Ухвала
від 19.10.2023 по справі 490/1160/23
ЦЕНТРАЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД М. МИКОЛАЄВА

Центральний районний суд м. Миколаєва

54020, м. Миколаїв, вул. Декабристів, 41/12, inbox@ct.mk.court.gov.ua

490/1160/23

н\п 1-кс/490/7195/2023

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19жовтня 2023року слідчийсуддя Центральногорайонного судум.Миколаєва ОСОБА_1 ,за участюсекретаря ОСОБА_2 ,прокурора ОСОБА_3 ,захисників ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , розглянувшиклопотання старшогослідчого вОВС СВУСБУ вХерсонській області ОСОБА_11 про здійсненняспеціального досудовогорозслідування укримінальному провадженні№22022230000000522від 12.11.2022року щодо

ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця с. Жовтневе (Чумаки) Миколаївської області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 та проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 ,

ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, уродженця м. Севастополь, АР Крим, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_3 ,

ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України, уродженця с. Войнівка, Новоукраїнського району, Кіровоградської області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_4 , та проживаючого за адресою: АДРЕСА_5 ,

ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянина України, уродженця м. Донецьк, Донецької області, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_6 ,

ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , громадянина України, уродженця смт. Радянське, Радянського району, АР Крим, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_7 ,

ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , громадянина рф, уродженця м. Оренбург, Оренбургської області, рф, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_8 та проживаючого за адресою: АДРЕСА_9 ,

ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , громадянина України, уродженця с. Дмитрівка, Шахтарського району, Донецької області, зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_10 , -

ВСТАНОВИВ:

12.11.2022 року в Єдиному реєстрі досудових розслідувань зареєстроване кримінальне провадження №22022230000000522 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111, ч. 2 ст. 260, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 438 КК України.

06.10.2023 року у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_16 в порядку, передбаченому ч. 1 ст. 278 КПК України повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111, ч. 2 ст. 260, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 438 КК України.

06.10.2023 року у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_18 в порядку, передбаченому ч. 1 ст. 278 КПК України повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111, ч. 2 ст. 260, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 438 КК України.

06.10.2023 року у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_14 в порядку, передбаченому ч. 1 ст. 278 КПК України повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111, ч. 2 ст. 260, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 438 КК України.

06.10.2023 року у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_15 в порядку, передбаченому ч. 1 ст. 278 КПК України повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111, ч. 2 ст. 260, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 438 КК України.

06.10.2023 року у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_12 в порядку, передбаченому ч. 1 ст. 278 КПК України повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 260, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 438 КК України.

06.10.2023 року у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_13 в порядку, передбаченому ч. 1 ст. 278 КПК України повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 438 КК України.

06.10.2023 року у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_17 в порядку, передбаченому ч. 1 ст. 278 КПК України повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 260 КК України.

Під час здійснення досудового розслідування встановлено наступні фактичні обставини вчинення громадянами України: ОСОБА_19 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_18 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , та громадянинином РФ ОСОБА_17 інкримінованих їм кримінальних правопорушень.

З 19 лютого 2014 року представниками Російської Федерації (далі РФ) розпочато збройне вторгнення збройних сил РФ (далі ЗС РФ), приховане твердженням керівників РФ про переміщення військових підрозділів в рамках звичайної ротації сил Чорноморського флоту, які у взаємодії з військовослужбовцями Чорноморського флоту РФ та іншими підрозділами ЗС РФ здійснили блокування й захоплення адміністративних будівель і ключових об`єктів військової та цивільної інфраструктури України, забезпечивши військову окупацію території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя. 18 березня 2014 року РФ оголосила про офіційне включення Криму до її території.

Протягом березня та на початку квітня 2014 року під безпосереднім керівництвом та контролем представників влади та ЗС РФ представники іррегулярних незаконних збройних формувань, озброєних банд і груп найманців, створених, підпорядкованих, керованих та фінансованих Російською Федерацією, взяли під контроль будівлі, в яких знаходилися органи місцевої влади та місцеві органи виконавчої влади України, військові об`єкти України в окремих районах Донецької та Луганської областей України. 07 квітня 2014 року в м. Донецьку створено терористичну організацію «Донецька народна республіка» (далі за текстом «ДНР»), а 27 квітня 2014 року в м. Луганську терористичну організацію «Луганська народна республіка» (далі за текстом «ЛНР»), у складі яких утворені незаконні збройні формування, які функціонують і по теперішній час.

Внаслідок військових дій у період з травня по серпень 2015 року сили оборони України звільнили частину раніше окупованих територій Донецької та Луганської областей.

Датою початку тимчасової окупації Російською Федерацією окремих територій України є 19 лютого 2014 року. Автономна Республіка Крим та місто Севастополь є тимчасово окупованими Російською Федерацією з 20 лютого 2014 року. Окремі території України, що входять до складу Донецької та Луганської областей, є окупованими Російською Федерацією (у тому числі окупаційною адміністрацією Російської Федерації) починаючи з 07 квітня 2014 року відповідно до ч. 2 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 № 1207-VII.

24 лютого 2022 року президент РФ оголосив початок так званої «спеціальної військової операції». Близько четвертої години ранку того ж дня ЗС РФ, інші збройні формування РФ та підконтрольні їм угруповання іррегулярних незаконних збройних формувань розпочали широкомасштабне військове вторгнення на територію України, увійшовши з боку РФ, Білорусі та тимчасово окупованої території України, що супроводжувалось завданням ракетно-артилерійських ударів та бомбардувань авіацією об`єктів по всій території України.

24.02.2022 Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв`язку з військовою агресією РФ проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який у подальшому неодноразово продовжувався та діє на теперішній час.

З того моменту сили оборони України здійснюють збройну відсіч вздовж всієї лінії фронту.

Факт широкомасштабного збройного вторгнення на територію України 24.02.2022 не приховувався владою РФ, а також встановлений рішеннями міжнародних організацій, зокрема резолюцією Генеральної асамблеї

ООН ES-11/1 від 02.03.2022 «Про агресію проти України», п.п. 1, 3 Висновку 300 (2022) Парламентської Асамблеї Ради Європи «Наслідки агресії Російської Федерації проти України», п.п. 17, 18 Наказу від 16.03.2022 за клопотанням про вжиття тимчасових заходів у справі «Звинувачення в геноциді відповідно до Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього» (Україна проти РФ) та ін.)».

Відповідно до ст. 2 спільної для Женевських конвенцій про захист жертв

війни 1949 року, ці Конвенції, як і інші акти законів і звичаїв війни (міжнародного гуманітарного права), застосовуються до всіх випадків оголошеної війни чи будь-якого іншого збройного конфлікту, що може виникнути між двома чи більше Високими Договірними Сторонами, навіть якщо одна з них не визнає стану війни, у тому числі до всіх випадків часткової або цілковитої окупації Високої Договірної Сторони, навіть якщо ця окупація не натрапляє на жодний збройний спротив.

Таким чином, із 19.02.2014 до цього часу триває міжнародний збройний конфлікт, викликаний збройною агресією РФ проти України, окупацією частини території України, що вказує на поширення дії на території України законів та звичаїв війни (норм міжнародного гуманітарного права).

У результаті вищезазначених подій майже вся територія Херсонської області з 24 лютого 2022 року знаходилась під окупацією Збройних сил РФ, підпорядкованих і скеровуваних ними російських радників та інструкторів, окупаційних адміністрацій Російської Федерації, зокрема і створеного у м. Херсоні незаконного збройного формування т.зв. «Государственной службы безопастности Херсонской области». З липня до 11 листопада 2022 року Збройними Силами України звільнено (деокуповано) частину території Херсонської області, яка знаходиться на правобережжі річки Дніпро.

Водночас залишаються окупованими території Скадовського та Генічеського районів, а також частково окупованими території Каховського та Херсонського районів, що розташовані на лівобережжі річки Дніпро.

До цього відповідно до рішення Херсонської міської територіальної виборчої комісії від 20.11.2020 № 86 ОСОБА_12 зареєстровано депутатом Херсонської міської ради Херсонського району Херсонської області.

Рішенням І сесії Херсонської міської ради Херсонського району Херсонської області VIII скликання від 27.11.2020 ОСОБА_12 визнано депутатом Херсонської міської ради Херсонського району Херсонської області VIII скликання від політичної партії «Опозиційна платформа - за життя», який набув депутатських повноважень.

Згідно зі ст. 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Відповідно до ч. 2 ст. 49 Закону України «Про місцеве самоврядування» депутат представляє інтереси всієї територіальної громади, має всю повноту прав, що забезпечують його активну участь у діяльності ради та утворюваних нею органів, несе обов`язки перед виборцями, радою та ї органами, виконує їх доручення.

За змістом п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» від 11.07.2002 № 93-IV (далі - Закон) депутат місцевої ради, здійснюючи депутатські повноваження, повинен: керуватися загальнодержавними інтересами та інтересами територіальної громади чи виборців свого виборчого округу, від яких його обрано.

Пунктами 2 та 3 ч. 1 ст. 8 Закону передбачено, що депутат не повинен використовувати депутатський мандат в особистих інтересах чи в корисливих цілях, а має керуватися у своїй діяльності та поведінці загальновизнаними принципами порядності, честі і гідності.

Як депутат Херсонської міської ради Херсонського району Херсонської області ?ІІІ скликання ОСОБА_12 має повноваження і обов`язки та несе відповідальність за дотримання вказаних нормативних актів, зміст яких йому достовірно відомий.

Після окупації Російською Федерацією частини Херсонської області, зокрема й міста Херсона, на зазначених територіях незаконно утворено так звану «Военно-гражданскую администрацию Херсонской области», яку очолив громадянин України ОСОБА_12 шляхом зайняття посади голови вказаного окупаційного органу.

«Военно-гражданская администрация Херсонской области» під керівництвом ОСОБА_12 з березня 2022 року по 11.11.2022 (період окупації частини Херсонської області, у томі числі міста Херсона) впроваджувала встановлення влади окупаційних військ РФ на цих територіях; керувала процесами створення та діяльності місцевих окупаційних органів влади; створювала умови неможливості дії українських органів влади та законів на вказаній території; впроваджувала обіг грошової одиниці РФ, використання системи оподаткування, реєстрації та діяльності суб`єктів господарської діяльності, органів влади та місцевого самоврядування, надання освітніх та медичних послуг, роботу правоохоронної та судової систем та інших сфер суспільного життя за законами РФ; організувала та провела незаконний референдум з питання приєднання частини тимчасово окупованої території Херсонської області до РФ; здійснювала фінансування незаконно створених окупаційних органів влади та збройних формувань тощо.

Одночасно у квітні-травні 2022 року (точний час та місце у ході досудового розслідування не встановлені) з метою силового супроводження зміни меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України, для придушення будь-яких проявів незгоди з політикою окупаційної влади та усунення перешкод у реалізації заздалегідь запланованих намірів на тимчасово окупованій території Херсонської області, у тому числі міста Херсон, з числа колишніх працівників правоохоронних органів України та представників інших військових формувань Російської Федерації у порушення ст. ст. 17 і 65 Конституції України невстановленими досудовим розслідуванням особами створено не передбачене законами України збройне формування за аналогією зі спецслужбою Російської Федерації - «Федеральной службой безопасности», якій присвоєно назву «Государственная служба безопасности Херсонской области».

Діяльність зазначеного не передбаченого законами України формування була спрямована на встановлення та нав`язування по всій окупованій території Херсонської області політичного режиму Російської Федерації, відокремлення області від суверенної держави Україна та передачу її під юрисдикцію держави-агресора (Російської Федерації), сприяння у реалізації представниками окупаційного органу «Военно-гражданской администрации Херсонской области» своїх функцій тощо.

Так, ОСОБА_12 , перебуваючи на посаді голови «Военно-гражданской администрации Херсонской области» (далі «ВГА Херсонской области»), одночасно маючи статус депутата Херсонської міської ради VІІІ скликання, у період часу з травня по жовтень 2022 року (більш точний час у ході досудового розслідування не встановлено), перебуваючи на території м. Херсона (більш точна адреса у ході розслідування не встановлена), усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, використовуючи надані йому вищим військово-політичним керівництвом РФ повноваження, забезпечив грошовими коштами (фінансував) незаконне збройне формування - т.зв. «Государственную службу безопасности Херсонской области» шляхом розподілу бюджетних коштів окупаційної влади Херсонської області, отриманих від Російської Федерації, затвердження відповідних бухгалтерських документів, зокрема й платіжних доручень, відомостей тощо. Встановлено, що впродовж вищевказаного періоду з розрахункового рахунку «ВГА Херсонской области» № НОМЕР_1 , відкритого в афільованій банківській структурі РФ під егідою відкритого акціонерного товариства «Международный рассчетный банк» м. Осетії, здійснено неодноразові перерахування на розрахункові рахунки незаконного збройного формування - т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области» № НОМЕР_2 , № НОМЕР_3 , № НОМЕР_4 грошових коштів на загальну суму 138 695 094, 00 російських рублів.

Отже, ОСОБА_12 здійснив фінансування незаконного збройного формування, чим забезпечив його діяльність на окупованій території Херсонської області, спрямовану на встановлення та нав`язування політичного режиму Російської Федерації та переслідування цивільного населення з проукраїнською позицією.

Відповідно до Конвенції про захист цивільного населення під час війни, підписаної у м. Женеві 12.08.1949, учасниками якої є, зокрема, Україна та Російська Федерація (далі за текстом Конвенція), сторони домовилися, що з особами, які не беруть активної участі в бойових діях, у тому числі з особами зі складу збройних сил, що склали зброю, а також із тими, хто «horsdecombat» унаслідок хвороби, поранення, затримання чи з будь-якої іншої причини, поводяться гуманно, без будь-якої ворожої дискримінації, причиною якої слугують раса, колір шкіри, релігія чи вірування, стать, походження чи майновий стан чи будь-які інші подібні критерії.

Із цією метою є забороненими й залишатимуться забороненими будь-коли та будь-де такі діяння стосовно зазначених вище осіб:

a) насилля над життям й особистістю, зокрема всі види вбивств, завдання каліцтва, жорстоке поводження й тортури;

b) захоплення заручників;

c) наруга над людською гідністю, зокрема образливе та принизливе поводження;

d) засудження та застосування покарання без попереднього судового рішення, винесеного судом, який створено належним чином і який надає судові гарантії, визнані цивілізованими народами як необхідні (стаття 3 Конвенції).

Відповідно до положень ст. 27 Конвенції особи, що перебувають під захистом, мають право за будь-яких обставин на особисту повагу, повагу до своєї честі, права на сім`ю, їхніх релігійних переконань та обрядів, звичок та звичаїв. До них завжди слід ставитися гуманно й захищати їх, зокрема, від будь-якого акту насильства чи залякування, від образ та цікавості натовпу.

З урахуванням положень стосовно здоров`я, віку та статі, сторона конфлікту, під владою якої є особи, що перебувають під захистом, має право поводитися з усіма ними однаково, без жодної дискримінації, зокрема стосовно раси, релігії або політичних переконань.

Статтею 29 Конвенції передбачено, що сторона конфлікту, під владою якої є особи, що перебувають під захистом, відповідає за поводження своїх представників із цими особами, причому це не знімає особистої відповідальності з таких представників.

У силу положень ст. 31 Конвенції жодний примус фізичного чи морального порядку не може застосовуватися до осіб, які перебувають під захистом, зокрема з метою отримання від них або від третіх осіб якихось відомостей.

Згідно зі ст. 32 Конвенції Високі Договірні Сторони спеціально дають згоду на те, що їм забороняється застосування будь-яких заходів, які можуть завдати фізичних страждань або призвести до знищення осіб, що перебувають під захистом, які є під їхньою владою. Ця заборона поширюється не лише на вбивства, тортури, тілесні покарання, калічення та медичні чи наукові досліди, які не викликані потребою лікування особи, що перебуває під захистом, а й на будь-яке інше брутальне поводження з боку як цивільних, так і військових властей.

Відповідно до ст. 33 вказаної Конвенції жодну особу, що перебуває під захистом, не може бути покарано за правопорушення, якого вона не вчинила особисто. Колективні покарання, так само як і будь-які залякування чи терор, забороняються. Пограбування забороняються. Репресалії стосовно осіб, які перебувають під захистом, та їхнього майна забороняються.

Згідно із ст. 147 Конвенції серйозні порушення, про які йдеться у Конвенції, становлять такі порушення, що охоплюють такі дії, якщо їх здійснено проти осіб або власності, які перебувають під захистом цієї Конвенції: умисне вбивство, тортури або нелюдяне поводження, зокрема біологічні експерименти, які умисно спричинять великі страждання чи серйозні травми тілу чи здоров`ю, нелегальна депортація чи переведення або нелегальне ув`язнення особи, що перебуває під захистом, примушення особи, що перебуває під захистом, служити в збройних силах ворожої держави, або умисне відбирання в особи, що перебуває під захистом, прав на справедливий і офіційний судовий процес, рекомендований цією Конвенцією, захоплення полонених і широкомасштабне руйнування і привласнення власності, не виправдане воєнною необхідністю, і здійснюване незаконним чином і безцільно.

Статтею 43 Додаткового протоколу до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року, що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів (Протокол I) від 8 червня 1977 року (далі за текстом Протокол І або Додатковий протокол І) передбачено, що збройні сили сторони, що перебуває в конфлікті, складаються з усіх організованих збройних сил, груп і підрозділів, що перебувають під командуванням особи, відповідальної перед цією стороною за поведінку своїх підлеглих, навіть якщо ця сторона представлена урядом чи властями, не визнаними супротивною стороною. Такі збройні сили підпорядковані внутрішній дисциплінарній системі, яка, поряд з іншим, забезпечує додержання норм міжнародного права, застосовуваних у період збройних конфліктів.

Особи, які входять до складу збройних сил сторони, що перебуває в конфлікті (крім медичного і духовного персоналу, про який ідеться у статті 33 Третьої конвенції), є комбатантами, тобто вони мають право брати безпосередню участь у воєнних діях.

Статтею 44 Конвенції (Протокол І) передбачено, що для сприяння посиленню захисту цивільного населення від наслідків воєнних дій комбатанти зобов`язані відрізняти себе від цивільного населення в той час, коли вони беруть участь у нападі або у воєнній операції, що є підготовкою до нападу. Однак у зв`язку з тим, що під час збройних конфліктів бувають такі ситуації, коли через характер воєнних дій озброєний комбатант не може відрізнити себе від цивільного населення, він зберігає свій статус комбатанта за умови, що в таких ситуаціях він відкрито носить свою зброю.

Крім того, статтею 51 Конвенції (Протокол І) визначено, що цивільне населення й окремі цивільні особи користуються загальним захистом від небезпек, що виникають у зв`язку з воєнними операціями. З метою здійснення цього захисту, на доповнення до інших застосовуваних норм міжнародного права, за всіх обставин слід додержувати таких норм.

Цивільне населення як таке, а також окремі цивільні особи не повинні бути об`єктом нападів. Заборонено акти насильства чи загрози насильства, що мають головною метою тероризувати цивільне населення.

Цивільні особи користуються захистом, передбаченим цим розділом, за винятком окремих випадків і на такий період, поки вони беруть безпосередню участь у воєнних діях.

Заборонено напади на цивільне населення або на окремих цивільних осіб у порядку репресалій.

Будь-яке порушення цих заборон не звільняє сторони, що перебувають у воєнному конфлікті, від їх правових зобов`язань щодо цивільного населення й цивільних осіб, у тому числі від зобов`язань вживати запобіжних заходів, передбачених у статті 57.

Крім того, статтею 75 Конвенції (Протокол І) встановлено, що тією мірою, якою їх торкається ситуація, зазначена у статті 1 цього Протоколу, з особами, які перебувають під владою сторони, що бере участь у конфлікті, і не користуються сприятливим ставленням згідно з Женевськими Конвенціями або згідно з цим Протоколом, за всіх обставин поводяться гуманно, і вони, як мінімум, користуються захистом, передбаченим у цій статті, без будь-якої несприятливої різниці, заснованої на ознаках раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії чи віросповідання, політичних або інших переконань, національного чи соціального походження, майнового стану, народження чи іншого статусу або на яких-небудь інших подібних критеріях. Кожна сторона має з повагою ставитися до особи, честі, переконань та релігійних обрядів усіх таких осіб.

Поряд з цим згідно з ч. 2 ст. 75 Конвенції (Протокол І) заборонені й будуть залишатися забороненими в будь-який час і в будь-якому місці такі дії, незалежно від того, чиняться вони представниками цивільних чи воєнних органів:

а) насильство над життям, здоров`ям і фізичним та психічним станом осіб, зокрема:

a.1) вбивство;

a.2) катування всіх видів - фізичні чи психічні.

Досудовим розслідуванням установлено, що призначений окупаційною владою так званий голова «ВГА Херсонской области» ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виконуючи рішення та розділяючи цілі військового командування РФ, серед іншого, виступав основним розпорядником бюджетних коштів, наданих Російською Федерацію, та забезпечував діяльність незаконно утворених окупаційних органів та інших установ, у тому числі незаконних збройних формувань, шляхом їх фінансування та надання інших матеріально-технічних засобів, чим забезпечив собі контроль над їх діяльністю.

Переслідуючи мету встановлення на окупованих територіях проросійських напрямів діяльності та ідей, забезпечення ведення бізнесу та оподаткування за російським законодавством, представники т.зв. «ВГА Херсонской области» та місцевих окупаційних органів влади проводили роботу щодо примушування громадян України, які опинились в тимчасовій окупації Російської Федерації, до перереєстрації підприємств та організацій за російським законодавством. Для досягнення поставлених цілей залучались особи з числа колаборантів, яких супроводжували озброєні військовослужбовці РФ або представники інших силових структур, у тому числі й незаконного збройного формування т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области».

У разі незгоди добровільно виконувати злочинні вказівки представників окупаційної влади особи піддавались затриманням, незаконному утриманню в місцях несвободи, катуванням та іншому жорстокому поводженню.

Так, у вересні 2022 року (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено) голова т.зв. «ВГА Херсонской области» ОСОБА_12 , перебуваючи в окупованому місті Херсон, діючи за попередньою змовою з невстановленими досудовим розслідуванням військовослужбовцями «Государственной службы безопасности Херсонской области», умисно, тобто усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння (дій), передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, порушуючи ст.ст. 3, 27, 31, 32, 33, 147 Конвенції та ч. 2 ст. 51, 75 Протоколу I, віддав наказ підконтрольним представникам незаконного збройного формування про незаконне затримання та ув`язнення цивільної особи, застосування до неї жорсткого поводження, катування, з подальшою відмовою визнати таке позбавлення волі або повідомити про долю чи місце перебування цих осіб з метою залишення їх без законодавчого захисту протягом тривалого періоду часу.

Наприкінці вересня 2022 року, у ранковий час доби (більш точний час у ході досудового розслідування не встановлено), невстановлені досудовим розслідуванням військовослужбовці «Государственной службы безопасности Херсонской области» у кількості двох осіб, діючи у порушення ч. 2 ст. 51, ч. 2 ст. 75 Протоколу І, з безпосереднього відома та на виконання наказу ОСОБА_12 , за попередньою змовою між собою, знаходячись за адресою: м. Херсон, вул. Фонтанна, 66, будучи озброєними вогнепальною зброєю та застосовуючи фізичне насильство, яке полягало у заламуванні рук за спину, незаконно затримали ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , після чого на автомобілі «Жигулі» (інші ідентифікаційні ознаки не встановлені) доставили його до будівлі «Государственной службы безопасности Херсонской области» за адресою: м. Херсон, вул. Пилипа Орлика, 15, де останній незаконно утримувався до 19:00 цього ж дня (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено).

Упродовж незаконного утримання потерпілий ОСОБА_20 допитували не встановлені досудовим розслідуванням військовослужбовці «Государственной службы безопасности Херсонской области» із застосуванням фізичного насильства, яке полягало у спричиненні тілесних ушкоджень руками та ногами по різних частинах тіла потерпілого, що супроводжувалось погрозами позбавлення життя та вимогами перереєстрували належне йому фермерське господарство «Колос», код ЄДРПОУ 19222619, юридична адреса: Херсонська область, Новотроїцький район, с. Дивне, вул. Квітуча, 68А, за російським законодавством. Після допиту та спричинення тілесних ушкоджень ОСОБА_20 нелегально ув`язнили та помістили в камеру підвального приміщення вищевказаної будівлі, де утримували в умовах, що принижують людську гідність, без надання їжі, води та медичної допомоги, що є грубим порушенням пункту «а» статті 3 Конвенції в частині заборони жорстокого поводження з особою.

Того ж дня, надвечір, після отримання усної згоди на перереєстрацію підприємства та підписання документів, зі змістом яких потерпілий ОСОБА_20 не ознайомлювався, останнього звільнили з місця нелегального ув`язнення шляхом вивезення на автомобілі до центру міста Херсона, без надання йому будь-яких документів щодо підстав затримання та ув`язнення.

Реалізуючи раніше запланований злочинний умисел та виконуючи наказ ОСОБА_12 , всупереч волі та бажанню потерпілого ОСОБА_20 , не встановлені досудовим розслідуванням особи з числа представників РФ та колаборантів, діючи за попередньою змовою між собою, у жовтні 2022 року (точний час у ході досудового розслідування не встановлено), перебуваючи за адресою: АДРЕСА_11 , у порушення ст. 33 Конвенції здійснили захоплення та пограбування цивільного об`єкта фермерського господарства «Колос» та розміщених на його території матеріальних цінностей (сільськогосподарської продукції, техніки, обладнання, транспортних засобів тощо), чим спричинили потерпілому ОСОБА_20 матеріальні збитки на загальну суму 59 367 000, 00 гривень.

Внаслідок указаних неправомірних дій захоплено цивільний об`єкт, тобто об`єкт, що не є військовою ціллю, не мав жодного відношення до збройних сил або правоохоронних органів, та встановлено контроль над ним, що фактично призвело до перешкоджання його роботі та припинення функціонування.

Таким чином, ОСОБА_12 , діючи за попередньою змовою з військовими РФ та представниками незаконного збройного формування - «Государственной службой безопасности Херсонской области», віддав наказ про жорстоке поводження з цивільним населенням, що виражалось у нелюдському поводженні (утриманні в камері, не пристосованій до перебування особи, в антисанітарних умовах, ненаданні медичної допомоги, проведенні довготривалих допитів), у завданні сильних фізичних (побоїв і тілесних ушкоджень) та психологічних страждань (погроза вбивством) нелегально ув`язненій особі, тобто про вчинення катування останньої; а також про вчинення інших порушень законів та звичаїв війни, які полягали у нелегальному ув`язненні цивільної особи, котра перебуває під захистом, та її пограбуванні, чим грубо порушив ст.ст. 3, 27, 31, 32, 33, 147 Конвенції, ч. 2 ст. 51, ст. 75 Додаткового протоколу І Конвенцій.

Як депутат Херсонської міської ради Херсонського району Херсонської області ?ІІІ скликання ОСОБА_12 має повноваження і обов`язки та несе відповідальність за дотримання вказаних нормативних актів, зміст яких йому достовірно відомий.

Після окупації Російською Федерацією частини Херсонської області, зокрема й міста Херсона, на зазначених територіях незаконно утворено так звану «Военно-гражданскую администрацию Херсонской области», яку очолив громадянин України ОСОБА_12 шляхом зайняття посади голови вказаного окупаційного органу.

«Военно-гражданская администрация Херсонской области» під керівництвом ОСОБА_12 з березня 2022 року по 11.11.2022 (період окупації частини Херсонської області, у томі числі міста Херсона) впроваджувала встановлення влади окупаційних військ РФ на цих територіях; керувала процесами створення та діяльності місцевих окупаційних органів влади; створювала умови неможливості дії українських органів влади та законів на вказаній території; впроваджувала обіг грошової одиниці РФ, використання системи оподаткування, реєстрації та діяльності суб`єктів господарської діяльності, органів влади та місцевого самоврядування, надання освітніх та медичних послуг, роботу правоохоронної та судової систем та інших сфер суспільного життя за законами РФ; організувала та провела незаконний референдум з питання приєднання частини тимчасово окупованої території Херсонської області до РФ; здійснювала фінансування незаконно створених окупаційних органів влади та збройних формувань тощо.

Одночасно у квітні-травні 2022 року (точний час та місце у ході досудового розслідування не встановлені) з метою силового супроводження зміни меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України, для придушення будь-яких проявів незгоди з політикою окупаційної влади та усунення перешкод у реалізації заздалегідь запланованих намірів на тимчасово окупованій території Херсонської області, у тому числі міста Херсон, з числа колишніх працівників правоохоронних органів України та представників інших військових формувань Російської Федерації у порушення ст. ст. 17 і 65 Конституції України невстановленими досудовим розслідуванням особами створено не передбачене законами України збройне формування за аналогією зі спецслужбою Російської Федерації - «Федеральной службой безопасности», якій присвоєно назву «Государственная служба безопасности Херсонской области».

Діяльність зазначеного не передбаченого законами України формування була спрямована на встановлення та нав`язування по всій окупованій території Херсонської області політичного режиму Російської Федерації, відокремлення області від суверенної держави Україна та передачу її під юрисдикцію держави-агресора (Російської Федерації), сприяння у реалізації представниками окупаційного органу «Военно-гражданской администрации Херсонской области» своїх функцій тощо.

Так, ОСОБА_12 , перебуваючи на посаді голови «Военно-гражданской администрации Херсонской области» (далі «ВГА Херсонской области»), одночасно маючи статус депутата Херсонської міської ради VІІІ скликання, у період часу з травня по жовтень 2022 року (більш точний час у ході досудового розслідування не встановлено), перебуваючи на території м. Херсона (більш точна адреса у ході розслідування не встановлена), усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, використовуючи надані йому вищим військово-політичним керівництвом РФ повноваження, забезпечив грошовими коштами (фінансував) незаконне збройне формування - т.зв. «Государственную службу безопасности Херсонской области» шляхом розподілу бюджетних коштів окупаційної влади Херсонської області, отриманих від Російської Федерації, затвердження відповідних бухгалтерських документів, зокрема й платіжних доручень, відомостей тощо. Встановлено, що впродовж вищевказаного періоду з розрахункового рахунку «ВГА Херсонской области» № НОМЕР_1 , відкритого в афільованій банківській структурі РФ під егідою відкритого акціонерного товариства «Международный рассчетный банк» м. Осетії, здійснено неодноразові перерахування на розрахункові рахунки незаконного збройного формування - т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области» № НОМЕР_2 , № НОМЕР_3 , № НОМЕР_4 грошових коштів на загальну суму 138 695 094, 00 російських рублів.

Отже, ОСОБА_12 здійснив фінансування незаконного збройного формування, чим забезпечив його діяльність на окупованій території Херсонської області, спрямовану на встановлення та нав`язування політичного режиму Російської Федерації та переслідування цивільного населення з проукраїнською позицією.

Поряд з цим, достовірно знаючи про вищевказані обставини, які є загальновідомим фактом, громадянин України ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , перебуваючи на території Херсонської області, у тому числі у місті Херсон, після 24.02.2022 (точний час дата досудовим розслідуванням не встановлені), з ідеологічних та корисливих мотивів, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, переслідуючи мету заподіяння шкоди суверенітету, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України, умисно вирішив сприяти РФ у підривній діяльності проти України у період воєнного стану.

Так, у квітні-травні місяці 2022 року (більш точний час та дата досудовим розслідуванням не встановлені) ОСОБА_14 , будучи залученим особою, обвинувальний акт відносно якої направлено до суду, до реалізації спільного плану на придушення будь-яких проявів незгоди з визнанням політики окупаційної влади, відокремлення Херсонської області від України та приєднання її територій до складу Російської Федерації, прийняв рішення перейти на бік ворога в період збройного конфлікту, а також надавати РФ та її представникам допомогу в проведенні підривної діяльності проти України.

Зокрема, у квітні-травні місяці 2022 року (більш точний час у ході досудового розслідування не встановлений) ОСОБА_14 вирішив реалізувати свої амбіції шляхом добровільного зайняття посади «співробітника відділу спеціальних операцій (Альфа)» у незаконному збройному формуванні, створеному на тимчасово окупованій території Херсонської області, у тому числі у м. Херсон, під керівництвом особи, обвинувальний акт відносно якої направлено до суду.

У свою чергу, у невстановлені досудовим розслідуванням час та місці особа, обвинувальний акт відносно якої направлено до суду, заручившись підтримкою вищого керівництва країни-агресора, домовився із невстановленими військовослужбовцями ЗС РФ та представниками окупаційної влади про силове забезпечення йому умов для керівництва незаконним збройним формуванням в Херсонській області, у тому числі шляхом незаконного захоплення приміщень та будівель у м. Херсоні для розміщення вказаного формування та здійснення подальших протиправних дій.

У квітні-травні місяці 2022 року (точний час та місце у ході досудового розслідування не встановлені) для придушення будь-яких проявів незгоди з політикою окупаційної влади та усунення перешкод у реалізації заздалегідь запланованих намірів на тимчасово окупованій території Херсонської області, у тому числі міста Херсон, з числа колишніх працівників правоохоронних органів України та представників інших військових формувань Російської Федерації у порушення ст. ст. 17 і 65 Конституції України, невстановленими досудовим розслідуванням особами створено не передбачене законами України збройне формування за аналогією зі спецслужбою Російської Федерації - «Федеральной службой безопасности», якій присвоєно назву «Государственная служба безопасности Херсонской области».

Для досягнення вказаної злочинної мети, а також для надання іноземній державі допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, у квітні-травні місяці 2022 року (більш точний час у ході досудового розслідування не встановлений) особа, обвинувальний акт відносно якої направлено до суду, діючи за попередньою змовою групою осіб, усвідомлюючи свої протиправні дії та розуміючи їх протиправні наслідки, очолив т.зв. «Государственную службу безопасности Херсонской области» та приступив до реалізації раніше запланованого злочинного умислу як командир незаконного збройного формування.

У квітні-серпні місяці 2022 року, точний час та місце досудовим розслідуванням не встановлені, громадянин України ОСОБА_14 перейшов на бік ворога в період збройного конфлікту шляхом добровільного вступу на службу до незаконного збройного формування «Государственной службы безопасности Херсонской области», де у період по 11 листопада 2022 року у складі з іншими особами, діяли на шкоду суверенітету, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України шляхом втручання у внутрішню політику України, розпалювання сепаратиських та колабораційних настроїв серед населення регіону, участі в інформаційній експансії з боку РФ, створення умов для діяльності на території України представників держави-агресора, примушування до покори патріотично налаштованих громадян, встановлення та нав`язування по всій території Херсонської області політичного режиму Російської Федерації.

З цією метою ОСОБА_14 спільно з іншими учасниками т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области», користуючись підтримкою окупаційних військ держави-агресора та свого керівництва в незаконному збройному формуванні, на виконання їх наказів, відшукували та затримували громадян України, у тому числі проукраїнських активістів, противників окупаційної влади, інших цивільних осіб, яких намагались видавати за військових або диверсантів, проводили позасудові репресії над ними, катували, окремих з них примушували надавати неправдиві покази про себе чи членів сім`ї щодо участі у диверсійно-розвідувальних групах, допомозі Збройним силам України.

Крім того, учасники вказаного збройного формування переслідували мету незаконного збагачення за рахунок так званих «викупів» за визволення незаконно утримуваних громадян, тобто вчиняли пограбування осіб.

Реалізуючи політику держави-агресора щодо вчинення протиправних дій стосовно цивільного населення, яке незгодне з діями окупаційної влади, 29.08.2022 у ранковий час доби, перебуваючи за адресою: АДРЕСА_12 , ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , за наказом та під керівництвом особи, обвинувальний акт відносно якої направлено до суду, спільно з іншими співробітниками т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области», діючи за попередньою змовою між собою, умисно, тобто усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння (дій), передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, без складання будь-яких процесуальних документів, із застосуванням фізичної сили, затримали (нелегально ув`язнили) потерпілого ОСОБА_21 , ІНФОРМАЦІЯ_9 .

Після цього ОСОБА_21 проти його волі доставлено до раніше захопленої офісної будівлі за адресою: м. Херсон, вул. Пилипа Орлика, 15, де останній незаконно утримувався впродовж 6 діб (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено), під час чого йому спричинялись тілесні ушкодження, застосовувалось биття електричним струмом, обмежувалось надання їжі та води, не надавалась належна медична допомога, тобто створювались виснажливі для людського організму умови.

Отже, ОСОБА_14 , перейшовши на бік ворога в період збройного конфлікту, діючи в умовах воєнного стану, надавав Російській Федерації та її представникам допомогу в проведенні підривної діяльності проти України, застосовувавши незаконне позбавлення волі (нелегальне ув`язнення) потерпілого ОСОБА_21 та змушуючи останнього діяти проти своєї волі, визнавати зміну меж територій та державного кордону України на користь держави-агресора, відмовлятись від патріотичних настроїв та заперечувати здійснення збройної агресії проти України.

У квітні-травні місяці 2022 року, точний час та дата досудовим розслідуванням не встановлені, громадянин України ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , підтримуючи збройну агресію Російської Федерації проти України, будучи залученим особою, відносної якої до суду направлено обвинувальний акт, до реалізації спільного плану на придушення будь-яких проявів незгоди з визнанням політики окупаційної влади, встановлення та нав`язування політичного режиму Російської Федерації та переслідування цивільного населення з проукраїнською позицією, перебуваючи на території окупованої частини Херсонської області, діючи з прямим умислом вступив на службу до незаконного збройного формування так званої «Государственной службы безопасности Херсонской области» на посаду «співробітника відділу спеціальних операцій (Альфа)».

При цьому, ОСОБА_14 , вступаючи до незаконного збройного формування так званої «Государственной службы безопасности Херсонской области», був достовірно обізнаним, що останнє не відноситься до збройних формувань, передбачених Законами України «Про Збройні Сили України», «Про Службу Безпеки України», «Про Національну поліцію», «Про Державну прикордонну службу України», «Про національну гвардію України», «Про державну охорону органів державної влади України та посадових осіб» та іншими законодавчими актами України, якими передбачено створення та функціонування збройних формувань України.

«Государственная служба безопасности Херсонской области» має організаційну структуру, що характеризується наявністю єдиноначальності, підпорядкованості, дисципліни та субординації. Указане формування розділено на підрозділи з визначеним особовим складом, для його учасників введені військові звання, знаки розрізнення, службові посвідчення, вогнепальна (автомати, пістолети) та особиста вибухова (гранати) зброя, характерні для такого формування.

Таким чином, «Государственная служба безопасности Херсонской области» являє собою формування, яке незаконно має на озброєнні придатну для використання вогнепальну та вибухову зброю.

У структурі «Государственной службы безопасности Херсонской области» утворені такі підрозділи: апарат начальника служби, відділ «М», відділ контррозвідувальних операцій, відділ захисту конституційного устрою та боротьби з тероризмом, оперативно-пошуковий відділ, відділ інформаційної безпеки, відділ економічної безпеки, слідчий відділ, відділ спеціального призначення, відділ внутрішньої безпеки, відділ технічного забезпечення, фінансово-економічний відділ т.п.

Загальна чисельність учасників указаного формування становить не менше 70 осіб.

Основним місцем дислокації «Государственной службы безопасности Херсонской области» визначено захоплену будівлю за адресою: м. Херсон, вул. Театральна, 18, а місцем для незаконного утримання громадян підвальне приміщення офісної будівлі, розташованої за адресою: м. Херсон, вул. Пилипа Орлика, 15, яку поєднали з основним місцем розташування шляхом руйнування паркану, що розділяв суміжні прибудинкові території вказаних будівель.

Діяльність зазначеного не передбаченого законами України формування спрямована на придушення будь-яких проявів незгоди з визнанням політики окупаційної влади, встановлення та нав`язування політичного режиму Російської Федерації та переслідування цивільного населення з проукраїнською позицією.

ОСОБА_14 , приймаючи участь у діяльності незаконного збройного формування т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области», за попередньою змовою з іншими особами, реалізуючи спільний план на придушення будь-яких проявів незгоди з визнанням політики окупаційної влади, встановлення та нав`язування політичного режиму Російської Федерації та переслідування цивільного населення з проукраїнською позицією, користуючись підтримкою окупаційних військ держави-агресора та свого керівництва, відшукували та затримували громадян України, у тому числі проукраїнських активістів, противників окупаційної влади, інших цивільних осіб, яких намагались видавати за військових або диверсантів, проводили позасудові репресії над ними, катували, окремих з них примушували надавати неправдиві покази про себе чи членів сім`ї щодо участі у диверсійно-розвідувальних групах, допомозі Збройним силам України.

Крім того, учасники вказаного збройного формування переслідували мету незаконного збагачення за рахунок так званих «викупів» за визволення незаконно утримуваних громадян, тобто вчиняли пограбування осіб.

Реалізуючи політику держави-агресора щодо вчинення протиправних дій стосовно цивільного населення, яке незгодне з діями окупаційної влади, 29.08.2022 у ранковий час доби, перебуваючи за адресою: АДРЕСА_12 , ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , за наказом та під керівництвом особи, обвинувальний акт відносно якої направлено до суду, спільно з іншими співробітниками т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области», діючи за попередньою змовою між собою, умисно, тобто усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння (дій), передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, без складання будь-яких процесуальних документів, із застосуванням фізичної сили, затримали (нелегально ув`язнили) потерпілого ОСОБА_21 , ІНФОРМАЦІЯ_9 .

Після цього ОСОБА_21 проти його волі доставлено до раніше захопленої офісної будівлі за адресою: м. Херсон, вул. Пилипа Орлика, 15, де останній незаконно утримувався впродовж 6 діб (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено), під час чого йому спричинялись тілесні ушкодження, застосовувалось биття електричним струмом, обмежувалось надання їжі та води, не надавалась належна медична допомога, тобто створювались виснажливі для людського організму умови.

Отже, ОСОБА_14 , діючи у складі незаконного збройного формування т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области», незаконно затримував цивільне населення, поміщав їх до місць несвободи, тобто взяв участь у його протиправній діяльності на окупованій території Херсонської області, спрямованій на встановлення та нав`язування політичного режиму Російської Федерації та переслідування цивільного населення з проукраїнською позицією.

У квітні-серпні місяці 2022 року, точний час та дата досудовим розслідуванням не встановлені, але не пізніше 29.08.2022, громадянин України ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , добровільно вступив на службу до незаконного збройного формування «Государственной службы безопасности Херсонской области» на посаду «співробітника відділу спеціальних операцій (Альфа)», », де у складі з іншими особами з метою зміни меж території та державного кордону України, реалізуючи спільний план на придушення будь-яких проявів незгоди з визнанням політики окупаційної влади, відокремлення Херсонської області від України та приєднання її територій до складу Російської Федерації відшукували та затримували громадян України, у тому числі проукраїнських активістів, противників окупаційної влади, інших цивільних осіб, яких намагались видавати за військових або диверсантів, проводили позасудові репресії над ними, катували, окремих з них примушували надавати неправдиві покази про себе чи членів сім`ї щодо участі у диверсійно-розвідувальних групах, допомозі Збройним силам України.

Крім того, учасники вказаного збройного формування переслідували мету незаконного збагачення за рахунок так званих «викупів» за визволення незаконно утримуваних громадян, тобто вчиняли пограбування осіб.

29.08.2022 у ранковий час доби (точний час досудовим розслідуванням не встановлено), перебуваючи за адресою: АДРЕСА_12 , ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , діючи за наказом та під керівництвом особи, відносно якої обвинувальний акт направлено до суду, спільно з іншими невстановленими на даний час досудовим розслідуванням співробітниками т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области» у кількості 5 осіб, за попередньою змовою між собою, будучи озброєними вогнепальною автоматичною зброєю, у порушення ч. 2 ст. 51, ч. 2 ст. 75 Додаткового протоколу І, умисно, тобто усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння (дій), передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, без дозволу власника та будь-яких дозвільних документів, проникли до вказаного помешкання, де проживав потерпілий ОСОБА_21 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , після чого, погрожуючи останньому позбавленням життя у разі непокори, спричинили потерпілому численні тілесні ушкодження руками та ногами по різним частинам тіла, змусивши його перебувати лежачи на підлозі у нерухомому положенні.

Після цього ОСОБА_14 спільно з іншими невстановленими на даний час досудовим розслідуванням особами без надання жодних дозвільних документів проведено обшук житла ОСОБА_21 , під час якого викрадено: системний блок від комп`ютеру вартістю 40 000, 00 гривень, золоті вироби загальною вартістю 63 000, 00 гривень, грошові кошти у сумі 56 000, 00 гривень, 7300 доларів США, що відповідно до офіційного курсу НБУ станом на 29.08.2022 в еквіваленті становить 266 950, 78 гривень, тобто пограбовано цивільну особу, чим грубо порушено вимоги ст. 33 Конвенції.

Далі вказані особи під погрозами позбавлення життя примусили ОСОБА_21 надати неправдиві відомості про себе та членів сім`ї, що фіксувалось на відео, після чого одягнули йому на руки кайданки, тим самим здійснили незаконне затримання особи, яка підпадає під захист ст. 4 Конвенції, як громадянин України, котрий не бере активної участі у бойових діях та опинився в ході окупації під владою сторони конфлікту (Російської Федерації). Потім потерпілому одягли мішок на голову, щоб закрити очі, та за допомогою авто доставили до раніше захопленої офісної будівлі за адресою: м. Херсон, вул. Пилипа Орлика, 15, де останній незаконно утримувався впродовж 6 діб (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено), що є порушенням пункту «а» статті 3 Конвенції в частині заборони жорстокого поводження з особою.

Після незаконного затримання (нелегального ув`язнення) потерпілого під примусом помістили до камери завчасно підготовленої катівні у підвальному приміщенні вказаної вище будівлі. Ув`язненого утримували у виснажливих для людського організму умовах упродовж тривалого проміжку часу, де він не мав бажання знаходитись та не мав можливості вільно залишити вказане місце.

Під час незаконного утримання невстановлені на даний час досудовим розслідуванням особи з числа співробітників незаконного збройного формування т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области», у порушення ч. 2 ст. 51, ч. 2 ст. 75 Додаткового протоколу I щоденно допитували потерпілого ОСОБА_21 , що супроводжувалось спричиненням тілесних ушкоджень кийками, руками та ногами, застосовуванням биття електричним струмом, обмеженням в наданні їжі та води, ненаданням належної медичної допомоги, тобто створенням для потерпілого виснажливих для людського організму умов.

Приблизно 04.09.2022 (точний час досудовим розслідуванням не встановлено) після підписання документів, зі змістом яких потерпілий не ознайомлювався, останнього звільнено шляхом вивезення на авто в один із районів міста Херсон.

Отже, ОСОБА_14 , діючи за попередньою змовою з іншими військовослужбовцями та представниками окупаційної влади Російської Федерації, знаходячись на території тимчасово окупованого міста Херсон, вчинив жорстоке поводження з цивільним населенням, що виражалось у завданні сильних фізичних (побоїв і тілесних ушкоджень) та психологічних страждань (погроза вбивством) нелегально затриманій особі, тобто у вчиненні катування останньої; а також вчинив інші порушення законів та звичаїв війни, які полягали у нелегальному ув`язненні цивільної особи, котра перебуває під захистом, та її пограбуванні, чим грубо порушив ст.ст. 3, 27, 31, 32, 33, 147 Конвенції, ч. 2 ст. 51, ст. 75 Додаткового протоколу І Конвенцій.

Достовірно знаючи про вищевказані обставини, які є загальновідомим фактом, громадянин України ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , перебуваючи на території Херсонської області, у тому числі у місті Херсон, після 24.02.2022 (точний час дата досудовим розслідуванням не встановлені), з ідеологічних та корисливих мотивів, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, переслідуючи мету заподіяння шкоди суверенітету, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України, умисно вирішив сприяти РФ у підривній діяльності проти України у період воєнного стану.

Так, у квітні-травні місяці 2022 року (більш точний час та дата досудовим розслідуванням не встановлені) ОСОБА_15 , будучи залученим особою, обвинувальний акт відносно якої направлено до суду, до реалізації спільного плану на придушення будь-яких проявів незгоди з визнанням політики окупаційної влади, відокремлення Херсонської області від України та приєднання її територій до складу Російської Федерації, прийняв рішення перейти на бік ворога в період збройного конфлікту, а також надавати РФ та її представникам допомогу в проведенні підривної діяльності проти України.

Зокрема, у квітні-травні місяці 2022 року (більш точний час у ході досудового розслідування не встановлений) ОСОБА_15 вирішив реалізувати свої амбіції шляхом добровільного зайняття посади «начальника відділу» у незаконному збройному формуванні, створеному на тимчасово окупованій території Херсонської області, у тому числі у м. Херсон, під керівництвом особи, обвинувальний акт відносно якої направлено до суду.

У свою чергу, у невстановлені досудовим розслідуванням час та місці особа, обвинувальний акт відносно якої направлено до суду, заручившись підтримкою вищого керівництва країни-агресора, домовився із невстановленими військовослужбовцями ЗС РФ та представниками окупаційної влади про силове забезпечення йому умов для керівництва незаконним збройним формуванням в Херсонській області, у тому числі шляхом незаконного захоплення приміщень та будівель у м. Херсоні для розміщення вказаного формування та здійснення подальших протиправних дій.

У квітні-травні місяці 2022 року (точний час та місце у ході досудового розслідування не встановлені) для придушення будь-яких проявів незгоди з політикою окупаційної влади та усунення перешкод у реалізації заздалегідь запланованих намірів на тимчасово окупованій території Херсонської області, у тому числі міста Херсон, з числа колишніх працівників правоохоронних органів України та представників інших військових формувань Російської Федерації у порушення ст. ст. 17 і 65 Конституції України, невстановленими досудовим розслідуванням особами створено не передбачене законами України збройне формування за аналогією зі спецслужбою Російської Федерації - «Федеральной службой безопасности», якій присвоєно назву «Государственная служба безопасности Херсонской области».

Для досягнення вказаної злочинної мети, а також для надання іноземній державі допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, у квітні-травні місяці 2022 року (більш точний час у ході досудового розслідування не встановлений) особа, обвинувальний акт відносно якої направлено до суду, діючи за попередньою змовою групою осіб, усвідомлюючи свої протиправні дії та розуміючи їх протиправні наслідки, очолив т.зв. «Государственную службу безопасности Херсонской области» та приступив до реалізації раніше запланованого злочинного умислу як командир незаконного збройного формування.

У квітні-липні місяці 2022 року, точний час та місце досудовим розслідуванням не встановлені, громадянин України ОСОБА_15 перейшов на бік ворога в період збройного конфлікту шляхом добровільного вступу на службу до незаконного збройного формування «Государственной службы безопасности Херсонской области», де у період по 11 листопада 2022 року у складі з іншими особами, діяли на шкоду суверенітету, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України шляхом втручання у внутрішню політику України, розпалювання сепаратиських та колабораційних настроїв серед населення регіону, участі в інформаційній експансії з боку РФ, створення умов для діяльності на території України представників держави-агресора, примушування до покори патріотично налаштованих громадян, встановлення та нав`язування по всій території Херсонської області політичного режиму Російської Федерації.

З цією метою ОСОБА_15 спільно з іншими учасниками т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области», користуючись підтримкою окупаційних військ держави-агресора та свого керівництва в незаконному збройному формуванні, на виконання їх наказів, відшукували та затримували громадян України, у тому числі проукраїнських активістів, противників окупаційної влади, інших цивільних осіб, яких намагались видавати за військових або диверсантів, проводили позасудові репресії над ними, катували, окремих з них примушували надавати неправдиві покази про себе чи членів сім`ї щодо участі у диверсійно-розвідувальних групах, допомозі Збройним силам України.

Крім того, учасники вказаного збройного формування переслідували мету незаконного збагачення за рахунок так званих «викупів» за визволення незаконно утримуваних громадян, тобто вчиняли пограбування осіб.

Реалізуючи політику держави-агресора щодо вчинення протиправних дій стосовно цивільного населення, яке незгодне з діями окупаційної влади, впродовж липня-вересня 2022 року, перебуваючи в окупованому місті Херсон, ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , за наказом та під керівництвом особи, обвинувальний акт відносно якої направлено до суду, спільно з іншими співробітниками т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области», діючи за попередньою змовою між собою, умисно, тобто усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння (дій), передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, без складання будь-яких процесуальних документів, із застосуванням фізичної сили, затримали (нелегально ув`язнили) потерпілих: ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , та ОСОБА_23 , ІНФОРМАЦІЯ_11 .

Після затримання потерпілих проти їх волі доставляли до раніше захопленої офісної будівлі за адресою: АДРЕСА_13 , де останні незаконно утримувались у камерах завчасно підготовленої катівні впродовж різного періоду часу (від однієї доби до тижня), під час чого їм спричинялись тілесні ушкодження, застосовувалось биття електричним струмом, обмежувалось надання їжі та води, не надавалась належна медична допомога, тобто створювались виснажливі для людського організму умови.

Отже, ОСОБА_15 , перейшовши на бік ворога в період збройного конфлікту, діючи в умовах воєнного стану, надавав Російській Федерації та її представникам допомогу в проведенні підривної діяльності проти України, застосовувавши незаконне позбавлення волі (нелегальне ув`язнення) цивільних осіб та змушуючи останніх діяти проти своєї волі, визнавати зміну меж територій та державного кордону України на користь держави-агресора, відмовлятись від патріотичних настроїв та заперечувати здійснення збройної агресії проти України.

У квітні-липні місяці 2022 року, точний час та дата досудовим розслідуванням не встановлені, громадянин України ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , підтримуючи збройну агресію Російської Федерації проти України, будучи залученим особою, відносної якої до суду направлено обвинувальний акт, до реалізації спільного плану на придушення будь-яких проявів незгоди з визнанням політики окупаційної влади, встановлення та нав`язування політичного режиму Російської Федерації та переслідування цивільного населення з проукраїнською позицією, перебуваючи на території окупованої частини Херсонської області, діючи з прямим умислом вступив на службу до незаконного збройного формування так званої «Государственной службы безопасности Херсонской области» на посаду «начальника відділу».

При цьому, ОСОБА_15 , вступаючи до незаконного збройного формування так званої «Государственной службы безопасности Херсонской области», був достовірно обізнаним, що останнє не відноситься до збройних формувань, передбачених Законами України «Про Збройні Сили України», «Про Службу Безпеки України», «Про Національну поліцію», «Про Державну прикордонну службу України», «Про національну гвардію України», «Про державну охорону органів державної влади України та посадових осіб» та іншими законодавчими актами України, якими передбачено створення та функціонування збройних формувань України.

«Государственная служба безопасности Херсонской области» має організаційну структуру, що характеризується наявністю єдиноначальності, підпорядкованості, дисципліни та субординації. Указане формування розділено на підрозділи з визначеним особовим складом, для його учасників введені військові звання, знаки розрізнення, службові посвідчення, вогнепальна (автомати, пістолети) та особиста вибухова (гранати) зброя, характерні для такого формування.

Таким чином, «Государственная служба безопасности Херсонской области» являє собою формування, яке незаконно має на озброєнні придатну для використання вогнепальну та вибухову зброю.

У структурі «Государственной службы безопасности Херсонской области» утворені такі підрозділи: апарат начальника служби, відділ «М», відділ контррозвідувальних операцій, відділ захисту конституційного устрою та боротьби з тероризмом, оперативно-пошуковий відділ, відділ інформаційної безпеки, відділ економічної безпеки, слідчий відділ, відділ спеціального призначення, відділ внутрішньої безпеки, відділ технічного забезпечення, фінансово-економічний відділ т.п.

Загальна чисельність учасників указаного формування становить не менше 70 осіб.

Основним місцем дислокації «Государственной службы безопасности Херсонской области» визначено захоплену будівлю за адресою: м. Херсон, вул. Театральна, 18, а місцем для незаконного утримання громадян підвальне приміщення офісної будівлі, розташованої за адресою: м. Херсон, вул. Пилипа Орлика, 15, яку поєднали з основним місцем розташування шляхом руйнування паркану, що розділяв суміжні прибудинкові території вказаних будівель.

Діяльність зазначеного не передбаченого законами України формування спрямована на придушення будь-яких проявів незгоди з визнанням політики окупаційної влади, встановлення та нав`язування політичного режиму Російської Федерації та переслідування цивільного населення з проукраїнською позицією.

ОСОБА_15 , приймаючи участь у діяльності незаконного збройного формування т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области», за попередньою змовою з іншими особами, реалізуючи спільний план на придушення будь-яких проявів незгоди з визнанням політики окупаційної влади, встановлення та нав`язування політичного режиму Російської Федерації та переслідування цивільного населення з проукраїнською позицією, користуючись підтримкою окупаційних військ держави-агресора та свого керівництва, відшукували та затримували громадян України, у тому числі проукраїнських активістів, противників окупаційної влади, інших цивільних осіб, яких намагались видавати за військових або диверсантів, проводили позасудові репресії над ними, катували, окремих з них примушували надавати неправдиві покази про себе чи членів сім`ї щодо участі у диверсійно-розвідувальних групах, допомозі Збройним силам України.

Крім того, учасники вказаного збройного формування переслідували мету незаконного збагачення за рахунок так званих «викупів» за визволення незаконно утримуваних громадян, тобто вчиняли пограбування осіб.

Реалізуючи політику держави-агресора щодо вчинення протиправних дій стосовно цивільного населення, яке незгодне з діями окупаційної влади, впродовж липня-вересня 2022 року, перебуваючи в окупованому місті Херсон, ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , за наказом та під керівництвом особи, обвинувальний акт відносно якої направлено до суду, спільно з іншими співробітниками т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области», діючи за попередньою змовою між собою, умисно, тобто усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння (дій), передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, без складання будь-яких процесуальних документів, із застосуванням фізичної сили, затримали (нелегально ув`язнили) потерпілих: ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_10 та ОСОБА_23 , ІНФОРМАЦІЯ_11 .

Після затримання потерпілих проти їх волі доставляли до раніше захопленої офісної будівлі за адресою: м. Херсон, вул. Пилипа Орлика, 15, де останні незаконно утримувались у камерах завчасно підготовленої катівні впродовж різного періоду часу (від однієї доби до тижня), під час чого їм спричинялись тілесні ушкодження, застосовувалось биття електричним струмом, обмежувалось надання їжі та води, не надавалась належна медична допомога, тобто створювались виснажливі для людського організму умови.

Отже, ОСОБА_15 , діючи у складі незаконного збройного формування т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области», незаконно затримував цивільне населення, поміщав їх до місць несвободи, тобто взяв участь у його протиправній діяльності на окупованій території Херсонської області, спрямованій на встановлення та нав`язування політичного режиму Російської Федерації та переслідування цивільного населення з проукраїнською позицією.

У квітні-липні місяці 2022 року, точний час та дата досудовим розслідуванням не встановлені, але не пізніше 20.07.2022, громадянин України ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , добровільно вступив на службу до незаконного збройного формування «Государственной службы безопасности Херсонской области» на посаду «начальника відділу», де у складі з іншими особами з метою зміни меж території та державного кордону України, реалізуючи спільний план на придушення будь-яких проявів незгоди з визнанням політики окупаційної влади, відокремлення Херсонської області від України та приєднання її територій до складу Російської Федерації відшукували та затримували громадян України, у тому числі проукраїнських активістів, противників окупаційної влади, інших цивільних осіб, яких намагались видавати за військових або диверсантів, проводили позасудові репресії над ними, катували, окремих з них примушували надавати неправдиві покази про себе чи членів сім`ї щодо участі у диверсійно-розвідувальних групах, допомозі Збройним силам України.

Крім того, учасники вказаного збройного формування переслідували мету незаконного збагачення за рахунок так званих «викупів» за визволення незаконно утримуваних громадян, тобто вчиняли пограбування осіб.

20.07.2022 у денний час доби (точний час досудовим розслідуванням не встановлено), перебуваючи поблизу будівлі за адресою: м. Херсон, вул. П.Орлика, буд. 15, невстановлений на даний час досудовим розслідуванням співробітник т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области», діючи за наказом та під керівництвом особи, відносно якої обвинувальний акт направлено до суду, будучи озброєним вогнепальною автоматичною зброєю, у порушення ч. 2 ст. 51, ч. 2 ст. 75 Додаткового протоколу І, умисно, тобто усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння (дій), передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, погрожуючи спричиненням тілесних ушкоджень, під приводом «фільтрації», незаконно затримав потерпілого ОСОБА_23 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , який в цей час проходив повз, змусивши його зайти до вищевказаної будівлі.

Після чого, застосувавши фізичне насильство, яке виразилось у спричиненні одного удару прикладом автомату по голові, зазначена особа здійснила незаконне затримання потерпілого, який підпадає під захист ст. 4 Конвенції, як громадянин України, котрий не бере активної участі у бойових діях та опинився в ході окупації під владою сторони конфлікту (Російської Федерації).

Далі ОСОБА_23 проти його волі, завели в один із кабінетів будівлі за адресою: м. Херсон, вул. Пилипа Орлика, 15, де останній незаконно утримувався впродовж декількох годин (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено), що є порушенням пункту «а» статті 3 Конвенції в частині заборони жорстокого поводження з особою.

Упродовж зазначеного часу незаконного утримання потерпілого допитували на першому поверсі співробітники т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области» ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , а також інші невстановлені досудовим розслідуванням особи. Під час допиту потерпілому спричинялись тілесні ушкодження шляхом нанесення ударів прикладом пістолету по потилиці та руками по обличчю, чинився психологічний тиск та погрожували вбивством.

Через 2 години після затримання потерпілого ОСОБА_23 звільнили шляхом виведення на вулицю з будівлі за адресою: м. Херсон, вул. Пилипа Орлика, буд. 15.

12.08.2022 близько 10:00, перебуваючи за адресою: м. Херсон, вул. І.Куліка, 31, т.зв. «начальник відділу» «Государственной службы безопасности Херсонской области» ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , спільно з невстановленими на даний час досудовим розслідуванням співробітниками у кількості 7 осіб, діючи за наказом та під керівництвом особи, відносно якої обвинувальний акт направлено до суду, будучи озброєними вогнепальною автоматичною зброєю, у порушення ч. 2 ст. 51, ч. 2 ст. 75 Додаткового протоколу І, умисно, тобто усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння (дій), передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, погрожуючи потерпілому ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , позбавленням життя, демонструючи можливість застосування вогнепальної зброї (автоматів), яка перебувала при них, із подальшим застосуванням фізичного насильства, яке виразилось у заламуванні рук за спину та нанесенні одного удару ногою по нозі потерпілого, одягли останньому на голову пакет, закривши очі, та кайданки на руки, тим самим здійснили незаконне затримання особи, яка підпадає під захист ст. 4 Конвенції, як громадянин України, котрий не бере активної участі у бойових діях та опинився в ході окупації під владою сторони конфлікту (Російської Федерації).

Потім представниками т.зв. «Государственной службы безопасности» проведено обшук житла потерпілого ОСОБА_22 за адресою: АДРЕСА_14 , у ході чого вилучено належні йому мобільні телефони та ноутбуки. Далі потерпілого проти його волі, на автомобілі доставлено до будівлі за адресою: м. Херсон, вул. Пилипа Орлика, 15, де останній незаконно утримувався з 12.08.2022 по 19.08.2022 (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено), що є порушенням пункту «а» статті 3 Конвенції в частині заборони жорстокого поводження з особою.

Упродовж всього часу незаконного утримання, у порушення ч. 2 ст. 51, ч. 2 ст. 75 Додаткового протоколу I, потерпілий ОСОБА_22 періодично допитувався співробітниками т.зв. «Государственной службы безопасности», у тому числі, оперуповноваженим ОСОБА_18 в присутності ОСОБА_15 , із застосуванням фіксації в одному положенні протягом декількох годин, що супроводжувалось постійним побиттям палицею, руками, ногами по всьому тілу, застосуванням електричного струму за допомогою заздалегідь підготовленого пристрою. Надання відповідей на поставлені запитання не зумовлювали припинення жорстокого поводження з потерпілим, зокрема застосування вищевказаних тортур. Одночасно, до моменту звільнення потерпілого морили голодом та протиправно утримували за вищевказаних умов у камері підвального приміщення за адресою: м. Херсон, вул. Пилипа Орлика, 15, що є порушенням ст. 147 Конвенції.

19.08.2022 потерпілого ОСОБА_22 після підписання останнім документів, зі змістом яких він не ознайомлювався, звільнено з місця несвободи, з умовою, висунутою ОСОБА_18 , про надання впродовж двох годин 6000 доларів США як «викупу за свободу».

Побоюючись за власне життя та життя рідних, а також намагаючись уникнути повторного затримання та жорстокого поводження, потерпілий ОСОБА_22 цього ж дня передав ОСОБА_18 на першому поверсі будівлі за адресою: АДРЕСА_13 грошові кошти у сумі 6000 доларів США, що відповідно до офіційного курсу НБУ станом на 19.08.2022 в еквіваленті становить 219 411, 60 гривень.

Не зупиняючись на досягнутому, упродовж серпня-вересня 2022 року (точна дата досудовим розслідуванням не встановлена) співробітники т.зв. «Государственной службы безопасности» ОСОБА_18 та ОСОБА_15 , переслідуючи мету особистого збагачення, у порушення ст. 33 Конвенції, погрожуючи повторним затриманням та поміщенням потерпілого ОСОБА_22 до місця несвободи й продовженням катування, змусили останнього передати додаткові грошові кошти в обмін на свободу у сумі 16 000 та 20 000 доларів США, тобто у сумі 36 000 доларів США, що відповідно до офіційного курсу НБУ станом на 01.09.2022 в еквіваленті становить 1 316 469, 60 гривень, тим самим здійснили пограбування цивільної особи.

Отже, ОСОБА_15 , діючи за попередньою змовою з іншими військовослужбовцями та представниками окупаційної влади Російської Федерації, знаходячись на території тимчасово окупованого міста Херсон, вчинив жорстоке поводження з цивільним населенням, що виражалось у завданні сильних фізичних (побоїв і тілесних ушкоджень) та психологічних страждань (погроза вбивством) нелегально затриманим особам, тобто у вчиненні катування останніх; а також вчинив інші порушення законів та звичаїв війни, які полягали у нелегальному ув`язненні цивільної особи, котра перебуває під захистом, та її пограбуванні, чим грубо порушив ст.ст. 3, 27, 31, 32, 33, 147 Конвенції, ч. 2 ст. 51, ст. 75 Додаткового протоколу І Конвенцій.

Так знаючи про вищевказані обставини, які є загальновідомим фактом, громадянин України ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , перебуваючи на території Херсонської області, у тому числі у місті Херсон, після 24.02.2022 (точний час дата досудовим розслідуванням не встановлені), з ідеологічних та корисливих мотивів, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, переслідуючи мету заподіяння шкоди суверенітету, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України, умисно вирішив сприяти РФ у підривній діяльності проти України у період воєнного стану.

Так, у квітні-травні місяці 2022 року (більш точний час та дата досудовим розслідуванням не встановлені) ОСОБА_16 , будучи залученим особою, обвинувальний акт відносно якої направлено до суду, до реалізації спільного плану на придушення будь-яких проявів незгоди з визнанням політики окупаційної влади, відокремлення Херсонської області від України та приєднання її територій до складу Російської Федерації, прийняв рішення перейти на бік ворога в період збройного конфлікту, а також надавати РФ та її представникам допомогу в проведенні підривної діяльності проти України.

Зокрема, у квітні-травні місяці 2022 року (більш точний час у ході досудового розслідування не встановлений) ОСОБА_16 вирішив реалізувати свої амбіції шляхом добровільного зайняття посади «оперуповноваженого» у незаконному збройному формуванні, створеному на тимчасово окупованій території Херсонської області, у тому числі у м. Херсон, під керівництвом особи, обвинувальний акт відносно якої направлено до суду.

У свою чергу, у невстановлені досудовим розслідуванням час та місці особа, обвинувальний акт відносно якої направлено до суду, заручившись підтримкою вищого керівництва країни-агресора, домовився із невстановленими військовослужбовцями ЗС РФ та представниками окупаційної влади про силове забезпечення йому умов для керівництва незаконним збройним формуванням в Херсонській області, у тому числі шляхом незаконного захоплення приміщень та будівель у м. Херсоні для розміщення вказаного формування та здійснення подальших протиправних дій.

У квітні-травні місяці 2022 року (точний час та місце у ході досудового розслідування не встановлені) для придушення будь-яких проявів незгоди з політикою окупаційної влади та усунення перешкод у реалізації заздалегідь запланованих намірів на тимчасово окупованій території Херсонської області, у тому числі міста Херсон, з числа колишніх працівників правоохоронних органів України та представників інших військових формувань Російської Федерації у порушення ст. ст. 17 і 65 Конституції України, невстановленими досудовим розслідуванням особами створено не передбачене законами України збройне формування за аналогією зі спецслужбою Російської Федерації - «Федеральной службой безопасности», якій присвоєно назву «Государственная служба безопасности Херсонской области».

Для досягнення вказаної злочинної мети, а також для надання іноземній державі допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, у квітні-травні місяці 2022 року (більш точний час у ході досудового розслідування не встановлений) особа, обвинувальний акт відносно якої направлено до суду, діючи за попередньою змовою групою осіб, усвідомлюючи свої протиправні дії та розуміючи їх протиправні наслідки, очолив т.зв. «Государственную службу безопасности Херсонской области» та приступив до реалізації раніше запланованого злочинного умислу як командир незаконного збройного формування.

У квітні-липні місяці 2022 року, точний час та місце досудовим розслідуванням не встановлені, громадянин України ОСОБА_16 перейшов на бік ворога в період збройного конфлікту шляхом добровільного вступу на службу до незаконного збройного формування «Государственной службы безопасности Херсонской области», де у період по 11 листопада 2022 року у складі з іншими особами, діяли на шкоду суверенітету, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України шляхом втручання у внутрішню політику України, розпалювання сепаратиських та колабораційних настроїв серед населення регіону, участі в інформаційній експансії з боку РФ, створення умов для діяльності на території України представників держави-агресора, примушування до покори патріотично налаштованих громадян, встановлення та нав`язування по всій території Херсонської області політичного режиму Російської Федерації.

З цією метою ОСОБА_16 спільно з іншими учасниками т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области», користуючись підтримкою окупаційних військ держави-агресора та свого керівництва в незаконному збройному формуванні, на виконання їх наказів, відшукували та затримували громадян України, у тому числі проукраїнських активістів, противників окупаційної влади, інших цивільних осіб, яких намагались видавати за військових або диверсантів, проводили позасудові репресії над ними, катували, окремих з них примушували надавати неправдиві покази про себе чи членів сім`ї щодо участі у диверсійно-розвідувальних групах, допомозі Збройним силам України.

Крім того, учасники вказаного збройного формування переслідували мету незаконного збагачення за рахунок так званих «викупів» за визволення незаконно утримуваних громадян, тобто вчиняли пограбування осіб.

Реалізуючи політику держави-агресора щодо вчинення протиправних дій стосовно цивільного населення, яке незгодне з діями окупаційної влади, впродовж липня-вересня 2022 року, перебуваючи в окупованому місті Херсон, ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , за наказом та під керівництвом особи, обвинувальний акт відносно якої направлено до суду, спільно з іншими співробітниками т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области», діючи за попередньою змовою між собою, умисно, тобто усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння (дій), передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, без складання будь-яких процесуальних документів, із застосуванням фізичної сили, затримали (нелегально ув`язнили) потерпілих: ОСОБА_24 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , ОСОБА_25 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , ОСОБА_26 , ІНФОРМАЦІЯ_14 .

Після затримання потерпілих проти їх волі доставляли до раніше захопленої офісної будівлі за адресою: АДРЕСА_13 , де останні незаконно утримувались у камерах завчасно підготовленої катівні впродовж різного періоду часу (від однієї доби до більш ніж двох місяців), під час чого їм спричинялись тілесні ушкодження, застосовувалось биття електричним струмом, обмежувалось надання їжі та води, не надавалась належна медична допомога, тобто створювались виснажливі для людського організму умови.

Отже, ОСОБА_16 , перейшовши на бік ворога в період збройного конфлікту, діючи в умовах воєнного стану, надавав Російській Федерації та її представникам допомогу в проведенні підривної діяльності проти України, застосовувавши незаконне позбавлення волі (нелегальне ув`язнення) цивільних осіб та змушуючи останніх діяти проти своєї волі, визнавати зміну меж територій та державного кордону України на користь держави-агресора, відмовлятись від патріотичних настроїв та заперечувати здійснення збройної агресії проти України.

У квітні-липні місяці 2022 року, точний час та дата досудовим розслідуванням не встановлені, громадянин України ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , підтримуючи збройну агресію Російської Федерації проти України, будучи залученим особою, відносної якої до суду направлено обвинувальний акт, до реалізації спільного плану на придушення будь-яких проявів незгоди з визнанням політики окупаційної влади, встановлення та нав`язування політичного режиму Російської Федерації та переслідування цивільного населення з проукраїнською позицією, перебуваючи на території окупованої частини Херсонської області, діючи з прямим умислом вступив на службу до незаконного збройного формування так званої «Государственной службы безопасности Херсонской области» на посаду «оперуповноваженого».

При цьому, ОСОБА_16 , вступаючи до незаконного збройного формування так званої «Государственной службы безопасности Херсонской области», був достовірно обізнаним, що останнє не відноситься до збройних формувань, передбачених Законами України «Про Збройні Сили України», «Про Службу Безпеки України», «Про Національну поліцію», «Про Державну прикордонну службу України», «Про національну гвардію України», «Про державну охорону органів державної влади України та посадових осіб» та іншими законодавчими актами України, якими передбачено створення та функціонування збройних формувань України.

«Государственная служба безопасности Херсонской области» має організаційну структуру, що характеризується наявністю єдиноначальності, підпорядкованості, дисципліни та субординації. Указане формування розділено на підрозділи з визначеним особовим складом, для його учасників введені військові звання, знаки розрізнення, службові посвідчення, вогнепальна (автомати, пістолети) та особиста вибухова (гранати) зброя, характерні для такого формування.

Таким чином, «Государственная служба безопасности Херсонской области» являє собою формування, яке незаконно має на озброєнні придатну для використання вогнепальну та вибухову зброю.

У структурі «Государственной службы безопасности Херсонской области» утворені такі підрозділи: апарат начальника служби, відділ «М», відділ контррозвідувальних операцій, відділ захисту конституційного устрою та боротьби з тероризмом, оперативно-пошуковий відділ, відділ інформаційної безпеки, відділ економічної безпеки, слідчий відділ, відділ спеціального призначення, відділ внутрішньої безпеки, відділ технічного забезпечення, фінансово-економічний відділ т.п.

Загальна чисельність учасників указаного формування становить не менше 70 осіб.

Основним місцем дислокації «Государственной службы безопасности Херсонской области» визначено захоплену будівлю за адресою: м. Херсон, вул. Театральна, 18, а місцем для незаконного утримання громадян підвальне приміщення офісної будівлі, розташованої за адресою: м. Херсон, вул. Пилипа Орлика, 15, яку поєднали з основним місцем розташування шляхом руйнування паркану, що розділяв суміжні прибудинкові території вказаних будівель.

Діяльність зазначеного не передбаченого законами України формування спрямована на придушення будь-яких проявів незгоди з визнанням політики окупаційної влади, встановлення та нав`язування політичного режиму Російської Федерації та переслідування цивільного населення з проукраїнською позицією.

ОСОБА_16 , приймаючи участь у діяльності незаконного збройного формування т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области», за попередньою змовою з іншими особами, реалізуючи спільний план на придушення будь-яких проявів незгоди з визнанням політики окупаційної влади, встановлення та нав`язування політичного режиму Російської Федерації та переслідування цивільного населення з проукраїнською позицією, користуючись підтримкою окупаційних військ держави-агресора та свого керівництва, відшукували та затримували громадян України, у тому числі проукраїнських активістів, противників окупаційної влади, інших цивільних осіб, яких намагались видавати за військових або диверсантів, проводили позасудові репресії над ними, катували, окремих з них примушували надавати неправдиві покази про себе чи членів сім`ї щодо участі у диверсійно-розвідувальних групах, допомозі Збройним силам України.

Крім того, учасники вказаного збройного формування переслідували мету незаконного збагачення за рахунок так званих «викупів» за визволення незаконно утримуваних громадян, тобто вчиняли пограбування осіб.

Реалізуючи політику держави-агресора щодо вчинення протиправних дій стосовно цивільного населення, яке незгодне з діями окупаційної влади, впродовж липня-вересня 2022 року, перебуваючи в окупованому місті Херсон, ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , за наказом та під керівництвом особи, обвинувальний акт відносно якої направлено до суду, спільно з іншими співробітниками т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области», діючи за попередньою змовою між собою, умисно, тобто усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння (дій), передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, без складання будь-яких процесуальних документів, із застосуванням фізичної сили, затримали (нелегально ув`язнили) потерпілих: ОСОБА_24 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , ОСОБА_25 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , ОСОБА_26 , ІНФОРМАЦІЯ_14 .

Після затримання потерпілих проти їх волі доставляли до раніше захопленої офісної будівлі за адресою: АДРЕСА_13 , де останні незаконно утримувались у камерах завчасно підготовленої катівні впродовж різного періоду часу (від однієї доби до більш ніж двох місяців), під час чого їм спричинялись тілесні ушкодження, застосовувалось биття електричним струмом, обмежувалось надання їжі та води, не надавалась належна медична допомога, тобто створювались виснажливі для людського організму умови.

Отже, ОСОБА_16 , діючи у складі незаконного збройного формування т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области», незаконно затримував цивільне населення, поміщав їх до місць несвободи, тобто взяв участь у його протиправній діяльності на окупованій території Херсонської області, спрямованій на встановлення та нав`язування політичного режиму Російської Федерації та переслідування цивільного населення з проукраїнською позицією.

У квітні-липні місяці 2022 року, точний час та дата досудовим розслідуванням не встановлені, але не пізніше 28.07.2022, громадянин України ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , добровільно вступив на службу до незаконного збройного формування «Государственной службы безопасности Херсонской области» на посаду «оперуповноваженого», де у складі з іншими особами з метою зміни меж території та державного кордону України, реалізуючи спільний план на придушення будь-яких проявів незгоди з визнанням політики окупаційної влади, відокремлення Херсонської області від України та приєднання її територій до складу Російської Федерації відшукували та затримували громадян України, у тому числі проукраїнських активістів, противників окупаційної влади, інших цивільних осіб, яких намагались видавати за військових або диверсантів, проводили позасудові репресії над ними, катували, окремих з них примушували надавати неправдиві покази про себе чи членів сім`ї щодо участі у диверсійно-розвідувальних групах, допомозі Збройним силам України.

Крім того, учасники вказаного збройного формування переслідували мету незаконного збагачення за рахунок так званих «викупів» за визволення незаконно утримуваних громадян, тобто вчиняли пограбування осіб.

28.07.2022 у денний час доби (точний час досудовим розслідуванням не встановлено), перебуваючи за адресою: АДРЕСА_15 , ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , діючи за наказом та під керівництвом особи, відносно якої обвинувальний акт направлено до суду, спільно з іншими невстановленими на даний час досудовим розслідуванням співробітниками т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области» у кількості 4 осіб, будучи озброєними вогнепальною автоматичною зброєю, у порушення ч. 2 ст. 51, ч. 2 ст. 75 Додаткового протоколу І, умисно, тобто усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння (дій), передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, без дозволу власника та будь-яких дозвільних документів, проникли до приміщення нотаріальної контори за місцем роботи приватного нотаріуса ОСОБА_24 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , після чого, погрожуючи останній та іншим присутнім працівникам позбавленням життя у разі непокори, змусили всіх присутніх знаходитись на місцях.

Після цього ОСОБА_16 спільно з іншими невстановленими на даний час досудовим розслідуванням особами без надання жодних дозвільних документів проведено обшук робочого приміщення ОСОБА_24 , під час якого викрадено (вилучено): системний блок від комп`ютеру вартістю 14 000, 00 гривень, ноутбук ASUS вартістю 14 000, 00 гривень, ноутбук HP вартістю 14 000, 00 гривень, штампи у кількості 5 шт., загальною вартістю 700, 00 гривень, реєстри для реєстрації нотаріальних дій за 2022, 2021, 2014 роки, довіреності за 2022 рік, бланки нотаріальних документів у кількості 6 шт. вартістю 153, 00 гривні, печатка вартістю 430, 00 гривень, тим самим завдано потерпілій матеріальної шкоди на загальну суму 43 283, 00 гривень, тобто пограбовано цивільну особу, чим грубо порушено вимоги ст. 33 Конвенції.

Потім вказані особи покинули місце вчиненого злочину, заволодівши зазначеним вище майно та обернувши його на власну користь.

07.08.2022 у денний час доби (точний час досудовим розслідуванням не встановлено), перебуваючи за адресою: м. Херсон, просп. Ушакова, 49, неподалік будівлі ЦУМу, невстановлені на даний час досудовим розслідуванням співробітники т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области» у кількості 5 осіб, діючи за наказом та під керівництвом особи, відносно якої обвинувальний акт направлено до суду, будучи озброєними вогнепальною автоматичною зброєю, у порушення ч. 2 ст. 51, ч. 2 ст. 75 Додаткового

протоколу І, умисно, тобто усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння (дій), передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, погрожуючи спричиненням тілесних ушкоджень, незаконно затримали потерпілого ОСОБА_26 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , який в цей час перебував на вулиці, змусивши його сісти до автомобілю типу «мікроавтобус».

Після чого, демонструючи можливість застосування вогнепальної зброї (автоматів), яка перебувала при них, із подальшим застосуванням фізичного насильства, яке виразилось у спричиненні ударів ногами в область тулубу, одягли останньому на голову пакет, закривши очі, тим самим здійснили незаконне затримання особи, яка підпадає під захист ст. 4 Конвенції, як громадянин України, котрий не бере активної участі у бойових діях та опинився в ході окупації під владою сторони конфлікту (Російської Федерації).

Далі ОСОБА_26 проти його волі, на автомобілі доставлено до будівлі за адресою: м. Херсон, вул. Пилипа Орлика, 15, де останній незаконно утримувався з 07.08.2022 по 22.10.2022 (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено), що є порушенням пункту «а» статті 3 Конвенції в частині заборони жорстокого поводження з особою.

Упродовж всього часу незаконного утримання потерпілого періодично допитували у підвальному приміщенні та на першому поверсі. Під час допитів останнього пристібали до стільця пластиковими застібками, з пакетом на голові, та незважаючи на надання відповідей на поставлені запитання, співробітниками незаконного збройного формування т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области» спричинялись тілесні ушкодження, зокрема биття кийками, руками та ногами по всьому тілу, голові, електричним струмом.

Потерпілий ОСОБА_26 утримувався в умовах, які відповідають критеріям образливого та принизливого поводження з особами, у підвальному приміщенні, без вікон та природнього освітлення, без опалення, з постійно увімкненим світлом або без такого, без будь-яких меблів, вода та їжа надавалась у незначних розмірах через тривалий проміжок часу (від 1 доби до 5 діб).

Також у період утримання ОСОБА_26 (точна дата та час у ході досудового розслідування не встановлені) оперуповноважений ОСОБА_16 , діючи за попередньою змовою з іншими військовослужбовцями т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области» неодноразово позбавляв потерпілого сну впродовж тривалого періоду часу шляхом заборони засинати під загрозою спричинення тілесних ушкоджень, що є порушенням ст. 147 Конвенції.

До моменту звільнення з катівні потерпілого морили голодом та протиправно утримували за вищевказаних умов у камері підвального приміщення за адресою: м. Херсон, вул. Пилипа Орлика, 15.

22.10.2022 потерпілого ОСОБА_26 примусово вивезено з м. Херсона на узбіччя дороги поблизу невстановленого саду, який розташований в Херсонському районі Херсонської області, де після імітації розстрілу з пакетом на голові залишено, тобто звільнено з місця утримання.

04.09.2022 у вечірній час доби (точний час досудовим розслідуванням не встановлено), перебуваючи за адресою: м. Херсон, вул. Б.Мозолевського, 15, невстановлені на даний час досудовим розслідуванням співробітники т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области» у кількості 10 осіб, діючи за наказом та під керівництвом особи, відносно якої обвинувальний акт направлено до суду, будучи озброєними вогнепальною автоматичною зброєю, у порушення ч. 2 ст. 51, ч. 2 ст. 75 Додаткового протоколу І, умисно, тобто усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння (дій), передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, проникли до місця мешкання ОСОБА_25 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , після чого погрожуючи останньому, демонструючи можливість застосування вогнепальної зброї (автоматів), яка перебувала при них, із подальшим застосуванням фізичного насильства, яке виразилось у заламуванні рук за спину, одягли останньому на голову пакет, закривши очі, та кайданки на руки, тим самим здійснили незаконне затримання особи, яка підпадає під захист ст. 4 Конвенції, як громадянин України, котрий не бере активної участі у бойових діях та опинився в ході окупації під владою сторони конфлікту (Російської Федерації).

Потім представниками т.зв. «Государственной службы безопасности» проведено обшук речей потерпілого ОСОБА_25 , у ході чого вилучено мобільний телефон, прапор України, бінокль, флеш-носій. Далі ОСОБА_25 проти його волі, на автомобілі доставлено до будівлі за адресою: м. Херсон, вул. Пилипа Орлика, 15, де останній незаконно утримувався з 04.09.2022 по 22.10.2022 (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено), що є порушенням пункту «а» статті 3 Конвенції в частині заборони жорстокого поводження з особою.

Упродовж перших днів незаконного утримання, до 18.09.2022, у порушення ч. 2 ст. 51, ч. 2 ст. 75 Додаткового протоколу I, потерпілий ОСОБА_25 періодично допитувався співробітниками т.зв. «Государственной службы безопасности», у тому числі, оперуповноваженим ОСОБА_16 із застосуванням фіксації в одному положенні протягом декількох годин, що супроводжувалось постійним побиттям палицею, руками, ногами по всьому тілу, одяганням протигазу, перекриванням доступу повітря, застосуванням електричного струму за допомогою заздалегідь підготовленого пристрою. Надання відповідей на поставлені запитання не зумовлювали припинення жорстокого поводження з потерпілим, зокрема застосування вищевказаних тортур. Одночасно, до моменту звільнення потерпілого морили голодом та протиправно утримували за вищевказаних умов у камері підвального приміщення за адресою: м. Херсон, вул. Пилипа Орлика, 15, що є порушенням ст. 147 Конвенції.

22.10.2022 потерпілого ОСОБА_25 примусово вивезено з м. Херсона на узбіччя дороги поблизу невстановленого саду, який розташований в Херсонському районі Херсонської області, де після імітації розстрілу з пакетом на голові залишено, тобто звільнено з місця утримання.

Отже, ОСОБА_16 , діючи за попередньою змовою з іншими військовослужбовцями та представниками окупаційної влади Російської Федерації, знаходячись на території тимчасово окупованого м. Херсон, вчинив жорстоке поводження з цивільним населенням, що виражалось у завданні сильних фізичних (побоїв і тілесних ушкоджень) та психологічних страждань (погроза вбивством) нелегально затриманим особам, тобто у вчиненні катування останніх; а також вчинив інші порушення законів та звичаїв війни, які полягали у пограбуванні цивільних осіб, чим грубо порушив ст.ст. 3, 27, 31, 32, 33, 147 Конвенції, ч. 2 ст. 51, ст. 75 Додаткового протоколу І Конвенцій.

Крім того, квітні-травні місяці 2022 року, точний час та дата досудовим розслідуванням не встановлені, громадянин РФ ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , підтримуючи збройну агресію Російської Федерації проти України, будучи залученим особою, відносно якої до суду направлено обвинувальний акт, до реалізації спільного плану на придушення будь-яких проявів незгоди з визнанням політики окупаційної влади, встановлення та нав`язування політичного режиму Російської Федерації та переслідування цивільного населення з проукраїнською позицією, перебуваючи на території окупованої частини Херсонської області, діючи з прямим умислом вступив на службу до незаконного збройного формування т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области» на посаду «начальника фінансово-економічного відділу».

При цьому, ОСОБА_17 , вступаючи до незаконного збройного формування так званої «Государственной службы безопасности Херсонской области», був достовірно обізнаним, що останнє не відноситься до збройних формувань, передбачених законодавчими актами України, якими визначається порядок створення та функціонування збройних формувань України.

«Государственная служба безопасности Херсонской области» має організаційну структуру, що характеризується наявністю єдиноначальності, підпорядкованості, дисципліни та субординації. Указане формування розділено на підрозділи з визначеним особовим складом, для його учасників введені військові звання, знаки розрізнення, службові посвідчення, вогнепальна (автомати, пістолети) та особиста вибухова (гранати) зброя, характерні для такого формування.

Таким чином, «Государственная служба безопасности Херсонской области» являє собою формування, яке незаконно має на озброєнні придатну для використання вогнепальну та вибухову зброю.

У структурі «Государственной службы безопасности Херсонской области» утворені такі підрозділи: апарат начальника служби, відділ «М», відділ контррозвідувальних операцій, відділ захисту конституційного устрою та боротьби з тероризмом, оперативно-пошуковий відділ, відділ інформаційної безпеки, відділ економічної безпеки, слідчий відділ, відділ спеціального призначення, відділ внутрішньої безпеки, відділ технічного забезпечення, фінансово-економічний відділ т.п.

Загальна чисельність учасників указаного формування становить не менше 70 осіб.

Основним місцем дислокації «Государственной службы безопасности Херсонской области» визначено захоплену будівлю за адресою: м. Херсон, вул. Театральна, 18, а місцем для незаконного утримання громадян підвальне приміщення офісної будівлі, розташованої за адресою: м. Херсон, вул. Пилипа Орлика, 15, яку поєднали з основним місцем розташування шляхом руйнування паркану, що розділяв суміжні прибудинкові території вказаних будівель.

Діяльність зазначеного не передбаченого законами України формування спрямована на придушення будь-яких проявів незгоди з визнанням політики окупаційної влади, встановленням та нав`язуванням політичного режиму Російської Федерації та переслідування цивільного населення з проукраїнською позицією.

ОСОБА_17 , приймаючи участь у діяльності незаконного збройного формування т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области», за попередньою змовою з іншими особами, реалізуючи спільний план на придушення будь-яких проявів незгоди з визнанням політики окупаційної влади, встановлення та нав`язування політичного режиму Російської Федерації та переслідування цивільного населення з проукраїнською позицією, користуючись підтримкою окупаційних військ держави-агресора, під керівництвом особи, відносно якої направлено обвинувальний акт, отримував та перераховував грошові кошти, виділені Російською Федерацією для діяльності «Государственной службы безопасности Херсонской области», займався їх переведенням з готівкової форми в безготівкову і навпаки, здійснював фінансовий контроль.

Так ОСОБА_17 , перебуваючи на посаді начальника фінансово-економічного відділу «Государственной службы безопасности Херсонской области», у період з травня по жовтень 2022 року (більш точний час у ході досудового розслідування не встановлено), перебуваючи на території м. Херсона (більш точна адреса у ході розслідування не встановлена), усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, використовуючи надані йому особою, відносно якої обвинувальний акт направлено до суду, повноваження, отримував (переводив у готівкові) грошові кошти, що надходили на розрахункові рахунки «Государственной службы безопасности Херсонской области» після розподілу бюджетних коштів окупаційної влади Херсонської області, отриманих від Російської Федерації, так званим головою «Военно-гражданской администрации Херсонской области» ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , затвердження останнім відповідних бухгалтерських документів, зокрема й платіжних доручень, відомостей, тощо.

Встановлено, що впродовж вищевказаного періоду часу ОСОБА_17 як співробітником незаконного збройного формування особисто отримано та проконтрольовано отримання (переведення в готівку) щонайменше 138 695 094, 00 російських рублів, які перераховано з розрахункового рахунку «ВГА Херсонской области» № НОМЕР_1 , відкритого в афільованій банківській структурі РФ під егідою відкритого акціонерного товариства «Международный рассчетный банк» м. Осетії, на розрахункові рахунки «Государственной службы безопасности Херсонской области» №№ НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 .

Отже, ОСОБА_17 забезпечив контроль за отриманням та використанням незаконним збройним формуванням виділених Російською Федерацією грошових коштів, тобто взяв участь у його протиправній діяльності на окупованій території Херсонської області, спрямованій на встановлення та нав`язування політичного режиму Російської Федерації та переслідування цивільного населення з проукраїнською позицією.

Достовірно знаючи про вищевказані обставини, які є загальновідомим фактом, громадянин України ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , перебуваючи на території Херсонської області, у тому числі у місті Херсон, після 24.02.2022 (точний час дата досудовим розслідуванням не встановлені), з ідеологічних та корисливих мотивів, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, переслідуючи мету заподіяння шкоди суверенітету, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України, умисно вирішив сприяти РФ у підривній діяльності проти України у період воєнного стану.

Так, у квітні-травні місяці 2022 року (більш точний час та дата досудовим розслідуванням не встановлені) ОСОБА_18 , будучи залученим особою, обвинувальний акт відносно якої направлено до суду, до реалізації спільного плану на придушення будь-яких проявів незгоди з визнанням політики окупаційної влади, відокремлення Херсонської області від України та приєднання її територій до складу Російської Федерації, прийняв рішення перейти на бік ворога в період збройного конфлікту, а також надавати РФ та її представникам допомогу в проведенні підривної діяльності проти України.

Зокрема, у квітні-травні місяці 2022 року (більш точний час у ході досудового розслідування не встановлений) ОСОБА_18 вирішив реалізувати свої амбіції шляхом добровільного зайняття посади «оперуповноваженого відділу контррозвідувального захисту в сфері економічної безпеки» у незаконному збройному формуванні, створеному на тимчасово окупованій території Херсонської області, у тому числі у м. Херсон, під керівництвом особи, обвинувальний акт відносно якої направлено до суду.

У свою чергу, у невстановлені досудовим розслідуванням час та місці особа, обвинувальний акт відносно якої направлено до суду, заручившись підтримкою вищого керівництва країни-агресора, домовився із невстановленими військовослужбовцями ЗС РФ та представниками окупаційної влади про силове забезпечення йому умов для керівництва незаконним збройним формуванням в Херсонській області, у тому числі шляхом незаконного захоплення приміщень та будівель у м. Херсоні для розміщення вказаного формування та здійснення подальших протиправних дій.

У квітні-травні місяці 2022 року (точний час та місце у ході досудового розслідування не встановлені) для придушення будь-яких проявів незгоди з політикою окупаційної влади та усунення перешкод у реалізації заздалегідь запланованих намірів на тимчасово окупованій території Херсонської області, у тому числі міста Херсон, з числа колишніх працівників правоохоронних органів України та представників інших військових формувань Російської Федерації у порушення ст. ст. 17 і 65 Конституції України, невстановленими досудовим розслідуванням особами створено не передбачене законами України збройне формування за аналогією зі спецслужбою Російської Федерації - «Федеральной службой безопасности», якій присвоєно назву «Государственная служба безопасности Херсонской области».

Для досягнення вказаної злочинної мети, а також для надання іноземній державі допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, у квітні-травні місяці 2022 року (більш точний час у ході досудового розслідування не встановлений) особа, обвинувальний акт відносно якої направлено до суду, діючи за попередньою змовою групою осіб, усвідомлюючи свої протиправні дії та розуміючи їх протиправні наслідки, очолив т.зв. «Государственную службу безопасности Херсонской области» та приступив до реалізації раніше запланованого злочинного умислу як командир незаконного збройного формування.

У квітні-липні місяці 2022 року, точний час та місце досудовим розслідуванням не встановлені, громадянин України ОСОБА_18 перейшов на бік ворога в період збройного конфлікту шляхом добровільного вступу на службу до незаконного збройного формування «Государственной службы безопасности Херсонской области», де у період по 11 листопада 2022 року у складі з іншими особами, діяли на шкоду суверенітету, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України шляхом втручання у внутрішню політику України, розпалювання сепаратиських та колабораційних настроїв серед населення регіону, участі в інформаційній експансії з боку РФ, створення умов для діяльності на території України представників держави-агресора, примушування до покори патріотично налаштованих громадян, встановлення та нав`язування по всій території Херсонської області політичного режиму Російської Федерації.

З цією метою ОСОБА_18 спільно з іншими учасниками т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области», користуючись підтримкою окупаційних військ держави-агресора та свого керівництва в незаконному збройному формуванні, на виконання їх наказів, відшукували та затримували громадян України, у тому числі проукраїнських активістів, противників окупаційної влади, інших цивільних осіб, яких намагались видавати за військових або диверсантів, проводили позасудові репресії над ними, катували, окремих з них примушували надавати неправдиві покази про себе чи членів сім`ї щодо участі у диверсійно-розвідувальних групах, допомозі Збройним силам України.

Крім того, учасники вказаного збройного формування переслідували мету незаконного збагачення за рахунок так званих «викупів» за визволення незаконно утримуваних громадян, тобто вчиняли пограбування осіб.

Реалізуючи політику держави-агресора щодо вчинення протиправних дій стосовно цивільного населення, яке незгодне з діями окупаційної влади, впродовж липня-вересня 2022 року, перебуваючи в окупованому місті Херсон, ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , за наказом та під керівництвом особи, обвинувальний акт відносно якої направлено до суду, спільно з іншими співробітниками т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области», діючи за попередньою змовою між собою, умисно, тобто усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння (дій), передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, без складання будь-яких процесуальних документів, із застосуванням фізичної сили, затримали (нелегально ув`язнили) потерпілих: ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , ОСОБА_23 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , ОСОБА_27 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , та ОСОБА_28 , ІНФОРМАЦІЯ_16 .

Після затримання потерпілих проти їх волі доставляли до раніше захопленої офісної будівлі за адресою: АДРЕСА_13 , де останні незаконно утримувались у камерах завчасно підготовленої катівні впродовж різного періоду часу (від однієї доби до тижня), під час чого їм спричинялись тілесні ушкодження, застосовувалось биття електричним струмом, обмежувалось надання їжі та води, не надавалась належна медична допомога, тобто створювались виснажливі для людського організму умови.

Отже, ОСОБА_18 , перейшовши на бік ворога в період збройного конфлікту, діючи в умовах воєнного стану, надавав Російській Федерації та її представникам допомогу в проведенні підривної діяльності проти України, застосовувавши незаконне позбавлення волі (нелегальне ув`язнення) цивільних осіб та змушуючи останніх діяти проти своєї волі, визнавати зміну меж територій та державного кордону України на користь держави-агресора, відмовлятись від патріотичних настроїв та заперечувати здійснення збройної агресії проти України.

Поряд з тим, у квітні-липні місяці 2022 року, точний час та дата досудовим розслідуванням не встановлені, громадянин України ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , підтримуючи збройну агресію Російської Федерації проти України, будучи залученим особою, відносної якої до суду направлено обвинувальний акт, до реалізації спільного плану на придушення будь-яких проявів незгоди з визнанням політики окупаційної влади, встановлення та нав`язування політичного режиму Російської Федерації та переслідування цивільного населення з проукраїнською позицією, перебуваючи на території окупованої частини Херсонської області, діючи з прямим умислом вступив на службу до незаконного збройного формування так званої «Государственной службы безопасности Херсонской области» на посаду «оперуповноваженого відділу контррозвідувального захисту у сфері економічної безпеки».

При цьому, ОСОБА_18 , вступаючи до незаконного збройного формування так званої «Государственной службы безопасности Херсонской области», був достовірно обізнаним, що останнє не відноситься до збройних формувань, передбачених Законами України «Про Збройні Сили України», «Про Службу Безпеки України», «Про Національну поліцію», «Про Державну прикордонну службу України», «Про національну гвардію України», «Про державну охорону органів державної влади України та посадових осіб» та іншими законодавчими актами України, якими передбачено створення та функціонування збройних формувань України.

«Государственная служба безопасности Херсонской области» має організаційну структуру, що характеризується наявністю єдиноначальності, підпорядкованості, дисципліни та субординації. Указане формування розділено на підрозділи з визначеним особовим складом, для його учасників введені військові звання, знаки розрізнення, службові посвідчення, вогнепальна (автомати, пістолети) та особиста вибухова (гранати) зброя, характерні для такого формування.

Таким чином, «Государственная служба безопасности Херсонской области» являє собою формування, яке незаконно має на озброєнні придатну для використання вогнепальну та вибухову зброю.

У структурі «Государственной службы безопасности Херсонской области» утворені такі підрозділи: апарат начальника служби, відділ «М», відділ контррозвідувальних операцій, відділ захисту конституційного устрою та боротьби з тероризмом, оперативно-пошуковий відділ, відділ інформаційної безпеки, відділ економічної безпеки, слідчий відділ, відділ спеціального призначення, відділ внутрішньої безпеки, відділ технічного забезпечення, фінансово-економічний відділ т.п.

Загальна чисельність учасників указаного формування становить не менше 70 осіб.

Основним місцем дислокації «Государственной службы безопасности Херсонской области» визначено захоплену будівлю за адресою: м. Херсон, вул. Театральна, 18, а місцем для незаконного утримання громадян підвальне приміщення офісної будівлі, розташованої за адресою: м. Херсон, вул. Пилипа Орлика, 15, яку поєднали з основним місцем розташування шляхом руйнування паркану, що розділяв суміжні прибудинкові території вказаних будівель.

Діяльність зазначеного не передбаченого законами України формування спрямована на придушення будь-яких проявів незгоди з визнанням політики окупаційної влади, встановлення та нав`язування політичного режиму Російської Федерації та переслідування цивільного населення з проукраїнською позицією.

ОСОБА_18 , приймаючи участь у діяльності незаконного збройного формування т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области», за попередньою змовою з іншими особами, реалізуючи спільний план на придушення будь-яких проявів незгоди з визнанням політики окупаційної влади, встановлення та нав`язування політичного режиму Російської Федерації та переслідування цивільного населення з проукраїнською позицією, користуючись підтримкою окупаційних військ держави-агресора та свого керівництва, відшукували та затримували громадян України, у тому числі проукраїнських активістів, противників окупаційної влади, інших цивільних осіб, яких намагались видавати за військових або диверсантів, проводили позасудові репресії над ними, катували, окремих з них примушували надавати неправдиві покази про себе чи членів сім`ї щодо участі у диверсійно-розвідувальних групах, допомозі Збройним силам України.

Крім того, учасники вказаного збройного формування переслідували мету незаконного збагачення за рахунок так званих «викупів» за визволення незаконно утримуваних громадян, тобто вчиняли пограбування осіб.

Реалізуючи політику держави-агресора щодо вчинення протиправних дій стосовно цивільного населення, яке незгодне з діями окупаційної влади, впродовж липня-вересня 2022 року, перебуваючи в окупованому місті Херсон, ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , за наказом та під керівництвом особи, обвинувальний акт відносно якої направлено до суду, спільно з іншими співробітниками т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области», діючи за попередньою змовою між собою, умисно, тобто усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння (дій), передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, без складання будь-яких процесуальних документів, із застосуванням фізичної сили, затримали (нелегально ув`язнили) потерпілих: ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , ОСОБА_23 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , ОСОБА_27 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , та ОСОБА_28 , ІНФОРМАЦІЯ_16 .

Після затримання потерпілих проти їх волі доставляли до раніше захопленої офісної будівлі за адресою: АДРЕСА_13 , де останні незаконно утримувались у камерах завчасно підготовленої катівні впродовж різного періоду часу (від однієї доби до тижня), під час чого їм спричинялись тілесні ушкодження, застосовувалось биття електричним струмом, обмежувалось надання їжі та води, не надавалась належна медична допомога, тобто створювались виснажливі для людського організму умови.

Отже, ОСОБА_18 , діючи у складі незаконного збройного формування т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области», незаконно затримував цивільне населення, поміщав їх до місць несвободи, тобто взяв участь у його протиправній діяльності на окупованій території Херсонської області, спрямованій на встановлення та нав`язування політичного режиму Російської Федерації та переслідування цивільного населення з проукраїнською позицією.

Так, у квітні-липні місяці 2022 року, точний час та дата досудовим розслідуванням не встановлені, але не пізніше 19.07.2022, громадянин України ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , добровільно вступив на службу до незаконного збройного формування «Государственной службы безопасности Херсонской области» на посаду «оперуповноваженого відділу контррозвідувального захисту у сфері економічної безпеки», де у складі з іншими особами з метою зміни меж території та державного кордону України, реалізуючи спільний план на придушення будь-яких проявів незгоди з визнанням політики окупаційної влади, відокремлення Херсонської області від України та приєднання її територій до складу Російської Федерації відшукували та затримували громадян України, у тому числі проукраїнських активістів, противників окупаційної влади, інших цивільних осіб, яких намагались видавати за військових або диверсантів, проводили позасудові репресії над ними, катували, окремих з них примушували надавати неправдиві покази про себе чи членів сім`ї щодо участі у диверсійно-розвідувальних групах, допомозі Збройним силам України.

Крім того, учасники вказаного збройного формування переслідували мету незаконного збагачення за рахунок так званих «викупів» за визволення незаконно утримуваних громадян, тобто вчиняли пограбування осіб.

19.07.2022 у денний час доби (точний час досудовим розслідуванням не встановлено), перебуваючи за адресою: АДРЕСА_16 , ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , діючи за наказом та під керівництвом особи, відносно якої обвинувальний акт направлено до суду, за попередньою змовою зі своїм безпосереднім керівником - т.зв. «начальником відділу контррозвідувального захисту у сфері економічної безпеки» ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , спільно з іншими невстановленими на даний час досудовим розслідуванням співробітниками т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области» у кількості 2 осіб, будучи озброєними вогнепальною автоматичною зброєю, у порушення ч. 2 ст. 51, ч. 2 ст. 75 Додаткового протоколу І, умисно, тобто усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння (дій), передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, без дозволу власника та будь-яких дозвільних документів, проникли до приміщення нотаріальної контори за місцем роботи приватного нотаріуса ОСОБА_27 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , після чого, погрожуючи останній та іншим присутнім працівникам позбавленням життя у разі непокори та поміщенням до місця несвободи змусили всіх присутніх залишатись на місцях.

Після цього ОСОБА_18 спільно з іншими невстановленими на даний час досудовим розслідуванням особами без надання жодних дозвільних документів проведено обшук робочого приміщення ОСОБА_27 , під час якого викрадено (вилучено): системні блоки від комп`ютерів, материнську плату, флеш-накопичувачі, блок живлення, грошові кошти в сумі 24 934, 00 гривень та 200 доларів США, що відповідно до офіційного курсу НБУ станом на 19.07.2022 в еквіваленті становить 5 850, 98 гривень, тобто пограбовано цивільну особу, чим грубо порушено вимоги ст. 33 Конвенції.

Заволодівши зазначеним вище майном та обернувши його на власну користь, вказані особи, демонструючи можливість застосування вогнепальної зброї, здійснили незаконне затримання потерпілої ОСОБА_27 та проти її волі на авто доставили до будівлі за адресою: м. Херсон, вул. Пилипа Орлика, 15, де остання незаконно утримувалась до 22:00 цього ж дня (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено), що є порушенням пункту «а» статті 3 Конвенції в частині заборони жорстокого поводження з особою.

Упродовж незаконного утримання потерпіла ОСОБА_27 допитувалась безпосереднім керівником ОСОБА_18 - т.зв. «начальником відділу контррозвідувального захисту у сфері економічної безпеки» «Государственной службы безопасности Херсонской области» ОСОБА_13 у присутності інших невстановлених озброєних осіб. Під час допиту у порушення ч. 2 ст. 51, ч. 2 ст. 75 Додаткового протоколу І відносно потерпілої вказаною особою застосовувався психологічний тиск, погрози позбавленням життя та поміщенням до місця несвободи у підвальне приміщення вказаної будівлі.

По закінченню допиту 19.07.2022 близько 22:00 потерпілу звільнено з місця несвободи без повернення раніше викраденого майна.

19.07.2022 у вечірній час доби (точний час досудовим розслідуванням не встановлено), перебуваючи за адресою: м. Херсон, вул. І.Куліка, буд. 124, т.зв. «начальникик відділу контррозвідувального захисту у сфері економічної безпеки» «Государственной службы безопасности Херсонской области» ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , діючи за наказом та під керівництвом особи, відносно якої обвинувальний акт направлено до суду, за попередньою змовою зі своїм підлеглим т.зв. «оперуповноваженим відділу контррозвідувального захисту у сфері економічної безпеки» ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , та іншими невстановленими на даний час досудовим розслідуванням співробітниками незаконного збройного формування у кількості 2 осіб, будучи озброєними вогнепальною автоматичною зброєю, у порушення ч. 2 ст. 51, ч. 2 ст. 75 Додаткового протоколу І, умисно, тобто усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння (дій), передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, без дозволу власника та будь-яких дозвільних документів, проникли до приміщення нотаріальної контори за місцем роботи приватного нотаріуса ОСОБА_28 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , після чого, погрожуючи останній та іншим присутнім працівникам позбавленням життя у разі непокори та поміщенням до місця несвободи змусили всіх присутніх залишатись на місцях.

Після цього ОСОБА_18 та ОСОБА_13 спільно з іншими невстановленими на даний час досудовим розслідуванням особами без надання жодних дозвільних документів проведено обшук робочого приміщення ОСОБА_28 , під час якого викрадено (вилучено): системні блоки від комп`ютерів у кількості 6 штук, відеореєстратор, чим спричинено потерпілій матеріальну шкоду на загальну суму 49 310, 00 гривень, тобто пограбовано цивільну особу, чим грубо порушено вимоги ст. 33 Конвенції.

Заволодівши зазначеним вище майном та обернувши його на власну користь, вказані особи, демонструючи можливість застосування вогнепальної зброї, здійснили незаконне затримання потерпілої ОСОБА_28 та проти її волі на авто доставили до будівлі за адресою: м. Херсон, вул. Пилипа Орлика, 15, де остання незаконно утримувалась до 22:00 цього ж дня (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено), що є порушенням пункту «а» статті 3 Конвенції в частині заборони жорстокого поводження з особою.

Упродовж незаконного утримання потерпіла ОСОБА_28 допитувалась невстановленими досудовим розслідуванням озброєними особами. Під час допиту у порушення ч. 2 ст. 51, ч. 2 ст. 75 Додаткового протоколу І відносно потерпілої вказаними особами застосовувався психологічний тиск, погрози позбавленням життя та поміщенням до місця несвободи у підвальне приміщення вказаної будівлі.

По закінченню допиту 19.07.2022 близько 22:00 потерпілу звільнено з місця несвободи без повернення раніше викраденого майна.

20.07.2022 у денний час доби (точний час досудовим розслідуванням не встановлено), перебуваючи поблизу будівлі за адресою: м. Херсон, вул. П.Орлика, буд. 15, невстановлений на даний час досудовим розслідуванням співробітник т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области», діючи за наказом та під керівництвом особи, відносно якої обвинувальний акт направлено до суду, будучи озброєним вогнепальною автоматичною зброєю, у порушення ч. 2 ст. 51, ч. 2 ст. 75 Додаткового протоколу І, умисно, тобто усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння (дій), передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, погрожуючи спричиненням тілесних ушкоджень, під приводом «фільтрації», незаконно затримав потерпілого ОСОБА_23 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , який в цей час проходив повз, змусивши його зайти до вищевказаної будівлі.

Після чого, застосувавши фізичне насильство, яке виразилось у спричиненні одного удару прикладом автомату по голові, зазначена особа здійснила незаконне затримання потерпілого, який підпадає під захист ст. 4 Конвенції, як громадянин України, котрий не бере активної участі у бойових діях та опинився в ході окупації під владою сторони конфлікту (Російської Федерації).

Далі ОСОБА_23 проти його волі, завели в один із кабінетів будівлі за адресою: м. Херсон, вул. Пилипа Орлика, 15, де останній незаконно утримувався впродовж декількох годин (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено), що є порушенням пункту «а» статті 3 Конвенції в частині заборони жорстокого поводження з особою.

Упродовж зазначеного часу незаконного утримання потерпілого допитували на першому поверсі співробітники т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области» ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , та ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , а також інші невстановлені досудовим розслідуванням особи. Під час допиту потерпілому спричинялись тілесні ушкодження шляхом нанесення ударів прикладом пістолету по потилиці та руками по обличчю, чинився психологічний тиск та погрожували вбивством.

Через 2 години після затримання потерпілого ОСОБА_23 звільнили шляхом виведення на вулицю з будівлі за адресою: м. Херсон, вул. Пилипа Орлика, буд. 15.

12.08.2022 близько 10:00, перебуваючи за адресою: м. Херсон, вул. І.Куліка, 31, т.зв. «начальник відділу» «Государственной службы безопасности Херсонской области» ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , спільно з невстановленими на даний час досудовим розслідуванням співробітниками у кількості 7 осіб, діючи за наказом та під керівництвом особи, відносно якої обвинувальний акт направлено до суду, будучи озброєними вогнепальною автоматичною зброєю, у порушення ч. 2 ст. 51, ч. 2 ст. 75 Додаткового протоколу І, умисно, тобто усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння (дій), передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, погрожуючи потерпілому ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , позбавленням життя, демонструючи можливість застосування вогнепальної зброї (автоматів), яка перебувала при них, із подальшим застосуванням фізичного насильства, яке виразилось у заламуванні рук за спину та нанесенні одного удару ногою по нозі потерпілого, одягли останньому на голову пакет, закривши очі, та кайданки на руки, тим самим здійснили незаконне затримання особи, яка підпадає під захист ст. 4 Конвенції, як громадянин України, котрий не бере активної участі у бойових діях та опинився в ході окупації під владою сторони конфлікту (Російської Федерації).

Потім представниками т.зв. «Государственной службы безопасности» проведено обшук житла потерпілого ОСОБА_22 за адресою: АДРЕСА_14 , у ході чого вилучено належні йому мобільні телефони та ноутбуки. Далі потерпілого проти його волі, на автомобілі доставлено до будівлі за адресою: м. Херсон, вул. Пилипа Орлика, 15, де останній незаконно утримувався з 12.08.2022 по 19.08.2022 (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено), що є порушенням пункту «а» статті 3 Конвенції в частині заборони жорстокого поводження з особою.

Упродовж всього часу незаконного утримання, у порушення ч. 2 ст. 51, ч. 2 ст. 75 Додаткового протоколу I, потерпілий ОСОБА_22 періодично допитувався співробітниками т.зв. «Государственной службы безопасности», у тому числі, оперуповноваженим ОСОБА_18 в присутності ОСОБА_15 , із застосуванням фіксації в одному положенні протягом декількох годин, що супроводжувалось постійним побиттям палицею, руками, ногами по всьому тілу, застосуванням електричного струму за допомогою заздалегідь підготовленого пристрою. Надання відповідей на поставлені запитання не зумовлювали припинення жорстокого поводження з потерпілим, зокрема застосування вищевказаних тортур. Одночасно, до моменту звільнення потерпілого морили голодом та протиправно утримували за вищевказаних умов у камері підвального приміщення за адресою: АДРЕСА_13 , що є порушенням ст. 147 Конвенції.

19.08.2022 потерпілого ОСОБА_22 після підписання останнім документів, зі змістом яких він не ознайомлювався, звільнено з місця несвободи, з умовою, висунутою ОСОБА_18 , про надання впродовж двох годин 6000 доларів США як «викупу за свободу».

Побоюючись за власне життя та життя рідних, а також намагаючись уникнути повторного затримання та жорстокого поводження, потерпілий ОСОБА_22 цього ж дня передав ОСОБА_18 на першому поверсі будівлі за адресою: АДРЕСА_13 грошові кошти у сумі 6000 доларів США, що відповідно до офіційного курсу НБУ станом на 19.08.2022 в еквіваленті становить 219 411, 60 гривень.

Не зупиняючись на досягнутому, упродовж серпня-вересня 2022 року (точна дата досудовим розслідуванням не встановлена) співробітники т.зв. «Государственной службы безопасности» ОСОБА_18 та ОСОБА_15 , переслідуючи мету особистого збагачення, у порушення ст. 33 Конвенції, погрожуючи повторним затриманням та поміщенням потерпілого ОСОБА_22 до місця несвободи й продовженням катування, змусили останнього передати додаткові грошові кошти в обмін на свободу у сумі 16 000 та 20 000 доларів США, тобто у сумі 36 000 доларів США, що відповідно до офіційного курсу НБУ станом на 01.09.2022 в еквіваленті становить 1 316 469, 60 гривень, тим самим здійснили пограбування цивільної особи.

Отже, ОСОБА_18 , діючи за попередньою змовою з іншими військовослужбовцями та представниками окупаційної влади Російської Федерації, знаходячись на території тимчасово окупованого міста Херсон, вчинив жорстоке поводження з цивільним населенням, що виражалось у завданні сильних фізичних (побоїв і тілесних ушкоджень) та психологічних страждань (погроза вбивством) нелегально затриманим особам, тобто у вчиненні катування останніх; а також вчинив інші порушення законів та звичаїв війни, які полягали у нелегальному ув`язненні цивільної особи, котра перебуває під захистом, та її пограбуванні, чим грубо порушив ст.ст. 3, 27, 31, 32, 33, 147 Конвенції, ч. 2 ст. 51, ст. 75 Додаткового протоколу І Конвенцій.

У квітні-травні місяці 2022 року (точний час та місце у ході досудового розслідування не встановлені) з метою силового супроводження зміни меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України, для придушення будь-яких проявів незгоди з політикою окупаційної влади та усунення перешкод у реалізації заздалегідь запланованих намірів на тимчасово окупованій території Херсонської області, у тому числі міста Херсон, з числа колишніх працівників правоохоронних органів України та представників інших військових формувань Російської Федерації у порушення ст. ст. 17 і 65 Конституції України невстановленими досудовим розслідуванням особами створено не передбачене законами України збройне формування за аналогією зі спецслужбою Російської Федерації - «Федеральной службой безопасности», якій присвоєно назву «Государственная служба безопасности Херсонской области».

Після цього, але не пізніше 19.07.2022, громадянин України ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , добровільно вступив на службу до незаконного збройного формування «Государственной службы безопасности Херсонской области» на посаду «начальника відділу контррозвідувального захисту у сфері економічної безпеки», де у складі з іншими особами з метою зміни меж території та державного кордону України, реалізуючи спільний план на придушення будь-яких проявів незгоди з визнанням політики окупаційної влади, відокремлення Херсонської області від України та приєднання її територій до складу Російської Федерації відшукували та затримували громадян України, у тому числі проукраїнських активістів, противників окупаційної влади, інших цивільних осіб, яких намагались видавати за військових або диверсантів, проводили позасудові репресії над ними, катували, окремих з них примушували надавати неправдиві покази про себе чи членів сім`ї щодо участі у диверсійно-розвідувальних групах, допомозі Збройним силам України.

Крім того, учасники вказаного збройного формування переслідували мету незаконного збагачення за рахунок так званих «викупів» за визволення незаконно утримуваних громадян, тобто вчиняли пограбування осіб.

19.07.2022 у ранковий час доби (точний час досудовим розслідуванням не встановлено), перебуваючи за адресою: м. Херсон, вул. Старообрядницька, буд. 23, невстановлені на даний час досудовим розслідуванням співробітники т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области» у кількості 3 осіб, діючи за наказом та під керівництвом особи, відносно якої обвинувальний акт направлено до суду, за попередньою змовою з т.зв. «начальником відділу контррозвідувального захисту у сфері економічної безпеки» ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та іншими особами, будучи озброєними вогнепальною автоматичною зброєю, у порушення ч. 2 ст. 51, ч. 2 ст. 75 Додаткового протоколу І, умисно, тобто усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння (дій), передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, без дозволу власника та будь-яких дозвільних документів, проникли до приміщення нотаріальної контори за місцем роботи приватного нотаріуса ОСОБА_29 , ІНФОРМАЦІЯ_17 , після чого, погрожуючи останній та іншим присутнім працівникам позбавленням життя у разі непокори та поміщенням до місця несвободи змусили всіх присутніх залишатись на місцях.

Після цього вказаними особами без надання жодних дозвільних документів проведено обшук робочого приміщення ОСОБА_29 , під час якого викрадено (вилучено) бланки нотаріальних документів у кількості 78 штук, загальною вартістю 1989, 00 гривень, тобто пограбовано цивільну особу, чим грубо порушено вимоги ст. 33 Конвенції.

Заволодівши зазначеними вище документами та обернувши їх на власну користь, співробітники т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области», демонструючи можливість застосування вогнепальної зброї, здійснили незаконне затримання потерпілої ОСОБА_29 та проти її волі на авто доставили до будівлі за адресою: м. Херсон, вул. Пилипа Орлика, 15, де остання незаконно утримувалась до 17:00 цього ж дня (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено), що є порушенням пункту «а» статті 3 Конвенції в частині заборони жорстокого поводження з особою.

Упродовж незаконного утримання потерпіла ОСОБА_29 допитувалась т.зв. «начальником відділу контррозвідувального захисту у сфері економічної безпеки» «Государственной службы безопасности Херсонской области» ОСОБА_13 у присутності інших невстановлених озброєних осіб. Під час допиту у порушення ч. 2 ст. 51, ч. 2 ст. 75 Додаткового протоколу І відносно потерпілої вказаною особою застосовувався психологічний тиск, погрози позбавленням життя та поміщенням до місця несвободи у підвальне приміщення вказаної будівлі.

По закінченню допиту 19.07.2022 близько 17:00 потерпілу звільнено з місця несвободи без повернення раніше викраденого майна.

19.07.2022 у денний час доби (точний час досудовим розслідуванням не встановлено), перебуваючи за адресою: АДРЕСА_16 , ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , діючи за наказом та під керівництвом особи, відносно якої обвинувальний акт направлено до суду, за попередньою змовою зі своїм безпосереднім керівником - т.зв. «начальником відділу контррозвідувального захисту у сфері економічної безпеки» ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , спільно з іншими невстановленими на даний час досудовим розслідуванням співробітниками т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области» у кількості 2 осіб, будучи озброєними вогнепальною автоматичною зброєю, у порушення ч. 2 ст. 51, ч. 2 ст. 75 Додаткового протоколу І, умисно, тобто усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння (дій), передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, без дозволу власника та будь-яких дозвільних документів, проникли до приміщення нотаріальної контори за місцем роботи приватного нотаріуса ОСОБА_27 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , після чого, погрожуючи останній та іншим присутнім працівникам позбавленням життя у разі непокори та поміщенням до місця несвободи змусили всіх присутніх залишатись на місцях.

Після цього ОСОБА_18 спільно з іншими невстановленими на даний час досудовим розслідуванням особами без надання жодних дозвільних документів проведено обшук робочого приміщення ОСОБА_27 , під час якого викрадено (вилучено): системні блоки від комп`ютерів, материнську плату, флеш-накопичувачі, блок живлення, грошові кошти в сумі 24 934, 00 гривень та 200 доларів США, що відповідно до офіційного курсу НБУ станом на 19.07.2022 в еквіваленті становить 5 850, 98 гривень, тобто пограбовано цивільну особу, чим грубо порушено вимоги ст. 33 Конвенції.

Заволодівши зазначеним вище майном та обернувши його на власну користь, вказані особи, демонструючи можливість застосування вогнепальної зброї, здійснили незаконне затримання потерпілої ОСОБА_27 та проти її волі на авто доставили до будівлі за адресою: м. Херсон, вул. Пилипа Орлика, 15, де остання незаконно утримувалась до 22:00 цього ж дня (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено), що є порушенням пункту «а» статті 3 Конвенції в частині заборони жорстокого поводження з особою.

Упродовж незаконного утримання потерпіла ОСОБА_27 допитувалась т.зв. «начальником відділу контррозвідувального захисту у сфері економічної безпеки» «Государственной службы безопасности Херсонской области» ОСОБА_13 у присутності інших невстановлених озброєних осіб. Під час допиту у порушення ч. 2 ст. 51, ч. 2 ст. 75 Додаткового протоколу І відносно потерпілої вказаною особою застосовувався психологічний тиск, погрози позбавленням життя та поміщенням до місця несвободи у підвальне приміщення вказаної будівлі.

По закінченню допиту 19.07.2022 близько 22:00 потерпілу звільнено з місця несвободи без повернення раніше викраденого майна.

19.07.2022 у вечірній час доби (точний час досудовим розслідуванням не встановлено), перебуваючи за адресою: м. Херсон, вул. І.Куліка, буд. 124, т.зв. «начальникик відділу контррозвідувального захисту у сфері економічної безпеки» «Государственной службы безопасности Херсонской области» ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , діючи за наказом та під керівництвом особи, відносно якої обвинувальний акт направлено до суду, за попередньою змовою зі своїм підлеглим т.зв. «оперуповноваженим відділу контррозвідувального захисту у сфері економічної безпеки» ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , та іншими невстановленими на даний час досудовим розслідуванням співробітниками незаконного збройного формування у кількості 2 осіб, будучи озброєними вогнепальною автоматичною зброєю, у порушення ч. 2 ст. 51, ч. 2 ст. 75 Додаткового протоколу І, умисно, тобто усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння (дій), передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, без дозволу власника та будь-яких дозвільних документів, проникли до приміщення нотаріальної контори за місцем роботи приватного нотаріуса ОСОБА_28 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , після чого, погрожуючи останній та іншим присутнім працівникам позбавленням життя у разі непокори та поміщенням до місця несвободи змусили всіх присутніх залишатись на місцях.

Після цього ОСОБА_18 та ОСОБА_13 спільно з іншими невстановленими на даний час досудовим розслідуванням особами без надання жодних дозвільних документів проведено обшук робочого приміщення ОСОБА_28 , під час якого викрадено (вилучено): системні блоки від комп`ютерів у кількості 6 штук, відео реєстратор, чим спричинено потерпілій матеріальну шкоду на загальну суму 49 310, 00 гривень, тобто пограбовано цивільну особу, чим грубо порушено вимоги ст. 33 Конвенції.

Заволодівши зазначеним вище майном та обернувши його на власну користь, вказані особи, демонструючи можливість застосування вогнепальної зброї, здійснили незаконне затримання потерпілої ОСОБА_28 та проти її волі на авто доставили до будівлі за адресою: м. Херсон, вул. Пилипа Орлика, 15, де остання незаконно утримувалась до 22:00 цього ж дня (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено), що є порушенням пункту «а» статті 3 Конвенції в частині заборони жорстокого поводження з особою.

Упродовж незаконного утримання потерпіла ОСОБА_28 допитувалась невстановленими досудовим розслідуванням озброєними особами. Під час допиту у порушення ч. 2 ст. 51, ч. 2 ст. 75 Додаткового протоколу І відносно потерпілої вказаними особами застосовувався психологічний тиск, погрози позбавленням життя та поміщенням до місця несвободи у підвальне приміщення вказаної будівлі.

По закінченню допиту 19.07.2022 близько 22:00 потерпілу звільнено з місця несвободи без повернення раніше викраденого майна.

Отже, ОСОБА_13 , діючи за попередньою змовою з іншими невстановленими військовослужбовцями та представниками окупаційної влади Російської Федерації, знаходячись на території тимчасово окупованого міста Херсон, вчинив жорстоке поводження з цивільним населенням, що виражалось у завданні сильних психологічних страждань (погроза вбивством та тортур) нелегально затриманим особам, тобто у вчиненні катування останніх; а також вчинив інші порушення законів та звичаїв війни, які полягали у пограбуванні цивільних осіб, чим грубо порушив ст.ст. 3, 27, 31, 32, 33, 147 Конвенції, ч. 2 ст. 51, ст. 75 Додаткового протоколу І Конвенцій.

Слідчий звернулася до слідчого судді Центрального районного суду м. Миколаєва з погодженим із прокурором відділу Херсонської обласної прокуратури ОСОБА_30 клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22022230000000522 від 12.11.2022 року стосовно оголошених у розшук підозрюваних ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 .

В обґрунтування клопотання вказала, 06.10.2023 в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур`єр» № 201 (7599) від 06.10.2023 та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора розміщено повідомлення про підозру громадянами України: ОСОБА_19 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_18 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , та громадянинину РФ ОСОБА_17 , а також повідомлено про необхідність прибуття до слідчого відділу УСБУ в Херсонській області за місцем дислокації у м. Миколаєві або у найближчий територіально розташований підрозділ Служби безпеки України на 11.10.2023, 12.10.2023, 13.10.2023 для вручення йому письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, а також проведення інших слідчих та процесуальних дій.

Проте, громадяни України: ОСОБА_19 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_18 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , та громадянин РФ ОСОБА_17 на виклики не з`явились та про причини свого неприбуття не повідомили, що свідчить про їх умисні дії, спрямовані на ухилення від органу досудового розслідування з метою уникнення кримінальної відповідальності за вчинення особливо тяжких злочинів, а також про переховування на тимчасово окупованій території.

Зокрема, встановлено, що з 24.02.2022 по теперішній час до органів державної влади, сервісних центрів, медичних закладів України підозрювані не звертались. На підконтрольну територію України виїзди не здійснювали.

За наявною інформацією, станом на теперішній час підозрювані можуть перебувати на тимчасово окупованій території України, зокрема у Херсонській області (лівобережжі), АР Крим та території РФ, де продовжують вчиняти дії на шкоду Україні та її населенню.

При перевірці вказаних осіб за ІПНП встановлено, що інформація відносно останніх відсутня, при перевірці по АІПС «Аркан», встановлено, що з 24.02.2022 по 14.10.2023 вищевказані підозрювані державний кордон України не перетинали.

У зв`язку із викладеним, 14.10.2023 підозрюваних громадян України: ОСОБА_19 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_18 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , та громадянина РФ ОСОБА_17 оголошено в розшук, здійснення якого доручено ГВКР УСБУ в Херсонській області.

В судовому засіданні прокурор та слідчий клопотання підтримали.

Захисники заперечували проти задоволення клопотання.

Заслухавши думку учасників процесу, вивчивши матеріали клопотання та додані до нього матеріали, вважаю необхідним клопотання задовольнити, виходячи з наступного.

ОСОБА_13 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення,передбаченого ч.2ст.28ч.1ст.438КК України,яке відносяться до категорії особливо злочину, за вчинення яких передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від восьми до дванадцяти років.

Підозра є обґрунтованою, підтверджується наступними зібраними матеріалами кримінального провадження:

- 17.11.2022 проведено огляд офісних приміщень будівлі за адресою: АДРЕСА_17 в ході якого виявлено службові документи щодо організації та функціонування т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области» та її представників;

- 16.11.2022, 18-19.11.2022, 21-26.11.2022, 28.11.2022-01.12.2022 проведено огляди приміщень будівлі за адресою: АДРЕСА_13 , у ході яких виявлено місця незаконного тримання громадян - камери, облаштоване місце для незаконного утримання громадян катівню, предмети, які використовувались для биття, нанесення тілесних ушкоджень незаконно утримуваним громадянам, службові документи щодо організації та функціонування т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области», у тому числі службові посвідчення представників даного незаконного збройного формування, документи потерпілих, медичні та банківсько-кредитні документи військових рф, за якими останніх можливо ідентифікувати, тощо;

- 07.04.2023 проведено впізнання за фотознімками за участю потерпілої ОСОБА_27 , яка впізнала співробітника незаконного збройного формування т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области» ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , як особу, яка проводила допит, була присутня, коли допитували інші;

- 07.04.2023 проведено впізнання за фотознімками за участю потерпілої ОСОБА_29 , яка впізнала співробітника незаконного збройного формування т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области» ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , як особу, яка проводила допит, була присутня, коли допитували інші;

- 10.04.2023 проведено впізнання за фотознімками за участю потерпілої ОСОБА_28 , яка впізнала співробітника незаконного збройного формування т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области» ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , як особу, яка проводила обшук та вилучення майна;

- 10.04.2023 проведено впізнання за фотознімками за участю свідка ОСОБА_31 , яка впізнала співробітника незаконного збройного формування т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области» ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , як особу, яку проводила обшук у нотаріуса;

- 19.05.2023 проведено впізнання за фотознімками за участю свідка ОСОБА_32 , яка впізнала співробітника незаконного збройного формування т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области» ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , як особу, яка проводила обшук у потерпілої ОСОБА_33 , була озброєна, вилучав майно;

- 03.08.2023 проведено впізнання за фотознімками за участю свідка ОСОБА_34 , який впізнав співробітника незаконного збройного формування т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области» ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , як особу, яку бачив на головному вході до приміщення будівлі за адресою: АДРЕСА_13 ;

- 10.04.2023 проведено допит та слідчий експеримент з потерпілою ОСОБА_28 , як особи, яку незаконно затримували та доставляли до приміщення за адресою: АДРЕСА_13 .

- 02.04.2023 проведено допит та слідчий експеримент з потерпілою ОСОБА_27 , як особи, яку незаконно затримували та доставляли до приміщення за адресою: АДРЕСА_13 .

- 10.04.2023 проведено допит та слідчий експеримент зі свідком ОСОБА_31 як особу, яка була присутня при обшуку нотаріальної контори, та яку доставляли до приміщення за адресою: АДРЕСА_13

- 10.04.2023 проведено допит та слідчий експеримент зі свідком ОСОБА_32

- 25.05.2023 проведено допит та слідчий експеримент зі свідком ОСОБА_35 , як особи, яка була присутня у приміщенні та у дворі за адресою: АДРЕСА_13 .

- 07.04.2023 проведено допит потерпілої ОСОБА_29 , як особи яку незаконно затримували та доставляли до приміщення за адресою: АДРЕСА_13 .

- отримано відповідь ГВКР УСБУ в Херсонській області №71/22/1/129-2488 від 08.09.2029 на доручення слідчого в порядку ст.ст. 40, 41 КПК України, якою ідентифіковано осіб з числа представників т.зв. «Государственной службой безопасности Херсонской области», їх позивні, посади в системі зазначеного не передбаченого законом збройного формування, установчі відомості;

- іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності.

ОСОБА_12 підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень,передбачених ч.3ст.260,ч.2ст.28,ч.1ст.438КК України,яке відносяться до категорії особливо тяжкого злочину, за вчинення яких передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від восьми до дванадцяти років.

Підозра є обґрунтованою, підтверджується наступними зібраними матеріалами кримінального провадження:

- витребувано та долучено до матеріалів кримінального провадження документи, вилучені в рамках іншого кримінального провадження 23.11.2022 під час огляду в приміщенні ГУ ДКСУ в Херсонській області щодо діяльності окупаційних органів влади у м. Херсоні, у тому числі незаконного збройного формування т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области». Проведено огляд вказаної документації, а саме: виписки по рахунку № НОМЕР_1 із зазначенням сум переказів, розпорядників коштів та отримувача, «перечень разделов и подразделов классификации расходов бюджета ВГА Херсонской области», платіжні доручення, «распределение расходов по главным распорядителям средств», «ведомость №__ потребности безналичных денежных средств» з підписом ОСОБА_12 тощо;

- витребувано та долучено до матеріалів кримінального провадження документи, вилучені в рамках іншого кримінального провадження 13.12.2022 та стосуються зв`язків «ВГА Херсонской области» з «Государственной службы безопасности Херсонской области», а саме забезпечення останнього матеріально-технічними засобами для здійснення ними своєї незаконної діяльності;

- проведено огляд Інтернет-публікацій, а саме відеоінтерв`ю за участю ОСОБА_12 як т.зв. голови ВГА Херсонской области, під час яких останній вказує на те, що всі незгідні з політикою окупаційною владою або ті, які будуть порушувати їх розпорядження, будуть затримуватись, утримуватись під вартою тощо;

- проведено комп`ютерно-технічні експертизи та огляд виявлених за місцем розташування т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области» жорстких дисків, на яких виявлено скановані документи, а також їх проєкти, що стосуються окремих співробітників вказаного формування, листування з ВГА Херсонской области, списки виділених автомобілів, працівників, запити на ім`я ОСОБА_12 щодо фінансування, довідки про пророблену роботу тощо;

- 02.05.2023 допитано в якості свідка колаборанта ОСОБА_36 (у період окупації займав посаду заступника директора окупаційної банківської установи ВАТ «Междрународный расчетный банк» м. Осетії), який розповів яким чином відбувалось перерахування з рахунків ВГА Херсонской области та отримання «Государственной службы безопасности Херсонской области» бюджетних коштів, виділених Російською Федерацією, а також повідомив, що вказаними коштами міг розпоряджатись тільки особисто ОСОБА_12 . Також свідок вказав особу, яка від «Государственной службы безопасности Херсонской области» отримувала ці кошти;

- 15.08.2023 допитано в якості свідка ОСОБА_37 (у період окупації займала посаду старшого касира вказаного вище банку), яка розповіла принципи розподілу коштів ВГА Херсонской области та фінансування «Государственной службы безопасности Херсонской области»;

- 11.08.2023 допитано в якості свідка ОСОБА_38 (у період окупації займала посаду менеджера вказаного вище банку), яка також підтвердила факт обслуговування у ВАТ «Междрународный расчетный банк» м. Осетії т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области», а також те, що тільки за підписом ОСОБА_12 могли перераховуватись кошти.

- 25.05.2023 допитано в якості свідка ОСОБА_34 , який був залучений військовими рф до проведення господарських робіт (прибирання), його возили з Херсонського відділу поліції до будівлі П.Орлика, 15, де останній під наглядом прибирав, в один із днів з 3 по 8 травня 2022 року, знаходячись у коридорі на першому поверсі, він бачив Сальдо у супроводі багатьох людей, який спускався з верхнього поверху, надавав вказівки особам, які його супроводжували;

- 11.08.2023 допитано в якості свідка ОСОБА_39 , який проживає навпроти будівлі по АДРЕСА_13 . Свідку відомо, що там дислокувались працівники ГСБ, вони там з`явились буквально через тиждень після окупації міста Херсону. Поводили себе скритно, їздили на авто без номерних знаків, при вході перебували завжди охоронці зі зброєю. Бачив ОСОБА_12 приблизно у середині жовтня 2022 року, він був біля входу, а потім у парку з тими ж охоронцями;

- 04.09.2023 допитано в якості потерпілого ОСОБА_20 , який розповів обставини його затримання представниками «Государственной службы безопасности Херсонской области», а також зазначив, що під час одного із затримань, військові казали, що підстава для затримання потерпілого особиста вказівка ОСОБА_12 , який обвинувачує ОСОБА_40 у підробці документів, також коли допитували та катували потерпілого, то представники ГСБ зазначали, що вони працюють на Сальдо і вони з ним одна «команда». Після всього військові ГСБ та окупаційної влади заволоділи фермерськими господарствами потерпілого та іншими матеріальними засобами;

- отримано підтвердження статусу ОСОБА_12 як депутата Херсонської міської ради VIII скликання.

- іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності.

ОСОБА_14 підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень,передбачених ч.2ст.111,ч.2ст.260,ч.2ст.28,ч.1ст.438КК України,яке відносяться до категорії особливо тяжкого злочину, за вчинення яких передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк п`ятнадцять років або довічним позбавленням волі, з конфіскацію майна.

Підозра єобґрунтованою,підтверджується наступнимизібраними матеріаламикримінального провадження:

- 17.11.2022 проведено огляд офісних приміщень будівлі за адресою: АДРЕСА_17 в ході якого виявлено службові документи щодо організації та функціонування т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области» та її представників;

- 16.11.2022, 18-19.11.2022, 21-26.11.2022, 28.11.2022-01.12.2022 проведено огляди приміщень будівлі за адресою: АДРЕСА_13 , у ході яких виявлено місця незаконного тримання громадян - камери, облаштоване місце для незаконного утримання громадян катівню, предмети, які використовувались для биття, нанесення тілесних ушкоджень незаконно утримуваним громадянам, службові документи щодо організації та функціонування т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области», у тому числі службові посвідчення представників даного незаконного збройного формування, документи потерпілих, медичні та банківсько-кредитні документи військових рф, за якими останніх можливо ідентифікувати, тощо;

- 01.08.2023 та 08.09.2023 допитано в якості потерпілого ОСОБА_21 , який впізнає ОСОБА_19 , як особу, що була присутня під час обшуку за місцем проживання, та особу, яка наносила тілесні ушкодження потерпілому.

- 12.08.2023 проведено впізнання за фотознімками за участю потерпілого ОСОБА_21 , який впізнав співробітника незаконного збройного формування т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области» ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , як особу, яка проводила обшук, допитувала та здійснювала побиття;

- 11.08.2023 здійснено допит свідка ОСОБА_39 , який впізнає ОСОБА_19 як особу, яку бачив поблизу будівлі за адрсою: м. Херсон, вул. П.Орлика, 15, та який супроводжував ОСОБА_12 , ймовірно здійснював його особисту охорону;

- 12.08.2023 проведено впізнання за фотознімками за участю свідка ОСОБА_39 , який впізнав співробітника незаконного збройного формування т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области» ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , як особу, яку бачив поблизу будівлі за адрсою: м. Херсон, вул. П.Орлика, 15, та який супроводжував ОСОБА_12 , ймовірно здійснював його особисту охорону;

- отримано відповідь ГВКР УСБУ в Херсонській області №71/22/1/129-2488 від 08.09.2029 на доручення слідчого в порядку ст.ст. 40, 41 КПК України, якою ідентифіковано осіб з числа представників т.зв. «Государственной службой безопасности Херсонской области», їх позивні, посади в системі зазначеного не передбаченого законом збройного формування, установчі відомості;

- іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності.

ОСОБА_15 підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень,передбачених ч.2ст.111,ч.2ст.260,ч.2ст.28,ч.1ст.438КК України,яке відносяться до категорії особливо тяжкого злочину, за вчинення яких передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк п`ятнадцять років або довічним позбавленням волі, з конфіскацію майна.

Підозра єобґрунтованою,підтверджується наступнимизібраними матеріаламикримінального провадження:

- 17.11.2022 проведено огляд офісних приміщень будівлі за адресою: АДРЕСА_17 в ході якого виявлено службові документи щодо організації та функціонування т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области» та її представників;

- 16.11.2022, 18-19.11.2022, 21-26.11.2022, 28.11.2022-01.12.2022 проведено огляди приміщень будівлі за адресою: АДРЕСА_13 , у ході яких виявлено місця незаконного тримання громадян - камери, облаштоване місце для незаконного утримання громадян катівню, предмети, які використовувались для биття, нанесення тілесних ушкоджень незаконно утримуваним громадянам, службові документи щодо організації та функціонування т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области», у тому числі службові посвідчення представників даного незаконного збройного формування, документи потерпілих, медичні та банківсько-кредитні документи військових рф, за якими останніх можливо ідентифікувати, тощо;

- 03.08.2023 проведено допит потерпілого та слідчий експеримент з ОСОБА_23 як особи, яку незаконно затримували та утримували в приміщенні за адресою: м. Херсон, вул. П. Орлика, буд. 15.

- 03.08.2023 проведено впізнання особи за фотознімками ОСОБА_15 з ОСОБА_23 , який впізнає його як особу, яка допитувала його, та була присутня під час допиту іншими співробітниками.

- 16.02.2023 проведено допит потерпілого ОСОБА_41 , як особи яку незаконно затримували та утримували у приміщенні за адресою: м. Херсон, вул. П. Орлика, буд. 15.

- 28.08.2023 проведено впізнання особи за фотознімками ОСОБА_15 з ОСОБА_42 , який впізнає його як особу яка представлялась ОСОБА_43 , брала участь у затриманні потерпілого, погрозами та вимаганням отримала грошові кошти «викупу» за свободу.

- 07.04.2023 проведено допит потерпілої ОСОБА_29 , як особи яку незаконно затримували та доставляли до приміщення за адресою: АДРЕСА_13 .

- 19.05.2023 проведено впізнання особи за фотознімками ОСОБА_15 з ОСОБА_29 , яка впізнає його як особу, яка виходила з будівлі по АДРЕСА_13 , де утримували потерпілу;

- 25.05.2023 проведено допит та слідчий експеримент зі свідком ОСОБА_35 , як особи, яка була присутня у приміщенні та у дворі за адресою: АДРЕСА_13 .

- 25.05.2023 проведено впізнання за фотознімками за участю свідка ОСОБА_34 , який впізнав співробітника незаконного збройного формування т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области» ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , як особу, яку бачив поблизу будівлі катівні, яка дуже часто курила надворі;

- отримано відповідь ГВКР УСБУ в Херсонській області №71/22/1/129-2488 від 08.09.2029 на доручення слідчого в порядку ст.ст. 40, 41 КПК України, якою ідентифіковано осіб з числа представників т.зв. «Государственной службой безопасности Херсонской области», їх позивні, посади в системі зазначеного не передбаченого законом збройного формування, установчі відомості;

- іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності.

ОСОБА_16 підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень,передбачених ч.2ст.111,ч.2ст.260,ч.2ст.28,ч.1ст.438КК України,яке відносяться до категорії особливо тяжкого злочину, за вчинення яких передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк п`ятнадцять років або довічним позбавленням волі, з конфіскацію майна.

Підозра є обґрунтованою, підтверджується наступними зібраними матеріалами кримінального провадження:

- 17.11.2022 проведено огляд офісних приміщень будівлі за адресою: АДРЕСА_17 в ході якого виявлено службові документи щодо організації та функціонування т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области» та її представників;

- 16.11.2022, 18-19.11.2022, 21-26.11.2022, 28.11.2022-01.12.2022 проведено огляди приміщень будівлі за адресою: АДРЕСА_13 , у ході яких виявлено місця незаконного тримання громадян - камери, облаштоване місце для незаконного утримання громадян катівню, предмети, які використовувались для биття, нанесення тілесних ушкоджень незаконно утримуваним громадянам, службові документи щодо організації та функціонування т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области», у тому числі службові посвідчення представників даного незаконного збройного формування, документи потерпілих, медичні та банківсько-кредитні документи військових рф, за якими останніх можливо ідентифікувати, тощо;

- 11.08.2023 проведено впізнання за фотознімками за участю свідка ОСОБА_39 , який впізнав співробітника незаконного збройного формування т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области» ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , як особу, яку бачив у приміщенні катівні, був у військовій формі;

- 12.09.2023 проведено впізнання за фотознімками за участю потерпілого ОСОБА_26 , який впізнав співробітника незаконного збройного формування т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области» ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , як особу, яку бачив у підвальному приміщенні катівні, не давала спати іншим ув`язненим, допитувала;

- 16.08.2023 проведено впізнання за фотознімками за участю потерпілого ОСОБА_25 , який впізнав співробітника незаконного збройного формування т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области» ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , як особу, яка спричиняла йому тілесні ушкодження дубинкою, допитувала;

- 15.08.2023 проведено впізнання за фотознімками за участю потерпілої ОСОБА_24 , яка впізнала співробітника незаконного збройного формування т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области» ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , як особу, яка проводила обшук, вилучала майно;

- 11.08.2023 проведено впізнання за фотознімками за участю свідка ОСОБА_34 , який впізнав співробітника незаконного збройного формування т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области» ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , як особу, яку бачив у приміщенні катівні;

- 12.09.2023 допитано в якості потерпілого ОСОБА_26 як особу, яку незаконно затримували та незаконно утримували в приміщенні за адресою: м. Херсон, вул. П. Орлика, буд. 15.

- 16.08.2023 та 08.09.2023 проведено допит в якості потерпілого ОСОБА_25 , як особи, яку незаконно затримували та утримували в приміщенні за адресою: м. Херсон, вул. П. Орлика, буд. 15.

- 15.08.2023 проведено допит в якості потерпілої ОСОБА_24 , як особу яку незаконно затримували та доставляли до будівлі за адресою: м. Херсон, вул. П. Орлика, буд. 15.

- 25.05.2023 проведено допит потерпілого та слідчий експеримент з ОСОБА_35 , як особи, яку незаконно затримували та доставляли до приміщення за адресою: АДРЕСА_13

- отримано висновок судово-медичної експертизи №271 від 11.09.2023 року щодо наявності у ОСОБА_25 тілесних ушкоджень у вигляді тріщин коронок зубів, які виникли під час його утримання, відносяться до легких тілесних ушкоджень.

- отримано відповідь ГВКР УСБУ в Херсонській області №71/22/1/129-2488 від 08.09.2029 на доручення слідчого в порядку ст.ст. 40, 41 КПК України, якою ідентифіковано осіб з числа представників т.зв. «Государственной службой безопасности Херсонской области», їх позивні, посади в системі зазначеного не передбаченого законом збройного формування, установчі відомості;

- іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності.

ОСОБА_17 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2ст.260КК України,яке відносяться до категорії тяжкого злочину, за вчинення яких передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від трьох до восьми років з конфіскацією майна або без такої.

Підозра єобґрунтованою,підтверджується наступнимизібраними матеріаламикримінального провадження:

- витребувано та долучено до матеріалів кримінального провадження документи, вилучені в рамках іншого кримінального провадження 23.11.2022 під час огляду в приміщенні ГУ ДКСУ в Херсонській області щодо діяльності окупаційних органів влади у м. Херсоні, у тому числі незаконного збройного формування т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области». Проведено огляд вказаної документації, а саме: виписки по рахунку № НОМЕР_1 із зазначенням сум переказів, розпорядників коштів та отримувача, «перечень разделов и подразделов классификации расходов бюджета ВГА Херсонской области», платіжні доручення, «распределение расходов по главным распорядителям средств», «ведомость №__ потребности безналичных денежных средств» з підписом ОСОБА_12 тощо;

- витребувано та долучено до матеріалів кримінального провадження документи, вилучені в рамках іншого кримінального провадження 13.12.2022 та стосуються зв`язків «ВГА Херсонской области» з «Государственной службы безопасности Херсонской области», а саме забезпечення останнього матеріально-технічними засобами для здійснення ними своєї незаконної діяльності;

- 02.05.2023 допитано в якості свідка колаборанта ОСОБА_36 (у період окупації займав посаду заступника директора окупаційної банківської установи ВАТ «Междрународный расчетный банк» м. Осетії), який розповів яким чином відбувалось перерахування з рахунків ВГА Херсонской области та отримання «Государственной службы безопасности Херсонской области» бюджетних коштів, виділених Російською Федерацією, а також повідомив, що вказаними коштами міг розпоряджатись тільки особисто ОСОБА_12 . Також свідок вказав особу, яка від «Государственной службы безопасности Херсонской области» отримувала ці кошти;

- 15.08.2023 допитано в якості свідка ОСОБА_37 (у період окупації займала посаду старшого касира вказаного вище банку), яка розповіла принципи розподілу коштів ВГА Херсонской области та фінансування «Государственной службы безопасности Херсонской области»;

- 11.08.2023 допитано в якості свідка ОСОБА_38 (у період окупації займала посаду менеджера вказаного вище банку), яка також підтвердила факт обслуговування у ВАТ «Междрународный расчетный банк» м. Осетії т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области», а також те, що тільки за підписом ОСОБА_12 могли перераховуватись кошти.

- 15.08.2023 проведено впізнання за фотознімками за участю свідка ОСОБА_44 , яка впізнала співробітника незаконного збройного формування т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области» ОСОБА_17 , як особу, яка представляла ГСБ, відповідала від імені НЗФ за отримання коштів, забезпечувала фінансовий контроль, приходила до банку;

- 11.08.2023 проведено допит та впізнання за фотознімками за участю свідка ОСОБА_39 , який впізнала співробітника незаконного збройного формування т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области» ОСОБА_17 , як особу, яка відвідувала будівлю ГСБ за адресою: м. Херсон, вул. П.Орлика, 15 та постійно була з дипломатом в руці;

- 27.07.2023 проведено впізнання за фотознімками за участю свідка

- ОСОБА_36 , який впізнав співробітника незаконного збройного формування т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области»

- ОСОБА_17 , як особу, яка представляла ГСБ, відповідала від імені НЗФ за отримання коштів, забезпечувала фінансовий контроль, приходила до банку, представлялась фінансовим директором ГСБ.

- отримано відповідь ГВКР УСБУ в Херсонській області №71/22/1/129-2488 від 08.09.2029 на доручення слідчого в порядку ст.ст. 40, 41 КПК України, якою ідентифіковано осіб з числа представників т.зв. «Государственной службой безопасности Херсонской области», їх позивні, посади в системі зазначеного не передбаченого законом збройного формування, установчі відомості;

- іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності.

ОСОБА_18 підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень,передбачених ч.2ст.111,ч.2ст.260,ч.2ст.28,ч.1ст.438КК України,яке відносяться до категорії особливо тяжкого злочину, за вчинення яких передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк п`ятнадцять років або довічним позбавленням волі, з конфіскацію майна.

Підозра є обґрунтованою, підтверджується наступними зібраними матеріалами кримінального провадження:

- 17.11.2022 проведено огляд офісних приміщень будівлі за адресою: АДРЕСА_17 в ході якого виявлено службові документи щодо організації та функціонування т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области» та її представників;

- 16.11.2022, 18-19.11.2022, 21-26.11.2022, 28.11.2022-01.12.2022 проведено огляди приміщень будівлі за адресою: АДРЕСА_13 , у ході яких виявлено місця незаконного тримання громадян - камери, облаштоване місце для незаконного утримання громадян катівню, предмети, які використовувались для биття, нанесення тілесних ушкоджень незаконно утримуваним громадянам, службові документи щодо організації та функціонування т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области», у тому числі службові посвідчення представників даного незаконного збройного формування, документи потерпілих, медичні та банківсько-кредитні документи військових рф, за якими останніх можливо ідентифікувати, тощо;

- 19.05.2023 проведено впізнання за фотознімками за участю потерпілої ОСОБА_28 , яка впізнала співробітника незаконного збройного формування т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области» ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , як особу, яка проводила обшук, була озброєна, вилучав майно;

- 19.05.2023 проведено впізнання за фотознімками за участю свідка ОСОБА_31 , яка впізнала співробітника незаконного збройного формування т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области» ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , як особу, яка проводила обшук у потерпілої ОСОБА_33 , була озброєна, вилучав майно;

- 03.08.2023 проведено впізнання за фотознімками за участю потерпілого ОСОБА_23 , який впізнав співробітника незаконного збройного формування т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области» ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , як особу, яка проводила допит, була присутня під час допиту іншими;

- 15.09.2023 проведено впізнання за фотознімками за участю потерпілої ОСОБА_27 , яка впізнала співробітника незаконного збройного формування т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области» ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , як особу, яка проводила обшук, була озброєна, вилучав майно, був старшим;

- 08.09.2023 проведено впізнання за фотознімками за участю потерпілого ОСОБА_22 , який впізнав співробітника незаконного збройного формування т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области» ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , як особу, яка допитувала потерпілого, вимагав грошові кошти та отримав їх у подальшому в обмін на свободу;

- 28.08.2023 проведено впізнання за фотознімками за участю свідка ОСОБА_45 , яка впізнала співробітника незаконного збройного формування т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области» ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , як особу, яка проводила обшук у неї вдома, коли затримали чоловіка;

- 19.05.2023 проведено впізнання за фотознімками за участю свідка ОСОБА_32 , яка впізнала співробітника незаконного збройного формування т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области» ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , як особу, яка проводила обшук у потерпілої ОСОБА_28 , була озброєна, вилучав майно;

- 03.08.2023 проведено впізнання за фотознімками за участю свідка ОСОБА_34 , який впізнав співробітника незаконного збройного формування т.зв. «Государственной службы безопасности Херсонской области» ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , як особу, яку бачив у внутрішньому дворі ГСБ;

- 10.04.2023 проведено допит та слідчий експеримент з потерпілою ОСОБА_28 , як особи, яку незаконно затримували та доставляли до приміщення за адресою: АДРЕСА_13 .

- 03.08.2023 проведено допит та слідчий експеримент з потерпілим ОСОБА_23 , як особи, яку незаконно затримували та утримували в приміщенні за адресою: м. Херсон, вул. П. Орлика, буд. 15.

- 02.04.2023 проведено допит та слідчий експеримент з потерпілою ОСОБА_27 , як особи, яку незаконно затримували та доставляли до приміщення за адресою: АДРЕСА_13 .

- 16.02.2023 проведено допит та слідчий експеримент з потерпілим ОСОБА_46 , як особи, яку незаконно затримували та утримували в приміщенні за адресою: АДРЕСА_13 .

- 10.04.2023 проведено допит та слідчий експеримент зі свідком ОСОБА_31 як особу, яка була присутня при обшуку нотаріальної контори, та яку доставляли до приміщення за адресою: АДРЕСА_13

- 28.08.2023 проведено допит свідка ОСОБА_45 , як особи, що була свідком обшуку в домоволодінні ОСОБА_47

- 10.04.2023 проведено допит та слідчий експеримент зі свідком ОСОБА_32

- 25.05.2023 проведено допит та слідчий експеримент зі свідком ОСОБА_35 , як особи, яка була присутня у приміщенні та у дворі за адресою: АДРЕСА_13 .

- отримано відповідь ГВКР УСБУ в Херсонській області №71/22/1/129-2488 від 08.09.2029 на доручення слідчого в порядку ст.ст. 40, 41 КПК України, якою ідентифіковано осіб з числа представників т.зв. «Государственной службой безопасности Херсонской области», їх позивні, посади в системі зазначеного не передбаченого законом збройного формування, установчі відомості;

- іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності.

14.10.2023 підозрюваних громадян України: ОСОБА_19 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_18 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , та громадянина РФ ОСОБА_17 оголошено в розшук, здійснення якого доручено ГВКР УСБУ в Херсонській області.

11.10.2023, 12.10.2023 та 13.10.2023 року ОСОБА_19 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_18 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , та громадянин РФ ОСОБА_17 , викликалися шляхом розміщення повідомлення про виклик на сайті видання «Урядовий кур`єр» та офісу Генерального прокурора України, але за викликами останні не з`явилися.

Зібрані у кримінальному провадженні докази беззаперечно вказують на те, що підозрювані ОСОБА_19 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_18 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_17 належним чином повідомлені про проведення стосовно них досудового розслідування, набуття ними статусу підозрюваних у цьому кримінальному провадженні відповідно до повідомлення про підозру від 06.10.2023, про необхідність їх явки до слідчого для проведення процесуальних дій, а також на те, що підозрювані переховуються від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності на тимчасово окупованій території України.

Таким чином, існують достатні підстави вважати, що підозрювані ухиляються від явки на виклик слідчого, прокурора (не прибули на виклик без поважної причини більше ніж два рази), перебувають на тимчасово окупованій території України.

Відповідно до абзацу 3 ч. 2 ст. 297-1 КПК України дозволяється здійснення спеціального досудового розслідування, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.

У даному випадку виділення матеріалів є недоцільним, оскільки усім особам інкримінуються тотожні діяння та щодо одних і тих самих потерпілих.

Відповідно до ч. 5 ст. 139, п. 20-1 розділу ХІ КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваними, та оголошення їх у міждержавний та/або міжнародний розшук, або які понад шість місяців переховуються від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або стосовно яких наявні фактичні дані, що вони перебувають за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.

Відповідно до ч. 2 ст. 1 КПК України, кримінальне процесуальне законодавство України складається з відповідних положень Конституції України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, цього Кодексу та інших законів України.

Згідно з ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченим цим Кодексом, з урахуванням положень глави «Особливості спеціального досудового розслідування кримінальних правопорушень».

Ч. 2 ст. 297-1, п. 20-1 розділу ХІ КПК України, передбачають, що спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочину, передбаченого зокрема статтею 258 - 3 КК України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та оголошений у міждержавний та/або міжнародний розшук, або який понад шість місяців переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або стосовно якого наявні фактичні дані, що він перебуває за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції. Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності або оголошені у міждержавний та/або міжнародний розшук, та вони розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у ч. 2 ст. 297 - 1 КПК України, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.

Вимогами ст. 5 «Здійснення спеціального досудового розслідування та спеціального судового провадження стосовно осіб, які перебувають в районі проведення антитерористичної операції» Закону України «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв`язку з проведенням антитерористичної операції» № 1632-VІІ від 12.08.2014р., передбачено, що ухилення від явки на виклик до слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш ніж два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який перебуває в районі проведення антитерористичної операції, та оголошення його в розшук є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження, передбаченому КПК України, з особливостями, встановленими цим Законом.

Вимога про оголошення у міждержавний або міжнародний розшук не поширюється на випадки, якщо вирішується питання про застосування стосовно цих осіб спеціального кримінального провадження.

З урахуванням викладеного, беручи до уваги обґрунтованість підозри ОСОБА_19 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_18 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_17 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111, ч. 2 ст. 260, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 438 КК України, з метою ухилення від кримінальної відповідальності, на виклики слідчого не з`являються, оголошені у розшук та перебувають на тимчасово окупованій території України, вважаю необхідним клопотання задовольнити.

Керуючись ст.ст. 297-1, 297-2, 297-4, п. 20-1 розділу ХІ "Перехідні положення", 309 КПК України, -

УХВАЛИВ:

Клопотання - задовольнити.

Надати дозвіл на здійснення у кримінальному провадженні №22022230000000522 від 12.11.2022 року спеціального досудового розслідування стосовно оголошених у розшук ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , які підозрюються у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111, ч. 2 ст. 260, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 438 КК України.

Зобов`язати прокурора у кримінальному провадженні внести відомості про здійснення спеціального досудового розслідування до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Повний текст ухвали оголошено 23 жовтня 2023 року о 11 год. 00 хв.

СЛІДЧИЙ СУДДЯ ОСОБА_48

СудЦентральний районний суд м. Миколаєва
Дата ухвалення рішення19.10.2023
Оприлюднено26.10.2023
Номер документу114383129
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про здійснення спеціального досудового розслідування