ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 червня 2010 р.
№ 8/230н-к
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Т. Дроботової - головуючого
Н. Волковицької
Л. Рогач
за участю представників:
позивача
ОСОБА_4 –довіреність від 02.03.2009 р.
відповідача
не з‘явилися ( про час та місце судового засідання повідомлено належно)
третьої особи
не з‘явилися ( про час та місце судового засідання повідомлено належно)
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу
ОСОБА_5
на постанову
від 15.02.2010 р. Луганського апеляційного господарського суду
у справі
№ 8/230н-к господарського суду Луганської області
за позовом
ОСОБА_5
до
Закритого акціонерного товариства "Трест Стахановшахтобуд"
третя особа
Публічне акціонерне товариство "Східно-промисловий комерційний банк"
про
визнання незаконним рішення загальних зборів
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_5 звернулась до господарського суду Луганської області з позовом до ЗАТ "Трест Стахановшахтобуд" про визнання незаконним рішення загальних зборів акціонерів від 29.09.2009 р., посилаючись на те, що вказане рішення було прийнято з порушенням статей 116, 159 Цивільного кодексу України, статей 41, 43, 45 Закону України "Про господарські товариства".
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за заявою акціонера, який володіє більше як 10 % голосів у газеті "Стахановское знамя" опубліковано оголошення про проведення 29.09.2009 р. загальних зборів акціонерів відповідача, проте, до виконавчого органу товариства вимоги акціонерів, які володіють більше 10 % голосів про скликання позачергових зборів не надходило, а тому при проведенні зборів 29.09.2009 р. було порушено частину 4 статті 45 Закону України "Про господарські товариства" та підпункти 7.2.7 і 7.2.8 Статуту товариства 1998 року.
Позивач зазначила, що їй було відмовлено у проведенні реєстрації прибувшого для участі у зборах акціонера у зв'язку з тим, що паспортні дані ОСОБА_5 в паспорті не співпадали з паспортними даними, що містились в реєстрі, чим порушено права акціонера на участь у загальних зборах товариства.
Крім того, позивач зазначала, що нею було отримано два різних протоколи загальних зборів акціонерів, що відбулися 29.09.2009 р., які містять різні дані та інформацію.
У відзиві на позовну заяву ЗАТ "Трест Стахановшахтобуд" просило відмовити у її задоволенні, вказуючи на проведення загальних зборів товариства 29.09.2009 р. у відповідності до вимог чинного законодавства.
Ухвалою господарського суду луганської області від 03.11.2009 р. залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ВАТ "Східно-промисловий комерційний банк".
Рішенням господарського суду луганської області від 11.12.2009 р. (суддя Середа А.П.) позовні вимоги задоволені в повному обсязі, визнано недійсними усі рішення, прийняті загальними позачерговими зборами акціонерів ЗАТ "Трест Стахановшахтобуд", які відбулися 29 вересня 2009 року, протокол № 1, з огляду на доведеність та обґрунтованість позовних вимог.
За апеляційною скаргою ЗАТ "Трест Стахановшахтобуд" Луганський апеляційний господарський суд (судді: Іноземцева Л.В., Бородіна Л.І., Якушенко Р.Є.) переглянувши рішення господарського суду луганської області від 11.12.2009 р. в апеляційному порядку, постановою від 15.02.2010 р. скасував його, прийняв нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовив в повному обсязі.
Мотивуючи постанову судом апеляційної інстанції, зокрема, було зазначено, що при проведення спірних загальних зборів були дотримані вимоги закону щодо порядку скликання і проведення позачергових загальних зборів, загальні збори були правомочними, рішення приймались більшістю голосів, а у встановлених законом випадках –кваліфікованою більшістю, на зборах вирішувались питання включені до порядку денного загальних зборів, протокол загальних зборів підписаний головою і секретарем зборів.
При цьому, суд апеляційної інстанції зазначив, що підсумки голосування акціонерів на зборах (майже з усіх питань порядку денного рішення прийняте одноголосно або кваліфікованою більшістю голосів) та кількість голосів позивача (три голосуючі акції або 0,0882352% від загальної кількості голосів товариства) свідчать, що присутність позивача на зборах не могла істотно вплинути на прийняті рішення. А обставини даної справи свідчать, що позивач взагалі не обґрунтовує і не наводить будь-яких доказів того, що рішеннями, прийнятими на загальних зборах, порушуються його права або охоронювані законом інтереси.
ОСОБА_5 подала до Вищого господарського суду України касаційну скаргу, в якій просить постанову Луганського апеляційного господарського суду від 15.02.2010 р. скасувати, а рішення господарського суду першої інстанції від 11.12.2009 р. залишити без змін, обґрунтовуючи доводи касаційної скарги порушенням судом апеляційної інстанції норм матеріального права.
Скаржник зазначає, що судом першої інстанції було встановлено, що безпідставна відмова у реєстрації та недопущенні до участі у зборах, є порушенням прав позивача, так як відмова в реєстрації та недопущення до участі у зборах нормативними актами не визначено, проте, судом апеляційної інстанції не звернуто на це уваги та порушено статтю 41 Закону України "Про господарські товариства", статтю 159 Цивільного кодексу України та Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 17.10.2006 р. № 1000.
Заявник касаційної скарги зазначає, що ОСОБА_6, який є акціонером більш ніж 10 % акцій та ініціював проведення позачергових загальних зборів 29.09.2009 р., при реєстрації учасників 115 акцій було надано довіреності та виписки з реєстру акціонерів, проте, право власності на акції ЗАТ "Трест Стахановшахтобуд" є сертифікати, які надані не були.
У відзиві на касаційну скаргу ЗАТ "Трест Стахановшахтобуд" просило відмовити у її задоволенні та залишити постанову суду апеляційної інстанції без змін.
Заслухавши доповідь судді –доповідача, пояснення присутнього у судовому засіданні представника позивача, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності юридичної оцінки обставин справи та повноти їх встановлення в рішенні та постанові, колегія суддів вважає, що касаційна скар га підлягає задоволенню з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами під час розгляду справи, ЗАТ "Трест Стахановшахтобуд" зареєстроване 10.08.1994 виконавчим комітетом Стахановської міської ради, свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи № 601077, внесено в Єдиний державний реєстр юридичних та фізичних осіб - підприємців, місцезнаходження товариства: Луганська область, м.Стаханов, вул.395 Шахтарської дивізії, 5.
ОСОБА_5 є акціонером ЗАТ "Трест Стахановшахтобуд", якій на праві власності станом на 29.09.2009 р. належить 3 простих іменних акцій товариства, номінальною вартістю 3,50 грн. кожна, що складає 0,0882352% статутного (складеного) капіталу товариства.
07.07.2009 р. ОСОБА_6, як акціонер, який володіє більше ніж 10% акцій товариства надіслав рекомендованою поштою на адресу правління ЗАТ "Трест Стахановшахтобуд" лист, яким запропонував організувати в строк з 01.09.2009 р. по 30.09.2009 р. проведення позачергових загальних зборів акціонерів і рекомендований порядок денний, відповіді на який отримано не було.
30.07.2009 р. між ВАТ "Східно-промисловий комерційний банк", як реєстратором і ОСОБА_6, як акціонером ЗАТ "Трест Стахановшахтобуд", який володіє більш ніж 10 відсотками акцій товариства, був укладений договір про інформаційне та організаційне забезпечення проведення загальних зборів акціонерів ЗАТ "Трест Стахановшахтобуд", які заплановані на 29.09.2009 р., а саме: персональне повідомлення акціонерів про скликання зборів, проведення реєстрації учасників зборів.
В місцевій пресі - газеті "Стахановское знамя" № 31 від 05.08.2009 р. і в офіційному друкованому виданні Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (Відомості № 145 від 06.08.2009 р.) було розміщено повідомлення про проведення 29.09.2009 загальних зборів акціонерів ЗАТ "Трест Стахановшахтобуд", вказано час, місце проведення зборів та порядок денний. Акціонерам також направлені персональні повідомлення.
Первісно схвалений порядок денний загальних зборів акціонерів товариства складався з 12 питань.
29.09.2009 р. відбулися загальні збори акціонерів ЗАТ "Трест Стахановшахтобуд", на яких були присутні акціонери та представники акціонерів, які у сукупності володіють (розпоряджаються) відповідно до реєстру акціонерів станом на 29.09.2009 р. - 2165 простими іменними акціями товариства, що складає 63,79% від загальної кількості голосів товариства (голосуючих акцій), що підтверджується протоколом реєстрації акціонерів та протоколом ЛТУ ДКЦПФР про проведення контролю за реєстрацією акціонерів для участі у загальних зборах ЗАТ "Трест Стахановшахтобуд".
На загальних зборах прийняті рішення за наступним порядком денним:
1.Вибори голови та секретаря зборів акціонерів.
2.Затвердження регламенту проведення зборів акціонерів.
З.Про визнання дійсними рішень загальних зборів акціонерів ЗАТ "Трест Стахановшахтобуд", які відбулися 07.07.2007: про звіт директора про результати фінансово-господарської діяльності товариства за 2006 рік; про затвердження балансу та звіту про фінансові результати товариства; про визначення основних напрямків діяльності товариства на 2007-2008 роки; про внесення змін та доповнень до статуту товариства шляхом викладення його у новій редакції; про затвердження незалежного реєстратора Східно-промислового банку, код за ЄДРПОУ 23478833, Ліцензія АБ №124894; про переобрання органів управління.
4.Затвердження у новій редакції Статуту ЗАТ "Трест Стахановшахтобуд". Делегування представницьких повноважень.
5.Обрання директора ЗАТ "Трест Стахановшахтобуд" та затвердження проекту контракту з ним.
6.Обрання голови та членів спостережної ради ЗАТ "Трест Стахановшахтобуд".
7.Обрання голови та членів ревізійної комісії ЗАТ "Трест Стахановшахтобуд".
8.Вирішення питання щодо виплати дивідендів.
9.Затвердження передачі реєстру ЗАТ "Трест Стахановшахтобуд" реєстратору СПБАНК (код за ЄДРПОУ 23478833), який є правонаступником Східно-промислового банку (Ліцензія АБ №124894).
10.Затвердження умов договору з реєстратором СПБАНК (код за ЄДРПОУ 23478833), який є правонаступником Східно-промислового банку (Ліцензія АБ №124894).
11.Визнання нечинними рішень та повноважень осіб, вчинених від імені ЗАТ "Трест Стахановшахтобуд" за підписом ОСОБА_5.
12.Вирішення питання щодо компенсації витрат акціонерам, пов’язаних проведенням цих зборів (а. с. 50 - 61, т. 1).
ЛТУ ДКЦПФР здійснювався контроль за реєстрацією акціонерів ЗАТ "Трест Стахановшахтобуд" для участі у загальних зборах 29.09.2009 р., згідно з протоколом якого в ході проведення контролю за реєстрацією акціонерів товариства, які прибули для взяття участі у загальних зборах 29.09.2009 р., порушень законодавства про цінні папери не виявлено, в протоколі зафіксований факт відмови у реєстрації на зборах двом особам, а саме ОСОБА_5 і ОСОБА_7, у зв’язку з невідповідністю даних паспорту, що поданий на підтвердження особи, даним паспорту, які містяться у реєстрі власників цінних паперів товариства станом на 29.09.2009 р.
Як вбачається з матеріалів справи, предметом спору у даній справі є вимога ОСОБА_5 про визнання незаконним рішення загальних зборів акціонерів від 29.09.2009 р., з огляду на порушення статей 116, 159 Цивільного кодексу України, статей 41, 43, 45 Закону України "Про господарські товариства", а також її прав як акціонера з огляду на недопущення позивача до участі у загальних зборах товариства.
Частиною 1 статті 24 Закону України "Про господарські товариства" встановлено, що акціонерним визнається товариство, яке має статутний (складений) капітал, поділений на визначену кількість акцій рівної номінальної вартості, і несе відповідальність за зобов'язаннями тільки майном товариства.
За приписами статті 159 Цивільного кодексу України вищим органом акціонерного товариства є загальні збори акціонерів. У загальних зборах мають право брати участь усі його акціонери незалежно від кількості і виду акцій, що їм належать.
Акціонери (їхні представники), які беруть участь у загальних зборах, реєструються із зазначенням кількості голосів, що їх має кожний акціонер, який бере участь у зборах.
Рішення загальних зборів акціонерів приймаються більшістю не менш як у 3/4 голосів акціонерів, які беруть участь у зборах, щодо: внесення змін до статуту товариства; ліквідації товариства.
З інших питань рішення приймаються простою більшістю голосів акціонерів, які беруть участь у зборах.
Загальні збори акціонерів скликаються не рідше одного разу на рік.
Позачергові збори акціонерів скликаються у разі неплатоспроможності товариства, а також за наявності обставин, визначених у статуті товариства, та в будь-якому іншому випадку, якщо цього вимагають інтереси акціонерного товариства в цілому.
Порядок скликання і проведення загальних зборів, а також умови скликання і проведення позачергових зборів та повідомлення акціонерів встановлюються статутом товариства і законом.
Статтею 43 Закону України "Про господарські товариства" передбачено порядок скликання загальних зборів акціонерів та встановлено, що про проведення загальних зборів акціонерів держателі іменних акцій повідомляються персонально передбаченим статутом способом.
Крім того, загальне повідомлення друкується в місцевій пресі за місцезнаходженням акціонерного товариства і в одному із офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України чи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку із зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного.
Якщо до порядку денного включено питання про зміну статутного фонду акціонерного товариства, то одночасно з порядком денним друкується інформація, передбачена статтею 40 цього Закону.
Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 45 днів до скликання загальних зборів. У разі необхідності може бути зроблено повторне повідомлення в зазначених засобах масової інформації.
Під час розгляду справи судоми першої інстанції було встановлено, що пунктом 3.4 статуту ЗАТ "Трест Стахановшахтобуд" передбачено, що акціонер зобов'язаний: дотримуватися статуту і установчого договору та виконувати рішення зборів, дирекції, ревізійної комісії та посадових осіб ЗАТ, прийнятих у межах їх компетенції; виконувати свої зобов'язання перед ЗАТ, взяті на себе добровільно; брати участь у зборах особисто або шляхом направления свого представника у порядку, встановленому зборами.
Згідно зі Статутом відповідача - вищим органом управління ЗАТ є його загальні збори, рішення яких, що не суперечать закону, з будь-яких питань діяльності ЗАТ, є обов'язковими для виконання іншими органами ЗАТ, усіма його посадовими особами та акціонерами (пункт 7.2.1); збори складаються з усіх акціонерів або їх представників (пункт 7.2.2); збори є правомочними, якщо у їх роботі беруть участь акціонери (їх представники), що володіють 60% чи більше розподілених між всіма акціонерами акцій (пункт 7.2.3); збори акціонерів та їх представників скликаються не рідше одного разу на рік. Акціонери мають право ознайомитися з порядком денним зборів за 45 днів до їх скликання, у технічного секретаря зборів (пункт 7.2.4); збори скликаються дирекцією, проводить збори голова зборів, обраний останніми (пункт7.2.5).
Пунктом 7.2.6 Статуту передбачено, що позачергові збори скликаються на вимогу: акціонерів (їх представників), як володіють 20% та більше акцій, розподілених між акціонерами, або 40% чи більше членів ревізійної комісії, або 33% чи більше членів дирекції.
Письмова вимога про скликання зборів направляється під розписку технічному секретарю дирекції та повинна обов'язково містити порядок денний зборів (пункт 7.2.7).
Дирекція зобов'язана у 10-тиденний термін з дня отримання письмової вимоги про скликання зборів призначити дату проведення зборів та сповістити про дату та порядок денний зборів акціонерів, - повідомивши під розписку акціонерів та їх представників, які є працівниками ЗАТ та, за можливості, інших; повідомити рекомендованими листами інших акціонерів та їх представників за вказаними ними адресами. Якщо впродовж 20-ти днів дирекція не виконала виставленої вимоги, акціонері мають право самостійно скликати збори учасників (пункт 7.2.8).
Згідно з пунктом 7.2.9 Статуту голосування на зборах відбувається за принципом: одна акція - один голос.
Реєстраційна комісія реєструє акціонерів та їх представників, які прибули для участі у роботі зборів, з зазначенням кількості голосів, та підписує, разом з секретарем зборів, цей перелік учасників.
Протокол загальних зборів акціонерів підписується головою та секретарем зборів не пізніше, ніж через 3 робочих дні після закінчення зборів, передається до дирекції технічному секретареві (пункт 7.2.10).
Пунктом 7.2.11 статуту встановлено, що до виключної компетенції зборів належить, зокрема: внесення змін до статуту ЗАТ; обрання та відкликання членів наглядової ради, дирекції, ревізійної комісії та рішення про їх звільнення з ЗАТ з ініціативи роботодавця; затвердження річних результатів роботи ЗАТ та його дочірніх підприємств висновків ревкомісії; створення, реорганізація та ліквідація дочірніх підприємств, філій, представництв та інших відособлених підрозділів ЗАТ, затвердження їх статутів та положень про них; винесення рішень про притягнення до майнової відповідальності посадових осіб ЗАТ; затвердження правил процедури, інших внутрішніх документів ЗАТ, згаданих та. не згаданих у статуті; рішення про придбання ЗАТ більше 5% випущених ним акцій; прийом (виключення) нових акціонерів, крім випадків, передбачених установчим документами; призначення розмірів фонді ЗАТ; рішення про реорганізацію ЗАТ; затвердження порядку денного; вирішення спорів акціонерів з дирекцією та ревізійною комісією.
Статтею 41 Закону України "Про господарські товариства" передбачено, що акціонери (їх представники), які беруть участь у загальних зборах, реєструються із зазначенням кількості голосів, яку має кожний учасник. Реєстрація акціонерів (їх представників), які прибули для участі у загальних зборах, здійснюється згідно з реєстром акціонерів у день проведення загальних зборів виконавчим органом акціонерного товариства або реєстратором на підставі укладеного з ним договору. Цей реєстр підписується головою та секретарем зборів.
Реєстрація акціонерів - власників акцій на пред'явника здійснюється на підставі пред'явлення ними цих акцій (сертифікатів акцій) або виписок з рахунку у цінних паперах. Право участі у загальних зборах акціонерів мають особи, які є власниками акцій на день проведення загальних зборів (крім випадку проведення установчих зборів).
Частиною 4 статті 5 Закону України "Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні" встановлено, що, підтвердженням права власності на цінні папери є сертифікат, а в разі знерухомлення цінних паперів чи їх емісії в бездокумеитарній формі - виписка з рахунку у цінних паперах, яку зберігач зобов'язаний надавати власнику цінних паперів.
Виходячи зі змісту частини 5 статті 6 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок", право власності акціонера на акції акціонерного товариства підтверджується сертифікатом, в якому зазначаються вид цінного паперу, найменування та місцезнаходження акціонерного товариства, серія і номер сертифіката, номер і дата випуску, міжнародний ідентифікаційний номер цінного паперу, тип і номінальна вартість акції, ім'я власника, кількість акцій, що випускаються.
Діяльність реєстратора регламентована Положенням про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів, затвердженим рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку 17.10.06 року № 1000, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 22.01.07 року за № 49/13316, у пункті 1 розділу І якого надано поняття терміну "реєстр власників іменних цінних паперів", згідно якому це —перелік за станом на певну дату власників та номінальних утримувачів іменних цінних паперів, які обліковуються на їх особових рахунках, що є складовою частиною системи реєстру та дає змогу ідентифікувати цих власників, кількість, номінальну вартість та вид належних їм іменних цінних паперів.
Здійснюючи судовий розгляд справи судом першої інстанції було встановлено, що 29.09.09 року уповноваженими особами ЛТУ ДКЦПФР складено протокол про проведення контролю за реєстрацією акціонерів для участі у загальних зборах ЗАТ "Трест Стахановшахтобуд", згідно якому: контроль здійснено за зверненням акціонера ОСОБА_6; у реєстрації відмовлено двом акціонерам - ОСОБА_7 та ОСОБА_5 –"у зв'язку з невідповідністю даних паспорту даним, які містяться у Реєстрі власників іменних цінних паперів"; для участі у роботі зборів зареєстровано 7 осіб, які володіють 2165 акціями, або 63,79% від загальної кількості голосів (голосуючих акцій).
Проте, як встановлено судом першої інстанції, на підтвердження факту відмови акціонеру ОСОБА_5 у реєстрації її як учасника позачергових загальних зборів акціонерів ЗАТ "Трест Стахановшахтобуд" реєстраційною комісією - ВАТ "СПКБ" вручено письмове рішення, яке не містить: номера та дати складення; чіткого посилання на те, який саме документ надала акціонер ОСОБА_5 для посвідчення своєї особи, та у чому полягають його вади (недоліки); посилання на причини, з яких цей документ не надає змоги ідентифікувати її як акціонера ЗАТ та власника визначеної кількості акцій; будь-якого пояснення, з посиланням на чинне законодавство, з яких правових підстав паспорт громадянина України реєстраційною комісією не сприйнято в якості документа, що посвідчує особу громадянина України.
Крім того, як вбачається з матеріалів справи реєстратором здійснено реєстрацію акціонерів, які зареєструвалися для участі у загальних зборах 29.09.2009 р., загальним числом - 7, а також 8-й - ОСОБА_6 - як акціонер, що діє за довіреністю. Загальна кількість акцій, які фактично взяли участь у голосуванні, встановлена на рівні 2165 штук, що зафіксовано у Переліку акціонерів, які зареєструвалися для участі у загальних зборах акціонерів ЗАТ "Трест Стахановшахтобуд" (том 1, а.с. 66). У протоколі про підсумки реєстрації учасників загальних зборів товариства від 29.09.09 року, складеного реєстраційною комісією містяться дані про реєстрацію лише 7 акціонерів та представників акціонерів, про кількість голосів –2165, що складає 63,79 % та про відмову у реєстрації двох акціонерів (том 1, а.с.67).
Крім того, судом першої інстанції було встановлено, що як вбачається з матеріалів справи ЗАТ "Трест Стахановшахтобуд" при складанні протоколу № 1 від 29.09.2009 р. припустився порушення як статуту ЗАТ, так і закону "Про господарські товариства", а саме: в частині строків складення протоколу, оскільки по справі документально доведено, що протокол було складено лише 06.10.2009 року, хоча повинен бути складений не пізніше 02.10.2009 року; протокол існує у двох редакціях, які: містять розбіжності у змісті; мають посилання на кількість голосів (акцій), які брали участь у голосуванні з 3-го питання порядку денного зборів, яка не відповідає числі голосів (акцій) зареєстрованих для участі у роботі зборів.
Отже, суд першої інстанції дійшов висновку, що спірний протокол, який має дві редакції, складено з порушенням чинного законодавства.
Згідно з частиною 3 пункту 17 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008, № 13 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів акціонерів (учасників) господарського товариства можуть бути: - порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів товариства; - позбавлення акціонера (учасника) товариства можливості взяти участь у загальних зборах; - порушення прав чи законних інтересів акціонера (учасника) товариства рішенням загальних зборів.
А тому, беручи до уваги приписи законодавства та встановлені під час розгляду справи судом першої інстанції обставини, судова колегія вважає правомірним висновок господарського суду Луганської області щодо задоволення позовних вимог ОСОБА_5 про визнання незаконним рішення загальних зборів акціонерів ЗАТ "Трест Стахановшахтобуд" від 29.09.2009 р.
Разом з цим, судова колегія вважає за необхідне зазначити, що відповідно до статті 104 Господарського процесуального кодексу України підставами для скасування або зміни рішення місцевого господарського суду є неповне з’ясування обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які місцевий господарський суд визнав встановленими; недоведеність висновків, викладених у рішенні місцевого господарського суду, обставинам справи; порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
Статтею 105 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що за наслідками розгляду апеляційної скарги (подання) апеляційний господарський суд приймає постанову, у якій мають бути зазначені, зокрема, у разі скасування або зміни рішення місцевого господарського суду - доводи, за якими апеляційна інстанція не погодилась з висновками суду першої інстанції.
Проте, скасовуючи рішення господарського суду Луганської області, суд апеляційної інстанції не спростував висновків суду першої інстанції та встановлених ним обставин справи, не навів доводів, за якими не погодився з висновком суду першої інстанції, не зазначив підстав для скасування рішення суду першої інстанції із зазначенням в чому саме полягає неповне з'ясування обставин, неправильність встановлених обставин справи та порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
Відповідно до статті 1117 Господарського процесуального кодексу України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.
Отже, виходячи з встановлених обставин справи судом першої інстанції та враховуючи викладене, судова колегія вважає за необхідне зазначити, що рішення господарського суду Луганської області від 11.12.2009 р. у справі прийняте у відповідності з нормами матеріального та процесуального права, є законним та обґрунтованим, а тому підлягає залишенню без змін, а постанова апеляційної інстанції скасуванню як така, що прийнята в порушення норм матеріального та процесуального права.
Керуючись статтями 1117, пунктом 6 статті 1119, статтями 11110, 11111 Господарського процесуального кодексу України Вищий господарський суд України
П О С Т А Н О В И В :
Постанову Луганського апеляційного господарського суду від 15.02.2010 р. у справі № 8/230н-к скасувати, а рішення господарського суду Луганської області від 11.12.2009 р. залишити без змін.
Касаційну скаргу задовольнити.
Постанова набирає чинності з дня її прийняття та відповідно до статей 125, 129 Конституції України та Рішення Конституційного Суду України № 8-рп/2010 від 11.03.2010р. касаційному оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Т. Дроботова
Судді: Н. Волковицька
Л. Рогач
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 01.06.2010 |
Оприлюднено | 24.06.2010 |
Номер документу | 9989425 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Дроботова Т.Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні