Справа № 2-179
2010 р.
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
26 липня 2010 року Уманський міськрайонн ий суд Черкаської області
в складі: головуючого - судді Очере тяного В.А.
при секретарях Юхи менко Г.В., Драч Д.С.
з участю адвоката ОСОБ А_1
розглянувши у відкритому с удовому засіданні в залі суд у в м.Умань цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА _3 про відшкодування шкоди, з авданої втратою годувальник а,
в с т а н о в и в :
Позивачка ОСОБА_2 зв ернулась до суду із зазначен им позовом, посилаючись на те , що вона є дружиною покійного ОСОБА_4, який внаслідок ДТ П, що відбулась 16 квітня 2006 року отримав тяжкі тілесні ушкод ження, від яких ІНФОРМАЦІЯ_ 2 помер.
Після смерті чоловіка, ІН ФОРМАЦІЯ_1, в неї народився с ин ОСОБА_5, який внаслідок даної події залишився сирот ою, без батьківської опіки та піклування, а сім'я втратил а годувальника. Її малолітні й син ніколи не буде мати жодн ої моральної та матеріальної підтримки зі сторони свого б атька.
Вироком Бершадського райо нного суду Вінницької област і від 12 квітня 2007 року винним у в чиненні злочину, передбачено го ч.2 ст.286 КК України, в результ аті якого загинув її чоловік , визнаний відповідач ОСОБА _3 та йому призначено покара ння у вигляді 5 років позбавле ння волі з іспитовим строком на 3 роки та позбавлення права керувати транспортними засо бами терміном на три роки.
Оскільки по вині ОСОБА_3 вона і її дитина втратили год увальника, перебувають на да ний час у важкому матеріальн ому становищі, вона наполяга є на відшкодуванні шкоди, зав даної смертю годувальника у вигляді щомісячних виплат вп родовж терміну визначеного з аконодавством.
Згідно ст.1200 ЦК України у раз і смерті потерпілого право н а відшкодування шкоди мають непрацездатні особи, які бул и на його утриманні, а також ди тина потерпілого, народжена після його смерті. Шкода відш кодовується дитині до досягн ення нею вісімнадцяти років у розмірі середньомісячного заробітку померлого за відр ахуванням частки, що припада ла на нього самого і працезда тних осіб, які знаходились на його утриманні, але не мають п рава на відшкодування шкоди.
Середньомісячний заробіто к потерпілого розраховуєтьс я за правилами, які встановле ні для відшкодування шкоди, щ о завдана каліцтвом чи іншим ушкодженням здоров'я (ст.1197 Ц К України).
Відповідно п.1 ст.1197 ЦК Україн и середньомісячний заробіто к обчислюється за бажанням п отерпілого за дванадцять або за три останні календарні мі сяці роботи, що передували уш кодженню здоров'я. Якщо сер едньомісячний заробіток є ме ншим п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плат и, розмір втраченого заробіт ку обчислюється виходячи з р озміру п'ятикратної заробі тної плати.
Покійний ОСОБА_4 до смер ті на роботі офіційно оформл ений не був, але повністю утри мував їх сім'ю шляхом участ і у підприємницькій діяльнос ті свого батька ОСОБА_6, йо го середньомісячний заробіт ок у середньому складав 2100 грн . в місяць. Також, мінімальна з аробітна плата в 2006 році склад ала 400 грн. в місяць, а в п'ятик ратному розмірі це буде 2000 грн . Оскільки їх сім'я складала ся з двох членів, враховуючи д итину, що народилася після см ерті, відшкодуванню підлягає шкода в сумі 700 грн. щомісячно - третя частина середньомісяч ного заробітку, на утримання дитини.
Крім того, вона має право на відшкодування шкоди згідно п.4 ч.1 ст.1200 ЦК України, оскільки вона не працює та здійснює до гляд за дитиною померлого у р озмірі 700 грн. щомісячно.
В судовому засіданні позив ачка ОСОБА_2 підтримала по зовні вимоги та просила пост ановити рішення, яким стягув ати з ОСОБА_3 на її користь збитки пов'язані з втратою годувальника, у вигляді щомі сячних виплат, починаючи з дн я винесення вироку 12 квітня 2007р оку:
на утримання сина ОСОБА _5 в розмірі 700 грн. щомісячно, але не менше 30% прожиткового м інімуму для дитини відповідн ого віку до повноліття сина т а на її утримання по догляду з а сином до досягнення ним чот ирнадцятирічного віку у розм ірі 700 грн. щомісячно.
Відповідач ОСОБА_3 в су довому засіданні позов не ви знав та пояснив, що в процесі р озгляду кримінальної справи Бершадським районним судом він повністю розрахувався з потерпілими ОСОБА_6 (батьк ом померлого ОСОБА_4) та ОСОБА_2 (дружиною померлого ОСОБА_4) позивачкою по дан ій справі, про що вони написал и відповідні розписки та зая ви, в яких зазначали, що матері альна та моральна шкода їм ві дшкодована повністю і в майб утньому з позовами до нього в они звертатись не будуть. На д аний час позивачка ставить п итання про стягнення з нього коштів на дитину до досягнен ня нею повноліття та на неї до досягнення дитиною чотирнад цятирічного віку. Вважає поз ов безпідставним і просив ві дмовити в його задоволенні.
Вислухавши пояснення стор ін, вивчивши матеріали справ и та дослідивши надані сторо нами докази, суд прийшов до на ступного.
Судом встановлені такі фак ти та відповідні їм правовід носини.
Судом установлено, підтвер джується наявними у справі д оказами і не заперечується с торонами, що позивачка є друж иною покійного ОСОБА_4, як ий внаслідок ДТП, що відбулас ь 16 квітня 2006 року отримав тяжк і тілесні ушкодження, від яки х ІНФОРМАЦІЯ_2 помер.
Після смерті чоловіка, ІН ФОРМАЦІЯ_1, в неї народився с ин ОСОБА_5, який внаслідок даної події залишився сирот ою, без батьківської опіки та піклування, а сім'я втратил а годувальника.
Вироком Бершадського райо нного суду Вінницької област і від 12 квітня 2007 року відповід ач ОСОБА_3 визнаний винним у вчиненні злочину, передбач еного ч.2 ст.286 КК України, в резу льтаті якого загинув чоловік позивачки, та йому призначен о покарання у вигляді 5 років п озбавлення волі з іспитовим строком на 3 роки та позбавлен ня права керувати транспортн ими засобами терміном на три роки.
Оскільки по вині ОСОБА_3 позивачка та її дитина втрат или годувальника, то перебув ають на даний час у важкому ма теріальному становищі.
У відповідності до ст.1200 ЦК У країни у разі смерті потерпі лого право на відшкодування шкоди мають непрацездатні ос оби, які були на його утриманн і, а також дитина потерпілого , народжена після його смерті . Шкода відшкодовується дити ні до досягнення нею вісімна дцяти років, дружині, що не пра цює і здійснює догляд за дити ною до досягнення нею чотирн адцятирічного віку, у розмір і середньомісячного заробіт ку померлого за відрахування м частки, що припадала на ньог о самого і працездатних осіб , які знаходились на його утри манні, але не мають права на ві дшкодування шкоди.
В судовому засіданні встан овлено, що при розгляді кримі нальної справи Бершадським р айонним судом Вінницької обл асті про обвинувачення ОСО БА_3 по ч.2 ст.286 КК України, поте рпілими ОСОБА_6 та ОСОБА _2 11 квітня 2007 року отримано ві д ОСОБА_7 20000 гривень в рахун ок відшкодування матеріальн ої та моральної шкоди, що підт верджується їх розпискою та заявою суду ОСОБА_2 Зазнач ене відшкодування суд вважає відшкодуванням матеріально ї та моральної шкоди, пов'яз аної з фактом смерті сина, чол овіка, батька, що не може відно ситись до майбутнього утрима ння дитини та дружини, що догл ядає за нею, які втратили году вальника. Тому заперечення в ідповідача проти позову, суд вважає безпідставними.
Позивачкою не надано жодни х доказів про те, що її померли й чоловік ОСОБА_4 допомага в своєму батькові у підприєм ницькій діяльності і мав зар обіток 2100 грн. в місяць і таких доказів не встановлено судом .
Померлий ОСОБА_4 мав неп овну середню освіту, не мав сп еціальності та якоїсь кваліф ікації, працевлаштований не був, тому суд вважає, що при об численні відшкодування шкод и треба виходити із мінімаль ної заробітної плати, яка на м омент розгляду справи станов ить 888 грн.
Суд вважає безпідставним п осилання позивачки на ст.1197 ЦК України щодо п'ятикратного розміру мінімальної заробіт ної плати, оскільки цей поряд ок передбачений для визначен ня заробітку, втраченого вна слідок каліцтва або іншого у шкодження здоров'я фізично ї особи, яка працювала за труд овим договором, а покійний ОСОБА_4 в трудових відносин ах ні з ким не перебував.
Таким чином, виходячи із скл аду сім'ї позивачки три осо би (враховуючи померлого чол овіка та дитину, що народилас ь після його смерті), дві із як их мають право на відшкодува ння шкоди у вигляді щомісячн ого утримання та розміру мін імальної заробітної плати 888 г рн., щомісячному відшкодуван ню підлягає шкода у розмірі 296 грн. на кожного (888 : 3 = 296).
Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, в резу льтаті всебічного, повного т а об'єктивного їх розгляду в судовому засіданні, суд вва жає, що позов підлягає задово ленню частково.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 58-60, 208, 209, 212- 215, 218 ЦПК України, на підставі ст.ст. 22, 1166 , 1187, 1200, 1202 ЦК України,
в и р і ш и в :
Позов задоволити частк ово.
Стягувати з ОСОБА_3 на ко ристь ОСОБА_2 кошти на утр имання сина ОСОБА_5, ІНФО РМАЦІЯ_1, в розмірі 296 (двісті д ев'яносто шість) гривень, що місячно, починаючи з 7 квітня 2 009 року і до повноліття дитини .
Стягувати з ОСОБА_3 на ко ристь ОСОБА_2 кошти на її у тримання в розмірі 296 (двісті д ев'яносто шість) гривень, що місячно, починаючи з 7 квітня 2 009 року і до 24 квітня 2020 року.
Стягнути з ОСОБА_3 на кор исть держави судовий збір (де ржавне мито) в сумі 51 гривня, а т акож витрати на інформаційно -технічне забезпечення розгл яду справи в сумі 120 гривень.
Рішення може бути оскарж ене в апеляційному порядку д о апеляційного суду Черкаськ ої області через Уманський м іськрайонний суд шляхом пода чі в 10-денний строк з дня прого лошення рішення заяви про ап еляційне оскарження і поданн ям після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або в пор ядку ч.4 ст.295 ЦПК України.
Головуючий
Суд | Уманський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 26.07.2010 |
Оприлюднено | 06.08.2010 |
Номер документу | 10581941 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Приморський районний суд Запорізької області
Картофлицький Гліб Вікторович
Цивільне
Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області
Сульженко Леонід Петрович
Цивільне
Уманський міськрайонний суд Черкаської області
Очеретяний Вадим Анатолійович
Цивільне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Франько Микола Якович
Цивільне
Козельщинський районний суд Полтавської області
Оксенюк Михайло Миколайович
Цивільне
Чернігівський районний суд Запорізької області
Сінельнік Руслан Васильович
Цивільне
Підволочиський районний суд Тернопільської області
Могачевська Віра Йосипівна
Цивільне
Козельщинський районний суд Полтавської області
Оксенюк Михайло Миколайович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні