Ухвала
від 08.12.2022 по справі 280/1610/15-к
РАДОМИШЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Номер справи 280/1610/15-к

Номер провадження 1-кс/289/345/22

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08.12.2022 м. Радомишль

Суддя Радомишльського районного суду Житомирської області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву захисника обвинуваченого ОСОБА_3 , адвоката ОСОБА_4 про відвід судді Радомишльського районного суду Житомирської області ОСОБА_5 у справі №280/1610/15-к, -

ВСТАНОВИВ:

На розгляді судді Радомишльського районного суду ОСОБА_5 перебуває кримінальна справа по обвинуваченню ОСОБА_3 .

Під час судового розгляду даної справи захисником обвинуваченого заявлено відвід судді ОСОБА_5 . Підставами заявленого відводу, на думку захисника, є порушення суддею ОСОБА_5 принципів об`єктивності, неупередженості та безсторонності, оскільки 19.07.2022 під час очікування учасниками кримінального провадження прибуття головуючого та початку судового засідання, секретар судового засідання передала аркуш паперу з рукописним текстом прокурору ОСОБА_6 . На виконання змісту тексту в наданому прокурору аркуші, останній вийшов з зали судового засідання та в подальшому записка було порвана секретарем судового засідання. Після повернення прокурора та головуючого, розпочався розгляд справи по суті, з метою спростування виниклих підозр щодо неупередженості прокурора та секретаря, захисник заявив клопотання про ознайомлення зі змістом даної записки. Головуючий суддя ОСОБА_5 , не заперечуючи факту існування записки, отримавши відповідь від секретаря, що записки немає, не з`ясувавши можливості її відновлення, хоча захисник наполягав на такому, не зобов`язавши секретаря усно оголосити її зміст, відмовив у задоволенні клопотання захисника. Заявник вважає, що головуючий суддя не мав підстав стверджувати, що записка знищена, адже ніхто з учасників не заявляв такого.

Заявник в судовому засіданні вказану заяву підтримав з тих же підстав. Зазначив, що з вказаною заявою звернувся лише зараз, оскільки після засідання, яке відбулось 19.07.2022 був мобілізований до ЗСУ.

Прокурор в судове засідання не з`явився, надіслав до суду заяву, в якій просить розглянути клопотання захисника про відвід судді ОСОБА_5 без його участі, в задоволенні клопотання просить відмовити, так як воно є надуманим та безпідставним.

Суддя ОСОБА_5 та обвинувачений ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилися, причини неявки не повідомили.

Вирішуючи питання, які порушені в заяві про відвід суд виходить з такого.

Правове регулювання відводу судді визначається статтями 75, 76 КПК України, в яких наведено вичерпний перелік підстав, за наявності яких суддя безумовно підлягає відводу.

Відповідно до частини першої статті 21 КПК України кожному гарантується право на справедливий розгляд та вирішення справи в розумні строки незалежним і неупередженим судом, створеним на підставі закону.

Обставини, на які посилається захисник обвинуваченого ОСОБА_3 адвокат ОСОБА_4 у своїй заяві про відвід судді, передбачені у п. 4 ч. 1 ст. 75 КПК України як інші обставини, які викликають сумнів у неупередженості останнього.

У Бангалорських принципах поведінки суддів від 19 травня 2006 року, схвалених Резолюцією Економічної та Соціальної Ради ООН від 27 липня 2006 року №2006/23, зазначено, що об`єктивність судді є необхідною умовою для належного виконання ним своїх обов`язків. Вона проявляється не тільки у змісті винесеного рішення, а й в усіх процесуальних діях, що супроводжують його прийняття.

Європейською Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод (далі - Конвенція) передбачено, що кожна людина має право на справедливий і відкритий розгляд справи незалежним і безстороннім судом упродовж розумного строку, встановленого законом (п. 1 ст. 6).

На питання неупередженості суду звертає увагу Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) у рішенні Суду від 10 грудня 2009 року в справі «Мироненко і Мартенко проти України», в якому було констатовано порушення п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини й основоположних свобод. Цим рішенням Європейським судом визнано порушення принципу безсторонності суду. Так, у пунктах 66, 69 і 70 цього рішення вказано, що згідно з усталеною практикою Суду наявність безсторонності має визначатися для цілей п. 1 ст. 6 Конвенції за допомогою суб`єктивного та об`єктивного критеріїв. За суб`єктивним критерієм оцінюється особисте переконання та поведінка конкретного судді, тобто чи виявляв суддя упередженість або безсторонність у даній справі. Відповідно до об`єктивного критерію визначається, серед інших аспектів, чи забезпечував суд як такий та його склад відсутність будь-яких сумнівів у його безсторонності. У кожній окремій справі слід визначити, чи мають стосунки, що розглядаються, таку природу та ступінь, що свідчать про те, що суд не є безстороннім.

Наведе свідчить про те, що підстави для відводу судді можуть бути оціночною категорією, що з одного боку дає змогу реалізувати конституційну засаду незалежного розгляду справи суддею, а з іншого боку, є площиною для зловживань з боку недобросовісних учасників.

ЄСПЛ у своїх рішеннях неодноразово вказував на існування двох елементів безсторонності суду: суб`єктивної, яка полягає у тому, щоб жоден із його членів відкрито не проявляв упередженість та особисту зацікавленість, а також об`єктивної, що передбачає існування достатніх гарантій, щоб виключити будь-які сумніви щодо цього.

У справі «Білуха проти України» (пункт 49 рішення від 09 листопада 2006 року) ЄСПЛ зазначив, що наявність безсторонності відповідно до п. 1 ст. 6 Конвенції має визначатися за суб`єктивним та об`єктивним критеріями. Відповідно до суб`єктивного критерію беруться до уваги поведінка окремого судді, тобто те, чи виявляв суддя упередженість або безсторонність у конкретній справі. За об`єктивним критерієм визначається, серед інших аспектів, чи забезпечував суд як такий та його склад умови, за яких були б неможливі будь-які сумніви в його безсторонності. У кожній окремій справі слід вирішувати чи мають стосунки, що розглядаються, таку природу та ступінь, які свідчать про відсутність безсторонності суду.

Щодо суб`єктивної складової поняття безсторонності, то у справі «Хаушильд проти Данії» (рішення від 29 квітня 1989 року) зазначається, що потрібні докази фактичної наявності упередженості судді для відсторонення його від справи. Причому суддя вважається безстороннім, якщо тільки не з`являються докази протилежного. Таким чином, існує презумпція неупередженості судді, а якщо з`являються сумніви щодо цього, то для його відводу в ході об`єктивної перевірки має бути встановлена наявність певної особистої заінтересованості судді, певних його прихильностей, уподобань стосовно однієї зі сторін у справі. При цьому враховується думка сторін, однак вирішальними є результати об`єктивної перевірки.

У справі «Веттштайн проти Швейцарії» (рішення 28 жовтня 1998 року, п. 42) Європейський суд зазначив, що особиста безсторонність суду презумується, поки не надано доказів протилежного.

Оцінюючи зазначені в заяві доводи з точки зору наявності підстав для відводу судді ОСОБА_5 , суд вважає за необхідне зазначити, що, такі доводи будуються виключно на власних суб`єктивних міркуваннях про існування обставин, які викликають сумнів в неупередженості або об`єктивності головуючого судді, не підтверджені в судовому засіданні жодними належними і допустимими доказами.

Таким чином, із заяви про відвід не вбачається обставин, які викликають розумний сумнів в неупередженості судді ОСОБА_5 , а тому суд вважає, що відвід задоволенню не підлягає.

Керуючись ст. ст. 75, 76, 80, 81 КПК України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити у задоволенні заяви захисника обвинуваченого ОСОБА_3 , адвоката ОСОБА_4 про відвід судді Радомишльського районного суду Житомирської області ОСОБА_5 у справі №280/1610/15-к.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя ОСОБА_1

СудРадомишльський районний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення08.12.2022
Оприлюднено26.04.2023
Номер документу107740125
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗаява про відвід судді

Судовий реєстр по справі —280/1610/15-к

Ухвала від 26.09.2023

Кримінальне

Радомишльський районний суд Житомирської області

Мельник О. В.

Ухвала від 26.09.2023

Кримінальне

Радомишльський районний суд Житомирської області

Мельник О. В.

Ухвала від 07.07.2023

Кримінальне

Радомишльський районний суд Житомирської області

Мельник О. В.

Ухвала від 31.01.2023

Кримінальне

Радомишльський районний суд Житомирської області

Мельник О. В.

Ухвала від 17.01.2023

Кримінальне

Радомишльський районний суд Житомирської області

Мельник О. В.

Ухвала від 26.12.2022

Кримінальне

Радомишльський районний суд Житомирської області

Мельник О. В.

Ухвала від 26.12.2022

Кримінальне

Радомишльський районний суд Житомирської області

Мельник О. В.

Ухвала від 14.12.2022

Кримінальне

Радомишльський районний суд Житомирської області

Кириленко О. О.

Ухвала від 08.12.2022

Кримінальне

Радомишльський районний суд Житомирської області

Кириленко О. О.

Ухвала від 11.01.2022

Кримінальне

Радомишльський районний суд Житомирської області

Мельник О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні