Ухвала
від 20.03.2023 по справі 553/2646/22
КАСАЦІЙНИЙ КРИМІНАЛЬНИЙ СУД ВЕРХОВНОГО СУДУ

УХВАЛА

20 березня 2023 року

м. Київ

справа № 553/2646/22

провадження № 51-1669 впс 23

Верховний Суд колегією суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:

головуючого ОСОБА_1 ,

суддів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,

розглянувши клопотання прокурора ОСОБА_4 про направлення матеріалів кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі - ЄРДР) № 12021221140001124 стосовно ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 185, ч. 2 ст. 15 ч. 2 ст. 185 Кримінального кодексу України (далі - КК України), з одного суду до іншого в межах юрисдикції різних апеляційних судів,

встановив:

До Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду в порядку ст. 34 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК України) надійшло клопотання прокурора ОСОБА_4 про направлення матеріалів кримінального провадження, внесеного до ЄРДР № 12021221140001124 стосовно ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 185, ч. 2 ст. 15 ч. 2 ст. 185 КК України, з Ленінського районного суду м. Полтави до Комінтернівського районного суду м. Харкова.

Клопотання мотивовано тим, що на виконання вимог розпорядження Голови Верховного Суду від 10 березня 2022 року № 4/0/9-22, вказане кримінальне провадження було направлено до Ленінського районного суду м. Полтави. Однак, розпорядженням Голови Верховного Суду № 65 від 17 листопада 2022 року відновлено територіальну підсудність судових справ Комінтернівського районного суду м. Харкова. При цьому, прокурор зазначає, що підставою для передачі цього кримінального провадження до Комінтернівського районного суду м. Харкова є наявність виняткових обставин, а саме: обвинувачений та всі свідки проживають у м. Харкові, а потерпілим є юридична особа, юридична адреса якої знаходиться також у м. Харкові. Крім того, вказує, що кримінальне правопорушення вчинено на території Основ`янського району м. Харкова.

Учасники судового провадження належним чином повідомлені про день і час розгляду клопотання, проте в судове засідання вони не з`явилися, клопотань про відкладення розгляду не надійшло, що не перешкоджає розгляду цього клопотання.

Перевіривши доводи, наведені у клопотанні, дослідивши інші матеріали, надані на розгляд суду касаційної інстанції, колегія суддів дійшла висновку, що клопотання підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.

Згідно з ч. 1 ст. 32 КПК України кримінальне провадження здійснює суд, у межах територіальної юрисдикції якого вчинено кримінальне правопорушення. У разі, якщо було вчинено декілька кримінальних правопорушень, кримінальне провадження здійснює суд, у межах територіальної юрисдикції якого вчинено більш тяжке правопорушення, а якщо вони були однаковими за тяжкістю - суд, у межах територіальної юрисдикції якого вчинено останнє за часом кримінальне правопорушення. Якщо місце вчинення кримінального правопорушення встановити неможливо, кримінальне провадження здійснюється судом, у межах територіальної юрисдикції якого закінчено досудове розслідування.

Відповідно до вимог, передбачених ч. 1 ст. 34 КПК України, кримінальне провадження може бути передано на розгляд до іншого суду, якщо: до початку судового розгляду виявилося, що кримінальне провадження надійшло до суду з порушенням правил підсудності; після задоволення відводів (самовідводів) чи інших випадках неможливо утворити склад суду для судового розгляду; обвинувачений чи потерпілий працює або працював у суді, до підсудності якого належить здійснення кримінального провадження; ліквідовано суд або з визначених законом підстав припинено роботу суду, який здійснював судове провадження.

Разом із цим, абзацом 6 вищезазначеної статті передбачено, що до початку судового розгляду у виняткових випадках кримінальне провадження (крім кримінальних проваджень, що надійшли на розгляд Вищого антикорупційного суду) з метою забезпечення оперативності та ефективності кримінального провадження може бути передано на розгляд іншого суду за місцем проживання обвинуваченого, більшості потерпілих або свідків, а також у разі неможливості здійснювати відповідним судом правосуддя (зокрема, надзвичайні ситуації техногенного або природного характеру, епідемії, епізоотії, режим воєнного, надзвичайного стану, проведення антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях).

Згідно з положеннями ч. 3 ст. 34 КПК України питання про направлення кримінального провадження з одного суду до іншого в межах юрисдикції різних апеляційних судів, а також про направлення провадження з одного суду апеляційної інстанції до іншого, вирішується колегією суддів Касаційного кримінального суду Верховного Суду за поданням суду апеляційної інстанції або за клопотанням сторін чи потерпілого не пізніше п`яти днів із дня внесення такого подання чи клопотання, про що постановляється вмотивована ухвала.

Так Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України № 2102-ІХ від 24 лютого 2022 року, в Україні на 30 діб введено воєнний стан, строк дії якого в подальшому було продовжено.

Частиною 9 ст. 615 КПК України, чинній на час розгляду клопотання, визначено, що під час дії воєнного стану обвинувальні акти, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності скеровуються та розглядаються судами, у межах територіальної юрисдикції яких вчинено кримінальне правопорушення, а в разі неможливості з об`єктивних причин здійснювати відповідним судом правосуддя - судом, у межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування, що закінчив досудове розслідування, або іншим судом, визначеним у порядку, передбаченому законодавством.

Разом з цим, відповідно до обвинувального акта, правопорушення, інкриміновані ОСОБА_5 , вчинені на території Основ`янського району м. Харкова, що відноситься до територіальної юрисдикції Червонозаводського районного суду м. Харкова.

Розпорядженням Голови Верховного Суду № 4/0/9-22 від 10 березня 2022 року «Про зміну територіальної підсудності судових справ в умовах воєнного стану» відповідно до ч. 7 ст. 147 Закону України «Про судоустрій і статус судді» враховуючи неможливість судами здійснювати правосуддя під час воєнного стану змінено територіальну підсудність судових справ окремих судів Житомирської, Запорізької та Харківської областей, зокрема з Комінтернівського районного суду м. Харкова та Червонозаводського районного суду м. Харкова до Ленінського районного суду м. Полтави.

Водночас розпорядженням Голови Верховного Суду № 65 від 17 листопада 2022 року «Про відновлення територіальної підсудності судових справ окремих судів м. Харкова та Харківської області» відповідно до ч. 7 ст. 147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», із 23 листопада 2022 року відновлено територіальну підсудність судових справ Комінтернівського районного суду м. Харкова та Червонозаводського районного суду м. Харкова, змінену розпорядженням Голови Верховного Суду від 10 березня 2022 року № 4/0/9-22.

Як убачається з поданого клопотання та наданих, на запит Суду, матеріалів, кримінальне провадження за обвинуваченням ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 185, ч. 2 ст. 15 ч. 2 ст. 185 КК України, було передано до Ленінського районного суду м. Полтави. Судовий розгляд у цьому провадженні не розпочато.

Крім того, як убачається з клопотання прокурора та наданих матеріалів, обвинувачений та свідки, зазначені у цьому провадженні, проживають у м. Харкові, а потерпіла юридична особа також знаходиться на території м. Харкова, що може в умовах введеного воєнного стану в Україні ускладнити їх прибуття до Ленінського районного суду м. Полтави.

Таким чином, беручи до уваги вищезазначені обставини та положення ч. 9 ст. 615 КПК України, з метою забезпечення оперативності та ефективності кримінального провадження, клопотання прокурора слід задовольнити частково та направити матеріали кримінального провадження № 12021221140001124 для розгляду по суті до Червонозаводського районного суду м. Харкова, тобто у межах територіальної юрисдикції якого вчинено кримінальне правопорушення.

Керуючись ст. 34, ч. 9 ст. 615 КПК України, Суд

постановив:

Клопотання прокурора ОСОБА_4 задовольнити частково.

Матеріали кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за № 12021221140001124 стосовно ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 185, ч. 2 ст. 15 ч. 2 ст. 185 КК України, направити для розгляду з Ленінського районного суду м. Полтави до Червонозаводського районного суду м. Харкова.

Ухвала є остаточною й оскарженню не підлягає.

Судді:

ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3

СудКасаційний кримінальний суд Верховного Суду
Дата ухвалення рішення20.03.2023
Оприлюднено21.03.2023
Номер документу109645997
СудочинствоКримінальне

Судовий реєстр по справі —553/2646/22

Ухвала від 05.11.2024

Кримінальне

Червонозаводський районний суд м.Харкова

Барабанова В. В.

Ухвала від 17.10.2024

Кримінальне

Червонозаводський районний суд м.Харкова

Барабанова В. В.

Ухвала від 22.05.2024

Кримінальне

Харківський апеляційний суд

Савенко М. Є.

Ухвала від 16.05.2024

Кримінальне

Червонозаводський районний суд м.Харкова

Барабанова В. В.

Ухвала від 09.11.2023

Кримінальне

Харківський апеляційний суд

Кружиліна О. А.

Ухвала від 20.09.2023

Кримінальне

Червонозаводський районний суд м.Харкова

Барабанова В. В.

Ухвала від 17.08.2023

Кримінальне

Червонозаводський районний суд м.Харкова

Барабанова В. В.

Ухвала від 02.05.2023

Кримінальне

Червонозаводський районний суд м.Харкова

Барабанова В. В.

Ухвала від 20.03.2023

Кримінальне

Касаційний кримінальний суд Верховного Суду

Чистик Андрій Олегович

Ухвала від 17.03.2023

Кримінальне

Касаційний кримінальний суд Верховного Суду

Чистик Андрій Олегович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні