ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУ Д УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 червня 2010 р. № 11/237-09
Вищий господарський суд України у складі колегії су ддів:
головуючого Грейц К.В.,
суддів : Бакуліної С.В.,
Глос О.І.
розглянувши у
відкритому судовому
засіданні матеріали касац ійних скарг - Товариства з обме женою відповідальністю “ДСФ -Агроінвест”;
- Приватного нотарі усу ОСОБА_4
на постанову від 30.03.2010 року Житомирського апеляційного господарськог о суду
у справі № 11/237-09
господарського суду Вінницької області
за позовом 1. ОСОБА_5;
2. ОСОБА_6
за участю третьої особи бе з самостійних вимог на предм ет спору Державного реєстратора Не мирівської районної державн ої адміністрації Вінницької області
про визнання пункту 13.10 статуту недійсним
в судовому засіданні взяли участь представники :
від позивача-1:
від позивача-2: не з' явились
не з' явились
від відповідача:
від третьої особи:
від скаржника: не з' явились
не з' явились
не з' явились
В С Т А Н О В И В:
Рішенням Господарськ ого суду Вінницької області (суддя В. Матвійчук) від 01.12.2009 рок у, залишеним без змін постано вою Житомирського апеляційн ого господарського суду (гол овуючий суддя - Майор Г.І., суд ді - Горшкова Н.Ф., Філіпова Т. Л.) від 30.03.2010 року, у справі № 11/237-09 по зов задоволено; визнано неді йсним п.13.10. Статуту ТОВ “ДСФ-Аг роінвест” у редакції від 22 вер есня 2008 року номер запису 116010500080003 80; стягнуто з відповідача на к ористь ОСОБА_5 236,00 грн. витра т по сплаті послуг на інформа ційно-технічне забезпечення судового процесу; стягнуто з відповідача на користь Тіте лштет Крістофа 85,00 грн. витрат з і сплати державного мита.
В касаційній скарзі ТОВ “ДС Ф-Агроінвест” просить скасув ати ухвалені по справі судов і акти і передати справу на но вий розгляд до суду першої ін станції, посилаючись на пору шення норм матеріального та процесуального права, а саме : ст.ст.100, 271 ЦК України, ст.ст.42, 43, 28, 81 ГПК України, ст.15 Закону Украї ни “Про нотаріат”, п.9 Інструкц ії про порядок вчинення нота ріальних дій нотаріусами Укр аїни.
В касаційній скарзі Приват ний нотаріус ОСОБА_4 проси ть скасувати ухвалені по спр аві судові акти і передати сп раву на новий розгляд до суду першої інстанції, посилаючи сь на порушення норм матеріа льного та процесуального пра ва, а саме: ст.104 ГПК України, ст.15 Закону України “Про нотаріа т”, п.9 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій но таріусами України.
Відзиву на касаційні скарг и сторони не надіслали.
Сторони не скористались на даним процесуальним правом н а участь в засіданні суду кас аційної інстанції.
Перевіривши повноту встан овлення обставин справи та п равильність їх юридичної оці нки в постанові апеляційного господарського суду, колегі я суддів Вищого господарсько го суду України приходить до висновку, що касаційна скарг а ТОВ “ДСФ-Агроінвест” не під лягає задоволенню, а провадж ення за касаційною скаргою П риватного нотаріусу ОСОБА _4 підлягає припиненню з нас тупних підстав.
Судами попередніх інстанц ій встановлено, що рішенням з агальних зборів учасників ТО В “ДСФ-Агроінвест” від 08.07.2008 рок у, оформленим протоколом №12, з окрема, вирішено затвердити та підписати в новій редакці ї Статут товариства та доруч ити ОСОБА_7 подати докумен ти для його державної реєстр ації (а.с.63).
Як вбачається з розділу 5 Ст атуту ТОВ “ДСФ-Агроінвест” в новій редакції, зареєстрова ного Немирівською районною д ержавною адміністрацією Він ницької області від 22.09.2008 року № 11601050008000380, статутний фонд товарис тва розподілений таким чином :
- ОСОБА_5 належить 30,6 % стат утного фонду товариства;
- ОСОБА_6 належить 12,9 % стат утного фонду товариства;
- ОСОБА_8 належить 27,0 % стат утного фонду товариства;
- ОСОБА_7 належить 29,5 % стат утного фонду товариства (а.с.23 -38).
Згідно з пунктом 13.10. нової ре дакції Статуту ТОВ “ДСФ-Агро інвест” передбачено, що зага льні збори учасників визнают ься правомочними, якщо в них б еруть участь учасники, що маю ть відповідно до Статуту тов ариства більш як 50 відсотків г олосів.
Вважаючи, що вищевказаний п ункт Статуту ТОВ “ДСФ-Агроін вест” суперечить статті 60 Зак ону України “Про господарськ і товариства”, згідно з якою у часники ТОВ “ДСФ-Агроінвест” не можуть приймати рішення з будь-яких питань за відсутно сті встановленого законом кв оруму - 60%, а також враховуючи те , що сукупна частка статутног о фонду ОСОБА_5 та ОСОБА_ 6 становить 43,5 %, що позбавляє права на управління товарист вом, останні звернулись до Го сподарського суду Вінницько ї області з позовом про визна ння недійсним п.13.10. нової редак ції Статуту.
Задовольняючи позов, суди в иходили з того, що учасники ТО В “ДСФ-Агроінвест”, всупереч положенням Закону України “ Про господарські товариства ”, встановили у п.13.10 Статуту пр авомочність загальних зборі в за участі в них учасників, що мають відповідно до Статуту товариства більш як 50 відсотк ів голосів, чим фактично визн ачили собі можливість прийма ти рішення з будь-яких питань за відсутності встановленог о законом кворуму; пункт 13.10 Ста туту порушує права позивачів , оскільки останні позбавлен і можливості управляти товар иством.
Колегія суддів погоджуєть ся з висновком господарських судів з огляду на таке.
Право на звернення до госпо дарського суду з позовом уча сника товариства передбачен о статтею 12 Господарського пр оцесуального кодексу Україн и.
Статтею 15 Цивільного кодекс у України закріплено право к ожної особи на захист свого п рава у разі його порушення, не визнання або оспорювання, а т акож на захист свого інтерес у, який не суперечить загальн им засадам цивільного законо давства.
Відповідно до частини 1 стат ті 143 Цивільного кодексу Украї ни установчим документом тов ариства з обмеженою відповід альністю є статут. Статут тов ариства з обмеженою відповід альністю крім відомостей, пе редбачених статтею 88 цього Ко дексу, має містити відомості про: розмір статутного капіт алу, з визначенням частки кож ного учасника; склад та компе тенцію органів управління і порядок прийняття ними рішен ь; розмір і порядок формуванн я резервного фонду; порядок п ередання (переходу) часток у с татутному фонді.
Згідно з частиною 1 статті 4 З акону України “Про господарс ькі товариства” господарськ і товариства створюються і д іють на підставі установчого договору і статуту.
Частиною 2 пункту 14 постанов и Пленуму Верховного Суду Ук раїни “Про практику розгляду судам корпоративних спорів” від 24 жовтня 2008 року № 13 статут ю ридичної особи за змістом ча стини другої статті 20 ГК є акт ом, який визначає правовий ст атус юридичної особи, оскіль ки він містить норми, обов' я зкові для учасників товарист ва, його посадових осіб та інш их працівників, а також визна чає порядок затвердження та внесення змін до статуту.
Як вбачається зі Статуту ТО В “ДСФ-Агроінвест”, затвердж еного загальними зборами зас новників від 08.07.2008 року, останні й розроблений на підставі Го сподарського кодексу Україн и, Цивільного кодексу Україн и та інших законів України, ви значає загальні, правові, соц іально-економічні та організ аційні засади створення, дія льності та припинення діяльн ості товариства з обмеженою відповідальністю “ДСФ-Агроі нвест”.
Відповідно до статті 10 Зако ну України “Про господарські товариства” учасники товари ства мають право брати участ ь в управлінні справами това риства в порядку, визначеном у в установчих документах, за винятком випадків, передбач ених цим Законом.
Аналогічні положення міст яться у пункті 12.1 Статуту ТОВ “ ДСФ-Агроінвест”.
Згідно із статтею 58 Закону У країни “Про господарські тов ариства” вищим органом товар иства з обмеженою відповідал ьністю є збори учасників. Вон и складаються з учасників то вариства або призначених ним и представників. За змістом ч астини 4 статті 58 зазначеного Закону учасники мають кількі сть голосів, пропорційну роз міру їх часток у статутному ф онді.
Частиною 1 статті 60 Закону Ук раїни “Про господарські това риства” загальні збори учасн иків вважаються повноважним и, якщо на них присутні учасни ки (представники учасників), щ о володіють у сукупності біл ьш як 60 відсотками голосів.
У частинах 1, 2 пункту 25 постан ови Пленуму Верховного Суду України “Про практику розгля ду судам корпоративних спорі в” від 24 жовтня 2008 року №13 зазнач ено, що згідно зі статтями 41, 60 З акону про господарські товар иства загальні збори визнают ься правомочними, якщо в них б еруть участь акціонери (учас ники), що мають відповідно до с татуту товариства більш як 60 % голосів. У зв' язку з цим поло ження установчих документів товариства, які встановлюют ь інші правила щодо визначен ня кворуму, є такими, що супере чать закону і не підлягають з астосуванню. Відсутність кво руму на загальних зборах є бе зумовною підставою для визна ння в судовому порядку прийн ятих загальними зборами ріше нь недійсними.
Відповідно до частин 2 пункт у 14 постанови Пленуму Верховн ого Суду України “Про практи ку розгляду судам корпоратив них спорів” від 24 жовтня 2008 рок у №13 підставами для визнання а кта, в тому числі статуту, неді йсним є його невідповідність вимогам чинного законодавст ва та/або визначеній законом компетенції органу, який вид ав (затвердив) цей акт, а також порушення у зв' язку з його п рийняттям прав та охоронюван их законом інтересів позивач а.
У пункті 4.8 рекомендацій Пре зидії Вищого господарського суду України, із змінами і доп овненнями, внесеними рекомен даціями президії Вищого госп одарського суду України від 28.12.2009р. № 04-06/190, “Про практику засто сування законодавства у розг ляді справ, що виникають з кор поративних відносин” від 28.12.200 7 року № 04-5/14 передбачено, що у су довому рішенні про визнання недійсними окремих положень установчих документів повин но вказуватись, яким саме пол оженням закону суперечать ці положення, та які права позив ача ними порушуються або осп орюються.
Як вбачається з матеріалів справи на загальних зборах Т ОВ “ДСФ-Агроінвест” 12.08.2008 року о дним із прийнятих рішень бул о рішення про затвердження С татуту товариства в новій ре дакції.
Разом з тим, при прийнятті н ової редакції Статуту товари ства, зокрема пункту 13.10. статут у, було порушено приписи стат ті 60 Закону України “Про госпо дарські товариства” та права позивачів, передбачені стат тею 10 зазначеного Закону, оскі льки даний пункт статуту тов ариства встановлює, що загал ьні збори учасників визнають ся правомочними, якщо в них бе руть участь учасники, що мают ь відповідно до статуту това риства більш як 50 відсотків го лосів. Проте стаття 60 Закону У країни “Про господарські тов ариства” передбачає, що зага льні збори визнаються правом очними, якщо в них беруть учас ть учасники, що мають відпові дно до статуту товариства бі льш як 60 відсотків голосів.
Відтак, пункт 13.10. нової редак ції Статуту ТОВ “ДСФ-Агроінв ест” вірно визнаний судами н едійсним, оскільки суперечит ь чинному законодавству.
Безпідставним є посилання в касаційній скарзі ТОВ “ДСФ -Агроінвест” на те, що позовна заява підписана не особисто ОСОБА_5 та ОСОБА_6, а їх п редставниками, оскільки част иною 5 статті 28 Господарського процесуального кодексу Укра їни передбачено, що громадян и можуть вести свої справи в г осподарському суді особисто або через представників, пов новаження яких підтверджуют ься нотаріально посвідченою довіреністю.
Право ОСОБА_9 бути предс тавником довірителя ОСОБА _5, зокрема, вести справи у су ді з усіма процесуальними пр авами і обов' язками, які над ано законом позивачу (в тому ч ислі з правом пред' явлення позову) підтверджується нота ріально засвідченою довірен істю від 15.10.2009 року (а.с.17).
Аналогічним повноваженням в інтересах ОСОБА_6 наділ ений ОСОБА_10 згідно з нота ріально посвідченою довірен істю за передорученням від 19.1 0.2009 року від ОСОБА_9 (а.с.95).
Беручи до уваги все наведен е та вимоги чинного законода вства в їх сукупності, колегі я суддів не вбачає підстав дл я скасування постанови Житом ирського апеляційного госпо дарського суду.
Порушене за касаційною ска ргою Приватного нотаріусу ОСОБА_4 касаційне провадже ння підлягає припиненню, оск ільки скаржником не доведено , що суд при розгляді корпорат ивного спору прийняв рішення чи постанову, що стосується ї ї прав і обов' язків.
Разом з тим, колегія суддів вважає помилковим посилання судів на те, що Приватний нота ріус ОСОБА_4 Немирівськог о нотаріального округу не за безпечив позивачам переклад ача, який би роз' яснив мовою якою вони володіють зміст пі дписуваного документу, оскіл ьки згідно п.261 Інструкції про порядок вчинення нотаріальн их дій нотаріусами України, з атвердженої наказом Міністе рства юстиції України №20/5 від 03.03.2004 року (надалі - Інструкція ), нотаріус, засвідчуючи справ жність підпису, не посвідчує факти, викладені в документі , а лише підтверджує, що підпис зроблений певною особою. За т аких обставин, безпідставним є посилання судів на п.9 Інстр укції та ст.15 Закону України “ Про нотаріат”, які покладают ь на нотаріуса обов' язок пе рекласти оформлюваний докум ент особисто або перекладаче м у письмовій або усній формі , оскільки посвідчуючи справ жність підпису позивачів в С татуті, нотаріус будь-яких до кументів, необхідних для вчи нення нотаріальної дії, на сп еціальному бланку особисто н е оформлював.
Колегія суддів доводить до відома сторін, що згідно ріше ння Конституційного суду Укр аїни від 11.03.2010 року №8-рп/2010 визнач ення у ч.3 ст.125 Конституції Укра їни вищих судів як вищих судо вих органів спеціалізованих судів означає, що вищі суди зд ійснюють на підставах і в меж ах, встановлених законами пр о судочинство, повноваження суду касаційної інстанції ст осовно рішень відповідних сп еціалізованих судів, а визна чення у ч.2 цієї норми Верховно го Суду України як найвищого судового органу в системі су дів загальної юрисдикції озн ачає, що конституційний стат ус Верховного Суду України н е передбачає наділення його законодавцем повноваженням и суду касаційної інстанції щодо рішень вищих спеціалізо ваних судів, які реалізують п овноваження касаційної інст анції.
Таким чином, Конституційни й Суд України дійшов висновк у, що правомірним може бути ли ше одноразове касаційне о скарження та перегляд ріш ень судів.
Керуючись ст.ст.107, 1115, 1117, 1118, п.1 ч.1 с т. 1119, ст. 11111 Господарського проц есуального кодексу України, Вищий господарський суд Укра їни, -
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу ТОВ “ДСФ-Агроінвест” на постанов у Житомирського апеляційног о господарського суду від 30.03.20 10 року у справі № 11/237-09 залишити б ез задоволення, постанову Жи томирського апеляційного го сподарського суду від 30.03.2010 рок у у справі № 11/237-09 - без змін.
Касаційне провадження, пор ушене за касаційною скаргою Приватного нотаріусу ОСОБ А_4, припинити.
Головуючий-суддя К.Грейц
С у д д і С.Бакуліна
О.Глос
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 17.06.2010 |
Оприлюднено | 10.07.2010 |
Номер документу | 10223928 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Бакуліна С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні