Справа №2-а-34/08
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 жовтня 2008 року. Червоногвардійський районний суд міста Макіївки у складі головуючого - судді: Кулик Т.Г.
при секретарі: Андрейченко Р.А., Пеленок Г.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні у заочному розгляді у місті Макіївці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЛЕФ», треті особи: Управління державної реєстрації Макіївської міської ради, Макіївської Об'єднаної державної податкової інспекції про припинення юридичної особи: ТОВ «АЛЛЕФ», визнання недійсним свідоцтва про державну реєстрацію ТОВ «АЛЛЕФ» та установчих документів ТОВ «АЛЛЕФ», -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання недійсною державної реєстрації ТОВ «АЛЛЕФ», про визнання недійсним свідоцтва про державну реєстрацію ТОВ «АЛЛЕФ» та установчих документів ТОВ «АЛЛЕФ», вказуючи що в поточному році до нього звернулися працівники податкової міліції міста Макіївки з метою встановлення фактичного місцезнаходження підприємства ТОВ «АЛЛЕФ» та документів бухгалтерського обліку підприємства, так як вказаним підприємством здійснюється фінансово-господарська діяльність. По даному запитанню він не змін нічого пояснити, оскільки фактично не є керівником та засновником підприємства.
Приблизно влітку 2006 року у місті Донецьку він познайомився з чоловіком на ім'я Сергій (прізвище його невідомо), котрий запропонував йому зареєструвати на своє ім'я підприємство у формі товариства з обмеженою відповідальністю та з назвою «АЛЛЕФ». При цьому він сказав, що всіма питаннями з приводу реєстрації підприємства буде займатися він сам, крім того йому буде надана матеріальна допомога за вказану послугу. Так як на той час у нього було тяжке матеріальне становище, він погодився на пропозицію Сергія. За проханням Сергія він прибув до нотаріуса у Калінінському районі міста Донецька, де йому прийшлось підписати декілька документів, на зміст яких він тоді не звернув увагу. Зв'язку з Сергієм у нього не було, оскільки він зв'язувався з ним сам. Через деякий час до нього знову звернувся Сергій та сказав, що необхідно проїхати до банку та підписати якісь документи. Наступного дня він знову зустрівся з ним та вони разом поїхали до банку «Фінанси та кредит» у місті Донецьку, де він підписав пакет яких-то документів, зміст яких йому невідомий.
Після цього він більше ніяких документів від імені зазначеного підприємства не підписував. Статутних, реєстраційних, бухгалтерських документів та печаток ТОВ «АЛЛЕФ» у нього ніколи не було, всі документи та печатки знаходились у Сергія.
При реєстрації ТОВ «АЛЛЕФ» він не мав намірів здійснювати від імені вказаного підприємства будь-яку фінансово-господарську діяльність, а погодився стати засновником лише з метою отримання винагороди. Угоди з будь якими підприємствами він не укладав, податкову звітність по ДПІ за місцем реєстрації він не надавав та не підписував.
Так, від його імені у місті Макіївці Донецької області було зареєстроване ТОВ «АЛЛЕФ». Реєстрація підприємства була проведена виконавчим комітетом Макіївської міської ради Донецької області 17.08.2006 року, номер запису про державну реєстрацію 12731020000004158, свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії АОО №723567 від 17.08.2006 року. ТОВ «АЛЛЕФ» був присвоєний номер ЄДРПОУ 34516887, юридичною адресою підприємства є: 86117, місто Макіївка, вулиця Титова, буд.6.
Після державної реєстрації зазначене підприємство було постановлено на облік у податковій інспекції у Червоногвардійському районі міста Макіївки згідно довідки №266/10/29-013-4 від 21.08.2006 року, та зареєстровано як платник ПДВ згідно свідоцтва платника ПДВ №100003379, ІПН:345168805928.
Засновником та керівником ТОВ «АЛЛЕФ» згідно установчих документів є він, тому він має право підпису бухгалтерських та фінансово-господарських документів підприємства, може мати на руках печатку підприємства, якою повинні засвідчуватися його підписи. Однак, він по суті не причетний до створення та діяльності зазначеного підприємства, так як у нього не було намірів здійснювати підприємницьку діяльність з метою отримання прибутку. На момент реєстрації підприємства він діяв не за своєю волею та волевиявленням, а реєстрував підприємство за проханням третьої особи, що не є засновником підприємства та ніяким чином на приймала участь у створенні та керівництві підприємством. Тому він фактично не приймав участі у зборах засновників ТОВ «АЛЛЕФ», у формуванні його статутного фонду, призначенні себе на посаду директора підприємства та взагалі не мав мети виконувати які-небудь адміністративно-розпорядчі функції, пов'язані з посадою директора. Усю податкову звітність до органів ДПІ підписував та подавав також не він. Також не він підписував та подавав звіти до ПФ та фондів соціального страхування, органів статистики. Він ніколи не підписував жодного документу від імені підприємства, не приймав участі в укладенні та оформленні угод від імені підприємства, уся фінансово-господарська діяльність підприємства здійснювалась без його відому та контролю. Вважає, що державна реєстрація ТОВ «АЛЛЕФ» повинна бути визнана недійсною, свідоцтво про державну реєстрацію та всі установчі документи ТОВ «АЛЛЕФ» також повинні бути визнані як такі, що не відповідають вимогам законодавства України та недійсними з моменту створення та державної реєстрації зазначеного підприємства.
Позивач у процесі розгляду справи змінив предмет позову та просив постановити рішення яким припинити юридичну особу: Товариство з обмеженою відповідальністю «АЛЛЕФ», а також визнати недійсним свідоцтво про державну реєстрацію ТОВ «АЛЛЕФ» (код ЄДРПОУ 34516887) та усі установчі документи ТОВ «АЛЛЕФ» з моменту державної реєстрації товариства, а саме з 17.08.2006 року, оскільки підставами для постановления судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, є зокрема: визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути, тобто визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону є лише причиною для припинення юридичної особи. Крім того, ТОВ «АЛЛЕФ» не мало ціллю отримання прибутку, ініціатива створення цього об'єкту господарювання виходила не від нього, створення та реєстрація підприємства здійснювалася ним не самостійно та не за його волею. ТОВ «АЛЛЕФ» було створене особою, яка не мала відповідного волевиявлення на такі дії, та без наміру здійснювати підприємницьку діяльність з метою отримання прибутку.
Представник відповідача - ТОВ «АЛЛЕФ» у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчить об'ява в газеті „Донбас" від 08 липня 2008 року, про причину неявки суд не повідомив, тому суд вважає можливим розглянути справу у його відсутність.
Представник третьої особи - Управління державної реєстрації Макіївської міської ради у судове засідання не з'явився, надав до суду лист з проханням розгляду справи у відсутність їх представника, при вирішенні справи покладаються на розсуд суду, але будучи допитаним у судовому засіданні 22.07.2008 року представник пояснив, що підстав для відміни реєстрації даного підприємства немає, оскільки при реєстрації були дотримані всі вимоги закону. Пакет документів був наданий у повному обсязі і у відповідності до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб». Засновник підписав установчі документи у присутності нотаріуса, повинен був ознайомитися з документами.
В Уставі написано, що метою створення підприємства є отримання прибутку від господарської діяльності, та засновник не міг цього не знати. Якщо виникла необхідність закриття підприємства, то повинні закрити у встановленому законом порядку.
Представник третьої особи - Макіївської Об'єднаної державної податкової інспекції у судовому засіданні пояснив, що при прийнятті рішення вони покладаються на розсуд суду. їх позиція полягає у тому, що у відповідності до норм ЦПК кожна сторона повинна доказати ті вимоги або заперечення, на які посилається. Тому позивач повинен надати суду відповідні та допустимі докази, які підтверджують заявлені позовні вимоги.
Суд, заслухавши пояснення позивача, представника третьої особи, дослідивши матеріали вказаної справи та інші докази вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено у судовому засіданні виконавчим комітетом Макіївської міської ради Донецької області 17.08.2006 року було зареєстровано Товариство з обмеженою відповідальністю «АЛЛЕФ» (свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії АОО №723567 від 17.08.2006 року). Вказане підприємство внесене до Єдиного державного реєстру підприємств і організацій України за №34516887.
Однак, у судовому засіданні було встановлено, що Товариство було створено засновником без наміру здійснювати підприємницьку, господарську та іншу діяльність, на прохання третьої особи. Безпосередньо позивач ніякої участі у здійсненні фінансово-господарської діяльності товариства не приймав. За своєю юридичною адресою товариство не знаходиться і не знаходилось з моменту реєстрації, договір оренди ТОВ «АЛЛЕФ» не укладався.
Суд приходить до висновку, що ТОВ «АЛЛЕФ» було зареєстровано особами, які не мали наміру займатися підприємницькою діяльністю.
В судовому засіданні встановлено, що зі змістом установчих документів ТОВ «АЛЛЕФ» позивач не знайомий. Де в даний час знаходиться підприємство, його посадові особи, печатка, оригінали статутних документів йому невідомо. У державній реєстрації змін до установчих документів ТОВ «АЛЛЕФ» він участі не приймав, до органів державної влади з даного питання не звертався, ніякого майна, грошових вкладів у статутний фонд підприємства не вносив. Жодного відношення до фінансово-господарської діяльності ТОВ «АЛЛЕФ» він не приймав, нікого не уповноважував здійснювати функції керівника підприємства.
Тому, суд приходить до висновку, що підприємство було створено без урахування вимог статті 42 ЦК України, згідно з якою підприємство - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснювана суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
У зв'язку з цим, мета його створення та подальша діяльність є незаконною та не може породжувати жодних правових наслідків.
Крім того, частиною 1 статті 55 ЦК України передбачено, що суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючі господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.
Однак, у судовому засіданні було встановлено, що ТОВ «АЛЛЕФ» було створено не з метою отримання прибутку, ініціатива створення цього об'єкту господарювання виходила не від позивача, створення та реєстрація підприємства здійснювалась ним не самостійно та не за його волею. ТОВ «АЛЛЕФ» було створено особою, яка не мала відповідного волевиявлення та такі дії, та без наміру здійснювати підприємницьку діяльність з метою отримання прибутку.
У відповідності з п.2 ст.38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» підставами для постановления судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, є зокрема: визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути.
У відповідності з п.2 ст.33 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення змін до ЄДР запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.
Скасування державної реєстрації позбавляє суб'єкта господарювання статусу юридичної особи і є підставою для вилучення його з державного реєстру. Суб'єкт господарювання вважається ліквідованим з дня внесення до державного реєстру запису про припинення його діяльності.
Оголошення про реорганізацію чи ліквідацію господарської організації або припинення діяльності індивідуального підприємця підлягає опублікуванню реєструючим органом у спеціальному додатку до газети «Урядовий кур'єр» та/або офіційному друкованому органу державної влади або органу місцевого самоврядування за місцезнаходженням суб'єкту господарювання протягом десяти днів з дня припинення діяльності суб'єкта господарювання.
У відповідності з ч.2 п.1 ст.110 ЦК України, юридична особа ліквідується по рішенню суду о визнання недійсною державної реєстрації юридичної особи внаслідок допущених при її створенні порушень, які не можна усунути, а також в інших випадках, встановлених законом.
Не можна вважати правомірними (дійсними) правочини, укладені невідомими особами від імені підприємства.
Згідно за статтею 203 ЦК України, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учаснику правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину особою (сторонами) зазначених вище вимог (частина 1 статті 215 ЦК України).
Що стосується установчих документів товариства, то стаття 88 ЦК України містить щодо їх змісту.
1. 1. У статуті товариства вказуються найменування юридичної особи, органи управління товариством, їх компетенція, порядок прийняття ними рішень, порядок вступу до товариства та виходу з нього, якщо додаткові вимоги щодо змісту статуту не встановлені цим Кодексом або іншим законом.
2. 2. У засновницькому договорі товариства визначаються зобов'язання учасників створити товариство, порядок їх спільної діяльності щодо його створення, умови передання товариству майна учасників, якщо додаткові вимоги щодо змісту засновницького договору не встановлені цим Кодексом або іншим законом.
Оскільки засновнику невідомий зміст зазначених документів і місцезнаходження підприємства, ніякого майна, грошових вкладів у статутний фонд підприємства не вносив, жодного відношення до фінансово-господарської діяльності ТОВ «АЛЛЕФ» він не приймав та нікого не уповноважував здійснювати функції керівника підприємства, тому це свідчить про їх незаконність та необхідність визнання установчих документів ТОВ «АЛЛЕФ» недійсними.
Відповідно до п.8 Положення про Реєстр платників податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 1 березня 2000 року №79, для реєстрації особи як платника податку на додану вартість, потрібно, щоб вона була взята на облік в органі державної податкової служби за її місцезнаходженням або місцем проживання відповідно до Інструкції про порядок обліку платників податків, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 19 лютого 1998 року №80 та зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 16 березня 1998 року за №172/2612 (у редакції наказу Державної податкової адміністрації України від 17 листопада 1998 року №552).
Таким чином, від імені посадових осіб ТОВ надано до податкової інспекції неправдиві дані про засновників для отримання свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість для здійснення діяльності, що порушує вимоги податкового законодавства. Тому свідоцтво про державну реєстрацію ТОВ «АЛЛЕФ» (код ЄДРПОУ 34516887) також повинно бути визнано недійсним.
На підставі ст.ст.88,110, 203,216,217 ЦК України, ст.33, 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», ст.ст. 60,212-215 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЛЕФ», треті особи: Управління державної реєстрації Макіївської міської ради, Макіївська Об'єднана державна податкова інспекція про припинення юридичної особи: ТОВ «АЛЛЕФ», визнання недійсним свідоцтва про державну реєстрацію ТОВ «АЛЛЕФ» та установчих документів ТОВ «АЛЛЕФ» задовольнити.
Припинити юридичну особу: Товариство з обмеженою відповідальністю «АЛЛЕФ» та визнати недійсним свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії АОО №723567 від 17.08.2006 року, код ЄДРПОУ 34516887 та всі установчі документи ТОВ «АЛЛЕФ» з моменту державної реєстрації товариства, а саме з 17 серпня 2006 року.
Заява про апеляційне оскарження рішення може бути подана протягом десяти днів після його проголошення. Апеляційна скарга подається протягом двадцяти днів після подачі заяви про апеляційне оскарження рішення через даний районний суд.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заява про перегляд заочного рішення може бути подана протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Суд | Червоногвардійський районний суд м.Макіївки |
Дата ухвалення рішення | 31.10.2008 |
Оприлюднено | 12.10.2010 |
Номер документу | 11028487 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Червоногвардійський районний суд м.Макіївки
Кулик Тамара Григорівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні