОСОБА_2 , до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_6 , треті особи: ОСОБА_2 , орган опіки та піклування районної адміністрації Запорізької міської ради по Комунарському району, про виділ частки майна в натурі, яке є спільною частковою власністю спадкоємців, за касаційною скаргою ОСОБА_2 , яка діє в інтересах ОСОБА_1 , на рішення Василівського районного суду Запорізької області від 07 серпня 2020 року та постанову Запорізького апеляційного суду від 27 січня 2021 року призначити до судового розгляду на 22 вересня 2021 року колегією у складі п`яти суддів у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Судді:О. В. Ступак І. Ю. Гулейков С. О. Погрібний

СудКасаційний цивільний суд Верховного Суду
Дата ухвалення рішення19.08.2021
Оприлюднено20.08.2021
Номер документу99088095
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —336/1137/19

Постанова від 29.09.2021

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Ступак Ольга В`ячеславівна

Ухвала від 19.08.2021

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Ступак Ольга В`ячеславівна

Ухвала від 22.04.2021

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Ступак Ольга В`ячеславівна

Ухвала від 05.04.2021

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Білоконь Олена Валеріївна

Ухвала від 01.03.2021

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Білоконь Олена Валеріївна

Постанова від 27.01.2021

Цивільне

Запорізький апеляційний суд

Маловічко С. В.

Постанова від 27.01.2021

Цивільне

Запорізький апеляційний суд

Маловічко С. В.

Ухвала від 22.09.2020

Цивільне

Запорізький апеляційний суд

Маловічко С. В.

Ухвала від 17.09.2020

Цивільне

Запорізький апеляційний суд

Маловічко С. В.

Рішення від 07.08.2020

Цивільне

Василівський районний суд Запорізької області

Нікандрова С. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні