Алкогольні ліцензії: Чи надає держава гарантії українцям

17.12.2018 09:00

Історія:

За останні 3 роки держава отримала більше 2,8 млрд грн за ліцензії на продаж тютюну та алкоголю, але громадяни досі не знають, де купувати алкоголь безпечно.

Що сталося:

Державна фіскальна служба України надала дані щодо надходження коштів до бюджету від ліцензій на торгівлю алкогольними напоями.

Чому це важливо:

Видаючі алкогольні ліцензії, держава дає громадянам певні гарантії: що його неповнолітній дитині не продадуть алкоголь, а куплене шампанське на Новий рік буде якісним. Проте зараз держава не надає інформації, де можна купити безпечний алкоголь, та який саме магазин має ліцензію.

Автор: Мілана Шаповалова

Навіщо потрібна ліцензія?

Ліцензія – це дозвіл на проведення діяльності, яку контролює держава. Це особливий вид діяльності, для ведення якого треба володіти всіх необхідним. До того ж, в деяких видах порушення встановлених законодавством норм та правил може завдати шкоди інтересам громадян. Наприклад, в Україні ліцензується медична, пожежна, будівельна, туроператорська, алкогольна сфери.

Є різні типи ліцензій на продаж алкоголю та тютюну: оптова та роздрібна. Перша коштує 500 тисяч гривень та видається на 5 років, друга — 8 000 грн і видається на рік.

Цікаво, що 8 000 це ціна лише на одну касу. Тобто, якщо в магазині 5 кас і підприємець хоче продавати алкоголь на кожній з них, то він сплачує вже не 8 тис, а 40.

Якщо підприємство має декілька місць торгівлі, то ліцензія потрібна на кожну точку. Наприклад, кожен супермаркет “Сільпо” зобов’язаний мати свою ліцензію.

За що сплачує бізнес?

За видачу ліцензій на продаж алкоголю та тютюну за останні 3 роки ДФС отримала більше 2,8 млрд грн. Таким чином держава бере на себе відповідальність за якість цього бізнесу, та дає громадянам гарантії. А саме:

  • заборона продавати алкоголь неповнолітнім;

  • легальна реалізація алкоголю та його ввезення на територію України;

  • заборона продавати алкоголь на території навчальних закладів та закладів охорони здоров'я.

Безліцензійна торгівля загрожує штрафом у розмірі 200 % вартості отриманої партії товару, але не менше 17 000 грн. Якщо підприємці порушують законодавство та їх бізнес не відповідає встановленим нормам, його штрафують або анулюють ліцензію.

«Було зафіксовано багато випадків продажу алкогольних напоїв неповнолітнім. За останні 3 роки проведення акції «Відповідальність починається з мене» було відібрано 321 ліцензій та виплачено штрафів на суму більше 7 млн. грн.», — коментує незалежний аналітик ринку алкогольних напоїв Ігор Товкач.

Як бути впевненим, що певний магазин має ліцензію?

Ніяк. На порталі відкритих даних можна знайти набір, де є перелік суб’єктів, які мають ліцензії. Проте там не вказано найважливіше – місце торгівлі. А без цього встановити, чи має право певний магазин продавати алкогольні напої та наскільки він безпечний, — неможливо. Виходить, що підприємці платять державі за ведення бізнесу, а держава, зі свого боку, не дає інформацію українцям, де купувати алкоголь безпечно.

ДФС надавати ці дані відмовляється посилаючись на те, що ця інформація не передбачена Порядком ведення ліцензійного реєстра.

Ми вважаємо, що дані від яких залежить життя та здоров’я громадян мають бути відкритими. Вимогу опублікувати повний реєстр алкогольних ліцензій додаємо до нашого списку задач для державних органів.

По темі

Як не купити підроблений алкоголь

За останні три роки було зафіксовано 159 випадків, 84 з яких закінчилися смертю.

За останні п’ять років кількість «п’яних» злочинів зменшилась вдвічі

В 2013 зафіксували понад 34 тисячі кримінальних правопорушень, пов’язаних з алкоголем, в 2017 їх було вдвічі менше - 15 тисяч.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленного месенджеру