Як працюють адвокати в Україні

19.11.2018 09:24

Стало відомо, скільки адвокатів працює в Україні

В Україні працює 44 840 адвокатів. Більшість з них працює в Києві.

Найбільша кількість адвокатів зареєстрована в Київській, Донецькій та Дніпропетровській областях. Найменша - в Сумській та Херсонській.

Адвокатами в Україні працюють переважно чоловіки. Частка адвокатес складає 30%, лиш одна жінка на двох чоловіків.

Що таке ліцензія адвоката та навіщо її отримують?

Ліцензія адвоката дозволяє захищати клієнта в кримінальному провадженні або представляти його інтереси в суді. Також у адвокатів є ряд додаткових прав. Наприклад, вони мають право надсилати адвокатські запити, носити зброю, а обшуки їх майна проходять по особливій процедурі.

Ліцензію адвоката в Україні може видавати лише одна професійна організація — Рада адвокатів України. Саме вона визначає порядок отримання ліцензії, проводить атестацію, а також умови, за яких ліцензія може бути анульована.

Рада адвокатів — це недержавна організація, проте вона є монополістом, тобто вона єдина має право проводити атестацію, видавати ліцензії та слідкувати за адвокатською діяльністю. Відповідно, деякі її рішення та процедури можна вважати сумнівними, але можливості вибрати альтернативу наразі немає.

Як отримують ліцензію адвоката?

Процес отримання ліцензії можна умовно поділити на чотири блоки:

 1. Допуск до іспиту

 2. Складання іспиту

 3. Стажування

 4. Присяга

Допуск

Пройти іспит кандидат може лише, якщо відповідає наступним вимогам:

 • Має правову освіту

 • Має стаж роботи за спеціальністю не менше 2 років

 • Не має непогашеної судимості

 • Не має психічних розладів

Іспит не можуть здати люди, які були позбавлені права на заняття адвокатською діяльністю (наприклад, були звільнені за порушення присяги або корупційне правопорушення). В такому разі, здати іспит вони зможуть лише після двох років з дня звільнення або після відбування покарання.

Якщо кандидата допустили до здачі іспиту, він зобов’язаний оплатити складання тесту. Сума може змінюватися, її озвучує Рада адвокатів України.

Іспит

Під час самого іспиту перевіряються знання кандидата в різних галузях права і, якщо комісія вважає їх достатніми, то кандидат отримує свідоцтво про складання кваліфікаційного іспиту.

Стажування

У наступні півроку після складання іспиту кандидат має пройти стажування. За результатами стажування Рада адвокатів приймає рішення: видати ліцензію, чи направити на додаткове стажування (воно може тривати від одного до трьох місяців).

Стажування теж оплачується кандидатом. Частина грошей іде Раді адвокатів Україна, частина — керівнику практики.

Присяга

Після успішного проходження стажування, кандидат отримує ліцензію і тепер має право займатися адвокатською діяльністю.

Ліцензію можуть анулювати, якщо адвокат порушить присягу, здійснить корупційне правопорушення або забуде заплатити щомісячний внесок Раді адвокатів України.

Навіщо перевіряти ліцензію адвоката?

Перевіряти ліцензію адвоката потрібно в кількох випадках.

 1. Ви — адвокат. Вашу ліцензію можуть анулювати (наприклад, за невчасно зроблений внесок в Раду адвокатів), а ви про це можете не дізнатися. Також варто перевіряти ліцензії адвокатів, які виступатимуть вашими опонентами.

 2. Ви наймаєте адвоката. Якщо ви будете використовувати послуги юриста, який не має ліцензії адвоката або втратив її, він не зможе представляти ваші інтереси в суді.

Як перевірити ліцензію адвоката?

 • 1Додайте Опендатабот в улюбленом месенджері

 • 2Введіть прізвище ім’я та по-батькові адвоката

 • 3Перевірте інформацію про нього

По темі

За останній рік перенесли 47 тисяч судових засідань. Про деякі люди дізналися лише після прийняття рішення.

Відмова Державної судової адміністрації відкрити Реєстр судових засідань — одна з причин пропусків суду.

Як дізнатися про свою судову справу, якщо вас про неї не сповістили

Нова функція Opendatabot - це перша можливість дізнатися про судову справу, якщо вас про це не сповістили в офіційному порядку

Чому українські судді так швидко розглядають справи

В Херсонському міському суді найчастіше призначаються засідання на одну дату. Наприклад, у одного судді на 15 годину 20 березня може бути призначено понад 46 справ.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленного месенджеру