ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИ Й ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
10002, м.Житомир, майдан Путят инський, 3/65 тел.(8-0412) 48-16-02
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"30" березня 2010 р. Справа № 11/237-09
Житомирський апеляційний господарський суд у складі к олегії суддів:
головуючого судді
суддів:
при секретарі ,
за участю представників ст орін:
від позивачів:
- ОСОБА_1: ОСОБА_2, дові реність від 17.11.2009р.,
- ОСОБА_12: ОСОБА_2, дові реність від 19.10.2009р.,
від відповідача: Барабол енко О.В., довіреність від 09.11. 2009р.,
від третьої особи: Андрій ченко О.С., довіреність № 011-44-375 від 29.03.2010р.,
розглянувши апеляційну ск аргу Товариства з обмеженою відповідальністю
"ДСФ-Агроінвест" с. Скрицьке Немирівського району Вінниц ької області
на рішення господарського суду Вінницької області
від "01" грудня 2009 р. у справі № 11/237-09
за позовом ОСОБА_1, Фед еративна Республіка Німеч чина,
ОСОБА_11 та ОСОБА_12, Фе деративна Республіка
Німеччина, ОСОБА_11
до Товариства з обмеженою в ідповідальністю "ДСФ-Агроінв ест" с. Скрицьке
Немирівського району Вінн ицької області
за участю третьої особи без самостійних вимог на предме т спору - Державного
реєстратора Немирівської районної державної адмініст рації Вінницької області,
м. Немирів Вінницької облас ті
про визнання пункту 13.10 стату ту недійсним,
ВСТАНОВИВ:
У жовтні 2009 року ОСОБА_1 та ОСОБА_12 звернулись в госп одарський суд Вінницької обл асті з позовом до Товариства з обмеженою відповідальніст ю "ДСФ-Агроінвест" за участю тр етьої особи без самостійних вимог на предмет спору - Держа вного реєстратора Немирівсь кої районної державної адмін істрації Вінницької області про визнання недійсним пунк ту 13.10 статуту ТОВ "ДСФ -Агроінвест" у редакції від 22.09. 2008р. (а.с.3-5).
Рішенням господарського с уду Вінницької області від 01.1 2.2009р. у справі № 11/237-09 позов за доволено (а.с.66-69).
Вважаючи, що вищевказане рі шення прийнято з порушенням норм матеріального та процес уального права, відповідач з вернувся до суду з апеляційн ою скаргою, в якій просить ріш ення місцевого господарсько го суду скасувати та прийнят и новий судовий акт, яким позо в залишити без розгляду (а.с.76-77 ).
Мотивуючи апеляційну скар гу, позивач зазначив, що госпо дарський суд першої інстанці ї:
- не застосував пункт 1 статт і 81 Господарського процесуал ьного кодексу України, оскіл ьки позовна заява підписана не особисто ОСОБА_1 та ОС ОБА_12, а їх представниками;
- неправомірно вирішив перв існий позов по суті, оскільки ухвала господарського суду Вінницької області від 30.11.2009р., якою повернуто зустрічну поз овну заяву ТОВ "ДСФ-Агроі нвест" до ОСОБА_1 та ОСОБ А_12 про визнання недійсними довіреностей, не набрала зак онної сили.
Приватний нотаріус Немирі вського нотаріального округ у Люлько Ліана Миколаївна на виконання вимог пункту 4 у хвали Житомирського апеляці йного господарського суду ві д 25.12.2009р. (а.с.75) надала заяву № 9 від 03.02.2010р., в якій зазначила, що потр еби щодо залучення переклада ча не було, оскільки громадян и Федеративної Республі ки Німеччини ОСОБА_7, ОСО БА_12., ОСОБА_1 володіли укр аїнської мовою в обсязі, що за безпечував можливість вчини ти нотаріальну дію - посвідчи ти їх підписи на статуті ТОВ "Д СФ-Агроінвест" в новій редакц ії. Згідно з пунктом 261 Інструк ції про порядок вчинення нот аріальних дій нотаріусами Ук раїни, затвердженої наказом Міністерства юстиції Україн и № 20/5 від 03.03.2004р., нотаріус, засвід чуючи справжність підпису, н е посвідчує факти, викладені в документі, а лише підтвердж ує, що підпис зроблений певно ю особою. Крім того, вказала, щ о зміст статуту в новій редак ції ТОВ "ДСФ-Агроінвест", який підписали громадяни: України ОСОБА_9 та Федеративної Республіки Німеччини ОС ОБА_7, ОСОБА_12., ОСОБА_1 не суперечив закону та не міс тив відомостей, що порочать ч есть і гідність людини, як це п ередбачено пунктом 260 вищевка заної Інструкції (а.с.90-91).
Представник ТОВ "ДСФ-Агроін вест" в судовому засіданні пі дтримала доводи апеляційної скарги та надала пояснення в обґрунтування своєї правово ї позиції. Вважає рішення міс цевого господарського суду н езаконним та необґрунтовани м, просить його скасувати та з алишити позов без розгляду.
Представник позивачів в су довому засіданні заперечив п роти доводів апеляційної ска рги та надав пояснення в обґр унтування своїх заперечень. Вважає рішення суду першої і нстанції законним та обґрунт ованим, просить його залишит и без змін, а апеляційну скарг у - без задоволення.
Представник третьої особи в судовому засіданні вказав , що при вирішенні спору покла дається на розсуд суду.
Заслухавши пояснення учас ників судового процесу, розг лянувши матеріали справи, об говоривши доводи апеляційно ї скарги, перевіривши юридич ну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дос лідивши правильність застос ування судом першої інстанці ї норм матеріального та проц есуального права при прийнят ті оскарженого рішення, судо ва колегія вважає, що апеляці йна скарга не підлягає задов оленню з огляду на таке.
Рішенням загальних зборів учасників ТОВ "ДСФ-Агроінвес т" від 08.07.2008р., оформленим проток олом № 12, зокрема, вирішено зат вердити та підписати в новій редакції статут товариства та доручити ОСОБА_9 подати документи для його державно ї реєстрації (а.с.63).
Як вбачається з розділу 5 ст атуту ТОВ "ДСФ-Агроінвест" в но вій редакції, зареєстрованог о Немирівською районною держ авною адміністрацією Вінниц ької області від 22.09.2008р. № 11601050008000380, с татутний фонд товариства роз поділений таким чином:
- ОСОБА_1 належить 30,6 % стат утного фонду товариства;
- ОСОБА_12 належить 12,9 % ста тутного фонду товариства;
- ОСОБА_7 належить 27,0 % стат утного фонду товариства;
- ОСОБА_9 належить 29,5 % стат утного фонду товариства (а.с.23 -38).
Згідно з пунктом 13.10. нової ре дакції статуту ТОВ "ДСФ-Агроі нвест" передбачено, що загаль ні збори учасників визнаютьс я правомочними, якщо в них бер уть участь учасники, що мають відповідно до статуту товар иства більш як 50 відсотків гол осів.
Вважаючи, що вищевказаний п ункт статуту ТОВ "ДСФ-Агроінв ест" суперечить статті 60 Закон у України "Про господарські т овариства", згідно з якою учас ники ТОВ "ДСФ-Агроінвес т" не можуть приймати рішення з будь-яких питань за відсутн ості встановленого законом к воруму - 60%, а також враховуючи т е, що сукупна частка статутно го фонду ОСОБА_1 та ОСОБА _12 становить 43,5 %, що позбавляє права на управління товарис твом, останні звернулись до г осподарського суду Вінницьк ої області за захистом свого корпоративного права.
Господарський суд першої і нстанції, задовольняючи позо в, виходив з того, що учасники ТОВ "ДСФ-Агроінвест" всупереч положенням Закону України "П ро господарські товариства" встановили у п. 13.10 статуту прав омочність загальних зборів п ри наявності на них 50% голосів учасників, чим фактично визн ачили собі можливість прийма ти рішення з будь-яких питань за відсутності встановленог о законом кворуму. Крім того, п ункт 13.10 статуту порушує права позивачів, оскільки останні позбавлені можливості управ ляти товариством.
Колегія суддів погоджуєть ся з висновком місцевого гос подарського суду з огляду на таке.
Право на звернення до госпо дарського суду з позовом уча сника товариства передбачен о статтею 12 Господарського пр оцесуального кодексу Україн и.
Статтею 15 Цивільного кодекс у України закріплено право к ожної особи на захист свого п рава у разі його порушення, не визнання або оспорювання, а т акож на захист свого інтерес у, який не суперечить загальн им засадам цивільного законо давства.
Відповідно до частини 1стат ті 143 Цивільного кодексу Украї ни установчим документом тов ариства з обмеженою відповід альністю є статут. Статут тов ариства з обмеженою відповід альністю крім відомостей, пе редбачених статтею 88 цього Ко дексу, має містити відомості про: розмір статутного капіт алу, з визначенням частки кож ного учасника; склад та компе тенцію органів управління і порядок прийняття ними рішен ь; розмір і порядок формуванн я резервного фонду; порядок п ередання (переходу) часток у с татутному фонді.
Згідно з частиною 1 статті 4 З акону України "Про господарс ькі товариства" господарські товариства створюються і ді ють на підставі установчого договору і статуту.
Частиною 2 пункту 14 постанов и Пленуму Верховного Суду Ук раїни "Про практику ро згляду судам корпоративних с порів" від 24 жовтня 2008 року № 13 ст атут юридичної особи за зміс том частини другої статті 20 ГК є актом, який визначає правов ий статус юридичної особи, ос кільки він містить норми, обо в'язкові для учасників товар иства, його посадових осіб та інших працівників, а також ви значає порядок затвердження та внесення змін до статуту.
Як вбачається зі статуту ТО В "ДСФ-Агроінвест", затверджен ого загальними зборами засно вників від 08.07.2008р., останній роз роблений на підставі Господа рського кодексу України, Цив ільного кодексу України та і нших законів України, визнач ає загальні, правові, соціаль но-економічні та організацій ні засади створення, діяльно сті та припинення діяльності товариства з обмеженою відп овідальністю "ДСФ-Агроінвест ".
Відповідно до статті 10 Зако ну України "Про господарські товариства" учасники товари ства мають право брати участ ь в управлінні справами това риства в порядку, визначеном у в установчих документах, за винятком випадків, передбач ених цим Законом.
Аналогічні положення міст яться у пункті 12.1 статуту ТОВ "Д СФ-Агроінвест".
Згідно із статтею 58 Закону У країни "Про господарські тов ариства" вищим органом товар иства з обмеженою відповідал ьністю є збори учасників. Вон и складаються з учасників то вариства або призначених ним и представників. За змістом ч астини 4 статті 58 зазначеного Закону учасники мають кількі сть голосів, пропорційну роз міру їх часток у статутному ф онді.
Частиною 1 статті 60 Закону Ук раїни "Про господарські това риства" загальні збори учасн иків вважаються повноважним и, якщо на них присутні учасни ки (представники учасників), щ о володіють у сукупності біл ьш як 60 відсотками голосів.
У частинах 1, 2 пункту 25 постан ови Пленуму Верховного Суду України "Про практику розгля ду судам корпоративних спорі в" від 24 жовтня 2008 року № 13 зазнач ено, що згідно зі статтями 41, 60 З акону про господарські товар иства загальні збори визнают ься правомочними, якщо в них б еруть участь акціонери (учас ники), що мають відповідно до с татуту товариства більш як 60 % голосів. У зв'язку з цим полож ення установчих документів т овариства, які встановлюють інші правила щодо визначення кворуму, є такими, що супереча ть закону і не підлягають зас тосуванню. Відсутність квору му на загальних зборах є безу мовною підставою для визнанн я в судовому порядку прийнят их загальними зборами рішень недійсними.
Відповідно до частин 2 пункт у 14 постанови Пленуму Верховн ого Суду України "Про практик у розгляду судам корпоративн их спорів" від 24 жовтня 2008 року № 13 підставами для визнання ак та, в тому числі статуту, недій сним є його невідповідність вимогам чинного законодавст ва та/або визначеній законом компетенції органу, який вид ав (затвердив) цей акт, а також порушення у зв'язку з його при йняттям прав та охоронюваних законом інтересів позивача.
У пункті 4.8 рекомендацій Пре зидії Вищого господарського суду України, із змінами і доп овненнями, внесеними рекоме ндаціями президії Вищого гос подарського суду України ві д 28.12.2009р. № 04-06/190, "Про практику заст осування законодавства у роз гляді справ, що виникають з ко рпоративних відносин" від 28.12.20 07р. № 04-5/14 передбачено, що у судов ому рішенні про визнання нед ійсними окремих положень уст ановчих документів повинно в казуватись, яким саме положе нням закону суперечать ці по ложення, та які права позивач а ними порушуються або оспор юються.
Як вбачається з матеріалів справи на загальних зборах Т ОВ "ДСФ-Агроінвест" 12.08.2008р., одним із прийнятих рішень було ріш ення про затвердження статут у товариства в новій редакці ї.
Разом з тим, при прийнятті н ової редакції статуту товари ства, зокрема пункту 13.10 статут у, було порушено приписи стат ті 60 Закону України "Про госпо дарські товариства" та права позивачів, передбачених ста ттею 10 зазначеного Закону, оск ільки даний пункт статуту то вариства встановлює, що зага льні збори учасників визнают ься правомочними, якщо в них б еруть участь учасники, що маю ть відповідно до статуту тов ариства більш як 50 відсотків г олосів. Проте стаття 60 Закону України "Про господарські то вариства" передбачає, що зага льні збори визнаються правом очними, якщо в них беруть учас ть учасники, що мають відпові дно до статуту товариства бі льш як 60 % голосів.
Відтак, пункт 13.10 нової редак ції статуту ТОВ "ДСФ-Агроінве ст" підлягає визнанню недійс ним, оскільки суперечить чин ному законодавству.
Безпідставним є посилання скаржника на те, що позовна за ява підписана не особисто О СОБА_1 та ОСОБА_12, а їх пре дставниками, оскільки частин ою 5 статті 28 Господарського п роцесуального кодексу Украї ни передбачено, що громадяни можуть вести свої справи в го сподарському суді особисто а бо через представників, повн оваження яких підтверджують ся нотаріально посвідченою д овіреністю.
Право ОСОБА_10 бути предс тавником довірителя ОСОБА _1, зокрема, вести справи у су ді з усіма процесуальними пр авами і обов'язками, які надан о законом позивачу (в тому чис лі з правом пред'явлення позо ву) підтверджується нотаріал ьно засвідченою довіреністю від 15.10.2009р. (а.с.17).
Аналогічним повноваженням в інтересах ОСОБА_12 наділ ений ОСОБА_2 згідно з нота ріально посвідченою довірен істю за передорученням від 19.1 0.2009р. від ОСОБА_10 (а.с.95).
Відсутні правові підстави і для зміни рішення господар ського суду першої інстанції , оскільки це рішення жодним ч ином не вплинуло на права та о бов'язки приватного нотаріус а Люлько Л.М. щодо однієї і з сторін. В ньому лише вказано на недоліки в роботі приватн ого нотаріуса при вчиненні н отаріальної дії.
Посилання апелянта на те, що до вирішення питання щодо пр ийняття зустрічного позову г осподарський суд першої інст анції не повинен був вирішув ати по суті первісний позов н е узгоджується з приписами Г осподарського процесуально го кодексу України.
Інші доводи апеляційної ск арги спростовується вищенав еденим та не є підставою для с касування рішення господарс ького суду першої інстанції.
Тому рішення господарсько го суду Вінницької області в ід 01 грудня 2009 року в даній спра ві слід залишити без змін, а ап еляційну скаргу відповідача - без задоволення.
Керуючись ст.ст. 101,103,105 Господ арського процесуального код ексу України, Житомирський а пеляційний господарський су д
ПОСТА НОВИВ:
1. Рішення господарського суду Вінницької області від 01 грудня 2009 року у справі №11/237-09 за лишити без змін, а апеляційну скаргу Товариства з обмежен ою відповідальністю "ДСФ-Агр оінвест" с. Скрицьке Немирівс ького району Вінницької обла сті - без задоволення.
2. Справу №11/237-09 повернути до го сподарського суду Вінницько ї області.
Головуючий суддя
судді:
Віддрук. 7 прим.:
1 - до справи;
2 - представнику позивача -1 ОСОБА_10 (АДРЕСА_1);
3 - представнику позивача - 2 ОСОБА_2 (АДРЕСА_1);
4 - відповідачу;
5 - представнику відповідача (АДРЕСА_2);
6 - третій особі;
7 - в наряд.
Суд | Житомирський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 30.03.2010 |
Оприлюднено | 18.12.2010 |
Номер документу | 9042751 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Житомирський апеляційний господарський суд
Майор Г.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні