Чому компанії на єдиному податку краще сплачують податки

15.10.2019 09:03

Лише 4% компаній на єдиному податку мають податковий борг, тоді як на загальній системі оподаткування 14% боржників. Розбираємося, з чим пов’язана така статистика.

Причина №1. Платники єдиного податку більш дисципліновані. Бо якщо ні — вони втратять свій статус.

Потенційний «єдинник» перевіряється на наявність/відсутність податкового боргу, і якщо такий борг існує, статус платника єдиного податку йому просто не дадуть.

Утратити цей статус через податковий борг також легко: за наявності податкового боргу протягом двох послідовних кварталів податкова майже в автоматичному режимі анулює статус платника ЄП. А відновити його можна лише через чотири квартали. Іноді це може зруйнувати увесь бізнес.

«Спеціальна 4 група сільгосптоваровиробників має додатковий стимул сплачувати податки вчасно: якщо щорічна перевірка виявить податковий борг станом на 1 січня, то сільгоспник втрачає статус єдиноподатника заднім числом, що є дуже болючим ударом для фермерів», — додає Андрій Фомічов, керівник юридичного відділу аудиторської компанії «PSP Audit».

Причина №2. Податкові органи намагаються запобігти появі податкового боргу.

Фіскали перевіряють наявність/відсутність податкового боргу на місці при подачі звітної декларації в паперовому вигляді. Виявивши борг — відразу пропонують його сплатити, а вже потім приймають декларацію.

Після запровадження сервісу дистанційного звітування при виявлені розбіжностей чи формуванні податкового боргу податківці телефонують платнику та попереджають про формування заборгованості та негативні наслідки. Платники оперативно виправляють помилки або сплачують борг.

Причина №3. Оборот «єдинників» порівняно невеликий.

Загальна система оподаткування частіше застосовується в середньому і великому бізнесі. Але при великих видатках легше піти в мінус. Переважна ж більшість платників ЄП представляє мікро- і малий бізнес. Зазвичай це компанії, що надають послуги, невеликі магазини та кафе. Їхній річний оборот становить менше 5 мільйонів грн на рік. У «єдинників» порівняно малі затрати, які легше контролювати.

Причина №4. Бухоблік на єдиному податку набагато простіший.

Бухгалтерський облік у компаніях на загальній системі оподаткування дуже складний, у той час як деяким єдиноподатникам узагалі достатньо вести Книгу обліку доходів, дані з якої використовуються для заповнення Податкової декларації платника єдиного податку.

«Загальна система оподаткування вигідніша за спрощену для тих, у кого велика затратна частина, великий штат, складні господарські операції. При цьому у таких підприємств значно вищий ризик, велика залежність від добросовісності контрагентів і підвищена увага контролюючих органів.

Відтак одне хибне рішення менеджменту чи один недобросовісний учинок контрагентів або контролюючих органів може призвести до збитків і податкового боргу», - пояснює Ярослав Лисенко, засновник адвокатського об’єднання «Адвокатська сім’я Лисенко».

По темі

Чому ви втратите єдиний податок?

3 665 бізнесів можуть втратити єдиний податок

Хто в Україні сплачує єдиний податок?

Тепер ви зможете перевірити, який бізнес сплачує єдиний податок, і слідкувати надалі за його статусом.

ДФС дедалі гірше збирає податки — податковий борг ФОП зростає

ДФС дедалі гірше збирає податки, але відмовляється повідомляти боржників шляхом відкриття даних

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленного месенджеру